Son Dakika
13 Haziran 2019 Perşembe

MASUM DEĞİLİZ HİÇ BİRİMİZ, BİLİYORSUNUZ DEĞİL Mİ?

Ortada kanıtlı bir suç varsa, cezalarını sonuna kadar çeksinler elbette… Ama suçu yoksa, mağduriyetler de önlensin…

18 Eylül 2018 Salı, 21:58

Yazıp yazmamakta uzun süre kararsız kaldığım bir yazıyı kaleme almakta, bir annenin çığlığı noktayı vurdu. İçim parçalandı yazdıklarını okurken, yolladığı resimlere bakarken. ”Tek başına parçalanma, belki sesimizi duyan olur yaz Beyhan” dedim.

Anayasa’nın 38. maddesinin 4. fıkrasında “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar…” ve İHAS m. 6/2. fıkrada “Bir suç ile itham edilen her şahıs suçluluğu kanunen sabit oluncaya kadar…” suçsuz sayılır şeklindeki ifadesine dayanarak bu yazıyı kaleme almaya karar verdim.

Konu OHAL döneminde KHK ile açığa alınıp, sonra Fetö suç örgütü kapsamında ihraç olan poliscanlar.

KHK ile atılan tüm polisler değil, sadece ve sadece tanıdığım, bildiğim, suçu sabitlenmemiş poliscanlar içindir yazım. Devletin polisi iken, vatanına ihanet eden, şeref yoksunları yazı kapsamında değildir.

Diyarbakır Çınar ilçesinde 2016 Ocak ayında, lojmanlara ve Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik saldırı gerçekleşti hepimizin unuttuğu. İşte yazının başında sözünü ettiğim çığlığı gelen anne, bu saldırıdan iki evladıyla yaralı kurtulanlardan. Pek kurtulmuş da sayılmazlar ama, bunu sonra anlatacağım.

Zehra, 11 yaşında sağ gözüne şarapnel parçası isabet etmiş  %85 GÖRMÜYOR ve vücudunda yanıklar var.

Said 9 yaşında, minnacık vücudunun  %50 si yanık. Said minik bir gazi.

Şimdi parmak ucunuzu çakmağın ateşine ya da sıcak çaya batırın ve acıyı hissedin. Sonra o acıyı vücudunun yarısı yanık bir çocuk, nasıl hisseder onu düşünün.

Şimdi OHAL; KHK ne alaka diyorsunuz ya. O patlamada yaralanan bu çocukların babası poliscan, o zaman kahramanımızdı, dualar ettik kurtuldular diye ama, ne yazık ki kurtulamadılar.

Bir gece babaya telefon geldi, ”emniyete gel, kimliğinle silahını teslim et” dediler. O da korkacak. çekinecek bir durumu olmadığından denileni yaptı. 26 nisan 2017’de açığa alındı, 15 ay açıkta kaldı 3 ay önce 8 temmuzda sorgusuz, sualsiz, ifadesine bile başvurmadan ihraç edildi. İşin ilginç yanı ifadesine dahi başvurulmadan ihraç edilmesi. Bunu durumun kendisine bildirme zahmetine bile katlanmamışlar. Gazeteden öğrenmişler ihracı.

***

Bir başka poliscan, eşi bekarken, yani evlenmeden önce ailesi ile oturduğu eve internet bağlatmış. Alt kat komşusuna internet şifresi vermiş. Aradan geçmiş 7 sene, bayan, poliscanla evlenmiş, bu olaylar patlak verince ”vay senin eşin bekarken internetinden bilmem ne yüklenmiş” hadi aldılar poliscanı açığa. Evet poliscanın tek suçu sanırım o bayanla evlenmek. Poliscan o zaman tanımadığı bir adresten, tanımadığı kişilerin kullandığı internetten sorumlu tutuldu. Dile kolay neredeyse 2 senedir açıkta. Arayan soran yok.

***

Bir başka poliscan da aynı durumda. 16 ay açıkta kaldıktan sonra ihraç olduğunu gazeteden öğrenmiş.

Sorgu yok, sual yok, ifade yok, delil yok, kanıt yok. EE suç nerede diye sormayalım mı yani biz şimdi.

Sormasak olmaz.

Sayın yetkililer:

Ortada ispatlı, kanıtlı bir suç varsa, cezalarını sonuna kadar çeksinler elbette AMA, ifadesine bile baş vurmadığın, sorgusu olmamış, kanıt sunulmamış, gerekçe gösterilmemiş bir olaydan binlerce poliscanı nasıl aileleri ile mağdur edersiniz? Hani nerede kaldı vicdan, merhamet? Samet aldığı yaralar yüzünden tedavi görmek zorunda, devlet korumasında olması gereken yaşta bu evlat, suçu sabitlenmemiş babasının durumu yüzünden tedavisi hayırseverler tarafından yaptırılırken, siz nasıl yatağınızda rahat uyuyorsunuz?

Bakın yeniden yazıyorum, suçu sabitse çeksinler cezalarını. AMA suçu olan çeksin.  Suçsuz olanlar için Devlet, devlet olduğunu gösterip, evlatları bu eziyetin içerisinde hapis etmesin. Bu evlatlar bizim geleceğimiz. Bu evlatlar, terör saldırısında yaralanan evlatlar. Hem ruhsal, hem bedensel doymaya ihtiyacı olan evlatlar. Kısaca diyeceğim şudur:

KANITSIZ, BELGESİZ, SORGUSUZ, SUALSİZ, SAVUNMASIZ, İFADELERİNE BİLE BAŞVURMADAN AÇIĞA ALDIĞINIZ, MESLEKLERİNDEN İHRAÇ ETTİĞİNİZ POLİSCANLAR İÇİN BİR ÇÖZÜM BULUN ALLAH AŞKI İÇİN.

CAN GAZİLERİMİ YÜREK YANGINIM ŞEHİTLERİMİ SEVGİ, SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUM.

www.haberhurriyeti.com / Beyhan Kozanoğlu Biçkin

Yorum

  1. Mükerrem PAKSOY

    19 Eylül 2018 at 00:48

    Bu Poliscanlardan biri de şahsım… 27 yıl Canım gibi sevdiğim Ülkeme canı pahasına hizmet ettim…gönüllü Özel Harekat ta ve Tem Şube lerde çalıştım… dosyada çiziğim olmamasına rağmen ; çocuğum burslu kolejde okuduğu ve ona banka üzerinden para gönderdiğim iddiasıyla… soruşturma bile geçirmeden, sorgusuz sualsiz, masumiyet karinası dikkate alınmadan ihraç edildim… daha sonrada 9 ay hapse atıldım… üstelik hiç bir delil olmadan Vatan haini damgası yedim… yazılanların hepsi doğru… Hukuku katledilen bir ülkede, kimse huzur beklemesin… Hakkımı hizmet ettiğim ülkem insanına helâl olsun… ama hukuku uygulamayan; talimatla hareket eden kim varsa hakkımı helâl etmiyorum…! Elbet hesabın görüleceği bir yer var…!

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri