Nafakada Süre Sorunu

Boşanma, evliliğin yasal olarak hakim kararı ile sona erdirilmesidir. Ancak boşanma kararı ile yalnızca evlilik sona ermez. Kararın başka sonuçları da vardır.

Boşanma kararının, eşler yönünden, çocuklar yönünden ve mali yönden birtakım sonuçları bulunmaktadır.

Eşler yönünden sonuçları;

- Boşanma kararı ile evlilik sona ereceğinden, boşanmış olan eşler yeniden evlenebilir.

- Boşanma halinde eşlerin bağlı olduğu mal rejimine göre mallar tasfiye edilir.

- Boşanma halinde kadın, evlenmeden önceki soyadını yeniden alır.

- Boşanma kararı ile eşlerin birbirinden miras hukukundan doğan herhangi bir hakkı kalmaz, boşanmış eşler birbirine mirasçı olamaz.

Çocuklar yönünden sonuçları;

- Evlilik devam ederken anne ve baba tarafından birlikte kullanılan velayet, boşanma kararı ile eşlerden birisine verilir.

- Velayet verilmemiş olan anne veya baba ile çocuk arasında kişisel ilişki hakim kararı ile düzenlenir.

- Boşanmış olmak kendisine velayet verilmemiş olan anne veya babanın, çocuğun bakım masraflarına katılma yükümlülüğüne son vermez. Bu nedenle hakim resen, velayet verilmemiş olan anne veya babanın çocuğa iştirak nafakası ödemesine hükmeder.

Mali yönden sonuçları;

- Boşanma yüzünden mevcut veya beklenen menfaatleri zedelenen kusursuz ya da daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan maddi tazminat isteyebilir.

- Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakları saldırıya uğrayan taraf, kusurlu taraftan manevi tazminat isteyebilir.

- Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek olan taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan süresiz olarak yoksulluk nafakası isteyebilir.

Görüldüğü üzere hakim tarafından boşanma kararının verilmesiyle karşımıza 2 tür nafaka çıkmaktadır. Bunlardan iştirak nafakası çocuğa verilirken, yoksulluk nafakası eşe verilmektedir.

Bu iki nafaka çeşidini birbirinden ayırmak gerekir. Zira günümüzde ‘süresiz nafaka’ olarak tartışılan sorun, yoksulluk nafakasına yani eşe verilen nafakaya ilişkindir. Biz de yazımızda yoksulluk nafakasındaki süre sorunundan bahsedeceğiz.

TMK ’na Göre Yoksulluk Nafakası Süresiz Olarak Verilmektedir.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 175. maddesinde, “Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.” hükmü düzenlenmiştir.

Görüldüğü üzere madde hükmünde, yoksulluğa düşecek eşin, diğer eşten “süresiz” olarak nafaka talep edebileceği açıkça yazılıdır. Ancak evlilik süresine bağlı olmaksızın, mahkemeler tarafından süresiz nafakaya karar verilmesi kamuoyunda tartışmalara yol açmaktadır.

Bizce de hakkaniyete aykırı olan bu düzenlemenin değiştirilmesi gerekmektedir. Nitekim Adalet Bakanlığı tarafından da mevcut süresiz nafaka uygulamasının değiştirilmesi konusunda çalışmalar yapılmaktadır.

Taslak halinde olan düzenlemede, “nafaka ödeme süresine üst sınır konulması” ve “evlilik süresine göre nafaka ödenmesinin” sağlanacağı yer almaktadır.

2 yılın altındaki evliliklerde 5 yıl, 5 yılın altındaki evliliklerde 7-8 yıl, 5 ile 10 yıl arasındaki evliliklerde 12 yıl, 15 yılın üzerindeki evliliklerde ise evlilik süresi dikkate alınarak nafaka verilmesi planlanmaktadır.

Nafaka ödeme süresine üst sınır konulması konusunda ise ‘eşlerin iş ve gelir durumları dikkate alınarak’ yine hakime takdir hakkının tanınacağı söylenmektedir.

Belirlenen süre boyunca nafaka ödenmesine rağmen sürenin sonunda nafaka alan eşin, nafaka alma ihtiyacının devam etmesi durumunda da, o kişiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir süre daha maaş ödenmesi konuşulmaktadır. Zira Anayasa’nın 41. maddesi, “Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.” hükmünü amirdir. Bu madde uyarınca da muhtaç haldeki eşe devlet bir gelir bağlayabilecektir.

Nafaka Sorununun Çözümünde Zamana İhtiyaç Olduğu Belirtilmiştir.

Adalet Bakanı, nafaka sorununun çözümü konusunda yaptığı açıklamada, Türkiye’de 1988 yılına kadar nafakanın süreli olduğunu, daha sonra Medeni Kanunda yapılan değişiklikle nafakanın süresiz talep edilebileceğinin kanuna konduğunu, süresiz nafaka değişikliğinin ancak yeniden kanun maddesinin değişikliği ile mümkün olabileceğini, Yargıtay içtihatları ile bu sorunun çözülemeyeceğini, bu sorunun erkek/kadın aleyhine ya da lehine olarak değil, her iki taraf açısından da sonuçlar doğurduğunu, ancak çözüm için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu belirtmiştir.

Kanımızca nafaka sorununun bir an önce çözüme kavuşması gerekmektedir. Çünkü evlilik süresine bağlı kalınmaksızın bir kişinin ölene kadar nafaka ödemeye mecbur bırakılması hakkaniyete aykırıdır. Bununla birlikte nafaka alacakları öncelikli alacaklar olduğundan, diğer borçlarla karıştırılmamalıdır. Nafaka borcunu ödememenin affı yoktur, ödemeyen kişi mevcut uygulamaya göre hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

Bu denli önemli olan bir borcu ise ömür boyu ödemeye mahkum bırakılmanın hukuka aykırı olduğunu düşünmekteyiz. Çünkü süresiz nafaka uygulaması, eşlerden her birinin boşandıktan sonra yeni bir hayat kurmasına engel teşkil etmektedir. Bu nedenle süresiz nafaka sorunun bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini tekraren belirtmek isteriz.

İlaveten, süresiz nafaka konusunda yapılacak olan düzenleme, mevcut uygulanan süresiz nafakaları ortadan kaldırmayacağından, değişiklik durumunda da başka bir tartışma ortaya çıkacaktır. Bu bakımdan yeni bir tartışmaya mahal vermemek adına yapılacak olan düzenlemenin hiçbir kuşkuya yer vermeyecek açıklıkta olması gerekmektedir.

Av. Çiler Nazife Koşar / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.

01

Mehmet Erdem - Çok güzel bir yazı. Ölene kadar nafaka ödemek istemiyoruz. Üstelik sürekli nafaka artırım davaları ile yıllardır perişan oluyoruz. Nafaka ve icraları ödeyince Yıllardır asgari ücretin altında maaş almak zorunda kalıyoruz. Evliliklerini de etkileniyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Nisan 00:38


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?