Site aidatlarına itiraz etmek mümkün müdür?

2022 yılına girmemizle birlikte, her gider kalemine olduğu gibi apartman/site aidatlarına da ortalama % 50 oranında zam gelmiştir. Üstelik korona virüs salgın hastalığı sebebiyle havuz, spor salonu gibi ortak alanları kullanamayan malikler, bir de üstüne aidatların bu kadar yükselmesine haklı olarak tepki göstermektedir.

Aidatlar genel olarak apartmanların ısınma, aydınlatma, su, asansör, kapıcı, bahçıvan, bekçi, güvenlik gibi giderlerinin karşılanması için alınmaktadır. Kanunda ‘kullanım gideri’ olarak tanımlanan aidat borcundan, bu hizmetleri alan, bunları kullanan kişiler sorumludur. Yani, taşınmazda kiracı oturuyor ise aidat borcundan kiracı sorumludur.

Kiracının aidat borcunu ödememesi durumunda, kiraya veren malik, bu borcu ödeyerek kiracıya karşı icra takibi başlatabilir.

Peki, yönetim tarafından karara bağlanan bu fahiş aidat bedellerine itiraz edilemez mi?

Kanun gereği her yıl Ocak ayında Kat Malikleri Toplantıları yapılmaktadır. Bu toplantılarda o yılki aylık aidat bedelleri belirlenmektedir.

Öncelikle maliklerin, Kat Malikleri Toplantılarına katılmaları oldukça önemlidir. Toplantılara yalnızca malikler katılabiliyorken kiracılar ise sadece kat malikinin vekaleti ile katılabilmektedir. Bu toplantıda kararlar % 51 çoğunlukla alınmaktadır. Bu sebeple en azından çoğunluk oluşturmak adına bu toplantıya katılmak gerekir.

Malikin toplantıya katılması ancak oy verdiği kararın çıkmaması halinde, çoğunluk karara olumsuz oy veren malik, toplantı tarihinden itibaren 1 ay içerisinde, taşınmazın bulunduğu yer Sulh Hukuk Mahkemesinde “Kat Malikleri Kurulu Kararının İptali” davası açmalıdır.

Bununla birlikte toplantıya katılmayan malikin de toplantıda alınan kararlara itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Bu halde de malikin toplantı tarihinden itibaren 6 ay içerisinde, yine taşınmazın bulunduğu yer Sulh Hukuk Mahkemesinde “Kat Malikleri Kurulu Kararının İptali” davası açması gerekir.

Bu konuda dava açarak kat malikleri kurulu kararının iptalini talep etmekten başka hukuki bir yol bulunmamaktadır. Kişi, dava açarak haklılığını hukuka uygun ve geçerli delillerle ispat etmelidir.

Uygulamada aidatlar tüm bağımsız bölümlere eşit şekilde paylaştırılmaktadır. Yani burada dairenin büyüklüğünün, bulunduğu kat ve konumunun, ödenecek aidat bedeline bir etkisi bulunmamaktadır.

Kiracının Aidat Borcundan Sorumluluğunun Sınırı Var Mıdır?

Yukarıda da ifade etmiş olduğumuz üzere aidat borcundan, hizmetleri alan kişiler sorumludur. Yani taşınmazın kirada olması halinde kiracının aidat borcuna katlanması gerekir. Ancak, binanın demirbaşına ilişkin yapılan değişikliklerden kiracı sorumlu değildir. Örneğin, asansörün değiştirilmesi, binaya demirbaş malzemeler alınması, binanın boyanması gibi harcamalar yalnızca maliklerin sorumluluğunda olan harcamalardır.

İlaveten, maliklerin de kullanmayacağı alanların giderlerine katlanma zorunluluğu yoktur. Örneğin bebeği olmayan bir malikin, sitede yapılması kararlaştırılan bebek bakım odasının masraflarına katılma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yeni yılla birlikte gelen aidat zamlarıyla başta İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere birçok büyükşehirde aidat bedeli neredeyse kira bedelinden fazla hale gelmiştir.

Takdir edileceği üzere kiracının kira bedelinden fazla aidat ödemesi hakkaniyete aykırı olacaktır. Bu sebeple kiracılar açısından aidat bedellerinde bir üst sınır belirlenmiştir. Kiracılar, kira bedelinden daha fazla aidat bedeli ödemeyecektir. Yani kiracının aidattan sorumluluğu en fazla kira bedeli kadardır.

Tüm bunlardan sebeple, site/apartman aidatları konusunda, gerek maliklerin gerekse de kiracıların haklarını ve sorumluluklarının sınırını bilmesi önemlidir. Yönetim tarafından aidatlarının fahiş olarak belirlendiğini düşünen ve her ay bu bedeli ödemek istemeyen maliklerin ya da kiracıların Sulh Hukuk Mahkemesi'nde dava açması ve haklılığını ispat etmesi gerekir.

Unutulmamalıdır ki bu davalarda hak düşürücü süre söz konusu olup, kişilerin bir hak kaybına uğramaması adına süresi içinde hukuki yollara başvurulmalıdır.

Av. Çiler Nazife Koşar / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?