Duygusal zeka

Duygusal zekayı,kendi duygularınızı tanıma, yönetme ve çevremizdeki insanların duygularını anlama yeteneği olarak tanımlayabiliriz.
Duygusal zeka (EQ) terimi, iki araştırmacı Peter Salavoy ve John Mayer tarafından 1990 yılında Imagination, Cognition, and Personality dergisinde yayınlanan bir makalesiyle bilim dünyasına sunuldu. Daha sonra Dan Goleman tarafından 1996 yılında yayınlanan, ''Duygusal zeka'' kitabıyla da popüler hale geldi.
Duygusal zekanın yaygınlaşmasına yardımcı olan Amerikalı psikolog Daniel Goleman duygusal zekanın beş temel unsurunu şöyle sıralıyor.
1.Öz farkındalık.
2.Kendi kendini düzenleme.
3.Motivasyon.
4.Empati.
5. Sosyal beceriler

Öz farkındalık : İç dünyamızı, duygu, düşünce ve inançlarımızı anlamak ve farkına varmaktır. Kişinin kendisine ait olan tüm duygu ve düşünceleri farkında olması kendisine objektif bir gözle bakmasına yardımcı olur. Öz farkındalık bir yerde kendimizi değerlendirmemizi kolaylaştırır. Kişi yaşadığı deneyimlerinin kendisinin üzerinde bıraktığı etkileri kavrar ve peşin hüküm vermeden durumu anlamasını sağlar.

Kendi kendini düzenleme : Öz düzenleme duygularımızı, düşüncelerimizi ve davranışlarımızı kontrol edebilme yeteneğidir. Bireyin düşünerek, bilinçli ve farkında olarak davranabilmesi için gerekli olan becerileri kapsar. Kişinin kendisini tanıma ve kendi kendine öğrenebilmesi yolunda kullanabildiği her türlü işlem, teknik, taktik ve strateji olarak da tanımlanabilir. Yani kendi amaçlarını belirleme ve bu yolda kendi çalışma prensipleri doğrultusunda bilişsel olarak kendini motive etme işidir.

Motivasyon : Motivasyon, hedefe yönelik davranışları başlatan, yönlendiren ve sürdüren süreçtir. Örnek olarak susuzluğunuzu azaltmak için bir bardak su içmek veya bilgi edinmek için kitap okumak yaşamınızdaki motivasyonlarınızdır. Motivasyon, davranışı harekete geçiren biyolojik, duygusal, sosyal ve bilişsel güçleri içerir. Günlük kullanımda, motivasyon terimi kişinin bir şeyi neden yaptığını açıklamak için kullanılır. İnsan eylemlerinin arkasındaki itici güç olduğunu da söyleyebiliriz.

Empati : Duygusal zeka kavramında empati başkalarının nasıl hissettiğini anlama yeteneğidir. Aslında, başkalarıyla ilişki kurabilmek, şefkat göstermek ve birine yardım etmek için zaman ayırmak, duygusal zekanın en önemli bileşenidir. Duygusal zekaya sahip insanlar diğer insanları merak ederler.
Empati, bir başkasının zihin durumunu ve duygularını paylaşma ve anlama kapasitesi olduğunu da söyleyebiliriz. Genellikle kendini başkasının yerine koyma ya da başka bir kişinin duygularını kendi içinde deneyimleme yeteneği olarak da tanımlanır. Empati, genellikle yanlış anlaşılan ve yeterince kullanılmayan güçlü bir iletişim becerisidir.
Kişinin kendisinin ve başkalarının duygularını tanımlama, değerlendirme ve yönetme yeteneği, kapasitesine ve becerisine sahip olmak çok önemli bir ayrıcalıktır. Başarı, temel davranış ve karakter unsurlarını göz ardı ederek, zekanın geleneksel ölçüsü olma eğiliminde olan IQ'dan (Intelligence Quotient) daha fazlasını gerektirir. Hepimiz akademik olarak parlak, ancak sosyal ve kişisel olarak beceriksiz insanlarla tanıştık. Ve biliyoruz ki, yüksek bir IQ derecesine sahip olmak başarı için çoğu kez yeterli değildir.

Sosyal beceriler : Duygusal zekada sosyal beceriler terimi, diğer insanların duygularını etkili bir şekilde ele almak ve etkilemek için gereken özellikleri ifade eder. Kendinizi anlayıp yönetebildiğinizde, başkalarının duygu ve hislerini anlamaya (empati) ve sonunda onları etkilemeye (sosyal beceriler) başlarsınız. Başkalarıyla iyi etkileşim kurabilmek, duygusal zekanın bir diğer önemli yönüdür. Güçlü sosyal becerilere sahip olmak, insanların diğer insanlarla anlamlı ilişkiler kurmasına ve kendileri ve başkaları hakkında daha güçlü bir anlayış geliştirmesine olanak tanır. Sosyal beceri örnekleri:
Başkalarıyla etkili bir iletişim kurmak.
Anlaşmazlıklar ve memnuniyetsizlik ile karşılaştığımızda çatışma yerine uzlaşma sağlamak sosyal bir beceridir.
Kişisel sorunlar ile karşılaşıldığında karşımızdaki hakkında karar vermeden dinlemek özel bir yetenek gerektirir.
İlişkilerin yönetiminde duyarlı ve anlayışlı davranmalıyız.
Her durumda karşımızda ki kişiye saygı duymamızda sosyal becerimizin bir unsurudur.

Duygusal zekanızı geliştirin

Duygusal zeka veya EQ, profesyonel dünyada giderek daha popüler hale gelen bir beceri olarak kabul görmekte. Modern toplumlarda ki iş yerlerlerinde çalışanların duygusal zekasının önemi artmaya devam ediyor. Basitçe söylemek gerekirse, duygusal zeka bir trend değildir. Büyük şirketler, duygusal zekaya sahip çalışanlarının şirket açısından daha faydalı olduklarını istatistiksel olarak belirlediler. Yüksek düzeyde duygusal zekaya sahip çalışanları olan şirketler, toplam satış ve verimlilikte büyük başarılar gösteriyorlar.
Rekabetçi bir işyerinde çalışanların, EQ becerilerinizi geliştirmeleri profesyonel başarı için çok fazla önem taşır.

Duygusal zekanızı arttırmanın 10 yolu

1.İddialı bir iletişim tarzı kullanın: İddialı iletişim, çok agresif veya çok pasif görünmeden saygı kazanmaktır. Duygusal olarak zeki insanlar, başkalarına saygılarını kaybetmeden fikirlerini ve ihtiyaçlarını nasıl ileteceklerini bilirler.

2. Çatışmaya tepki vermek yerine yanıt verin: Çatışma durumlarında, duygusal patlamalar ve öfke krizleri sık karşılaşılan davranışlardır. Duygusal olarak zeki insan, stresli durumlarda nasıl sakin kalacağını bilir. Daha büyük sorunlara yol açabilecek dürtüsel kararlar vermez. Çatışma zamanlarında hedefin bir çözüm olduğunu anlar ve eylemlerinin ve sözlerinin bununla uyumlu olmasını sağlamaya odaklanır.

3. Aktif dinleme becerilerini kullanın: Konuşmalarda, duygusal olarak zeki insanlar, konuşma sırasının kendilerine gelmesini bekleyip netlik içinde konuşulanları dinlerler. Cevap vermeden önce söylenenleri anladıklarından emin olurlar. Ayrıca bir konuşmanın sözsüz ayrıntılarına da dikkat ederler. Bu yanlış anlamaları önler, dinleyicinin düzgün yanıt vermesini sağlar ve konuştuğu kişiye olan saygısını gösterir.

4. Motive olun: Duygusal olarak zeki insanlar kendi kendilerini motive ederler ve tutumları başkalarını motive eder. Hedefler koyarlar ve zorluklar karşısında dirençlidirler.

5. Olumlu bir tutumu sürdürmenin yollarını uygulayın: Tutumunuzun gücünü hafife almayın. Bir kişi izin verirse, olumsuz bir tutum başkalarına kolayca bulaşır. Duygusal zekası yüksek insanlar, çevrelerindekilerin ruh hallerinin farkındadır ve buna göre tutumlarını korurlar. İyi bir gün ve iyimser bir bakış açısı için ne yapmaları gerektiğini bilirler.

6. Öz farkındalık alıştırması yapın: Duygusal olarak zeki insanlar, kendilerini ve sezgilerini iyi tanırlar. Kendi duygularının ve çevrelerindekileri nasıl etkileyebileceklerini bilirler. Ayrıca başkalarının duygularını ve beden dilini anlayıp, bu bilgileri iletişim becerilerini geliştirmek için kullanırlar.

7. İyi eleştirileri dikkate alın: Duygusal zekanızı artırmanın önemli bir parçası eleştiri alabilmektir. Alıngan veya savunmacı olmak yerine, yüksek EQ'lu insanlar eleştirinin nereden geldiğini, başkalarını veya kendi performanslarını nasıl etkilediğini ve herhangi bir sorunu yapıcı bir şekilde nasıl çözebileceklerini anlamalıdır.

8. Başkalarıyla empati kurun: Duygusal zekası yüksek insanlar empati kurmayı bilirler. Empatinin zayıflık değil, duygusal güç gösteren bir özellik olduğunu anlarlar. Empati, başkalarıyla temel insani düzeyde ilişki kurmalarına yardımcı olur. Farklı görüş ve durumlara sahip insanlar arasında karşılıklı saygı ve anlayışa kapı açar.

9. Liderlik becerilerini kullanın: Duygusal olarak zeki insanlar mükemmel liderlik becerilerine sahiptir. Kendileri için yüksek standartları vardır ve başkalarının takip etmesi için bir örnek oluştururlar. İnisiyatif alırlar ve harika karar verme ve problem çözme becerilerine sahiptirler. Bu özellik yaşamda ve işte daha yüksek ve daha üretken bir performans sağlar.

10. Cana yakın ve sosyal olun: Duygusal zekası yüksek insanlar cana yakın görünürler. Sık sık gülümseyip etrafa olumlu bir elektrik yayarlar. Çevrelerindeki kişilerle olan sözlü veya sözsüz iietişimleri her zaman mükemmeldir.

Bu becerilerin çoğu, temel insan psikolojisine değer verenlerin önem verdiği kavramlardır. Yüksek EQ becerileri doğal olarak empati yapabilen insanlara daha kolay gelse de herkes kendi çabalarıyla duygusal zeka seviyesini arttırabilir.

Cem Aydemir < [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem Aydemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?