Türkiye'de kripto para düzenlemesi

TÜRKİYE’DE KRİPTO PARA DÜZENLEMESİ VE MERKEZ BANKASI’NIN “KRİPTO VARLIKLAR” RAPORU

Türkiye'de kripto para piyasasını düzenleyen yasa tasarısının önümüzdeki günlerde Meclis gündemine geleceği konuşulmaktadır.

Yeni düzenleme ile kripto para piyasasına yönelik ne gibi değişiklikler olacaktır?

Söylenenlere göre öncelikle, kripto para piyasasına yönelik denetimlerin artırılması ve şüpheli görülen para işlemlerinin MASAK’a yetki verilerek incelemeye alınması öngörülmektedir.

Sonrasında da belirli bir tutarın üzerindeki meblağlardan vergi alınması ve sektördeki şirketlerde sermaye şartı aranması ve teminat gösterilmesi düşünülmektedir.

İlaveten, kripto varlık şirketlerinin Sermaye Piyasası Kurumu gözetiminde faaliyette bulunması da planlanmaktadır.

Yapılacak olan bu yasa teklifi çalışmalarına, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda SPK, Gelir İdaresi, Merkez Bankası ve BDDK katılacaktır. Zira yasa teklifinde, kripto varlık şirketlerinin SPK gözetiminde faaliyet göstermesi, tüketicinin korunması ve rekabetin güçlendirilmesine yönelik mekanizmanın BDDK tarafından oluşturulması gibi düzenlemeler bulunmaktadır.

Kripto Para Vergilendirmesinde Örnek Ülkelerin İncelenmesi

Türkiye'de kripto paralara ilişkin herhangi bir yasal altyapı bulunmadığından, kripto para piyasasını düzenleyen yasa tasarısı hazırlanırken diğer ülkelerdeki örnekler incelenmektedir.

Şöyle ki; ABD’nin kripto para sahiplerinden gelir vergisi aldığı, Almanya’nın vergi için bir meblağ belirlediği ve 600 Euro’dan düşük değerler için vergi almadığı, Güney Kore’nin elde edilen kazancın % 20’si oranında vergi aldığı ve Hong Kong, Singapur ve Malta’nın herhangi bir vergi almadığı anlaşılmıştır.

Bu şekilde örnek ülkelerin incelenmesi sonucunda da Türkiye’de, belirli bir tutarın üzerindeki meblağlardan stopaj alınması üzerinde durulmaktadır.

Merkez Bankası’nın Raporu

Bilindiği üzere Türkiye’de para ve kur politikalarının yönetiminden sorumlu kuruluş Merkez Bankası’dır.

Merkez Bankası, kripto paralar hakkında, 2021/Mayıs ayında “Kripto Varlıklar” adlı bir rapor hazırlamıştır. Bu raporda özetle; kripto paraların avantajları, dezavantajları ve vatandaşların dikkatli olmaları konusunda ciddi uyarılara yer verilmiş olup, kripto paraların asli bir değerinin olmadığı ve değerinin çok oynak olduğu belirtilerek vatandaş uyarılmaya çalışılmıştır.

Yine raporda, kripto varlık savunucularının, kripto varlıkların sansüre ve merkez bankasının para basarak yarattığı devalüasyona karşı dirençli olması nedeniyle merkezi bir itibari paradan daha güvenilir olduğunu iddia etmesi karşısında, gerçekte kripto varlıkların hem finansal istikrar hem de tüketiciler açısından önemli riskler doğurduğu ifade edilmiştir. Bununla birlikte, fiyat dalgalanmaları karşılığında kişinin varlığında azalma, geri döndürülemez hatalı işlemler nedeniyle de mali kayba uğrama ihtimalinin bulunduğu ve kişilerin dolandırıcılık ve suistimale açık olduğu belirtilmiştir.

Merkez Bankası tarafından, ‘Merkez Bankasının da finansal teknolojiler konusundaki gelişmeleri yakından takip ettiği ve uluslararası çalışmalara katkı sağladığı, kripto varlıklara ilişkin hizmetler ve işlemler ile genel hususlara ilişkin düzenlemelerin değerlendirilmesi çalışmalarına T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın koordinasyonunda ilgili kurumların katılımıyla devam edildiği ve kripto varlıklara ilişkin genel düzenlemenin bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkacağı’ açıklaması yapılarak, bu sebeplerle kripto paralara ilişkin yasal düzenleme hazırlığında olunduğu belirtilmiştir.

Kripto Paraların Niteliği

Türkiye'de oldukça popüler olan kripto paralar bir kesim tarafından yeni nesil yatırım araçları olarak tanımlanırken, diğer yandan riskli ve güvenilmez bir girişim olarak anılmaktadır.

Aslında dünyada da buna benzer ayrışmalar bulunmaktadır. Bir yandan bazı ülkeler kripto paraları bir ödeme aracı olarak tanırken, diğer yandan bu sanal paraların kullanımını yasaklayan ülkeler mevcuttur.

Bu ikili ayrışmalar kanımızca teknolojinin olumsuz kullanımından ve devlet denetiminin yoksunluğundan kaynaklanmaktadır. Öte yandan kripto paraların niteliği de tam olarak anlaşılamadığından, kripto paranın ne olduğu, güvenilir mi güvenilmez mi olduğu, nasıl ve ne şekilde kullanıldığı bilinememektedir.

Bu noktada ise teknolojiye güvenerek bu bilinmezlik aşılabilir.

Kripto Para Düzenlemesi Gerekli Miydi?

Her ne kadar çok uzun bir süre dijital paralar, sanal paralar ve kripto varlıklar Türkiye tarafından yok sayılmaya çalışılmış ise de, gelinen noktada binlerce vatandaşın içinde bulunduğu bu piyasayı görmezden gelmenin mümkün olamayacağı kabul edilerek bu konuda bir yasal düzenleme yapılması için adım atılmıştır.

Bu yasal düzenlemeyi, Türkiye açısından olumlu bir adım olarak değerlendirmekteyiz. Zira binlerce vatandaşın içinde bulunduğu bu piyasaya ve yaptığı bu işlemlere bir yasallık kazandırmak son derece gereklidir.

Av. Çiler Nazife Koşar / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?