Beşinci yargı paketinde neler bulunuyor

Geçtiğimiz günlerde, 5. Yargı Paketi olarak adlandırılan ve 54 maddeden oluşan kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmuştur.

Peki, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan, İcra İflas Kanunu, Medeni Kanun ve Çocuk Koruma Kanunu’nun da aralarında bulunduğu 8 ayrı kanunda değişiklik öngören 5.Yargı Paketi başlıca hangi maddeleri içermektedir?

1- Halk arasında “çocuk haczi” olarak bilinen, “Çocuk Teslimine Veya Çocukla Kişisel İlişki Kurulmasına Dair İlam Veya Tedbir Kararlarının Yerine Getirilmesine” ilişkin uygulama, icra müdürlüklerinden alınarak, Çocuk Koruma Kanunu kapsamına dahil edilecek ve Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Daire Başkanlığına verilecektir.

1932 yılından beri İcra Müdürlüklerine ait olan bu görevin, bu haliyle çocuklar üzerinde travma oluşturduğuna kanaat getirildiğinden, çocuğun üstün yararı gereği bu görev Çocuk Koruma Kanunu'na, "Çocuk Teslimi ve Çocukla Kişisel İlişki Kurulması" başlıklı dördüncü kısım ile eklenecektir.

Buna göre çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair Aile Mahkemeleri tarafından verilen ilam veya tedbir kararları, Adalet Bakanlığınca kurulan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerince yerine getirilecektir.

Müdürlüklerde müdür, müdür yardımcısı ve personel ile psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacı görevlendirilecek, ilam ve tedbir kararları uzmanlar marifetiyle yerine getirilecektir.

Müdürlük bulunmayan yerlerde ise bu görevler, Adalet Bakanlığınca belirlenen hukuk mahkemeleri yazı işleri müdürlüğü tarafından yerine getirilecektir.

Bu şekilde çocukların ruhsal ve bedensel sağlığının korunması amaçlanmaktadır.

2- Boşanmış çiftlerin çocuklarının, anne veya babasıyla sağlıklı bir ortamda görüşebilmesi adına, “Çocuk Teslim Merkezleri” kurulacaktır.

Bu hususa ilişkin getirilecek olan düzenleme, çocuğun anne veya babasıyla görüştürülmesine dair işlemlerin hali hazırda oldukça masraflı olmasından da kaynaklanmaktadır.

Böylelikle işlemler ücretsiz hale getirilecek, artık harç alınmayacak ve yapılacak tüm masraflar, devlet bütçesinden karşılanacaktır.

Çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilam veya tedbir kararının yerine getirilmesini engelleyen ebeveyn, disiplin hapsiyle cezalandırılacaktır. Ayrıca bu kararların yerine getirilmemesi ‘velayet hakkının değiştirilmesi’ sebebi de sayılabilecektir.

3- İcra Hukukumuzda hali hazırda mevcut olan “hacizli malın mezat salonlarında satışına dair uygulama” kaldırılacaktır.

Bu kapsamda öncelikle, hacizli malın satışına ilişkin sürecin daha hızlı ve daha az masraflı şekilde yürütülmesi amaçlanmaktadır. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında bütün bu süreç elektronik ortamda tamamlanarak, hacizli mal değerinde satılabilecektir.

Hacizli malın mezat salonlarında satışı uygulamasının kaldırılmasıyla, isteyen herkes, bulunduğu yerden elektronik ortamda yapılacak olan satışa dahil olabilecektir.

İlaveten, borçluya hacizli malını satma hakkı da tanınacaktır. Böylelikle borçlu, kendi isteği doğrultusunda, istediği kişiye istediği bedelle malını satabilecektir.

4- İş yoğunluğu bulunan icra müdürlüklerinde verimli çalışmanın sağlanabilmesi için, “İcra Başmüdürü” görevlendirilecektir.

Bu düzenleme ile icra dairlerinde düzenli ve verimli çalışmanın sağlanması amaçlanmaktadır. İcra Başmüdürleri, Adalet Bakanlığı tarafından icra müdür ve müdür yardımcıları arasından görevlendirilecektir.

5- İcranın geri bırakılması kararını verme yetkisi, kanun yolu aşamasına göre Bölge Adliye Mahkemesi veya Yargıtay'dan alınarak, takibin yapıldığı yer icra mahkemesine bırakılacaktır.

Mevzuatımıza göre, ilam veya ilam niteliğindeki belgelere dayanılarak yapılan icra takiplerinde, takibe konu ilk derece mahkemesi kararını istinaf veya temyiz eden borçlu, ödeme emrinin kendisine tebliğini takip eden süre içerisinde belirli bir teminat göstererek ‘üst mahkemeden alacağı karar’ ile icra işlemini üst derece mahkemesindeki dosya sonuçlanana kadar durdurma imkanına sahiptir.

Bu teklif ile tehir-i icra kararı verme yetkisi, üst mahkemeden alınarak takibin yapıldığı yer İcra Mahkemesine bırakılacaktır. Bu şekilde uygulamada bu konuda yaşanan sorunların ve hak kayıplarının giderilmesi amaçlanmaktadır.

6- Kanun teklifi ile, Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun'da da değişiklik öngörülmektedir.

Buna göre, takibin düşmemesi için mevcut uygulamaya göre 2 yıl olan haciz talep etme süresi 5 yıla çıkarılacaktır.

Yani teklifte, ödeme emrinin tebliği tarihinden itibaren 5 yıl içinde haciz talep edilmezse takibin düşeceği düzenlenmiş bulunmaktadır.

Av. Çiler Nazife Koşar / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?