Fikirler Ölmez...

10 Kasım aslında kişilik analizi yapmak için de kullanılabilecek bir tarih. Okumuş mu okumamış mı, okuduğunu anlamış mı anlayamamış mı, okuyup anladığından ders almış mı almamış mı, vatanı namus bayrağı şeref olarak görüyor mu görmüyor mu gibi sorular bu analizin sonucunu da belirler nitelikte olur kanısındayım.

Kişilik analizinde en etken olan done, bireyin kurduğu cümlelerdir. Ne kadar ‘’ben‘’ derse kişiliğinden o kadar uzaklaşır birey . Özgüveni olan insanlar fikirlerini ‘’ben’’ demeden söyleyip vefatından 83 sene sonra bile, bu fikirleri nedeniyle hayranlık uyandırabiliyorsa asrın lideri olma sıfatını da sonuna kadar hak etmiş olur.

İşte Mustafa Kemal Atatürk’ü asrın lideri yapan fikirlerinden bazıları..

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." Kendisini değil vatanını ön planda tutuyor.

"Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir." Ben değil , fikirlerim önemli diyebilme erdemliliği.

"Büyük şeyleri büyük milletler yapar." Kendisini değil, milletini övüyor.

"Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir." Annelere olan saygıya bakar mısınız?

‘’Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.’’ Sanata verilen değerin söze yansıması değil mi bu?

"Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız."Geleceği karanlığa boğmak, karamsar gençler yetiştirmekle başlar.

"Bütün dünya bilsin ki, benim için bir yandaşlık vardır: Cumhuriyet yandaşlığı, düşünsel ve toplumsal devrim yandaşlığı. Bu noktada yeni Türkiye topluluğunda, bir bireyi bunun dışında düşünmek istemiyorum." Şimdilerde yandaşlık ne anlamda değinmiyorum..

"Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin." Bilimin önemi daha güzel nasıl anlatılabilirdi?

"Savaş zaruri ve hayati olmalıdır. Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça savaş bir cinayettir." Savaştan çıkmış bir milletin acısını yürekte hissetmek budur işte.

"Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağımıza uygun ve bütün mana ve biçimiyle uygar bir toplum haline değiştirmektir." Peki ya şimdi?

"Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir." Neredeyse tamamen dışa bağımlı Türkiye’nin belkemiği kırılmak üzere değil mi sizce?

" Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunamaz." Ah Ata’m ahhhhh diyerek susuyorum..

"Tüketici yaşamak iyi değildir. Üretici olalım." Zeytin ağaçları kesilmesin diyene ‘’zeytini marketten alırız’’diyenleri duydu bu kulaklar.

"Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz, az zamanda söner." Nokta.

"Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü uygar buluşlardan azami derecede istifade etmek zorunludur." Kendin yap, kendin işlet devretme der gibi sanki.

"Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır. Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım." muhterem kadın sıfatından kaportası bozuk araba sıfatına düşmek...

"Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür." İşte öğretmene verilen değer bu olmalıydı..

"Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir." Şimdi cahil diye profesörlerimize deniyor.

"Toplumdaki başarısızlığın sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ihmal ve kusurdan doğmaktadır." 21. yüzyılda bunu hala anlayamayanlar var..

"Basın milletin müşterek sesidir. Başlı başına bir kuvvet, bir okul, bir öncüdür." İşte eğitici öğretici olmasın diye susturulan bir basınımız var artık.

“Eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen, ben size hiçbir şey öğretememişim demektir.” Ne yazık ki pek bir şey öğrenememişiz Ata’m.

İşte yazımın başında söz ettiğim özgüveni tam olan asrın liderine yakışan cümle…

"İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!"

VE TAM DA BU YÜZDENDİR Kİ BU ÜLKEDE MUSTAFA KEMALLER TÜKENMEZ. FİKİRLERİ ÖLMEDİĞİ GİBİ YÜRÜDÜĞÜMÜZ YOLUN IŞIĞI ATATÜRK DE ÖLMEZ. ÖLSEYDİ BU KADAR ÇOK KORKAN, SALDIRAN OLMAZDI.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü BEDENSEL OLARAK ARAMIZDA OLAMAYIŞI NEDENİYLE SAYGI VE RAHMETLE, YOLUMA IŞIK OLDUĞU İÇİN MİNNETLE ANIYORUM.

Beyhan Kozanoğlu Biçkin / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Beyhan Biçkin Kozanoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.

01

Ugur - Çok güzel bir yazı elinize sağlık. Atatürk'ün herbir sözü herbir öğretisi çok değerli ve yaşamamıza ve geleceğe ışık tutuyor. Öğretilerinin hiçbirinde kendini ön planda tutmaması, hayatını cephelerde ölüm tehlikesi ile geçirmiş bir liderin başarısını tüm halkına mal etmesi ne kadar değerli değil mi. Sözlerinden en çok beğendiklerimden bir tanesi "Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin". Belki de lider demek böyle bir şeydir. Kendisi öldükten sonra bile milletinin geleceğini ve refahını düşünen ve kendi sözlerini ve düşüncelerini hiçe sayılmasını isteyen bir lider. Çok anlamlı. Birgün Atatürk'ün bize verdiklerini uygulayabilirsek bizi sözde kıskanan Avrupa, gerçekten kiskanabilir. Atatürk'ün bir cümlesini de ben söyleyeyim. Hatta en sevdiğim sözü; Adalet mülkün temelidir. Burada mülk herşey olabilir. Mülk demek ev demek, yaşadığın yer demek, köyün demek, devletin demek. Mülk aynı zamanda Allah'ın da bir adıdır. Herşeyin başı adalettir. Atatürk'ü sevmiyormusun sözlerine kıymet vermiyor musun? O zaman Hz Ali de adalet ilgili bir söz etmiş; "Devletin dini adalettir adalet olmayan devlet dinsizdir". Adalet bu kadar önemli işte. Sadece yargıda Adaletten bahsetmiyorum. Demek istediğim her alanda adalet. Adalet olursa bilime önem verilir, liyakata önem verilir, birisinin tanıdığı olduğu için ise girmezsin hakettiğin için girersin. Başına olumsuz bir olay geldiğinde gidebilecegin adil bir yargı kapısı olur ve oradan çıkan sonuca kayıtsız guvenirsin, daha sayamayacagim bir çok şeyde adaletin etkisiyle herşey daha iyi olur. Sözü çok uzattım. Atatürk'ün anlamı son zamanlarda daha iyi anlaşıldığı düşüncesindeyim.umarim O nun ilke inkılap ve düşünceleri birgün daha iyi anlaşılır ve uygulanır

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 12:03


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?