Türkiye her yönden çevreleniyor!

İşte Yunan-Amerikan Birliklerinin bulunduğu karargahlar

Hulusi ŞENEL

Sevgili Okuyucular,

Yazılarım geniş bir çevrede takip edilmekte. Çünkü Türkiye'de olduğu gibi sosyal medya kanalıyla başta Avustralya olmak üzere Avrupa, Kanada ve Amerika'da da okunmakta. Bu nedenle yayınlamam nedeniyle bir çok iletiler almaktayım. Burada okuyacağınız bu yazı da Atatürk milliyetçisi Naci Kaptan ile Milli Savunma Bakanlığı eski Gen. Sekreteri E.Alb. Ümit Yalım'in görüşleri yer almakta.

" - Ege Denizindeki adalarımız gizli anlaşmalarla AKP iktidarı tarafından Yunanistan’a verildiği yazılmakta ve söylenmektedir. Vatan toprağını düşmana vermek ANAYASAL bir suçtur ve vatan hainliği olarak tanımlanır.

Yunanistan, işgal etmiş olduğu adalar Lozan anlaşmasının yasaklamış olmasına rağmen silahlandırmış, askeri güç yerleştirmiş, belediye kurmuş, kilise okul açmış ve bu adalarda Yunan vatandaşlarını iskân etmiştir.

Türkiye’de maden ocaklarını, kıymetli arazileri, inşaat ruhsatlarını dahi takip ve kontrol etmekte olan partili cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP, Milli Savunma Bakanlığı, Gen. Kur. Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı bu konularda sessizdir. AKP iktidarının Ege adalarımızı Yunanistan’a devretmiş olduğu görülüyor.

........

TÜRKİYE GÜNEYDOĞUSUNDAN SONRA, EGE DENİZİNDEN, BATIDAN VE KUZEY BATISINDAN ÇEVRELENİYOR

ABD’nin Yunanistan’da kurduğu üs sayısı Türkiye için büyük tehdit. Türkiye’ye karşı silahlanan Yunanistan’da son yıllarda çok sayıda ABD üssü kuruldu. Bu askeri üsler Türkiye için de ciddi tehdit oluşturuyor.

ABD Başkanı Joe Biden ile Yunanistan Başbakanı Kiyrakos Miçotakis arasındaki telefon görüşmesi sonrası yapılan açıklamalarda, Yunanistan’ın Ege’deki Kavala kenti ile birlikte Selanik, Girit ve Volos kentlerine yeni ABD üslerinin kurulması için ortak karar alındığı belirtildi. Yunanistan’ın ünlü Estia gazetesinin okuyucularına duyurduğu haberde; Dedeağaç’tan (Alexandroupoli) sonra Selanik, Volos, Girit ve Kavala’ya yeni Amerikan üsleri kurulacağı belirtildi.

Dedeağaç ve Kavala limanları ile havaalanlarının Karadeniz’in kontrolü için stratejik noktalar olduğu ve insansız hava araçları ile Balkanlar, Ege Denizi ve Akdeniz’de faaliyet göstereceği belirtildi.

Yakın zamanda ABD’nin Trakya ve Ege Denizi’ndeki Yunan limanlarındaki askeri araç ve personel yığınağı devam ederken Batı Trakya’da Türkiye sınırına 40 km. uzaklıktaki İskeçe ili sınırlarındaki Petrochori Xanthi Eğitim Sahası’nda gerçekleştirilen ve yaklaşık sekiz gün süren Yunanistan-ABD ortak tatbikatının fotoğrafları www.evros-gr. haber sitesinde yayınlandı.

ABD’nin özelikle son dönemde üç ülkeye (Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan’a) yaptığı askeri yatırım da bu çerçeveden okunuyor. Bir açıdan bakılırsa söz konusu üç ülke NATO üyesi ülkeler ve ABD ile askeri iş birliği protokolleri bulunuyor. Ancak özelikle Trump yönetiminin son döneminde bu üç ülkeyle ABD’nin askeri ilişkilerinin derinleştiği gözlenen bir gerçek. Bu derinleşen ilişkiler üzerinden ABD mühimmatının üç ülkedeki ABD kullanımındaki üslere yığıldığı ya da ABD’den satın alınan silahlı kuvvet kapasitesinin üç ülkeye aktarıldığı/aktarılacağı da görülüyor.

Özetle; Silahlı kuvvetlerini yeni silahlarla, uçak ve savaş gemileriyle modernize etmekte olan Yunanistan ve ABD tarafından Türkiye, Ege denizinden hem de Batı ve kuzeybatısından çevreleniyor. Süleyman Şah türbesini omuzlayarak toprağımızı terk eden Erdoğan ve AKP’nin  Yunanistan’ın adaları işgaline ve silahlandırmasına  direnmesini beklemek hayal olacaktır.

.........

20 ADAMIZ YUNAN İŞGALİ ALTINDA

Ege Denizi'nde Yunanistan tarafından işgal edilmiş olan 20 adamız ve 2 kayalık konusunu gündeme Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri E. Albay sayın Ümit Yalım getirmiş ve FİKRİ TAKİP ile yılmadan yorulmadan bu konuyu dikkatle takip ederek kamuoyunun bilgilenmesini sağlamıştır. Bu nedenle sayın Yalım’a teşekkür borçluyuz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin toprakları, 2004’ten bugüne kadar tam 17 yıldır Yunan askerlerinin postalları ile çiğneniyor. 2004-2016 Yılları arasında 16 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı, 2016-2020 yılları arasında 4 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı olmak üzere toplam 20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığı Yunanistan tarafından işgal edildi. Türk adalarında 14 Yunan Askeri Üssü açıldı ve üslere 6 bin işgalci Yunan askeri yerleştirildi.

*İşgalin ortaya çıkması üzerine, 2009 Yılının başında Genelkurmay Başkanlığı’nda yapılan toplantıda Dışişleri Bakanlığı Diplomatı Basat Öztürk, “Adaların Hükümetin bilgisi dahilinde işgal edildiğini” itiraf etmişti. Yani Yunan askerleri, Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin bilgisi dahilinde Türkiye’ye yerleştirildi.

*Tezkeredeki, “Yabancı Silahlı Kuvvetlerin Türkiye’de Bulunması” ifadesinden kastedilen daha önce Türkiye’ye yerleştirilen 6 bin Yunan askeri mi? Tayyip Erdoğan ve Hulusi Akar, tezkereye konulan bu ifadeyle, Türkiye’ye yerleştirilen işgalci Yunan askerlerinin hukuki sorumluluğundan kurtulmaya mı çalışıyor?

Konu ile ilgili açıklamalarım ve belgeler ek dosyalarda sunulmuştur.

E-Posta: [email protected]

SEVDİĞİM SÖZCÜK :

Yunanlıların işgal ettiği adalarımız

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hulusi Şenel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.

03

Abdurrahim Çokgüngör - 1*Ağzı olan konuşur gibi aklına geleni söylemek hele ki ülkede önemli görevler almış kimselere yakışır mı? Ve onların etiketlerine güvenip onlara dayanarak yorum yapmak doğru mu? Neymiş efendim, Ak Parti iktidarı Ege’deki adaları Yunanistan’a gizlice vermiş. Ne zaman 2004’te. Vay be! İddia sahibi eski etiketi asker, yeni etiketi siyasetçi bir emekli subay. Her sakallıyı dede sanmak gibi her emekli subayı uzman sanmak da hatadır. Mesele çok yönlü o kadar da karmaşık. Son kampanya Erdoğan’ın 2016 Eylül’ünde Lozan ve 12 Ada üzerine sözü ile patlak verdi ve ardından Yunanistan’a emperyalist dostlarımızca hediye edilen adaların şimdiki iktidar tarafından satıldığı balonu şişirilip ortalığa salındı. Gerçekleri sapıtarak. Ayrıca 11 Eylül sonrası bölgemizde oluşturulacak düzenin İsrail’in güvenliği, genişlemesi ve ekonomik çıkarı için Türkiye’yi Doğu Akdeniz’den uzak tutacak Ege sorunu ile meşgul etme niyetlerine alet olmak. Bu palavra önce 2004’te Ege’de Yunan kara ve hava sahasının uzatıldığı yalanı idi. Şimdi 12 Ada gizlice Yunanistan’a verildi palavrası. Aslında olay 1911’de başladı. İtalya Trablusgarp çatışması sırasında bizi zora düşürmek için 12 ada ve Lodos’u işgal etti. Sonradan iade için anlaşmaya varıldı ama Balkan Harbi ve Yunan donanmasının işgali hazırlığı yüzünden adalar İtalyanlar'da kaldı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Kasım 01:35
02

Abdurrahim Çokgüngör - 2*Araya 1. Cihan Harbi girip sonra Yunanistan Anadolu’ya işgal ettiğinde İtalyanlar bize yanaştı. Ve Ankara hükümeti adalar için savaş tazminatı ödeyerek bir nevi mirasımız teyid oldu. Bu adalar üzerindeki hakkımızı pekiştirdi. Lozan’da adalar konusu karara bağlanmamış ama ilgili devletlerce sorunun çözümü için mutabakata varıldı. 1932 yılında İtalyanlarla bu konuda anlaşama varıldı. Ve bazı adalar verildi. İngiliz ve ABD de 12 adanın Türkiye’ye aidiyetini haritalarına alarak teyid etti. Ne var ki yeni dünya savaşı öncesi yaşanan gerginlikler konuya çözüm getirmedi, geciktirdi. Savaş sırasında 12 adayı İtalyanlar boşaltınca Almanların işgaline uğrar. İddia odur ki mağlup Almanların teklifine rağmen 12 adayı teslim almayız. Sonra İngilizler gelir ve işgal eder. Bu sırada ne olduysa Yunanlılar hukuken Türkiye’ye ait Rodos’u İngiltere’ye başvurarak işgal eder. Ve ardından düzenlenen ve Türkiye’nin katılmadığı Paris Konferansı’nda adalar Yunanlılara teslim edilir. Konferansa İnönü başkanlığında yapılan toplantıda savaşa girmediğimiz için ganimet paylaşımına hakkımızın olmadığı gerekçesiyle katılmayız. ABD ve İngiliz’in ısrarına rağmen.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Kasım 01:32
01

Abdurrahim Çokgüngör - 3* Nüfus çoğunun Rum olduğu gerekçesiyle adalar Yunanistan’a verilirken silahlardan arındırılması şartı konur. 30 yıl sonra zamanın Dışişleri Sekreteri Feridun Cemal Erkin çalışkan ve gayretli bir kadronun olması halinde konunun o zaman lehimize döneceğini Milliyet Gazetesi’ne anlattı. Dışişleri eski Bakanlarından İhsan Sabri Çağlayangil ise 1972’de Hürriyet Gazetesi’ne verdiği demeçte 12 ada ve Rodos için “Ele geçen fırsat iyi değerlenmedi” dedi. Türkiye’nin pasif tutumu sonucu Yunanistan’a ihsan edilen 12 ada ile ilgili esas sorun nedir? Bu adaların 1950’den başlayarak 1960’lı yıllarda anlaşmaya aykırı olarak Yunanistan tarafından silahlandırılması. Bütün mesele budur. Emekli Tümamiral Cem Gündeniz bir yıl önce Milliyet Gazetesi’ne yaptığı değerlendirmede Ege’de 14 adanın silahtan arındırılmasında çok geç kalındığını ve bunun 1964 sonrası yapılması gerektiğini vurguladı. Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümlünden Prof. Sezai Enis Tulça da Yunanistan’ın 1964 sonrası adalara silah ve asker yığdığın belirtir. Emekli Tümgeneral Erdoğan Karakuş ise İsmet İnönü’nun Paris Konferansı’na katılmayarak 12 ada üzerindeki 1912 yılında İtalya ile yapılan anlaşmanın hukuki geçerliliğini koruduğunu belirtir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Kasım 01:29


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?