Milli duyguları yok edilmiş, uyuşuk bir millet olduk!

Sevgili okuyucular,

Türk milleti sanki dinsizmiş gibi düşünülerek bir din sömürüsü aldı başını gidiyor. Bu gayret aksine milletimizi dinden soğutmağa başladığı gibi vatan-millet sevgisini kısaca milli duygularını yok etmeğe başladı. Bunun da nedeni sözde din adamı kisvesine bürünmüş cemaat-tarikat liderliklerine soyunmuş şeyhlerin, mollaların halkı çağdaş, laik cumhuriyet düşmanlığına itmeleriyle başladı.

Şeyhlik, mollalık kisvesine bürünmüş sahtekârların etkili olduğu sözde müslüman ülkelere baktığımızda, bu ülkelerin ne kadar çağın gerisinde kaldığını üzülerek görmekteyiz. Bunun en son örneğini Taliban Afganistan'ında görmekteyiz. Kadın bir yerde geri atılmış sadece erkeğinin kölesi kabul edilip, sosyal yaşamdan uzaklaştırılmış, eğitimden de mahrum edilmiştir.

Halbuki bir ülke kadınıyla, erkeğiyle ve sahip oldukları eğitim ve bilgiyle kalkınır. Dünyanın kalkınmış bir çok ülke yönetiminde kadınlar da yer almış ve bunu sahip oldukları eğitimleriyle, bilgileriyle, yurt ve millet sevgisiyle gerçekleştirmişlerdir.

Kurtuluş Savaşı ile ilgili tarihi bilgilere bir göz atıldığında bir çok Türk kadının canları pahasına bu savaşa katılıp ve savaşın kazanılmasında çok önemli görevler üstlendikleri görülmüştür. Atatürk'ün kurduğu demokrat, çağdaş, laik cumhuriyet sonrası kadınlara-kızlara batı ülkelerinden önce bir çok haklar sağlanmış bunun sonucunda da ülkemiz medeni bir ülke ve kalkınma hızına kavuşmuştur.

Bu arada çok yazık ki, bugün ülkemiz geriye doğru itilip Araplaştırma çabasına dönüştürülmeğe ve küçük yaştaki çocuklara anlamadıkları-bilmedikleri Arapça din eğitimi verilmeğe çalışılıyor.

Atatürk ne diyor; Bir milletin, ruhu zapt alınmadıkça, bir milletin azim ve iradesi kırılmadıkça, o millete hakim olmanın imkanı yoktur."

Bu nedenle damarlarındaTürk kanı, cebinde Türk kimliği taşıyan hiçbir kimse el etek öpmez ve de eğilmez. Yeter ki milli duygularımızı kaybetmiyelim ve Atatürk'ün milletimize ve gençliğimize olan hitabesini de unutmayalım.

........

ATATÜRK'ÜN TÜRK MİLLETİNE VE GENÇLİĞİNE HİTABESİ

EY TÜRK MİLLETİ; BİR ÇIRPIDA YAPILAN DEVRİMLERE VE İLKELERE VE " TÜRK MİLLETİ " İLE KAN DÖKÜLEREK KURTARILAN VE KURULAN “ TÜRKİYE CUMHURİYETİNE” SAHİP ÇIKIN.

VE GENÇLİĞE HİTABESİ ::..

Ey Türk Gençliği !

Birinci vazifen, Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dâhili ve harici, bedhahların olacaktır. Bir gün istiklal ve cumhuriyetini müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin!

Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.

Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde, İktidara sahip olanlar GAFLET ve DALALET ve hatta HIYANET içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri Şahsi Menfaatlerini, Müstevlilerin Siyasi Emelleriyle Tevhit edebilirler. Millet, fakr-u zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk İstikbalinin Evladı!

İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır ! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur."

* * *

BİRAZ DA GÜLELİM

Köy halkının yüksek makamlara bir işi düşmüş ve bunu halletmek için Nasrettin Hoca'dan yardım talep etmişler. Hoca bu isteği kabul etmiş ancak köylülerin para toplayıp kendisine vermelerini istemiş. Köylüler kabul edip topladıkları paralaarı Hoca'ya vermişler. Hoca paraları alıp gitmiş ve akşam üzeri köye dönüp işi hallettiğini söyleyip aldığı paraları iade etmiş. Şaşıran köylülere Hoca şu cevabı vermiş, Paralı adamın sesi dik çıkar. Bu nedenle para istedim sizden."

Hulusi ŞENEL / [email protected]

..........................................................................

SEVDİĞİM SÖZCÜK: Vatanını sevmeyen adamdan nasıl sevgi beklenir." N.Kemal

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hulusi Şenel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2022’nin en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?