Kombisine yakmayan kat malikine dava açılabilir mi?

KOMBİSİNİ YAKMAYAN KAT MALİKİNE KARŞI DAVA AÇMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Son günlerde basında, Kat Mülkiyeti Kanunu’ndan kaynaklı olarak kombisini herhangi bir sebeple yakmayan kat malikine karşı, hakimin müdahalesinin istenebileceği, kombi yakmayan komşuya karşı dava açılabileceğine ilişkin haberler yer almaktadır.

Peki gerçekten, kombisini yakmayan kat malikine karşı dava açmak mümkün müdür?

Kat Mülkiyeti Kanununa göre, konut sahibi, komşularının yararını da göz önünde bulundurmak zorundadır. Yine kanun, mevsimsel gerekliliklere göre dairenin ısıtılması gerektiğini emretmektedir.

Kanunun bu hükümleri de vatandaşlar arasında, kombisini yakmayan kat malikine karşı, hakimin müdahalesinin istenebileceği, dava açılabileceği şeklinde yorumlanmıştır.

Alt kattaki ya da üst kattaki komşunun kombisini yakmaması sebebiyle ara katta bulunan kat malikinin bağımsız bölümünün de soğuk olacağı bilinmektedir. Bu sebeple Kat Mülkiyeti Kanununa göre, kombisini yakmayan komşuya karşı dava açmak suretiyle, hakimin müdahalesinin talep edilebileceği söylenmektedir.

Yine, kişinin dairesinde kombisini yakmaması sebebiyle diğer komşularının zarara uğradığı ve bu nedenle de tazminat ödemeye mahkum edileceği, alt katında dükkan bulunan malikler için de bu durumun geçerli olduğu iddia edilmektedir.

Ancak kanımızca, salt kombi yakmamanın dava açma sebebi olarak yorumlanması yanlıştır.

Zira bu husus, merkezi ısıtma sistemi olan yapılarda söz konusu olabilecekken, bireysel ısınmanın geçerli olduğu dairelerde söz konusu olamaz.

Merkezi ısıtmalı bina ve siteler yönünden kaloriferlerin hangi tarihten itibaren ve hangi saatlerde, dış ortam sıcaklığı kaç derecenin altına düştüğünde yakılacağı mahalli çevre kurullarınca karar altına alınıp valilik ve belediyelerce ilan edilmekte ve denetimi de yapılmaktadır. Ancak soba, kat kaloriferi ve kombi ile bireysel ısıtılan binalarda, bunlar ‘isteğe bağlı’ olarak yakılmaktadır.

Kat Mülkiyeti Kanunu’ndan Doğan Yükümlülük

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. maddesi, “Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.” hükmünü amirdir.

Görüldüğü üzere kanun maddesinde açıkça kat maliklerinin doğruluk kurallarına uyması gerektiği belirtilmiştir. Bu bakımdan yalnızca, doğruluk kurallarına uyulmaksızın kötü niyetli yapılan eylemler dava konusu olabilir.

Yani kişi, bile bile komşularının ısınmasını engellemek amacıyla ya da kötü niyetli olarak komşularının ısısından faydalanmak için kombisini yakmıyorsa ancak bu dava konusu olabilir ve kaloriferi yakan komşu, ana taşınmazın bulunduğu yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesine başvurarak hakimin müdahalesini isteyebilir.

Aksi halde kombi yakmamak tek başına dava konusu olamaz.

Kaldı ki doğalgaza gelen zamlar üzerine, doğalgaz faturasında tasarruf yapmak için, kombisini yakmayan ya da belli odalardaki peteklerini açan kişileri kombi yakmaya zorlamanın hukukla bağdaşmayacağını ve hakkaniyete de uygun olmayacağını söylememiz mümkündür.

Çünkü gelirler arası adaletsizliğin had safhada olduğu ülkemizde, kişiyi daha fazla harcamaya sevk eden bir eylemi yapmaya zorlamak kesinlikle kanuni değildir. Herkesin gelirini paylaştırdığı gider kalemleri farklı olabilir. Kimi insan gelirini yalnızca insani koşullarda yaşamak için yetirebiliyorken, kimi insan ısınmak için daha fazla para harcayabilir. Bu duruma hiçbir şekilde hakimin müdahalesi söz konusu olamaz.

Bununla birlikte konut sahibinin komşusunun yararını göz önünde bulundurması, konutun demirbaşlarında bir eksiklik bulunması durumunda yani örneğin üst kattaki dairenin penceresinin bulunmaması durumunda, alt kattaki daire ısınmıyorsa, bahse konu edilebilir. Ancak bireysel olarak kat kaloriferinin bulunduğu binalarda, komşunun gelirinin doğalgaz faturasını ödemeye yetmemesi sebebiyle kombiyi açmaması, Kat Mülkiyeti Kanununa aykırılık olarak yorumlanamaz.

Bilindiği üzere önceki zamanlarda ülkemizde hemen hemen her yerde kat kaloriferi kullanılmaktaydı. Ancak kimi malikin ‘ben ısınamıyorum’ demesi, kiminin ise ‘ben çok sıcaklıyorum’ demesi üzerine, bu sistemden vazgeçilerek, yeni yapılarda bireysel kat kaloriferine geçilmiştir. Şimdi ise görüldüğü üzere yeniden bu tartışma gündeme gelmiştir.

Bu hususa ilişkin emsal nitelik teşkil edecek bir Yargıtay kararı da bulunmamaktadır. Zaten mevcut yasalarımıza göre, salt kombisini yakmayan kat malikine karşı, hakimin müdahalesinin istenebileceğinin ve dava açılabileceğinin mümkün olmadığını söylememiz gerekmektedir.

Av. Çiler Nazife KOŞAR / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?