Sosyal medya kesintileri ve kullanıcıların dava açma hakkı

Geçtiğimiz günlerde Facebook Inc şirketine ait olan facebook, instagram ve whatsapp uygulamalarında, dünya çapında yaklaşık 6 saatlik bir kesinti yaşanmış olup, bu süre zarfında kullanıcılar, uygulamalara erişememiştir. Bu kesinti, şimdiye kadar en uzun süren kesinti olması sebebiyle oldukça konuşulmuş, hatta kesintinin sebebine yönelik değişik rivayetler de ortaya atılmıştır.

Bunlardan biri, kesinti sırasında, kullanıcıların kişisel verilerinin çalındığıdır. Yani uygulamaların, uğradıkları siber saldırı nedeniyle erişime kapatıldığı ve bu süre zarfında da tüm kullanıcıların kişisel verilerinin çalındığı söylenmektedir. Bu söylentinin doğru olup olmadığını bilememekle birlikte, Facebook Inc şirketi tarafından yapılan resmi açıklamada, bu durumun uygulamalarda yapılan ayar değişikliğinden kaynaklanan bir hata olduğu, kullanıcı bilgilerinin çalındığına dair bir delil bulunmadığı belirtilmiştir.

Kesintide Uğranılan Zararlar

Facebook, instagram ve whatsapp uygulamalarındaki küresel çaplı bu uzun süreli kesinti sebebiyle, Facebook Inc şirketi ekonomik olarak zarara da uğramıştır. Şöyle ki, ifade edilene göre şirketin hisseleri, itibar kaybı sebebiyle % 5 değer kaybetmiş, bunun yanı sıra, erişim sorunu yaşanan süre boyunca da şirket 220.000 Dolar kaybetmiştir.

Görüldüğü üzere Facebook Inc Şirketi, 6 saatlik bu kesintide maddi ve manevi zarara uğramıştır. Bununla birlikte belirtilen uygulamalar üzerinden satış yapan ya da bu uygulamaları kullanarak para kazanan kişi veya kurumların da zarara uğradığı söylenebilir.

Her ne kadar yapılan açıklamalarda uygulamalardaki kesinti sebebiyle zarara uğrayan kişi ya da kurumların dava açabileceği ve zararın tazminini isteyebileceği belirtilmiş ise de, bunun için bazı şartların sağlanması gerektiğini önemle ifade etmek isteriz.

Uygulamalardaki kesinti sebebiyle zarara uğrayan kişi ya da kurumların zararlarının tazmin edilebilmesi için gereken şartlar nelerdir?

Bilindiği üzere ülkemiz, sosyal ticaret geliri yüksek olan bir ülkedir. Pek çok işletme sahibi ve/veya içerik üreticisi, sürekli olarak bu uygulamaları kullanmakta ve bu uygulamaları kullanarak para kazanmaktadır.

Dolayısıyla bu 6 saatlik kesinti sebebiyle işletme sahibi ve/veya içerik üreticisi kullanıcılar, ticari olarak kayba uğramışlardır. Ancak, salt ticari kayba uğramak, Facebook Inc Şirketi ‘nin bu kaybı gidermesi, zararı tazmin etmesi için yeterli değildir.

Zira, Facebook Inc Şirketi ‘nin bu kaybı gidermesi, zararı tazmin etmesi için, zarara uğrayan işletme sahibi ve/veya içerik üreticisi kullanıcı ile birebir sözleşme akdetmesi ve kullanıcıya, kesintisiz bir şekilde bu uygulamayı kullanmasını sağlayacağını taahhüt etmesi gerekir.

Aksi halde, Facebook Inc Şirketi‘nin böyle bir taahhüdü veya yükümlülüğü bulunmadığından, zararlara katlanması da beklenemez.

Ancak, tacirlerin, işletme sahiplerinin ve ticari maksatlı içerik üreticilerinin, bu platformlarla yapmış oldukları bir sözleşme varsa ve bu platformlarda yayınladıkları reklamlar vasıtasıyla ticari gelir elde ediyorlarsa, Facebook Inc Şirketi, işletme sahibi ve/veya içerik üreticisi kullanıcıların kesinti süresince uğradıkları zararları tazmin etmekle yükümlüdür.

Yani bu durumda sözleşmesi olan kullanıcılar, ikili sözleşmenin şartlarına bağlı olarak gelir kaybının tazminini talep edebilecek iken, sözleşmesi olmayan, normal sıradan kullanıcılar tazminat alamayacaklardır.

Bununla birlikte, kesintinin yapıldığı gün, kesintinin yapıldığı saatlerde sosyal medya platformlarında paylaşım yapmak amacıyla bir yere giden, bir yerde bulunan kişilerin de, ikili bir sözleşmeleri yoksa, yine sağlayıcıdan tazminat talep etme hakkının bulunmadığını söyleyebiliriz.

Bu noktada sağlayıcı ile akdetmiş olduğu bir sözleşme bulunmayan kullanıcı, ‘kesintisizliği sağlayamadınız’ diyerek zarar ettiğini ileri süremez. Çünkü bu halde sağlayıcı, kendisinin o kullanıcıya böyle bir taahhüdünün olmadığını ifade eder.

Sağlayıcı ile ikili sözleşmesi bulunmayan kullanıcı/tüketici açısından da bir düzenleme yapılması gerekir mi?

Bilişim hukuku, ihtiyaçlar ortaya çıktıkça, sürekli olarak değişime ve gelişime muhtaç olan dinamik bir hukuk dalıdır.

Bu sebeple de günden güne ortaya çıkan problemler dikkate alınarak, bu problemlerin çözülmesi için yeni düzenlemeler yapılmaktadır.

Tüketiciye, yanlış ve yanıltıcı reklam verme gibi kasıtlı olarak zarar verilmeyen durumlar için, yasalarımızda hali hazırda böyle bir düzenleme yoktur. Ancak, geçtiğimiz günlerde yaşanan bu denli uzun bir kesinti sebebiyle uğranılan zararların tazminine ilişkin olarak, bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu görülmektedir.

Tüm bu sebeplerle, mevcut düzenlemeye göre facebook, instagram ve whatsapp uygulamalarının sağlayıcısı Facebook Inc Şirketi ile ikili sözleşmesi bulunmayan, normal sıradan kullanıcılar, uygulamalarda yaşanan bu uzun süreli kesinti sebebiyle zarara uğradıklarını ileri sürerek sağlayıcıdan herhangi bir tazminat talep edemeyeceklerdir.

Ancak, Facebook Inc Şirketi ile bir sözleşme akdetmiş olan ve böylelikle Facebook Inc Şirketi ‘nin, kesintisiz bir şekilde uygulamaları kullanmasını sağlayacağını taahhüt ettiği kullanıcının, yaşanan bu uzun süreli kesinti sebebiyle ticari olarak zarara uğradığını ileri sürerek, sağlayıcıdan bu zararının giderilmesini talep etmesi mümkündür.

Ticari kayba uğradığını iddia eden işletme sahibi ve/veya içerik üreticisi kullanıcılar, açacakları davalarda Facebook Inc Şirketi’ni davalı taraf olarak göstererek; şirketin Türkiye’de bulunan temsilciliği vasıtasıyla dava süresince tebligatların ulaştırılmasını sağlar.

Ülkemizde Türk Mahkemeleri'nde açılacak olan bu davalara, Türk hukukundaki kurallar uygulanarak yapılacak yargılamalarda, neticeten Facebook Inc Şirketi’nin zarara uğrayan kullanıcıya tazminat ödemesi mümkün kılınabilir.

Av. Çiler Nazife KOŞAR / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?