Çocukla kişisel ilişki tesisine ilişkin yeni düzenleme

Evlilik, bir kadın ile bir erkeğin yaşamlarını birlikte geçirmek için kurdukları ciddi bir müessesedir. Yani evlilik, sadece bir imzadan ibaret değildir, kadın ve erkeğin bir hayat kurması, yeni bir yaşam tarzı oluşturmasıdır. Ancak ne yazık ki birçok şey gibi evlilik de başladığı gibi devam etmeyebilir. Sevgi, güven, mutluluk gibi evlilikten beklenen duyguların karşılıklı olarak sona ermesi durumunda taraflar evlilik ilişkisini sona erdirmek isterler.

Evliliğin yasal olarak sona ermesi, boşanma ile gerçekleşir. Boşanma, Türk Medeni Kanununda yazılı sebeplerden birine dayanılarak evlilik birliğinin hâkim kararı ile sonlandırılmasıdır.

Şüphesiz ki boşanma kararından en çok etkilenen çocuklardır. Her ne kadar boşanma, eşleri ciddi derecede etkilese de, asıl etkisi çocuklar üzerinde olmaktadır. Zira eşler, kendi vermiş oldukları bu karar doğrultusunda zamanla hayatlarına başka bir yön çizebilmekte ve alternatifler geliştirebilmektedir. Buna karşın boşanma, çocukların kararına bağlı değildir ve ebeveynin alternatifi de yoktur.

BOŞANMA KARARI SONRASI ÇOCUĞU GÖRME

Boşanma durumunda çocuk ergin olana kadar, çocuğun üstün yararı gözetilerek velayeti anne ya da babaya verilir. Bununla birlikte yine boşanma kararını veren mahkeme, velayet sahibi olmayan ebeveyne, belirli gün ve saatlerde çocuğu görebilmesi için izin verir. Uygulamada genellikle, velayet sahibi olmayan ebeveynin, hafta sonuna gelecek şekilde 2 haftada 1 gün, çocuğun yaşına göre yaz tatillerinde 15 gün ve bayramlarda ve özel günlerde de birkaç gün çocukla kişisel ilişki kurma hakkı bulunmaktadır.

Bazı anne ve babalar, boşandığı eşine duyduğu öfke sebebiyle, velayet sahibi olmayan eşe, mahkemece, çocukla kişisel ilişki kurulmasına karar verilen zamanlarda çocuğu göstermek istememektedir. Sıklıkla karşılaşılan bu durum, tahmin edileceği üzere çocuk üzerinde olumsuz etkiler bırakabilmektedir.

Oysa ki çocuğun hem annesi hem de babasıyla sağlıklı ve düzenli ilişki kurması, çocuğun başarısı, psikolojisi ve gelişimi için oldukça önemlidir. Çocuğun üstün yararı kamu düzenine ilişkin bir husus olduğundan, devlet de, ebeveynlerin çocuklarını bir koz olarak kullanmasını engellemek amacıyla bu konuda kanuni bir düzenleme yapmıştır.

Çocukla kişisel ilişki kurulması konusunda, İcra ve İflas Kanununda bulunan düzenlemede, “Çocukla şahsi münasebetlerin düzenlenmesine dair ilam hükmünün yerine getirilmesi talebi üzerine icra memurunun, küçüğün ilam hükümleri dairesinde lehine hüküm verilen tarafla şahsi münasebette bulunmasına mani olunmamasını; aksi halde ilam hükmünün zorla yerine getirileceğini borçluya bir icra emri ile tebliğ edileceği, bu emirde ilam hükmüne aykırı hareketin cezayı gerektireceği, borçlunun bu emri yerine getirmemesi durumunda ilam hükmünün zorla yerine getirileceği ve ayrıca alacaklının şikayeti üzerine cezalandırılacağı” belirtilmektedir.

Çocukla kişisel ilişki kurulması ilamının icrası yerine getirilirken, icra müdürü ile birlikte Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından görevlendirilen sosyal çalışmacı, pedagog, psikolog veya çocuk gelişimcisi gibi bir uzmanın, bunların bulunmadığı yerlerde de bir eğitimcinin hazır bulunması gerekir.

EŞE ÇOCUĞU GÖSTERMEMEK İHTAR SEBEBİ

Özetle, boşanmaya karar veren mahkemece, çocukla kişisel ilişki kurulmasına karar verilen zamanlarda, çocuğun velayet hakkına sahip olan eşin, velayet sahibi olmayan eşe çocuğu göstermemesi halinde, velayet sahibi olmayan eşin icra müdürlüğüne yapacağı talep üzerine, velayet hakkına sahip olan eşe bir icra emri gönderilerek 7 gün içinde çocuğu anne veya babasına göstermesi aksi halde icra müdürü ve uzmanlar eşliğinde çocuğun zorla alınacağı ihtar edilmektedir.

Yani bu durumda çocuk, aynı bir eşya gibi, harç yatırmak suretiyle icra yoluyla haczedilmektedir.

Çocuğun, aynı bir eşya gibi icra yoluyla haczedilmesi, oldukça tartışma yaratmaktadır. Kanımızca da bu uygulamanın, çocuğun psikolojik ve sağlıklı gelişimi açısından sakıncalı olduğu düşünülmektedir. Keza, çocuğunu zorla almak isteyen bir anne veya baba ile çocuğunu vermek istemeyen bir anne veya babanın arasında kalan çocuk, ebeveynlerine yabancılaşır.

Bu sebeplerle, mevcut düzenlemede yer alan ‘çocukların taşınır bir eşya gibi icraya konularak teslim alınması usulü’ kaldırılarak, yeni düzenleme getirilecektir.

Peki, yeni düzenlemede çocukla kişisel ilişki tesisi nasıl sağlanacaktır?

Yeni kanun teklifine göre icra ile çocuk alma, İcra İflas Kanunundan çıkarılarak Çocukları Koruma Kanunu'na dahil edilecektir. Böylelikle çocuğun sosyal ve duygusal zarara uğramasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

ÇOCUK TESLİM MERKEZLERİ KURULACAK

Teklife göre öncelikle ‘Çocuk Teslim Merkezleri’ kurulacak ve çocuk, bu teslim merkezlerinden alınacaktır. Yani boşanan eşler birbirleriyle hiç karşılaşmadan çocuğu teslim alabilecektir.

Ayrıca bu işlemlerden dolayı ebeveynlerin harç ve teslim gideri ödemesinin de önüne geçilmiş olacaktır. Zira ‘Çocuk Teslim Merkezleri’ bu işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirecektir.

Bunun yanı sıra, teslim esnasında psikolog ve pedagog gibi uzmanlar da bulunabilecek, güvenlik güçlerine ise gerek olmaması halinde haber verilmeyecektir. Böylelikle çocuğun, psikolojisine uygun bir ortamda ve uzmanların katılımıyla teslimi sağlanacaktır.

Bu sürecin devamlılık göstermemesi adına da, çocuğu göstermemek, açıkça velayetin değiştirilmesi sebebi olarak düzenlenecek, çocuğu göstermeyen taraf bu ısrarını sürdürürse de, tazyik hapsi uygulanabilecektir.

Bu teklifin, 1 Ekim 2021 tarihinde başlayan yeni yasama döneminde mecliste kabul edilerek, yakın zamanda yasalaşması beklenmektedir.

Av. Çiler Nazife KOŞAR / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?