İlgisiz evlat mirastan çıkarılabilir mi?

ANNE VE BABASINA İLGİ GÖSTERMEYEN ÇOCUKLAR MİRASTAN ÇIKARILABİLİR Mİ?

Miras Hukuku, gerçek kişinin ölümü veya gaipliği durumunda, bu kişinin geride bıraktığı tüm malvarlığının kimlere ve nasıl intikal edeceğini düzenleyen bir hukuk dalıdır.

Miras Hukuku’na göre yasal mirasçılar, murisin alt soyu ve sağ kalan eşidir. Altsoy içerisinde miras bırakanın çocukları, torunları veya varsa torunlarının çocukları bulunur. Vefat eden kişinin eşi ve çocukları yok ise miras üstsoya geçer. Üstsoy içerisinde de miras bırakanın anne ve babası bulunur.

Miras bırakanın eşi sağ ise, mirasın dörtte biri kadarı eşin miras hakkıdır. Eğer eş de vefat etmiş ise, miras altsoy arasında eşit bir şekilde pay edilir. Yani, miras bırakanın eşi ve çocuklarının olduğu durumda, mirasın ¼ ‘ü murisin eşine, kalan ¾ ‘ü ise murisin çocuklarına kalmaktadır. Miras bırakanın eşinin sağ ancak çocuklarından birinin vefat ettiği durumda yine mirasın ¼ ‘ü murisin eşine kalır, vefat eden altsoyuna kalan miras hakkı ise, onun altsoyuna ve eşine geçer.

Miras bırakanın eşi sağ ise ve çocukları bulunmuyorsa, mirasın yarısı eşe kalıyorken, diğer yarısı murisin anne ve babası arasında paylaştırılır. Miras bırakanın annesinin ve babasının vefat ettiği durumlarda ise, murisin anne ve babasına kalan mirasın ½ ‘si, anne ve babasının alt soyuna yani murisin kardeşlerine kalmaktadır.

Görüldüğü üzere oldukça karmaşık olan miras paylaşımının, gereği gibi yapılması ve hak kayıpları yaşanmaması için sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir.

Hukuken bu şekilde dağılımı yapılan mirasla ilgili, miras bırakan isterse vefat etmeden önce kendisi de mirasıyla ilgili tasarrufta bulunabilir. Şöyle ki, miras bırakan, düzenleyeceği vasiyetname ile veya ölüme bağlı tasarrufla istediği tasarruflarda bulunabilir. Ancak miras bırakanın vasiyetname düzenlemesi veya ölüme bağlı tasarrufta bulunması durumunda dahi, kanunumuz, murisin saklı pay mirasçısının hakkını belirli oranda korumaktadır.

Murisin saklı pay mirasçısı, altsoyu (çocukları ve torunları), anne ve babası ve sağ kalan eşidir.

Miras bırakan, mirası üzerinde serbestçe tasarruf etme yetkisine sahip olmasına rağmen saklı pay mirasçılarının miras haklarına dokunamaz. Yani, murisin saklı pay mirasçılarının miras hakları çıkarıldıktan sonra yalnızca kalan mirası üzerinde serbestçe tasarruf etme hakkı bulunmaktadır.

Saklı pay mirasçılarının, kanunen saklı tutulan payları ise, alt soyun miras payı yasal miras payının ½ ‘si; anne ve babanın miras payı yasal miras payının ¼ ‘ü; sağ kalan eşin ise, anne ve baba veya altsoyla birlikte mirasçı olması durumunda miras payı yasal miras payının ¾ ‘ü, diğer hallerde ise miras payı yasal miras payının tamamıdır. Kanunen bu saklı paylara dokunulamaz.

Hangi Durumlarda Saklı Pay Mirasçıları Mirastan Çıkarılabilir?

Bazı durumlarda muris, saklı pay mirasçılarını da mirastan çıkarabilir. Bu durumlar TMK 510. maddesinde sayılmış olup; mirasçının, “miras bırakana” veya “miras bırakanın” aile üyelerine karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemesi VEYA mirasçının, “miras bırakana” veya “miras bırakanın” yakınlarından birine karşı ağır bir suç işlemesidir.

Mirasçının, aile hukukundan doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesi halleri, tek tek sayılmamış olup, Yargıtay kararlarında “mirasçının aşırı ilgisizliği, kapıyı açmaması, telefonu yüzüne kapatması, vekalet yetkilerini kötüye kullanması, uyuşturucu satması veya kullanması, murisi gereksiz yere tıbbi müşahede altına aldırması” hallerinin bu duruma örnek olabileceği açıklanmıştır.

Mirasçının ağır bir suç işlemesi halinde ise, illa ki mirasçının ceza almış olması aranmamakta olup, işlemiş olduğu fiilin Ceza Kanununda suç olarak tanımlanmış olması yeterlidir.

Önemle belirtmemiz gerekir ki, murisin saklı pay mirasçısını mirastan çıkarabilmesi için, hangi sebeple mirastan çıkarmak istediğini tasarrufunda belirtmesi ve bu sebebi de ispat etmesi gerekir. Aksi halde mirastan çıkarma geçersiz olur ve saklı pay mirasçısı saklı payını alabilir.

Saklı Pay Mirasçının Mirastan Çıkarılmasına Dair Emsal Karar

Geçtiğimiz aylarda bu hususa ilişkin olarak Yargıtay 3. Hukuk Dairesi tarafından verilen emsal nitelikteki bir karar ile, “Evi terk ederek ailesi ile tüm sosyal ilişkilerini sonlandıran, anne ve babası hastalandığında dahi ziyarete gitmeyen, onların hatırını bile sormayan evladın vasiyetname ile mirasçılıktan çıkartılabileceğine” karar vermiştir.

Somut olayda bir anne-baba, uzun yıllardır kendilerini ziyarete gelmeyen, hatırlarını bile sormayan tek çocukları olan kızlarını, vasiyetname ile mirastan çıkarmıştır. Bunun üzerine dava açan kadın, anne ve babasını ihmal etmediğini, imkanları dahilinde onlarla ilgilendiğini, vasiyetnamede yazan hususların gerçeği yansıtmadığını ifade ederek vasiyetnamenin iptalini talep etmiştir.

Kızın annesi olan davalı, tanık beyanları ile kızının babası murisin, kızını mirasçılıktan çıkarmasını haklı kılan tüm nedenleri, açılan davada ispat etmiştir.

Karara karşı davacı tarafından kanun yollarına başvurulmuşsa da, son olarak Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin 2019/5571 Esas, 2021/471 Karar sayılı ve 26/01/2021 tarihli emsal nitelikteki kararıyla, “… tanık beyanları ile davacının anne babasının hatırını sormadığı, ilgisiz kaldığı, hastalığı ile de ilgilenmediği tespit edildiğinden” mirasçının ailevi görevlerini ağır bir şekilde ihlal ettiğine hükmedilmiştir.

Kesin olan emsal nitelikteki bu karar doğrultusunda, anne ve babaların, kendileriyle ilgilenmeyen, hastalıklarında yanlarında olmayan, kendilerini kapıdan geri çeviren, kendilerine haber vermeden evlenen veya biriyle nikahsız aynı evde yaşayan çocuklarını, saklı pay mirasçısı olmasına rağmen mirastan çıkarabileceklerini söyleyebiliriz.

Av. Çiler Nazife KOŞAR / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?