Ormanları yakmanın cezası nedir?

SAYISIZ CANLIYA BARINAK VE İNSANLARA HAYAT KAYNAĞI OLAN ORMANLARI YAKMANIN CEZASI NEDİR?

İlk olarak 28 Temmuz 2021 tarihinde Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve sonrasında da Adana, Osmaniye ve Muğla illerinde devam eden orman yangınları tam anlamıyla ciğerlerimizi yakıp kül etmiştir.

Geçtiğimiz son 2-3 günde Türkiye’mizin tam 42 noktasında orman yangını çıkmış/çıkarılmış olup, hali hazırda bu yangınlardan 21 ‘i ekipler tarafından kontrol altına alınmışken, 21 yangın maalesef ki devam etmektedir.

Ormanlarımız, ülkemizin en güzel zenginlik kaynaklarından biridir. Ormanlarımız içinde, çeşitli bitkiler, ağaçlar ve hayvan toplulukları barındırmaktadır.

Orman yangınları ile bu zenginliklerimiz yok olup gitmekte ve nice canlar yitirilmektedir.

Ülkemizin birçok noktasında devam etmekte olan orman yangınlarına mevcut rüzgarlı olumsuz hava koşullarının etkisi olmuş olabileceği gibi, istatistiklere göre, orman yangınlarının çıkış sebeplerinin %80 ‘inden fazlasının insan eliyle olduğunun belirtilmesi üzerine, bilinçli ya da bilinçsiz olarak insan tarafından da çıkarılmış olabilir.

6831 Sayılı Kanuna Göre Orman Yangını Çıkarmanın Cezası Nedir?

6831 sayılı kanunun 76. maddesine göre;

Devlet ormanlarında;

- Orman İdaresince belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde gecelemek,

- Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terk etmek,

- Ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atmak,

- Ormanlara dört kilometre mesafede veya bu Kanunun 31'inci ve 32'nci maddeleri kapsamına giren köyler hudutları içinde anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak,

yasaktır.

Buna göre, Orman İdaresince belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde geceleyenlere elli Türk Lirası idarî para cezası; ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakan veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terk edenlere, ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atanlara ve ormanlara dört kilometre mesafedeki köy hudutları içinde anız veya benzeri bitki örtüsü yakanlara bir yıldan üç yıla kadar hapis ve adlî para cezası verilir.

Bununla birlikte, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı olarak taksirle orman yangınına sebebiyet verenler, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Verilecek olan cezanın belirlenmesinde, meydana gelen zarar da etkilidir. Şöyle ki, ağaçların tamamen yanması, yanan ağaçların değeri, orman örtüsünün tamamen yok olması, verim kaybı gibi etkenler zararın belirlenmesinde dikkate alınmaktadır.

Ayrıca, yangın esnasındaki söndürme faaliyeti ve sonrasındaki ağaçlandırma faaliyetlerine ait masraflar, yangına sebep olan kişilerden tahsil edilmektedir.

Kasten Orman Yakmanın Cezası Nedir?

Kasten orman yakan kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ve on bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Devletin güvenliğine karşı suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde devlet ormanlarını yakan kişi ise müebbet hapis ve yirmi bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Kasten orman yakılması veya devletin güvenliğine karşı suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde ormanların yakılması sebebiyle, ölüm veya yaralanmanın meydana gelmesi halinde, ayrıca bu suçlardan dolayı da cezaya hükmolunur.

Yaz aylarında orman yangını çıkarmak ise suçun daha fazla cezayı gerektiren nitelikli halidir. Zira, Mayıs ayı başından Kasım ayı sonuna kadar mevsim şartları gereği artan sıcaklıklara bağlı olarak orman bitki örtüsünün kuru olması sebebiyle, yangının kontrol altına alınması zorlaşmaktadır. Bu da daha fazla cezayı gerektirir.

Ormanları Yakanlar Cezasız Kalmamaktadır.

Yargıda, yüzde 80’den fazlası insan kaynaklı çıkan orman yangınlarıyla ilgili olarak yaklaşık 2 bin dosya bulunmaktadır. Yani, ormanlarımızı yakanlar cezasız kalmamakta, ihmal veya kasten olsun her durumda 6831 sayılı Orman Kanunu kapsamında eylemi gerçekleştirenler hakkında cezai işlem uygulanmaktadır.

Ormanlarımız, insanların hayat kaynağı olduğundan orman varlığının korunması, toplumu oluşturan herkesin menfaatinedir. Bu sebeple de orman yangını çıkarmak suçu ile korunan hukuki değer kamu menfaatidir.

Olaylarla ilgili olarak, orman yangınının bulunduğu ildeki Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından kamu adına soruşturmaların başlatıldığı bilinmektedir. Şu an kamunun tek isteği, bu olaylara sebep olanların bir an önce yakalanıp en ağır ceza ile cezalandırılmasıdır.

Yeşil bir ülke, yeşil bir dünya için, daha da önemlisi nefes alabilmek için ağaçlarımızı sevelim, ormanlarımızı koruyalım.

Av. Çiler Nazife Koşar

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?