2020-2021 Adli Yılında Hukuk Alanı'nda yapılan reformlar neler?

2 Eylül 2020 tarihinde başlayan ve 20 Temmuz 2021 tarihinde sona erecek olan, 2020 – 2021 adli yılında hukuk alanında birçok yenilikler ve düzenlemeler yapılmıştır.

Bu adli yılda yargının iş yükünü hafifletmek amacıyla, kanunlaşan yargı paketleriyle, adalet sisteminde pek çok değişiklik yapılmış bulunmaktadır. Başlıca; ceza hukukunda belirli suçlar bakımından basit yargılama usulüne geçilmiş, bilişim suçlarına yönelik yeni düzenlemeler yapılmış, soruşturma evresinde azami tutukluluk süreleri belirlenmiş, çocukları ve kadınları korumaya yönelik kanuni düzenlemeler yapılmış, hayvan hakları kapsamı genişletilmiş, sesli ve görüntülü bilişim sisteminin kullanım alanı yaygınlaştırılmış ve nöbetçi noterlik uygulamasına başlanmıştır.

Bununla birlikte;

‘Kişisel Verilerin Korunması’ ile ilgili olarak oldukça önemli adımlar atılmış ve kişilerin, özel hayatının gizliliği başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla, kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilere, kişisel verilerin paylaşılması noktasında sınırlamalar getirilmiştir.

Günden güne artan kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin çalışmalar yapılmış olup, suçun daha da caydırıcı olması bakımından, bu suçu işleyenlerin cezasının artırılması yoluna gidilmiştir. İlaveten, suçun mağdurlarının adalete erişiminin kolaylaştırılması, bu doğrultuda mobil uygulamalar yapılması, şiddet eyleminin orantılı şekilde cezalandırılması, eylemi gerçekleştirenlerin takip edilmesi ve bu konuda eğitim verilmesi gibi reform niteliğinde adımlar atılmıştır.

Teknolojinin gelişmesiyle bilişim suçları da artmış olduğundan, bilişim suçlarına ilişkin de yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu kapsamda, bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi çağdaş iletişim araçları veya pos makinası gibi alışveriş araçları kullanılarak elektronik ortamda işlenen suçlarda, eylemi gerçekleştirenin tespit edilmesi amacıyla yargı mercilerine kolaylıklar sağlanmıştır.

Örneğin, sabit ikametgah sahibi olmayan bir dolandırıcı hakkında soruşturma başlatılabilmesi için, mağdurun bulunduğu yer savcılığına da yetki verilmiştir. Yine bu hususta kişilerin bilinçlendirilmesi amacıyla, kolluk kuvvetlerince vatandaşlara eğitimler verilmekte, uyarı mesajları atılmaktadır.

Cezaların infazına ve hükümlülerin ceza infaz kurumlarındaki haklarına ilişkin de birçok önemli adım atılmıştır. Bu kapsamda kimi hükümlülerin ziyaret ve izin süreleri artırılmış, elektronik yöntemle mektup alabilmelerinin, görüntülü konuşabilmelerinin önü açılmıştır.

Yine teknoloji çağının gelişmesiyle, yargıda da elektronik iletişim yöntemleri önem kazanmıştır. Bu doğrultuda, avukatlara ve vatandaşlara e-tebligat yapılması, bazı mahkemelerin görevine giren yargılamalara ilişkin e-duruşma yapılması, duruşma gün ve saatinin vatandaşlara e-mail olarak ya da kısa mesaj yoluyla gönderilmesi usulüne geçilmiştir.

Ancak hala daha yargı alanında pek çok problem bulunmaktadır. Bu problemlerin birden bire çözülmesi imkan dahilinde değilse de, çağın gerektirdiği reformlar, bu şekilde yargıda da uygulanmaya çalışılmıştır.

Adli Tatilde Devam Eden İşler/Davalar Nelerdir?

2020 – 2021 adli yılının bitmesine ve adli tatile yaklaştığımız bugünlerde, adli tatilde hangi işlerin devam edeceği, hangi işlerin yeni adli yıla bırakılacağı da merak edilmektedir.

Adli tatile ilişkin kanunlarımızda açık düzenlemeler bulunmaktadır. Bu kapsamda;

- Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda,

a) İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve diğer başvurular hakkında karar verilmesi,

b) Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, Velayet ve vesayete ilişkin dava ya da işler,

c) Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları,

ç) Hizmet akdi veya iş sözleşmesi sebebiyle işçilerin açtıkları davalar,

d) Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri,

e) İflas ve konkordato ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma suretiyle yeniden yapılandırılmasına ilişkin işler ve davalar,

f) Adli tatilde yapılmasına karar verilen keşifler,

g) Tahkim hükümlerine göre, mahkemenin görev alanına giren dava ve işler

ğ) Çekişmesiz yargı işleri,

h) Kanunlarda ivedi olduğu belirtilen veya taraflardan birinin talebi üzerine, mahkemece ivedi görülmesine karar verilen dava ve işlerin adli tatilde devam edeceği,

Ancak, bu sayılanların dışında kalan dava, cevap, karşı dava, her türlü dilekçe ve tebligat, istinaf ve temyiz işlemlerinin de yapılacağı belirtilmiştir.

- Ceza Muhakemesi Kanunu’nda,

Soruşturma ile tutuklu işlere ilişkin kovuşturmaların ve ivedi sayılacak diğer hususların adli tatilde devam edeceği belirtilmiştir.

- İdari Yargılama Usulü Kanunu’nda ise,

Yürütmenin durdurulmasına ve delillerin tespitine ait işlerin ve kanunen belli süre içinde karara bağlanması gereken işlerin, nöbetçi mahkeme tarafından adli tatilde devam ettirileceği belirtilmiştir.

Av. Çiler Nazife KOŞAR / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?