Hayvanları Koruma Kanunu neleri kapsıyor?

TBMM GENEL KURULU'NDA KABUL EDİLEREK YASALAŞAN HAYVANLARI KORUMA KANUNU

NELERİ KAPSAMAKTADIR?

Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair tasarı, uzun yıllardır TBMM ‘de, yasalaşmayı beklemekte idi. Nihayet geçtiğimiz günlerde Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişiklik öngören teklif, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşmıştır.

Mevcut düzenlemede kabahat olarak yaptırıma tabi tutulan, ‘hayvanlara işkence yapmak, acımasız ve zalimce muamelede bulunmak fiilleri’ nitelikleri ve ağırlıkları gereği suç kapsamına alınarak, adli yaptırıma tabi tutulacaktır.

Yeni değişikliğe göre hayvanlar “mal” ya da “eşya” olarak değil, “can” statüsünde değerlendirilecek ve hayvanlara eziyet, işkence, cinsel saldırı ve kötü muamele edenlere hapis cezası verilecektir.

* Yasanın düzenlemeden önceki halinde hayvanların ‘mal’ kategorisinde görülmesi sebebiyle, sahiplerinin borçları yüzünden icraya konu olması mümkün iken, yeni değişiklikle artık hayvanlar, sahiplerinin borçları yüzünden icra konusu olmayacaktır.

* Türk Ceza Kanunu‘nun 151. maddesinde düzenleme alanı bulan hayvanlarla ilgili husus ‘mala zarar verme’ noktasından çıkarılıp, ‘cana zarar verme’ noktasına getirilerek, suç kapsamına alınmıştır.

* Nesli yok olmak üzere olan bir hayvanı öldürene 1 yıldan 5 yıla kadar hapis, bir hayvan neslini yok edenlere ise 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilecektir.

* Hayvanlara cinsel saldırıda bulunan kişiye, 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 100 günden az olmamak üzere adli para cezası uygulanacaktır.

* Evcil bir ev hayvanını öldürenler 6 aydan 4 yıla kadar, hayvanlara işkence edenler 6 aydan 3 yıla kadar ve hayvan dövüştürenler ise 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır.

* Kedi ve köpek sahiplerine, hayvanlarını dijital kimliklendirme yöntemleriyle kayıt altına alma yükümlülüğü yüklenmiş olup, sahiplerin bu şekilde hayvanlarını kayıt altına almaması halinde hayvan başına 1200 TL idari para cezası verilecektir.

Kedi ve köpeklerin bu dijital kimliklerinde hayvanların aşı bilgileri de yer alacaktır.

* Evcil hayvanlarını sokağa bırakanlara 2 bin lira para cezası verilecektir.

* Tehlikeli türleri satın almak ve beslemek yasaklanacaktır. Tarım ve Orman Bakanlığınca, tehlikeli olduğu kabul edilen köpek türleri; Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino ve Fila Brasilerio ‘dir.

* Ev hayvanı satış yerleri olan pet shoplardaki ortamın, hayvan sağlığı ve etolojisi bakımından uygun olmaması sebebiyle, pet shoplarda kedi köpek bulundurulamayacak, satışlar katalog üzerinden gerçekleştirilecektir.

İlgililerin katalog üzerinden seçtikleri kedi ve köpekler, Tarım ve Orman Bakanlığınca izin verilen üretim yerlerinden teslim alınabilecektir.

* Yeni yunus parkları ve hayvan sirkleri kurulamayacaktır. Var olanlar ise 10 yıl içinde faaliyetlerine son verecektir.

* Hayvanların korunması ve refahı amacıyla, radyo ve televizyon medya yayın organlarına, hayvanları korumaya yönelik yayın zorunluluğu getirilecektir.

* Kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilere doğal yaşam parkı kurma imkanı verilecektir.

* Nüfusu 25.000 ‘in üzerindeki belediyeler ve Büyükşehir’e bağlı ilçe belediyeleri sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri kuracaktır.

Bakımevleri, hayvan sağlığı yönünden asgari standartların sağlanması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığından izin alınarak kurulacaktır.

Hayvanları Koruma Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da Kurban Kesimine İlişkin De Düzenlemeler Bulunmaktadır.

* Kurban kesiminin; hayvanların kesilmesi sırasında uyulması gereken dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak, hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılması zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu zorunluluğu ihlal edenlere hayvan başına 2.100 TL, kurban kesimi sırasında uyulması gereken hususlara aykırı davrananlara ise hayvan başına 5.250 TL idari para cezası uygulanacaktır.

* Kanuni istisnalar ile tıbbi ve bilimsel gerekçeler ve gıda amaçlı olmayan, insan ve çevre sağlığına yönelen önlenemez tehditler bulunan acil durumlar dışında yavrulama, gebelik ve sütanneliği dönemlerinde hayvanlar öldürülemez.

Bu hükme aykırı davrananlara hayvan başına 2.200 TL, aykırı davranışların işletmelerce gösterilmesi halinde ise hayvan başına 5.500 TL para cezası kesilecektir.

* Kesim hayvanları, avlanmasına ve özel üretim çiftliklerinde kesim hayvanı olarak üretimine izin verilen av hayvanları ile ticarete konu yabani hayvanlar dışındaki hayvanların et ihtiyacı amacıyla kesilmesi, öldürülmesi veya piyasaya sürülmesi yasaktır.

Bu yasağı ihlal edenlere 11.000 TL idari para cezası verilecektir.

Hayvanları Koruma Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Yeterli Midir?

Her ne kadar bu düzenleme ile, hayvanların bir mal ya da eşya değil can olarak görülmesi amaçlanmışsa da, bu canları kasıtlı olarak öldüren veya işkence eden kişilere verilecek olan cezanın çok daha fazla olması gerekmektedir. Kanımızca, yasa kapsamında belirlenen cezalar, tanımlanan suçlara göre oldukça yetersizdir.

Yasada sahipsiz hayvanlara ilişkin işlenen suçlara karşı bir yaptırımın öngörülmemiş olması da, esasen eleştirdiğimiz başka bir konudur.

Bununla birlikte yasada, 2-3 aydan başlayan cezalar söz konusu olup, bunlar paraya çevrilebilmekte veya ertelenebilmektedir. Bu sebeple maddeye, ya cezaların ‘paraya çevrilemez, ertelenemez' olduğu hükmü eklenmeli ya da cezaların alt sınırı 2 yıldan başlamalı ve paraya çevrilmemelidir.

Ancak bu halde cezalar caydırıcı nitelikte olacaktır!

Av. Çiler Nazife KOŞAR / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?