İki kez BioNTech aşısı olanların 3. doz aşı olmasına gerek yok

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Tam 28 yıl önce bugün Sivas'ta bulunan Madımak Oteli yobazlar tarafından ateşe verildi.

Sivas Katliamı, Madımak Katliamı ya da Madımak Olayı:

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta gerçekleşen ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olaylardır. Madımak Olayı ‘nda dışarda toplanan göstericilerden de iki kişi de hayatını kaybetmiştir.

Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.

Yitirdiğimiz tüm canlarımızı özlemle ve saygıyla anıyorum.

Huzurla uyusunlar.

Bugün bence gülümsemeyelim güne başlarken...

Şuraya “Günün Sözü”nü bırakıyorum:

"Sahibi olduğumuz para özgürlüğün; peşinden koştuğumuz para köleliğin aracıdır." demiş 243 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız İsviçreli filozof Jean Jacques Rousseau...

“Günün Kitap Alıntıları” olarak 59 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 144. doğum günü olan Alman yazar, şair ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Hermann Hess'in kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

“Yazgı ve gönül aynı kavramın değişik adlarıdır."

"Bak, bütün insanlar inanılmaz şeylere inanmaya hazırdır."

"Bu uçsuz bucaksız dünyada bulutları benden daha iyi tanıyan, benden daha çok seven biri var mıdır, bilmek isterdim! Ya da dünyada bulutlardan daha güzel bir şey!"

"Bana bahşedilen, hayatın içimde duyduğum sesini takip etmek; anlamını ve amacını tam bilemesem de, beni neşeli yollardan alıp giderek daha karanlık, daha belirsiz yollara götürse de, bu sesi takip etmek."

"Ne kadar imrenilecek biri, bozulmamış, temiz bir insan olduğunuzun ve dünyada sizin gibi ne kadar az kişi bulunduğunun hiç farkında değilsiniz."

"Tüm güzelliklerden bir torba dolusu olsun saklanabilse ve zor zamanlar için bir kenara koyulabilse keşke!"

"Dünyada acılar, hayal kırıklıkları ve hüzün varsa, bizi bezginliğe sürüklemek, bizi değerden düşürmek, onurumuzu beş paralık etmek için değil, tersine bizi olgunlaştırıp yüceltmek içindir."

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:

Salata yaparken sosunu üzerine hemen gezdirmeyin. Sosu salatayı servis etmeden hemen önce ilave etmeniz daha doğru olacaktır. Aksi halde salatanızdaki yeşillikler kısa sürede sönüp tazeliğini kaybedebilir.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Karideslerin kalbi kafasında yer almaktadır.

Dünkü haberlerden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Temmuz ayına zam yağmuruyla başladık

Elektriğe %15, doğalgaza %12 zamla başladık Temmuz ayına. LPG'ye de 39 kuruş zam geldi. Öğrenci katkı payları da %10 oranında arttırıldı. Bu arada 1 Temmuz itibariyle yolcu kısıtlaması kalksa da otobüs firmaları kısıtlama sürecinde yaptıkları zammı geri almadı. Zamlar 30 Haziran'da yapılsaydı emekli ve memur maaşlarına enflasyon farkından dolayı yapılan zam da daha fazla olacaktı. Hükümet zamları bir gün sonra yapmakla emekli ve memur maaşlarından 3,5 milyar TL tasarruf yapmış oldu. Yani hükümet tasarrufa emekli ve memurlardan başlamış oldu.

İstanbul Sözleşmesi kararı

Türkiye 1 Temmuz itibarıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çekildi. Kadın dernekleri sözleşmeye tepki için Türkiye'nin çeşitli yerlerde eylem yaptı. #İstanbulSözleşmesiYaşatır demekten vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz.

Tasarruf tedbirleri Saray'dan başlamalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan tasarruf genelgesinde Cumhurbaşkanlığı ve Meclis harcamalarının genelge dışı bırakılması tepkilere yol açtı. Emine Erdoğan'ın "Porsiyonlarımızı küçültelim" tavsiyesine de ne diyeceğimizi bilemiyoruz artık...

Hayvan Hakları Yasa Teklifi

Yıllardır beklenen teklif sonunda Meclis'e sunuldu. Bu yasa teklifi kapsamında yapılacak olanların bazıları şunlar:

*Hayvanlar mal, aşya değil canlı statüsünde sayılacak.

*Yunus Parklar kapatılacak.

*Bazı köpek türlerinin ülkeye girmesine izin verilmeyecek.

*Belediyeler hayvan evleri kuracak.

"Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın teslim oldu

Çiftlik Bank'ın mucidi ve kurucusu Mehmet Aydın bulunduğu Brezilya'da konsolosluğa teslim oldu. "En çok arananlar" listesinde olan Mehmet Aydın insanlardan topladığı parayla yurt dışına kaçmıştı.

İki kez BioNTech aşısı olanların 3. doz aşı olmasına gerek yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren 50 yaş üstü insanlar ve sağlık çalışanlarının koronavirüs aşısında (Biontech, Sinovac) 3. doz aşı için randevu alabileceklerini açıkladı.

1 Temmuz 2021 Perşembe günü sabah saatlerinden itibaren birçok vatandaş üçüncü doz aşı için randevu almaya başladı. Prof. Dr. Derya Unutmaz bu konuyla ilgili Twitter'da resmi hesabından önemli açıklamalar yaptı ve soruları cevapladı. İşte Prof. Dr. Unutmaz'ın paylaşımları:

*Sonunda! Çok iyi bir haber! Daha önce birçok kez paylaştığım gibi Sinovac olanlara kesin 3. Doz Biontech tavsiye ederim - delta varyanta karşı da çok önemli bir önlem olacak.

*2 doz Biontech aşısı olanların ise 3. Doz olmasına hiç gerek yoktur. Bu aşıların israfı olur. Yani 3. Doz sadece Sinovac olanlar için olmalıdır.

*Covid olanların aradan 3 ay geçtikten sonra tek doz Biontech aşısı olmaları yeterli olur ve iyi olur özellikle delta varyanta karşı. Hastalığı daha önce geçirenlerde 2. doz Biontech aşısının da zararı olmaz ama gerek de olmaz bu süreçte.

Soru 1: Sinovactan 3 ay sonra 3.doz olarak biontech çok erken olmaz mı hocam. 5-6 aylık bi zaman geçmesi daha mı iyi olur acaba?

Cevap: Hayır erken olmaz. Sinovac 2. dozdan 2-3 ay sonra rahatlıkla 3. doz Biontech olabilirsiniz. Ama 1 aydan erken olması optimal olmaz bağışıklık açısından.

Soru 2: Hocam 2 doz Sinovac'tan iki ay sonra sizin de değerli tavsiyenizle bir doz Biontech yaptırdım. Aşı pasaportu için Biontech'in ikinci dozunu da olmak istiyorum. Yurtdışı bağlantım ve yurtdışında aşı hakkım var. Sağlık açısından mahzuru olur mu?

Cevap: Olmaz.

Soru 3: Hocam covid geçirenler için tek doz Biontech demiştiniz şimdi üçüncü doz gündemde olduğu için daha önce covid geçirenler ikinci doz Biontech olmalı mıdır?

Cevap: Hayır tek doz yeterli.

Dikkatimi çeken sosyal medya (Twitter) paylaşımları (01.07.2021)

*Tunç Soyer @tuncsoyer

Denizimizdeki müsilaj temizleme seferberliğine biz de katıldık.

Çanakkale Belediyesi'nin talebiyle Liman Başkanlığı ve Hudut Sahil Güvenlik'ten izin alan Mavi 3 deniz süpürgemiz temizleme çalışmalarına yardımcı olmak için yola çıktı.

Doğamızı, suyumuzu korumaya devam edeceğiz.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı @csbgovtr

Tabiat varlığımız olan anıt ağaçların uzun yıllar varlıklarını sağlıklı şekilde sürdürebilmeleri amacıyla yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’daki toplam 32 adet tescilli anıt ağaçımızın bakımları ekiplerimizce yapılıyor.

Recep Tayyip Erdoğan @RTErdogan

Koronavirüs salgınıyla mücadelede en etkili silahımız olan aşıda, hamdolsun, 50 MİLYON dozu aştık. Hayırlı uğurlu olsun.

Esin Davutoğlu Şenol @esenol

Konu şu; 2 doz İnaktif için 3. Doza gerek var ama

2 doz mRNA için 3. Doz önerisine dayanak da yok henüz öneri yapan ülke de yok

Sonbaharda belki

1.Bu, 3. Doz önerisiymiş gibi lanse ediliyor .

Hata yapıldığı kabul edilmeyecek anlaşılan.

Sırf bu nedenle de büyük bir kafa karışıklığı yaratılıyor.

Dünyada ilk 2 dozunu Biontech olanlar için henüz 3. doz önerisi yok.

2. Bir tek İngiltere, sonbaharda grip aşısı ike birlikte bazı gruplara 3. Doz

Yaş, bağışıklık vs

Bedeni UK, 1 ve 3. Doz arasını 12 hafta tutmuş bu nedenle Delta için sorum olmuştu

Bu nedenle sonbaharda grip aşısı ile aynı anda yapılacak ama bazı gruplara...

Prof Dr Güner Sönmez @DrGunerSonmez

Pfizer/Biontech ve AstraZeneca aşıları kullanılan İngiltere’de sonbahar aylarında 50 yaşın üstünde olanlar için 3. doz düşünülüyor.

Covid geçirip üzerine tek doz aşı olanlarda gelişen bağışıklık yanıtının da 2. dozu gereksiz kıldığı belirtiliyor.

Sonuç olarak;

* 2 doz Sinovac olanlara 3. doz biontech öneririm.

* 2 doz biontech olanların 3. doza ihtiyacı yok (şimdilik)

* Covid geçirenlerin 3 ay sonra tek doz biontech olması yeterli, 2. dozun da zararı yok.

Ismail Kucukkaya @KucukkayaIsmail

Ben de 11 Haziran'da İstinye Devlet Hastanesi’nde Biontech aşımı olmuştum. Sırası gelen herkes aşısını olsun arkadaşlar.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 28 yıl önce bugün Madımak Katliamı sırasında yitirdiğimiz değerli şair Behçet Sefa Aysan'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle, hüzünle anıyorum. Ruhu şad olsun.

Bu Aşk, Bu Şehir, Bu Keder

1.

hoşça kal ayak izim

serseri sokaklarda

hoşça kal

kendine bir başka

gökyüzü büyüten

kardeşim

gece feneri

hoşçakal kal çaldığım

Islık

söylediğim türkü

doludizgin karlarda.

hoşça kal

annemin

yüzü

hep beyaz yaşmaklı

sırı dökülmüş bir yalnız

aynada.

hoşça kal

dolunayın

altında

ıhlamur ağaçlarına

kazıdığım

şey

hoşça kal uzaklarda yanan

anızların parıltısı hoşça kal.

2.

bir gün gelecek bu gün de

bir anı olacak nasılsa

oturduğumuz bu masa

bu kum saati, bu rüzgar, bu eski

komodin

bu kırık

sandalye

bu kelepir yürek

bu aşk

nasılsa.

3.

hoşça kal ayak izim

serseri sokaklarda

hoşça kal

yarım kalmış

duvar yazıları

hoşça kal

bir gün gelecek

akacak yeraltı suları

hoşça kal

yakut, bezirgan, gön

hoşça kal eski zaman

aktarları

gidiyorum

bu şehri bu yağmuru

bu düşleri

bu aşkı bu kavgayı bu kederi

size bırakarak.

#BehçetAysan

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya UFO Günü

Sirius UFO Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Haktan Akdoğan  tarafından yaratılan bu önemli Projeyle, 2001 yılından itibaren her yıl 2 Temmuz günü, Dünyanın 7 kıtasında aynı anda düzenlenen organizasyon ve etkinliklerle “Dünya U F O Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

2 Temmuz 1947 yılında ABD’nin Roswell kasabasına bir uçan daire düşmüş ve bu uçan dairenin enkazı bölgedeki 509. Bombardıman Ekibi askeri personeli tarafından ele geçirilmiştir, böylece UFO’larla ilgili 20. yüzyılın ilk fiziki kanıtı ele geçmiş ve bu olaya karışan birçok askeri ve sivil yetkililer açıkça itiraflarda bulunmuştur.

Dünya literatürüne “Roswell Olayı” olarak geçen bu önemli olay, NY Times, Washington Post, LA Times, San Francisco Cronicles, Time dergisi gibi pek çok yazılı basında kapak olmuş ve birçok filme konu olmuştur.

Dünyanın birçok ülkesinde ve yüzlerce şehrinde bulunan birçok UFO Uzay Bilimleri Araştırma Merkezleri, Dünya dışı yaşamla ilgili araştırma yapan kurum ve kuruluşlar, bilim adamları, araştırmacılar, bu konularla ilgili yayın yapan TV ve radyo kuruluşları, kitap evleri, dergiler, internet haber portalları ve bu evrensel gerçeğe destek veren milyonlarca ilgilinin katılımıyla her yıl 2 Temmuz günü konferanslar, seminerler, sergiler, yürüyüşler, TV ve radyo programları, sinema gösterimleri, açık oturumlar ve çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

2 Temmuz 1698 - İngiliz mucit Thomas Savery, ilk buhar makinesinin patentini aldı.

2 Temmuz 1777 - Vermont, ABD'nin köleliği kaldıran ilk bölgesi oldu.

2 Temmuz 1829 - 25.000 kişilik bir Rus Ordusu, Balkanları boydan boya geçerek Burgaz'ı ve Sliven'i teslim aldı.

2 Temmuz 1839 - Küba açıklarında, bir köle gemisi olan Amistad'daki 53 köle ayaklandı.

2 Temmuz 1900 - Ferdinand von Zeppelin'in yaptığı hava aracı, Almanya'nın Friedrichshafen kenti yakınlarında denendi ve başarılı oldu. Araca "Zeplin" adı verildi.

2 Temmuz 1917 - Yunanistan, Osmanlı Devleti’ne savaş ilan etti.

2 Temmuz 1932 - Birinci Türk Tarih Kurultayı, Atatürk'ün huzurunda Ankara Halkevi'nde toplandı.

2 Temmuz 1932 - Keriman Halis, Türkiye Güzellik Kraliçesi seçildi.

2 Temmuz 1934 - Uzun Bıçaklar Gecesi, Ernst Röhm'ün ölümüyle sona erdi.

2 Temmuz 1937 - Uçakla ilk dünya turu için yola çıkan Amelia Earhart ve Fred Noonan kayboldu.

2 Temmuz 1945 - 15 Yunan mülteciyi öldüren iki kişi, İzmir Saat Kulesi altında idam edildi.

2 Temmuz 1951 - Savarona gemisi, Türk Deniz Kuvvetleri'ne devredildi.

2 Temmuz 1962 - Walmart perakende zincirinin ilk mağazası, Arkansas Eyaleti'nin Rogers şehrinde açıldı.

2 Temmuz 1964 - ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, kamu alanlarında ırk ayrımcılığını yasaklayan "Yurttaşlık Hakları Yasası"nı imzaladı.

2 Temmuz 1966 - Antalyaspor Kulübü kuruldu.

2 Temmuz 1966 - Fransa, Pasifik'teki ilk nükleer bomba denemesini Moruroa adasında gerçekleştirdi. Denemenin kod adı "Aldébaran"dı.

2 Temmuz 1972 - Bülent Ecevit, CHP Genel Başkanı seçildi.

2 Temmuz 1976 - 1954 yılından beri ayrı olan Kuzey ve Güney Vietnam birleşerek Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti'ni kurdu

2 Temmuz 1978 - O yıllarda bir gezegen olarak kabul edilen Plüton'un, Charon uydusu keşfedildi.

2 Temmuz 1985 - Andrey Gromiko, Yüksek Sovyet Prezidyumu Başkanı olarak atandı.

2 Temmuz 1986 - Meksika'da oynanan Dünya Futbol Şampiyonası'nda, Arjantin şampiyon oldu.

2 Temmuz 1990 - Hac izdihamı: Mina'da şeytan taşlamaya giden hacı adayları tünelde sıkıştı; 1426 kişi öldü.

2 Temmuz 1992 - Olimpiyat Oyunları kapsamında ilk kez New York'ta düzenlenen Dünya Zekâ Oyunları Şampiyona ve Kongresi'nde Türkiye beşinci oldu.

2 Temmuz 1993 - Sivas Madımak Oteli yakıldı. Otelde bulunan kişilerden 37'si yanarak öldü.

2 Temmuz 2001 - Göğüs kafesine yerleştirildikten sonra dışarıyla herhangi bir bağlantısı kalmayan ilk yapay kalp olan "AbioCor", ilk kez bir hastaya uygulandı.

2 Temmuz 2002 - Steve Fossett, tek başına ve mola vermeden dünya çevresini balonla dolaşan ilk insan oldu.

2 Temmuz 2003 - Yönetmen Ferzan Özpetek'in Karşı Pencere adlı filmi, İtalya'daki Yabancı Basın Merkezi'nin jüri üyeliğini yaptığı Globo D'Oro (Altın Küre) sinema ödüllerinden, "En İyi Film Ödülü" dahil beşini kazandı.

2 Temmuz 2004 - Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremde 18 kişi öldü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

2 Temmuz 419 - III. Valentinianus, Batı Roma İmparatoru (ö. 455)

2 Temmuz 1714 - Christoph Willibald Gluck, Alman besteci (ö. 1787)

2 Temmuz 1843 - Antonio Labriola, İtalyan marksist teorisyen ve filozof (ö. 1904)

2 Temmuz 1862 - William Henry Bragg, İngiliz fizikçi (ö. 1942)

2 Temmuz 1877 - Hermann Hesse, Alman yazar, şair ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1962)

2 Temmuz 1904 - René Lacoste, Fransız tenisçi ve Lacoste'nin kurucusu (ö. 1996)

2 Temmuz 1906 - Hans Bethe, Alman fizikçi (ö. 2005)

2 Temmuz 1914 - Erich Topp, Alman U-bot komutanı (ö. 2005)

2 Temmuz 1922 - Pierre Cardin, İtalyan asıllı Fransız modacı.

2 Temmuz 1923 - Wislawa Szymborska, Polonyalı şair (ö. 2012)

2 Temmuz 1925 - Patrice Lumumba, Kongo DC'nin ilk Başbakanı (ö. 1961)

2 Temmuz 1929 - İmelda Marcos, Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos'un eşi.

2 Temmuz 1930 - Karl Gerstner, İsviçreli bir grafik tasarımcı (ö. 2017)

2 Temmuz 1930 - Carlos Menem, lakabı El Turco, Arjantinli siyasetçi (ö. 2021)

2 Temmuz 1936 - Ömer Süleyman, Mısırlı politikacı, diplomat ve ordu generali (ö. 2012)

2 Temmuz 1937 - Richard Petty, "Kral" lakaplı eski NASCAR pilotu.

2 Temmuz 1939 - Sultan bin Muhammed el Kasımi, d. 25 Ocak 1972 Şarika Emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Federal Yüksek Konseyi Üyesi.

2 Temmuz 1939 - Alexandros Panagoulis, Yunan politikacı ve şair (ö. 1976)

2 Temmuz 1942 - Ahmet Türk, Kürt asıllı siyasetçi.

2 Temmuz 1943 - Üstün Akmen, Tiyatro eleştirmeni ve yazar (ö. 2015)

2 Temmuz 1943 - Kevork Malikyan, Türk asıllı İngiliz oyuncu.

2 Temmuz 1946 - Richard Axel, 2004 Nobel Tıp Ödülü sahibi Amerikalı bilim adamı.

2 Temmuz 1946 - Ron Silver, Amerikalı aktör (ö. 2009)

2 Temmuz 1946 - Timur Selçuk, Türk pop müzik yorumcusu, piyanist ve besteci (ö. 2020)

2 Temmuz 1947 - Larry David, Amerikalı aktör ve yapımcı (Seinfeld)

2 Temmuz 1952 - Ahmed Uyahya, Cezayirli siyasetçi.

2 Temmuz 1957 - Bret Hart, Kanadalı yazar, oyuncu ve emekli profesyonel güreşçi.

2 Temmuz 1963 - Rositsa Kirilova, Bulgar şarkıcı.

2 Temmuz 1970 - Yancy Butler, Amerikalı oyuncu.

2 Temmuz 1973 - Çiğdem Vitrinel, Yönetmen, senarist ve yapımcı.

2 Temmuz 1975 - Elizabeth Reaser, Amerikalı oyuncu.

2 Temmuz 1976 - Derya Büyükuncu, Millî yüzücü.

2 Temmuz 1979 - Rebecca Mader, İngiliz oyuncu.

2 Temmuz 1983 - Michelle Branch, Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu.

2 Temmuz 1985 - Vlatko İlievski, Makedon şarkıcı (ö. 2018)

2 Temmuz 1985 - Ashley Tisdale, Amerikalı oyuncu.

2 Temmuz 1985 - Onur Tuna, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.

2 Temmuz 1986 - Lindsay Lohan, Amerikalı oyuncu.

2 Temmuz 1987 - Ruslana Korşunova, Rus asıllı Kazak manken ve model (ö. 2008)

2 Temmuz 1989 - Dev, Amerikalı elektro pop şarkıcısı ve söz yazarı.

2 Temmuz 1990 - Roman Lob, Alman şarkıcı.

2 Temmuz 1990 - Margot Robbie, Avustralyalı aktris ve yapımcı.

2 Temmuz 1993 - Ieva Zasimauskaitė, Litvan şarkıcı.

2 Temmuz 2001 - Abraham Attah, ABD'de yaşayan Ganalı aktör.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

2 Temmuz 1215 - Eisai, geç Heian ve erken Kamakura döneminde yaşamış Japon Budist keşiş (d. 1141)

2 Temmuz 1511 - Hadım Ali Paşa, Sultan II. Bayezid zamanında 1501-1503 ve 1506-1511 dönemlerinde iki kez sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamı (d. ?)

2 Temmuz 1566 - Nostradamus, Fransız hekim, eczacı, kahin ve astrolog (d. 1503)

2 Temmuz 1582 - Akechi Mitsuhide, Japonya'da Sengoku döneminde yaşamış samuray generali (d. 1528)

2 Temmuz 1778 - Jean Jacques Rousseau, İsviçreli filozof (d. 1712)

2 Temmuz 1798 - John Fitch, Amerikalı saat yapımcısı ve mucit (d. 1743)

2 Temmuz 1843 - Samuel Hahnemann, Alman hekim (d. 1755)

2 Temmuz 1850 - Robert Peel, Birleşik Krallık Başbakanı (d. 1788)

2 Temmuz 1915 - Porfirio Díaz, Meksika Devlet Başkanı (d. 1830)

2 Temmuz 1924 - Matsukata Masayoshi, Japonya'nın dördüncü başbakanı (d. 1835)

2 Temmuz 1934 - Ernst Röhm, Alman subay, siyaset adamı ve SA'nın kurucusu ve kumandanı (d. 1887)

2 Temmuz 1949 - Georgi Dimitrov, Bulgaristan'da sosyalist yönetimin kurucusu ve ilk Başbakanı (d. 1882)

2 Temmuz 1955 - Fatma Seher Erden (Kara Fatma), Türk Kurtuluş Savaşı kahramanlarından ve İstiklal Madalyası sahibi kadın asker (d. 1888)

2 Temmuz 1961 - Ernest Hemingway, Amerikalı yazar (d. 1899)

2 Temmuz 1973 - Betty Grable, Amerikalı aktris (d. 1916)

2 Temmuz 1977 - Vladimir Nabokov, Rus yazar (d. 1899)

2 Temmuz 1989 - Andrey Gromiko, Sovyet diplomat ve eski Dışişleri Bakanı (d. 1909)

2 Temmuz 1989 - Franklin Schaffner, Amerikalı film yönetmeni (d. 1920)

2 Temmuz 1989 - Hasan Esat Işık, Siyaset adamı ve diplomat (d. 1916)

2 Temmuz 1991 - Lee Remick, Amerikalı aktris (d. 1935)

2 Temmuz 1993 - Asım Bezirci, Yazar (d. 1927)

2 Temmuz 1993 - Behçet Sefa Aysan, Şair (d. 1949)

2 Temmuz 1993 - Hasret Gültekin, Sanatçı (d. 1971)

2 Temmuz 1993 - Muhlis Akarsu, Halk ozanı (d. 1948)

2 Temmuz 1993 - Nesimi Çimen, Halk ozanı (d. 1931)

2 Temmuz 1994 - Andrés Escobar, Kolombiyalı millî futbolcu (d. 1967)

2 Temmuz 1996 - Saniye Can, Türk Halk Müziği sanatçısı (d. 1930)

2 Temmuz 1997 - James Stewart, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1908)

2 Temmuz 1999 - Mario Puzo, Amerikalı yazar ve En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü sahibi (d. 1920)

2 Temmuz 2002 - Earle Brown, Amerikalı besteci (d. 1926)

2 Temmuz 2004 - John Cullen Murphy, Amerikalı çizgi romancı (Prince Valiant'ın (Kahraman Prens) çizeri) (d. 1919)

2 Temmuz 2007 - Beverly Sills, Amerikalı soprano (d. 1929)

2 Temmuz 2010 - Beryl Bainbridge, İngiliz roman yazarı (d. 1932)

2 Temmuz 2011 - Itamar Franco, Brezilyalı siyasetçi (d. 1930)

2 Temmuz 2011 - Özcan Tekgül, Oryantal dans sanatçısı, sinema ve tiyatro oyuncusu (d. 1941)

2 Temmuz 2013 - Douglas Engelbart, Norveç asıllı bir Amerikalı mucit (d. 1925)

2 Temmuz 2013 - Fevziye Fuad, İran şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin ilk eşi (d. 1921)

2 Temmuz 2016 - Caroline Aherne, İngiliz komedyen ve oyuncu (d. 1963)

2 Temmuz 2016 - Michael Cimino, Akademi ödülü sahibi Amerikalı yönetmen (d. 1939)

2 Temmuz 2016 - Roger Dumas, Fransız oyuncu (d. 1932)

2 Temmuz 2016 - Rudolf Kalman, Macar asıllı bir Amerikan matematiksel sistem teoristi (d. 1930)

2 Temmuz 2016 - Michel Rocard, Fransız siyasetçi ve Fransa Başbakanı (d. 1930)

2 Temmuz 2016 - Elie Wiesel, Romanya doğumlu Yahudi edebiyatçı ve Nobel Barış Ödülü sahibi (d. 1928)

2 Temmuz 2017 - Chris Roberts, Alman şarkıcı ve aktör (d. 1946)

2 Temmuz 2019 - Şeref Bakşık, Siyasetçi (d. 1927)

2 Temmuz 2019 - Costa Cordalis, Yunan asıllı Alman müzisyeni, şarkıcısı ve kayakçı (d. 1944)

2 Temmuz 2019 - Lee Iacocca, Amerikalı iş adamı (d. 1924)

2 Temmuz 2019 - Lis Verhoeven, Alman oyuncu ve tiyatro yönetmeni (d. 1931)

2 Temmuz 2019 - Bruce Wallrodt, Avustralyalı paralimpik atlet (d. 1951)

2 Temmuz 2020 - Nikolay Kapustin, Rus besteci ve piyanist (d. 1937)

2 Temmuz 2020 - Wanderley Mariz, Brezilyalı siyasetçi ve avukat (d. 1940)

2 Temmuz 2020 - Tilo Prückner, Alman aktör (d. 1940)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Cuma.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2022’nin en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?