İzmir'imizin çocukları yazı sporla geçirecek

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Ve hoş geldin Temmuz.

Hoş geldin doğduğum ay.

Umarım güzellikler getirirsin bize...

Ve bugün saat 05.00 itibarıyla normalleşme süreci başlıyor.

Bakalım vaka sayılarına etkisi ne olacak yeni durumun?

Şimdi biraz gülümseyelim güne başlarken:

Öğretmen öğrencilerinden eğer büyük bir firmanın müdürü olurlarsa ne yapacakları konusunda bir kompozisyon yazmalarını istemiş.

Öğrenciler tüm dikkat ve ciddiyetlerini takınarak yazmaya başlamışlar. Ancak aralarından biri hiçbir şey yazmıyormuş..

Öğretmen fark edince sormuş;

– Neden yazmıyorsun evladım?

Öğrenci cevap vermiş:

– Sekreterimi bekliyorum öğretmenim.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Her şey ancak ölümden dolayı vardır. Ve ölümle kanıtlanmayan hiçbir şey doğru değildir." demiş 5 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Fransız şair ve deneme yazarı Yves Bonnefoy...

“Günün Kitap Alıntıları” olarak 145 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 217. doğum günü olan Fransız yazar George Sand'in kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun. 

“Geçmişten nadiren söz ediyoruz ama gelecekten de öyle, birinden korkmadan diğerindense acı çekmeden konuşuyoruz.”

“ İnsanın hayatında, asla eksilmeyen ve ruhu bir kefen gibi saran acılar dışında, yeryüzünde hiçbir sesin ifade edemeyeceği mutluluklar da var.”

"Onu tanıyan; seven her insan onun dürüst ve mert yüreğinde kötülük düşüncesinin çiçek açtığını hiç görmemişti."

"Gerçeği şu ki; çocuklar ancak söyleyemeyecekleri; söylemek istemeyecekleri bir acıları olduğu vakit hırçınlaşır ve huysuzlaşırlar."

"Sanki artık hiçbir yol yoktu; ne ileri gidebilirdik; ne de geri dönebilirdik."

"Gidenin ne olduğu bilinir de gelecek insanın nasıl çıkacağı bilinmez.''

Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım: 

Banyo aynasının buğu yapmasını önlemek için bir salatalığı keserek kesilmiş yüzeyi ile aynayı iyice ovalayın. Hem buğulanma yok olacak hem de aynanız pırıl pırıl olacaktır.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

ABD'de her 9,5 dakikada bir kişiye HIV virüsü bulaşmaktadır.

Dünkü haberlerden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle: 

Akşener partisinin grup toplantısında konuştu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara değindi. 

*Elmalı davasıyla ilgili “Bu ülkede tek bir ferdin adalete inancı kalmamıştır" diyerek yargı sistemine eleştirilerde bulundu. Akşener “Tutuklu yargılamayı olağanlaştıranlar konu 2 küçük çocuğumuza yapılanlar olunca tutuksuz yargılamayı tercih etmişler. Bu kararda pay sahibi olan herkesi Allah'a havale ediyorum. Faillerin aramızda geziyor olması kabul edilemez. Çocuklarımız çizerek anlatmışlar anlaması gereken vicdansızlar anlayamamış. Buradan başta Adalet Bakanı olmak üzere iktidarı uyarıyorum milletin adalet duygusu ve vicdanıyla sakın oynamayın" dedi.

*Kanal İstanbul konusunda ise Erdoğan'ın Kanal İstanbul için söylediği 'Boş konuşuyorlar, tahkim yoluyla o parayı söke söke alırlar' ifadesiyle ilgili paranın Erdoğan'dan 'söke söke' alınacağını söyleyerek "Şimdiden para biriktirsen iyi edersin" yorumunu yaptı.

*Bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına da değinen Akşener şunları söyledi:

“Sayın Erdoğan bir gece ansızın aklına esip İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmak isteyince hukuk süreci başlattık. Kadınların mücadelesi benim mücadelemdir. Bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Sonuna kadar 'İstanbul Sözleşmesi yaşatır' demeye devam edeceğiz. Sonunda bu çirkin zihniyet değil, biz kadınlar kazanacağız.” 

*Hafta sonu yapılan üniversite sınavıyla ilgili olarak ise  “Öğrencilerimizi adeta cezalandırmayı tercih ettiniz. Yazıklar olsun. Eğitimzede gençlerimizi yürekten kutlamak istiyorum. İktidarın onlara reva gördüğü zorluklara rağmen ellerinden geleni yaptılar.” dedi.

Cumhur ittifakında çatlak mı var

Cumhur İttifakı ortağı BBP’nin lideri Mustafa Destici, partisinin Sinop'taki Olağan İl Kongresi'nde konuşarak şunları söyledi: 

“Memleket parasını dışarı çıkaranlar hem bunu kullanamazlar hem de akıbetleri çok kötü olur. Kanal, köprü, yol birkaç sene bekleyebilir ama vatandaş bekleyemez." 

Basına üç kez izinsiz konuşan aile hekimi işsiz kalabilir

Aile hekimlerinin çalışma şartlarını belirleyen Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasının bulunduğu kararla Resim Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikte aile hekimlerinin sözleşmelerinin feshi ve yenilenmesine ilişkin hükümler anlatıldı. Yönetmelik ekinde yer alan ihtar uygulanacak 40 fiil sıralandı. Beş kez ihtar uygulanan veya toplamda 150 ihtar puanına ulaşan aile hekimlerinin sözleşmesinin yenilenip yenilenmeyeceğine il sağlık müdürlüğünün oluşturduğu komisyon karar verecek. Yönetmelik ekine göre izin almadan basın mensuplarıyla konuşan aile hekimine 50 puan ceza verilecek. Eğer aile hekimi üç kez izinsiz basına konuşursa 150 puan sınırını doldurduğu için sözleşmesi yenilenmeyebilecek. Yönetmeliğe göre güncel afiş ve duyuruları usulüne uygun şekilde asmayan, çalıştığı aile sağlığı merkezi iç ve dış tabelalarının usulüne uygun olmayan, mesai saati içinde ilaç firma temsilcilerini aile sağlığı merkezi içinde kabul eden aile hekimlerine de ceza puanı verilecek. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Özlem Sezen, yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açacaklarını belirtti.

Dikkatimi çeken sosyal medya (Twitter) paylaşımları (30.06. 2021)

İzmir Büyükşehir Belediyesi @izmirbld

Toplu ulaşımda normalleşme 1 Temmuz'da başlıyor. 65 yaş üstü ve 18 yaş altı yolcuların biniş kısıtlamaları sona erecek. Binişler, HES Kodu tanımlanmış İzmirim Kartlar ile yapılabilecek.

Sosyalist Kadın Hareketi @skadinhareketi

Adalet isyanımızla gelecek, çünkü yasalar sokakta yazılır! 

1 Temmuz'da herkesi İstanbul Sözleşmesi'nin feshine karşı, bizden çaldıklarını almaya, alanlara davet ediyoruz. 

#1Temmuzdaİsyandayız

Kampüs Cadıları @KampusCadilari

İstanbul Sözleşmesi'nden Vazgeçmiyoruz!

Bir gecede apar topar verilen, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını kabul etmiyoruz! Haklarımızı ve hayatlarımızı savunmak için 1 Temmuz'da her yerde isyandayız! #1Temmuzdaİsyandayız

*Dr. Fahrettin Koca @drfahrettinkoca

Yurtdışından Türkiye'ye girişlerde aşı kartı, PCR negatif test sonucu ve/veya hızlı antijen negatif test sonucu ibrazı zorunludur. Bunun dışında bir serbestlik uygulamamız yoktur.

Türkiye iddia edildiği gibi başka ülkelerin almadığı aşıları değil biontech firmasının Türkiye için ürettiği aşıları temin ediyor. Aşıları Türkiye ve Almanya'ya Biontech, diğer ülkelere pfizer teslim ediyor. Biz bize üretilen aşıları teslim alıyoruz. 9 ay boyunca buna çabaladık.

*Ali Yerlikaya @AliYerlikaya

#Koronavirüs’e karşı el ele büyük mücadele verdik

Tam ve kısmi kapanma dönemlerinden sonra #1Temmuz saat 05.00’den itibaren #normalleşme dönemine geçiyoruz.

Kamu kurum ve kuruluşlarda mesai saatleri

08.30-12.30

13.00-17.00 arasında uygulanacaktır.

#Aşı en büyük gücümüz

*Ekrem İmamoğlu @ekrem_imamoglu

Sevgili gençler;

İş hayatına hazırlanmanız için çok özel bir program hazırladık. 6 aylık Genç Yetenek Gelişim Programı'nda online eğitimler, saha çalışmaları ve kamp etkinlikleri yer alıyor.

Son başvuru: 9 Temmuz 2021

http://kariyer.ibb.istanbul

#SeninŞehrinSeninGeleceğin

*Tunç Soyer @tuncsoyer

İstanbul ziyaretimizde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu ve Başkanı Sn. Firuz B. Bağlıkaya ile bir araya gelip Travel Turkey İzmir fuarı için görüştük.

İzmir'imiz turizmin merkezi olsun diye çalışmaya ve bu doğrultuda üretmeye devam edeceğiz.

İzmir'imizin çocukları yazı sporla geçirecek.

Pandemi sebebiyle ara vermek zorunda kaldığımız spor okullarımızı 1.5 yılın ardından yeniden açıyoruz. 10 tesiste, 25 farklı branşta yaklaşık 40.000 çocuğumuza eğitim vereceğiz.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 34 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 81. doğum günü olan şair Cahit Zarifoğlu'nun bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

SULTAN

Seçkin bir kimse değilim

İsmimin baş harfleri acz tutuyor

Bağışlamanı dilerim

Sana zorsa bırak yanayım

Kolaysa esirgeme

Hayat bir boş rüyaymış

Geçen ibadetler özürlü

Eski günahlar dipdiri

Seçkin bir kimse değilim

İsmimin baş harflerinde kimliğim

Bağışlanmamı dilerim

Sana zorsa yanmaya razıyım

Kolaysa affı esirgeme

Hayat boş geçti

Geri kalan korkulu

Her adımım dolu olsa

İşe yaramaz katında

Biliyorum

Bağışlanmamı diliyorum

#CahitZarifoğlu

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı (Türkiye)

“Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” her yıl 1 Temmuz tarihinde kutlanan bir bayramdır. 

Deniz taşımacılığına ve ticaretine ilişkin esasları düzenleyen ve 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren “Kabotaj Kanunu” kapsamında milli bayram ilan edilmiştir. Kabotaj Bayramı, gemi işletmeciliğini desteklemek ve kabotaj hakkının elde edilişini kutlamak amacıyla yapılır

Kabotaj bir ülkenin kendi karasularında ve kendi limanları arasında gemi işletme ve her türlü liman hizmetlerini kendi kontrolünde bulundurma hakkıdır. 

Fırtına: Yaprak Fırtınası

Halk takvimine göre 1 Temmuz'da tüm bitkilerin yapraklandığı yeşil dönemi belirten Yaprak Fırtınası yaşanmaktadır.

Özel Yönetim Bölgesi Kuruluş Günü (Hong Kong)

Hong Kong, 19 Aralık 1984 tarihinde imzalanan Çin‐İngiliz Ortak Deklarasyonu kapsamında 1 Temmuz 1997 tarihinde İngiltere'den ayrılıp, Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlanmıştır ve “Tek Ülke, İki Ayrı İdari Sistem” esası çerçevesinde Özel İdare Bölgesi statüsüyle yönetilmektedir. 1 Temmuz Hong Kong’da “Özel Yönetim Bölgesi Kuruluş Günü” olarak kutlanmaktadır.

Kanada Günü (Kanada)

“Kanada Günü” özellikle popüler basında, "Kanada'nın doğum günü" olarak adlandırılır. Ülkenin tam bağımsızlık yolunda tek önemli ulusal kilometre taşıdır. “Kanada Günü” Kanada'da milli bayram olarak kutlanır. Bu gün içerisinde, Kanada'daki tüm devlet kurumları, okullar ve şirketlerin çoğu tatil edilmektedir.

Bağımsızlık Günü (Somali)

Somali'nin bağımsızlığını ilan ettiği 1 Temmuz 1960 tarihi Somali'de "Bağımsızlık Günü" olarak kutlanmaktadır.

Bağımsızlık Günü (Ruanda, Burundi)

Ruanda ve Burundi'nin Belçika'dan bağımsızlığını elde ettiği 1 Temmuz 1962 tarihi iki ülkede de "Bağımsızlık Günü" olarak kutlanmaktadır. 

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı? 

1 Temmuz 1527 - Dünyanın ilk ve en eski Protestan üniversitesi, Marburg Philipps Üniversitesi kuruldu.

1 Temmuz 1683 - Osmanlı Orduları'nın Viyana taarruzu başladı.

1 Temmuz 1736 - 23. Osmanlı Padişahı III. Ahmet öldü; yerine I. Mahmud geçti.

1 Temmuz 1798 - Napolyon Mısır'ı işgal etti.

1 Temmuz 1839 - Padişah II. Mahmut öldü; yerine Sultan Abdülmecit geçti.

1 Temmuz 1867 - İngiliz Kuzey Amerika Yasası, Kanada Anayasası olarak yürürlüğe girerek Kanada Konfederasyonu kuruldu. John A. Macdonald ilk Başbakan oldu.

1 Temmuz 1878 - Kıbrıs, toprak mülkiyeti Osmanlılarda kalmak üzere, geçici olarak Birleşik Krallık'a devredildi.

1 Temmuz 1881 - Dünyanın ilk uluslararası telefon konuşması, St. Stephen (New Brunswick) ve Calais (Maine) arasında yapıldı.

1 Temmuz 1903 - Fransa Bisiklet Turu ("Tour de France") ilk defa yapıldı. Bu yarışı Fransız Maurice Garin kazandı ve 6075 Frank ödülün de sahibi oldu.

1 Temmuz 1908 - SOS, Uluslararası Mors Alfabesi acil durum sinyali olarak kabul edildi.

1 Temmuz 1911 - Kandilli Rasathanesi kuruldu.

1 Temmuz 1920 - Ankara'da subay yetiştirilmek üzere "Sunuf-u Muhtelife Zabit Namzetleri Talimgahı" açıldı.

1 Temmuz 1921 - Çin Komünist Partisi kuruldu.

1 Temmuz 1925 - İlk piyango, Türk Tayyare Cemiyeti Mektepleri yararına düzenlendi.

1 Temmuz 1926 - Deniz taşımacılığına ve ticaretine ilişkin esasları düzenleyen "Kabotaj Kanunu" yürürlüğe girdi.

1 Temmuz 1927 - İstanbul'dan 16 Mayıs 1919'da ayrılan Mustafa Kemal, kurtuluştan sonra ilk kez İstanbul'a gelişinde büyük törenlerle karşılandı.

1 Temmuz 1929 - İstanbul-Ankara telefon hattı hizmete girdi.

1 Temmuz 1935 - Aydın demiryolu devletleştirildi.

1 Temmuz 1937 - Toprakkale, İskenderun, Fevzipaşa - Meydanıekber demiryolları devletleştirildi.

1 Temmuz 1946 - Elâzığ-Palu demiryolu açıldı.

1 Temmuz 1960 - Somali bağımsızlığını ilan etti.

1 Temmuz 1962 - Ruanda ve Burundi bağımsızlığını ilan etti.

1 Temmuz 1963 - ABD'nin posta kodu sistemi olan "ZIP Kodları" kullanılmaya başladı.

1 Temmuz 1966 - Kanada, ilk renkli televizyon yayınını gerekleştirdi.

1 Temmuz 1968 - Nükleer Silahları Sınırlandırma Anlaşması imzalandı.

1 Temmuz 1974 - Arjantin Devlet Başkanı Juan Peron öldü; yerine eşi İsabel Peron geçti.

1 Temmuz 1979 - Sony, Walkman'i tanıttı.

1 Temmuz 1983 - Kuzey Kore Havayolları'na ait İlyuşin tipi bir yolcu uçağı, Gine-Bissau'nun dağlık bölgesine düştü: 23 kişi öldü.

1 Temmuz 1984 - TRT, televizyonda tamamen renkli yayına geçti.

1 Temmuz 1988 - Sovyetler Birliği'nde Komünist Partisi, Gorbaçov'un "Perestroyka" politikasını onayladı.

1 Temmuz 1987 - Manş Tüneli'inde inşaat çalışmaları başladı.

1 Temmuz 1991 - Varşova Paktı resmen dağıldı.

1 Temmuz 1992 - TRT-INT/Avrasya yayınları başladı.

1 Temmuz 1994 - 27 yıllık sürgünü sona eren FKÖ lideri Yaser Arafat, Filistin'e geri döndü.

1 Temmuz 1996 - Azerbaycan, İrlanda ve Tunus ile diplomatik ilişki kurdu.

1 Temmuz 1996 - Türkiye'nin ilk nükleer reaktörü, Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde yapılmaya başladı.

1 Temmuz 1996 - PNG görüntü formatının 1.0 versiyonu tamamlandı.

1 Temmuz 1997 - Çin, şehir-devlet Hong Kong'un egemenliğini 156 yıl aradan sonra Birleşik Krallık'tan geri aldı.

1 Temmuz 2002 - Uluslararası Ceza Mahkemesi kuruldu.

1 Temmuz 2002 - Bir Rus yolcu uçağı ile Alman kargo uçağı, Güney Almanya'da Überlingen şehri üzerinde havada çarpıştı: 71 kişi öldü.

1 Temmuz 2003 - Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin barış zamanı idam cezasının kaldırılmasını öngören 6. protokolünü onayladı.

1 Temmuz 2004 - Horst Köhler, Almanya Cumhurbaşkanı oldu.

1 Temmuz 2006 - Çin, Tibet'i Çin'e bağlayan 5 bin 72 kilometrelik dünyanın en uzun demir yolunu hizmete açtı.

1 Temmuz 2012 - İspanya, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası finalinde İtalya'yı 4-0 yenerek üst üste ikinci kez şampiyon oldu.

1 Temmuz 2013 - Hırvatistan, AB üyesi oldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

1 Temmuz 1481 - II. Christian, Danimarka Kralı (ö. 1559)

1 Temmuz 1506 - II. Lajos, Macaristan ve Bohemya Kralı (ö. 1526)

1 Temmuz 1532 - Marino Grimani, Venedik Cumhuriyetinin 89'uncu dükası (ö. 1605)

1 Temmuz 1646 - Gottfried Wilhelm Leibniz, Alman matematikçi (ö. 1716)

1 Temmuz 1742 - Georg Christoph Lichtenberg, Alman doğa bilimleri, astronomi ve matematik profesörü, yazar, eleştirmen (ö. 1799)

1 Temmuz 1804 - George Sand, Fransız yazar (ö. 1876)

1 Temmuz 1818 - Ignaz Semmelweis, Macar bilim insanı ve hekim (ö. 1865)

1 Temmuz 1835 - Alfred von Gutschmid, Alman tarihçi ve oryantalist (ö. 1887)

1 Temmuz 1844 - Verney Lovett Cameron, İngiliz kâşif (ö. 1894)

1 Temmuz 1862 - Besim Ömer Akalın, Tıp profesörü, bilim insanı, sivil toplum örgütçüsü ve milletvekili (ö. 1940)

1 Temmuz 1873 - Alice Guy-Blaché, Fransız film yönetmeni ve yapımcısı (ö. 1968)

1 Temmuz 1879 - Léon Jouhaux, Fransız sosyalist sendika önderi ve Nobel Barış Ödülü sahibi (ö. 1954)

1 Temmuz 1899 - Charles Laughton, İngiliz oyuncu (ö. 1962)

1 Temmuz 1902 - William Wyler, Alman asıllı Amerikalı film yönetmeni (ö. 1981)

1 Temmuz 1916 - Abdülhakim İsmailov, Sovyetler Birliği (SSCB) Kızıl Ordu'sunun Hitler faşizmini yenilgiye uğratmasının simgesi olarak Berlin Parlamento Binası'na (Reichstag) Kızıl Bayrağı diken 3 askerden biri (ö. 2010) 

1 Temmuz 1916 - Olivia de Havilland, İngiliz aktris ve Oscar ödülü sahibi (ö. 2020)

1 Temmuz 1923 - Nejat Devrim,Ressam (ö. 1995)

1 Temmuz 1926 - François-Régis Bastide, Fransız siyasetçi, edebiyatçı ve diplomat (ö. 1996)

1 Temmuz 1926 - Hans Werner Henze, Alman besteci (ö. 2012)

1 Temmuz 1929 - Gerald Edelman, Amerikalı biyolog (ö. 2014)

1 Temmuz 1929 - Kamil Yazıcı, Sanayici ve iş adamı.

1 Temmuz 1930 - Emin Cankurtaran, İş adamı ve Fenerbahçe'nin eski Başkanlarından (ö. 2009)

1 Temmuz 1930 - Mustafa Akkad, Suriye asıllı Amerikalı film yönetmeni ve yapımcısı (ö. 2005)

1 Temmuz 1930 - Osman Numan Baranus, Şair ve yazar (ö. 2005)

1 Temmuz 1931 - Leslie Caron, Fransız aktris.

1 Temmuz 1934 - Claude Berri, Fransa doğumlu yönetmen, aktör, yapımcı (ö. 2009)

1 Temmuz 1934 - Sydney Pollack, Amerikalı yönetmen, yapımcı ve oyuncu (ö. 2008)

1 Temmuz 1935 - David Prowse, İngiliz vücut geliştirici (ö. 2020)

1 Temmuz 1936 - Bekir Sıdkı Sezgin, Ses sanatkarı ve bestekâr (ö. 1996)

1 Temmuz 1938 - Abdurrahman Kızılay, Türkmen müzisyen (ö. 2010)

1 Temmuz 1938 - Yalçın Küçük, Araştırmacı yazar, ekonomist ve siyaset bilimci.

1 Temmuz 1939 - Karen Black, Amerikalı aktris (ö. 2013)

1 Temmuz 1939 - Muhammed Bakır El-Hekim, Iraklı Taklit Mercii.

1 Temmuz 1939 - Suna Selen, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

1 Temmuz 1940 - Cahit Zarifoğlu, Şair (ö. 1987)

1 Temmuz 1941 - Myron Scholes, Amerikalı-Kanadalı ekonomist.

1 Temmuz 1941 - Twyla Tharp, Amerikalı dansçı, koreograf ve yazar.

1 Temmuz 1942 - Geneviève Bujold, Kanadalı aktris.

1 Temmuz 1942 - Andraé Crouch, Amerikalı gospel şarkıcısı, besteci, söz yazarı (ö. 2015)

1 Temmuz 1942 - İzzet İbrahim ed-Duri, Iraklı eski politikacı ve askeri komutan (ö. 2020)

1 Temmuz 1945 - Debbie Harry, Blondie'nin solisti olarak tanınan Amerikalı şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve oyuncu.

1 Temmuz 1946 - Mireya Moscoso, Panamalı siyasetçi.

1 Temmuz 1947 - Sami Hoştan, Susurluk davası hükümlüsü ve Ergenekon davası sanığı (ö. 2015)

1 Temmuz 1952 - Dan Aykroyd, Amerikalı sinema oyuncusu.

1 Temmuz 1952 - Brian George, Büyük Britanyalı-İsrailli komedyen, oyuncu ve seslendirme sanatçısı.

1 Temmuz 1953 - Lawrence Gonzi, Malta Başbakanı.

1 Temmuz 1953 - Jadranka Kosor, Hırvat politikacı ve eski gazeteci.

1 Temmuz 1955 - Christian Estrosi, Fransız sağ siyasetçi.

1 Temmuz 1955 - Li Keçiang, Çin Premier'i (Başbakan) ve Çin Devlet Konseyi parti sekreteri.

1 Temmuz 1958 - Banu Alkan, Sinema oyuncusu ve şarkıcı.

1 Temmuz 1961 - Carl Lewis, Amerikalı atlet.

1 Temmuz 1961 - Diana Frances Spencer, Galler Prensesi (ö. 1997)

1 Temmuz 1962 - Kalpana Chawla, Hint asıllı Amerikan astronot (ö. 2003)

1 Temmuz 1966 - Aydın Uğurlular, Şarkıcı.

1 Temmuz 1966 - Mahir Ünal, Akademisyen ve siyasetçi.

1 Temmuz 1967 - Pamela Anderson, Kanadalı aktris ve manken.

1 Temmuz 1970 - Deniz Seki, Türk pop müziği şarkıcısı.

1 Temmuz 1971 - Missy Elliott, Amerikalı rapçi, şarkıcı ve yapımcı.

1 Temmuz 1971 - Julianne Nicholson, Amerikalı aktris.

1 Temmuz 1975 - Tatyana Tomaşova, Rus atlet.

1 Temmuz 1976 - Plies, Amerikalı rap şarkıcısı.

1 Temmuz 1976 - Szymon Ziółkowski, Polonyalı çekiç atıcı.

1 Temmuz 1977 - Liv Tyler, Amerikalı sinema oyuncusu.

1 Temmuz 1982 - Anelia, Bulgar şarkıcı.

1 Temmuz 1982 - Hilarie Burton, Amerikalı oyuncu.

1 Temmuz 1983 - Halil Akkaş, Atlet.

1 Temmuz 1983 - Sheilla Tavares de Castro, Brezilyalı voleybolcu.

1 Temmuz 1984 - Donald Thomas, Bahamalı atlet.

1 Temmuz 1986 - Agnes Monica, Endonez şarkıcı.

1 Temmuz 1990 - Ezhel, Şarkıcı ve söz yazarı.

1 Temmuz 1991 - Serenay Sarıkaya, Sinema ve dizi oyuncusu.

1 Temmuz 1994 - Tich, İngiliz şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

1 Temmuz 868 - Ali el-Hadî, On İki İmam'ın onuncusu, 9. İmam Muhammed el-Cevâd'ın oğlu (d. 829)

1 Temmuz 998 - Ebu'l-Vefâ el-Bûzcânî, İranlı matematikçi ve astronom (d. 940)

1 Temmuz 1109 - VI. Alfonso, 1065-1109 tarihleri arasında León kralı ve 1072'den itibaren aynı zamanda Kastilya ve Galiçya kralı (d. 1037)

1 Temmuz 1277 - Baybars, Mısır ve Suriye'de hüküm sürmüş Memluk Sultanı (d. 1223)

1 Temmuz 1736 - III. Ahmet, Osmanlı'nın 23. Padişahı (d. 1673)

1 Temmuz 1839 - II. Mahmut, Osmanlı'nın 30. Padişahı (d. 1785)

1 Temmuz 1860 - Charles Goodyear, Amerikalı mucit (d. 1800)

1 Temmuz 1876 - Mikhail Bakunin, Rus anarşist (d. 1814)

1 Temmuz 1884 - Allan Pinkerton, Amerikalı özel dedektif (d. 1819)

1 Temmuz 1896 - Harriet Beecher Stowe, Amerikalı yazar (d. 1811)

1 Temmuz 1904 - Şemseddin Sami, Arnavut asıllı Osmanlı dil bilimci ve roman yazarı (d. 1850)

1 Temmuz 1904 - George Frederick Watts, İngiliz ressam ve heykeltıraş (d. 1817)

1 Temmuz 1925 - Erik Satie, Fransız besteci (d. 1866)

1 Temmuz 1929 - Jodok Fink, Avusturyalı siyasetçi (d. 1853)

1 Temmuz 1950 - Eliel Saarinen, Finlandiya kökenli Amerikalı mimar (d. 1873)

1 Temmuz 1951 - Tadeusz Borowski, Polonyalı yazar (d. 1922)

1 Temmuz 1955 - Adnan Adıvar, Bilim ve siyaset adamı (d. 1881)

1 Temmuz 1963 - Fuat Umay, Siyasetçi (ö. 1885)

1 Temmuz 1963 - Camille Chautemps, Fransız siyasetçi (d. 1885)

1 Temmuz 1974 - Juan Perón, Arjantin Devlet Başkanı (d. 1895)

1 Temmuz 1981 - Marcel Breuer, Amerikalı mimar ve tasarımcı (d. 1902)

1 Temmuz 1983 - Buckminster Fuller, Amerikalı felsefeci, mühendis, mimar, şair, yazar ve mucit (d. 1895)

1 Temmuz 1983 - Erich Juskowiak, Alman millî eski futbolcu (d. 1926)

1 Temmuz 1983 - Sabri Ülgener, İktisat profesörü ve toplum bilimci (d. 1911)

1 Temmuz 1991 - Michael Landon, Amerikalı yönetmen, yapımcı ve oyuncu (d. 1936)

1 Temmuz 1992 - Franco Cristaldi, İtalyan film yapımcısı (d. 1924)

1 Temmuz 1996 - Margaux Hemingway, Amerikalı aktris (d. 1954)

1 Temmuz 1997 - Robert Mitchum, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı (d. 1917)

1 Temmuz 1999 - Edward Dmytryk, Amerikalı yönetmen (d. 1908)

1 Temmuz 1999 - Sylvia Sidney, Amerikalı aktris (d. 1910)

1 Temmuz 2000 - Walter Matthau, Amerikalı oyuncu (d. 1920)

1 Temmuz 2000 - Zeyyat Selimoğlu, Yazar ve çevirmen (d. 1922)

1 Temmuz 2001 - Nikolay Basov, Sovyet fizikçi ve eğitmen (d. 1922)

1 Temmuz 2003 - Herbie Mann, Amerikalı caz flütçüsü (d. 1930)

1 Temmuz 2004 - Marlon Brando, Amerikalı oyuncu (d. 1924)

1 Temmuz 2005 - Luther Vandross, Amerikalı şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve prodüktör (d. 1951)

1 Temmuz 2006 - Ryūtarō Haşimoto, Japon siyasetçi (d. 1937)

1 Temmuz 2009 - Karl Malden, Sırp asıllı Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1912)

1 Temmuz 2012 - Alan G. Poindexter, Amerikalı astronot (d. 1961)

1 Temmuz 2015 - Nicholas Winton, İngiliz hayırsever (d.1909)

1 Temmuz 2016 - Yves Bonnefoy, Fransız şair ve deneme yazarı (d. 1923)

1 Temmuz 2016 - Robin Hardy, İngiliz film yönetmeni ve senarist (d. 1929)

1 Temmuz 2017 - Stevie Ryan, Amerikalı YouTube ünlüsü, komedyen ve aktris (d. 1984)

1 Temmuz 2017 - Ayan Sadakov, Bulgar millî futbolcu (d. 1961)

1 Temmuz 2018 - François Corbier, Fransız televizyon sunucusu, müzisyen ve söz yazarı (d. 1944)

1 Temmuz 2018 - Bojidar Dimitrov, Bulgar siyasetçi ve tarihçi (d. 1945)

1 Temmuz 2018 - Gillian Lynne, İngiliz balerin, koreograf, tiyatro oyuncusu ve televizyon sunucusu (d. 1926)

1 Temmuz 2019 - İzzet Ebu Auf, Mısırlı oyuncu ve besteci (d. 1948)

1 Temmuz 2019 - Bob Collymore, Guyana doğumlu Guyanalı-Britanyalı bilişimci ve iş adamı (d. 1958)

1 Temmuz 2019 - Sid Ramin, Amerikalı orkestra şefi, aranjör ve besteci (d. 1919)

1 Temmuz 2019 - Jacques Rougeau Sr., Kanadalı profesyonel güreşçi (d. 1930)

1 Temmuz 2019 - Bogusław Schaeffer, Polonyalı besteci, eğitimci, müzikolog ve grafik sanatçısı (d. 1929)

1 Temmuz 2020 - Kwadwo Owusu Afriyie, Ganalı avukat ve politikacı (d. 1957)

1 Temmuz 2020 - Ida Haendel, Polonyalı-İngiliz kemancı (d. 1928)

1 Temmuz 2020 - Santiago Manuin Valera, Perulu insan hakları aktivisti ve yerli lideri (d. 1957)

1 Temmuz 2020 - Euridice Moreira, Brezilyalı siyasetçi ve profesör (d. 1939)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Temmuz.

Merhaba Perşembe.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?