Kandilli'den korkutan deprem açıklaması

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Başta rahmetli babam Hacı Mehmet Nayır, dedem Fehmi Özüer, abim Ömer Nayır, kardeşim Erol Nayır olmak üzere sonsuzluğa uğurladığımız tüm babalar nur içinde uyusunlar. Saygıyla, sevgiyle anıyorum hepsini. Ayrıca çocuklarının arkasında dağ gibi duran gerçek babaların, çocuklarını tek başlarına kol kanat gererek büyüten, hem anne, hem baba olan annelerin ve kızım Cemre Sağcan ile oğlum M.Ömer Çetinay’ın da babalarının Babalar Günü’nü kutluyorum.

Can Baba'nın bu şiiri de tüm babalar için:

Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim
 
Hayatta ben en çok babamı sevdim
Karaçalılar gibi yardan bitme bir çocuk
Çarpık bacaklarıyla -ha düştü, ha düşecek-
Nasıl koşarsa ardından bir devin
O çapkın babamı ben öyle sevdim


Bilmezdi ki oturduğumuz semti
Geldi mi de gidici-hep, hep acele işi! -
Çağın en güzel gözlü maarif müfettişi
Atlastan bakardım nereye gitti
Öyle öyle ezberledim gurbeti


Sevinçten uçardım hasta oldum mu
40'ı geçerse ateş, çağrırlar İstanbul'a
Bir helalleşmek ister elbet, diğ'mi, oğluyla!
Tifoyken başardım bu aşk oyununu
Ohh dedim, göğsüne gömdüm burnumu


En son teftişine çıkana değin
Koştururken ardından o uçmaktaki devin
Daha başka tür aşklar, geniş sevdalar için
Açıldı nefesim, fikrim, canevim
Hayatta ben en çok babamı sevdim.


#CanYücel


Şimdi biraz gülümseyelim güne başlarken:

Çocuk annesine sormuş:
-"Anne ben nasıl dünyaya geldim?"
Annesi:
-"Gece baban ile yatarken yastığın altına bir kutu şeker koyduk, sabah bi baktık ki sen doğmuşsun." demiş.
Bu fikir çocuğun aklına yatmış. Gece yatarken yastığının altına bi küp şeker koymuş. Sabah kalktığında bakmış ki her yerde karınca var.
-"Ula şeytan diyor ki tut çarşafı silkele ama baba yüreği işte dayanmıyor." demiş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Baba çınar ağacı gibidir, meyvesi olmasa da gölgesi yeter." demiş Mevlana Celaleddin Rumi...

“Günün Kitap Alıntıları” olarak bugün 75. doğum günü olan müzisyen, yazar, yönetmen ve politikacı Zülfü Livaneli'nin kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Değerli insana mutlu, sağlıklı, huzurlu daha nice yıllar diliyorum.

"Haklı olanı güçlü kılamadığımız için güçlü olanı haklı kılıyoruz."

"Biz, bu ülkenin okur yazarları, boşluğa düşen bir trapezci gibiydik. Doğu askısını bırakmış, Batı askısını da yakalayamadan aşağı düşmüştük."

"Ama inan bana, insanların çoğunun ruhu, bedeninden önce çürür."

"Hiçbir iktidar masum değildir. Bütün iktidarlar öyle ya da böyle, birinin katilidir."

"Doğrudur; kitap okumak karın doyurmuyor. Ancak karnı tok, beyni boş adamlardan çektiğimiz kadar hiç kimseden çekmedik."

"Bir şeyler yapıyorum, yürüyorum, konuşuyorum, yemek yiyorum yani her zaman yaptığım işleri sürdürüyorum ama nasıl anlatsam, bir boşluk duygusu içinde. Sanki içimde derin bir hiçlik var."

Şuraya da "Aşkın Püf Noktaları"ndan birini bırakalım:

Aşkın püf noktalarından biri de lezzettir, emektir, sabırdır, fedakârlıktır. Doyasıya yaşamaktır, çabadır.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Devekuşları su aramak için başlarını kuma gömerler.

Dünkü haberlerden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Kandilli'den korkutan deprem açıklaması
İstanbul'da dün (Cumartesi) saat 15.07'de Kandilli Rasathanesi'nin açıklamasına göre 4.2, AFAD'ın açıklamasına göre ise 3.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 
Twitter'dan depremle ilgili yapılan paylaşımlar:
İstanbul valisi Ali Yerlikaya:
AFAD Başkanlığından alınan bilgilere göre; bugün saat 15.07'de #Kartal ilçemiz Yakacık Çarşı Mahallesi civarında 3.9 büyüklüğünde bir #deprem meydana gelmiştir. Güvenlik ve zabıta birimlerimize intikal eden herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır. İlimize geçmiş olsun.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu:
İstanbul’un bugün yaşadığı sarsıntının hiçbir can ve mal kaybına yol açmaması sevindirici ancak #deprem gerçeğinin şehrimizin önemli bir gündemi olduğunu hatırlatması açısından önemli. Geçmiş olsun İstanbul.
Candaş Tolda Işık'ın sosyal medyadan depremle ilgili paylaşımı şöyle oldu:
*Az önce Prof. Dr. Celal Şengör'le konuştum, "Şayet 4,2'lik deprem Kuzey Anadolu'da değil de Marmara'daki bildiğimiz fayda gerçekleştiyse her ihtimal olabilir. Kandill'in çözümlemelerine bakmak lazım. Şu an için öncü ya da değil demek mümkün değil" dedi.
*Kandilli Rasathanesi Md. Haluk Özener aradı, "Deprem Kuzey Anadolu fay hattının ana kolunda değil tali kollardan birinde oldu. Bu nispeten daha iyi bir haber ancak ciddi bir enerji birikimi var. Zamanını bilmiyoruz ama o enerji bir şekilde bu fayda büyük bir deprem doğuracak" dedi.
*Az önce Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener'le konuştum "4,2 büyüklüğünde Kartal civarındaki Marmara'da bildiğimiz fayda oldu deprem... Öncü mü değil mi şu an söyleyemeyiz. Ancak ilerleyen saatlerde daha büyük depremler olursa bu yönde bir değerendirme yapılabilir" dedi.

"Kanal İstanbul"da yıkıcı deprem riski
Bilim Akademisi Üyesi ve İTÜ Jeoloji Mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Kanal İstanbul ve İstanbul'da olması beklenen depremle ilgili yaptığı açıklamada 26 Haziran’da temeli atılacak Kanal İstanbul’un yapılmasının son derece riskli olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Kanalın Marmara'ya açılan bölümünde depremin şiddeti minimum 9 olacak. Kanal İstanbul yapılırsa Marmara’yı kurtarma şansı ortadan kalkacak" görüşünü dile getirdi. Prof. Dr. Naci Görür, "İdeoloji, partizanlık, siyasi görüşlerden uzak tamamen bilimsel verilere göre Kanal İstanbul’un yapılması son derece riskli" açıklamasını yaparak Kanal İstanbul’un geri dönülemeyecek tahribata yol açacağını savundu. Naci Görür şunları söyledi: 
"Kanal güzergahı, jeolojik ve geoteknik olarak sorunlu bir zemin. Marmara Denizi’ne yakın kesimler, özellikle Sazlıdere ve güneyinde risk, deprem açısından daha fazla. Çünkü depremde ortaya çıkan ve yıkıcı olan ‘S dalgası’ bu bölgelerden geçerken zeminin özelliği gereği hızlı ilerlemeyecek. Göreceli olarak bu alanda daha fazla duracak ve daha yıkıcı olacak. Ayrıca kanalın Marmara’ya açılan bölümünde depremin şiddeti minimum 9 olacak. Kanalı açtıktan sonra da saniyede 5 bin 500 metreküp Karadeniz suyu Marmara’ya akacak. Karadeniz dünyanın en kirli denizi ve ilk 200 metrede yaşam var, sonrası ölü. Avrupa’nın sanayi kirliliğini taşıyan Tuna Nehri, kanal sayesinde Marmara’ya akacak. Yapılan çalışmaya göre Karadeniz’den Marmara’ya 48 milyon insanın günlük atığına eş değer kirli atık akacak. İstanbul’un nüfusunu 16 milyon dersek megakentin ürettiği 3 katı atık can çekişen Marmara’nın mutlak ölümüne sebep olacak. Şimdi müsilajdan kurtarmak için çalışılıyor ama Kanal İstanbul yapılırsa Marmara’yı kurtarma şansı ortadan kalkacak."

İBB Başkanı İmamoğlu, açtığı 'hakaret' davasında kazandığı tazminatı ödemeyen AKİT TV'ye haciz gönderdi
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendisine hakaret eden ve açtığı davada kazandığı tazminatı ödemeyen AKİT TV’ye haciz gönderdi. İmamoğlu'nun avukatları icra memurlarıyla birlikte AKİT TV binasındaki bazı bilgisayar ve televizyonları haczetti.

Aşılamada yeni yaş sınırı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 19 Haziran Cumartesi günü twitter hesabından şu paylaşımları yaptı:

"AŞI RANDEVULARINDA YAŞ SINIRI 30’A İNDİ. 30 yaş üstü her yaştan gençler yarından itibaren randevu alabilirler."
Aşı randevularında yaş sınırı 30’a indi. (Aşıyı erteleyen büyükler de gençlerin arasına karışabilirler.)"


"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 32 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız değerli şair ve yazar Hasan İzzettin Dinamo'nun bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.


YİRMİBİRİNCİ YÜZYILIN İNSANLARINA ŞİİRLER


I

Bir Eyüp sabrıyla bekledim
Sabahı olmayan gecelerde.
Gül dalları yerine demir çubuklar vardı
Münzevî-münzevî pencerelerde.


Dört uzun yıl boyunca
Dışarda koskoca bir doğa
Baştan çıkaran kokularıyla
doldurdu yolları.
Her bahar göğün kapılarında
Şarkılar okudu tarla kuşları.


Apak bulutlar geçti habersiz
Âşıklığımdan, şairliğimden,
Bahar yağmurları bensiz yağdı
Ebemkuşağı açtı bensiz.


Bir Eyüp sabrıyla bekledim
Gübreliğinde günlerimin,
İnsanlar olmadı farkında
En küçük hünerimin.
Ne de bir kimsenin haberi oldu
varlığımla yokluğumdan.
Yalnız, bir bahar sabahına benzeyen çocukluğumdan
Ebemkuşakları gelirdi
eğlendirmek için beni,
İçinde çırılçıplak çimdiğim dereler
Söylerken kulağımın dibinde ninni
Bir bahar sabahı gibi güzel çocukluğumun
Kırık beşiğine başımı koyar
Uyanmadan günlerce uyurdum.
Umudumu, dudaklarında büyük türküler
Ellerinde gelincik desteleri
karşımda bulurdum.


Öğrenme
istemem
bir Eyüp sabrı nedir
torunlarımın torunu.
Say ki dedelerin bir masal yaşadı
Say ki acılar masaldı,
Öttür ölümsüzlüğe doğru borunu!

#HasanİzzettinDinamo


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Babalar Günü
Her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan "Babalar Günü" bu yıl 20 Haziran Pazar günü kutlanacak. Babalar Günü'nün nasıl ortaya çıktığına gelince:
Bir Amerikan iç savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmüş. Çünkü babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyüten bir babaymış. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın "Babalar Günü" ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiş. "Babalar Günü" ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş ama resmi olarak "Babalar Günü" ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının "Babalar Günü" olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla "Babalar Günü" yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir. Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

20 Haziran 404 - Ayasofya, çıkan isyanlar sırasında yakıldı.
20 Haziran 1481 - II. Bayezid ile Cem Sultan arasında Yenişehir Ovası'nda yapılan taht savaşını, Cem Sultan kaybetti.
20 Haziran 1837 - Kraliçe Victoria, 18 yaşında Birleşik Krallık tahtına çıktı. 63 yıldan fazla tahtta kalarak en uzun süre saltanat süren Birleşik Krallık Hükümdarı olacaktır.
20 Haziran 1877 - Alexander Graham Bell, dünyanın ilk ticari telefon hizmetini Kanada'nın Ontario Eyaleti'ndeki Hamilton şehrinde başlattı.
20 Haziran 1840 - Samuel Morse, telgrafın patentini aldı.
20 Haziran 1884 - Mülkiye Mühendis Mektebi kuruldu.
20 Haziran 1920 - Çerkez Ethem kuvvetleri, Yozgat Ayaklanması'nı bastırmak üzere Ankara'dan yola çıktı.
20 Haziran 1926 - Kemal Atatürk'e İzmir'de suikast girişimiyle ilgili tutuklamalar devam ediyor; eski Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası lider kadrosundan Ali Fuat Cebesoy tutuklandı, Kâzım Karabekir ise, 22 Haziran günü tutuklandı.
20 Haziran 1938 - 19 Mayıs, 3466 sayılı kanunla Millî Bayram olarak kabul edildi. Gençlik Marşı, Gençlik ve Spor Bayramı Marşı olarak kabul edildi.
20 Haziran 1943 - Adapazarı'nda meydana gelen 5,6 şiddetindeki depremde 346 kişi öldü.
20 Haziran 1946 - Türkiye Sosyalist Emekçi Köylü Partisi, Şefik Hüsnü liderliğinde kuruldu.
20 Haziran 1960 - Mali ve Senegal bağımsızlığını ilan etti.
20 Haziran 1961 - Türkiye, iş gücü ihracına başladı. Almanya'ya gitmek isteyenler, Türkiye İş Kurumu'nun önünde toplandı.
20 Haziran 1961 - Türkiye'nin ilk naneli (mentollü) sigarası Çamlıca piyasaya çıkarıldı.
20 Haziran 1965 - Cezayirli lider Ahmed Ben Bella, askerî darbeyle iktidardan uzaklaştırıldı. Askerî darbeyi, Albay Huari Bumedyen yönetiyordu.
20 Haziran 1987 - Pınarcık katliamı: PKK militanları, Mardin'in Ömerli ilçesindeki Pınarcık köyünde 16'sı çocuk 30 kişiyi öldürdü.
20 Haziran 1990 - Akçaabat'ta büyük bir sel felaketi meydana geldi. 39 kişi öldü, 4 kişi kayboldu.
20 Haziran 1990 - 5261 Eureka adı verilen ilk Mars trojanı asteroit keşfedildi.
20 Haziran 1991 - Alman Parlamentosu, ülkenin başkentini Bonn'dan tekrar Berlin'e taşıma kararı aldı.
20 Haziran 2001 - Pervez Müşerref, Pakistan Cumhurbaşkanı oldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

20 Haziran 1723 - Adam Ferguson, İskoç Aydınlanmasının filozofu ve tarihçi (ö. 1816)
20 Haziran 1743 - Anna Laetitia Barbauld, İngiliz yazar (ö. 1825)
20 Haziran 1756 - Joseph Martin Kraus, Alman-İsveçli besteci (ö. 1792)
20 Haziran 1819 - Jacques Offenbach, Alman asıllı Fransız müzisyen ve besteci (ö. 1880)
20 Haziran 1887 - Kurt Schwitters, Alman resim ve heykel sanatçısı (ö. 1948)
20 Haziran 1899 - Jean Moulin, Fransız devlet adamı ve Fransız Direnişi'nin lideri (ö. 1943)
20 Haziran 1905 - Lillian Hellman, Amerikalı yazar (ö. 1984)
20 Haziran 1909 - Errol Flynn, Avustralya asıllı Amerikalı oyuncu (ö. 1959)
20 Haziran 1914 - Muazzez İlmiye Çığ, Sümerolog.
20 Haziran 1915 - Terence Young, İngiliz sinema yönetmeni (ö. 1994)
20 Haziran 1916 - Hamiyet Yüceses, Ses sanatçısı (ö. 1996)
20 Haziran 1922 - Cevat Kurtuluş, Sinema oyuncusu (ö. 1992)
20 Haziran 1924 - Audie Murphy, Amerikalı aktör (ö. 1971)
20 Haziran 1928 - Martin Landau, Amerikalı oyuncu (ö. 2017)
20 Haziran 1928 - William Berger, Avusturyalı sinema oyuncusu (ö. 1993)
20 Haziran 1928 - Jean-Marie Le Pen, Fransız aşırı sağ siyasetçi.
20 Haziran 1931 - Olympia Dukakis, Yunan asıllı Amerikalı oyuncu (ö. 2021)
20 Haziran 1932 - Altan Öymen, Gazeteci, siyasetçi ve eski Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı.
20 Haziran 1934 - Anne Sylvestre, Fransız şarkıcı ve söz yazarı (ö. 2020)
20 Haziran 1940 - Eugen Drewermann, Alman dinbilimci, kilise eleştirmeni, barış aktivisti ve eski katolik rahip.
20 Haziran 1940 - John Mahoney, İngiltere doğumlu Amerikalı oyuncu (ö. 2018)
20 Haziran 1941 - Stephen Frears, İngiliz film yönetmeni.
20 Haziran 1942 - Hümayun Behzadi, İranlı futbolcu (ö. 2016)
20 Haziran 1942 - Mustafa Yücel Özbilgin, Hukukçu (ö. 2006)
20 Haziran 1942 - Brian Wilson, Amerikalı şarkı sözü yazarı, müzisyen, vokalist, prodüktör, besteci ve aranjör.
20 Haziran 1946 - Xanana Gusmão, Doğu Timorlu politikacı.
20 Haziran 1946 - Zülfü Livaneli, Müzisyen, yazar, yönetmen ve politikacı.
20 Haziran 1949 - Lionel Richie, Amerikalı soul ve R&B şarkıcısı.
20 Haziran 1950 - Gudrun Landgrebe, Alman oyuncu.
20 Haziran 1950 - Hüsamettin Özkan, Siyasetçi.
20 Haziran 1950 - Nuri Gökaşan, Tiyatro ve sinema oyuncusu.
20 Haziran 1951 - Tress MacNeille, Amerikalı aktris ve seslendirme sanatçısı.
20 Haziran 1951 - João Semedo, Portekizli siyasetçi ve fizikçi (ö. 2018)
20 Haziran 1952 - John Goodman, Amerikalı oyuncu ve Emmy Ödülü sahibi.
20 Haziran 1953 - Ulrich Mühe, Alman oyuncu (ö. 2007)
20 Haziran 1954 - İlan Ramon, İsrail Devleti'nin uzaya gönderdiği ilk astronot olan İsrail Hava Kuvvetleri'nin savaş pilotu (ö. 2003)
20 Haziran 1961 - Yalçın Çakır, Gazeteci, yazar ve fotoğrafçı.
20 Haziran 1966 - Fatma Şahin, Siyasetçi.
20 Haziran 1967 - Nicole Kidman, Amerikalı oyuncu.
20 Haziran 1968 - Tonya Kinzinger, Amerikalı oyuncu ve model.
20 Haziran 1968 - Robert Rodriguez, Amerikalı yazar, yapımcı, müzisyen ve film yönetmeni.
20 Haziran 1969 - Paulo Bento, Portekizli futbolcu ve teknik direktör.
20 Haziran 1970 - Andrea Nahles, Alman siyasetçi.
20 Haziran 1971 - Jeordie White, Amerikalı bas gitarist.
20 Haziran 1975 - Uğur Taner, Yüzücü.
20 Haziran 1978 - Quinton Jackson, Amerikalı profesyonel güreşçi.
20 Haziran 1981 - Angerfist, Hollandalı DJ.
20 Haziran 1982 - Example, İngiliz rapçi ve söz yazarı.
20 Haziran 1985 - Darko Miličić, Sırp basketbolcu.
20 Haziran 1990 - Eda Ece, Oyuncu.
20 Haziran 1990 - Fab Melo, Brezilyalı eski basketbolcu (ö. 2017)
20 Haziran 1991 - Rasmus Lauge Schmidt, Danimarkalı hentbolcu.
20 Haziran 1993 - İrem Karamete, Eskrimci.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

20 Haziran 840 - I. Ludwig, 813 yılından beri babası Şarlman ile Frank kralı (d. 778)
20 Haziran 1277 - Karamanoğlu Mehmed Bey, Karamanoğulları Beyliği’nin kurucusu ve ilk Hükümdarı (d. ?)
20 Haziran 1597 - Willem Barentsz, Hollandalı denizci ve kaşif (d. 1550)
20 Haziran 1605 - II. Fyodor, Rusya Çarı (d. 1589)
20 Haziran 1813 - Joseph Chinard, Fransız heykeltıraş (d. 1756)
20 Haziran 1820 - Manuel Belgrano, Arjantinli ekonomist, avukat, politikacı, gazeteci ve askeri lider (d. 1770)
20 Haziran 1836 - Emmanuel-Joseph Sieyès, Fransız Katolik din adamı, siyasi deneme yazarı ve diplomat (d. 1748)
20 Haziran 1837 - IV. William, 1830-1837 arası Birleşik Krallık ve Hannover kralı ve Kraliçe Victoria'nın amcası (d. 1765)
20 Haziran 1875 - Peter von Uslar, Rus general, mühendis ve dilbilimci (d. 1816)
20 Haziran 1856 - I. Florestan, 27. Monako prensi ve Valentinois dükü (d. 1785)
20 Haziran 1883 - Gustave Aimard, Fransız yazar (d. 1818)
20 Haziran 1888 - Johannes Zukertort, Leh-Alman-İngiliz satranç oyuncusu (d. 1842)
20 Haziran 1897 - Japetus Steenstrup, Danimarkalı bilim insanı, zoolog (d. 1813)
20 Haziran 1898 - Manuel Tamayo y Baus, İspanyol oyun yazarı (d. 1829)
20 Haziran 1912 - Voltairine de Cleyre, Amerikalı anarşist (d. 1866)
20 Haziran 1933 - Clara Zetkin, Alman devrimci sosyalist politikacı ve kadın hakları savunucusu (d. 1857)
20 Haziran 1938 - Amelia Earhart, Amerikalı havacı ve yazar (2 Temmuz 1937'de kayboldu, 20 Haziran 1938'de öldüğü ilân edildi) (d. 1897)
20 Haziran 1940 - Jehan Alain, Fransız besteci ve orgcu (d. 1911)
20 Haziran 1944 - Süleyman Necati Güneri, Gazeteci ve siyasetçi (d. 1889)
20 Haziran 1947 - Bugsy Siegel, Amerikalı mafya lideri (d. 1906)
20 Haziran 1958 - Kurt Alder, Alman kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1902)
20 Haziran 1959 - Hitoshi Ashida, 1948 yılında Japonya'nın 47. başbakanı olarak görev yapmış Japon siyasetçi (d. 1887)
20 Haziran 1963 - Hans Rehberg, Amerikalı milyarder iş adamı, yatırımcı, sivil lider ve hayırsever (d. 1901)
20 Haziran 1966 - George Lemaitre, Belçikalı bilim insanı ve rahip (d. 1894)
20 Haziran 1972 - Şeref Akdik, Ressam ve hattat (d. 1899)
20 Haziran 1978 - Mark Robson, Kanadalı film yönetmeni ve yapımcı (d. 1913)
20 Haziran 1984 - Erdoğan Özen, Diplomat ve Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği Çalışma Ateşesi ("Ermeni Devrimci Ordusu" adlı örgütün düzenlediği suikast sonucu) (d. 1934)
20 Haziran 1987 - Niyazi Ağırnaslı, Siyasetçi ve Türkiye İşçi Partisi eski Senatörü (d. 1911)
20 Haziran 1989 - Hasan İzzettin Dinamo, Şair ve yazar (d. 1909)
20 Haziran 1993 - György Sárosi, Eski Macar millî futbolcu (d. 1912)
20 Haziran 1995 - Emil Cioran, Rumen filozof ve deneme yazarı (d. 1911)
20 Haziran 1997 - John Akii-Bua, Ugandalı engelli yarış koşucusu (d. 1949)
20 Haziran 1997 - Cahit Külebi, Şair (d. 1917)
20 Haziran 2002 - Erwin Chargaff, Alman biyokimyacı (d. 1905)
20 Haziran 2002 - Behlül Dal, Yönetmen ve Altın Portakal Film Festivali’nin fikir babası (d. 1922)
20 Haziran 2004 - Engin İnal, Tiyatro, sinema, dizi sanatçısı, çevirmen ve yazar (d. 1942)
20 Haziran 2005 - Jack Kilby, Amerikalı mühendis ve mucit (d. 1923)
20 Haziran 2010 - Abdülmelik Rigi, Sünni İslamcı Cundullah örgütünün eski lideri olan Beluç militan (d. 1983)
20 Haziran 2010 - Roberto Rosato, İtalyan futbolcu (d. 1943)
20 Haziran 2011 - Ryan Dunn, Amerikalı dublör sanatçısı, aktör ve komedyen (d. 1977)
20 Haziran 2011 - Safa Giray, Giray Hanedanı soyundan gelen siyasetçi (d. 1931)
20 Haziran 2014 - Murat Sökmenoğlu, Siyasetçi (d. 1945)
20 Haziran 2015 - Miriam Schapiro, Kanada doğumlu sanatçı (d. 1923)
20 Haziran 2016 - Edgard Pisani, Fransız siyasetçi (d. 1918)
20 Haziran 2017 - Ayşe Aral, Gazeteci, köşe yazarı ve TV sunucusu (d. 1971)
20 Haziran 2017 - Sergey Mılnikov, Sovyet-Rus buz hokeyi oyuncusu (d. 1958)
20 Haziran 2017 - Prodigy, Amerikalı rapçi (d. 1974)
20 Haziran 2017 - Fredrik Skagen, Norveçli yazar (d. 1936)
20 Haziran 2018 - Ken Albiston, Avustralyalı futbol oyuncusu (d. 1926)
20 Haziran 2019 - Wibke Bruhns, Alman gazeteci, televizyon sunucusu ve yazar (d. 1938)
20 Haziran 2020 - Pedro Lima, Angolalı-Potekizli televizyon sunucusu, yüzücü ve aktör (d. 1971)
20 Haziran 2020 - Kamal Lohani, Bangladeşli gazeteci (d. 1934)
20 Haziran 2020 - Mufti Muhammad Naeem, Pakistanlı din adamı (d. 1958)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?