Ceza İnfaz Kanunu'nda neler değişiyor?

CEZA İNFAZ KANUNUNDA VE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİKLER YAPAN YASA

NELER İÇERMEKTEDİR?

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşmıştır.

Kanun ile; hükümlülerin ziyaret süreleri, hükümlü ve tutukluların mazeret izinleri, izleme kurullarının görev ve yetkileri, cumhuriyet başsavcılarının savcıların kararlarının kanuna uygunluğunu denetleyebilmesi, yabancı hükümlülerin cezasının infazı, cezaevi nakil talebi ücretleri, hükümlülerin elektronik yöntemle mektup gönderebilmesi ve alabilmesi, hükümlülerin resmi makamlara ya da avukatına göndereceği postanın sadece alıcısı tarafından okunabilmesi, örgüt suçlarından mahkum olanların postalarının 1 yıla kadar saklanabilmesi konularında bir takım değişiklikler ve yenilikler yapılmıştır.

Şöyle ki;

- Hükümlü Ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmeliğin 10. Maddesi, “Görüş süresi, yarım saatten az, bir saatten fazla olacak şekilde belirlenemez.” hükmünü amirdir.

Ancak, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan bu kanun ile, hükümlülerin ziyaret süresi hakkında değişiklik yapılarak ziyaret süresi 1 saatten 1,5 saate çıkarılmıştır.

- Hükümlü Ve Tutuklulara Yakınlarının Ölümü Veya Hastalığı Nedeniyle Verilebilecek Mazeret İzinlerine Dair Yönetmeliğe göre, tutuklu ve hükümlülere hasta ziyareti amacıyla verilen mazeret izinleri arasında 1 ay süre olması gerekmektedir.

Ancak, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan kanun ile, bu 1 aylık süre şartı kaldırılmaktadır.

- Ceza infaz kurumları ve tutukevleri izleme kurullarına ilişkin olarak, mevzuat ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle belirlenen ilkeler çerçevesinde, Ceza İnfaz Kurumları Ve Tutukevleri İzleme Kurulları tarafından ceza infaz kurumları ve tutukevlerinin yönetim, işleyiş ve uygulamalarına yönelik düzenlenen raporların bir örneği Kamu Denetçiliği Kurumu ile Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna da gönderilecektir.

Bununla birlikte, izleme kurulları, hükümlü ve tutukluların naklinde kullanılan araçlar ile adliye binalarında bekletildikleri veya sağlık kuruluşlarında tedavi gördükleri bölümleri yerinde görebilecek, inceleyebilecek, yönetici ve görevlilerden bilgi alabilecek, hükümlü ve tutukluları dinleyebilecektir.

Getirilen bu düzenlemeler ile ceza infaz kanununda belirtilen, tutuklu ve hükümlülerin mevcut haklarında iyileştirmelerin yapılması amaçlanmaktadır.

- Adlî Yargı İlk Derece Mahkemeleri İle Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev Ve Yetkileri Hakkında Kanun’un 18. maddesinde, cumhuriyet başsavcısının görevleri belirtilmektedir.

Buna göre, cumhuriyet başsavcısının görevleri; Cumhuriyet başsavcılığını temsil etmek, Başsavcılığın verimli, uyumlu ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamak, iş bölümünü yapmak, Gerektiğinde adlî göreve ilişkin işlemleri yapmak, duruşmalara katılmak ve kanun yollarına başvurmak ve Kanunlarla verilen diğer görevleri yapmaktır.

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan bu kanun ile, Cumhuriyet başsavcısına, Cumhuriyet savcılarının soruşturmayı sonlandıran kararları arasında oluşabilecek farklılıkların giderilmesi ile bu kararların kanuna uygunluğunun denetlenmesi hususunda görev ve yetki verilmektedir.

- Yabancı hükümlülerin sınır dışı işlemlerine ilişkin olarak; Yabancı hükümlüler hakkında denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezalarının infazına karar verildiği takdirde, sınır dışı edilme işlemleriyle ilgili olarak, bu hükümlülerin durumları İçişleri Bakanlığınca değerlendirilecektir. Böylelikle, yabancı hükümlünün koşullu salıverilmesi veya cezasının infazının tamamlanması halleri bakımından uygulanan bu tedbir, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezanın infazına karar verilmesi hali bakımından da uygulanacaktır.

- Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün 167 sayılı Genelgesi’ne göre, hükümlü ve tutukluların kendi istekleri veya toplu sevk, disiplin, asayiş ve güvenlik, eğitim, öğretim, suç ve yargılama yeri nedenleriyle başka bir kuruma nakilleri yapılabilmektedir.

Hükümlülerin, kendi istekleriyle bulundukları kurumdan başka bir kuruma nakledilebilmeleri için, genelgedeki koşulları sağlamasının yanında nakil giderlerini de peşin olarak ödemeyi kabul etmeleri gerekir.

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan bu kanun ile yapılan değişiklik sonrasında, bulundukları ceza infaz kurumundan başka bir kuruma nakil talebinde bulunan hükümlülerin maddi durumlarının yetersiz olduğunu belgelendirmeleri durumunda, bu hükümlülerden nakil giderleri alınmayacaktır.

- Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi İle Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmeliğin 76. maddesinde; hükümlünün mektup, faks ve telgrafları alma ve gönderme hakkı düzenlenmiş olup, hükümlü, kendisine gönderilen mektup, faks ve telgrafları alma ve ücretleri kendisince karşılanmak koşuluyla, gönderme hakkına sahiptir.

TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan bu kanun ile hükümlüler, gerekli teknik altyapının bulunduğu kurumlarda Adalet Bakanlığınca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde “elektronik yöntemlerle de” mektup alıp gönderebilecektir.

Bununla birlikte, hükümlü tarafından resmi makamlara veya savunması için avukatına gönderilen mektup, faks ve telgrafların, alıcısı dışındaki kişilerin erişimini engelleyici tüm tedbirler alınarak, hükümlünün talebi doğrultusunda posta yoluyla veya elektronik ortamda da alıcısına ulaştırabilecektir.

- Kamu düzeninin korunması, toplum güvenliğinin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi için de düzenlemeler yapılmış olup, kamu düzeninin korunması ile kişi, toplum ve kurum güvenliğinin sağlanması veya suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla; terör suçları, örgüt kurmak, yönetmek veya örgüte üye olmak suçları ile örgüt faaliyeti kapsamında işlenen suçlardan mahkum olan veya tehlikeli halde bulunan ya da dışarı ile iletişiminin kurum güvenliği açısından tehlikeli olabileceği değerlendirilen hükümlülere gelen veya bu hükümlüler tarafından gönderilen mektup, faks ve telgraflar dijital olarak kaydedilebilecek veya fiziki olarak saklanabilecektir.

Bu iletilere ilişkin kayıt veya belgeler, amacı dışında kullanılamayacak, kanunda açıkça belirtilen haller dışında hiçbir kişi veya kurumla paylaşılamayacak ve herhangi bir soruşturma ve kovuşturmaya konu edilmemiş ise en geç 1 yıl sonunda silinecek ya da imha edilecektir. Silme ve imha işlemleri Cumhuriyet savcısı tarafından denetlenecektir.

Ceza İnfaz Yasası’nda değişiklik öngören kanun teklifi, yukarıda sayılmış olan maddelerin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesiyle yasalaşmıştır. Öte yandan, kanun teklifinde yer alan kadın mahkumlara ilişkin hüküm, teklif metninden çıkarılmıştır.

Teklif metninden çıkarılan madde; “İnfazına başlanmış olsa bile toplam 10 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan veya adli para cezası infaz sürecinde hapis cezasına çevrilen kadın hükümlünün, 15 yaşını doldurmamış çocuğunun bulunması ve babanın da ölmüş veya ceza infaz kurumunda olması durumunda, toplum güvenliği bakımından ağır ve somut tehlike oluşturmayacağının değerlendirilmesi halinde cezasının infazı, çocuğun 15 yaşını doldurmasına kadar Cumhuriyet başsavcılığınca ertelenebilecek. Erteleme süresi içinde zamanaşımı işlemeyecek. Çocuğun ölmesi veya babanın ceza infaz kurumundan salıverilmesi ya da erteleme süresi içinde hükümlü hakkında kasten işlenen bir suçtan dolayı kamu davası açılması halinde, erteleme kararı kaldırılarak ceza derhal infaz edilecek.” hükmünü içermekte olup, bu hüküm teklif metninden çıkarılarak kabul edilmemiştir.

Av. Çiler Nazife KOŞAR / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?