İsviçre Türkiye'yi "riskli ülkeler" listesinden çıkardı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Cambazın biri, eşeği yularından çekip gelmiş pazara. Bir başka cambaz yanaşmış:
“Kaça bu eşek?”
“Bin lira!”
“Aldım gitti, ver elini helalleşelim!”
Birkaç kişi alıcının kulağına fısıldamış:
“Yahu görmüyor musun, bu eşek topal. Onun için ucuza verdi!”
“O eşek topal değil, tırnağının arasına taş kaçmış. Bu nedenle topal sanıp ucuza elden çıkarmaya bakıyor!”
Eşeği satana koşmuşlar:
“Yahu bu eşek topal değilmiş, tırnağına taş kaçmış!”
Satıcı gülmüş:
“Eşek topal olmasına topal da, öyle sansınlar diye taşı tırnağına ben koydum!”
Alıcıya koşmuşlar:
“Yahu bu eşek gerçekten topalmış, taşı o koymuş. Seni de kandırdı, parayı aldı!”
Alıcı dövünmeğe başlamış:
“Vay namussuz vay! Eğer verdiğim para sahte olmasaydı, beni kazıklayacaktı!”..

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Okumazların okurlardan daha çok olduğu ülkelerde gerçek yazar ya hapiste olur, ya gurbette, ya da başı dertte..” demiş Sabahattin Eyüboğlu...

“Günün Kitap Alıntıları” olarak 4 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız İspanyol şair, deneme yazarı ve romancı Juan Goytisolo'nun kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Tarih yalanın krallığıdır."

"Beni her şeye kadir ve ebedi olarak yarattığınızdan bu yana, zaman içinde gerilere bakarak sizi seyrediyorum, ilerleme ve gerilemelerinizi ölçebiliyorum, berrak bilinçle hayvansal mirasınız arasındaki mücadeleyi. Doğrusunu söyliyeyim mi, bugünkü yırtıcı emellerinizle, Mağaradan yeni çıktığınız zamanlardaki arasında öyle büyük bir fark göremiyorum."

"Zamanı ölçmek ve hayatlarını saatin gülünç despotluğuna tutsak etmek gibi uğursuz bir fikir kimin aklına gelmişti acaba?"

“Köklerimiz, kökler çetin bir sorun... Ama insan ağaç değil ki, insan kalkar, yürür ve gider.”

"Yaşam düş değildi, olsa olsa hezeyandı, deneyim ve yılların sayısı arttıkça yoğunluğu artan bir hezeyan."


Şuraya da "Hayattan Zevk Almanın Yolları"ndan birini bırakayım:

 Sizi neyin veya nelerin mutsuz ettiğini spesifik olarak biliyor musunuz? Bu konu son derece yüzeyde olabileceği gibi biraz daha derinlerde de olabilir. Sizi neyin mutsuz ettiğini tam olarak belirleyin. Cevabı kendi kendinize bulamıyorsanız, yardım da alabilirsiniz.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Kovboy filmlerinden yalnızca birinin yönetmeni kadınmış.

Dünkü haberlerden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
SMA Hastası çocukların aileleri Meclis kapısında

Bu çocukların tedavi olması için ailelerin başlattıkları yardım kampanyaları da yetmiyor artık. Lütfen bu ailelerin sesini duyun artık sayın #RecepTayyipErdoğan #FahrettinKoca

 CHP'li Özgür Özel'den Süleyman Soylu'ya çağrı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya çağrıda bulundu. Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun öne sürdüğü 'mafyadan 10 bin dolar alan siyasetçi' iddialarına ilişkin konuştu. Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in bu ismi pazar günü açıklayacağını ifade ettiğini hatırlatan Özel, Soylu'ya çağrıda bulundu. Özel, "Mafya lideri pazar günü 10 bin dolar alan siyasetçiyi açıklayacak, herkes onu bekliyor. Ey Süleyman Soylu, pazar olmadan sen açıkla ki mafya liderinin sözünün kıymeti olmasın. Susuyorsun TCK'ya göre suç işliyorsun. Mafya liderine de popülarite kazandırıyorsun. Sen konuş, hem iddia ortaya atıyorsun hem suçu suçluyu gizliyorsun." dedi.

İBB'nin 106 milyon dolar zararının hesabını kim verecek?
İBB müfettişleri tarafından eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın ortak iş yaptığı Metal Yapı Konut’tan satın alınan Fatih Vatan Caddesi’ndeki arazinin satış süreci incelendiğinde, belediyenin 106 milyon dolar zarara uğratıldığı tespit edildi. Şirketin o günkü yönetim Kurulu başkanı Ömer Saçaklıoğlu’nun, İBB’ye yazdığı dilekçeler de ortaya çıktı. Dilekçelerden birinde süreçten Cumhurbaşkanının da haberdar olduğuanlaşılmakta. İBB, sorumlular hakkında soruşturma açılmasını istedi ancak dosyaya el koyan İçişleri Bakanlığı hâlâ harekete geçmedi. İBB Teftiş Kurulu’nun raporuna göre şirket toplam 6.348,94 metrekarelik araziyi 2011 yılında Fatih Belediyesi’nden KDV hariç 25 milyon liraya satın almış. Daha sonra 2017 yılında aynı araziyi İBB’ye KDV dahil 429 milyon 733 bin 598 liraya satmış. Arazinin İBB tarafından hangi ihtiyaçtan dolayı satın alındığının belli olmadığı gibi satın alınan tarihten bugüne dek arazi üzerinde hiçbir hareket de bulunmamakta. Ayrıca arazinin bulunduğu adada yer alan şirkete ait tüm parseller İBB tarafından satın alınmış ve şirkete ait olmayan diğer parseller satın alınmamış. Bu da çok anlamlı. Öte yandan İBB müfettişleri arazinin bugünkü değerinin KDV dahil 73 milyon 224 bin 900 lira olduğunu belirledi. Buna göre İBB'nin 106 milyon dolar zarar ettirildiği anlamına geliyor. Sonuç olarak raporda bu süreçte “birilerinin özel çıkarı için İBB’nin zarara uğratılmış olduğu” tespit edilmiş oldu. İBB müfettişlerinin söz konusu arazinin alımına ilişkin dönemin İBB Başkan Vekili Ahmet Selamet ve belediye meclis üyeleri hakkında soruşturma başlatılmasını istemesine rağmen dosyaya el koyan İçişleri Bakanlığı harekete geçmedi.
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de İçişleri Bakanlığı tarafından el konulan dosyaları TBMM gündemine taşıyarak bu konuda Meclis araştırma önergesi verdi. 
("Olmaz bu kadar" demeye devam ediyoruz.)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklaması
7 Haziran tarihinden itibaren yaş sınırlaması olmadan tüm öğretmenler aşılanmaya başlanacakmış.
(Çok şükür sonunda...)

Kalan Müzik'in kurucusu Hasan Saltık'ı kaybettik
Muğla’nın Bodrum ilçesinde dün gece (2 Haziran) geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren yapımcı ve Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık’ın (57) cenazesi, THY’ye ait uçakla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na getirildi. Cenaze yakınlarına teslim edilirken, Hasan Saltık, yarın (4 Haziran) Kartal Cemevi’ndeki törenin ardından Küçükyalı Mezarlığı’na defnedilecek.

İsviçre Türkiye'yi "riskli ülkeler" listesinden çıkardı
İsviçte Federal Sağlık Dairesinin (BAG) aldığı karara göre, 19 Nisan'dan itibaren Türkiye riskli listeye alınmış ve listedeki ülkelerden İsviçre'ye seyahat edenlerin 10 gün boyunca karantinada olacağı belirtilmişti. BAG, listede bugün yaptığı güncellemeyle 4 Haziran'dan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye'yi riskli ülkeler listesinden çıkardı. Bu karar doğrultusunda Türkiye'den İsviçre'ye seyahat edenler karantina şartından muaf tutulacak.
 

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 88 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız değerli şair Ahmet Haşim'in bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

Gelmeden Evvel Geldin Birlikte

Kalbim
Benim bir ormandı,
İsimsiz, asude,
Bir büyük orman;
Ve gölgelerinde revan
Olan hafi suların aks-i şevk-i müttaridi
Dağıtırken sükutu bihude,
Düşünürdüm ki, hangi gün, ne zaman,
Ne zaman
Girecektin o kalb-i mes’ude?

#AhmetHaşim

Yurdumuzda ve dünyada özel bir gün yokmuş bugün atladığım bir gün yoksa...

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

M.Ö.4 Haziran 781 - Tarihte ilk kez bir güneş tutulması Çin'de kayıtlara geçti.
4 Haziran 1783 - Montgolfier Kardeşler, sıcak hava balonlarını halka tanıttılar ve ilk uçuşu gerçekleştirdiler.
4 Haziran 1844 - Almanya'da Silezya bölgesinde dokumacılar ayaklandı.
4 Haziran 1876 - 30 Mayıs 1876 Darbesi ile tahttan indirilen Osmanlı Padişahı Abdülaziz, gözaltında bulundurulduğu Feriye Sarayları'nda bilekleri kesilmiş olarak ölü bulundu. Doktorlar tarafından intihar ettiğine karar verilmişse de, yaygın kanı öldürüldüğü yönündedir.
4 Haziran 1878 - Kıbrıs’ın idaresinin geçici olarak Birleşik Krallık'a bırakıldığı "Kıbrıs Antlaşması" imzalandı. 16 Ağustos 1960 tarihine kadar sürecek olan ve Britanya Kıbrısı olarak adlandırılan idare kuruldu.
4 Haziran 1917 - Pulitzer Ödülleri ilk kez verilmeye başlandı.
4 Haziran 1930 - Türk Tarih Kurumu'nun temelini oluşturan Türk Tarihi Tetkik Heyeti ilk toplantısını yaptı. Ekip, 16 kişiden oluşuyordu. Heyet Başkanlığına Tevfik Bey (Bıyıklıoğlu) seçildi.
4 Haziran 1932 - Türkiye'deki yabancıların kamu işlerinde çalışması yasaklandı.
4 Haziran 1936 - Fransa'da seçimleri sol kazandı. Halk Cephesi ittifakının lideri sosyalist Léon Blum Başbakan oldu.
4 Haziran 1937 - Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Kanunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
4 Haziran 1940 - II. Dünya Savaşı: Alman güçleri Paris'e girdi. Şehri, ancak 10 gün sonra (14 Haziran 1940) tam olarak kontrol altına alabileceklerdir.
4 Haziran 1944 - II. Dünya Savaşı: Roma, Müttefikler'in eline geçti ve Mihver Devletleri'nin kaybettiği ilk başkent oldu.
4 Haziran 1944 - II. Dünya Savaşı sırasında Alman savaş gemileri, ticaret gemisi biçimine sokularak Boğazlar'dan geçiyordu. Birleşik Krallık bu durumu Türkiye nezdinde protesto etti.
4 Haziran 1946 - Juan Peron, Arjantin Cumhurbaşkanı oldu.
4 Haziran 1961 - ABD Başkanı John F. Kennedy ile SSCB Devlet Başkanı Nikita Kruşçev, Viyana'da bir araya geldi.
4 Haziran 1970 - "Altın Portakal" Sinema Ödülünü, baş rolünü Yılmaz Güney'in oynadığı Bir Çirkin Adam filmi kazandı.
4 Haziran 1970 - Manisa'da aşırı sağcılar mini etekli kızlarla uzun saçlı ve favorili erkeklere saldırdı.
4 Haziran 1972 - California Üniversitesi profesörlerinden siyah eylemci Angela Yvonne Davis, gizli örgüt kurmak, cinayet ve adam kaçırma suçlarından beraat etti. Jürinin bütün üyeleri beyazdı.
4 Haziran 1973 - ATM'nin (Bankamatik) patenti alındı.
4 Haziran 1973 - Yavuz Zırhlısı, Gölcük'te yapılan törenle Donanma'dan çıkarıldı.
4 Haziran 1974 - Uluslararası Hukukçular Komitesi, Uganda'da İdi Amin'in iktidarı ele geçirmesinden bu yana 250 bin kişinin öldürüldüğünü açıkladı.
4 Haziran 1979 - 105 kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş Olayları sanığı 885 kişinin davası başladı.
4 Haziran 1981 - Millî Güvenlik Konseyi'nin ölüm cezasını onayladığı sağ eylemci Cevat Karakaş idam edildi.
4 Haziran 1986 - İzmir 9 Eylül Üniversitesi'nde bir kız öğrenci, Ramazan günü okula askılı elbiseyle geldiği gerekçesi ile, polis tarafından dövüldü.
4 Haziran 1989 - Polonya'da ilk serbest seçimler yapıldı. Seçimleri Dayanışma Sendikası kazandı.
4 Haziran 1989 - Tiananmen Meydanı Olayları: 15 Nisan'dan beri süregelen Pekin'deki Tiananmen Meydanı'ndaki rejim aleyhtarı göstericilere, Çin Halk Kurtuluş Ordusu müdahale etti. Çok sayıda gösterici katledildi, 7000'den fazla gösterici de yaralandı.
4 Haziran 1990 - Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) resmen kuruldu.
4 Haziran 1992 - III. İzmir İktisat Kongresi toplandı.
4 Haziran 1994 - İki heykeli, Türk örf ve adetlerine uygun olmadığı gerekçesiyle kaldırtan Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, "böyle sanatın içine tükürürüm" dedi.
4 Haziran 1994 - İslam toplumunda kadınların baskı altında olduğunu söyleyen Bangladeşli yazar Teslime Nesrin, radikal dinciler tarafından ölümle tehdit edildi.
4 Haziran 1995 - 12 Eylül döneminde kapatılmış olan Adalet Partisi yeniden kuruldu.
4 Haziran 1997 - Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK'ya karşı yürütülen Çekiç Harekâtı'na katılan askerî bir helikopter, Zap Kampı yakınlarında düştü. Hakkâri'de görevli sekiz subay, iki astsubay ve bir er öldü.
4 Haziran 1998 - Karadeniz Ekonomik İşbirliğini (KEİ) uluslararası bir örgüte dönüştüren KEİ Şartı, 11 ülke tarafından Ukrayna'nın Yalta kentinde imzalandı.
4 Haziran 2001 - Gaffar Okkan suikastıyla ilgili olarak, Hizbullah mensubu biri kadın 10 kişi yakalandı.
4 Haziran 2006 - Peru'da başkanlık seçimlerinin ikinci turunda, sosyal demokrat Alan García zaferini ilan etti ve Alejandro Toledo'nun yerine Devlet Başkanı oldu.
4 Haziran 2009 - Rahşan Ecevit, kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti'den istifa etti.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

4 Haziran 1738 - III. George, İngiltere Kralı (ö. 1820)
4 Haziran 1753 - Johann Philipp Gabler, Alman protestan teolog ve ahit eleştirmeni (ö. 1826)
4 Haziran 1821 - Apollon Maykov, Rus şair (ö. 1897)
4 Haziran 1882 - John Bauer, İsveçli ressam (ö. 1918)
4 Haziran 1915 - Azra Erhat, Yazar (ö. 1982)
4 Haziran 1932 - John Drew Barrymore, Amerikalı aktör (ö. 2004)
4 Haziran 1960 - Roland Ratzenberger, Avusturyalı F1 yarışçısı (ö. 1994)
4 Haziran 1960 - Bradley Walsh, İngiliz oyuncu, komedyen, şarkıcı, televizyon sunucusu ve eski profesyonel futbolcu.
4 Haziran 1961 - Ferenc Gyurcsány, Macar siyasetçi.
4 Haziran 1961 - Karin Konoval, Amerikalı oyuncu.
4 Haziran 1962 - Lindsay Frost, Amerikalı oyuncu.
4 Haziran 1962 - Ulisses Correia e Silva, Yeşil Burunlu siyasetçi.
4 Haziran 1963 - Björn Kjellman, İsveçli aktör ve şarkıcı.
4 Haziran 1964 - Seyfi Doğanay, Türk halk ve arabesk müzik sanatçısı (ö. 2015)
4 Haziran 1964 - Gia Carides, Avustralyalı oyuncu.
4 Haziran 1964 - Jordan Mechner, Amerikalı bir video oyunu programlayıcısı.
4 Haziran 1966 - Cecilia Bartoli, İtalyan mezzo-soprano opera sanatçısı.
4 Haziran 1966 - Vladimir Voevodsky, bir Rus - Amerikalı matematikçi (ö. 2017)
4 Haziran 1968 - Rachel Griffiths, Avustralyalı oyuncu.
4 Haziran 1968 - Behmen Gülbarnejad, İranlı paralimpik bisiklet yarışçısı (ö. 2016)
4 Haziran 1968 - Faizon Love, Amerikalı aktör ve komedyen.
4 Haziran 1969 - Rob Huebel, Amerikalı aktör, komedyen ve yazar.
4 Haziran 1969 - Alfredo Versace, İtalyan briç millî takımının başlıca oyuncularından biri.
4 Haziran 1970 - Devin the Dude, Amerikalı hip hop sanatçısı.
4 Haziran 1970 - Ekrem İmamoğlu, İş adamı, siyasetçi ve şu anki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı.
4 Haziran 1970 - Dave Pybus, İngiliz müzisyen.
4 Haziran 1971 - Joseph Kabila, Kongo DC'nin Cumhurbaşkanı.
4 Haziran 1971 - Noah Wyle, ABD'li aktör.
4 Haziran 1973 - Sonsee Neu, Alman oyuncu.
4 Haziran 1974 - Murat Başaran, Şarkıcı.
4 Haziran 1974 - Janette Husárová, Slovak profesyonel tenisçi.
4 Haziran 1975 - Angelina Jolie, Amerikalı aktris.
4 Haziran 1975 - Russell Brand, İngiliz aktör, şarkıcı ve yazar.
4 Haziran 1976 - Aleksey Navalni, Rus avukat, aktivist ve siyasetçi.
4 Haziran 1976 - Tim Rozon, Kanadalı aktör ve model.
4 Haziran 1977 - Aslı Hünel, Türk sanat müziği sanatçısı.
4 Haziran 1977 - Alex Manninger, Avusturyalı kaleci.
4 Haziran 1978 - Ayşe Şule Bilgiç, Oyuncu ve senarist.
4 Haziran 1978 - Deniz Gamze Ergüven, Türk asıllı Fransız yönetmen ve senarist.
4 Haziran 1979 - Daniel Vickerman, Avustralyalı profesyonel rugby oyuncusu (ö. 2017)
4 Haziran 1980 - Tuğba Özerk, Şarkıcı, söz yazarı ve yapımcı.
4 Haziran 1981 - Gary Taylor-Fletcher, İngiliz eski futbolcu ve teknik direktör.
4 Haziran 1981 - Mike Hall, Britanyalı bisiklet yarışçısı (ö. 2017)
4 Haziran 1981 - T. J. Miller, Amerikalı komedyen, oyuncu ve seslendirme sanatçısı.
4 Haziran 1982 - Abel Kirui, Kenyalı uzun mesafeci.
4 Haziran 1983 - Serhat Teoman, Oyuncu.
4 Haziran 1984 - Milko Bjelica, Sırp basketbolcu.
4 Haziran 1984 - Raphael Ragucci, Avusturyalı rapçi.
4 Haziran 1985 - Anna-Lena Groenefeld, Alman tenisçi.
4 Haziran 1985 - Evan Lysacek, Amerikalı buz patenci.
4 Haziran 1985 - Bar Refaeli, İsrailli top model.
4 Haziran 1985 - Yevgeniy Ustyugov, Rus biatlet.
4 Haziran 1986 - Park Yoochun, Koreli şarkıcı, yazar, besteci ve oyuncu.
4 Haziran 1986 - Fahriye Evcen, Oyuncu.
4 Haziran 1987 - Kerem Bürsin, Oyuncu.
4 Haziran 1989 - Paweł Fajdek, Polonyalı atlet.
4 Haziran 1990 - Andrew Lawrence, Büyük Britanyalı profesyonel basketbolcu.
4 Haziran 1990 - Greg Monroe, Amerikalı profesyonel basketbolcu.
4 Haziran 1990 - Jess Moskaluke, Kanadalı country pop şarkıcısı.
4 Haziran 1990 - Evan Spiegel, Amerikalı internet girişimcisi.
4 Haziran 1992 - Dino Jelusic, Hırvat şarkıcı.
4 Haziran 1996 - Maria Bakalova, Bulgar oyuncu.
4 Haziran 1999 - Kim So-Hyun, Güney Koreli oyuncu.
4 Haziran 1999 - Aryan Tari, Norveçli satranç büyükustası.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

4 Haziran 756 - Shōmu, Japonya'nın geleneksel veraset düzenine göre 45. imparatoru (d. 701)
4 Haziran 822 - Saichō, Japon Budist keşiş (d. 767)
4 Haziran 1039 - II. Konrad, Kutsal Roma İmparatoru (d.~ 990)
4 Haziran 1086 - Kutalmışoğlu Süleyman Şah, Anadolu Selçuklu Devleti'nin kurucusu (d. ?)
4 Haziran 1135 - Huizong, Çin imparatoru (d. 1082)
4 Haziran 1742 - Guido Grandi, İtalyan matematikçi (d. 1671)
4 Haziran 1798 - Giacomo Casanova, İtalyan yazar (d. 1725)
4 Haziran 1809 - Nikolaj Abraham Abildgaard, Danimarkalı ressam (d. 1743)
4 Haziran 1830 - Antonio José de Sucre, Bolivya'nın ikinci devlet başkanı (d. 1795)
4 Haziran 1838 - Anselme Gaëtan Desmarest, Fransız zoolog ve yazar (d. 1784)
4 Haziran 1872 - Johan Rudolph Thorbecke, Hollandalı politikacı ve liberal devlet adamı (d. 1798)
4 Haziran 1875 - Eduard Mörike, Alman şair (d. 1804)
4 Haziran 1876 - Abdülaziz, Osmanlı'nın 32. Padişahı (d. 1830)
4 Haziran 1931 - Şerif Hüseyin, Arap lider, Mekke Şerifi ve Hicaz kralı (d. 1852)
4 Haziran 1933 - Ahmet Haşim, Şair (d. 1884)
4 Haziran 1941 - II. Wilhelm, Alman (Prusya) İmparatoru (d. 1859)
4 Haziran 1946 - Sándor Simonyi-Semadam, Macar Başbakanı (d. 1864)
4 Haziran 1949 - Maurice Blondel, Fransız düşünür (d. 1861)
4 Haziran 1953 - Alwin Mittasch, Alman kimyager, bilim tarihçisi (d. 1869)
4 Haziran 1961 - William Astbury, İngiliz fizikçi ve moleküler biyolog (d. 1898)
4 Haziran 1968 - Dorothy Gish, Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusu (d. 1898)
4 Haziran 1973 - Fikret Adil, Yazar, gazeteci ve çevirmen (d. 1901)
4 Haziran 1979 - Randy Smith, Amerikalı eski profesyonel basketbolcu (d. 1948)
4 Haziran 1989 - Dik Browne, Amerikalı karikatürist (Bastır Viking) (d. 1917)
4 Haziran 1994 - Roberto Burle Marx, Brezilyalı peyzaj mimarı (d. 1909)
4 Haziran 1994 - Massimo Troisi, İtalyan aktör (d. 1953)
4 Haziran 1996 - Bob Flanagan, Amerikalı performans sanatçısı, komedyen, yazar, şair ve müzisyen (d. 1952)
4 Haziran 2000 - Takashi Kano, Japon eski millî futbolcu (d. 1920)
4 Haziran 2001 - Dipendra Bir Bikram Şah, Nepal eski kralı (d. 1971)
4 Haziran 2008 - Agata Mróz-Olszewska, Polonyalı voleybolcu (d. 1982)
4 Haziran 2009 - Şadan Kâmil, Film yönetmeni, senarist ve görüntü yönetmeni (d. 1917)
4 Haziran 2010 - David Markson, Amerikalı yazar (d. 1927)
4 Haziran 2010 - John Wooden, Eski bir Amerikalı basketbol oyuncusu (d. 1910)
4 Haziran 2012 - Herbert Reed, Amerikalı şarkıcı ve müzisyen (d.1928)
4 Haziran 2013 - Joey Covington, Amerikalı baterist ve müzisyen (d. 1945)
4 Haziran 2014 - Walter Winkler, Polonyalı futbolcu (d. 1943)
4 Haziran 2016 - Gil Bartosh, Eski Amerikan futbolcusu ve çalıştırıcısı (d. 1930)
4 Haziran 2016 - Erich Linemayr, Avusturyalı emekli futbol hakemi (d. 1933)
4 Haziran 2016 - Carmen Pereira, Gine-Bissaulu siyasetçi (d. 1937)
4 Haziran 2017 - Juan Goytisolo, İspanyol şair, deneme yazarı ve romancı (d. 1931)
4 Haziran 2017 - David Nicholls, İngiliz at yarışçısı ve çalıştırıcı (d. 1956)
4 Haziran 2017 - Roger Smith, Amerikalı oyuncu, şarkıcı ve senarist (d. 1932)
4 Haziran 2018 - Georgann Johnson, Amerikalı tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1926)
4 Haziran 2018 - Canel Konvur, Millî voleybolcu ve atlet (d. 1939)
4 Haziran 2018 - C.M. Newton, Amerikalı eski basketbol oyuncusu ve antrenör (d. 1930)
4 Haziran 2019 - Keith Birdsong, Amerikalı ressam ve grafik sanatçısı (d. 1954)
4 Haziran 2019 - Linda Collins-Smith, Amerikalı iş kadını ve siyasetçi (d. 1962)
4 Haziran 2019 - Lennart Johansson, UEFA'nın 1990'dan 2007'ye kadarki İsveçli başkanı (d. 1929)
4 Haziran 2019 - Nechama Rivlin, İsrail first ladysi ve akademisyen (d. 1945)
4 Haziran 2020 - Marcello Abbado, İtalyan besteci, akademisyen, orkestra şefi ve piyanist (d. 1926)
4 Haziran 2020 - Fabiana Anastácio Nascimento, Brezilyalı gospel şarkıcısı (d. 1975)
4 Haziran 2020 - Milena Benini, Hırvat bilimkurgu yazarı ve çevirmen (d. 1966)
4 Haziran 2020 - Basu Chatterjee, Hint film yönetmeni ve senarist (d. 1930)
4 Haziran 2020 - Rupert Neville Hine, İngiliz müzisyen, söz yazarı ve albüm yapımcısı (d. 1947)
4 Haziran 2020 - Dulce Nunes, Brezilyalı aktris ve şarkıcı-söz yazarı (d. 1929)
4 Haziran 2020 - Pete Rademacher, bir Amerikan ağır siklet boksörü (d. 1928)
4 Haziran 2020 - Antonio Rodríguez de las Heras, İspanyol tarihçi, profesör (d. 1947)
4 Haziran 2020 - Bixente Serrano Izco, İspanyol tarihçi ve siyasetçi (d. 1948)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cuma.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?