THY’den 8 ülke için karantina duyurusu

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

İki adam aralarında konuşuyorlarmış:
-Küçükken gözlerim görmediği için bana voleybol oynatmazlardı. Bu yüzden başka bir vazife verdiler:
-Ne vazifesi?
Adam cevap vermiş:
-Hakemlik!

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Beni takip etmek isteyenlere şunları vaat etmek zorundayım: açlık, soğuk, kızgın güneş. Maaş yok, kışla yok, cephane yok; buna karşı sürekli çatışmalar, zorunlu yürüyüşler, süngü çatışmaları var. Ülkesini ve zaferini sevenler peşimden gelsin!" demiş 139 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız İtalyan devlet adamı Giuseppe Garibaldi...

“Günün Kitap Alıntıları” olarak 51 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız yazar Orhan Kemal'in kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Şu milletten oy almak, iktidara gelmek istiyorsanız, dininden, diyanetinden bahsedeceksiniz. Üst yanı lafügüzaftır..."

"Olma kula kul, öpme el ayak, kirlenmesin ağzın. Ya ver canını insan için ya da etme kalabalık dünyamıza!"

"Ekmeğinizi alnınızın teriyle kazanın, kitaplar satın alın, bol bol okuyun. Benim kim olduğumu öğrenip de ne yapacaksınız? Bir insan işte..."

Şuraya da "Hayattan Zevk Almanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Yaşamak için bir amacınız var mı? Hayatının anlam taşıması insanı dinç tutar ve içini mutlulukla doldurur. Duygusallaşıp, işler yolunda gitmediği zaman bile kolay kolay vazgeçmez, yıkılmazsınız. Kendinize yaşamınızı daha anlamlı kılacak hedef(ler) belirleyin. Onlara doğru cesaretle koşun.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Ayaklarımız öğleden sonra günün geri kalanına göre daha büyük olur.

Dünkü haberlerden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

İmamoğlu’nun "Kim bu uyanık" dediği şirket hangisi?
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı açıklamada KİPTAŞ Yönetim Kurulu'nun 2015 yılının son günlerinde Başakşehir Vaditepe projesi için satın alma kararı verdiği arazinin yarısını 7 Ocak 2016'da 16 milyon dolara satın alıp 4 gün sonra yani 11 Ocak 2016'da 43 milyon dolara KİPTAŞ’a satan şirketin A.G. olduğu iddia edildi. 23 Haziran 2019'de tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin seçimlerinin ardından, toplamda yaklaşık 325 milyon lira harcanan projenin bulunduğu alan, 2019 yılının sonunda İBB Meclisi'nin AKP'li üyeleri tarafından verilen teklifle yeşil alan ilan ediliyor. Yani proje rafa kaldırılıyor. Şirket de yapılmayan proje için alıp sattığı arsadan 4 günde 27 milyon dolar kâr ettiği ile kalıyor.
İçişleri Bakanlığı da bununla ilgili İBB'nin soruşturma açmasına izin vermeyip dosyaları İBB'den alıyor.

Çamlıca Kulesi ziyarete açıldı
İstanbul'da hafta sonu törenle açılan Çamlıca Kulesi yerli ve yabancı ziyaretçilere kapısını açtı. Ziyaret ücreti tam 60 TL, indirimli 30 TL olarak belirlendi. Kule pandemi koşulları nedeniyle hafta içi 10.00-21.00 arasında hizmet verecek. Pazar günleri kapalı olacak. Kuleye toplu taşımayla iki şekilde ulaşılabilecek:
1.Çamlıca Camisi'nden başlayan güzergahla.
2.Altunizade ve Acıbadem metrodan.

Doğalgaza yine zam geldi
BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, mayısta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla 1000 metreküp doğal gaz için 1328 lira 65 kuruş oldu. Son gelen zamla birlikte BOTAŞ 2021 yılının her ayında %1 zam yapmış oldu.
(Çaktırmadan zam böyle oluyor galiba.)

Dünya Sağlık Örgütü'nden Sinovac aşısına acil kullanım onayı
Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) Türkiye'de de kullanılan Çinli Sinovac firmasının CoronaVac aşısına acil kullanım onayı verdiğini açıkladı. DSÖ'nün kararı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:
"Ülkemizde yaygın olarak kullanılan Sinovac firmasının COVID-19 aşısı Coronovac; Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylandı. Güvenirliği ve etkisi kanıtlanmış her aşıyı vatandaşımızla buluşturmaya devam edeceğiz. Bu güce güvenin.''
(Umarım AB ülkeleri de bu aşının geçerliliğini kabul eder.)

THY’den 8 ülke için karantina duyurusu
THY’nin internet sitesinden yapılan duyuruda, küresel salgınla mücadele tedbirleri kapsamında bugünden geçerli olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti resmi otoritelerince Türkiye’ye girişlere ilişkin alınan kararlar açıklandı. Buna göre:
*Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka’dan gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilerden Türkiye’ye varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek ve bu kişiler valiliklerce belirlenecek yerlerde 14 gün süreyle karantinaya alınacak. Brezilya ve Güney Afrika’ya olan uçuş yasakları da böylece sona ermiş oldu.
*Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden girişten en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek.
*Bunların dışında kalan ülkelerden Türkiye’ye girişlerde, girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya Covid-19 hastalığının son 6 ay içinde geçirildiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri de uygulanmayacak.
 

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 30 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız şair Ahmed Arif'in bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

Kalbim Dinamit Kuyusu

Beni, gözlerin götürür
Gözlerin
Aşkla, acıyla...
Kuşatmışlar
Sesimi, soluğumu
Kesilmiş
Tuz-ekmek payım
Vurgunum
Ve darda,
Gözaltındayım.
Dal, kor keser
Penceremde açarsa
Kuş, vurulur
Üzerimden uçarsa.
Ve hal böyle böyle,
Yol bu yöndeyken
Gelir,
Ki her gelişinde
Daha da içten
Gelir,
Soluk soluğa
Benim olursun.
Amansız sarmasında
Kollarımın
Esrik,
Çığlık çığlığa
Erir, kar gibi vücudun...
Nicedir,
Kahpe ağzında
Bir salgın,
Bir deprem gibi künyemiz.
Nicedir,
Başımıza zindan dünyamız.
Biz ki
Yarınıyız halkın,
Umudu, yüz akıyız,
Hıncı, namusu...
Şafakları,
Taa şafakları
Hey canım,
Kalbim
Dinamit kuyusu...

#AhmedArif

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Kozan'ın Kurtuluş Günü:
2 Haziran 1920 tarihi Adana'nın Kozan lçesinin Türk ordusu tarafından düşman işgalinden kurtarıldığı tarihtir. Kozan ilçesinin 101. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Fırtına:
Halk takvimine göre 2 Haziran'da bir fırtına yaşanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

2 Haziran 455 - Vandallar Roma'ya girdiler ve iki hafta boyunca şehri yağmaladılar.
2 Haziran 662 - Yunan adalarından 3 tanesi bir depremle yok oldu.
2 Haziran 1328 - Filipinler'de bir depremle 9 ada ve adacık yok oldu.
2 Haziran 1475 - Gedik Ahmet Paşa komutasındaki Türk orduları, Kırım Yarımadası sahillerine çıktı.
2 Haziran 1793 - Fransa'da Maximillian Robespierre öncülüğünde Jakobenler iktidarı ele geçirdi.
2 Haziran 1851 - Amerika’da içki yasağı, Maine eyaletindeki uygulamayla başladı.
2 Haziran 1889 - İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin öncüsü olarak kabul edilen İttihâd-ı Osmânî Cemiyeti adlı gizli örgüt kuruldu.
2 Haziran 1920 - Kozan'ın düşman işgalinden kurtuluşu.
2 Haziran 1924 - Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, ülkede doğmuş bütün Amerikan yerlilerine oy hakkı tanıdı. 1948'e kadar kimi eyaletler yerlilere oy hakkını yaşama geçirmedi.
2 Haziran 1926 - Genel Nüfus Sayımı hakkında kanun kabul edildi.
2 Haziran 1935 - Türkiye'de ilk kez Pazar günü resmî tatil uygulamasına başlandı.
2 Haziran 1941 - Türk Ceza Kanunu'nun 526'ncı maddesinde yapılan değişiklikle, Arapça ezan ve kamet okuyanlara ceza öngörüldü.
2 Haziran 1946 - İtalya’da monarşi kaldırıldı.
2 Haziran 1953 - Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth taç giydi.
2 Haziran 1964 - Demokratik, laik ve ulusal bir Filistin Devleti kurmayı amaçlayan ve çeşitli ulusal örgütleri bir araya getiren Filistin Kurtuluş Örgütü kuruldu. Yaser Arafat, 3 Şubat 1968'de örgütün başına geçti.
2 Haziran 1966 - Frank Sinatra'nın seslendirdiği Strangers in the Night şarkısı UK Singles Chart listesinde 1 numara oldu.
2 Haziran 1966 - De Valera, İrlanda Devlet Başkanı oldu.
2 Haziran 1966 - Kıbrıs'ta Rumlar, Lefkoşa'nın Türk kesimine giriş çıkışı yasakladı.
2 Haziran 1968 - Kısmi senato seçimleri olaylı geçti. 20 ayrı yerde çıkan kavgalarda 15 kişi öldü, 26'sı ağır olmak üzere 47 kişi de yaralandı.
2 Haziran 1977 - Başbakan Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Millî İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı'na yazı göndererek, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'e İstanbul Taksim'de düzenlenen mitingde Sheraton Oteli'nin üst katındaki bir odadan uzun menzilli ve dürbünlü bir silahla ateş edileceğinin haber alındığını bildirdi ve gerekli önlemlerin alınmasını istedi. (3 Haziran'da CHP'nin Taksim'de düzenlediği miting olaysız geçti.)
2 Haziran 1980 - Osmanlı'dan bu yana devam eden buğday ve ekmek fiyatları üzerindeki devlet kontrolü kaldırıldı.
2 Haziran 1981 - Devlet Başkanı Kenan Evren'in emri ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun kararıyla MKE Ankaragücü takımı birinci futbol ligine çıkarıldı.
2 Haziran 1984 - Hindistan ordusu, dini bölge kurmak isteyen Sihlere saldırı başlattı.
2 Haziran 1992 - Danimarka'da referandum yapıldı. Avrupa Birliği'nin esaslarını belirleyen Maastricht Anlaşması reddedildi.
2 Haziran 1995 - Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Pauline Green, Radikal lider Catherine Lalumière ve Yeşiller sözcüsü Claudia Roth'u 'fahişe' olarak niteledi.
2 Haziran 1995 - Kilis, Karabük ve Yalova il oldu.
2 Haziran 1997 - Susurluk Davası, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde başladı.
2 Haziran 2001 - Filipinler'de, Ebu Seyyaf militanları Basilan adasında 200 kişiyi rehin aldı.
2 Haziran 2001 - Nepal Kralı ve Kraliçesi, Prens oğulları tarafından silahla vurularak öldürüldü.
2 Haziran 2001 - Tel Aviv'de bir diskotekte düzenlenen intihar saldırısında 17 kişi öldü, 80 kişi de yaralandı.
2 Haziran 2002 - Büyük Birlik Partisi 1. Olağanüstü Büyük Kurultayı’nda Genel Başkanlığa Muhsin Yazıcıoğlu yeniden seçildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

2 Haziran 1740 - Marquis de Sade, Fransız yazar (ö. 1814)
2 Haziran 1817 - Jacques Pucheran, Fransız zoolog (ö. 1895)
2 Haziran 1840 - Thomas Hardy, İngiliz yazar (ö. 1928)
2 Haziran 1857 - Edward Elgar, İngiliz besteci (ö. 1934)
2 Haziran 1904 - Johnny Weissmuller, Rumen asıllı Amerikalı sporcu ve oyuncu (ö. 1984)
2 Haziran 1913 - Emin Barın, Hattat ve cilt sanatçısı (ö. 1987)
2 Haziran 1931 - Jacques Garelli, Fransız filozof ve şair (ö. 2014)
2 Haziran 1934 - Karl-Heinz Feldkamp, Alman futbol adamı.
2 Haziran 1935 - Dimitri Kitsikis, Yunan Türkolog.
2 Haziran 1937 - Klaus-Michael Kühne, Alman iş adamı.
2 Haziran 1940 - II. Konstantin, 1964-1973 yılları arasında son Yunanistan kralı.
2 Haziran 1941 - Ünal Aysal, İş adamı ve eski Galatasaray SK Başkanı.
2 Haziran 1941 - Stacy Keach, Amerikalı oyuncu ve anlatıcı.
2 Haziran 1944 - Marvin Hamlisch, Amerikalı besteci ve orkestra şefi (ö. 2012)
2 Haziran 1946 - Lasse Hallström, İsveçli film yönetmeni.
2 Haziran 1948 - Recep Yazıcıoğlu, Kaymakam ve vali (ö. 2003)
2 Haziran 1949 - Tommy Mandel, Amerikalı müzisyen.
2 Haziran 1952 - Mehmet Yurdadön, Millî atlet.
2 Haziran 1954 - E. Allen Emerson, Amerikalı bilgisayar bilimcisi.
2 Haziran 1960 - Olga Bondarenko, Sovyet atlet.
2 Haziran 1962 - Ahmet Arslan, Siyasetçi.
2 Haziran 1962 - Sibylle Berg, Alman yazar.
2 Haziran 1962 - Joseph Hannesschläger, Alman oyuncu ve müzisyen (ö. 2020)
2 Haziran 1966 - Eda Özülkü, Türk pop müzik sanatçısı.
2 Haziran 1966 - Turgut Dibek, Siyasetçi.
2 Haziran 1970 - B-Real, Küba ve Meksika kökenli Amerikan rap sanatçısı, aktör.
2 Haziran 1970 - Gökhan Kırdar, Müzisyen.
2 Haziran 1972 - Wentworth Miller, Amerikalı oyuncu.
2 Haziran 1973 - Kevin Feige, Amerikalı film ve televizyon yapımcısı.
2 Haziran 1975 - Ersin Düzen, Sunucu ve spor spikeri.
2 Haziran 1976 - Earl Boykins, Amerikan eski basketbolcu.
2 Haziran 1977 - Zachary Quinto, Amerikalı oyuncu.
2 Haziran 1977 - A. J. Styles, Amerikalı profesyonel güreşçi.
2 Haziran 1978 - Nikki Cox, Amerikalı aktris.
2 Haziran 1978 - Justin Long, Amerikalı oyuncu.
2 Haziran 1978 - Yi So-yeon, Koreli astronot.
2 Haziran 1979 - Morena Baccarin, Brezilyalı-Amerikalı oyuncu.
2 Haziran 1981 - Nikolay Davıdenko, Rus tenisçi.
2 Haziran 1982 - Jewel Staite, Kanadalı oyuncu.
2 Haziran 1987 - Darin Zanyar, İsveçli şarkıcı.
2 Haziran 1993 - Melis Sezer, Millî tenisçi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

2 Haziran 1098 - Yağı-Sayan, Türk asıllı asker.
2 Haziran 1556 - Francesco Venier, 11 Haziran 1554-2 Haziran 1556 döneminde Venedik Cumhuriyeti'ne "Doçe" unvanı ile devlet başkanlığı yapan 81'inci düka (d. 1489)
2 Haziran 1835 - François Étienne de Kellermann, Napolyon Savaşları'ndan tanınan Fransız general (d. 1770)
2 Haziran 1881 - Émile Littré, Fransız hekim, filozof, dilbilimci ve siyaset adamı (d. 1801)
2 Haziran 1882 - Giuseppe Garibaldi, İtalyan devrimci ve devlet adamı (d. 1807)
2 Haziran 1927 - Avni Lifij, Ressam (d. 1886)
2 Haziran 1941 - Lou Gehrig, Amerikalı beyzbol oyuncusu (d. 1903)
2 Haziran 1947 - Jesse W. Reno, Amerikanlı mücit ve mühendis (d. 1861)
2 Haziran 1948 - Viktor Brack, Nazi savaş suçlusu (d. 1904)
2 Haziran 1948 - Karl Brandt, Alman Nazi savaş suçlusu (d. 1904)
2 Haziran 1948 - Karl Gebhardt, Alman Nazi tıp doktoru (d. 1897)
2 Haziran 1948 - Wolfram Sievers, Alman Nazi savaş suçlusu (d. 1905)
2 Haziran 1951 - Alain, Fransız filozof (d. 1868)
2 Haziran 1961 - Yaşar Nezihi Özsoy, Tiyatro sanatçısı
2 Haziran 1970 - Bruce McLaren, Yeni Zelandalı Formula 1 pilotu ve McLaren Takımının kurucusu (d. 1937)
2 Haziran 1970 - Orhan Kemal, Yazar (d. 1914)
2 Haziran 1970 - Giuseppe Ungaretti, İtalyan modernist şair, gazeteci, deneme yazarı, eleştirmen, akademisyen (d. 1888)
2 Haziran 1977 - Stephen Boyd, İrlanda asıllı Amerikalı oyuncu (d. 1931)
2 Haziran 1978 - Beşir Balcıoğlu, Diplomat ve emekli büyükelçi (Ermeni terör örgütü ASALA'nın suikastı sonucu) (d. 1909)
2 Haziran 1978 - Necla Kuneralp, Türkiye'nin Madrid büyükelçisi Zeki Kuneralp'in eşi (Ermeni terör örgütü ASALA'nın suikastı sonucu)
2 Haziran 1987 - Andrés Segovia, İspanyol gitarist (d. 1893)
2 Haziran 1987 - Sammy Kaye, Amerikalı swing orkestrası şefi (d. 1910)
2 Haziran 1988 - Necip Cihanov, bir Tatar besteci, öğretmen ve devlet adamı (d. 1911)
2 Haziran 1988 - Raj Kapoor, Hint sinema oyuncusu ve yönetmen (d. 1924)
2 Haziran 1989 - Ruhullah Humeyni, İranlı siyasetçi ve Şii din adamı (d. 1902)
2 Haziran 1990 - Rex Harrison, İngiliz oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü sahibi (d. 1908)
2 Haziran 1991 - Ahmed Arif, Türk şair (d. 1927)
2 Haziran 1998 - Sohrab Şahit Sales, İranlı yönetmen (d. 1944)
2 Haziran 2001 - Imogene Coca, Amerikalı aktris (d. 1908)
2 Haziran 2005 - Melita Norwood, Casus (d. 1912)
2 Haziran 2008 - Cevher Özden (Banker Kastelli), İş adamı ve banker (d. 1933)
2 Haziran 2008 - Mel Ferrer, Amerikalı oyuncu ve yönetmen (d. 1917)
2 Haziran 2009 - David Eddings, Amerikalı yazar (d. 1931)
2 Haziran 2012 - Kathryn Joosten, Amerikalı oyuncu (d. 1939)
2 Haziran 2014 - Gennadi Gusarov, Rus asıllı Sovyet eski millî futbolcu ve teknik direktör (d. 1937)
2 Haziran 2015 - Besim Üstünel, Akademisyen ve siyasetçi (d. 1927)
2 Haziran 2015 - Irwin Rose, Amerikalı biyolog (d. 1926)
2 Haziran 2016 - Tom Kibble, İngiliz bilim insanı (d. 1932)
2 Haziran 2016 - Andrzej Niemczyk, Polonyalı eski voleybol oyuncusu ve çalıştırıcı (d. 1944)
2 Haziran 2017 - Peter Sallis, İngiliz oyuncu, seslendirme sanatçısı ve komedyen (d. 1921)
2 Haziran 2017 - Sonja Sutter, Alman film ve televizyon oyuncusu (d. 1931)
2 Haziran 2017 - Jeffrey Tate, İngiliz orkestra şefi (d. 1943)
2 Haziran 2018 - Paul D. Boyer, Amerikalı kimyager ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1918)
2 Haziran 2018 - Emil Wolf, Çek asıllı Amerikalı fizikçi (d. 1922)
2 Haziran 2019 - Walter Lübcke, Alman siyasetçi ve ekonomist (d. 1953)
2 Haziran 2020 - Mary Pat Gleason, Amerikalı aktris ve televizyon yazarı (d. 1950)
2 Haziran 2020 - Chris Trousdale, Amerikalı şarkıcı ve aktör (d. 1985)
2 Haziran 2020 - Wes Unseld, Amerikalı eski basketbol oyuncusu (d. 1946)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Çarşamba.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?