Mustafa Kemal Atatürk'e lanet okuyan imama tepki devam ediyor

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün 1 Haziran.
Hoş gelmiştir diye umuyorum.
Huzurla ve sağlıkla geçireceğimiz bir ay olmasını diliyorum.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Temel her gün sabah erkenden Dursun'un evine gidiyor ve "Soğuk çay var mı?" diye soruyormuş. Dursun da "yok" diyormuş. Bu böyle birkaç gün sürmüş. Dursun bir gün merak edip soğuk çay hazırlamış. Temel gene gelmiş. "Soğuk çay var mı?" demiş. Dursun da "var" demiş. Temel " İyi, ısıt da içelim o zaman" demiş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Bir evde ki koca ile karı arasında muhabbet yok, o eve Allah yardım etsin." demiş bugün 171. doğum günü olan yazar Şemseddin Sami...

“Günün Kitap Alıntıları” olarak bugün 65. doğum günü olan Rumen şair ve yazar Mircea Cărtărescu'nun kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyor ve kendisine daha nice mutlu, sağlıklı yıllar diliyorum.

"Bu acı beni boğuyordu. Tüketen bir aşk gibiydi fakat nesnesiz, hiç kimseye karşı beslenen bir aşk ve acıtan bir özlem."

"O zamanlar mesleğim yalnızlıktı."

"Oysa ki kendimi insanlığın son ve kusursuz eseri olarak hayal etsem bile benden hiçbir şey olmayacaktı."

Şuraya da "Hayattan Zevk Almanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Problemlere bakış açınızı değiştirin. Başımızdaki her problem bizi küllerimizden doğurmak için vardır. Bu noktayı çoğunlukla atlarız. Problemlerin içinde kaybolmayın. Değişmesi gereken her neyse değiştirin ve korkusuzca bir sonraki aşamaya geçin. Hayat sizi destekleyecektir. Hayata ve kendinize güvenin ve asla korkmayın.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Köpekbalıkları tüm ömürleri boyunca yüzmek zorundadırlar. Çünkü durmaları halinde batarlar.

Dünkü haberlerden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Kabine toplantısı sonrası açıklanan yeni pandemi kararları
Hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması 22.00-05.00, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması Cumartesi akşamı 22.00 ile Pazartesi sabahı 05.00 saatleri arasında uygulanacak.
Açık ve kapalı alanlardaki nikah ve düğün törenleri belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren yapılabilecek.
Kafe, çay bahçesi, kahvehane, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler pazar günü hariç 07.00-21.00 saatleri arasında çalışabilecek.
Restoran, kafeterya, pastane, lokanta gibi yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00'e kadar da paket servis hizmeti verebilecek.
Üniversiteler için akademik takvim 13 Eylül itibarıyla başlayacak.
Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecek.
(Şimdilik bu kadar. Devamı varsa yarınki yazıda.)
 
Kadıköy Belediyesi Kalamış Yat Limanı'na talip
Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı için 10 yıl önce özelleştirme kararı alınmıştı. Bu süreç devam ederken, 21 Mayıs 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kalamış Yelken Kulübü için de özelleştirme kararı alındı. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirme sürecine tepki göstererek Mehmet Ağar’ın Yalıkavak Marina’ya yönelik “Biz olmasa idik oraya mafya çökecekti” sözlerine de gönderme yaparak, “Biz kimse ‘çökmesin’ diye Kadıköy Belediyesi olarak Kalamış Yat Limanı’na talibiz” dedi. Odabaşı sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yarın Kadıköylülerle beraber biz buranın işletmesine, mevcut halini koruyarak, bir metrekare ek inşaat yapmayarak talibiz. Kamunun kamuya devri çok rahat şekilde olabilir. Eğer niyetleri varsa, Kadıköylülerin seçtiği yönetime emanet etmek üzere burayı Kadıköy Belediyesi’ne verebilirler. Biz herhangi bir inşaat yapmadan, mevcut alanı yenileyerek, burayı günün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlayarak, hatta mevcut alandan yeşil alan yaratmak şartıyla buraya talibiz."

Kağıt toplayıcısı babaya vicdansız ceza tepki çekti
Sokağa çıkma kısıtlamasına uymadığı gerekçesiyle 5.850 TL. ceza kesilen kağıt toplayıcısının haberi sosyal medyada müthiş tepkiyle karşılandı. Çoluk çocuğunun rızkı için bu işi yapmak zorunda olan vatandaş bu cezayı ödeyecek gücünün olmadığını ve çalışması gerektiğini söyledi. Adamın ekmek teknesi olan motoru da parka çekildi.

Ayasofya'daki törende üstü kapalı olarak Mustafa Kemal Atatürk'e lanet okuyan imama tepki devam ediyor
Ayasofya Camisi'nde 28 Mayıs günü Erdoğan'ın da katıldığı törende imamın kullandığı ifadelere sosyal medyada tepki çığ gibi büyüdü ve binlerce paylaşım yapıldı. O paylaşımlardan bazıları şöyle:
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: “AND OLSUN Kİ; Bu ülkeyi yeniden bağımsız ve özgür kılan kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan hakaretlerin peşini bırakmayacağız. AND OLSUN Kİ; Bu konuşmayı yapandan da, bu konuşmayı sessizce dinleyenlerden de bunun hesabını soracağız. AND OLSUN!!!”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: “Pusulası Fesli Kadir olanlar içlerindeki kin ve intikamdan kurtulamıyorlar. Bu ülkenin kurtarıcısı ve kurucusu Atatürk’e aleni hakaretler edilirken bu ülkenin Cumhurbaşkanı sessiz kalarak zımnen destek oluyor.”
CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan: “Allah’ım, bizi bu yolunu şaşırmış, dinimizi ve imanımızı siyasetlerine alet edenlerden koru. Bizi dosdoğru bildiklerinin, namus ve iman ile yoğurup kurtarıcı kıldığın Muhammet Mustafa ve Mustafa Kemal'in yolundan ayırma. Senin yüce adın ile aldatanları helak et Allah’ım.”
CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır: “Ayasofya’da Mustafa Kemal Atatürk hedef alınıp, ‘zalim ve kafir’ denildiğinde hepiniz oradaydınız! Uğur Mumcu'nun da söylediği gibi; ‘Halk affetmiyor, din sömürüsünü affetmiyor halk!'”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem: “Kurtuluş savaşının başkomutanı, cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı, Ayasofya kiliseye çevrilip ülkeye işgal edenlere hizmet edecekti. Kürsüde Atatürk'e hakaret eden imam efendi ve onu dinleyenlerin hiçbiri o mekanda bulunamayacaklardı!”

Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Çelebi: “Kurtardığı vatanda, kurduğu diyanetten maaş alıp Atatürk'e lanet okuyan cahil adam! Bilmez misin verdiği Milli Mücadele ile ezanlar yankılanır bu diyarlarda!”

İBB İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan: “Hatip Atatürk’e ‘zalim ve kafir' dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise o anları böyle dinledi. İslam dini son dönem Ayasofya imamlarından çektiği kadar kimseden çekmedi! Yakışmıyorsunuz ne mihraba, ne minbere ne de Ayasofya'ya.”

SÖZCÜ yazarı, tarihçi Sinan Meydan: “Önce bir Kurtuluş Savaşı ile bu toprakları yeniden vatan yapan, sonra yurttaşı olduğumuz bu Cumhuriyeti kuran Atatürk’e lanet okuyacak kadar alçalmak, küçülmek… Allah kimseyi bu derece küçültüp alçaltmasın!”

SÖZCÜ yazarı Uğur Dündar: “Atatürk’e lânet okuyan alçaktır, haindir, lânetlidir… Nokta.”

SÖZCÜ yazarı Yılmaz Özdil: “Diyanet miyanet lafı eğip bükmeyelim, Atatürk'e lanet okuyan, Atatürk'e lanet okunmasına izin veren, süzme vatan hainidir.”
 

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 11 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Rus şair Andrey Voznesenski'nin bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.


GOYA


Ben Goya'yım!
Çorak bir tarlaya kuzgunlar gibi süzülen düşman
yuvalarından oydu gözlerimi.
Ben acıyım!


Ben iniltisiyim
savaşın. 41 karlarında yanmış
şehirlerim ben.


Ben açlığım!


Ben kırılmış boynuyum
çıplak alana çanlar gibi sallanarak asılmış
bir ihtiyar kadının...
Ben Goya'yım!


Ey gazap üzümleri!
Top sesleriyle yürüdüm Batı'ya,
çağrısız konuğun külleriyim ben!


O unutulmaz göğe tabut çivileri gibi
sert yıldızlar çaktım!
Ben Goya'yım!

#AndreyVoznesenski
(Çeviren : Ülkü Tamer)

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Çocuk Günü
Bu gün bazı ülkelerde 1925 yılından bu yana "Dünya Çocuk Günü" olarak kutlanmaktadır. Uluslararası Çocuk Günü fikri, 1925 yılında Cenevre'de yapılan Çocukların Refahı için Dünya Konferansı'ndan sonra doğmuştur. 54 ülke katılımıyla gerçekleşen konferansta "Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi" kabul edilmiştir. "Dünya Çocuk Günü" adıyla kutlanan gün çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar. 1 Haziran tarihi, 21 ülkede kutlanması nedeniyle bu günün en yaygın kutlandığı tarihtir. Ülkemizde bu gün 23 Nisan'da kutlanmaktadır.

Dünya Fenilketonüri Günü
Ülkemizde 1992 yılından itibaren her yıl 1 Haziran “Dünya Fenilketonüri Günü” olarak kabul edilmiştir. Bu günde tedavi edilmediği zaman sonuçları son derece ağır olan bu hastalık konusunda toplumsal duyarlılığı oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
Fenilketonüri kalıtsal metabolik bir hastalıktır.  Hastalıkta bir protein yapıtaşı olan fenilalanin metabolize edilemez, kanda birikir ve geriye dönüşümsüz beyin hasarı yaratır. Erken tanımlanıp tedavi edilmediği takdirde kaçınılmaz son ağır zihinsel geriliktir.  Ülkemiz hastalığın en sık izlendiği ülkelerdendir. Doğması beklenen bebek sayısı ile değerlendirildiğinde her yıl 200-250 yeni fenilketonüri vakasının topluma katılacağı hesaplanır. Çekinik genle taşınan bu hastalığın taşıyıcı sıklığı ülkemizde yüksektir. Her 100 kişiden dördünün bu hastalığı taşıyor olmasının yanı sıra, yüksek orandaki akraba evlilikleri (her 4 evlilikten 1’i)  hastalığın ülkemizde sıklıkla izlenmesinin nedenidir.

Gözlükçüler Ve Optisyenler Günü
İlk defa 2008 yılında Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün 24.06.2008 tarihli yazısı ile 1 Haziran tarihi "Gözlükçüler ve Optisyenler Günü" olarak kutlanmaya başlamıştır. 
1 Haziran “Gözlükçüler Ve Optisyenler Günü” kutlu olsun.

Dünya Bankacılar Günü
Birçok özel sektörün olduğu gibi kamu kurumlarının da özel günleri bulunmaktadır. Finans sektöründe çalışanların da böyle bir günde anılması ve sosyal etkinlik sağlanması için 1 Haziran gününün bankacılara özel bir gün olmasını talep etmişlerdir. Bu projenin fikir babası Veli T. Göztepe’dir. Kampanya onun tarafından 2012 yılında başlatılmıştır. Hem çalışan hem de de bankalardan emekli olanlar 2013 yılından itibaren 1 Haziran’ı “Bankacılar Günü” olarak kutlamaktadır.
1 Haziran "Dünya Bankacılar Günü" kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

1 Haziran 193 - Roma İmparatoru, Didius Julianus suikast sonucu öldürüldü.
1 Haziran 987 - Hugh Capet, Fransa Kralı seçildi.
1 Haziran 1453 - Ayasofya'da ilk Cuma namazı, Akşemseddin tarafından kıldırıldı.
1 Haziran 1792 - Kentucky, ABD'nin 15. eyaleti oldu.
1 Haziran 1796 - Tennessee, ABD'nin 16. eyaleti oldu.
1 Haziran 1831 - James Clark Ross, Kuzey Kutbunu keşfetti.
1 Haziran 1855 - Amerikalı maceraperest ve paralı asker William Walker, Nikaragua'yı ele geçirdi.
1 Haziran 1869 - Thomas Edison, elektrikli oy verme makinesinin patentini aldı.
1 Haziran 1911 - Türk Hava Kuvvetleri kuruldu. (Kıtaat-ı Fenniye ve Mevaki-i Müstahkame)
1 Haziran 1920 - Adolfo de la Huerta, Meksika Devlet Başkanı oldu.
1 Haziran 1920 - Milli Aşireti Ayaklanması: Milli Aşireti, Fransızlarla iş birliği yaparak, Urfa'da ayaklanma başlattı.
1 Haziran 1921 - Dr. Şefik Hüsnü Deymer önderliğinde Osmanlı'nın ilk sosyalist mecmuası Aydınlık yayın hayatına başladı.
1 Haziran 1929 - 1 Kasım 1928 tarihli Yeni Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkındaki Kanun gereğince, devlet muamelelerinde ve kayıtlarda tamamen yeni harfler kullanılmaya başlandı.
1 Haziran 1930 - İstanbul'da Galata Köprüsü'nde 85 yıldır alınan geçiş ücreti kaldırıldı. Köprü 1845'te açıldığında geçiş tarifesi; yayalar için 5 para, hamallar için 10 para, yüklü arabalar için 5 kuruş, yüklü beygirler için 40 para, koyunlar için 3 para olarak belirlenmişti.
1 Haziran 1930 - Resmi ve özel bütün kurumlarda Arap harflerinin kullanılış izni sona erdi.
1 Haziran 1931 - Bursa-Mudanya Demiryolu devlet tarafından satın alındı. 42 kilometre uzunluğundaki hat işletmeye 1892 yılında açılmıştı.
1 Haziran 1938 - Atatürk, hekimlerin tavsiyesine uyarak İstanbul Boğazı’nda demirleyen Savarona yatında kalmaya başladı.
1 Haziran 1943 - İstanbul Radyosu, Vedat Nedim Tör yönetiminde deneme yayınına başladı. Beyoğlu Postanesi üzerinde kurulan geçici stüdyoda çalışmalarını sürdüren İstanbul Radyosu, Batı Müziği ve Ankara Radyosu'ndan telefon aracılığıyla iletilen ajans haberlerini yayınladı.
1 Haziran 1949 - Sümerbank bünyesinde Nazilli Basma Sanayi Müessesesi kuruldu.
1 Haziran 1952 - Berlin ikiye bölündü.
1 Haziran 1958 - Fransa'da General Charles de Gaulle Başbakan oldu.
1 Haziran 1959 - Nikaragua devriminin başlangıcı.
1 Haziran 1963 - Bursaspor Futbol Kulübü kuruldu.
1 Haziran 1967 - Bütün zamanların en iyi albümü kabul edilen The Beatles grubunun Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band adlı Rock albümleri piyasaya sürüldü.
1 Haziran 1973 - Yunanistan Hükümeti monarşiyi kaldırarak cumhuriyeti ilan etti.
1 Haziran 1974 - Nefes borusuna yabancı cisim kaçan hastaları boğulmaktan kurtaracak "Heimlich manevrası"nın nasıl yapılacağı ilk defa Emergency Medicine (Acil Tıp) dergisinde yayımlandı.
1 Haziran 1975 - Dünya Bankası, Türkiye'yi 'Moratoryum' durumundaki ülkeler arasında saydığını ve borçlarını ödeyemez hale gelen bir ülke olduğunu ilan etti. Türkiye daha önce 1959 ve 1965 yıllarında da 'borç ödeyemez ülke' olarak ilan edilmişti.
1 Haziran 1979 - Rodezya'da 90 yıl sonra ilk kez siyahların çoğunlukta olduğu bir hükûmet göreve geldi.
1 Haziran 1979 - Tercüman gazetesi yazarlarından Nazlı Ilıcak 9 ay, Rauf Tamer 16 ay hapis cezasına çarptırıldı.
1 Haziran 1980 - CNN yayın hayatına başladı.
1 Haziran 1981 - Adalet Ağaoğlu'nun romanı “Fikrimin İnce Gülü” toplatıldı.
1 Haziran 1985 - Alan García, Peru Devlet Başkanı oldu.
1 Haziran 1987 - Tiyatro sanatçısı Ali Taygun, Danimarka’da “Özgürlük Ödülü” aldı. Sanatçı, Barış Derneği sanıklarındandı.
1 Haziran 1990 - George H. W. Bush ve Mikhail Gorbachev, kimyasal silah üretimine son veren bir antlaşma imzaladılar.
1 Haziran 1990 - Pamukbank'ın 'Bank-24' adıyla uygulamaya soktuğu 24 saat kesintisiz bankacılık hizmetleri veren bilgisayarlı para-çekme-yatırma sistemi devreye girdi. Pamukbank'ta hesabı olan herkese istenirse anında Bank 24 kartı verileceği açıklandı.
1 Haziran 1994 - Petrol-İş Sendikası eski Genel Başkanı Münir Ceylan, Saray Cezaevi'ne girdi. Ceylan, Yeni Ülke gazetesinde yayımlanan bir yazısı nedeniyle 20 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.
1 Haziran 1997 - Hugo Banzer Suárez, Bolivya'da Devlet Başkanlığı seçimlerini kazandı.
1 Haziran 2000 - İşsizlik Sigortası yürürlüğe girdi. İşsizlik Sigortası'nın çalışma hayatına girmesiyle, Zorunlu Tasarruf uygulaması da sona erdi.
1 Haziran 2001 - Bir Hamas intihar bombacısı, Tel Aviv'deki bir diskoda 21 kişinin ölümüne yol açtı.
1 Haziran 2003 - Dünyanın en büyük hidroelektrik barajı olan Çin'deki "Üç Boğaz Barajı"nda su tutulmasına başlandı.
1 Haziran 2004 - Ankara-İstanbul arasında hizmet verecek olan hızlandırılmış trenin tanıtım seferinde Yahya Kemal Beyatlı Ekspresi, Ankara Garı'ndan İstanbul'a uğurlandı. Polatlı-Eskişehir arasında ilk kez 155 kilometreyi görerek Türkiye demir yollarının hız rekorunu kıran tren, Ankara-İstanbul arasını 4 saat 56 dakikada katetti.
1 Haziran 2013 - Gezi Direnişi sürecinde Ethem Sarısülük, Polis tarafından başından vurularak ağır yaralandı. Sarısülük, 14 Haziran 2013'te öldü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

1 Haziran 1633 - Geminiano Montanari, İtalyan gök bilimci (ö. 1687)
1 Haziran 1780 - Carl von Clausewitz, Prusyalı general ve entelektüel (ö. 1831)
1 Haziran 1796 - Sadi Carnot, Fransız matematikçi (ö. 1832)
1 Haziran 1804 - Mihail Glinka, Rus asıllı klasik müzik bestecisi (ö. 1857)
1 Haziran 1815 - Otto, Yunanistan'ın ilk Kralı (ö. 1867)
1 Haziran 1850 - Şemseddin Sami, Dil bilimci ve roman yazarı (ö. 1904)
1 Haziran 1869 - Ernest Fox Nichols, Amerikalı eğitimci ve fizikçi (ö. 1924)
1 Haziran 1888 - Vera Muhina, Sovyet heykeltıraş (ö. 1953)
1 Haziran 1907 - Frank Whittle, İngiliz Ordu mühendisi ve jet motorunun mucidi (ö. 1996)
1 Haziran 1909 - Reşat Enis Aygen, Yazar (ö. 1984)
1 Haziran 1925 - İdris Küçükömer, İktisatçı ve düşünür (ö. 1987)
1 Haziran 1926 - Andy Griffith, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 2012)
1 Haziran 1926 - Marilyn Monroe, Amerikalı sinema oyucusu (ö. 1962)
1 Haziran 1927 - Moyra Caldecott, İngiliz yazar.
1 Haziran 1928 - Georgi Dobrovolski, Sovyet kozmonot (ö. 1971)
1 Haziran 1934 - Pat Boone, Amerikalı komedyen, oyuncu, ve seslendirme sanatçısı.
1 Haziran 1935 - Norman Foster, İngiliz mimar.
1 Haziran 1937 - Morgan Freeman, Amerikalı sinema oyuncusu.
1 Haziran 1937 - Ezio Pascutti, İtalyan futbol menajeri ve oyuncu (ö. 2017)
1 Haziran 1940 - René Auberjonois (ö. 2019)
1 Haziran 1942 - Tom Mankiewicz, Amerikalı film senaristi ve yönetmen (ö. 2010)
1 Haziran 1944 - Robert Powell, İngiliz oyuncu.
1 Haziran 1947 - Jonathan Pryce, Galli tiyatro ve sinema oyuncusu.
1 Haziran 1947 - Ron Dennis, İngiliz iş adamı ve McLaren Mercedes F1 Takımı patronu.
1 Haziran 1950 - Roger Van Gool, Belçikalı eski millî futbolcu.
1 Haziran 1952 - Ali Müfit Gürtuna, Avukat ve siyasetçi.
1 Haziran 1952 - Şenol Güneş, Eski futbolcu ve teknik direktör.
1 Haziran 1953 - Şi Cinping, Çinli siyasetçi ve Çin Devlet Başkanı.
1 Haziran 1955 - Chiyonofuji Mitsugu, Japon sumo güreşçisi (ö. 2016)
1 Haziran 1956 - Abdullah Çatlı, Derin devlet ajanı ve kontrgerilla mensubu (Bedrettin Cömert suikastı faili ve 7 TİP'li öğrencinin öldürüldüğü Bahçelievler Katliamı'nın planlayıcısı) (ö. 1996)
1 Haziran 1956 - Lisa Hartman (bilinen adıyla; Lisa Hartman Black), Amerikalı oyuncu ve şarkıcı.
1 Haziran 1956 - Mircea Cărtărescu, Rumen şair ve romancı.
1 Haziran 1956 - İdris Naim Şahin, Siyasetçi.
1 Haziran 1959 - Martin Brundle, İngiliz eski Formula 1 ve Le Mans 24 Saat yarışçısı.
1 Haziran 1959 - Alan Wilder, İngiliz müzisyen.
1 Haziran 1965 - Olga Nazarova, Rus eski atlet.
1 Haziran 1966 - Abel Balbo, Arjantinli millî futbolcu ve teknik direktör.
1 Haziran 1967 - Roger Sanchez, Grammy ödüllü Amerikalı house DJ.
1 Haziran 1968 - Jason Donovan, Avustralyalı oyuncu ve şarkıcı.
1 Haziran 1968 - Mathias Rust, Alman amatör pilot.
1 Haziran 1971 - Ghil'ad Zuckermann, Avustralyalı-İsrailli dil bilimci.
1 Haziran 1973 - Heidi Klum, Alman manken.
1 Haziran 1973 - Anna Thalbach, Alman oyuncu.
1 Haziran 1974 - Alanis Morissette, Kanadalı müzisyen ve Grammy Ödülü sahibi.
1 Haziran 1977 - Sarah Wayne Callies, Amerikalı oyuncu.
1 Haziran 1977 - Danielle Harris, Amerikalı seslendirme sanatçısı.
1 Haziran 1978 - Hasna Benhassi, Faslı orta mesafe atleti.
1 Haziran 1979 - Markus Alexej Persson, İsveçli video oyunu geliştiricisi ve programcı.
1 Haziran 1980 - Agasi Ağagüloğlu, Azeri boksör.
1 Haziran 1980 - Oliver James, Amerikalı oyuncu.
1 Haziran 1982 - Justine Henin, Belçikalı tenisçi.
1 Haziran 1985 - Tirunesh Dibaba, Etiyopyalı uzun mesafe atlet.
1 Haziran 1988 - Domagoj Duvnjak, Hırvat hentbolcu.
1 Haziran 1988 - Selin Şekerci, Oyuncu.
1 Haziran 1996 - Tom Holland, İngiliz oyuncu, dansçı ve seslendirme sanatçısı.
1 Haziran 1999 - Sofia Hublitz, Amerikalı oyuncu.
1 Haziran 2000 - Willow Shields, Amerikalı oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

M.Ö.1 Haziran 256 - Gaozu, Çin'in Han Hanedanı'nın kurucusu ve ilk imparatorudur (MÖ 195)
1 Haziran 193 - Didius Julianus, Roma İmparatoru (suikast sonucu) (d. 133)
1 Haziran 718 - II. Anastasios, 713-715 yılları arasında hüküm süren Bizans imparatoru
1 Haziran 1205 - Enrico Dandolo, 1192 yılından ölümüne kadar Venedik Cumhuriyeti 41. Doçesi (d. 1107)
1 Haziran 1307 - Fra Dolcino, Katolik Kilisesince sapkın kabul edilen Dolcinoculuk akımının İtalyan lideri (d. 1250)
1 Haziran 1310 - Marguerite Porete, Fransız Katolik mistik (d. ?)
1 Haziran 1434 - Władysław II Jagiełło, Polonya Krallığı (d. 1362)
1 Haziran 1452 - Munjong, Joseon Krallığı'nın beşinci kralı (d. 1414)
1 Haziran 1616 - Tokugawa İeyasu, ortaçağ Japonya'sının en önemli shōgunlarından (askeri hükümdar) biri (d. 1543)
1 Haziran 1815 - Louis-Alexandre Berthier, Fransız asker ve mareşal (d. 1753)
1 Haziran 1823 - Louis-Nicolas d'Avout, Auerstaedt Dükü, Napoleon döneminde İmparatorluğun mareşali olan Fransız asker ve general (d. 1770)
1 Haziran 1841 - Nicolas Appert, Fransız mucit (d. 1749)
1 Haziran 1846 - XVI. Gregorius, 2 Șubat 1831 ile 1 Haziran 1846 tarihleri arasında görev yapmış papa (d. 1765)
1 Haziran 1864 - Hong Xiuquan, Taiping Ayaklanmasının önderi ve kısa süreli Taiping Tianguo devletinin hükümdarı (d. 1814)
1 Haziran 1868 - James Buchanan, ABD'nin 15. Başkanı (d. 1791)
1 Haziran 1876 - Hristo Botev, Bulgar şair ve Osmanlı egemenliğine karşı Bulgar ulusal ayaklanmasının kahramanlarından (d. 1849)
1 Haziran 1904 - George Frederic Watts, İngiliz sembolizm hareketi ile ilgilenen bir ressam ve heykeltıraş (d. 1817)
1 Haziran 1925 - Thomas R. Marshall, ABD'nin 28. Başkan Yardımcısı (d. 1854)
1 Haziran 1937 - Lyubomir Miletiç, Bulgar dilbilimci, etnograf ve tarihçi (d. 1863)
1 Haziran 1938 - Ödön von Horváth, Almanca yazan, Macaristan vatandaşı tiyatro ve roman yazarı (d. 1901)
1 Haziran 1939 - David Peck Todd, Amerikalı gökbilimci (d. 1855)
1 Haziran 1941 - Hans Berger, Alman psikiyatrist (d. 1873)
1 Haziran 1941 - Kurt Hensel, Alman matematikçi (d. 1861)
1 Haziran 1942 - Jonas Vileišis, Litvanyalı avukat, siyasetçi ve diplomat (d. 1872)
1 Haziran 1943 - Leslie Howard, İngiliz aktör (d. 1893)
1 Haziran 1945 - Eduard Bloch, Avusturyalı tıp uzmanı (d. 1872)
1 Haziran 1946 - Ion Antonescu, Rumen asker ve siyasetçi (d. 1882)
1 Haziran 1952 - John Dewey, Amerikalı eğitimci (d. 1859)
1 Haziran 1960 - Paula Hitler, Adolf Hitler'in kız kardeşi (d. 1896)
1 Haziran 1962 - Adolf Eichmann, Alman-Avusturyalı SS-Obersturmbannführerdi (d. 1906)
1 Haziran 1968 - Helen Keller, Amerikalı pedagog (d. 1880)
1 Haziran 1971 - Hüseyin Cevahir, Sosyalist militan (d. 1947)
1 Haziran 1979 - Werner Forssmann, Alman cerrah (d. 1904)
1 Haziran 1980 - Ali Sipahi, Rallici (d. 1932)
1 Haziran 1983 - Anna Seghers, Alman yazar (d. 1900)
1 Haziran 1987 - Reşid Karami, Lübnan Başbakanı (d. 1921)
1 Haziran 1998 - Gottfried Dienst, İsviçreli futbol hakemi (d. 1919)
1 Haziran 1999 - Christopher Cockerell, İngiliz mühendis (d. 1910)
1 Haziran 2000 - Walter Matthau, Amerikalı oyuncu (d. 1920)
1 Haziran 2005 - George Mikan, Amerikalı profesyonel basketbol oyuncusu (d. 1924)
1 Haziran 2008 - Yves Saint Laurent, Fransız moda tasarımcısı (d. 1936)
1 Haziran 2009 - Juliana de Aquino, Brezilyalı şarkıcı (d. 1980)
1 Haziran 2010 - Andrey Voznesenski, Rus şair (d. 1933)
1 Haziran 2014 - Ann B. Davis, Amerikalı oyuncu ve seslendirme sanatçısı (d. 1926)
1 Haziran 2014 - Karlheinz Hackl, Avusturyalı oyuncu, şarkıcı ve tiyatro yönetmeni (d. 1949)
1 Haziran 2014 - Sedat Karaoğlu, Eski millî futbolcu (d. 1960)
1 Haziran 2014 - Valentin Mankin, Sovyet/Ukraynalı yelkenci (d. 1938)
1 Haziran 2015 - Charles Kennedy, İskoç ekonomist ve politikacı (d. 1959)
1 Haziran 2015 - Nicholas Liverpool, 2 Ekim 2003 - 17 Eylül 2012 tarihleri arası 6. Dominika Devlet Başkanı olarak görev yapmış Dominika'lı politikacı ve hukukçu (d. 1934)
1 Haziran 2015 - Jacques Parizeau, Kanadalı ekonomist ve siyasetçi (d. 1930)
1 Haziran 2017 - J. B. Dauda, Sierra Leoneli siyasetçi ve ekonomist (d. 1942)
1 Haziran 2017 - Tankred Dorst, Alman oyun yazarı, öykücü ve çevirmen (d. 1925)
1 Haziran 2017 - José Greci, İtalyan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1941)
1 Haziran 2017 - Jack McCloskey, Amerikalı eski basketbol oyuncusu, antrenör ve yönetici idi (d. 1925)
1 Haziran 2017 - Alois Mock, Avusturyalı siyasetçi (d. 1934)
1 Haziran 2017 - Charles Simmons, Amerikalı editör ve romancı (d. 1924)
1 Haziran 2017 - Roberto De Vicenzo, Arjantinli profesyonel golfçü (d. 1923)
1 Haziran 2018 - John Julius Norwich, İngiliz tarihçi, seyahat yazarı ve televizyoncu (d. 1929)
1 Haziran 2018 - William Edward Phipps, Amerikalı eski oyuncu ve film yapımcısı (d. 1922)
1 Haziran 2018 - Sinan Sakić, Sırp pop-halk müziği şarkıcısı (d. 1956)
1 Haziran 2018 - Giovanni Di Veroli, İtalyan eski futbolcu (d. 1932)
1 Haziran 2019 - José Antonio Reyes, İspanyol futbolcu (d. 1983)
1 Haziran 2019 - Michel Serres, filozof, felsefe ve bilim tarihçisi (d. 1930)
1 Haziran 2019 - Ani Yudhoyono, Endonezyalı soylu ve first lady (d. 1952)
1 Haziran 2020 - Janez Kocijančič, Sloven siyasetçi ve hukukçu (d. 1941)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Haziran.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?