Esnaf korkunç bir borç yükü altında

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Anne küçük kızına anlatıyormuş:
-"Bak kızım, gelinler en mutlu günleri olduğu için düğünlerinde beyaz giyerler."
Küçük kız bir an düşünmüş ve cevap vermiş:
-"Yaa, şimdi damatların neden düğünlerinde siyah giydiklerini daha iyi anlıyorum anneciğim!.."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Her insan, yapmadığı tüm iyiliklerden suçludur." demiş 243 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Fransız yazar ve filozof Voltaire...

“Günün Kitap Alıntıları” olarak 27 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Uruguaylı roman ve kısa öykü yazarı Juan Carlos Onetti'nin kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Öyle bir an gelir ki, önemsiz, anlamsız bir olay bizi uyarmaya, her şeyi olduğu gibi görmeye zorlar."

"Fakat belki de unutmamak için ertelemeden değinmek lazım..."

"Fakat insan neden yaptığını bilmese de yaptığı bir şeyler hep vardır."

"İki kişi birbirine aşık olduğu zaman kokusu çıkar."

Şuraya da "Hayattan Zevk Almanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Şükretmeyi bilin. Hayatınızda şükredebileceğiniz neler var? Hiç düşündünüz mü? Hiç listesini yaptınız mı? Yoksa sahip olduklarınızı hiç görmeyip sürekli olmayanlara mı odaklandınız hayatınızda? Kendinize bir "iyi ki listesi" yapın ve "yi ki"leriniz için hayata şükredin. Şükredecek o kadar çok şeyimiz var ki. Bazen sevdiklerimizle geçirdiğimiz bir saat, bazen ağız tadıyla yenen bir yemek, bazen ağrısız bir gün, bazen bizimle oynayan yavru bir kedi, bazen keyifli bir gün batımı seyri. Bu listeyi o kadar çok uzatabiliriz ki.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Bir köpekbalığı 100 milyon damla deniz suyu içindeki 1 damla kanı ayırt edebilir.

Dünkü haberlerden seçtiklerimi de yorumlarımla paylaşayım sizlerle:
 
Esnaf korkunç bir borç yükü altında
Kısıtlamaların kaldırılacağı düşünülen 1 Haziran gününü iple çeken esnaf açılmanın ne şartlarla olacağını merak ediyor. %50 kapasiteyle açılmanın kendilerini kurtarmayacağı düşüncesindeler. Birçok esnaf iflas etti. Etmeyenler de %50 açılmanın nefes olmayacağını söylüyor. Pandemi bitmeden de tamamen açılma anca toplumun yüksek oranda aşılanmasıyla olacağını söylüyor uzmanların çoğu. 1 Haziran itibarıyla 50 yaş üstü de aşılanmaya başlıyor yapılan açıklamaya göre. Beklemedeyiz. Bakalım gelecek günler hangi gelişmelere gebe?

"Kim görevden alacakmış" restini henüz gören olmadı
"Türkiye'deki en dürüst insanını neden dolayı açığa alacaklar çok merak ediyorum. Çıksın bir görelim bakalım. Türkiye'de insanlar var. Dürüst siyasetçiler var. En başta sayın Cumhurbaşkanı var." diye açıklama yapan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan'ın açıklamaları gündemden düşmüyor. Bu açıklama sonrası Erdoğan da Soylu da hâlâ sessizliğini korumakta. Çalışkan'ın bu resti karşısında bakalım ilk önce kimin sesi çıkacak?

AKP'li vekilden tepki
Anadolu Ajansı'nın Sedat Peker'e "DHKP-C tehdidi" bahanesiyle verilen koruma kararı belgesinde FETÖ izi tespit edildiği iddiasına belgede imzası olan o dönemin Emniyet Müdürü, şimdiki AKP Erzurum Milletvekili Selami Altınok tepki gösterdi. Altınok yaptığı açıklamada "Son günlerde kamuoyunu meşgul eden şahsın koruma kararına ilişkin haberlerde ve 'FETÖ izi bulundu' başlığıyla servis edilen belgede, resmi sıfat ve görev taşıyan kişiler haksız bir şekilde ifşa ve itham edilmiştir. Şahsım, birlikte çalıştığım ve koruma kararı verilen belgede adı geçen imza sahiplerinin gerek 17-25 Aralık gerekse 15 Temmuz sürecinde yürüttükleri mücadele ve gösterdikleri duruşa tüm milletimiz ve kamuoyu yakından şahittir." diyerek hakkındaki FETÖ iddiasını da reddetti. Anadolu Ajansı daha sonra Twitter'dan yaptığı bu paylaşımı silmişti.

Muhalefet Sedat Peker'in iddialarının araştırılmasını istiyor
Babacan: Hükümet kendine güveniyorsa soruşturma komisyonu kurulsun. Bakanın suçsuzluğuna güveniyorsanız hesap vermekten kaçmamaları gerekir.
Davutoğlu: 17-25 Aralık'ta 4 Bakan istifa etti. FETÖ suçlamalarına bakarak onları niye istifa ettirdiniz? Peker'in bu iddialarına bakarak Soylu neden hâlâ koltuğunda oturuyor o halde? Bu iddialar yanlışsa yanlış deyin.
Kılıçdaroğlu: Soylu niye istifa etsin ki? En tepedeki insan destek veriyor. Bahçeli de destek veriyor. Mafya da destek veriyor. Mafyanın da desteğini alan insan niye istifa etsin ki?

İngiltere ve Hindistan varyantının birleşmesinden yeni mutasyonlu virüs
Vietnam’da Kovid-19’un İngiltere ve Hindistan türlerini barındıran "hibrit varyant"ı tespit edildi. Hibrit türün özellikle hava yoluyla daha hızlı bulaştığını açıklayan Vietnam Sağlık Bakanı Nguyen Thanh Long, bu varyantın Kovid-19’un diğer türlerine göre kendini daha hızlı çoğaltabildiğini söyledi.

Atilla Peker'den şok açıklamalar
Sedat Peker’in ağabeyi Atilla Peker, Kutlu Adalı suikastı ile ilgili yaptığı suç duyurusunun detaylarını açıkladı. Ve yapılan açıklamalarla ilgili hâlâ yaprak kımıldamıyor.
 
Kocaelispor TFF Birinci Lig'de
Kocaelispor Sakaryaspor'u 4-0 yenerek yıllar sonra TFF Birinci Lig'e yükseldi. Kocaeli'de şampiyonluk kutlamaları sabah kadar sürdü.
 
Ayşe Begüm Onbaşı Aoerobik Jimnastikte "Dünya Şampiyonu" oldu
Bakü'de yapılan şampiyonada Ayşe Begüm Onbaşı Aoerobik Jimnastikte "Dünya Şampiyonu" oldu. Bu başarısından dolayı kızımızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 61 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Rus şair, yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Boris Pasternak'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

NİÇİN HÜZÜN DOLU GÖZLERİN

Ev hayatında, dokunulmaz, sakin
Sen şimdi bir ateş, bir yangın gibisin.
Gel hapsedeyim güzelliğini senin
Şiirimin karanlık şatosuna.


Bak nasıl değişmiştir şimdi,
Abajurun ışık çerçevesiyle
Duvar kenarı, kulübe, pencere
Bizim gölgelerimiz gibi.


Sen kanapede oturuyorsun
Türk usulü, bağdaş kurarak,
Farketmez ışıkta ya da karanlıkta
Hep çocuk gibi düşünüyorsun.


Hayal kurarak diziyorsun ipe
Eteğine düşen boncuk tanelerini,
Sohbetin çok sıradan ve sade
Oysa görünüşün çok hüzünlü


Aşk kelimesi de çok sıradan
Haklısın. Ben başka bir sözcük bulurum.
Sen istersen dünyadaki
Tüm sözcüklerin değiştiririm anlamını.


Yansıtabilir mi asık yüzlü görünüşün
Duygularının maden yatağını,
Gizli ışık veren katını, yüreğinin?


Öyleyse niçin, hüzün dolu gözlerin?


#BorisPasternak
(Çeviri: Anıl Meriçelli)
 

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Fırtına: Kabak Meltemi
Halk takvimine göre birkaç gün sapma payı olmakla birlikte 30-31 Mayıs’ta beklenen ve yaz sıcaklarının başlangıcı olarak kabul edilen rüzgârdır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

30 Mayıs 1431 - Jeanne d'Arc, büyücülük suçu ile yargılandı ve yakıldı.
30 Mayıs 1453 - Fatih Sultan Mehmet, Hızır Bey'i (Çelebi) İstanbul'a ilk belediye başkanı olarak atadı.
30 Mayıs 1453 - Fatih Sultan Mehmet, İstanbul Üniversitesi'ni kurdu.
30 Mayıs 1536 - İngiltere Kralı VIII. Henry, Jane Seymour ile evlendi.
30 Mayıs 1631 - Fransa'nın ilk gazetelerinden, La Gazette, Théophraste Renaudot tarafından yayımlanmaya başlandı.
30 Mayıs 1740 - Osmanlı Devleti, Fransa ile kapütülasyon antlaşması yaptı.
30 Mayıs 1806 - Andrew Jackson, Charles Dickinson adında birini karısına hakaret ettiği için yaptıkları düelloda öldürdü. Andrew Jackson, o tarihte henüz ABD Başkanı olmamıştı.
30 Mayıs 1876 - Osmanlı Padişahı Abdülaziz, 30 Mayıs 1876 Darbesi ile tahttan indirildi. Yerine yeğeni V. Murat geçti.
30 Mayıs 1913 - I. Balkan Savaşı sona erdi.
30 Mayıs 1920 - Cafer Tayyar Eğilmez'e, Edirne Müdafaa-i Hukuk Merkez Heyeti'nce Trakya Müdafaa-i Milliye Kumandanı sanı verildi.
30 Mayıs 1920 - Fransa ve TBMM Hükûmeti arasında geçici bir ateşkes imzalandı. TBMM'nin kazandığı askerî başarılar ve diplomatik zaferler sonrası, Fransa ile Sakarya Zaferi'nden sonra Ankara Antlaşması imzalandı. (20 Ekim 1921)
30 Mayıs 1921 - Çankaya Köşkü, Mustafa Kemal'e armağan edildi. Atatürk, köşkü bir yazı ile Ordu'ya bağışladı.
30 Mayıs 1925 - 30 Mayıs Olayı gerçekleşti ve bu olay, o güne değin Çin'de gerçekleşmiş olan en büyük yabancı karşıtı gösteri oldu.
30 Mayıs 1929 - Kibrit ve Çakmak Tekeli Kanunu, TBMM'de kabul edildi.
30 Mayıs 1935 - Belucistan'da meydana gelen depremde 20 bin kişi öldü.
30 Mayıs 1941 - II. Dünya Savaşı: Almanya Girit'i işgal etti.
30 Mayıs 1942 - II. Dünya Savaşı: 1000 kadar İngiliz bombardıman uçağının katıldığı ve 1,5 saat süren bir hava saldırısında Almanya'nın Köln kenti büyük hasar gördü.
30 Mayıs 1954 - Demokrat Parti iktidarı, Kırşehir'i ilçe yaptı. Kırşehir üç yıl sonra yeniden il oldu.
30 Mayıs 1959 - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği film yarışmasında birinciliğe değer film bulunamadı. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü Sadri Alışık, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü Nurhan Nur ve En İyi Yönetmen Ödülü'nü ise Atıf Yılmaz aldı.
30 Mayıs 1962 - 27 Mayıs askeri müdahalesinden sonra sivil yönetime geçildiğinde, İsmet İnönü Başkanlığında kurulan ilk koalisyon Hükûmeti olan CHP-AP ortaklığı, Başbakan İsmet İnönü'nün istifasıyla sona erdi.
30 Mayıs 1967 - Nijerya askerî diktatörlüğüne karşı yıllar süren mücadeleden sonra Biafra bağımsızlığını kazandı.
30 Mayıs 1968 - Fransa Devlet Başkanı Charles de Gaulle, Meclis'i feshederek normal süresinde seçimlere gidileceğini açıkladı.
30 Mayıs 1970 - Askerî Personel Kanunu tasarısını protesto eden astsubay eşleri yürüdü. Astsubay eşlerine polis müdahale etti.
30 Mayıs 1971 - İnsansız ABD uzay aracı Mariner 9, Mars hakkında bilgi toplamak üzere uzaya fırlatıldı.
30 Mayıs 1971 - İsrail Başkonsolosu Efraim Elrom'u kaçırmaktan aranan Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) kurucularından Mahir Çayan ve arkadaşı Hüseyin Cevahir, Maltepe'de rastgele girdikleri Binbaşı Dinçer Erkan'ın evinde Binbaşı'nın kızı Sibel'i rehin aldılar.
30 Mayıs 1975 - Mehmet Ali Aybar, Sosyalist Devrim Partisi'ni kurdu.
30 Mayıs 1974 - TBMM'de, Cumartesi günlerinin tam gün tatil olması kararı alındı.
30 Mayıs 1981 - Bangaldeş'de Tuğgeneral Mansur Ahmet Hükûmete karşı ayaklanma başlattı. Devlet Başkanı Ziyaü'rrahman öldürüldü.
30 Mayıs 1982 - İspanya, NATO'nun 16. üyesi oldu. Aynı zamanda 1955 yılında Batı Almanya'nın katılımından sonra örgüte kabul edilen ilk ülke oldu.
30 Mayıs 1990 - Fransa, deli dana hastalığı nedeniyle Birleşik Krallık'tan sığır ve sığır eti ithalini yasakladı.
30 Mayıs 1990 - Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov, Almanya konusunu görüşmek üzere Washington'a gitti.
30 Mayıs 1992 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Sırbistan'a Bosna'daki saldırıları durdurması amacıyla ambargo koydu.
30 Mayıs 1993 - PCI 2.0 veriyolu piyasaya sürüldü.
30 Mayıs 1996 - Gazeteci Metin Göktepe'nin öldürülmesiyle ilgili olarak İstanbul'da açılan dava, güvenlik gerekçesiyle duruşma yapılmadan Aydın'a alındı.
30 Mayıs 1996 - Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Konferansı, Habitat II Kent Zirvesi İstanbul'da başladı.
30 Mayıs 1996 - Koç Üniversitesi'nin Rumelifeneri'ndeki yeni kampüsünün temeli, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz ve Rahmi Koç tarafından birlikte atıldı.
30 Mayıs 2002 - Van’ın Çaldıran ilçesi yakınlarında, İran sınırından kaçak yollarla Türkiye'ye girmeye çalıştıkları sırada donarak ölen 9’u çocuk, 19 kişinin cesedi bulundu.
30 Mayıs 2003 - Diyanet İşleri Başkanlığı’na, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu getirildi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

30 Mayıs 1757 - Henry Addington, İngiliz devlet adamı (ö. 1844)
30 Mayıs 1770 - Yekaterina Vladimirovna Apraksina, Rus soylu (ö. 1854)
30 Mayıs 1814 - Mikhail Bakunin, Rus anarşist (ö. 1876)
30 Mayıs 1814 - Eugène Charles Catalan, Belçikalı matematikçi (ö. 1894)
30 Mayıs 1845 - I. Amadeo, İspanya kralı (ö. 1890)
30 Mayıs 1859 - Pierre Janet, Fransız psikolog ve nörolog (ö. 1947)
30 Mayıs 1887 - Alexander Archipenko, Ukraynalı avangart sanatçısı, heykeltıraş ve grafiker (ö. 1964)
30 Mayıs 1890 - Paul Czinner, Macar asıllı film yönetmeni ve yapımcı (ö. 1972)
30 Mayıs 1896 - Howard Hawks, Amerikalı sinema yönetmeni ve yazar (ö. 1977)
30 Mayıs 1899 - Irving Thalberg, Amerikalı film yapımcısı (ö. 1936)
30 Mayıs 1908 - Hannes Alfvén, İsveçli astrofizikçi (ö. 1995)
30 Mayıs 1909 - Benny Goodman, Amerikalı caz ve swing müzisyeni ve klarnetçi (ö. 1986)
30 Mayıs 1912 - Hugh Griffith, Galli aktör (ö. 1980)
30 Mayıs 1919 - René Barrientos, Bolivya Devlet Başkanı (ö. 1969)
30 Mayıs 1920 - Franklin Schaffner, Amerikalı film yönetmeni (ö. 1989)
30 Mayıs 1931 - Rüçhan Çamay, Ses sanatçısı ve sinema oyuncusu.
30 Mayıs 1934 - Aleksey Leonov, Sovyet kozmonot (uzayda yürüyen ilk insan) (ö. 2019)
30 Mayıs 1946 - Jan de Bie, Hollandalı ressam ve fotoğraf sanatçısı (ö. 2021)
30 Mayıs 1948 - Salvador Puig Antich, İspanyol anarşist (ö. 1974)
30 Mayıs 1950 - Bertrand Delanoë, Fransız siyasetçi.
30 Mayıs 1958 - Marie Fredriksson, İsveçli pop-rock müzisyeni ve şarkıcısı (ö. 2019)
30 Mayıs 1960 - Stephen Duffy, İngiliz şarkıcı ve söz yazarı.
30 Mayıs 1964 - Andrea Montermini, İtalyan yarışçı.
30 Mayıs 1964 - Tom Morello, Amerikalı şarkıcı.
30 Mayıs 1965 - Harald Glööckler, Alman modacı.
30 Mayıs 1966 - Thomas Häßler, Alman eski millî futbolcu ve teknik direktör.
30 Mayıs 1974 - Big L, Amerikalı rapçi (ö. 1999)
30 Mayıs 1974 - Cee Lo Green, Amerikalı şarkıcı-söz yazarı, rapçi ve prodüktör.
30 Mayıs 1977 - Adrienne Pauly, Fransız aktris ve şarkıcı.
30 Mayıs 1978 - Yeliz Şar, Oyuncu.
30 Mayıs 1979 - Berksan, Şarkıcı ve bestekâr.
30 Mayıs 1980 - Remy Ma, Amerikalı rapçi.
30 Mayıs 1984 - Kostja Ullmann, Alman oyuncu.
30 Mayıs 1990 - Im Yoona, Güney Koreli şarkıcı ve oyuncu.
30 Mayıs 1991 - Tolga Sarıtaş, Oyuncu.
30 Mayıs 1992 - Harrison Barnes, Amerikalı profesyonel basketbolcu.
30 Mayıs 1997 - Fatma Zehra Köse, Eskrimci.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

30 Mayıs 1252 - III. Ferdinand, Kastilya kralı II. Ferdinand, 1230'dan sonra ise Kastilya ve Leon kralı III. Ferdinand olarak bilinir (d. 1199)
30 Mayıs 1422 - Taejong, Joseon Krallığı'nın üçüncü kralı (d. 1367)
30 Mayıs 1431 - Jeanne d'Arc (Jan Dark), Fransız Katolik azizesi (yakılarak) (d. 1412)
30 Mayıs 1574 - IX. Charles, ağabeyi II. François'in ölümüyle tahta geçmiş, ölene kadar Fransa Krallığı yapmıştır (d. 1550)
30 Mayıs 1593 - Christopher Marlowe, İngiliz şair ve oyun yazarı (d. 1564)
30 Mayıs 1640 - Peter Paul Rubens, Flaman ressam (d. 1577)
30 Mayıs 1770 - François Boucher, Fransız ressam ve Rokoko akımının önemli bir temsilcisi (d. 1703)
30 Mayıs 1774 - Alexander Pope, İngiliz şair (d. 1688)
30 Mayıs 1778 - Voltaire, Fransız yazar ve filozof (d. 1694)
30 Mayıs 1912 - Wilbur Wright, Amerikalı havacı (d. 1867)
30 Mayıs 1918 - Georgi Plehanov, Rus devrimci ve Marksist teorisyen (d. 1856)
30 Mayıs 1932 - Böcüzade Süleyman Sami, Osmanlı yazarı, bürokrat ve siyasetçi (d. 1851)
30 Mayıs 1934 - Tōgō Heihachirō, Japon Filo Amirali (d. 1848)
30 Mayıs 1950 - William Townley, İngiliz futbolcu ve teknik adam (d. 1866)
30 Mayıs 1960 - Boris Pasternak, Rus şair, yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1890)
30 Mayıs 1961 - Rafael Trujillo, 1930-1961 arası Dominik Cumhuriyeti'ni yöneten diktatör (d. 1891)
30 Mayıs 1964 - Leo Szilard, Macar-Amerikan fizikçi ve mucit (d. 1898)
30 Mayıs 1966 - Wäinö Aaltonen, Fin heykeltıraş (d. 1894)
30 Mayıs 1967 - Claude Rains, İngiliz aktör (d. 1889)
30 Mayıs 1975 - Michel Simon, Fransız aktör (d. 1895)
30 Mayıs 1976 - Mitsuo Fuchida, Japon pilot (d. 1902)
30 Mayıs 1986 - James Rainwater, 1975 yılında Nobel Fizik Ödülü almaya hak kazanmış Amerikalı fizikçi (d. 1917)
30 Mayıs 1992 - Karl Carstens, 1979-1984 yılları arasında görev yapmış Batı Almanya cumhurbaşkanı (d. 1914)
30 Mayıs 1994 - Juan Carlos Onetti, Uruguaylı roman ve kısa öykü yazarı (d. 1909)
30 Mayıs 2006 - Boštjan Hladnik, Yugoslav-Sloven film yönetmeni (d. 1929)
30 Mayıs 2006 - Shohei Imamura, Japon film yönetmeni (d. 1926)
30 Mayıs 2008 - Boris Anfiyanoviç Şahlin, Sovyet jimnastikçi (d. 1932)
30 Mayıs 2009 - Luís Cabral, Gine-Bissaulu siyasetçi (d. 1931)
30 Mayıs 2009 - Ephraim Katzir, İsrail Devleti'nin 4. Cumhurbaşkanı (d. 1916)
30 Mayıs 2010 - Peter Orlovsky, Amerikalı şair ve aktör (d. 1933)
30 Mayıs 2011 - Rosalyn Sussman Yalow, Amerikalı hekim ve 1977 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü (Roger Guillemin ve Andrew Schally ile birlikte) sahibi bilim insanı (d. 1921)
30 Mayıs 2012 - Andrew Huxley, İngiliz fizyolog, biyofizikçi ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (d. 1917)
30 Mayıs 2012 - Rekin Teksoy, yazar, çevirmen, sinema eleştirmeni (d. 1928)
30 Mayıs 2013 - Dean Brooks, Amerikalı tıp hekimi ve oyuncu (d. 1916)
30 Mayıs 2013 - Güzin Dino, Dilbilimci, öğretim üyesi, çevirmen yazar (d. 1910)
30 Mayıs 2015 - Beau Biden, Amerikalı politikacı ve avukat (d. 1969)
30 Mayıs 2015 - Bedri Koraman, Karikatürist (d. 1928)
30 Mayıs 2016 - Jan Aas, Norveçli futbolcu ve teknik direktör (d. 1944)
30 Mayıs 2017 - Molly Peters, İngiliz oyuncu (d. 1942)
30 Mayıs 2017 - Robert Michael Morris, Amerikalı oyuncu (d. 1940)
30 Mayıs 2017 - Molly Peters, İngiliz oyuncu (d. 1942)
30 Mayıs 2017 - Elena Verdugo, Amerikalı oyuncu (d. 1925)
30 Mayıs 2018 - Gabriel Gascon, Kanadalı tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1927)
30 Mayıs 2018 - Ferenc Kovács, Eski Macar futbolcu ve antrenör (d. 1934)
30 Mayıs 2019 - Patricia Bath, Amerikalı göz hastalıkları uzmanı (oftalmolog), mucit, hayırsever ve akademisyen (d. 1942)
30 Mayıs 2019 - Michel Canac, Fransız kayakçı (d. 1956)
30 Mayıs 2019 - William Thad Cochran, Amerikalı siyasetçi (d. 1937)
30 Mayıs 2019 - Frank Lucas, Amerikalı gangster (d. 1930)
30 Mayıs 2020 - Yawovi Agboyibo, Togo Başbakanı (d. 1943)
30 Mayıs 2020 - Michael Angelis, İngiliz aktör ve dublaj sanatçısı (d. 1944)
30 Mayıs 2020 - Elsa Dorfman, Amerikalı fotoğraf sanatçısı (d. 1937)
30 Mayıs 2020 - Mady Mesplé, Fransız opera sanatçısı (d. 1931)
30 Mayıs 2020 - Bobby Morrow, Amerikalı eski atlet (d. 1935)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?