Sonunda Taksim Meydanı'na cami yapıldı ve açıldı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Pazar ayininin sonunda rahip haftalık vaazını şöyle bitirdi:
-"Demek ki, Tanrı adına ne yapmamız lazım? Düşmanlarımızı affetmemiz lazım. Şimdi, bu sohbetimizden sonra, aranızdan kaçı düşmanlarını affetti?”
Cemaatin yarıdan fazlası elini kaldırdı.
Rahip sorusunu yineledi.
Bu kez hepsinin elleri havadaydı, önlerindeki yaşlı teyze hariç...
Rahip sordu:
-"Bayan Neely? Hayırdır? Düşmanlarınızı affetmek size bu kadar mı zor geliyor?”
-"Düşmanım yok ki!” dedi Bayan Neely, o titrek ve son derece şeker haliyle!..
Cemaatten uğultular, şaşkınlık nidaları yükseldi, rahip devam etti.
-"Oooo! Bu gerçekten inanılmaz güzel bir şey! Kaç yaşındasınız Bayan Neely?”
-“108!”
Cemaat ayağa kalkıp gözyaşları içinde alkışlamaya başladı.
-"Bayan Neely, lütfen, şöyle yanıma gelir misiniz? Yavaş yavaş. Aman dikkat... Hah! Tamamm. Lütfen buradan cemaatimize bu işin sırrını söyler misiniz? Nasıl oluyor da insanın 108 yıl gibi uzun bir ömür zarfında hiç düşmanı olmuyor?”
Yaşlı kadın, küçük ve titrek adımlarla rahibe sırtını dönüp, cemaate baktı.
-"Hepsi öldü şerefsizlerin..."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Noksanlık şu demektir; birbirine ait olanın, henüz bir arada olmayışı." demiş Martin Heidegger...

“Günün Kitap Alıntıları” olarak 63 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız İspanyol şair ve yazar Juan Ramón Jiménez'in "Platero ile Ben" adlı kitabından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Güzellik, geçici olan anı dondurur, ölümsüz kılar, sanki hâlâ canlı olanın sonsuza değin ölmesi gibi."

"O gökteki aydan şimdiye kadar, yalnız hayalden başka hiçbir şeyin düştüğü görülmemiştir."

"Dinle Platero, bir gün kendimi kuyuya atarsam, bil ki kendimi öldürmek için değil, yıldızları daha hızlı koparmak için yapacağım bunu."

"Çocukluğun düşleri benzersizdir, Platero!"

Şuraya da "Hayattan Zevk Almanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Hırs, kin, nefret, kıskançlık gibi zehirli duygulardan kalbinizi arındırın. Bu tür olumsuz duygular sağlığınızı tehdit eden, hem sizi hem de çevrenizi zehirleyen duygulardır.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Şampanya mantarının bir insana çarparak ölümüne neden olma ihtimali, örümcek tarafından ısırılarak ölme olasılığından daha yüksektir.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Sonunda Taksim Meydanı'na cami yapıldı ve açıldı
AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla, cuma namazının ardından Taksim'e yapılan yeni cami ibadete açıldı ve ilk ezan okundu. Sosyal mesafeye dikkat edilmeyen açılışta yoğun güvenlik önlemleri vardı.
(Açılışta meydandaki kalabalıkta sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekmez miydi? İstanbul'da 14 günlük süreçte oluşacak vaka artışlarının nasıl açıklanacağını merak ediyorum.)

Mehmet Ağar’ın Yalıkavak Marina'daki görevine son verildi.
Mehmet Ağar yaptığı açıklamada "Bu olaylar başladığı anda, ayrılmak istediğimi ifade etmiştim. Ameliyat olunca biraz beklemişler, anlaşılan. Zor bir ameliyat geçirdim, sağlığımı düşünüyorum. Zaten ayrılmak niyetindeydim. Bu olaylar başladığı anda Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ayrılmak istediğimi ifade etmiştim. Yani ayrılmak istediğimi 10-15 gün evvel önce beyan etmiştim. Ne yaptılar bilmiyorum. İşin doğrusu ilgilenecek vaktim de yok." dedi. Ağar ameliyat olduktan sonra Bodrum'dan ayrıldığını ve İstanbul'da dinlenmeye çekildiğini belirtti. Mehmet Ağar'a yakın kaynaklar da Ağar’ın, Marina’daki görevinden alındığı bilgisini doğruladı.
Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları sonrası bir TV kanalındaki programa katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Sayın Ağar’ın yerinde ben olsam 48 saat içinde görevimden ayrılırdım.” demişti.
(Sedat Peker'in iddialarında adı geçen diğer kişiler için de gerekli işlemlere başlanması gerektiğini düşünüyor ve bu iddialarla ilgili savcıların da en yakın zamanda harekete geçmelerini umut ediyorum.)

Maskeler ne zaman çıkacak?
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Genel Sekreteri ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, sanal olarak gerçekleştirilen “İnfeksiyon Hastalıkları Kongresi” öncesi yaptığı açıklamada İngiltere, ABD ve İsrail’deki aşılama çalışmaları sayesinde bu ülkelerde salgının kontrol altına alındığını dile getiren Prof. Dr. Yavuz şunları söyledi: 
“MRNA aşılarının tek dozuyla hastalığı yüzde 70, ölümleri ve hastane yatışını yüzde 80, iki doz uygulandığında hastalığı yüzde 90, ölüm ve hastane yatışlarını yüzde 95 azalttığını biliyoruz.
Ülkemizde de söylendiği gibi 120 milyon doz mRNA aşısı gelmesi halinde, yaz döneminde yapılacak yoğun aşılamalarla ekim ayı gibi bu hastalığı tamamen kontrol altına alabileceğimizi düşünüyoruz. Toplumun yüzde 70’inin aşılanmasıyla toplumsal bağışıklık oluşturulduğunda maske takılması gerekmeyecek. Ancak bu hastalığın ortadan kalkmayacağını, grip gibi bir hastalık haline geleceğini, belli aralarla aşıların tekrarlanacağını öngörüyoruz. Ancak şu aşamada kısıtlamalar gevşetildiği anda vaka sayılarının artması kaçınılmaz olacak.”
Yavuz Türkiye’de bugün itibariyle klinik aşamaya geçmiş 4 farklı yerli aşı çalışması olduğunu belirterek
ülkemizde umut veren çalışmalar olduğunu söyledi.
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap ise, "Corona virüs salgınında çoğu gitti azı kaldı” dedi. Ancak aşılamaların tam anlamıyla yapılabilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Alpay Azap aksi takdirde aşılanmayan kesimde yeni varyantlar çıkabileceğini söyledi.
Yaş aralığı düştükçe aşıya karşı kararsızlık, direnç oluşma ihtimali olduğunu ve pandemiden kurtulmanın tek yolunun aşıları yaptırarak toplumsal bağışıklığımızı sağlayabilmenin amaçlanması gerektiğini söyleyen Azap bu şartlar oluşursa sonbahara doğru durumun daha olumlu olacağını belirtti.

BioNTech aşısı 12-15 yaş grubuna uygulanabilirmiş
Avrupa Birliği'nin ilaç düzenleyicisi olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA), BioNTech-Pfizer'in koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirdiği aşının 12-15 yaş grubuna uygulanabileceğini açıkladı. Açıklamada şu anda aşının 16 yaş ve üstüne uygulandığını ve yapılan araştırmalar sonucunda 12-15 yaş grubunda da kullanılabileceği belirtildi. AB, BioNTech-Pfizer aşısından 2022-2023 yılları için 1,8 milyar doz daha satın almak için firmalarla anlaşma imzalamış ve 12-15 yaş grubunun aşılanmasına sonbaharda başlanabileceğini açıklamıştı.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 63 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız İspanyol şair ve yazar Juan Ramón Jiménez'in bir şiirini paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

ÇOBAN YILDIZI

Gök menekşe rengindeydi
Altın başaklı tarlalar üzerinde
Doğudaki göklerin altında
Sarı bir buğday hüküm sürmekte


Gecenin karanlığı inerken,
İnce, beyaz ışıklı bir yol
Yalnız sevgililerin yolu...
Hüzün veren nehirler uçuşta.


Belki bir değirmen çarkı dönmekte...
Belki bir şarkı havalarda...
Bir köpek... kanat sesleri...
Bir sevimli düş payı...


Ve bir altın yıldız
Parıldarken çamlar üzerinden
Doldu sessiz ülke
Çekirge çığlıklariyle.


Şimdi gök mavidir
Altın başaklı tarlalar üzerinde...
Hangi güzel kokudur serin geceyi saran
Patikalar boyunca.


Juan Ramon JİMENEZ
(Çeviri: Ahmet E. Işık)


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

İstanbul'un Fethi
İstanbul, 29 Mayıs 1453'te Osmanlı Devleti padişahı Fatih Sultan Mehmed tarafından fethedildi. 6 Nisan'dan 29 Mayıs 1453'e kadar süren kuşatma sonucunda Osmanlı ordusu o zamanki adı Konstantinopolis olan İstanbul'u fethetti ve Bizans imparatorluğu sona erdi. Fetihten sonra İstanbul Osmanlı’nın başkenti olmuştur.
Tarihin dönüm noktalarından biri olan İstanbul'un fethinin 568. yıldönümü kutlu olsun.

Sınır Askeri Günü
Sınır Askeri Günü, 1958 yılından bu yana her 29 Mayıs günü Sovyetler Birliği'nde ve dağılmasının ardından Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Kırgızistan, Tacikistan gibi ülkelerde kutlanan özel askeri gündür.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

29 Mayıs 1453 - Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fethederek Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu'nu sona erdirdi. Birçok tarihçi için İstanbul'un Fethi, Orta Çağ'ın sonudur.
29 Mayıs 1807 - Kabakçı Mustafa ayaklanmasında, isyancılar Şehzade Mustafa ve Mahmut'un kendilerine teslimini istedi. Sultan III. Selim tahttan indirildi, IV. Mustafa tahta çıktı.
29 Mayıs 1848 - Wisconsin, 30. eyalet olarak ABD'ye katıldı.
29 Mayıs 1867 - Avusturya-Macaristan İmparatorluğu kuruldu.
29 Mayıs 1913 - Igor Stravinsky'nin Le Sacre du Printemps (Bahar Ayini) adlı balesi ilk kez Paris'te sahnelendi.
29 Mayıs 1914 - Kanada yolcu gemisi "RMS Empress of Ireland", Saint Lawrence Körfezi'nde battı, 1024 yolcu boğularak öldü.
29 Mayıs 1927 - Ankara-Kayseri Demiryolu, İsmet Paşa tarafından açıldı.
29 Mayıs 1936 - Türk bayrağı hakkında kanun, TBMM'de kabul edildi.
29 Mayıs 1937 - Türkiye ile Fransa arasında "Sancak"ın (Hatay) "Tamamiyet-i Mülkiyesini Tekeffül eden Antlaşma" ile "Türkiye - Suriye Hududunun Teminine dair Antlaşma" ve "Müşterek Beyanname ve Beyannameye bağlı Protokol" Cenevre'de imzalandı.
29 Mayıs 1942 - Adolf Hitler, Propaganda Bakanı Joseph Goebbels'in tavsiyesiyle, işgal altındaki Paris'te yaşayan tüm Yahudilerin sol göğüslerine sarı bir yıldız takmalarını emretti.
29 Mayıs 1945 - Etibank'ta 2 milyon liralık nakliye yolsuzluğu ortaya çıkarıldı.
29 Mayıs 1953 - Yeni Zelandalı dağcı Edmund Hillary ile Nepalli şerpa Tenzing Norgay, Everest'e çıkan ilk insanlar oldu.
29 Mayıs 1954 - Bilderberg Toplantıları'nın ilki yapıldı.
29 Mayıs 1958 - Sovyetler Birliği'nde Sınır Askeri Günü kutlanmaya başlandı. Günümüzde Rusya, Belarus, Ukrayna, Kırgızistan, Tacikistan gibi ülkelerde hâlen kutlanmaktadır.
29 Mayıs 1963 - Pakistan'ın doğusunda çıkan kasırgada 10 bin kişi öldü.
29 Mayıs 1968 - Mayıs ayaklanması sürüyor. Genel Emek Konfederasyonu'nun (CGT) çağrısına uyan yüz binlerce işçi Paris sokaklarına döküldü.
29 Mayıs 1971 - Prof. Sadun Aren, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı Fakir Baykurt ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Behice Boran tutuklandı.
29 Mayıs 1974 - Deniz Kuvvetlerine ait Çandarlı harita gemisi, savaş gemileri eşliğinde Ege Denizi'nde petrol arama araştırması yapmak üzere Beykoz'dan hareket etti.
29 Mayıs 1977 - CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İzmir Çiğli Havaalanı'nda bulunduğu sırada, bir silahtan çıkan mermi, CHP'li Mehmet İsvan'ın yaralanmasına yol açtı. Merminin, bir polis memurunun ateş alan gaz tüfeğinden çıktığı açıklandı.
29 Mayıs 1979 - Rodezya'nın ilk siyah Başbakanı Abel Muzorewa göreve başladı.
29 Mayıs 1979 - Türkiye'de, "Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkında Kanun" çıkarıldı.
29 Mayıs 1980 - Çorum Olayları: MHP'liler, Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak'ın öldürülmesini Çorum'da protesto ettiler. Olaylar, 2 Temmuz'da sokağa çıkma yasağı konulmasına rağmen, aralıklarla 6 Temmuz'a kadar sürdü. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, 8 Temmuz'da Çorum'a geldi. Olaylar yatıştıktan sonra kentin değişik yerlerinde 48 ceset bulundu.
29 Mayıs 1985 - İstanbul Boğazı'nda ikinci boğaz köprüsünün (Fatih Sultan Mehmet) temeli atıldı.
29 Mayıs 1985 - Heysel Faciası: Şampiyon Kulüpler Kupası finali için Liverpool - Juventus maçının yapıldığı Belçika'nın Heysel Stadı'nda çıkan olaylarda 39 kişi öldü, 350 kişi de yaralandı.
29 Mayıs 1986 - Kamuoyunda 'Fak-Fuk-Fon' olarak bilinen Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşmayı Teşvik Yasası, Meclis'te kabul edildi.
29 Mayıs 1988 - İstanbul Boğazı, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün yapımı tamamlandı.
29 Mayıs 1990 - Sovyetler Birliği'nde, radikal reformcu Boris Yeltsin, Rusya Yüksek Sovyeti Başkanlığı'na seçildi.
29 Mayıs 1993 - Anadolu pop müziğin öncülerinden Moğollar grubu, 17 yıllık aradan sonra yeniden sahneye çıktı.
29 Mayıs 1993 - Solingen Faciası: Almanya'nın Solingen şehrinde Türklerin yaşadığı bir evin kundaklanması sonucu 5 kişi yaşamını yitirdi, 2 kişi de yaralandı.
29 Mayıs 1995 - Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal için, karşılıksız çek verdiği iddiasıyla gıyabi tutuklama kararı çıktı.
29 Mayıs 1996 - Siverek halkı aralarında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de bulunduğu 13 politikacı hakkında tazminat davası açtı. Politikacılar, Siverek'i il yapacakları vaadinde bulunup yerine getirmemekle suçlanıyordu.
29 Mayıs 2005 - Susurluk davası sırasında açığa alınan eski polis memurlarından Oğuz Yorulmaz, Bursa'da bir barda öldürüldü.
29 Mayıs 2006 - Uşak Arkeoloji Müzesi'nde bulunan Karun Hazineleri'ndeki bazı eserlerin çalındığı iddiasıyla yürütülen araştırmalar kapsamında, Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu da dahil olmak üzere, 4 ilde 9 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.
29 Mayıs 2010 - 55. Eurovision Şarkı Yarışması finali Norveç'in başkenti Oslo'da yapıldı. Kazanan, 246 puanla Lena Meyer-Landrut'un Satellite şarkısıyla katıldığı Almanya oldu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

29 Mayıs 1489 - Mimar Sinan, Osmanlı başmimarı ve inşaat mühendisi (ö. 1588)
29 Mayıs 1794 - Antoine Bussy, Fransız kimyager (ö. 1882)
29 Mayıs 1860 - Isaac Albéniz, İspanyol besteci ve piyanist (ö. 1909)
29 Mayıs 1868 - Abdülmecid Efendi, son Osmanlı halifesi (ö. 1944)
29 Mayıs 1887 - Müfit Ratip, Oyun yazarı ve çevirmen (ö. 1920)
29 Mayıs 1903 - Bob Hope, Amerikalı komedyen (ö. 2003)
29 Mayıs 1904 - Gregg Toland, Amerikalı görüntü yönetmeni (ö. 1948)
29 Mayıs 1917 - John F. Kennedy, ABD'nin 35. Başkanı (ö. 1963)
29 Mayıs 1920 - John Harsanyi, Amerikalı ekonomist (ö. 2000)
29 Mayıs 1922 - Iannis Xenakis, Yunan besteci (ö. 2001)
29 Mayıs 1926 - Abdoulaye Wade, Senegal’in üçüncü Cumhurbaşkanı.
29 Mayıs 1929 - Abdullah Baştürk, Sendikacı ve DİSK Genel Başkanı (ö. 1991)
29 Mayıs 1929 - Korkut Özal, Siyasetçi (ö. 2016)
29 Mayıs 1938 - Şule Yüksel Şenler, Yazar.
29 Mayıs 1941 - Bob Simon, Amerikalı gazeteci ve haber spikeri (ö. 2015)
29 Mayıs 1945 - Aydın Tansel, Şarkıcı, besteci ve müzisyen (ö. 2016)
29 Mayıs 1946 - Héctor Yazalde, Arjantinli eski millî futbolcu (ö. 1997)
29 Mayıs 1948 - Nick Mancuso, İtalyan kökenli Kanadalı oyuncu.
29 Mayıs 1948 - Marianne Pitzen, Alman sanatçı ve müze yöneticisi.
29 Mayıs 1949 - Brian Kidd, İngiliz futbolcu, futbol antrenörü ve teknik direktör.
29 Mayıs 1949 - Francis Rossi, İngiliz müzisyen.
29 Mayıs 1953 - Danny Elfman, Amerikalı film müziği bestecisi.
29 Mayıs 1955 - John Hinckley Jr., Amerikalı suçlu.
29 Mayıs 1956 - La Toya Jackson, Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu (Michael Jackson'ın ablası).
29 Mayıs 1957 - Ted Levine, Amerikalı dizi ve sinema oyuncusu.
29 Mayıs 1957 - Muhsin Mahmelbaf, İranlı yönetmen, senarist, film editörü ve film yapımcısı.
29 Mayıs 1958 - Annette Bening, Amerikalı oyuncu.
29 Mayıs 1959 - Rupert Everett, İngiliz oyuncu.
29 Mayıs 1959 - Roland Koch, İsviçreli aktör.
29 Mayıs 1961 - Melissa Etheridge, Amerikalı şarkıcı ve müzisyen.
29 Mayıs 1963 - Blaze Bayley, İngiliz şarkıcı.
29 Mayıs 1963 - Ukyo Katayama, Formula 1'de altı sezon boyunca yarışmasıyla Japon yarışçı.
29 Mayıs 1967 - Noel Gallagher, İngiliz müzisyen.
29 Mayıs 1967 - Heidi Mohr, Alman profesyonel futbolcu (ö. 2019)
29 Mayıs 1969 - Acun Ilıcalı, Yapımcı, sunucu ve medya patronu.
29 Mayıs 1970 - Roberto Di Matteo, İtalyan teknik direktör, eski futbolcu.
29 Mayıs 1973 - Anthony Azizi, Amerikalı dizi oyuncusu.
29 Mayıs 1975 - Melanie Brown, İngiliz televizyon karakteri, şarkıcısı ve aktris.
29 Mayıs 1975 - David Burtka, Amerikalı oyuncu.
29 Mayıs 1976 - Gülşen Bayraktar, Şarkıcı, besteci ve söz yazarı.
29 Mayıs 1976 - Hakan Günday, Yazar.
29 Mayıs 1980 - Petek Dinçöz, Şarkıcı, manken, oyuncu ve sunucu.
29 Mayıs 1982 - Ana Beatriz Barros, Brezilyalı süper model.
29 Mayıs 1982 - Elyas M'Barek, Alman oyuncu.
29 Mayıs 1982 - Nataliya Dobrinska, Ukraynalı heptatlet.
29 Mayıs 1984 - Carmelo Anthony, Amerikalı basketbolcu.
29 Mayıs 1988 - Daria Kinzer, Hırvat şarkıcı ve söz yazarı.
29 Mayıs 1989 - Riley Keough, Amerikalı oyuncu ve model.
29 Mayıs 1993 - Richard Carapaz, Ekvadorlu yol bisikleti yarışçısı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

29 Mayıs 1425 - Hongxi, Çin'in Ming Hanedanı'nın dördüncü imparatoru (d. 1378)
29 Mayıs 1453 - Ulubatlı Hasan, Osmanlı asker (İstanbul'un fethi sırasında Bizans surlarına ilk sancağı diken yeniçeri) (d. 1428)
29 Mayıs 1453 - XI. Konstantinos, Bizans'ın son İmparatoru (d. 1405)
29 Mayıs 1500 - Bartolomeu Dias, Portekizli kâşif ve denizci (d. 1450)
29 Mayıs 1586 - Adam Lonicer, Alman botanikçi (d. 1528)
29 Mayıs 1814 - Joséphine de Beauharnais, Napoleon Bonaparte'nin eşi (d. 1763)
29 Mayıs 1829 - Humphry Davy, İngiliz kimyager, fizikçi ve mucit (d. 1778)
29 Mayıs 1847 - Emmanuel de Grouchy, Napoleon Döneminde Fransa generali ve mareşali (d. 1766)
29 Mayıs 1892 - Bahaullah, Bahailik dininin kurucusu (d. 1817)
29 Mayıs 1914 - Paul Von Mauser, Alman silah tasarımcısı (d. 1838)
29 Mayıs 1920 - Müfit Ratip, Oyun yazarı ve çevirmen (d. 1887)
29 Mayıs 1942 - John Blyth Barrymore, Amerikalı aktör (d. 1882)
29 Mayıs 1947 - Franz Böhme, II. Dünya Savaşı sırasında Alman general (d. 1885)
29 Mayıs 1951 - Mihail Borodin, Sovyet siyasetçi (d. 1884)
29 Mayıs 1951 - Fanny Brice, Amerikalı oyuncu ve model (d. 1891)
29 Mayıs 1951 - Géza Maróczy, Macar satranç ustası (d. 1870)
29 Mayıs 1958 - Juan Ramón Jiménez, İspanyol şair (d. 1881)
29 Mayıs 1970 - Sünuhi Arsan, Hukukçu (d. 1899)
29 Mayıs 1979 - Mary Pickford, Kanada asıllı Amerikalı aktris (d. 1892)
29 Mayıs 1981 - Song Qingling, Çinli devlet başkanı (d. 1893)
29 Mayıs 1982 - Romy Schneider, Avusturyalı-Fransız aktris (d. 1938)
29 Mayıs 1991 - Coral Browne, Avustralyalı-Amerikalı kadın sahne, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1913)
29 Mayıs 1994 - Erich Honecker, Doğu Almanya'nın son Başkanı (d. 1912)
29 Mayıs 1997 - Jeff Buckley, Amerikalı müzisyen, besteci ve söz yazarı (d. 1966)
29 Mayıs 2003 - Trevor Ford, Galli eski futbolcu (d. 1923)
29 Mayıs 2004 - Kani Karaca, Musiki ustası (d. 1930)
29 Mayıs 2007 - Yıldıray Çınar, Türk halk müziği sanatçısı (d. 1940)
29 Mayıs 2008 - Harvey Korman, Amerikalı aktör (d. 1927)
29 Mayıs 2009 - Steve Prest, İngiliz profesyonel snooker oyuncusu ve koç (d. 1966)
29 Mayıs 2010 - Dennis Hopper, Amerikalı oyuncu ve yönetmen (d. 1936)
29 Mayıs 2011 - Sergey Bagapsh, Abhazya'nın 2. Cumhurbaşkanı (d.1949)
29 Mayıs 2011 - Ferenc Mádl, Macar profesör ve siyasetçi (d. 1931)
29 Mayıs 2011 - Bill Roycroft, Avustralyalı Olimpik binici şampiyonu (d. 1915)
29 Mayıs 2012 - Kanetō Shindo, Japon film yönetmeni, senarist, film yapımcısı ve yazar (d. 1912)
29 Mayıs 2013 - Cliff Meely, Amerikalı eski basketbol oyuncusu (d. 1947)
29 Mayıs 2014 - Karlheinz Böhm, Avusturya kökenli Alman oyuncu ve hayırsever (d. 1928)
29 Mayıs 2014 - Christine Charbonneau, Kanadalı şarkıcı ve besteci (d. 1943)
29 Mayıs 2015 - Doris Hart, Amerikalı tenis oyuncusu (d. 1925)
29 Mayıs 2015 - Betsy Palmer, Amerikalı oyuncu (d. 1926)
29 Mayıs 2015 - Bruno Pesaola, Arjantin-İtalyan eski futbolcu ve teknik direktör (d. 1925)
29 Mayıs 2016 - André Rousselet, Fransız siyasetçi, bürokrat ve iş adamı (d. 1922)
29 Mayıs 2017 - Enitan Bababunmi, Nijeryalı akademisyen ve biyokimya profesörü (d. 1940)
29 Mayıs 2017 - Konstandinos Miçotakis, Yunan siyasetçi (d. 1918)
29 Mayıs 2017 - Manuel Noriega, Panamalı siyasetçi ve asker, devrik Panama devlet başkanı (d. 1934)
29 Mayıs 2018 - Yoseph Imry, İsrailli fizikçi (d. 1939)
29 Mayıs 2018 - Ray Podloski, Kanadalı profesyonel buz hokeyi oyuncusu (d. 1966)
29 Mayıs 2018 - Madiha Yousri, Mısırlı kadın sinema ve dizi oyuncusu (d. 1921)
29 Mayıs 2019 - Tony DeLap, Amerikalı grafik sanatçısı (d. 1927)
29 Mayıs 2019 - Dennis Etchison, Amerikalı yazar, romancı ve senarist (d. 1943)
29 Mayıs 2019 - Bayram Şit, Eski güreşçi (d. 1930)
29 Mayıs 2019 - Peggy Stewart, Amerikalı oyuncu (d. 1923)
29 Mayıs 2019 - Jiří Stránský, Çek şair, oyun yazarı, çevirmen ve aktivist (d. 1931)
29 Mayıs 2020 - Evaldo Gouveia, Brezilyalı şarkıcı-söz yazarı (d. 1928)
29 Mayıs 2020 - Célio Taveira, Brezilyalı millî futbolcu (d. 1940)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cumartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?