Boşalan dükkânların yerine yenisi açılmıyor


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

4 tane üniversite öğrencisi, uyanamadıkları için matematik finaline geç kalırlar ve okula gidince hocaya arabalarının lastiğinin patladığını söylerler. Hoca ilk başta inanmaz ama öğrencilerinin yalvarmalarına dayanamayarak, onları 3 gün sonra sınav yapacağını söyler. Sınav günü gelince hoca, 4 öğrencinin hepsini boş bir salonun ayrı ayrı köşelerine oturtur. Sınav geçme sistemi şöyledir: 100 üzerinden 50 puan alan herkes sınavı geçebilir.
Hocanın hazırladığı sınavda ise ön sayfada 10'ar puanlık 4 tane basit matematik sorusu vardır. Bunları kolayca çözerler. Arka sayfada ise 60 puanlık 1 soru vardır:
"Hangi lastik patladı?"

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Ben, insanların şair ya da çılgın ya da dilenci dedikleri kişiyim, ya da hepsi birdenim." Avusturyalı yazar Joseph Roth...

“Günün Kitap Alıntıları” olarak 9 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 91. doğum günü olan oyun yazarı ve dramaturg Güngör Dilmen'in kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Sen de sorumlusun, elin kolun bağlı oturuyorsun, yaşadığın olaya çözüm getirmeyi düşünmüyorsun."

"Ben kenara itiliverdim. Kadın olduğumu o gün anladım."

"Unutmak aşağılamanın en büyüğüdür."

"Bin yıldır Anadolu kadınının sustuğu çığlık belki senin yüreğinden fışkırır."

Şuraya da "Hayattan Zevk Almanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Konfor alanınızı arada terk edin. Yılda kaç kere konfor alanınızı kendi arzunuzla terk ediyorsunuz? Konfor alanı demek sınır demek. Sınırlarınızın dışına çıkıp kendinize meydan okuyor musunuz? Hep aynı güne uyanmak insanı depresyona sokar. Hatta çok sevdiğim bir söz var, “macera acıtabilir ama monotonluk öldürür.” İnsan, konfor alanının dışına çıktıkça, kendine koyduğu sınırları aştıkça mutlu olan bir varlıktır.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Penguenler sadece yürümeye başlarken ve durmak için enerji harcar. Bu nedenle uzun mesafeler boyunca yürüyebilirler.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Erdoğan’ın ‘Bunlar daha iyi günler’ sözlerine Kılıçdaroğlu ve Akşener'den yanıt
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Meral Akşener ile ilgili sözlerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den yanıt geldi.
Kılıçdaroğlu, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada Erdoğan’ın ‘mafya ağzı’ kullandığını söyledi, erken seçim talebini bir kez daha yineledi. CHP Lideri’nin açıklaması şöyle:
"Erdoğan binlerce trolünden umudunu kaybetmiş olacak ki, kendi de trol gibi konuşmaya başlamış. Mafya ağzı ile “Bunlar daha iyi günler” demiş. Geç bunları kardeşim geç. Er meydanına gel, milletten korkulmaz. Sandığı getir sandığı! #HemenSeçim"
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kendisini hedef alan Erdoğan'a Twitter hesabından yanıt verdi.
Akşener, "İşte biz, tam olarak da bu nedenle, İYİleştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem diyoruz" dedi.
Erdoğan, grup toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:
"Terörle, çetelerle, suç örgütleriyle mücadelede elde edilen bu başarılar birilerini rahatsız etmiştir. Gelin hanım (Akşener) Netanyahu’nun yanına koyuyor ardından da Rize’ye gidiyor. Gelin hanıma gayet güzel ders veriliyor. Yine dua et ki gelin hanıma çok ileriye gitmeden ders verdiler. İkizdere yetmedi, Çayeli'ne gittin. Orada da gerekeni yaptılar. Daha neler olacak neler... Eğer ahde vefa olmazsa bu millet affetmez. Bizler hep bu ülkede gerçekten saygıya dayalı bir siyasetin yanında olduk, bunun çalışmasını yaptık."

CHP'li Tanrıkulu'ndan, Erdoğan'ın Akşener'e yönelik sözlerine tepki: Açıkça 'muhalefete karşı linç girişiminde bulunun' çağrısı yapıyor
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e yönelik "Gelin Hanım dua et ki, Rize'de çok ileriye gitmeden ders verdiler, bunlar iyi günler, daha neler olacak neler..." sözlerini değerlendirdi. Tanrıkulu, "Sokağa açıkça 'muhalefete karşı linç girişiminde bulunun' çağrısı yapıyor" dedi. "Bu çağrıdan sonra sokağın ne yapacağı hiç belli olmaz. İnsanlar durumdan vazife çıkartırlar" diyen Tanrıkulu, "Sokağa böyle bir çağrıyı Cumhurbaşkanı yapamaz, Sayın Cumhurbaşkanının bu sözlerini acilen düzeltmesi lazım, çok acil bir biçimde düzeltmesi lazım" çağrısında bulundu.

Erdoğan'ın destek konuşmasının ardından Soylu'dan ilk açıklama
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in çektiği videolarla hedef aldığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında yaptığı açıklamada destek verdi. Erdoğan'ın yaptığı konuşmanın ardından Soylu, Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. Soylu, kendisi için "Yanında olduk, yanındayız ve yanında olacağız" diyen Erdoğan'a teşekkür etti. Soylu, şunları söyledi:
"Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın emrinde olduk, emrindeyiz, emrinde olacağız."

11 isim hakkında suç duyurusu
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in 7’inci videoda belirttiği uyuşturucu ticareti, cinayet ve diğer benzeri iddialarla ilgili 11 isim hakkında suç duyurusunda bulundu.
HKP, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Eski Başbakan Tansu Çiller, Eski MİT Özel Harekât Dairesi Başkanı Korkut Eken, Süleyman Soylu’nun kardeşi Sadık Soylu, Eski Başbakan Binali Yıldırım, Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım, Halil Falyalı, organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker hakkında suç duyurusunda bulundu. HKP avukatları kişilerin, “Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma, yönetme, üye olma, örgüte yardım etme”, “Kasten adam öldürme”, “Uyuşturucu veya uyuşturucu madde imal ve ticareti”, “Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma” ve “Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçlarını işlediklerini iddia ederek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. 

Harmandalı atık depolama tesisinin kapanmasını isteyen mahalleli yol kapatma eylemi yaptı
İzmir'in Çiğli Harmandalı semtindeki zemin çatlaklarına neden olduğu düşünülen atık depolama tesisinin kapanması için mahalleli eylem yaptı. Cumhuriyet Mahallesi'ndeki Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisine giden çöp kamyonlarının kullandığı bölgede bir araya gelen mahalleli yolu bir süre trafiğe kapattı. Açıklamada konuşan Cumhuriyet Mahallesi muhtarı Dursun Ali Kazar, 2019 yılı Ağustos ayından bu yana görülen zemin hareketleri ve çatlaklar nedeniyle kaymakamlık kararıyla 6 ev ve bir ahırın tahliye edildiğini hatırlattı. Bu çatlakların atık depolama tesisinden kaynaklı olduğunu ancak İzmir Büyükşehir Belediyesinin bunu kabul etmediğini ifade eden Kazar, ömrü dolan tesisin artık kapanması gerektiğini söyledi. Kazar, "Burada bir Ümraniye faciası yaşanmasını mı bekliyorlar? 2010 yılında eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu çöplüğün kapanacağını, buranın kapasitesinin dolduğunu söyledi. Şimdi hangi verilere göre bu çöp alanının süresi uzatılıyor? Sayın Tunç Soyer niye görmüyor, niye iletişim kurmuyor? Gelsin, burayı kendisi görsün. Biz bu çöp tesisinin zaman kaybetmeden kapatılmasını istiyoruz" diye konuştu. Basın açıklamasını okuyan mahalleli Safiye Yılmaz ise, zemin hareketliliğinin metan gazından kaynaklandığını söyleyerek, koku içinde yaşadıklarını belirtti.

Boşalan dükkânların yerine yenisi açılmıyor
Yaklaşık 15 aydır devam eden salgın özellikle küçük esnafı darboğaza soktu. Salgın sürecinde açıklanan ekonomik paketler ise küçük esnafın derdine derman olmaktan çok yeni borçlar yarattı. Bu süreçte ise ekonomik kriz nedeniyle bunalıma giren yüzlerce kişi intihar etti. Binlerce dükkân ise bu yılın ilk 4 ayında iflas bayrağını çekerek kepenk indirdi. Kısıtlamalar nedeniyle geçtiğimiz yıldan beri faaliyetleri büyük oranda azalan ve herhangi bir destek olmadan 3 kapanma süreci yaşayan işletmeler, azalan gelirleriyle giderlerini karşılayamıyor. Esnafa verilecek olan 3 ve 5 bin TL’lik hibe desteği ise zararı boyunu aşan esnafı tatmin etmedi. Esnaf artık birkaç bin TL’lik hibelerin, kapanan kepenkleri açmaya yetmeyeceğini söylüyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, kısıtlamalar nedeniyle kapanan işletme olmadığı söylense de Esnaf ve Sicil Gazetesi verilerine göre ülke genelinde sadece nisan ayında, sicilden ve meslekten terkinini yaparak iflas eden esnaf sayısı 7 bin 75’i buldu. Sadece İzmir’de yılbaşından bu yana 2 bin 389 esnaf kepenk indirdi. Kepenk indiren işletmeler nedeniyle İzmir’in birçok yerinde satılık ve kiralık dükkân var. Boşalan dükkânların yerine yeni işletmeler ise açılmıyor. İzmir’in en işlek caddelerinden biri olan Alsancak Talatpaşa Bulvarı’ndaki yan yana boş olan 3 dükkân durumun vahametini ortaya koyuyor. Butik, şarküteri ve spor giyim olarak hizmet veren dükkânların yaklaşık 6 aydır boş olduğu öğrenildi. Konak’ta kahveci olan Ramazan Dağ ise, dükkânının bulunduğu caddede eskiden 6 tane kahve olduğunu şimdi ise yalnızca 3 tane kaldığını söyledi. Dağ, “Yaklaşık 15 aylık süreçte çok kısa bir süre açtık onda da gelen kişilere oyun oynatmamız yasaktı o yüzden doğru düzgün iş yapamadık. Bir sürü kahveci esnafı arkadaşımız intihar etti. Kira, fatura, eleman maaşı derken insanlar dayanamadı” dedi. Destek alamadıklarını belirten Dağ, “Şimdi 5 bin TL destek verecekler bize. Ondan önce bir kere daha 5 bin TL verdiler. 15 ayda yaklaşık 10 bin TL destek aldık bu destek çok az. Tüm bunlar dışında bir de kredi kullandırdılar ama ben almadım alsam nasıl ödeyeceğim? Ben meselâ şu anda ikinci el mobilya satıyorum. Ne yapalım? Mecbur kaldık. Tüm umudumuz virüsün bitmesi ve tamamen normale dönmek” ifadelerini kulladı.

Koca: 1 Haziran’dan itibaren aşılama programımız hızlanmış olacak
Bilim Kurulu, "Türkiye’nin aşı tedariki ve aşılama takvimi ile kademeli normalleşme" başlıklarıyla toplandı. Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "1 Haziran’dan itibaren aşılama programımız hızlanmış olacak. 1 Haziran’dan itibaren 50 yaş üzeri vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacak," ifadelerini kullandı. Koca, "Nüfusumuzun 3 katını aşan 270 milyon doz aşıyı imza altına aldık.  Önümüzdeki hafta başında yaklaşık 5 milyon doz aşı daha ülkemize ulaşacak," dedi. "Kendi geliştirdiğimiz aşımızın kullanımının yaklaştığı müjdesini vermek isterim" diyen Koca, "Dünyanın en hızlı kampanyalarından birini yürüttük. Aşı üretmeyen ülkeler içinde en çok aşıyı, en kısa sürede yürüten program yürüttük. Tüm girişimlere rağmen aramızdaki anlaşma ve iyi ilişkilerle devamı için karşılıklı gayret gösterdik," ifadelerini kullandı.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 65 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Azeri şair Samed Vurgun'un bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

Azerbaycan


Çok geçmişim bu dağlardan,
Turna gözlü pınarlardan
İşitmişim uzaklardan
Sakin akan arazları;
Sınamışım dostu, yarı…


El bilir ki, sen benimsin,
Yurdum, yuvam, meskenimsin,
Anam, doğma vatanımsın!
Ayrılarmı gönül candan?
Azerbaycan, Azerbaycan!


Ben bir uşak, sen bir ana,
O kadar ki, bağlıyım sana:
Hangi semte, hangi yana
Hey uçsam da yuvam sensin,
Elim, günüm, obam sensin!


Fakat senden gen düşende,
Ayrılık benden düşende,
Saçlarıma kır düşende
Boğar aylar, yıllar beni,
Kınamasın eller beni.


Dağlarının başı kardır,
Ak örtülü bulutlardır.
Büyük bir geçmişin vardır,
Bilinmiyor yaşın senin,
Neler çekmiş başın senin.


Düştün uğursuz dillere,
Nes aylara, nes yıllara.
Nesillerden nesillere
Geçen bir şöhretin vardır;
Oğlun, kızın bahtiyardır…


Hey bakarım bu düzlere,
Ala gözlü gündüzlere;
Kara hallı ak yüzlere
Gönül ister şe’r yaza;
Gençleşirim yaza-yaza…


Ölmez gönül, ölmez eser,
Nizamiler, Füzuliler
Elin kalem, sinem defter,
De gelsin her neyin vardır,
Deyilen söz yadigardır.

#SamedVurgun
(Notlar: Gen: Dargın, küskün Nes: Uğursuz)

Yurdumuzda ve dünyada özel bir gün yokmuş bugün...

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

27 Mayıs 1703 - Rus Çarı I. Petro, Rus İç Savaşı sırasında Petrograd, Sovyetler Birliği döneminde Leningrad olarak anılan Sankt-Peterburg şehrini kurdu.
27 Mayıs 1905 - Tsushima Muharebesi başladı. Ertesi gün Japon Donanması'nın, Rus Donanması'nı neredeyse yok etmesiyle son buldu. Bu savaş dünya tarihinin ilk modern deniz savaşı oldu.
27 Mayıs 1907 - San Francisco, Kaliforniya'da veba salgını baş gösterdi.
27 Mayıs 1915 - Osmanlı Hükümeti tarafından Sevk ve İskan Kanunu kabul edildi.
27 Mayıs 1935 - Türkiye'de hafta tatili, Cuma'dan Pazar'a alındı.
27 Mayıs 1940 - Le Paradis katliamı: Almanlar tarafından çevrilen Kraliyet Norfolk Müfrezesi'nden 99 askerden sadece 2'si kurtulabildi.
27 Mayıs 1941 - Alman zırhlısı Bismarck, İngiliz Kraliyet Donanması tarafından batırıldı.
27 Mayıs 1944 - Latin harfleri ile ilk Cumhuriyet altını basıldı.
27 Mayıs 1953 - Paris'te Belçika, Fransa, İtalya, Lüksemburg, Hollanda ve Batı Almanya arasında Avrupa Savunma Birliği Antlaşması imzalandı.
27 Mayıs 1957 - İstanbul'da yapılan Dünya Güreş Şampiyonası'nda Türkiye Millî Güreş Takımı, serbestte dört birincilikle dünya şampiyonu oldu.
27 Mayıs 1958 - Amerikan F-4 Phantom II çok amaçlı avcı-bombardıman uçağı ilk uçuşunu yaptı.
27 Mayıs 1960 - 27 Mayıs Darbesi: Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koydu. Silahlı Kuvvetler adına ülke yönetimini Millî Birlik Komitesi üstlendi. Orgeneral Cemal Gürsel, Millî Birlik Komitesi'nin başına getirildi. Millî Birlik Komitesi, ilk iş olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ve Hükûmeti feshetti ve her türlü siyasi faaliyeti yasakladı.
27 Mayıs 1960 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yönetime el koymasının ardından gözaltına alınan eski İçişleri Bakanı Namık Gedik intihar etti. Aynı gün gözaltına alınan 150 kişi Yassıada'ya getirildi.
27 Mayıs 1961 - Anayasa, Kurucu Meclis'te oylamaya katılan 262 üyeden 260'ının oyuyla kabul edildi.
27 Mayıs 1962 - Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi (ÇNAEM) açıldı.
27 Mayıs 1980 - Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak, Ankara'da uğradığı bir suikast sonucu öldü.
27 Mayıs 1992 - Iğdır ve Ardahan il oldu.
27 Mayıs 1994 - ABD'de 20 yıldır sürgünde bulunan Sovyet yazar Aleksandr Soljenitsin ülkesine döndü.
27 Mayıs 1995 - Bir grup kadın, Cumartesi günü saat 12:00'de gözaltında kaybolanların bulunması ve sorumluların ortaya çıkarılarak yargılanması talebiyle, İstanbul Galatasaray Lisesi önünde oturdu. Daha sonra Cumartesi Anneleri olarak anılan insan hakları savunucuları, dört yıl boyunca her Cumartesi saat 12:00'de aynı yerde buluştu.
27 Mayıs 1999 - Birleşmiş Milletler Savaş Suçluları Mahkemesi, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'i Kosova'daki vahşetin sorumlusu olmakla ve etnik Arnavutlara karşı soykırım yapmakla suçladı.
27 Mayıs 2007 - Mehmet Ağar Genel Başkanlığı'ndaki DYP, eski Demokrat Parti'nin adını aldı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

27 Mayıs 1332 - İbni Haldun, Arap düşünür ve tarihçi (ö. 1406)
27 Mayıs 1509 - Pasquale Cicogna, Venedik Cumhuriyeti'nin 88'inci dükası (ö. 1595)
27 Mayıs 1794 - Cornelius Vanderbilt, Amerikalı girişimci (ö. 1877)
27 Mayıs 1799 - Jacques Fromental Halévy, Fransız besteci (ö. 1862)
27 Mayıs 1818 - Fransiscus Cornelis Donders, Hollandalı doktor (ö. 1889)
27 Mayıs 1837 - Wild Bill Hickok, Amerikalı silahşör, iz sürücü ve kanun adamı (ö. 1876)
27 Mayıs 1877 - Isadora Duncan, Amerikalı dansçı (ö. 1927)
27 Mayıs 1880 - Joseph Grew, Amerikalı diplomat (ö. 1965)
27 Mayıs 1882 - Tevfik Sağlam, Bilim adamı ve askeri hekim (İstanbul Üniversitesi Rektörlerinden ve Verem Savaş Derneği Başkanlarından) (ö. 1963)
27 Mayıs 1884 - Max Brod, Alman yazar, bestekâr ve gazeteci (ö. 1968)
27 Mayıs 1894 - Dashiell Hammett, Amerikalı polisiye yazarı (ö. 1961)
27 Mayıs 1907 - Rachel Carson, Amerikalı yazar (ö. 1964)
27 Mayıs 1908 - Mazhar Şevket İpşiroğlu, Sanat tarihçisi (ö. 1985)
27 Mayıs 1911 - Teddy Kollek, İsrailli siyasetçi (ö. 2007)
27 Mayıs 1911 - Vincent Price, Amerikalı oyuncu (ö. 1993)
27 Mayıs 1912 - John Cheever, Amerikalı yazar (ö. 1982)
27 Mayıs 1915 - Herman Wouk, Yahudi asıllı Amerikalı romancı ve Pulitzer Ödülü sahibi.
27 Mayıs 1922 - Christopher Lee, İngiliz aktör (ö. 2015)
27 Mayıs 1923 - Henry Kissinger, Yahudi kökenli Amerikalı diplomat, siyaset bilimci ve siyasetçi.
27 Mayıs 1928 - Ayfer Feray, Sinema ve tiyatro sanatçısı (ö. 1994)
27 Mayıs 1930 - Güngör Dilmen, Oyun yazarı ve dramaturg (ö. 2012)
27 Mayıs 1930 - John Barth, Amerikalı romancı ve kısa hikâye yazarı.
27 Mayıs 1934 - Uwe Friedrichsen, Alman sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2016)
27 Mayıs 1937 - Allan Carr, Amerikalı film yapımcısı (ö. 1999)
27 Mayıs 1939 - Don Williams, Amerikalı country tarzı şarkıcı, söz yazarı (ö. 2017)
27 Mayıs 1943 - Cilla Black, İngiliz şarkıcı ve televizyon yıldızı (ö. 2015)
27 Mayıs 1944 - Alain Souchon, Fransız şarkıcı-şarkı yazarı, oyuncu.
27 Mayıs 1950 - Dee Dee Bridgewater, Amerikalı caz sanatçısı.
27 Mayıs 1956 - Giuseppe Tornatore, İtalyan senarist ve yönetmen.
27 Mayıs 1957 - Siouxsie Sioux, İngiliz şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve yapımcı.
27 Mayıs 1959 - Donna Strickland, Kanadalı fizik doktoru.
27 Mayıs 1960 - Metin Tokat, Futbol hakemi.
27 Mayıs 1960 - Önder Paker, Tiyatro yönetmeni ve oyun yazarı.
27 Mayıs 1962 - Zeynep Tunuslu, Modacı ve gazeteci.
27 Mayıs 1963 - Sezgin Tanrıkulu, Hukukçu ve siyasetçi.
27 Mayıs 1967 - Paul Gascoigne, İngiliz futbolcu.
27 Mayıs 1968 - Harun Erdenay, Millî basketbolcu.
27 Mayıs 1969 - Valérie Barlois, Fransız eskrimci.
27 Mayıs 1970 - Joseph Fiennes, İngiliz oyuncu.
27 Mayıs 1971 - Paul Bettany, İngiliz oyuncu.
27 Mayıs 1971 - Lisa Lopes, Amerikalı şarkıcı (ö. 2002)
27 Mayıs 1972 - Sibyl Buck, Amerikalı müzisyen ve model.
27 Mayıs 1973 - Yorgos Lanthimos, Yunan film yönetmeni, senarist.
27 Mayıs 1973 - Jack McBrayer, Amerikalı oyuncu ve komedyen.
27 Mayıs 1974 - Gürkan Uygun, Oyuncu.
27 Mayıs 1975 - André 3000, Amerikalı rapçi ve prodüktör.
27 Mayıs 1975 - Jadakiss, Amerikalı rapçi.
27 Mayıs 1975 - Barış Bağcı, Oyuncu.
27 Mayıs 1975 - Jamie Oliver, İngiliz şef, televizyon programcısı, yazar ve lokantacı.
27 Mayıs 1976 - Jiří Štajner, Çek millî futbolcu.
27 Mayıs 1981 - Özgür Çevik, Oyuncu ve şarkıcı.
27 Mayıs 1982 - Natalya Neidhart, Kanadalı profesyonel güreşçi.
27 Mayıs 1983 - Lucenzo, Fransız şarkıcı.
27 Mayıs 1987 - Bora Hun Paçun, Millî basketbolcu.
27 Mayıs 1988 - Tobias Reichmann, Alman hentbolcu.
27 Mayıs 1989 - Nina Radojčić, Sırp şarkıcı ve söz yazarı.
27 Mayıs 1990 - Samuel Armenteros, Küba asıllı İsveçli futbolcu.
27 Mayıs 1990 - Nadine Beiler, Avusturyalı hip hop ve pop şarkıcısı.
27 Mayıs 1990 - Chris Colfer, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

27 Mayıs 366 - Procopius, I. Valentinianus'e karşı imparatorluğunu ilan eden Kilikya yerlisi, Constantinus hanedanı mensubu (d. 326)
27 Mayıs 927 - I. Simeon, Birinci Bulgaristan İmparatorluğu'nun 893-927 yılları arasında hüküm süren çarı. I. Boris'in oğluydu (d. 864)
27 Mayıs 1564 - Jean Calvin, Fransız din reformcusu ve Kalvenizmin kurucusu (d.1509)
27 Mayıs 1690 - Giovanni Legrenzi, İtalyan besteci ve organist (d. 1626)
27 Mayıs 1762 - Alexander Gottlieb Baumgarten, Alman filozof (d. 1714)
27 Mayıs 1797 - François-Noël Babeuf, Fransız yazar (d. 1760)
27 Mayıs 1831 - Jedediah Smith, Amerikalı avcı, iz sürücü, kürk tüccarı ve kâşif (d. 1799)
27 Mayıs 1840 - Niccolo Paganini, İtalyan keman virtüözü ve besteci (d. 1782)
27 Mayıs 1910 - Robert Koch, Alman hekim ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (d. 1843)
27 Mayıs 1914 - Joseph Wilson Swan, İngiliz fizikçi ve kimyager (d. 1828)
27 Mayıs 1935 - Ahmet Cevdet Oran, Yayıncı, yazar ve gazeteci (d. 1862)
27 Mayıs 1939 - Joseph Roth, Avusturyalı romancı (d. 1894)
27 Mayıs 1941 - Ernst Lindemann, Alman asker (d. 1894)
27 Mayıs 1942 - Muhammed Hamdi Yazır, Din adamı, tercüman, hattat ve müfessir (d. 1878)
27 Mayıs 1947 - Evans Carlson, Amerikalı Kolordu komutanı (d. 1896)
27 Mayıs 1949 - Robert Ripley, Amerikalı karikatürist (d. 1890)
27 Mayıs 1950 - Vilmos Tkálecz, Macar-Sloven okul müdürü ve politikacı (d. 1894)
27 Mayıs 1953 - Otto Meissner, Almanya Cumhurbaşkanı Dairesi başkanı (d. 1880)
27 Mayıs 1956 - Samed Vurgun, Azeri şair (d. 1906)
27 Mayıs 1960 - Namık Gedik, Siyasetçi (d. 1911)
27 Mayıs 1964 - Jawaharlal Nehru, Hindistan'ın ilk Başbakanı (d. 1889)
27 Mayıs 1969 - Jeffrey Hunter, Amerikalı sinema oyuncusu ve yapımcı (1926)
27 Mayıs 1980 - Gün Sazak, Siyasetçi ve eski Gümrük ve Tekel Bakanı (d. 1932)
27 Mayıs 1987 - John Howard Northrop, Amerikalı kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1891)
27 Mayıs 1988 - Ernst Ruska, Alman fizikçi (d. 1906)
27 Mayıs 1989 - Sabite Tur Gülerman, Ses sanatçısı (d. 1927)
27 Mayıs 1991 - Temel Cingöz, Asker (suikast sonucu) (d. 1941)
27 Mayıs 1996 - Ziya Kayla, Bürokrat (d. 1912)
27 Mayıs 2000 - Maurice Richard, Kanadalı buz hokeyi oyuncusu ve koç (d. 1921)
27 Mayıs 2003 - Luciano Berio, İtalyan avangart besteci, orkestra şefi, kuramcı ve öğretmen (d. 1925)
27 Mayıs 2004 - Umberto Agnelli, İtalyan girişimci, siyasetçi ve Fiat'ın Başkanı (d. 1934)
27 Mayıs 2006 - Mübeccel Vardar, Tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1960)
27 Mayıs 2009 - Clive Granger, Galli ekonomist ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi (d. 1934)
27 Mayıs 2010 - Talip Özkan, Türk Halk Müziği sanatçısı (d. 1939)
27 Mayıs 2011 - Jeff Conaway, Amerikalı oyuncu (d. 1950)
27 Mayıs 2011 - Margo Dydek, Polonyalı basketbolcu (d. 1974)
27 Mayıs 2012 - Johnny Tapia, Meksika asıllı Amerikalı boksör (d. 1967)
27 Mayıs 2013 - Nazmiye Demirel, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in eşi (d. 1927)
27 Mayıs 2013 - Bill Pertwee, İngiliz komedyen, yazar ve oyuncu (d. 1926)
27 Mayıs 2014 - Adnan Varınca, Natürmort ressam (d. 1918)
27 Mayıs 2014 - Massimo Vignelli, İtalyan tasarımcı (d. 1931)
27 Mayıs 2017 - Gregg Allmann, Amerikalı gospel-rock müzisyeni (d. 1947)
27 Mayıs 2017 - Kiran Ashar, Hint kriketçi (d. 1947)
27 Mayıs 2017 - Hyun Hong-choo, Güney Koreli avukat, siyasetçi ve diplomat (d. 1940)
27 Mayıs 2017 - Ludwig Preis, Alman futbol menajeri ve antrenör (d. 1971)
27 Mayıs 2018 - John DiFronzo, Amerikalı suç örgütü (mafya) lideri (d. 1928)
27 Mayıs 2018 - Gardner Dozois, Amerikalı bilimkurgu yazarı ve editör (d. 1947)
27 Mayıs 2018 - Andres Gandarias, İspanyol profesyonel uzun yol bisiklet yarışçısı (d. 1943)
27 Mayıs 2018 - Ali Lütfi Mahmud, Mısırlı siyasetçi (d. 1935)
27 Mayıs 2018 - Arda Öziri, Dizi ve sinema oyuncusu (d. 1978)
27 Mayıs 2019 - Bill Buckner, Amerikalı profesyonel beyzbol oyuncusu (d. 1949)
27 Mayıs 2019 - Gabriel Diniz, Brezilyalı şarkıcı ve besteci (d. 1990)
27 Mayıs 2019 - Tony Horwitz, Amerikalı gezeteci ve yazar (d. 1958)
27 Mayıs 2020 - Larry Kramer, Amerikalı oyun yazarı; senarist, romancı (d. 1935)
27 Mayıs 2020 - Liesbeth Migchelsen, Hollandalı kadın millî futbolcu ve antrenör (d. 1971)
27 Mayıs 2020 - Nicholas Rinaldi, Amerikalı şair ve yazar (d. 1934)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Perşembe.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?