BioNTech aşısının ASM'lerde yapılabilmesi için çalışma başlatıldı


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Komiser tavuk hırsızına sormuş:
- "Oğlum, köpekleri atlatıp, kümesten tavuğu nasıl çaldın?"
- "Komiserim, onu söylemem, meslek sırrıdır." demiş hırsız.
Komiser:
- "Ama ben söyletmesini bilirim." deyince hırsız cevap vermiş:
- "O da sizin meslek sırrınızdır."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Şu düşündürücü çağımızda, daha da düşündürücü olan, bizim hâlâ düşünmüyor olduğumuzdur." demiş Alman varoluşçu filozof Martin Heidegger...

“Günün Kitap Alıntıları” olarak 6 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 90. doğum günü olan yazar Tarık Dursun K.'nın kitaplarından iki alıntı paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

"Az çok hoşlandığım insanlar oldu. Olmadı değil. Ama bir türlü sarmadılar beni. Çabuk uzaklaşmasını bildim. Hayırları bastım, geçtim. Şimdi aklım başımda. Rahatça düşünebiliyorum. Gerçek aşkı duyabiliyorum."

"Bugünkü dünyada insanın bir gözünden öbürüne güveni olmamalıymış."

Şuraya da "Hayattan Zevk Almanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Olumsuz duyguların yaşamınızın kontrolünü ele almasına izin vermeyin. Korku, endişe, kıskançlık, hırs, umutsuzluk, öfke gibi duygularınızın kontrolünü başkalarına verdiğimiz sürece özgür olamazsınız. Başınıza gelenlerden ötürü mağdur koltuğuna oturmayın. Yazar Halil Cibran, “Yaşamınızı hayatın size sunduklarından çok, sizin hayatın size sundukları karşısındaki tutumunuz; başınıza gelenlerden çok, başınıza gelenleri zihninizin nasıl algıladığı belirler” diyor. Yaşamınızın, duygularınızın ve mutluluğunuzun kararını siz verin. Kontrolü dış etkenlere ve diğerlerine bırakmayın.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Dünyanın en büyük hayvanı olan mavi balinanın dilinin ağırlığı, bir filin ağırlığından fazladır.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Mumcu ailesinin avukatı Halil Sevinç: 'Suyu bulandırmak istiyorlar'
Uğur Mumcu’nun bombalı saldırı sonucu katledilmesiyle ilişkili iki dava halen sürüyor ancak somut gelişme yok. Mumcu ailesinin avukatı Halil Sevinç, “Havada duran iddiaların bulunduğunu ancak hiçbir iddianın altının doldurulmadığını” söyleyerek “İkisinde de suyu bulandırmak istiyorlar. Devlet, hukuk devletiyse, bu iddiaların hepsini araştırıp ortaya koyması gerekiyor. Davada son sözümüz vardı, ‘Tetikçiler bunlarsa, tetiği çektirenler kim?’ diye. O soru hâlâ askıda duruyor” ifadelerini kullandı. 

Çay üreticilerinin fiyat ve günlük kota isyanı
Artvin'in Kemalpaşa ilçesinde çay üreticileri, yaş çay için açıklanan taban fiyatını ve günlük alım kotasını protesto etti. Kemalpaşa’da çay üreticileri, ÇAYKUR’un günlük dönüm başı 17 kilogram çay alacağını açıklaması üzerine, çaylarını düşük fiyata özel sektöre satmak zorunda kalacaklarını ileri sürerek eylem yaptı. İlçedeki çay fabrikası önünde toplanan kalabalık açıklanan günlük çay alım kotasını ve çay fiyatını protesto etti. Yanlarında getirdikleri yaş çayı fabrika bahçesine döken üreticiler, bir süre oturma eylemi yaparak Sarp transit karayolunu ulaşıma kapadı. Günde 10 saatten fazla çay topladıklarını belirten çay üreticileri verilen 4 liranın az olduğunu ancak uygulanan günlük kota ile özel sektöre mahkûm edildiklerini ileri sürdü. Özel sektörün çayın kilosunu 2.80 TL’den aldığını belirten üreticiler dertlerini fabrika müdürüne anlatmaya çalıştı. Müdür ise açıklanan kontenjandan fazla alım yaptıklarını ileri sürdü. Üreticiler adına konuşma yapan Yoldaş Gümüşkaya, “Bugün 10 ton kotası olan insan, fabrikaya 10 tonunu veremiyorsa, 2 tonunu veriyorsa. Geri kalan çaylarını özel sektöre veriyorsa, bu fabrika zaten özelleşmiş arkadaşlar. Bunlar açık açık şunu yapamazlar. ‘Biz ÇAYKUR'u özelleştirdik. İşçilerini de teker teker atacağız’ diyemezler. Böyle bir şeye cesaret edemezler. Bu tarz politikalarla, ÇAYKUR'u zaten özelleştiriyorlar. Biz burada toplandık. Derdimiz, tasamız, kırmak dökmek, böyle bir şey değil. İnsanları üzmek de değil. Adamın 10 ton çayı var 4 tonunu vermiş. 6 tonunu kime verecek? İstanbul pazarında 2 bin 800 TL. Bunun bin lirası zaten işçiye gidiyor. Bu bize reva mı?” diye konuştu. Çayını kamyona yükleyen bir üretci ise,  “Fabrikaya çayı satamıyoruz. Hükümet kontenjan yaptı bizi özellere mahkum etti. Çayımızı dereye döküyoruz. Lanet olsun böyle işe. Vatandaş ne yiyecek. Açız aç. Çaylarımızı alın hükümet” diye isyan etti. Fabrikanın önünden geçen uluslararası transit karayolunu oturma eylemi yaparak bir süre trafiğe kapatan üreticiler, “Çayda kontenjana, kotaya son”, “ÇAYKUR halkındır satılamaz” sloganları atarak tepkilerini dile getirdi. Üreticiler daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Çoruh Nehri'ne dökülen Oltu Çayı ilk kez kurudu
Kargapazarı Dağları'ndan doğan ve Erzurum'un Oltu ilçesinden geçerek, Çoruh Nehri'ne karışan Oltu Çayı, baharda debisi 4-5 kat artarken, bu yıl kurudu. Bölge halkı, çayın balıklar için yaşam alanı olmaktan çıktığını söyledi. Erzurum'da Oltu ilçesini ikiye ayıran Oltu Çayı için son yılların en kurak dönemi yaşanıyor. Bölge kışın ve ilkbaharda yeterli yağışı almadığı için suyun azaldığı çay, mayıs ayında ise kurudu. Bahar aylarında debisi 4-5 kat artan ve sık sık taşkınların meydana geldiği Oltu Çayı'nın kurumasıyla balıkların yaşam alanı da kalmadı. Çayın ilk defa kuruduğunu söyleyen Aslanpaşa Mahallesi'nin muhtarı Zafer Şahin, "Daha 5'inci ayın sonlarındayız. Her sene bu aylarda Oltu Çayı yatağına sığmazken, böyle bir şey tarihinde belki de ilk defa yaşanıyor. Ciddi manada su sıkıntımız var, arazilerimiz suya hasret kalacak. Yardım bekliyoruz. Böyle giderse perişan olacağız" dedi. Kış ve ilkbahar mevsimlerindeki kuraklık nedeniyle çayın kuruduğunu belirten Selami Bulut ise "Havaların kurak gitmesi nedeniyle çayda su kalmadı. Arazilerimiz susuz kaldı. Şimdiye kadar hiç böyle olmamıştı" diye konuştu. Bölge halkından Selami Altun da "Ben 63 yaşındayım Oltu'da doğdum, büyüdüm; havaların kurak gitmesinden dolayı mayıs ayında çayın bu kadar azalmasına ilk defa şahit oluyorum. Geçtiğimiz yıllarda çay coşkun akardı" dedi. Abdullah Demir ise çayın balıklar için yaşam alanı olmaktan çıktığını söyledi. (DHA)

BioNTech aşısının ASM'lerde yapılabilmesi için çalışma başlatıldı
Sağlık Bakanlığınca uygun saklama koşullarının sağlanabileceği kriterleri taşıyan Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) Kovid-19 aşısı BioNTech'in de yapılabilmesi için çalışma başlatıldı. Kovid-19 ile mücadelede "acil kullanım" onayı alan Sinovac ve BioNTech aşıları ile toplumsal bağışıklama sürecini yürüten Sağlık Bakanlığı, aşı teminine paralel olarak daha kısa sürede toplumu aşılayabilmek amacıyla harekete geçti. Daha önce (-80) derecede saklanması gerektiği belirtilen BioNTech aşısına ilişkin Avrupa İlaç Ajansının (EMA) "BioNTech aşılarını saklama koşullarında değişiklik olduğunu ve aşı dolaplarında "2-8" derece arasında 5 gün yerine bir ay saklanabileceğini" açıklamasının ardından aşılamada izlenen yol haritası, Sağlık Bakanlığınca yeniden değerlendirmeye alındı. Aşılama konusunda sağlık altyapısı güçlü olan Türkiye'de Bakanlık tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında BioNTech aşıları da Sinovac gibi aile sağlığı merkezlerinde hekimlerin gözetiminde yapılabilecek. Bakanlık tarafından belirlenen kriterleri taşıyan büyük ASM'lerde ülke genelinde BioNTech aşılarının da yapılmasıyla toplumsal bağışıklamada hedeflenen yüzde 70 oranı çok daha kısa sürede tamamlanabilecek. Değerlendirmenin olumlu sonuçlanması halinde aşılama eş zamanlı olarak ülke genelinde başlatılacak.

DSÖ Genel Direktöründen aşı krizi uyarısı: Salgında başa dönebiliriz
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 aşılarının adaletsiz dağılımını eleştirdi, halkının büyük kısmını aşılayan ülkelere ve aşı üreticilerine çağrı yaptı. Tüm aşıların yüzde 75'inden fazlasının sadece 10 ülkede uygulandığına dikkat çeken Ghebreyesus, "Bunu söylemenin diplomatik bir yolu yok, (çünkü) dünyadaki aşıların çoğunu yapan ve satın alan küçük bir grup ülke, dünyanın geri kalanının kaderini kontrol ediyor" ifadelerini kullandı. Ghebreyesus, "küresel çapta süregelen aşı krizinin, salgını kalıcılaştıran skandal bir eşitsizlik" olduğunu belirterek tüm ülkelerin nüfusunun yüzde 10'nun eylül ayına, yüzde 30'unun da yıl sonuna kadar aşılanması için Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) aşı bağışlanması çağrısında bulundu. "Bu, sadece dört ayda 250 milyon daha fazla insanı aşılamak anlamına geliyor" diyen Ghebreyesus, aşı üreticilerinden bu yıl ürettikleri aşıların yüzde 50'sini COVAX'a vermelerini istedi. Ghebreyesus, mevcut onaylanmış aşıların etkinliğini "önemli ölçüde zayıflatan" hiçbir varyantın ortaya çıkmadığını vurgulayarak, "Ancak durumun böyle kalacağına dair bir garanti yok. Bu virüs sürekli değişim gösteriyor. Gelecekteki değişiklikler (tedavi) araçlarımızı etkisiz hale getirebilir ve bizi (salgında) başa döndürebilir" dedi.. 

İtalya’da tüm bölgeler düşük risk seviyesine indi
İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün (ISS) son raporunun ardından 10-16 Mayıs haftasında corona virüsünün (Covid-19) bulaşma endeksi Rt değerinin önceki ISS haftalık anketinde kaydedilen 0.86’dan 0.78’e düştüğünü açıkladı. Açıklamaya göre Rt değerinin 1'in altında olması salgının gerilediğini gösterirken, geçtiğimiz günlerde vaka sayılarının 5 binin altına düşmesi ve yoğun bakım ünitelerindeki hasta sayısının azalması ile tüm bölgelerin dün itibarıyla düşük risk seviyesine (sarı bölge) indiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı, söz konusu gelişmelerin geçtiğimiz haftalarda ivme kazanan aşılama kampanyasıyla doğrudan bağlantılı olduğunu ifade etti. İtalya'da dün itibarıyla toplam vaka sayısı 4 milyon 194 bin 672'ye ulaşmış, Covid-19 kaynaklı toplam can kaybı da 125 bin 335 olmuştu. Aşılama kampanyasının başından bu yana 31 milyon 60 bin 70 doz Covid-19 aşısı uygulanan ülkede, 10 milyon 275 bin 622 kişiye aşının her iki dozu yapılmıştı.

 

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 38 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 117. doğum günü olan değerli şair Necip Fazıl Kısakürek'in en bilinen ve bana göre en sevilen şiirini paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

KALDIRIMLAR

Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında;
Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum.
Yolumun karanlığa saplanan noktasında,
Sanki beni bekleyen bir hayal görüyorum.

Kara gökler kül rengi bulutlarla kapanık;
Evlerin bacasını kolluyor yıldırımlar.
İn cin uykuda, yalnız iki yoldaş uyanık.
Biri benim, biri de serseri kaldırımlar.

İçimde damla damla bir korku birikiyor;
Sanıyorum, her sokak başını kesmiş devler...
Üstüme camlarını, hep simsiyah, dikiyor;
Gözüne mil çekilmiş bir ama gibi evler.

Kaldırımlar, çilekeş yalnızların annesi;
Kaldırımlar, içimde yaşamış bir insandır.
Kaldırımlar, duyulur, ses kesilince sesi;
Kaldırımlar, içimde kıvrılan bir lisandır.

Bana düşmez can vermek, yumuşak bir kucakta;
Ben bu kaldırımların emzirdiği çocuğum!
Aman, sabah olmasın, bu karanlık sokakta;
Bu karanlık sokakta bitmesin yolculuğum!

Ben gideyim, yol gitsin, ben gideyim, yol gitsin;
İki yanımdan aksın, bir sel gibi fenerler.
Tak, tak, ayak sesimi aç köpekler işitsin;
Yolumun zafer takı, gölgeden taş kemerler.

Ne sabahı göreyim, ne sabah görüneyim;
Gündüzler size kalsın, verin karanlıkları!
Islak bir yorgan gibi, sımsıkı bürüneyim;
Örtün, üstüme örtün, serin karanlıkları.

Uzanıverse gövdem, taşlara boydan boya;
Alsa buz gibi taşlar alnımdan bu ateşi.
Dalıp, sokaklar kadar esrarlı bir kuyuya,
Ölse, kaldırımların kara sevdalı eşi..


#NecipFazılKısakürek

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Anneler Günü (Polonya)
Polonya'da her yıl 26 Mayıs “Anneler Günü” olarak kutlanmaktadır.

26 MAYIS 2021 / YAY BURCUNDA AY TUTULMASI
26 Mayıs saat 14:13’de Yay burcunda gerçekleşecek olan Ay Tutulması ile bizleri neler bekliyor? Burçlara etkisi ne olacak? (Yükselen burcunuza göre okumanızı tavsiye ederim.)
Karma Astrolog Elif Bozkurter'e ait yazının tamamının linkini de buraya bırakıyorum meraklıları için:
https://www.formsante.com.tr/26-mayis-yay-burcunda-ay-tutulmasi-burclara-etkisi-ne-olacak/

KOÇ BURCU 
Eğitim öğretim konuları, yurt dışı bağlantılı işleriniz ile ilgili kısımlarda artık bir tamamlanma sonuca ulaşma aşamasındasınız. Bu ay tutulmasıyla birlikte bir eğitim bitirebilir, aldığınız eğitim konusunda uzmanlaşabilir, yurt dışına taşınma gibi bir planınız var ise bu planlarınızı gerçekleştirmek adına artık uğraştığınız her konuyu tamamlayabilirsiniz.

BOĞA BURCU 
Bu ay tutulması haritanızda başkalarından faydalandığınız maddi konuları gösteren bir alanda gerçekleşiyor. Miras, nafaka, vergi, alacak verecek gibi konularda artık bir sonuca varma durumundasınız. Ayrıca çekmek istediğiniz yüklü bir kredi veya hali hazırda olan kredinizin ödenmesi gibi konularda da fırsatlar elde edebileceğiniz bir zaman zarfı.

İKİZLER BURCU 
İlişkiler, ortaklıklar, kamu ile ilgili işleriniz gündem konunuz olacak bu ay tutulmasıyla birlikte. Uzun zamandır uğraş verdiğiniz bir ortaklı iş veya ilişkinizde olan sorunların artık tamamlanma süreci içine gireceksiniz. Daha özgür ve daha ne istediğini bilen kişiler olarak yolunuza devam etmenin tadını çıkaracaksınız.

YENGEÇ BURCU 
Günlük rutin işler, hizmet verdiğiniz alanlar ve sağlık ile ilgili artık oluşumlarınızda tamamlanma söz konusu. Herhangi bir sağlık sorununuz var ise tedavi yöntemi bulacağınız ve hizmet ettiğiniz alanda beklediğiniz bir değişikliğin gözler önüne serileceği veya rutin işleriniz için kolaylıkla çözümler bulacağınız bir tutulma olacak sizler için. Ayrıca uzun zamandır bir evcil hayvan sahibi olmak isteyip karar veremiyorsanız bununla ilgili de artık karar verebilirsiniz.

ASLAN BURCU 
Aşk hayatınız, flörtleriniz, hobilerinizde şimdiye kadar yaşadığınız gelişmelerin meyvelerini toplama zamanı. Bir hobinizi artık mesleğe çevirmek ve maddi anlamda para kazanmak istiyorsanız bu dolunay size yenilikçi değişik fikirler ile destekleyecek. Aşk hayatınız da sorunlar var ise bitişler yaşanabilir. Çünkü artık daha iyilerine yer açmak için gökyüzü size şans verecek.

BAŞAK BURCU 
Aile, aile büyükleri ile ilgili konular, taşınma, yer değiştirme, mülk alım satımı konuları gündeminizde bu tutulmayla birlikte. Düşündüğünüz bir şehir değişikliği, ya da planladığınız bir taşınma veya ev alıp satma konuları ile alakalı sonuç beklediğiniz gündemleriniz var ise bu ay tutulması bunlar ile ilgili sonuçları somut olarak sizlere getirecek.

TERAZİ BURCU 
Yakınlarınız kuzenleriniz arkadaşlarınız gibi konular gündemde. Birlikte hareket etmek ve onlara yardımcı olmak adına bazı işlemler yapmış olabilirsiniz. Kısa seyahatler yolculuk arabanız ile ilgili gelişmler de gündeminiz olabilir. Kendinizi her açıdan daha keyifli hissetmeye başlıyorsunuz. Moraliniz bir hayli yüksek ve etrafınızdaki insanlara paylaşımda bulunmaya fazlasıyla heveslisiniz. Network ağınızı genişleterek iş yapma durumlarınız söz konusu. Bu zamanları iyi değerlendirin.

AKREP BURCU 
Maddi konularda adım atma zamanı. Finans kaynaklarını değerlendirecek, ödemelere ve harcamalara bakacaksınız. Estetik kozmetik ve kendinize para harcayacağınız bir zaman dilimi. Hesabınızı iyi yapın ve borç altına girmeyin Para kazandığınız kaynakları da sorgulayabilirsiniz. Hobi olarak başladığınız bir iş mesleğiniz haline gelebilir.

YAY BURCU 
Kendinizi her açıdan daha keyifli hissetmeye başlıyorsunuz. Moraliniz bir hayli yüksek ve etrafınızdaki insanlara paylaşımda bulunmaya fazlasıyla heveslisiniz. İçinde bulunduğunuz duruma uygun adımlar atmayı başardığınız sürece her şey daha da iyiye gidecek. Sorunları tamamen geride bırakmak isteyeceğiniz bir döneme giriyorsunuz değerlendirin

OĞLAK BURCU 
Sizin için içsel alemlere dönüş ve ruhsal olarak kendinizi biraz dinleme zamanı. Olumlu sonuçlar almak için biraz daha beklemede kalmanız gerekebilir. İletişim gücünüz, birlikte olduğunuz kişiyle daha fazla yakınlaşmanızı sağlayacak. Olumsuzlukları geride bırakmanın yollarını aramanız gerekiyor. Elinize geçen fırsatları net olarak değerlendirmeye almalısınız.
Arkanızdan çevrilen bazı işler olduğunu bazı gerçeklerin sizden gizlendiğini ve önünüze gelen durumlar konusunda da farkındalıklarınızın artacağı bir dönem. kendinize dönüp farkında olma ve enerjinizi yükseltme zamanı.

KOVA BURCU 
Sosyal statü toplum önünüzdeki duruşunuz önemli olacak. Sağlık konusunda özellikle dikkat etmenizi iletmekte fayda var. Uzun süren alışkanlıkları bırakma zamanı olabilir. Ayaklarınız ve dolaşım sisteminize dikkat edin. Çok çalışıyor ve kendinizi çok ihmal ediyor olabilirsiniz. Arkadaşlıklar ve sosyal çevre içinde yapılacak çalışmalar varılacak hedefleri, gerçekleştirilecek toplumsal değişimler ve bunlar için kurulacak dernekler ve hayır işleri ile alakalı gündemleriniz olabilir.

BALIK BURCU 
İş ve kariyer mesleki olarak yeni gelişmeler gündeme gelebilir. İçinde bulunduğunuz duruma uygun adımlar atmaya çalışın. Fırsatları doğru anlamda değerlendirmenin yollarını aramalısınız. Doğru olana odaklanmanız gereken zamanlar. Mesleki anlamda daha kontrollü ve bilinçlisiniz. İçinde bulunduğunuz durumlar ne kadar karmaşıklık gösteriyor olsa da üstesinden gelme şansınız var. Etkin adımlar atabileceğiniz bir dönemdesiniz.

(Karma Astrolog Elif Bozkurter)


Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

26 Mayıs 961 - II. Otto, Alman Krallığı tahtına çıktı.
26 Mayıs 1538 - Jean Calvin ve yandaşları Cenevre'den sürgün edildi. Kalvenizm'in kurucusu olan Fransız din adamı, 1541'de tekrar Cenevre'ye döndüğünde katı bir teokratik yönetim kurdu. 18 Mayıs 1564'te "Cenevre Diktatörü" olarak öldü.
26 Mayıs 1647 - Alse Young adındaki bir kadın, Amerikan kolonilerinde cadılık suçlamasıyla idam edilen ilk şahıs olmuştur. Young, Hartford'ta asılarak idam edilmişti.
26 Mayıs 1832 - Québec'te Asya kolerası salgını: Yaklaşık 6000 kişi öldü.
26 Mayıs 1889 - Eyfel Kulesi'nin ilk asansörü halka açıldı.
26 Mayıs 1894 - Rusya'nın son Çarı, II. Nikola taç giydi.
26 Mayıs1897 - Bram Stoker'ın dünyaca ünlü Dracula romanı basıldı.
26 Mayıs 1926 - Millî Mücadele'ye katılmayan memurların görevlerine son verilmesine ilişkin kanun kabul edildi.
26 Mayıs 1938 - Atatürk, Ankara'dan son kez ayrıldı.
26 Mayıs 1938 - Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi (HUAC) ilk oturumunu yaptı.
26 Mayıs 1946 - Belediye seçimleri, "Açık Oy Gizli Tasnif" şeklinde olduğu için olaylı geçti. CHP birinci parti oldu. İkinci olan Demokrat Parti ise, iktidarın seçimde yanlı davrandığı ve seçim güvenliği olmadığı gerekçesiyle konuyu mahkemeye taşıdıysa da sonuç alamadı.
26 Mayıs 1957 - Abant'ta meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki depremde 52 kişi öldü.
26 Mayıs 1963 - İskenderun Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.
26 Mayıs 1966 - Denizli'de, Çelik Yeşilspor Gençlik ve Pamukkale Gençlik Kulüplerinin katılımlarıyla gerçekleşen Genel Kurul toplantısında, Denizlispor Profesyonel Futbol Kulübü kuruldu.
26 Mayıs 1968 - Başbakan Süleyman Demirel, "düzeni değiştirmek isteyenler meczuptur, anarşisttir" dedi.
26 Mayıs 1970 - Sovyetler Birliği yapımı Tupolev Tu-144 süpersonik uçağı, Mach 2 hızını aşabilen ilk ticari hava taşıt aracı oldu.
26 Mayıs1971 - Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca tutuklandı.
26 Mayıs 1971 - Sinema sanatçısı Yılmaz Güney gözaltına alındı.
26 Mayıs1972 - ABD ve SSCB arasında balistik füzelerin sınırlandırılması antlaşması imzalandı.
26 Mayıs 1973 - Orhan Kemal Roman Ödülü'nü, "Büyük Gözaltı" romanıyla Çetin Altan aldı.
26 Mayıs 1982 - Yılmaz Güney'in senaryosunu yazdığı ve Şerif Gören'in yönettiği Yol filmi, Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü Costa Gavras'ın Kayıp (Missing) filmiyle paylaştı.
26 Mayıs 1983 - Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP) kuruldu; Genel Başkanlığa Erdal İnönü seçildi.
26 Mayıs 1992 - Orhan Kemal Roman Ödülü'nü, "Köylüler" romanıyla Talip Apaydın aldı.
26 Mayıs1993 - Salman Rüşdi'nin Şeytan Ayetleri kitabını yayımlamaya başlayan Aydınlık gazetesi toplatıldı.
26 Mayıs 1997 - Susurluk kazası'nın duruşmasında, kamyon şoförü Hasan Gökçe, 6 milyon 420 bin lira para cezası ile DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Edip Bucak'ın ailesine 100 milyon lira manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi.
26 Mayıs 1999 - Danıştay Sekizinci Dairesi, başı açık görev yapmayı kabul etmeyen baş örtülü memurların, uyarı cezası verilmeden işten çıkarılmasına karar verdi.
26 Mayıs 2003 - Ukrayna Havayolları'na ait bir uçak, Trabzon'un Maçka ilçesi yakınlarında düştü. İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan uçakta, 62 asker ile 13 kişilik mürettebat öldü.
26 Mayıs 2006 - 6.3 büyüklüğündeki Mayıs 2006 Cava Depremi meydana geldi. Depremde en az 5749 kişi öldü, 38.568 kişi yaralandı ve 600.000 kişi evsiz kaldı.
26 Mayıs 2008 - Çin'de 148 kişinin ölümüne neden olan su taşkınları başladı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

26 Mayıs 1564 - İmâm-ı Rabbânî, Hint İslâm âlimi ve tasavvuf önderi (ö. 1624)
26 Mayıs 1566 - III. Mehmet, Osmanlı'nın 13. Padişahı (ö. 1603)
26 Mayıs 1623 - William Petty, İngiliz iktisatçı, bilim adamı ve filozof (ö. 1687)
26 Mayıs 1650 - John Churchill, İngiliz general (ö. 1722)
26 Mayıs 1689 - Lady Mary Wortley Montagu, İngiliz yazar (Osmanlı toplumu üzerine ayrıntılı gözlemleriyle de bilinir) (ö. 1762)
26 Mayıs 1867 - Mary Teck, Birleşik Krallık Kraliçesi (ö. 1953)
26 Mayıs 1874 - Henri Farman, İngiliz asıllı Fransız pilot ve mühendis (ö. 1958)
26 Mayıs 1895 - Dorothea Lange, Amerikalı belge fotoğrafçısı (ö. 1965)
26 Mayıs 1904 - Necip Fazıl Kısakürek, Şâir, yazar ve düşünür (ö. 1983)
26 Mayıs 1907 - John Wayne, Amerikalı oyuncu (ö. 1979)
26 Mayıs 1912 - Jay Silverheels, Amerikalı oyuncu (ö. 1980)
26 Mayıs 1913 - Peter Cushing, İngiliz oyuncu (ö. 1994)
26 Mayıs 1919 - Rubén González, Kübalı piyanist (Buena Vista Social Club grubunun üyesi) (ö. 2003)
26 Mayıs 1926 - Miles Davis, Amerikalı caz trompetçisi ve bestecisi (ö. 1991)
26 Mayıs 1931 - Tarık Dursun K., Yazar ve yayıncı (ö. 2015)
26 Mayıs 1940 - Levon Helm, Amerikalı rock müzisyeni (ö. 2012)
26 Mayıs 1944 - Can Gürzap, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu, yazar ve eğitmen.
26 Mayıs 1946 - Mick Ronson, İngiliz gitarist, besteci ve yapımcı (ö. 1993)
26 Mayıs 1948 - Stevie Nicks, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı.
26 Mayıs 1949 - Ward Cunningham, Amerikalı bilgisayar programcısı.
26 Mayıs 1949 - Jeremy Corbyn, İngiliz siyasetçi.
26 Mayıs 1951 - Sally Ride, Amerikalı kadın astronot ve astrofizikçi (ö. 2012)
26 Mayıs 1954 - Alan Hollinghurst, İngiliz yazar.
26 Mayıs 1954 - Wolfgang Sidka, Alman eski futbolcu ve teknik direktör.
26 Mayıs 1954 - Lisbeth Zwerger, Avusturyalı çocuk kitabı illüstratörü.
26 Mayıs 1957 - Uğur Yücel, Oyuncu, yönetmen ve senarist.
26 Mayıs 1962 - Black (sahne ismiyle), İngiliz şarkıcı (ö. 2016)
26 Mayıs 1964 - İlkay Akkaya, Şarkıcı, müzisyen.
26 Mayıs 1964 - Lenny Kravitz, Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, yapımcı ve aranjör.
26 Mayıs 1964 - Nazlı Tosunoğlu, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
26 Mayıs 1966 - Helena Bonham Carter, İngiliz oyuncu.
26 Mayıs 1967 - Kristen Pfaff, Amerikalı bas gitarist (ö. 1994)
26 Mayıs 1971 - Matt Stone, Yahudi kökenli Amerikalı oyuncu.
26 Mayıs 1973 - Magdalena Kožená, Çek mezzo-soprano.
26 Mayıs 1975 - Suat Suna, Türk pop müzik şarkıcısı.
26 Mayıs 1979 - Mehmet Okur, Millî basketbolcu.
26 Mayıs 1981 - Anthony Ervin, Amerikalı yüzücü.
26 Mayıs 1981 - Eda-Ines Etti, Eston şarkıcı.
26 Mayıs 1982 - Maya Petrova Rus hentbolcu.
26 Mayıs 1986 - Àstrid Bergès-Frisbey, İspanyol-Fransız kadın oyuncu.
26 Mayıs 1991 - Julianna Rose Mauriello, Amerikalı aktris.
26 Mayıs 1992 - Jenni Vähämaa, Fin buz patenci.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

26 Mayıs 946 - I. Edmund, 939 yılından ölümüne kadar İngiltere Kralı (d. 921)
26 Mayıs 1421 - Çelebi Mehmet, Osmanlı'nın 5. Padişahı (d. 1389)
26 Mayıs 1512 - II. Bayezid, Osmanlı'nın 8. Padişahı (d. 1447)
26 Mayıs 1703 - Samuel Pepys, İngiliz yazar (d. 1633)
26 Mayıs 1864 - Charles Sealsfield, Amerikalı gazeteci (d. 1793)
26 Mayıs 1877 - Richard Hawes, Amerikalı politikacı (d. 1797)
26 Mayıs 1883 - Abdülkadir Cezayiri, Cezayirli halk önderi, din adamı ve asker (d. 1808)
26 Mayıs 1895 - Ahmed Cevdet Paşa, Devlet ve bilim adamı, tarihçi, hukukçu ve şair (d. 1822)
26 Mayıs 1908 - Mirza Gulâm Ahmed, Ahmedîlik dinî hareketinin kurucusu (d. 1835)
26 Mayıs 1917 - Boris Drangov, Bulgar Albay ve savaş pedagogu (d. 1872)
26 Mayıs 1933 - Jimmie Rodgers, Amerikalı country, blues ve halk müziği şarkıcısı (d. 1897)
26 Mayıs 1943 - Edsel Ford, 1919 ile öldüğü yıl olan 1943 arasında Ford Motor Company şirketinin başkanıydı (d. 1893)
26 Mayıs 1944 - Christian Wirth, üst düzey Alman polis ve SS subayı (d. 1885)
26 Mayıs 1948 - Theodor Morell, Alman doktor (d. 1886)
26 Mayıs 1952 - Emilie Flöge, Avusturyalı moda tasarımcısı ve iş kadını (d. 1874)
26 Mayıs 1955 - Alberto Ascari, Milan doğumlu İtalyan Formula 1 pilotu (d. 1918)
26 Mayıs 1969 - Allan Lockheed, Amerikalı uçak tasarımcısı (d. 1889)
26 Mayıs 1976 - Martin Heidegger, Alman varoluşçu filozof (d. 1889)
26 Mayıs 1982 - Semra Ertan, Zenofobi karşıtı Türk göçmeni işçi ve yazar (d. 1956)
26 Mayıs 1990 - Emil Konopinski, Amerikalı çekirdek bilimci (d. 1911)
26 Mayıs 1991 - İzzettin Ökte, Besteci ve tanbur sanatçısı (d. 1910)
26 Mayıs 1995 - Doğan Kasaroğlu, Türk gazeteci, siyasetçi ve TRT Genel Müdürlerinden (d. 1933)
26 Mayıs 1997 - Manfred von Ardenne, Alman araştırma ve uygulama fizikçisi ve mucit (d. 1907)
26 Mayıs 2001 - Alberto Korda, Kübalı fotoğrafçı (d. 1928)
26 Mayıs 2005 - Eddie Albert, Amerikalı oyuncu (d. 1906)
26 Mayıs 2005 - Sangoulé Lamizana, Yukarı Voltalı (Burkina Fasolu) asker ve siyasetçi (d. 1916)
26 Mayıs 2005 - Ruth Laredo, Klasik Müzik tarzında çalan Amerikalı kadın piyanist (d. 1937)
26 Mayıs 2008 - Sydney Pollack, Amerikalı Akademi Ödülü sahibi yönetmen, yapımcı ve oyuncu (d. 1934)
26 Mayıs 2012 - Orhan Boran, Radyo ve televizyon sunucusu ve oyuncu (d. 1928)
26 Mayıs 2013 - Jack Vance, Amerikalı yazar (d. 1916)
26 Mayıs 2015 - Vicente Aranda, İspanyol film yönetmeni, yapımcısı ve senarist (d. 1926)
26 Mayıs 2016 - Dumitru Teoderescu, Romanyalı futbol direktörü (d. 1939)
26 Mayıs 2017 - Toni Bertorelli, İtalyan oyuncu (d. 1948)
26 Mayıs 2017 - Laura Biagiotti, İtalyan kadın modacı ve kozmetikçi (d. 1943)
26 Mayıs 2017 - Zbigniew Brzezinski, Amerikalı politikacı (d. 1928)
26 Mayıs 2018 - Alan Bean, Amerikan emekli deniz subayı ve havacı,uçak mühendisi, test pilotu ve NASA astronotu (d. 1932)
26 Mayıs 2018 - Pierre Bellemare, Fransız yazar, romancı, radyocu, televizyon sunucusu, televizyon yapımcısı, yönetmen ve oyuncu (d. 1929)
26 Mayıs 2018 - Ted Dabney, Amerikalı elektronik mühendisi (d. 1937)
26 Mayıs 2019 - Abdüllatif ez Zein, Lübnanlı siyasetçi (d. 1932)
26 Mayıs 2019 - Eşref Kolçak, Televizyon ve sinema oyuncusu ve tiyatrocu (d. 1927)
26 Mayıs 2019 - Stephen Thorne, İngiliz oyuncu (d. 1935)
26 Mayıs 2019 - Prem Tinsulanonda, Taylandlı emekli subay (d. 1920)
26 Mayıs 2020 - Michael Athans, Yunan asıllı Amerikalı profesörü (d. 1937)
26 Mayıs 2020 - Samvel Gasparov, Rus film yönetmeni ve kısa öykü yazarı (d. 1938)
26 Mayıs 2020 - Richard Herd, Amerikalı aktör (d. 1932)
26 Mayıs 2020 - Irmgard Hermann, Alman aktris ve yönetmen yardımcısı (d. 1942)
26 Mayıs 2020 - İsmail Hakkı Karadayı, Orgeneral ve 22. Genelkurmay Başkanı (d. 1932)
26 Mayıs 2020 - Vladimir Lopuhin, Rus ekonomist ve politikacı (d. 1952)
26 Mayıs 2020 - Christian Mbulu, İngiliz futbolcu (d. 1996)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Çarşamba.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?