Esnaf, sanatkarların hibe desteği başvuruları bugün başlıyor

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Üniversite öğrencisi mantık yürütme sınavına girmiş.
Profesör sormuş:
-Uçakta 500 tuğla var. Biri düştü, kaç tane kaldı?
Öğrenci:
- 499.
- Doğru. Peki, bir fili kaç adımda buzdolabına sokarsın?
- Üç adımda. Buzdolabını aç; fili sok; buzdolabını kapat.
Profesör:
- Doğru! Peki, zürafayı kaç adımda sokarsın buzdolabına?
- Dört adımda. Buzdolabını aç; fili çıkart; zürafayı sok; buzdolabını kapat.
- Doğru! Aslanın doğum gününe tüm hayvanlar gitmiş, biri hariç. Hangisi?
Öğrenci:
- Zürafa. O hâlâ buzdolabında.
- Doğru! Bir nine timsahlı bataklıktan geçmek istiyor. Bataklıkta kaç timsah var?
- Sıfır. Onların hepsi aslanın doğum gününde.
Profesör:
- Doğru. Nine bataklığı geçmeye başlamış, fakat ölmüş. Neden?
Öğrenci:
- Kafatasının çatlaması sonucu.
Profesör:
- Nasıl yani ya?
Öğrenci:
- İlk sorudaki tuğla!
Profesör:
- Hadi be!..

(Fıkrayı bana gönderen Cumhur Tonba abime çok teşekkür ediyorum.)

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Sürekli olarak seni bambaşka biri yapmaya çalışan bir dünyada, kendin olabilmek en büyük başarıdır." demiş Amerikalı yazar ve düşünür Ralph Waldo Emerson...

Şuraya da "Hayattan Zevk Almanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Yeniliklere ve eleştirilere açık olup düzenli olarak kendini dönüştürmeyi ihmal etmeyin. Dikkat ederseniz, “bu benim yapım” diyerek stabil kalmayan, kendini yenileyen ve sürekli olarak geliştiren insanlar ruhen yaşlanmıyor. Kalbinizi, her sabah içinizden yeni bir siz yaratmak için açın. Çocuksu bir merakla, kendinizi yenileyin. En sık aldığınız eleştirileri dikkate alarak başlayabilirsiniz mesela.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

"Filler asla unutmaz."mış.
("Fil hafızalı" sözü boşuna değilmiş demek ki.)

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Hibe desteği başvuruları bugün başlıyor
Esnaf, sanatkar ve gerçek kişi tacirlere yönelik hibe desteği için başvurular yarın başlayacak ve 30 gün sürecek. Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ticari faaliyetlerinde aksama yaşayan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere 20 Mayıs 2021 tarihli ve 3998 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı doğrultusunda Bakanlık tarafından hibe desteği verilecek. Destekten 17 Mayıs 2021'den itibaren gelir vergisi mükellefiyeti olan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirler kazançlarına esas faaliyet konuları üzerinden yararlanabilecek.
Söz konusu desteğe sadece 17 Mayıs'taki vergi kayıtları esas alınarak belirlenen ve destek şartlarını taşıyan vatandaşların başvurusu kabul edilecek. Başvurular e-Devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden alınacak. Destek başvuruları bugün (25 Mayıs 2021) başlayacak ve 23 Haziran 2021 Çarşamba saat 23.59’a kadar devam edecek. 30 günlük süreçte çevrim içi başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun, hizmete erişime engel olmasını önlemek için, başvurular TC kimlik numarasının son hanesine göre alınacak. Başvuru takvimi şöyle olacak:
TC kimlik numarasının son hanesi sıfır olan vatandaşlar 25 Mayıs Salı, 2 olanlar 26 Mayıs Çarşamba, 4 olanlar 27 Mayıs Perşembe, 6 olanlar 28 Mayıs Cuma, 8 olanlar 29 Mayıs Cumartesi başvurularını yapabilecek.
30 Mayıs-23 Haziran döneminde tüm vatandaşlar başvuruda bulunabilecek.
Başvuruya ilişkin tüm süreçler "turkiye.gov.tr" adresi üzerinden e-Devlet Kapısı aracılığıyla yürütülecek.

CHP'den Sedat Peker Hamlesi: TBMM'ye Başvuruldu
CHP, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun iddia ettiği "organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker'den ayda 10 bin dolar maaş alan siyasetçi"nin kimliğinin açıklanması için TBMM'ye başvurdu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve 134 milletvekili tarafından imzalanan yazıda, Türkiye demokrasisinin askeri ve sivil darbe dönemleriyle devlet içindeki bazı yapılanmaların hukuk dışına çıktığı dönemlerde çok ağır yaralar aldığı, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin ayaklar altına alındığı belirtildi. İçişleri Bakanı Soylu'nun, katıldığı bir televizyon programında organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker'e ilişkin "Keklemişler ben ne yapayım. Kim keklemişse hesabını ondan sorsun, ayda 10 bin dolar hangi siyasetçiye gönderiyorsa ondan sorsun" sözlerini sarf ettiği aktarılarak, şu ifadelere yer verildi:

"Bakan Süleyman Soylu'nun bu şekilde dile getirdiği ve üstünü kapalı bıraktığı iddia, TBMM'nin saygınlığına gölge düşürmüş ve tüm milletvekillerini töhmet altında bırakmıştır. TBMM Başkanı olarak sizin asli göreviniz, Meclisimizin saygınlığı ve milletvekillerinin onurunu korumak adına iddianın açıklığa kavuşturulmasını sağlamaktır. İddia edildiği üzere organize suç örgütünden maddi gelir elde eden bir siyasetçi bulunuyorsa ve söz konusu siyasetçi mevcut ya da geçmiş yasama dönemlerinde parlamentoda görev almışsa, derhal kamuoyuna açıklanmalı ve gereği yapılmalıdır."

Habertürk, Meral Akşener'in Süleyman Soylu'ya istifa çağrısı öncesi canlı yayını kesti
Habertürk akşam saatlerinde konuk edeceği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yayını öncesi, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in canlı yayındaki açıklamasını AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ANAP ve DYP hatırlatması yaptıktan sonra Süleyman Soylu'ya istifa çağrısı yaptığı bölümden önce kesti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in sosyal paylaşım sitesi YouTube'dan yayınladığı video serisinin yedincisinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mehmet Ağar, Korkut Eken ve Binali Yıldırım'ın oğlu Erkan Yıldırım'a ağır suçlamalarda bulunup uyuşturucu ticareti, KKTC cinayetleri, öldürülen gazeteciler Uğur Mumcu ve Kutlu Adalı suikastlerine ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Meral Akşener, 'Bu iddialar adam gibi araştırılmazsa' diyerek Erdoğan'a tarihi hatırlatmada bulundu. Akşam İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu konuk edecek Habertürk, Meral Akşener'in açıklamalarına sansür uyguladı. Akşener'in "Bunu tarihe not düşüyorum; Susurluk kazasından sonra İçişleri Bakanı olan bir şahısım ben. Ne kadar Sayın Soylu tarafından stajyer kabul edilsem de... Ordinaryüs olunca böyle olunuyormuş. İyi ki stajyer kalmışım. Susurluk'un DYP'ye ödettiği bir bedel var. Aynı bedeli Anavatan partisine Alaattin Çakıcı ve Türkbank meselesi ödetmiştir. Söylüyorum ki..." sözlerinin ardından Habertürk, Akşener'in Erdoğan'a ANAP ve DYP hatırlatması yaptıktan sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya istifa çağrısı yaptığı bölüme gelmeden yayını kesti. Habertürk programcısı Veyis Ateş canlı yayının kesilmesi sırasında şaşkınlık yaşadı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Habertürk'ün basın açıklamasını kesmesinin ardından yaptığı açıklamalar şöyleydi:
"Yalnız Türkiye’nin yurt dışındaki imajı ne oluyor? Susurluk meselesi sonrası İçişleri Bakanı olmuş bir insanım. Bakın o Susurluk meselesinin DYP’ye ödettiği bir bedel var. Aynı bedeli Anavatan’a Alaattin Çakıcı ve Türkbank meselesi ödetmiştir. Buradan söylüyorum ki; bugün ortaya saçılan bu iddialar, isnatlar neyse adı adam gibi araştırılmaz soruşturulmaz ve kamuoyu ile paylaşılmazsa zaten seçilemeyecekti ama gerçekten abbas yolcu olur. Ortaklara tavsiyem; bu iddiaların mutlaka araştırılmasıdır. Savcılar tarafından. Sayın Soylu’nun da soruşturmanın selameti açısından kendi isteğiyle, soruşturma sonuçlanana kadar görevinden ayrılması elzemdir. Partisinin geleceği, çok sevdiği Sayın Cumhurbaşkanı’nın seçimi açısından elzemdir."

Ahmet Davutoğlu beyaz gömlek giyip kampanya başlattı
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin il başkanlığında yaptığı basın açıklamasını ‘beyaz gömlek' giyerek yaptı, ‘temiz siyaset' kampanyasını başlattıklarını duyurdu. Davutoğlu'nun konuşmasının ardından Gelecek Partisi'nin Türkiye'nin dört bir yanındaki tüm il başkanlıklarında eş zamanlı gerçekleştirilen ortak basın açıklaması ile, 84 milyon vatandaş, demokratik hakların kullanılacağı eylem planına katılmaya davet edildi. Davutoğlu, yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
*Son haftalarda yaşadığımız ve her gün daha da vahim bir hal alan gelişmeler karşısında Gelecek Partisi kadroları olarak bugün “Temiz Siyaset” hareketimizi başlatıyoruz.
*Aziz ülkemizin her bir köşesindeki il başkanlarımızın bugün saat 17.OO'de yapacakları ortak açıklamayla başlayacak bu kampanyamız hiçbir ayrım gözetmeksizin 84 milyon vatandaşımıza bir çağrı niteliği taşıyacak ve demokratik haklarımızın kullanıldığı bir eylem planı içinde sürdürülecektir.
*Hatırlanacağı gibi, 15 Şubat 2021 tarihinde kamuoyu ile paylaştığımız Temiz Siyaset Belgemizde bugün ülkede gittikçe derinleşen bir “otoriter yolsuzluk düzeninin” sistematik bir nitelik kazandığını ifade etmiş ve iktidar başta olmak üzere bütün siyasi partileri ve sivil toplumu bu yozlaşmaya karşı harekete geçmeye çağırmıştık.
*Son yaşanan gelişmeler ve ortaya atılan iddialar bu otoriter yolsuzluk düzeninin mafyatik ilişkilerle desteklenen ve derinleşen çehresini açık bir şekilde gözler önüne sermiştir.
*Siyasi ahlâk ve şeffaflık yasası temelinde temiz siyaset reformunu gerçekleştirmek için harekete geçtiğimizde bize karşı gerçekleştirilen parti-içi kumpasın ve darbenin arka planı ve aktörlerinin kim oldukları bugün çok daha iyi anlaşılmaktadır.
*Düşük profilli devlet makamları ile ehliyet ve liyakatın yok edildiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ürünü olan mekanizmalar bugünkü çürümüşlüğün, yozlaşmanın ve yolsuzluğun zeminini hazırlamıştır.
*Bizlerin hukuk devleti ve sosyal adalet yolunda gösterdiğimiz cansiperane çabalara rağmen bugün gelinen nokta 28 Şubat ve 27 Nisan vesayetçilerine ve 15 Temmuz cuntacılarına teslim olmayan Türkiye'nin kaderinin 1990'ların karanlık aktörlerine, mafyatik ilişkilerine, insanların malına mülküne çöken bürokratik oligarşi unsurlarına teslim edilmiş olmasıdır.
*Bu sürecin en hazin yönü, bu vahim iddialar karşısında başta Cumhurbaşkanı olmak üzere iktidar cihetinin kabullenici sessizliğidir.
*Sayın Cumhurbaşkanına tekrar çağrıda bulunuyoruz: eğer iddialar doğru değilse çıkın ve sorumluluk üstlenerek en yakın çalışma arkadaşlarınızı delillerle savunun; eğer bu iddialar doğruysa hukuk devletinin gerektirdiği adımları atın.
Ortaya atılan iddialar sonrasında Davutoğlu, atılması gereken adımları madde madde şöyle sıraladı:
*Organize suç örgütlerinin illegal faaliyetlerini ve bağlantılarını araştırmak ve soruşturmak üzere TBMM'nde hem Araştırma Komisyonu, hem de Soruşturma Komisyonu oluşturulmalıdır.
*Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 ton kokain sevkiyatı, cinayet ve intihar vakaları başta olmak üzere ilgili bütün iddialar konusunda acilen soruşturma başlatmalıdır.
*Devlet kurumları içinde etki kurmaya ve yapılanmaya çalışan bütün illegal yapılar ve paralel bağlantıları konusunda tam yetkili olarak çalışmak üzere geçmişinde hiçbir şaibe olmamış yetkililerden oluşacak bağımsız bir inceleme heyeti oluşturulmalıdır.
*İlgili konular bağlamında acilen bir temiz eller operasyonu başlatılmalı ve bu operasyon bütün odaklar temizlenene kadar sürdürülmelidir.
*Bütün bu çalışmaların selameti açısından başta İçişleri Bakanı olmak üzere iddialarla ilgili bütün yetkililer derhal istifa etmelidir. Aksi takdirde, Cumhurbaşkanı tarafından derhal azledilmelidirler!
*Bu iddialarla ilgili ihale ve tahsisler benzeri bütün ekonomik ve hukuki süreç ve işlemler yok hükmünde sayılmalıdır.
*Bu tür suçların bir daha işlenmemesi ve siyaset-illegal yapı ilişkilerinin, siyaset-paralel yapı ilişkilerinin bir daha ortaya çıkmaması için siyasi ahlak yasası başta olmak üzere kapsamlı bir temiz siyaset reformu, bir temiz siyaset devrimi başlatılmalıdır.
Başlattıkları kampanyaya değinen Davutoğlu, “Ülkemizde temiz siyaseti savunan bütün siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarına, özgür medyaya ve hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün vatandaşlarımıza “Temiz Siyaset” kampanyamıza destek vermesi çağrısında bulunuyoruz. Kritik süreçlerde tarihe ağırlığını koyan değerli halkımızın feraset ve vicdanına güvenerek diyoruz ki; “Bir tuğla da sen çek” Otoriter yolsuzluk düzeninden çekilerek temiz siyasete dayalı demokratik hukuk düzenine konulacak her tuğla ile Temiz Siyaset Gelecek! Temiz Yönetim Gelecek! Temiz Eller Gelecek! Devlet çetelerden ve paralel yapılardan temizlenecek!” diye konuştu.
Gelecek Partisi İl Başkanlıklarından yapılan ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı:
Bu gelişmeler karşısında asla karamsarlığa kapılmayınız. Bizler Gelecek Partisi kadroları olarak bugün saf kalmanın ve temizliğin sembolü olan beyaz gömleklerimizle huzurunuzdayız.
*Ülkemizin her bir yanındaki il başkanlıklarımızdan tek bir sesle haykırıyor ve söz veriyoruz:
Yasaklara karşı özgürlüğü,
Hukuksuzluğa karşı adaleti
Karanlık ilişkilere karşı şeffaflığı,
Yolsuzluklara karşı temiz siyaseti
Ötekileştirmeye karşı insan onurunu,
Dışlamaya karşı eşit vatandaşlık hukukunu,
Kayırmacılığa ve torpile karşı liyakatı,
Rant düzenine karşı kamu gücünü ve malını emanet bilen bir siyasi ve toplumsal ahlâkı,
Özetle otoriter yolsuzluk düzenine karşı siyasi ahlâka dayalı demokratik hukuk devletini egemen kılmak üzere gece gündüz çalışacak, hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağız.

Diyarbakır Barosu, faili meçhul olaylarla ilgili soruşturmaların yeniden açılmasını istedi
Yurtdışından yayınladığı videolarla Türkiye’de tartışmalara neden olan organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamaları üzerine Diyarbakır Barosu, Sedat Peker, Süleyman Soylu, Mehmet Ağar, AKP Elazığ Milletvekili Tolga Ağar ve AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulundu. Diyarbakır Barosu'nun Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçede, Sedat Peker'in açıklamalarının ardından “1990'lı yıllarda başta Diyarbakır olmak üzere Türkiye’nin çeşitli kentlerinde yaşanan cinayetlere ilişkin şüphelilerin tespiti ile haklarında etkin soruşturmaların yürütülmesi” istendi. Baronun yeniden soruşturulmasını istediği bazı olaylar dilekçede şöyle yer aldı:
* 1993-96 yılları arasında Ankara'da Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın'ın da bulunduğu zorla kaybedilen veya yasadışı keyfi infaz edilen 19 kişiye ilişkin ilk soruşturma 2011 yılında başlatıldı.
* 20 Eylül 2013 tarihinde zamanaşımı riskinden dolayı Abdülmecit Baskın cinayetiyle ilgili iddianame düzenlenirken, 19 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen yeni iddianameyle Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan cinayetleri de yargılamaya dahil edilmiştir.
* Sanıklar Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman'ın ‘cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek’ suçlarından yargılandığı dava Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde derdesttir.
* 1999 yılında düzenlenen iddianamelerle yargılanan 11 sanıklı ve 2005 tarihli iddianameyle yargılanan 5 sanıklı davaların 2010 yılında birleşmesiyle, süren dava JİTEM Ana Davası olarak anılmaya başlanmıştır.
* Gazeteci yazar Musa Anter'in 20 Eylül 1992'de öldürülmesiyle ilgili, eski JİTEM tetikçisi Abdülkadir Aygan'ın fail olarak işaret ettiği Hamit Yıldırım 29 Haziran 2012'de gözaltına alındı. Yıldırım'ın 2 Temmuz 2012'de tutuklanmasıyla dava zamanaşımından kurtulmuştur. Yerel mahkeme tarafından yargılamaya devam olunmaktadır.
Baro, dilekçede taleplerini ise şöyle sıraladı;
“Sedat Peker isimli şahsın beyanları gözetilerek soruşturma başlatılması,
Derdest faili meçhul soruşturma dosyalarında, konuşma içerikleri ve Mehmet Ağar, Korkut Eken başta olmak üzere ilgili şahısların şüpheli sıfatıyla beyanlarının alınması
Takipsizlik kararı verilen faili meçhul soruşturma dosyalarının 5271 sayılı yasanın 172/2. Maddesi gereğince Sedat Peker isimli şahsın bilgi ve görgüye dayalı beyanı gözetilerek, yeterli şüphenin mevcudiyeti ile yeniden soruşturmaların başlatılması,
Konuşma içeriği gözetilerek, ilgili Milli Güvenlik Kurulu kararının temini,
Soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülerek, ilgili şüphelilerinin cezalandırılması amacıyla ivedi bir şekilde yargısal faaliyetlerin yürütülmesi talep olunur.”

Kapıkule'de PCR testi fiyatı düşürüldü! 5 milyon turist bekleniyor
Türkiye'nin koronavirüs salgını nedeniyle sınır kapılarında, zorunlu PCR testi uygulamasıyla Edirne'ye günübirlik alışveriş için gelen Bulgar turistlerin sayısında yüzde 90 azalma yaşandı. Geçen yıl başlatılan PCR testi uygulamasının Bulgaristan'da 450, Yunanistan'da 600, Türkiye'de ise 250 lira olmasının turistlerin ülkeye gelmelerinde en önemli faktör olduğu belirtildi. ETSO, PCR testlerinin pahalı olması nedeniyle özellikle Bulgar turistlerin gelişini engellediği gerekçesiyle çalışma başlattı. ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, yaptıkları çalışmayla Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'nda 250 lira olan PCR testini 110 liraya düşürdüklerini söyledi. Uygulamanın 1 Haziran günü başlayacağını belirten Zıpkınkurt, "Kapıkule Gümrük Kapısı'nda tüm ülke vatandaşlarının 110 TL'ye PCR testlerini yapıyoruz. Daha önce, Türkiye'den çıkışlarda PCR testleri 250 TL'ye yapılıyordu, yurt dışından gelenlerden Bulgaristan hükümeti 90 Leva alıyordu, bu da yaklaşık 450 TL'ye denk geliyordu. Avrupa ülkelerinde değişik rakamlar var ama 110 TL çok ucuz, çok cazip bir fiyat. Edirne ekonomisini canlandırmak adına TOBB birlikte yaklaşık 2,5 aylık bir çalışma yaptık. Bir laboratuvar ile anlaştık. Dolayısıyla Kapıkule Sınır Kapısı'na gelen her ülke vatandaşı burada 110 TL ücret karşılığında testlerini yaptıracak. Yapılan testler de 30 dakika içinde sonuçlanacak" dedi. Edirne'ye 5 milyon turist beklediklerini söyleyen Zıpkınkurt, "Geçtiğimiz yıllara göre turist sayımızda yüzde 41 düşüş var. Bu yıl bu sayıyı artıracağımızı düşünüyorum. Edirne'ye 5 milyon turist bekliyoruz. PCR testinin 110 lira olması özelikle Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelen komşularımız açısından çok cazip. Çünkü kendi ülkelerinde 450 TL'ye tekabül ediyor. Yunanistan'da 55 Euro, bu da 600 TL'ye tekabül ediyor. Dolayısıyla 110 TL onlar için çok cazip olacak. Alışveriş merkezi içinde bir stant açılacak, burada sağlık çalışanlarının bulunacağı bir bölüm oluşturuyoruz. Orada kurulacak laboratuvarda bu testleri yapacağız. Test sonuçları 30 dakika içinde sonuçlanacak. Önce Kapıkule Sınır Kapısı'nda başladık, daha sonra Hamzabeyli ve İpsala Sınır Kapısı'nda PCR testleri yapmaya başlayacağız" diye konuştu.
DSÖ: Kovid-19'la mücadelede dünyada en az 115 bin sağlık çalışanı hayatını kaybetti
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19'la mücadelede dünya genelinde en az 115 bin sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini açıkladı.
DSÖ'nün en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesinin (DSA) 74'üncüsü İsviçre'nin Cenevre kentinde video konferans yöntemiyle başladı. Genel Direktör Ghebreyesus, burada yaptığı konuşmada, "Neredeyse 18 aydır, dünyanın her yerindeki sağlık çalışanları ve bakıcılar, yaşamla ölüm arasında bir yerde duruyorlar. Sayısız hayatı kurtardılar." dedi. Dünya genelinde Kovid-19 ile mücadelede, pek çok sağlık çalışanına Kovid-19 bulaştığını aktaran Ghebreyesus, "Raporlamalar yetersiz olsa da en az 115 bin sağlık çalışanı ve bakıcının başkalarına hizmet sunarken en büyük bedeli ödediğini (öldüğünü) tahmin ediyoruz. Salgın şiddetini devam ettirdiği sürece çok daha fazlasını kaybedeceğiz." uyarısında bulundu. Ghebreyesus, sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini vurgulayarak üreticilerin kişisel koruyucu ekipman tedarikini artırması gerektiğini vurguladı. DSÖ Genel Direktörü, küresel çapta pek çok sağlık çalışanının kişisel koruyucu ekipman, aşı ve hayat kurtaracak diğer araçlara erişim eksikliği nedeniyle kendilerini çaresiz ve korumasız hissettiğinin altını çizdi. Sağlık çalışanlarının "kahramanca" işler yaptığını ama "süper kahramanlar" olmadıklarını dile getiren Ghebreyesus, "Onlar da bizim gibi insanlar. Terliyorlar, kızıyorlar, gülüyorlar, ağlıyorlar." ifadelerini kullandı. Ghebreyesus, dünya genelinde Kovid-19 ile mücadele eden sağlık çalışanlarının onuruna ayağa kalkarak alkışladı. (Cenevre/AA)

Skandal: Koronavirüs aşısı olanların izlendiği ortaya çıktı!
İngiliz basınında aşı olanların cep telefonları vasıtasıyla izlendiği iddiaları tartışma yarattı. Hükümet kaynakları ortamı sakinleştirmeye çalışırken, kişisel verilerin insanlardan habersiz kullanılması tepki çekti. Dış basında çıkan haberlere göre, İngiltere'de milyonlarca kişi aşı olduktan sonra bilgisi olmadan kendi telefonlarından takip edildi. Telefon kullanıcıları, aşı olduktan sonra hareketlerinin nasıl değiştiğine dair bir hükümet araştırması için takip ediliyordu. Bilim insanlarının, İngiltere'deki her 10 kişiden birinin telefonundan gelen verilerin Şubat ayında izlendiğini itiraf ettikleri bildirildi. Milliyet'in aktardığına göre, veri gizliliği savunucuları, bunu kişisel verilerin "tüyler ürpertici" kullanımı olarak nitelendirdi. İngiliz The Telegraph'a göre, cep telefonu verileri Oxford Üniversitesi'nde Scientific Pandemic Influenza Group on Behaviors (SPI-B) (Davranışlar Üstüne Bilimsel Grip Salgını Grubu) isimli grup için çalışmalar yürüten araştırmacılar tarafından kullanıldı. Grup, Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu'na (SAGE) tavsiyelerde bulunuyor. Oxford uzmanlarının, İngiliz nüfusunun 10'da biri için cep telefonu mobilite verilerine erişimi olduğu ve 4 bin 254 kişinin aşı olduğunu hesaplayabildikleri bildirildi. Daha sonra, insanların davranışlarında bir değişiklik olup olmadığını görmek için, çağrı veri kayıtlarını kullanarak ve bireylerin aşılarından önceki ve sonraki hafta için konumlarını izleyerek aşılanan grubu izledikleri söyleniyor. Bilim insanlarının, aşı olduktan sonra insanların davranışlarının değiştiğine dair kanıt aradıkları bildirildi. Gazeteye göre, izledikleri aşı olan nüfusun hareketlerini bir kontrol grubuyla karşılaştıran bilim insanları, 'aşılama öncesi hareketliliklerinin ortalama 218 metre arttığını' buldular. Bir hükümet kaynağı gazeteye, insanların bireysel düzeyde izlenmediğini, verilerin anonim hale getirildiğini ve bilim insanlarının izlenen kişileri tespit etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. GPS'le izleme yapıldığını vurgulayan kaynak, çalışmanın Oxford Üniversitesi etik komitesi tarafından onaylandığını söyledi.
"Ortaya çıkan Kovid pasaportları ve aşı telefon gözetimi arasında, bu hükümet İngiltere'yi Kovid tedbirleri kisvesi altında bir Big Brother (Büyük Birader), devletine dönüştürüyor. Bu hepimiz için bir uyanma çağrısı olmalı."
Bir hükümet sözcüsü gazeteye şunları söyledi:
"Veriler, bireysel düzeyden çok hücre kulesinde toplandı. Oxford Üniversitesi'nden araştırmacılara sağlanan etik onay ile bir araştırma sözleşmesi kapsamında veri setine erişim izni verildi".
Ancak Big Brother Watch sözcüsü Silkie Carlo Telegraph'a şunları söyledi:
"Hiç kimse bir aşı yaptırarak kendi hükümetleri tarafından izleneceğini ve takip edileceğini beklemez.
Bu son derece ürpertici ve halkın tıp gizliliğine olan güvenine son derece zarar verebilir."


"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 38 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız değerli şair Necip Fazıl Kısakürek'in bir şiirini paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

Canım İstanbul


Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar;
Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.
İçimde tüten bir şey; hava, renk, eda, iklim;
O benim, zaman, mekan aşıp geçmiş sevgilim.
Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur;
Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur.
Denizle toprak, yalnız onda ermiş visale,
Ve kavuşmuş rüyalar, onda, onda misale.


İstanbul benim canım;
Vatanım da vatanım...
İstanbul,
İstanbul...


Tarihin gözleri var, surlarda delik delik;
Servi, endamlı servi, ahirete perdelik...
Bulutta şaha kalkmış Fatih'ten kalma kır at;
Pırlantadan kubbeler, belki bir milyar kırat...
Şahadet parmağıdır göğe doğru minare;
Her nakışta o mana: Öleceğiz ne çare? ..
Hayattan canlı ölüm, günahtan baskın rahmet;
Beyoğlu tepinirken ağlar Karacaahmet...


O manayı bul da bul!
İlle İstanbul'da bul!
İstanbul,
İstanbul...


Boğaz gümüş bir mangal, kaynatır serinliği;
Çamlıca'da, yerdedir göklerin derinliği.
Oynak sular yalının alt katına misafir;
Yeni dünyadan mahzun, resimde eski sefir.
Her akşam camlarında yangın çıkan Üsküdar,
Perili ahşap konak, koca bir şehir kadar...
Bir ses, bilemem tanbur gibi mi, ud gibi mi?
Cumbalı odalarda inletir 'Katibim'i...


Kadını keskin bıçak,
Taze kan gibi sıcak.
İstanbul,
İstanbul...


Yedi tepe üstünde zaman bir gergef işler!
Yedi renk, yedi sesten sayısız belirişler...
Eyüp öksüz, Kadıköy süslü, Moda kurumlu,
Adada rüzgar, uçan eteklerden sorumlu.
Her şafak Hisarlarda oklar çıkar yayından
Hâlâ çığlıklar gelir Topkapı Sarayı'ndan.
Ana gibi yâr olmaz, İstanbul gibi diyar;
Güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar...


Gecesi sünbül kokan
Türkçesi bülbül kokan,
İstanbul,
İstanbul...

#NecipFazılKısakürek


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Havlu Günü
Havlu Günü, İngiliz yazar Douglas Adams'ı anmak üzere hayranları tarafından her 25 Mayıs'ta kutlanan gündür. Anma töreni ilk kez 2001 yılında, Adams'ın 11 Mayıs'taki vefatından iki hafta sonra yapıldı. Havlu gününde tüm sevenleri yazara hayranlıklarını ve şükranlarını sunmak üzere havlu taşırlar.

Dünya Etik Günü
Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nun kuruluşuna ilişkin 5176 sayılı Kanun, 25 Mayıs 2004 tarihinde TBMM’nde kabul edilmiştir. Kurul, kamuda etik kültürünü yerleştirmek üzere çalışmalar yapmak veya yaptırmak, bu konuda yapılacak çalışmalara destek olmak ve etik uygulamayı gözetlemek görev ve yetkisi çerçevesinde, 2008 yılından itibaren her yıl 25 Mayıs gününün ülke genelinde “Etik Günü”, aynı günün yer aldığı haftanın da “Etik Haftası” olarak kutlanılmasını kararlaştırmıştır. Bu çerçevede, kurum ve kuruluşlarda etik kültürünü yerleştirmek ve geliştirmek amacıyla , Etik günü (25 Mayıs) ve haftasında (25 Mayıs-31 Mayıs) çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

25 Mayıs 1571 - İspanyol İmparatorluğu, Venedik Cumhuriyeti ve Papalık Devleti, Osmanlı Devleti aleyhine ittifak kararı aldı.
25 Mayıs 1924 - Türkiye millî futbol takımı, Olimpiyat Oyunları kapsamındaki ilk millî maçında, Çekoslovakya'ya 5-2 yenildi.
25 Mayıs 1937 - Paris'te, 1937 Dünya Fuarı başladı. Eyfel Kulesi'nin de yer aldığı fuarda İşçi ve Çiftçi Kadın Heykeli ve Nazi yapımı heykel karşılıklı sergileniyordu.
25 Mayıs 1944 - Nuri Demirağ'ın fabrikasında yapılan ilk Türk yolcu uçağı, İstanbul'dan Ankara'ya uçtu.
25 Mayıs 1953 - ABD, Nevada'da bulunan deneme bölgesinde, topçu birlikleri tarafından atılan ilk ve tek nükleer bomba denemesini yaptı.
25 Mayıs 1954 - Türkiye, Osmanlı borçlarının son taksitini ödedi.
25 Mayıs 1954 - Tokyo'da yapılan Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nda, Türkiye birinci oldu.
25 Mayıs 1961 - ABD Başkanı John F. Kennedy, ABD Kongresi'nde yaptığı bir konuşmada 1960'lı yıllar sona ermeden önce mutlaka Ay'a ayak basacaklarını ilan etti.
25 Mayıs 1963 - 32 Afrika ülkesi bir araya gelerek Afrika Birliği Örgütü'nü kurdu. 9 Temmuz 2002'den itibaren Afrika Birliği adını aldı.
25 Mayıs 1977 - Yıldız Savaşları filmi gösterime girdi.
25 Mayıs 1982 - Falkland Savaşı sırasında İngilizlerin HMS Coventry adlı destroyeri, Arjantin uçakları tarafından batırıldı.
25 Mayıs 1983 - Millî Güvenlik Konseyi, kürtaj yasa tasarısını kabul etti.
25 Mayıs 1988 - Irak, Basra'yı İran'dan geri aldı.
25 Mayıs 1989 - Mihail Gorbaçov, Sovyetler Birliği Devlet Başkanı oldu.
25 Mayıs 1997 - Afganistan'dan kaçan General Raşid Dostum, Türkiye'ye sığındı.
25 Mayıs 2001 - 32 yaşındaki Coloradolu Erik Weihenmayer, Everest Dağı'nın zirvesine ulaşan ilk görme engelli insan unvanını aldı.
25 Mayıs 2003 - 56'ncı Cannes Film Festivali'nde Nuri Bilge Ceylan'ın Uzak adlı filmi, Büyük Ödülü, Gus Van Sant'ın Fil (Elephant) adlı filmi ise, Altın Palmiye ödülünü aldı.
25 Mayıs 2005 - Azeri petrolünü Türkiye üzerinden dünya pazarına ulaştırması amaçlanan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattına ilk petrol verildi.
25 Mayıs 2005 - UEFA Şampiyonlar Ligi 2004-2005 sezonu finali Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda yapıldı. Normal süresi 3-3 biten maçı, Liverpool penaltılarla 6-5 Milan'ı yendi.
25 Mayıs 2008 - 61. Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülünü Nuri Bilge Ceylan, Üç Maymun filmi ile aldı. Ceylan, ödülünü kucaklarken, “Benim yalnız ve güzel ülkeme ithaf ediyorum” dedi. Ceylan, üçüncü kez Cannes’da ödül alarak bir rekora da imza attı.
25 Mayıs 2010 - Samandıra'da eğitim uçuşu yapan bir askeri uçak, sokağın ortasına düştü. 3 personel hafif yaralandı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

25 Mayıs 1320 - Togon Temür, Yuan Hanedanı'nın son İmparatoru (ö. 1370)
25 Mayıs 1334 - Sukō, Japonya'da Nanboku-chō dönemi sırasında üçüncü Kuzey Talibi (ö. 1398)
25 Mayıs 1616 - Carlo Dolci, İtalyan ressam (ö. 1686)
25 Mayıs 1803 - Ralph Waldo Emerson, Amerikalı yazar ve düşünür (ö. 1882)
25 Mayıs 1818 - Jacob Burckhardt, İsviçreli tarihçi (ö. 1897)
25 Mayıs 1856 - Louis Franchet d'Espèrey, Fransız general (ö. 1942)
25 Mayıs 1860 - James McKeen Cattell, Amerikalı bilim adamı (ö. 1944)
25 Mayıs 1865 - Pieter Zeeman, Hollandalı bilim adamı ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (ö. 1943)
25 Mayıs 1889 - Igor Sikorsky, Rus asıllı Amerikalı bilim insanı (ilk başarılı helikopteri yapan) (ö. 1972)
25 Mayıs 1915 - Zeyyat Mandalinci, Siyasetçi (ö. 1990)
25 Mayıs 1921 - Jack Steinberger, Amerikalı fizikçi ve Nobel fizik ödülü sahibi (ö. 2020)
25 Mayıs 1922 - Enrico Berlinguer, İtalyan siyasetçi ve Komünist Partisi Genel Sekreteri (ö. 1984)
25 Mayıs 1927 - Robert Ludlum, Amerikalı yazar (ö. 2001)
25 Mayıs 1939 - Ian McKellen, İngiliz oyuncu.
25 Mayıs 1941 - Winfried Bölke, Alman bisiklet yarışçısı (ö. 2021)
25 Mayıs 1941 - Vladimir Voronin, Moldovalı siyasetçi ve Moldova'nın eski cumhurbaşkanı.
25 Mayıs 1945 - Meriç Başaran, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
25 Mayıs 1946 - Sümeyra, Ses sanatçısı (ö. 1990)
25 Mayıs 1948 - Bülent Arınç, Siyasetçi.
25 Mayıs 1948 - Klaus Meine, Alman şarkıcı.
25 Mayıs 1952 - Petǎr Stoyanov, 1997 ile 2002 yılları arasında Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı yapmış Bulgar siyasetçi.
25 Mayıs 1953 - Daniel Passarella, Arjantinli eski futbolcu, teknik direktör ve yönetici.
25 Mayıs 1953 - Gaetano Scirea, İtalyan futbolcu (ö. 1989)
25 Mayıs 1957 - Éder, Brezilyalı millî futbolcu.
25 Mayıs 1957 - Mehmet Özhaseki, Siyasetçi.
25 Mayıs 1958 - Tuluğ Çizgen, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
25 Mayıs 1960 - Wallace Roney, Amerikalı caz trompetçisi (ö. 2020)
25 Mayıs 1961 - İsmail Kartal, Teknik direktör ve eski millî futbolcu.
25 Mayıs 1961 - Tite, Brezilyalı teknik direktör ve eski futbolcu.
25 Mayıs 1963 - Nergis Kumbasar, Manken, oyuncu, sunucu ve senarist.
25 Mayıs 1963 - Mike Myers, İngiliz asıllı Kanadalı aktör, komedyen, senaryo yazarı ve film yapımcısı.
25 Mayıs 1965 - Yahya Jammeh, Gambiyalı asker ve siyasetçi.
25 Mayıs 1965 - Mariann Mayberry, Amerikalı aktris (ö. 2017)
25 Mayıs 1967 - Luc Nilis, Eski Belçikalı millî futbolcu ve antrenör.
25 Mayıs 1969 - Anne Heche, Amerikalı oyuncu, yönetmen ve senarist.
25 Mayıs 1972 - Tardu Flordun, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
25 Mayıs 1973 - Daz Dilinger, Amerikalı rap sanatçısı ve yapımcı.
25 Mayıs 1973 - Tomasz Zdebel, Polonyalı futbolcu.
25 Mayıs 1975 - Lauryn Hill, Amerikalı müzisyen, prodüktör, aktris, R&B/Soul ve hip-hop şarkıcısı.
25 Mayıs 1976 - Cillian Murphy, İrlandalı oyuncu.
25 Mayıs 1976 - Ethan Suplee, Amerikalı aktör.
25 Mayıs 1976 - Stefan Holm, İsveçli atlet.
25 Mayıs 1978 - Adam Gontier, Kanadalı müzisyen.
25 Mayıs 1978 - Dilek Türkan, Ses sanatçısı.
25 Mayıs 1979 - Burak Satıbol, Tiyatro oyuncusu.
25 Mayıs 1982 - Ezekiel Kemboi, Kenyalı orta mesafe koşucusu.
25 Mayıs 1984 - Emma Marrone, İtalyan pop/rock şarkıcısı.
25 Mayıs 1985 - Tuğba Daşdemir, Alp disiplini kayakçısı.
25 Mayıs 1986 - Geraint Thomas, Galli yol bisikleti ve pist bisikleti yarışçısı.
25 Mayıs 1986 - Juri Ueno, Japon aktris.
25 Mayıs 1987 - Kamil Stoch, Polonyalı kayakla atlamacı.
25 Mayıs 1990 - Majda Mehmedović, Karadağlı hentbolcu.
25 Mayıs 1991 - Derrick Williams, Amerikalı profesyonel basketbolcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

25 Mayıs 615 - IV. Bonifacius, 25 Eylül 608'den öldüğü 615 yılına kadar Papalık yapmıştır (d. 550)
25 Mayıs 735 - Bede, Anglosakson dünyasının ilk tarih yazarı, teolog, tarihçi ve kronoloğu (d. 672/673)
25 Mayıs 986 - Abdurrahman es-Sufî, Farisi gökbilimci (d. 903)
25 Mayıs 992 - I. Mieszko, 960'tan öldüğü 992 yılına kadar Polonya kralıdır (d. 945)
25 Mayıs 1085 - VII. Gregorius, 22 Nisan 1073 - 25 Mayıs 1085 tarihleri arasında papalık yapmıştır. 157. papadır (d. ?)
25 Mayıs 1261 - IV. Alexander, Papa (d. 1199)
25 Mayıs 1681 - Pedro Calderón de la Barca, İspanyol şair, oyun yazarı, asker, din adamı (d. 1600)
25 Mayıs 1724 - Osmanzâde Ahmed Tâib, Osmanlı Divan şairi (d. ?)
25 Mayıs 1848 - Annette von Droste-Hülshoff, Alman yazar (d. 1797)
25 Mayıs 1899 - Vasili Vasilyevski, Rus tarihçi (d. 1838)
25 Mayıs 1917 - Maksim Bahdanovič, Beyaz Rus şair, gazeteci ve edebiyat eleştirmeni (d. 1891)
25 Mayıs 1934 - Gustav Holst, İngiliz besteci (d. 1874)
25 Mayıs 1954 - Robert Capa, Macar asıllı Amerikalı fotoğrafçı (d. 1913)
25 Mayıs 1963 - Mehdi Frashëri, Arnavutluk Başbakanı (d. 1872)
25 Mayıs 1965 - Joseph Grew, Amerikalı diplomat (d. 1880)
25 Mayıs 1965 - Sonny Boy Williamson II, Amerikalı şarkıcı ve besteci (d. 1912)
25 Mayıs 1968 - Georg von Küchler, Nazi Almanyası'nın Generalfeldmareşali (d. 1881)
25 Mayıs 1970 - Christopher Dawson, İngiliz tarihçi (d. 1889)
25 Mayıs 1970 - Nizamettin Nazif Tepedelenlioğlu, Gazeteci ve yazar (d. 1901)
25 Mayıs 1974 - Donald Crisp, İngiliz sinema oyuncusu ve yapımcı, yönetmen ve senarist (d. 1882)
25 Mayıs 1974 - Ulvi Uraz, Tiyatro ve sinema sanatçısı (d. 1921)
25 Mayıs 1983 - I. İdris, Libya Kralı (d. 1890
25 Mayıs 1983 - Necip Fazıl Kısakürek, Şair, gazeteci ve yazar (d. 1904)
25 Mayıs 1988 - Karl Wittfogel, Alman-Amerikan oyun yazarı, dilbilimci tarihçi, türkolog, sinolog, öğretmen, yazar ve siyasetçi (d. 1896)
25 Mayıs 1994 - Atilla Galatalı, Seramik sanatçısı (d. 1936)
25 Mayıs 2001 - Alberto Korda, Kübalı fotoğrafçı (d. 1928)
25 Mayıs 2011 - Leonora Carrington, İngiltere doğumlu Meksikalı ressam ve yazar (d. 1917)
25 Mayıs 2014 - Wojciech Jaruzelski, Polonyalı asker ve Polonya Cumhurbaşkanı (d. 1923)
25 Mayıs 2017 - Alistair Horne, İngiliz gazeteci, biyografi ve tarihçi (d. 1925)
25 Mayıs 2017 - Eva Estrada Kalaw, Filipinli kadın siyasetçi ve profesör (d. 1920)
25 Mayıs 2017 - Ali Tanrıyar, Hekim, siyasetçi ve spor adamı (d. 1914)
25 Mayıs 2017 - Emili Vicente, Eski İspanyol futbolcu, çalıştırıcı ve teknik direktör (d. 1965)
25 Mayıs 2018 - Dean Francis, Eski İngiliz boksör ve antrenör (d. 1974)
25 Mayıs 2018 - Piet Kee, Hollandalı besteci ve orgcu (d. 1927)
25 Mayıs 2018 - Naser Malek, İranlı oyuncu ve yönetmen (d. 1930)
25 Mayıs 2019 - Margaret-Ann Armour, İskoçya doğumlu Britanyalı-Kanadalı kimyager ve eğitimci (d. 1939)
25 Mayıs 2019 - Paolo Babbini, İtalyan siyasetçi (d. 1935)
25 Mayıs 2019 - Claus von Bülow, Danimarka doğumlu İngiliz sosyoelit, hukukçu ve eleştirmen (d. 1926)
25 Mayıs 2019 - Jean Burns, Avustralyalı kadın pilot (d. 1919)
25 Mayıs 2019 - Anthony Graziano, Amerikalı mafya üyesi ve kaçakçı (d. 1940)
25 Mayıs 2020 - Bucky Baxter, Amerikalı çoklu enstrümanlı müzisyen (d. 1955)
25 Mayıs 2020 - George Floyd, bir Afro-Amerikalı (d. 1973)
25 Mayıs 2020 - İsmail Gamadiid, Somali Puntlander politikacısı (d. 1960)
25 Mayıs 2020 - Renate Krößner, Alman oyuncu (d. 1945)
25 Mayıs 2020 - Marvin Luster, profesyonel Amerikan futbolu oyuncusu (d. 1937)
25 Mayıs 2020 - Vadão, Brezilyalı futbolu teknik direktör (d. 1956)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?