Vatandaş altın kaplama gümüşe yöneldi


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Polise bir ihbar gelir. Temel ile Dursun kaza yapmıştır.
Polis olay yerine geldiğinde görmüş ki, arabalar sapasağlam, Temel ile Dursun'un ağzı burnu dağılmış. Polis:
-"Anlat Temel. Olay nasıl oldu?" diye sormuş Temel'e.
Temel cevap vermiş:
-"Komserum, hava sisli olduğundan kafamı pencereden çıkarmış öyle gideydum. Meğersem Tursun da karşidan öyle geleyirmuş."

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Her başarısızlık, başarıya giden bir adımdır.” demiş İngiliz filozof William Whewell...

“Günün Kitap Alıntıları” olarak 37 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 116. doğum günü olan Rus yazar Mihail Şolohov'un kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Yalnız ahmaklar güler başkalarının acısına."

"Tanrı bizi dostlarımızdan korusun, biz düşmanlarımızın icabına bakarız."

"Nerede öleceğini kim bilebilir önceden? İnsanoğlunun yürüdüğü yolun nerede son bulabileceğini kim tahmin edebilir?"

Şuraya da "Hayattan Zevk Almanın Yolları"ndan birini bırakayım:

“Ben ne istiyorum?”, “Neye ihtiyacım var?” sorularını sıklıkla kendine sor ve alınan cevapların gereğini yap. Bu sorular, insanı kendine döndüren kilit sorulardır. Çoğu zaman gerçekten neye ihtiyacımız olduğunu dinlemeden, haldır haldır koştururuz. Bu koşturmanın sonu, elbette başta yorgunluktan, devamında sürmenaja kadar gidebilir. Oysa bu sorular, bir durup ihtiyaçlarınızı karşıladığınız takdirde uzun vadede çok daha faydalı olmanızı sağlamaktadır.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Birinin yüzünü hatırlamak istediğimizde beynimizin sağ tarafını kullanırız.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Bakanlık, "imar affında" mera ve yaylalarda yapı kayıt belgesi verildiğini kabul etti
İYİ Parti Milletvekili Hasan Subaşı'nın soru önergesine yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye genelinde 923 bin 508 adet Hazine taşınmazına yapı kayıt belgesi verildiğini söyledi, bunların içinde mera ve yayla olabileceğini de kabul etti. "İmar barışı" adı altında uygulanan imar affının kaçak yapılaşmayı körüklediğini hatırlatan Subaşı, ‘’Önüne gelen hazine, orman ve köy tüzel kişiliğine ait mera ve yaylalarda yeni yaptığı kaçak yapılara birkaç fidan dikip subasman atarak yapı kayıt belgesi aldıklarına pek çok defa işaret ettik, uyarı da bulunduk. Sayın Bakanın sorularımıza verdiği yanıtlar açık bir itiraf olduğu gibi mera ve yayla gibi alanlarda yapı kayıt belgesi verildiğini ortaya çıkardı" dedi. Subaşı, Bakan Kurum’a, "2002 yılından bu yana TOKİ ya da başkada idari kurumlar tarafından imara açılan, yapı ve tesis inşa edilen kaç adet alan mera ve yayla alanları içerisinde bulunmaktadır" diye sormuş, ayrıca "Bugüne kadar yayla ve mera statüsündeki yerlerde kaç adet yapı, imar affından faydalanarak 'Yapı Kayıt Belgesi' almıştır" sorusunu yöneltmişti.
Bakan Murat Kurum'un yanıtında şu ifadeler yer  aldı:
‘’3194 sayılı İmar Kanununun Geçici 16ncı maddesinin (9) uncu ve (11)  inci fıkralarında  Yapı Kayıt  Belgesi  alınamayacak 'yapılar' ve  'alanlar' belirtilmiş  olup, belirtilen fıkralarda sayılan yapılar ve alanlar dışında kalan diğer bütün alanlardaki 31/12/2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat  ve  eklerine  aykırı  olarak  yapılmış  yapılar/aykırılıklar için Yapı Kayıt Belgesi alınması mümkündür.
Kayıt Belgesine konu edilen taşınmazlar özel mülkiyet ve hazine mülkiyeti olarak tanımlanabilmekte ancak taşınır niteliğine (mera, orman, yayla vb.) dair bir bilgi yer almamaktadır. Belirtilen sebeple Yapı Kayıt Belgesi sorgu sisteminden il bazındaki başvuru sayısı tespit edilebilmekte ancak bu başvuruların ne kadarının kentsel alanda ne kadarının mera ve yaylalarda olduğu yönünde istatistiki veri tutulamamaktadır. Belirtilen çerçevede Yapı Kayıt Sisteminde yapılan sorgulamada; Türkiye genelinde toplam 923 bin 508 adet Hazine taşınmazı beyanıyla Yapı Kayıt Belgesi alındığı tespit edilmiştir. Mera Kanunu kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) mera tahsis değiştirme yetkisi bulunmamaktadır. TOKİ tarafından köy merası ya da yayla niteliğinde bulunan hiçbir taşınmaz ihaleye konu edilmemiştir.” (HABER MERKEZİ)

Vatandaş altın kaplama gümüşe yöneldi
Vatandaşların yakından takip ettiği altın fiyatlarında yükseliş sürüyor. Düğün sezonunun yaklaşması ile beraber şubat ayının ortalarından şimdiye kadar yükselişte hız kesmeyen altın, alıcının cebini yakıyor. Vatandaşlar ise yeni bir çözüm yolu ararken, altın kaplamalı gümüşü seçti. Son zamanlarda fiyat olarak altının 10'da 1'i olan gümüş daha çok satılırken, görünüş olarak pek fark yansıtmayan altın kaplamalı gümüşler ise ayrı rağbet görüyor.
Eskişehir Kuyumcular Çarşısında yıllardır sektörde bulunarak vatandaşlara hizmet eden kuyumcu Filiz Karaca, gümüş ve altın kaplamalı ürünlere olan talepler hakkında konuştu. Filiz Karaca, “Altın fiyatlarının yükseldiği şu günlerde gümüş en çok tercih edilen alternatif oldu. Bunlar altın kalıplarıyla aynı kalıplarda, aynı ustalar tarafından yapılan, fakat fiyat olarak altının 10'da 1'i kadar olan ürünlerdir. Ürünün içi 925 ayar gümüş oluyor. Dışı ise elektroliz yöntemiyle 22 ayar altınla kaplanıyor. Bu nedenle de uzun süre rengini koruyabiliyor” diye konuştu. 

Susurluk JİTEM davasında Mehmet Ağar ve diğer sanıkların beraat kararı bozuldu
İstinaf mahkemesi, Susurluk JİTEM davasında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ın da bulunduğu sanıklar hakkında beraat kararlarını bozdu. Ağar ve diğer sanıklar yeniden yargılanacak. 5 Nisan’da oy birliği ile alınan karar, bazı avukatlara bugün tebliğ edildi. 19 kişinin 1990’lı yıllarda zorla kaybedilmesi veya keyfi infaz edilmesine ilişkin 19 kişinin yargılandığı dava sanıklar hakkındaki beraat kararı bozuldu. Kararda sanık Ayhan Çarkın aşamalardaki beyanlarının dosya kapsamındaki diğer bildirim ve deliller ile teyit edilip edilmediğinin, bu beyanların maddi olay-olaylar ile uyuşup uyuşmadığının karar yerinde tartışılmamasına dikkat çekildi. T24'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre, kararda şu ifadeler yer verildi:
"Olaylarda ele geçen kovan ve mermi çekirdeklerinin menşei, kullanımlarına ilişkin aidiyetleri, bunların ve diğer maddi olguların birbirleri ile ilişkisi, itham edilen failler, hedef alınan maktuller, organizasyon, oluş ve netice itibariyle olaylar arasında bir irtibat bulunup bulunmadığının değerlendirilmemesi,
Sadece sanık Ayhan Çarkın'ın beyanları arasında var olduğu bildirilen bir kısım farklılıklara işaret edilmek; ancak maddi olaylarla uyuşan bildirimlerinin ise irdelenmemek suretiyle, yetersiz gerekçe ile hüküm kurulması, sanıklar hakkında beraat kararları verildiği sırada uygulama maddesinin gösterilmemesi suretiyle CMK'nun 232/6. maddesine aykırı davranılması,
İddianamede ve gerekçeli karar başlığında adı yazılı olan maktul Hikmet Babataş'ın 28.04.1996 tarihinde öldürülmesi olayı ile ilgili idianamede bir olay anlatılmadığı, dava açılmadığı ve maktulün öldürülmesi olayına ilişkin bir hüküm verilmediği anlaşıldığından, adı geçen maktul ile mirasçıları katılan/müştekiler Ersin, Fatma, Yaşar ve Anıl Babataş'ın isimlerinin gerekçeli karar başlığında yazılarak karışıklığa sebebiyet verilmesi,
İddianamede ve gerekçeli karar başlığında adları yazılı katılan/müştekilerSemih Tufan Gülaltay, Ümit Bahçacı ve Ruşen Örs'ün bildirdikleri olayların yargılama konusu olaylarla ilgisinin ve maktuller ile yakınlıklarının da olmadığı gözetilmeden katılan/ müştekilerin isimlerinin gerekçeli karar başlığında yazılarak karışıklığa sebebiyet verilmesi"
Dava hangi cinayetleri kapsıyor?
Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Hacı Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lütfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı (İranlı), Asker Smıtko (İranlı), Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan.

Ali Babacan'dan Sedat Peker'in 7. videosunun ardından iktidara tepki: Daha ne olması gerekiyor?
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in 7. videosunu yayınlamasının ardından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Peker'in videosunun ardından DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. İktidara tepki gösteren Babacan, ''Orada kimse var mı? Dizinin 7. bölümü çıktı. Yeni itham ve iddialar var ve yine ilgililer sessiz. Yetkililerin harekete geçmesi için daha ne olması gerekiyor?'' ifadelerini kullandı. 

İsrail’den 3 ülkeye daha seyahat yasağı
Corona virüsüne (Covid-19) karşı verilen mücadele kapsamında İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya, Arjantin ve Seyşeller'e Covid-19'un yüksek bulaşma riski nedeniyle, İsrail vatandaşlarının ve İsrail'de ikamet edenlerin seyahat etmeleri yasaklandı. İsrail daha önce, Ukrayna, Etiyopya, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika, Meksika ve Türkiye dahil olmak üzere bazı ülkelere seyahat yasağı getirmişti. Açıklanan ülkelere gitmek zorunda olan İsrailli ve İsrail'de ikamet edenlerin ülkedeki istisnalar komitesine başvurmalarının gerektiği öğrenildi. Bakanlık, halka gerekli olmadığı sürece yurt dışına gitmemelerini tavsiye ederken, aşılanmış ve taburcu olanlar dahil olmak üzere İsrail'e seyahat eden bütün yolcuların zorunlu karantinaya girmelerinin altını çizdi.
 

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 25 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 81. doğum günü olan Rus şair Joseph Brodsky'nin bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

BOSNA EZGİSİ

Sen bardağına içki doldurur
bir böceği ezer ya da saatine bakarken
parmakların kravatını düzeltirken
insanlar ölüyor
Acayip isimli kasabalarda,
kurşunlarla delik deşik, alevler içinde
nedenini niçinini bilmeden çoğu kez
insanlar ölüyor
Bilmediğin küçük yerlerde
haykırmaya ve Allahaısmarladık
demeye hiç şansı ve fırsatı olmadan
insanlar ölüyor
İnsanlar ölüyor sen aldırmazlığın
yeni havarilerini seçerken
kendini durduk yerde frenlerken—bu nedenle
insanlar ölüyor
Senin komşun&kardeşin olan Slav
sevgi erdeminden o denli uzak kalmış ki
meleklerinin uçmaktan korktuğu yerlerde
insanlar ölüyor
Heykeller yadsırken
Kabil'in görüşünü, tarih
yazık ki ölenlerin
kanlarıyla besleniyor
Sen maç sonuçlarını izlerken,
gecikmiş raporlarını gözden geçirirken,
ya da bebeğine ninni söylerken
insanlar ölüyor
Zaman, katilleri kurbanlarından
keskin kana susamış kalemiyle ayıran,
senin soyunu,
katillerin soyuyla birlikte anacak.

#JosephBrodsky


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Hava Aracı Bakım Teknisyeni Günü 
Wright kardeşlerin ilk uçuşunu mümkün kılmak için yaptığı katkılardan dolayı Charles E. Taylor'ın doğum günü 24 Mayıs "Dünya Hava Aracı Bakım Teknisyeni Günü" olarak kutlanmaktadır. Wright kardeşlerin ilk uçuşuna yaptığı büyük katkılardan dolayı Wright Kardeşlerin mekanikçisi ve tarihin ilk uçak bakım teknisyeni Charles E. Taylor’a, sivil ve askeri havacılıkta çalışan hava araçlarının uçuş emniyetini sağlayan on binlerce Hava Aracı Bakım Teknisyenine teşekkür etmek ve onları takdir etmek için böylesi özel bir gün atfedilmiştir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

24 Mayıs 1040 - Selçuklu Devleti'nin kuruluşu.
24 Mayıs 1218 - Beşinci Haçlı seferi'nde Haçlılar, Akka şehrini Eyyubiler'e bıraktılar.
24 Mayıs 1844 - Amerikalı mucit Samuel Morse, ABD Senatosu üyelerinin de hazır bulunduğu bir deneyle, ABD Kongre binasından Baltimore'da bir tren istasyonuna kendi icadı olan Mors alfabesiyle ilk mesajı gönderdi.
24 Mayıs 1883 - Yapımı 14 yıl süren New York'taki Brooklyn Köprüsü trafiğe açıldı.
24 Mayıs 1921 - Mustafa Kemal Paşa'ya suikast için Ankara'ya geldiği kanıtlanan İngiliz casusu Mustafa Sagir idam edildi.
24 Mayıs 1921 - ABD'de, Sacco ve Vanzetti'nin yargılanmalarına başlandı.
24 Mayıs 1924 - Yabancı şirketlerce işletilen Osmanlı Anadolu Demiryolları (CFOA) Şirketi'nin millileştirilmesi için Anadolu-Bağdat Demiryolları Müdiriye-i Umumiyesi kuruldu.
24 Mayıs 1940 - Igor Sikorsky, ilk başarılı tek motorlu helikopter uçuşunu gerçekleştirdi.
24 Mayıs 1941 - Danimarka Kanalı Savaşı'nda, İngiliz zırhlısı HMS Hood, DKM Bismarck tarafından batırıldı.
24 Mayıs 1943 - Polonya'daki Auschwitz toplama kampında "ölüm meleği" adıyla anılan doktor Josef Mengele göreve başladı. Mengele, tutuklular üzerinde yaptığı korkunç deneylerle biliniyordu.
24 Mayıs 1945 - Krasnodar Kray'da Karadeniz kıyısındaki Şapsığ Ulusal Rayonu lağvedildi.
24 Mayıs 1956 - İlk Eurovision Şarkı Yarışması, İsviçre'nin Lugano kentinde düzenlendi. 7 ülkenin katıldığı şarkı yarışmasını, ev sahibi İsviçre adına yarışan Lys Assia'nın seslendirdiği, Refrain isimli şarkı kazandı.
24 Mayıs 1961 - İmralı Adası'ndaki 2 bin mahkûmun barındığı cezaevinde çıkan isyan bastırıldı.
24 Mayıs 1964 - Peru'da bir futbol maçında kargaşa çıktı: 135 kişi öldü.
24 Mayıs 1976 - Londra'dan Washington'a ilk Concorde seferi başladı.
24 Mayıs 1979 - Yüzde 85'i yerli malzeme ile üretilen ilk Türk uçağı 'Mavi Işık 79-XA', Kayseri İkmal Merkezi'nde başarılı bir deneme uçuşu gerçekleştirdi.
24 Mayıs 1981 - Türk Hava Yolları'nın "Haliç" uçağı, 4 kişi tarafından Bulgaristan'a kaçırıldı. Militanlar 47 yandaşlarının ceza evinden çıkarılmasını istediler, ancak ertesi gün yakalandılar.
24 Mayıs 1983 - Bulvar gazetesinin düzenlediği yarışmada Türkiye Güzeli seçilen Hülya Avşar'ın evli olduğu ortaya çıkınca, ikinci güzel Dilara Haraççı Kraliçe ilan edildi.
24 Mayıs 1989 - Bulgaristan'dan Türkiye'ye zorunlu göç başladı.
24 Mayıs 1991 - İsrail, Süleyman Operasyonu adını verdiği bir askerî operasyonla Etiyopyalı Yahudileri İsrail'e getirmeye başladı.
24 Mayıs 1993 - PKK pususu: Bingöl-Elâzığ karayolunda pusu kuran PKKlılar, 33 silahsız askeri öldürdü.
24 Mayıs 1993 - Eritre, Etiyopya'dan bağımsızlığını kazandı.
24 Mayıs 2000 - İsrail, Güney Lübnan'da 22 yıldır sürdürdüğü işgale son verdi.
24 Mayıs 2003 - Letonya'nın başkenti Riga'da gerçekleştirilen 48. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye adına yarışan Sertab Erener, Everyway That I Can adlı şarkı ile birinci oldu.
24 Mayıs 2004 - Kuzey Kore'de cep telefonları yasaklandı.
24 Mayıs 2008 - Dima Bilan, Believe adlı şarkı ile Eurovision'da Rusya'ya ilk birinciliği getirdi.
24 Mayıs 2014 - Ege Denizi'nde Semadirek adası açıklarında 6.5 şiddetinde bir deprem oluştu.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

M.Ö. 24 Mayıs 15 - Germanicus (Julius Caesar Claudianus), Romalı general (ö. 19)
24 Mayıs 1544 - William Gilbert, İngiliz hekim ve fizikçi (ö. 1603)
24 Mayıs 1686 - Gabriel Fahrenheit, Alman fizikçi ve cıvalı termometrenin mucidi (ö. 1736)
24 Mayıs 1743 - Jean-Paul Marat, Fransız bilim adamı ve tıp doktoru (ö. 1793)
24 Mayıs 1794 - William Whewell, İngiliz polimat, bilim insanı, anglikan rahibi, filozof, teolog ve bilim tarihçisi (ö. 1866)
24 Mayıs 1802 - Aleksandre Orbeliani, Gürcü şair, oyun yazarı, gazetecisi ve tarihçisi (ö. 1869)
24 Mayıs 1819 - I. Victoria, Birleşik Krallık Kraliçesi (ö. 1901)
24 Mayıs 1905 - Mihail Şolohov, Rus yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1984)
24 Mayıs 1911 - Ne Win, Burmalı diktatör (ö. 2002)
24 Mayıs 1914 - Herbert L. Anderson, Manhattan Projesi’ne katkı sağlayan Amerikalı nükleer fizikçi (ö. 1988)
24 Mayıs 1914 - George Tabori, Macar tiyatro yönetmeni, yazar, senarist (ö. 2007)
24 Mayıs 1928 - Adrian Frutiger, İsviçreli yazar ve sanatçı (ö. 2015)
24 Mayıs 1931 - Michael Lonsdale, Fransız oyuncu ve ressam (ö. 2020)
24 Mayıs 1932 - Arnold Wesker, İngiliz oyun ve film senaryo yazarı (ö. 2016)
24 Mayıs 1937 - Charly Antolini, İsveçli caz bateristi müzisyen.
24 Mayıs 1937 - Archie Shepp, Amerikalı caz saksofoncu.
24 Mayıs 1938 - Prince Buster, Jamaikalı reggae ve rock müzisyeni, şarkıcı ve besteci (ö. 2016)
24 Mayıs 1940 - Joseph Brodsky, Rus şair (ö. 1996)
24 Mayıs 1941 - Bob Dylan, Amerikalı müzisyen ve yazar.
24 Mayıs 1942 - Hannu Mikkola, Eski Dünya Ralli Şampiyonu olan Finli otomobil yarışçısı (ö. 2021)
24 Mayıs 1944 - Patti LaBelle, Amerikalı şarkıcı, yazar, aktris ve girişimci.
24 Mayıs 1945 - İdris Jetu, Fas eski başbakanı.
24 Mayıs 1946 - Ayten Uncuoğlu, Sinema,tiyatro ve dizi oyuncusu.
24 Mayıs 1946 - Tansu Çiller, Ekonomist, akademisyen ve siyasetçi (Türkiye'nin ilk kadın Başbakanı).
24 Mayıs 1946 - Thomas Nordahl, İsveçli eski millî futbolcu ve spor yorumcusu.
24 Mayıs 1946 - Irena Szewińska, Eski Polonyalı Olimpiyat kadın atletizm sporcusu (ö. 2018)
24 Mayıs 1949 - James Broadbent, Oscar, BAFTA ve Altın Küre ödülü sahibi İngiliz oyuncu.
24 Mayıs 1951 - Jean-Pierre Bacri - Fransız oyuncu ve senarist (ö. .2021)
24 Mayıs 1953 - Alfred Molina, İngiliz tiyatro ve sinema oyuncusu
24 Mayıs 1956 - Sean Kelly, İrlandalı bir eski profesyonel yol bisikleti yarışçısı.
24 Mayıs 1959 - Emire Eren Keskin, Avukat.
24 Mayıs 1960 - Kristin Scott Thomas, İngiliz-Fransız oyuncu.
24 Mayıs 1964 - Ray Stevenson, İrlanda asıllı İngiliz oyuncu.
24 Mayıs 1965 - John C. Reilly, Amerikalı oyuncu.
24 Mayıs 1967 - Tamer Karadağlı, Sinema ve dizi oyuncusu.
24 Mayıs 1968 - Emrah Yücel, Grafik tasarımcı.
24 Mayıs 1970 - Gülay, Şarkıcı.
24 Mayıs 1973 - Jill Johnson, İsveçli şarkıcı ve şarkı sözü yazarı.
24 Mayıs 1973 - Ruslana, Ukraynalı şarkıcı, dansçı, yapımcı, besteci.
24 Mayıs 1974 - Dan Houser, İngiliz oyun yapımcısı, yazarı ve seslendirme sanatçısı.
24 Mayıs 1979 - Tracy McGrady, Amerikalı eskiden NBA'de oynamış profesyonel basketbolcu.
24 Mayıs 1985 - Cemre Atmaca, Oyuncu.
24 Mayıs 1987 - Fabio Fognini, İtalyan profesyonel tenis oyuncusu.
24 Mayıs 1987 - Deborah François, Belçikalı oyuncu.
24 Mayıs 1994 - Milda Valčiukaitė, Litvan kürekçi.
24 Mayıs 1998 - Daisy Edgar-Jones, İngiliz oyuncu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

24 Mayıs 189 - Eleuterus, Yaklaşık olarak 174 - 189 yılları arasında papalık görevinde bulunmuştur (d. ?)
24 Mayıs 1136 - Hugo de Payens, Tapınak Şövalyeleri'nin ilk büyük üstadı (d. 1070)
24 Mayıs 1524 - Şah İsmail, Türk Safevî İmparatorluğu'nun kurucusu (d. 1487)
24 Mayıs 1543 - Mikolaj Kopernik, Polonyalı astronom ve Güneş Sistemi'nin kaşifi (d. 1473)
24 Mayıs 1792 - George Brydges Rodney, Büyük Britanya Kraliyet Donanması’nda deniz subayı (d. 1719)
24 Mayıs 1817 - Juan Meléndez Valdés, İspanyol neoklasik şair (d. 1754)
24 Mayıs 1823 - Franz de Paula Adam von Waldstein, Avusturyalı asker, kaşif, bitki ve doğa bilimci (d. 1759)
24 Mayıs 1848 - Annette von Droste-Hülshoff, Alman yazar (d. 1797)
24 Mayıs 1879 - William Lloyd Garrison, Amerikalı sosyal reformcu (d. 1805)
24 Mayıs 1903 - Marcel Renault, Renault Otomotiv Sanayi'nin üç kurucusundan birisidir (d. 1872)
24 Mayıs 1907 - Zacharie Astruc, Fransız heykeltıraş, ressam, şair ve sanat eleştirmeni (d. 1833)
24 Mayıs 1928 - Teotig, Ermeni yazar ve salnameci (d. 1873)
24 Mayıs 1945 - Robert Ritter von Greim, Nazi Almanyası Hava Kuvvetleri Komutanı (d. 1892)
24 Mayıs 1948 - Jacques Feyder, Belçikalı film yönetmeni ve senarist (d. 1885)
24 Mayıs 1950 - Archibald Wavell, İngiliz asker (d. 1883)
24 Mayıs 1957 - İbnülemin Mahmut Kemal İnal, Yazar, tarihçi, müzeci ve mutasavvıf (d. 1870)
24 Mayıs 1959 - John Foster Dulles, Amerikalı avukat ve siyaset adamı (d. 1888)
24 Mayıs 1965 - Aşot Madat, Tiyatro sanatçısı (d. ?)
24 Mayıs 1973 - Selahattin Batu, Veteriner hekim, akademisyen, siyasetçi, edebiyatçı (d. 1905)
24 Mayıs 1974 - Duke Ellington, Amerikalı caz müzisyeni (d. 1899)
24 Mayıs 1979 - André Luguet, Fransız film oyuncusu (d. 1892)
24 Mayıs 1991 - İsmail Selen, Asker (suikast sonucu) (d. 1931)
24 Mayıs 1995 - Harold Wilson, İngiliz siyasetçi ve Başbakan (d. 1916)
24 Mayıs 2010 - Paul Gray, Amerikan bas gitarist (Slipknot) (d. 1972)
24 Mayıs 2015 - Tanith Lee, İngiliz çizgi roman, bilimkurgu ve hikâye yazarı (d. 1947)
24 Mayıs 2016 - Burt Kwouk, Çin kökenli İngiliz-Britanyalı oyuncu (d. 1930)
24 Mayıs 2017 - Denis Johnson, Amerikalı yazar (d. 1949)
24 Mayıs 2017 - Jared Martin, Amerikalı sinema ve dizi oyuncusu (d. 1941)
24 Mayıs 2017 - Pierre Seron, Belçikalı çizgi roman sanatçısı ve çizer (d. 1942)
24 Mayıs 2018 - Gudrun Burwitz, Nazi Partisi (NSDAP)'nin önde gelen üyesi olan Reichsführer-SS Heinrich Himmler'in kızı ve Nihai Çözüm'ün baş mimarı (d. 1929)
24 Mayıs 2018 - Jerry Maren, Amerikalı oyuncu (d. 1920)
24 Mayıs 2019 - Gianfranco Bozzao, Eski İtalyan futbolcu (d. 1936)
24 Mayıs 2019 - Murray Gell-Mann, Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1929)
24 Mayıs 2020 - Mukar Çolponbayev, Kırgız politikacı (d. 1950)
24 Mayıs 2020 - Makbul Hossain, Bangladeşli politikacı ve iş insanı (d. 1950)
24 Mayıs 2020 - Hüseyin Ahmed kanjoi, Pakistanlı politikacı (d. 1985)
24 Mayıs 2020 - Lily Lian, Fransız şarkıcı (d. 1917)
24 Mayıs 2020 - Lucia Mee, Kuzey İrlandalı aktivist (d. 1999)
24 Mayıs 2020 - Dinaldo Wanderley, Brezilyalı politikacı (d. 1950)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?