Salgının pik dönemlerinde şehir hastaneleri ihtiyaca yanıt veremedi

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Günün birinde üç erkek ormanda yürürlerken karşılarına büyük ve vahşi bir nehir çıkmış. Erkeklerin nehrin karşı kıyısına mutlaka geçmeleri gerekiyormuş. Bunu nasıl başaracaklarını düşünürken birinci erkek dizlerinin üstüne çökmüş ve Tanrıya dua etmiş:
-"Tanrım, lütfen nehrin karşı kıyısına geçebilmem için bana güç ver."
Tanrı ona uzun kollar ve güçlü bacaklar vermiş o anda. Adam yaklaşık 2 saat boyunca dalgalarla boğuşmuş, neredeyse 3-4 kez boğulma tehlikesi geçirmiş. Ama sonunda nehrin karşı kıyısına geçebilmeyi başarmış.
Bunu gören ikinci erkek de Tanrıya dua etmiş:
-"Tanrım, lütfen nehrin karşı kıyısına geçebilmem için bana güç ve gerekli aracı ver."
Tanrı ona bir tekne vermiş. O da birkaç kez teknenin alabora olma tehlikesiyle karşılaşmış, ama nehrin karşı kıyısına geçmeyi başarmış o da sonunda.
Tüm bu olan bitenleri izleyen üçüncü erkek de dizlerinin üstüne çökmüş ve Tanrıya yalvarmış:
-"Tanrım, lütfen nehrin karşı kıyısına geçebilmem için bana güç, araç ve zeka ver."
Tanrı erkeği bir kadına dönüştürmüş. Kadın haritaya bakmış. Nehrin biraz yukarısına doğru yürümüş ve köprüden karşıya geçmiş.

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

"Özgürlük içinde yanlışlık yapılabilir ancak tutsaklık bir ulusu ölüme sürükler." demiş bugün 136. doğum günü olan ve 97 yıl önce yitirdiğimiz İtalyan sosyalist lider Giacomo Matteotti...

“Günün Kitap Alıntıları” olarak 91 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 162. doğum günü olan İskoç yazar Sir Arthur Conan Doyle'un kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Bakış açını değiştirdiğinde, başta sana saçma görünen şeyler bile seni gerçeğe götürecek birer ipucu olabilir."

“Bir kadının sezgileri bazen en mantıklı çıkarımlardan bile daha değerli olabilir. Karmaşık beyinleriyle art arda sıraladıkları senaryoları mutlaka dikkate alın. Bunlar sizi hiç tahmin etmediğiniz sonuçlara ulaştırdığında haklı olduğumu anlayacaksınız.”

" İyi bir gözlemci tek bir ipucuna ulaştığında sadece olanları değil, ileride olabilecekleri de görmelidir."

"Aldığın ışık yaktığın muma değmiyor."

"“Hayat hiçbir ölümlünün mükemmelliği yakalayabileceği kadar uzun değildir.”

"Gerçeğin her türlüsü, şüpheden daha iyidir."

"Bir aptal her zaman kendisine hayran kalacak daha aptal birini bulur."

Şuraya da "Hayattan Zevk Almanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Şikayet etmek yerine çözüme odaklanın.
Tüm şikayetçi olduğunuz konuların bir listesini yapın. Karşılarına da ne kadar süredir bu konudan şikayetçi olduğunuzu yazın. Sonra kendinize sorun, “Bu kafa haliyle, yarı hasta mı yaşamak istiyorum, yoksa problemlerime bir çözüm mü bulmak istiyorum?” Çözüm bulmak istediğiniz ve dikkatinizi çözüme yönelttiğiniz anda, bir şeylerin değişmeye, dönüşmeye başladığını fark edeceksiniz.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Dünyanın en sessiz odası -9 desibeldir. Burada bir insan damarlarında akan kanın sesini bile duyabilir.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 12 milyonu ikinci doz olmak üzere, toplam 27 milyondan fazla aşılama gerçekleştirdik
Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Dönem Başkanı İtalya ve Avrupa Birliği'nin (AB) ortaklaşa ev sahipliğinde Roma'da düzenlenen Küresel Sağlık Zirvesi'ne video mesaj gönderdi. Erdoğan, devlet ve hükümet başkanları ile Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı ve katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasına, G-20 Dönem Başkanı İtalya'ya ve Avrupa Birliği Komisyonu'na bu toplantıyı düzenledikleri için teşekkür etti. Zirvenin başarılı geçmesini, Türkiye ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, bugün kabul edecekleri Roma Bildirgesi'nin hazırlanmasına katkı veren, destek olan herkese de şükranlarını iletti. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, dünyada en büyük mutluluğun sağlık olduğunu bir kez daha hatırlattığını vurgulayan Erdoğan, "Türkiye olarak, bu anlayışla salgının ilk günlerinden itibaren elimizdeki imkanları vatandaşlarımızla beraber dost ve kardeş ülkeler için de seferber ettik. Temel sağlık ekipmanları ve araçlarının hızlı bir şekilde geliştirilmesi, üretilmesi ve dağıtılmasını sağladık." diye konuştu. "158 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa yerli solunum cihazları da dahil, muhtelif kalemde tıbbi cihaz ve ekipmanı gönderdik." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:
"Gelişmekte olan bazı ülkelerin üretim kapasitelerini güçlendirmek için kişisel koruyucu malzeme üretilmesine yönelik eğitim programları düzenledik. Dezavantajlı grupların ihtiyaçlarına özel önem verdik. Ülkemizde misafir ettiğimiz 4 milyon sığınmacının sağlık hizmetlerine erişimini kesintisiz sürdürdük. Bugün itibarıyla 12 milyonu ikinci doz olmak üzere, toplam 27 milyondan fazla aşılama gerçekleştirdik. Yerli aşı üretim çalışmalarımızı da devam ettiriyoruz. Öte yandan aşıya erişim konusunda küresel ölçekte ciddi adaletsizlikler yaşandığını görüyoruz. Dünya genelinde şimdiye kadar tatbik edilen aşıların yüzde 80'i, yüksek veya üst orta gelirli ülkelerce kullanıldı. Gelişmiş ülkelerde nüfusun çoğunluğu en az bir doz aşılanmışken, Sahra Altı Afrika'da bu oran yüzde 1'i dahi bulmadı. Benzer vahim tablolar dünyanın 100'e yakın ülkesinde de yaşanıyor."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye olarak, bugüne kadar elimizdeki aşıları diğer ülkelerle paylaşmaya gayret ettik. Yerli aşımızı, hazır olur olmaz, vatandaşlarımızla beraber inşallah tüm insanlığın istifadesine sunacağız. Çok-taraflı finansal kuruluşların ve girişimlerin aşıya adil erişim konusundaki çabalarını destekliyoruz." ifadelerini kullandı. Salgınlara karşı alınacak kontrol tedbirlerinin koordineli ve orantılı olması gerektiğini de vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Sağlık ve ekonomi arasındaki hassas dengeyi gözetmeli ve Dünya Sağlık Örgütünün merkezi konumunu pekiştirmelidir. Bu bağlamda, aşılanmış ve aşılanmamış olanlar arasında yeni duvarlar örülmesine ve yeni tür bir ayrımcılığa yol açılmamalıdır. Dünya Sağlık Örgütüne üye herhangi bir ülkenin, bu örgütün onayladığı bir aşıyı kabul etmemesinin izahı yoktur. Uluslararası seyahatler ve turizmin önü gerekli sağlık ve hijyen şartları sağlanarak açılmalıdır. Küresel sağlık sisteminin güçlendirilmesinin yolu, Dünya Sağlık Örgütünün merkezi rolünün tahkim edilmesinden geçiyor. Bu amaçla yürütülen reform sürecine biz de destek veriyoruz."
Erdoğan, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını engellemek için hızlı tespit, erken uyarı ve yakın bilgi paylaşımının da önemli olduğuna işaret ederek, salgının Türkiye'de henüz vaka görülmeden yakın takip altına alındığını ve Bilim Kurulunun ilk vakanın tespitinden yaklaşık iki ay önce faaliyete geçtiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:
"Milli operasyon merkezlerimiz arasında bir koordinasyon mekanizması tesis edilmesi, tahliyeler ve acil tıbbi ihtiyaçlar gibi çalışmaların eşgüdümü bakımından faydalı olacaktır. G20 ülkeleri arasında 'İyi Uygulamalar Veri Bankası' kurulması, gelecekteki krizlere karşı önlem alınmasını kolaylaştıracaktır. G20 platformu olarak hayata geçirdiğimiz borç ödemelerinin ertelenmesi girişimi de salgının küresel bir borç krizine dönüşmesine mani olmuştur."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 1,5 yılda yaşananların uluslararası sistemde görülen aksaklıkları gidermek ve daha adil bir düzen inşa etmek bakımından çok güçlü bir ders verdiğinin altını çizerek, "Sağlık bir ayrıcalık değil, herkes için bir haktır. Evlatlarımıza daha adil, daha yaşanabilir, daha müreffeh bir dünya bırakmak, hepimizin ortak görevidir. Türkiye olarak böyle bir dünyanın tesisi için çalışmayı sürdüreceğiz." diye konuştu.
Erdoğan, zirvenin başarılı geçmesini dileyerek katılımcıları selamladı.

19 Mayıs törenine davet edilmeyen Baro Başkanı tepki gösterdi
19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı resmi törenine davet edilmediğini belirten Eskişehir Baro Başkanı Mustafa Elagöz, yaptığı açıklamayla duruma tepki gösterdi. Baro Başkanı Elagöz yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
* 19 Mayıs 2021 Çarşamba günü, şehrimiz Vilayet meydanı önünde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı resmi töreni düzenlenmiştir.  Oysa ki; her resmi törene şehrin il protokolü resmi davetiye ile  davet edilir. Ancak bu seneki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı törenine Eskişehir Barosu davet edilmemiştir.
* Törene neden davet edilmediğimize ilişkin Eskişehir Valiliği Protokol Müdürlüğü’yle yapılan görüşmede, törenin Eskişehir İl Gençlik ve Spor Müdürlüğünce tertip edildiği tarafımıza bildirilmiştir. Devlet adabı ve teamüllerini hiçe sayan bir anlayışla, Eskişehir Valiliği İl A Protokol listesinden haberi olmayan ilgili il müdürlüğünü devlet ciddiyetine ve protokol kurallarına uymaya davet ediyoruz.
* İl protokol listesi içerisinde yargının kurucu unsurlarından biri olan Baromuzun yerini dâhi bilmeyen bu müdürlüğün; ciddiyetle ve samimiyetle Ulusal Bayram'ımızı kutladığına inanmıyoruz! Bir daha aynı ciddiyetsizliğin tekrarlanmaması adına gerekli uyarıların yapılmasını Eskişehir Valiliği'nden talep ediyoruz.

Danıştay, saatlik izinlerin toplanarak yıllık izinden düşülmesini durdurdu
Kamu personelini yakından ilgilendiren süreç, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) izin yönergesi ile başladı. TÜİK, “Zorunlu hallerde, kadrolu ve geçici personele idari izin verilebilir. İdari izinlerin toplamı 8 saati bulması halinde bir gün olarak yıllık izinden düşülür” düzenlemesi getirdi. Bu düzenlemeye karşı Türk Büro-Sen, iptal istemiyle dava açtı.  Danıştay 12. Dairesi, Devlet Memurları Yasası’nda sayılan izin halleri arasında “saatlik izin” ya da “idari izin” diye adlandırılan bir izin türüne yer verilmediğine dikkat çekti. Daire, mazeret izinlerinin de türüne göre “gün” ya da “hafta” olarak kullandırıldığını vurguladı. Daire, saatlik iznin toplanarak yıllık izinden düşülebilmesine olanak tanıyan bir düzenleme bulunmadığını belirterek kararı iptal etti.  Ancak TÜİK kararı temyize götürdü. Dosya Danıştay’ın en üst karar organlarından olan İdari Dava Daireleri Kurulu’na geldi. İptal kararının usul ve hukuka uygun olduğunu, iddiaların bozmayı gerektirecek nitelikte görülmediğini vurgulayan kurul, bu nedenlerle TÜİK’in istemini reddederek kararı onadı. Kesin nitelik taşıyan karar bütün kamu çalışanları için de emsal oluşturacak.

Borç yapılandırmasını da içeren kanun teklifi Meclis’e sunuldu
AK Parti milletvekilleri, matrah ve vergi artırımının yeniden düzenlenmesi ile borç yapılandırmasını da içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu. AK Parti, 15 maddelik yeni ekonomi teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. Teklifte, öne çıkan maddeler ise şu şekilde:
Kanun kapsamında 30 Nisan tarihinden öncesi vergi, vergi cezaları, idari para cezaları, SGK borçları gibi gerçekleştirilmemiş ödemeler yapılandırılabilecek.
Sunulan teklifle işletmelerin bilançolarında yer alan gayrimenkuller ile amortismana tabi diğer iktisadi kıymetler için yeniden değerleme imkanı sağlanacak.
Karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödeyemeyen kişilerin yükümlülüklerini yerine getirmeleri halinde geçmiş ödemedeki olumsuz kayıtlar dikkate alınmayacak.
Kanun teklifinin getirilmesinin genel gerekçesinde ise, bir önceki yapılandırma sonrası Covid-19 salgını nedeniyle yeni imkan talebinin yoğunlaşması gösterildi.

WhatsApp’tan geri adım
Rekabet Kurumu, soruşturma kapsamında geçtiğimiz günlerde şirketten konu ile ilgili bilgi talep etti. Beklenilen o bilgi ve belgeler kuruma ulaştı. Rekabet Kurumu’ndan alınan bilgiye göre WhatsApp, kullanıcılara zorunlu hale getirdiği gizlilik sözleşmesinde Türkiye yönünden geri adım attı.
Bu kapsamda, sözleşmenin Türkiye’yi kapsamayacağını öğrenildi. Karar kapsamında WhatsApp, gizlilik sözleşmesini içeren bildirimleri kullanıcılara göndermeyeceğini ve güncellemenin Türkiye’de yürürlüğe girmeyeceğini bildirdi.

Youtube Sedat Peker'e Onaylanmış Hesap Tiki Verdi
Paylaştığı videolarla izlenme sayısı 25 milyonu aşan organize suç örgütü lideri Sedat Peker'e Youtube'dan onaylanmış hesap tiki verildi. Sedat Peker'in, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mehmet Ağar, gazeteci Hadi Özışık ile kamuoyunun yakından tanıdığı çok sayıda kişiye ilişkin yayımladığı videolar izlenme rekorları kırıyor. Gündemin bir numaralı tartışma konusu olan Peker'in 'Reis Sedat Peker' youtube kanalında yayımladığı 6 videonun toplam izlenme sayısı 25 milyonu aştı.
Video paylaşım sitesi Youtube, 6’ncı videosunun ardından Peker'e 'onay işareti' verdi.

Salgının pik dönemlerinde şehir hastaneleri ihtiyaca yanıt veremedi
Türk Tabipleri Birliği (TTB) bugüne kadar ekonomik-siyasal- sosyal boyutu pek çok yönüyle tartışılan, COVID-19 pandemisiyle birlikte ise sağlık hizmetindeki etkisi daha da tartışılır hale gelen şehir hastaneleri ile ilgili hazırladığı anketin sonuçlarını düzenlediği basın toplantısı ile paylaştı.
Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB Şehir Hastaneleri İzleme Grubu’nun çalışmalarında da görülebileceği üzere “şirket hastaneleri” nitelemesinin daha doğru olacağını söyledi. Korur Fincancı, “Pandemide Şehir Hastaneleri Anketi” ile özellikle bu hastanelerdeki sağlık emekçileriyle doğrudan iletişim kurulmasının büyük önem taşıdığının altını çizdi. TTB II. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten de iktidarın şehir hastanelerini “mükemmeliyet merkezleri” ve “pandeminin ilk büyük başarı öyküsü” olarak sunduğuna dikkat çekip bu iddiaların ne kadar gerçek olduğunu anlamak üzere bir çalışma yürüttüklerini ifade etti. Ökten, sunumunu şöyle noktaladı: “Anket sonuçlarına göre şehir hastanelerinin pandemide ‘mükemmeliyet merkezleri’ olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Özellikle pandeminin pik yaptığı dönemlerde şehir hastaneleri ihtiyaca yanıt vermemiştir. Bu nedenle şehir hastanelerinin açıldığı şehirlerde kapatılan hastaneler açılmalıdır. Sonuçlar bir kez daha göstermektedir ki; şehir hastaneleri toplum sağlığı için uygun projeler değildir. Bu projeden en kısa zamanda vazgeçilmesi hem sağlık sistemini hem de geleceği ipotek altına alan ülke ekonomimiz için çok daha faydalı olacaktır.”
Özlük haklarından hizmet sunumuna, hasta güvenliğinden kaynak kullanımına 39 sorudan oluşan ve 13 şehir hastanesinde 230 kişiye yapılıp 219’u değerlendirmeye alınan anketten çıkan sonuçlar şöyle:
• Sağlık emekçilerinin yüzde 49,3’ü özellikle pandeminin başında kişisel koruyucu ekipman tedarikinde sorun yaşadı. Yüzde 58’i ise kendilerine verilen ekipmanların düşük kaliteli olduğunu belirtti.
• Sağlık emekçilerinin yüzde 70,8’inin çalıştığı hastanede iş sağlığı ve güvenliği denetimi yok.
• Sağlık emekçilerinin yüzde 8,2’sinin çalıştığı hastaneye yeni yatak eklendi. Yüzde 55,3’ünün çalıştığı hastaneye yeni yatak eklendi fakat sağlık çalışanı sayısı değişmedi. Yüzde 17,8’inin çalıştığı hastaneye yatak eklendi, sağlık çalışanı sayısı arttı fakat şirket çalışanı sayısı değişmedi. Hem yatak eklendiğini, hem de sağlık çalışanı ve şirket personeli sayısının arttığını söyleyen sağlık emekçilerinin oranı sadece yüzde 9,6 oldu.
• Sağlık emekçilerinin yüzde 69,4’ünün çalıştığı hastanede çalışmayı güçleştiren işleyiş sorunu var.
• Sağlık emekçilerinin yüzde 96,3’ü tükenmişlik sendromu yaşadı/yaşıyor.
• Sağlık emekçilerinin yüzde 44,3’ü işten ayrılmayı veya emekli olmayı düşünüyor.
• Sağlık emekçilerinin yüzde 50,7’si taşeron şirketlerin çalışanlara yönelik ayrımcı tutumlarına tanık oldu.
Sağlık Çalışanlarının Özlük Hakları
• Sağlık emekçilerinin yüzde 29,7’sinin performans ödemeleri azaldı, yüzde 26,5’ininki ise değişmedi. Yine yüzde 53,9’u ek ödeme almadı. Performans ödemesi ve ek ödeme sorularına olumlu yanıt verenlerin oranı yüzde 42-43’te kaldı.
• Hastalanan sağlık emekçilerinden yüzde 57,5’i hak kaybı yaşadı.
Sağlık Hizmeti Sunumu
• Sağlık emekçilerinin yüzde 72,9’u ayaktan başvuruların azaldığını ifade etti.
• Yatan hasta başvurusu yüzde 41,6’sına göre azalırken; yüzde 45,2’sine göre arttı.
• Acil başvuruları yüzde 33,3’üne göre azalırken; yüzde 49,3’üne göre arttı.
• Sağlık emekçilerinin yüzde 88,1’i elektif vakaların azaldığını bildirdi.
• Sağlık emekçilerinin yüzde 43,8’i mekânsal büyüklüğün olumsuz sonuç doğurduğunu belirtti; yüzde 37,9’u ise olumlu etkiden söz etti.
Hasta Güvenliği
• Sağlık emekçilerinin yüzde 55,7’sine göre enfeksiyon komistesi toplanmadı.
• Sağlık emekçilerinin yüzde 65,3’üne göre sterilizasyon ve dezenfeksiyon hizmetlerinde sorun var.
• Sağlık emekçilerinin yüzde 72,1’ine göre kapalı alanların fazla, koridorların uzun, kulelerin uzak olması sorun yarattı.
• Sağlık emekçilerinin yüzde 63,5’ine göre hastanelerin büyük, yatak sayısının fazla, refakatçi sayısının çok olması bulaş riskini artırdı.
• Sağlık emekçilerinin yüzde 81,7’sine göre hastanelerin şehir dışında olması ve hastaların toplu taşıma araçlarına mecbur bırakılması enfeksiyon riskini artırdı.
• Sağlık emekçilerinin yüzde 80,4’üne göre hastane pencereleri açılmıyor.
• Sağlık emekçilerinin yüzde 66,2’sine göre şehir hastanelerinde hasta güvenliği olumsuz etkileniyor.
Kaynakların Kullanımı
• Hastanelerin şirketler tarafından yönetilmesi sağlık emekçilerinin yüzde 53,9’una göre olumsuz sonuç doğuruyor.
• Şehir hastanelerini yöneten şirketlere yapılan hizmet ödemelerine dair sağlık emekçilerinin yüzde 93,2’sinin bilgisi yok.
• Sağlık emekçilerinin yüzde 80,4’üne göre kamu hastanesi ve şehir hastanesi yönetim ve işleyişi arasında fark var.

Otobüs İşletmeleri Kısıtlamalardan Şikayetçi
17 günlük tam kapanma ve ardından açıklanan kademeli normalleşme tedbirleri, şehirlerarası yolcu taşıyan firmaları olumsuz etkiledi. Otobüslerin yolcu taşıma kapasitesinin yarıya düşürülmesi bilet fiyatlarına da yansıdı. Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali, 17 günlük tam kapanmanın ardından yoğun. 30’a yakın firmanın faaliyet gösterdiği, normal zamanlarda yılda yaklaşık 500 bin kişinin kullandığı otogar bugünlerde kalabalık. Şehirlerarası seyahat için otobüsleri tercih edenler, kısıtlamaların kalkmasıyla otogarlara akın etti. Dışarıdan bakıldığında otobüs firmalarının mutlu olacağı bir tablo. Ancak bu tablo hem firmaları hem yolcuları memnun etmiyor. Nedeniyse İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinin ‘Toplu Taşıma Tedbirleri’ni düzenleyen 7'nci maddesi. Bu maddenin 1. fıkrasına göre kademeli normalleşme tedbirleri kapsamına şehirler arası yolcu taşımacılığı için şu düzenleme getirildi: “Şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları (uçak hariç); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edebilecek olup, araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 koltuk dolu 1 koltuk boş) şekilde olacaktır.” 17 gün boyunca hiç çalışmayan firmalar şimdi de yarı kapasiteyle çalışmak zorunda. VOA Türkçe’ye konuşan firma yetkilileri, zor durumda olduklarını dile getirdi. Firma yetkilisi Yahya Akkar, tam kapanma süresince bütün servisleri iptal etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Tam kapanmanın bitiminden itibaren yoğunluk başlamasına rağmen tedbirlerden olumsuz etkilendiklerini söyledi. Akkar, “Tam kapanmanın başladığı günden ayın 17'sine kadar tüm servislerimizi iptal etmek zorunda kaldık gelen olmadığı için. Haliyle bizi çok etkiledi, sektörü çok çok etkiledi. Tam kapanmanın bitiminden bugüne kadar, 4 gün yoğunluk yaşandı ama aşırı bir yoğunluk yok. Çok zor şartlarda çalışıyoruz. Tam kapanma, kısıtlamalar bizi etkiledi, etkilemeye devam ediyor. Koltuk sayımız 40’tan yarıya indi, 20 kişi taşıyoruz. Hem tam kapanma hem yolcu kapasitesi düştüğünden dolayı zor durumda kalan bir sektörle karşı karşıyayız” dedi. Firma yetkililerinden Sıtkı Bayar ise koltuk sayısının düşürülmesini işlerini etkilediğini savunarak, “Bütün esnaf gibi bizi de etkiliyor. Hastalık var olduğu sürece de etkileyecek. Bir an önce inşallah kurtuluruz bundan. Koltuk sayısı gibi sorunlar yaşıyoruz. Vatandaş bilet arıyor. Tek koltukta taşımamız lazım. Bu da sıkıntıya yol açıyor” diye konuştu. Ferman Aldan ise belirsizlikten şikayetçi. Araçlardaki kapasitenin düşürülmesinin fiyatlara yansıdığını vurgulayan Aldan, şöyle konuştu: “Günde kaç karar değiştiriyorlar. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık. Normalde yüzde 50 kapasite diyorlar. Bir gün çıkıp yüzde 70 diyorlar, bir gün kaldırıldı diyorlar. Ne yapacağımızı biz de şaşırdık. Yolcu yüzde 50 kapasite ile giderse başkadır, dolu giderse başkadır. Fiyattan ister istemez yolcu da etkileniyor. Normal fiyat olsa 200’dür, şu anda 250. Araba sahipleri de firma sahipleri de etkileniyor. Ya komple kaldırılacak ya da yüzde 70’e getirilecek. Öyle olsa rahatlarız” şeklinde konuştu. Kısıtlamalar nedeniyle firmalar kadar yolcular da dertli. Yolcular da yer bulamamaktan ve bilet fiyatlarının yükselmesinden şikayetçi.

Avrupa Birliği, ‘Dijital Covid-19 Sertifikası’nda uzlaşmaya vardı
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Komisyonu, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nun (AP) AB Dijital corona virüsü (Covid-19) Sertifikası konusunda uzlaştığını duyurdu. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AB Komisyonu'nun, AB Konseyi'nin ve Avrupa Parlamentosu'nun aşı sertifikası konusunda anlaştığını belirtti. Leyen, “AB Dijital Covdi-19 Sertifikası, AB genelinde güvenli ve kolay seyahatin yeniden sağlanması yolunda önemli bir yapı taşı olacaktır” ifadelerini kullandı. AP tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Anlaşmamız var. Parlamento, Konsey ve Komisyon müzakerecileri, salgın sırasında seyahati daha kolay ve daha güvenli hale getirecek olan AB Dijital Covid-19 Sertifikası teklifi üzerinde gayri resmi bir anlaşmaya vardılar” ifadelerine yer verildi. AB tarafından uzlaşmaya varılan AB Dijital Covid-19 Sertifikası’nda ise, kişilerin Covid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa hangi aşıyı olduğunu, hastalığı geçirenlerin ise antikor seviyesini ve Covid-19 test sonuçlarını içeren bilgiler yer alacak. Kağıt veya dijital format halinde ve ücretsiz olacak olan AB Dijital Covid-19 Sertifikası sayesinde AB tarafından onaylı Covid-19 aşıları olmuş kişiler, kısıtlamasız seyahat edebilecek. Öte yandan şu ana kadar AB tarafından, BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson Covid-19 aşılarına onay verilmişti.
 
 "Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 63 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 130. doğum günü olan Alman siyasetçi ve şair Johannes R.Becker'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

Beyaz Tansık

Dahi Utrillo İçin

Kayın beyazı ve tebeşir beyazı,
Kar beyazı saçların, mum gibi beyaz, avurt solgun,
Bir kanat beyaz ve beyaz ipek giysi,
Güvercinin boz beyazı, beyaz kış ülkesi,


Badananın donuk beyazı ve dalga köpüğü,
Bir bez beyaz ve küf yeşilindeki beyazlar,
Yolda bir taş, nasıl da beyaz bir yer- 
Öğleyin yanıp bitmekte akkor yaz.


Camları ardında sallanıyor perde tülleri- 
Elma çiçeği gibi ve buzul yamaç gibi
Sis gibi gümüş ve lapa lapa kar tipisi-
Söyle, senin beyazın renklerin sönüşü mü?


Mermer, granit ve ipteki çamaşır
Ve parşömen beyazı ve kağıt ipince,
Göçmüş gövdeler soluk beyazı taşır,
Ve leylaklar, uzanır sana düşsel bir el ince.


Ay beyazı deniz ve sümbül tomurcukları,
Sargı bezi beyaz, çizgili kar gibi çakıl yol,
Aydınlık geceler, yelkenliler ve martı uçuşları
Titreyen bir ses, flüt solosu ve yoğun C.

Söyle, senin beyazın renklerin yeniden doğuşu mu?
Ey soylu beyaz! Ey süt ve pirinçte beyaz!. ..
Sarışın beyaz tahıl, keten-ve esiyor bulutlu ...
Beyaz tansık. Bir dünya açıyor beyaz!


Johannes R. Becker
(Çeviren: Yüksel Pazarkaya)


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü
BM Genel Kurulu kararıyla 2001 yılından bu yana her yıl 22 Mayıs “Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyolojik çeşitliliğin korunması için uluslararası hukuki bir belge olan Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi de 25 yıldır uygulamadadır. İnsan faaliyetleri yüzünden türlerin sayısının git gide azaldığı günümüzde biyolojik çeşitliliğin  önemine dikkat çekmek için kutlanan bir gündür.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

M.Ö. 22 Mayıs 334 - Büyük İskender'in orduları, III. Darius'u Granikos Savaşı'nda yendi.
22 Mayıs 1176 - Selahaddin Eyyubi'ye Halep'te suikast girişimi.
22 Mayıs 1766 - Büyük İstanbul Depremi olarak adlandırılan deprem meydana geldi. 4000'den fazla kişi öldü.
22 Mayıs 1927 - Çin'in Xining vilayetinde deprem: Yaklaşık 200.000 ölü.
22 Mayıs 1929 - Şair Yahya Kemal Beyatlı, Madrid Elçiliği'ne atandı.
22 Mayıs 1931 - İstanbul şampiyonu Fenerbahçe, Yunanistan şampiyonu Olimpiakos'u 1-0 yendi.
22 Mayıs 1932 - Ağrı ayaklanmalarına katılan 34 kişi hakkında idam kararı verildi.
22 Mayıs 1942 - Meksika, II. Dünya Savaşı'nda müttefiklere katıldı.
22 Mayıs 1947 - ABD Başkanı Harry Truman, Türkiye'ye yapılacak yardımı imzaladı. Yardımı, ABD Dışişleri Bakanı Marshall'ın kontrol edeceği açıklandı. Aynı gün, General Oliver başkanlığındaki ABD heyeti, Türkiye'ye yapılacak askeri yardımı görüşmek üzere yurda geldi.
22 Mayıs 1950 - Demokrat Parti'nin 14 Mayıs'taki seçimlerden galibiyetle çıkmasıyla; Adnan Menderes, 19. Türkiye Hükûmeti'ni kurarak Başbakan oldu.
22 Mayıs 1950 - İsmet İnönü'nün Cumhurbaşkanlığı süresinin bitmesi ve Celâl Bayar'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi.
22 Mayıs 1956 - 1200 kişilik İstanbul Bayrampaşa Cezaevi'nin temeli atıldı.
22 Mayıs 1958 - İstanbul Süleymaniye'de tarihi Siyavuş Paşa Konağı yandı.
22 Mayıs 1960 - Büyük Şili Depremi: Richter ölçeğine göre 9.5 büyüklüğündeki depremde, 4000 ile 5000 arasında insan öldü. Bugüne kadar ölçülmüş en şiddetli depremdir.
22 Mayıs 1960 - Haberleşmeye sansür koyan Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, beş kişinin bir araya gelerek dolaşmasını yasakladı.
22 Mayıs 1961 - İstanbul Belediyesi'nin düzenlediği Türk filmleri yarışmasında, Memduh Ün'ün yönettiği Kırık Çanaklar filmi, en iyi film seçildi.
22 Mayıs 1962 - Türk Kadınlar Birliği Kongresi olaylı geçti. Günseli Özkaya Başkan seçildi.
22 Mayıs 1963 - AC Milan, Şampiyon Kulüpler Kupası'nı kazandı.
22 Mayıs 1963 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, Hürriyet, Milliyet, Akşam ve Tercüman gazetelerini kapattı.
22 Mayıs 1968 - Fransa'da sol muhalefetin, Hükümetin görevden alınması istemi, 11 oy farkla reddedildi. Sendikalar; Hükûmet ve işveren sendikalarıyla görüşme isteklerini bildirdi. Meclis göstericilere af çıkardı. Paris'te Daniel Cohn-Bendit'in oturma izninin geri alınmasına karşı gösteri yapıldı.
22 Mayıs 1971 - Bingöl'de meydana gelen 6.7 büyüklüğündeki depremde 878 kişi öldü.
22 Mayıs 1972 - İsrail Başkonsolosu Efraim Elrom, bir apartman dairesinde öldürülmüş olarak bulundu. Elrom, 16 Mayıs 1971'de kısa adı THKP-C olan Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi üyelerince kaçırılmıştı.
22 Mayıs 1972 - Orhan Kemal Roman Armağanı ödülünü, Yılmaz Güney aldı.
22 Mayıs 1972 - Richard Nixon, Sovyetler Birliği'ni ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu.
22 Mayıs 1980 - Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgaline karşı çıkmak amacıyla, Moskova Olimpiyatları'nı protesto eden ABD'nin çağrısına uyan Bakanlar Kurulu, Türkiye'nin de olimpiyatlara katılmaması yönünde karar aldı.
22 Mayıs 1987 - 216 sanıklı MHP davası sonuçlandı. 52 kişiyi öldürdükleri, 29 kişiyi de öldürmeye teşebbüs ettikleri belirlenen sanıklardan; 11'i idam, 2'si ömür boyu, 16'sı ise otuz altışar yıl hapis cezasına çarptırıldı.
22 Mayıs 1988 - Galatasaraylı futbolcu Tanju Çolak, ligde attığı 39 golle Metin Oktay'ın 38 gollük rekorunu kırdı.
22 Mayıs 1989 - Siirt'in Şeyhömer mevkinde, aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 12 terörist ölü olarak ele geçirildi.
22 Mayıs 1990 - Kuzey Yemen ve Güney Yemen birleşerek Yemen Cumhuriyeti adını aldı.
22 Mayıs 1990 - Microsoft, Windows 3.0'ü piyasaya sürdü.
22 Mayıs 1991 - Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı kuruldu.
22 Mayıs 1995 - Gözaltına alındıktan sonra kendisinden haber alınamayan Rıdvan Karakoç'un cesedi, Beykoz ormanlarında bulundu.
22 Mayıs 1997 - Anayasa Mahkemesi, Demokratik Barış Hareketi'nin (DBH'nin) kapatılma istemini reddetti.
22 Mayıs 2000 - Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de, sadece kadınlara hizmet edecek dev bir alışveriş merkezi kuruldu.
22 Mayıs 2007 - Ankara, Ulus'ta meydana gelen patlama sonucunda; 5 kişi öldü, 60 kişi de yaralandı.
22 Mayıs 2008 - TBMM Genel Kurulu'nda, üniversite bulunmayan dokuz ilde; devlet, İstanbul'da da iki vakıf üniversitesi kurulmasını öngören kanun tasarısı kabul edildi. Böylece Türkiye'de üniversitesiz il kalmadı.
22 Mayıs 2010 - CHP'nin 33. Olağan Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu, 1246 delegenin oyu ile CHP Genel Başkanlığı'na resmen aday gösterildi.
22 Mayıs 2010 - Dubai'den gelen Hindistan Havayolları'na ait Boeing 737 tipi bir yolcu uçağı, Karnataka eyaletindeki Mangalore hava alanına inişe geçtiği sırada pisti ıskalayarak, hava alanının yakınındaki vadiye düştü. Uçaktaki 166 kişiden 8 kişi yaralı olarak kurtuldu.
22 Mayıs 2011 - 64. Uluslararası Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü, Hayat Ağacı (The Tree of Life) filmiyle Terrence Malick kazandı. Festivalde, Bir Zamanlar Anadolu'da filmiyle yönetmen Nuri Bilge Ceylan ve Bisikletli Çocuk (Le gamin au vélo) filmiyle Jean-Pierre ve Luc Dardenne, Büyük Ödülü paylaştı.
22 Mayıs 2020 - Pakistan'da yolcu uçağı düştü: 97 kişi öldü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

22 Mayıs 1808 - Gerard de Nerval, Fransız şair ve yazar (Romantizmin öncüsü) (ö. 1855)
22 Mayıs 1813 - Richard Wagner, Alman opera bestecisi (ö. 1883)
22 Mayıs 1844 - Mary Cassatt, Amerikalı ressam (ö. 1926)
22 Mayıs 1859 - Sir Arthur Conan Doyle, İskoç yazar (ö. 1930)
22 Mayıs 1885 - Giacomo Matteotti, İtalyan sosyalist lider (ö. 1924)
22 Mayıs 1891 - Johannes R. Becher, Alman siyasetçi ve şair (ö. 1958)
22 Mayıs 1892 - Alfonsina Storni, Modernist dönemde tanınmış Latin Amerikalı yazar (ö. 1938)
22 Mayıs 1894 - Friedrich Pollock, Alman sosyal bilimci ve filozof (ö. 1970)
22 Mayıs 1895 - Agop Dilâçar, Türk dilleri üzerine uzmanlaşmış dilbilimci (ö. 1979)
22 Mayıs 1895 - Nahid Sırrı Örik, Roman, hikâye ve oyun yazarı (ö. 1960)
22 Mayıs 1907 - Carl H. Fischer, Amerikalı bitki bilimci (ö. 2005)
22 Mayıs 1907 - Georges Remi Hergé, Belçikalı çizer (Tenten'in yaratıcısı) (ö. 1983)
22 Mayıs 1907 - Laurence Olivier, İngiliz sinema ve tiyatro oyuncusu (ö. 1989)
22 Mayıs 1912 - Herbert Brown, İngiltere doğumlu Amerikalı kimyager (ö. 2004)
22 Mayıs 1919 - Paul Vanden Boeynants, Belçikalı politikacı (ö. 2001)
22 Mayıs 1920 - Thomas Gold, Avusturyalı astrofizikçi (ö. 2004)
22 Mayıs 1924 - Charles Aznavour, Ermeni asıllı Fransız şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve diplomat (ö. 2018)
22 Mayıs 1925 - Jean Tinguely, İsviçreli ressam, deneysel sanatçı ve heykeltıraş (ö. 1991)
22 Mayıs 1927 - George Olah, Macar-Amerikalı kimyager (ö. 2017)
22 Mayıs 1930 - Harvey Milk, Amerikalı politikacı ve LGBT aktivisti (ö. 1978)
22 Mayıs 1933 - Gül Gülgün, Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu (ö. 2014)
22 Mayıs 1940 - Ergün Uçucu, Tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısı (ö. 2019)
22 Mayıs 1942 - Peter Bongartz, Alman oyuncu.
22 Mayıs 1942 - Theodore Kaczynski, Amerikalı matematikçi, anarşist teorisyen ve eylemci.
22 Mayıs 1943 - Betty Williams, Kuzey İrlandalı barış gönüllüsü (d. 2020)
22 Mayıs 1946 - George Best, Kuzey İrlandalı futbolcu (ö. 2005)
22 Mayıs 1950 - Michio Ashikaga, Japon eski millî futbolcu.
22 Mayıs 1953 - Cha Bum-kun, Koreli eski futbolcu ve antrenör.
22 Mayıs 1959 - Morrissey, İngiliz şarkıcı ve müzisyen.
22 Mayıs 1960 - Yegane Asker kızı Ahundova, Azeri piyanist, besteci ve öğretmen.
22 Mayıs 1960 - Hideaki Anno, Japon animatör, yönetmen ve oyuncu.
22 Mayıs 1968 - İgor Ledyahov, Eski Rus millî orta saha oyuncusu.
22 Mayıs 1970 - Naomi Campbell, Britanyalı süper model.
22 Mayıs 1972 - Anna Belknap, Amerikalı oyuncu.
22 Mayıs 1973 - Nikolaj Lie Kaas, Danimarkalı oyuncu.
22 Mayıs 1976 - Daniel Erlandsson, İsveçli müzisyen ve Arch Enemy grubunun davulcusu.
22 Mayıs 1978 - Ginnifer Goodwin, Amerikalı oyuncu.
22 Mayıs 1978 - Katie Price, İngiliz şarkıcı ve manken.
22 Mayıs 1979 - Maggie Q, Amerikalı aktris ve model.
22 Mayıs 1980 - Nazanin Boniadi, İran kökenli İngiliz-Amerikan dizi ve sinema oyuncusu.
22 Mayıs 1981 - Daniel Bryan, Amerikalı profesyonel güreşçi.
22 Mayıs 1983 - Lina Ben Mhenni, Tunuslu kadın aktivist, blog yazarı, eğitimci ve dilbilimci (ö. 2020)
22 Mayıs 1987 - Novak Đoković, Sırp tenisçi.
22 Mayıs 1990 - Danick Snelder, Hollandalı hentbolcu.
22 Mayıs 1991 - Jared Cunningham, Amerikalı profesyonel basketbol oyuncusu.
22 Mayıs 1991 - Kentin Mahé, Fransız hentbolcu.
22 Mayıs 1995 - Nazlıcan Ölçek, Millî basketbolcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

22 Mayıs 192 - Dong Zhuo, Çin'de Geç Han Hanedanı döneminde yaşamış siyasetçi ve savaş ağası (d. 139)
22 Mayıs 337 - I. Konstantin (Büyük Konstantin), Roma İmparatoru (d. 272)
22 Mayıs 1067 - X. Konstantinos, 1059-1067 yılları arasında tahtta kalan Bizans imparatoru
22 Mayıs 1068 - Go-Reizei, Japonya'nın geleneksel veraset düzenine göre 70. imparatorudur (d. 1025)
22 Mayıs 1540 - Francesco Guicciardini, İtalyan tarihçi, diplomat ve devlet adamı (d. 1483)
22 Mayıs 1545 - Şir Şah, Surî Hanedanlığı'nın kurucusu ve ilk hükümdarı (d. 1473)
22 Mayıs 1667 - VII. Alexander, Papa (d. 1599)
22 Mayıs 1859 - II. Ferdinando, İki Sicilya'nın kralı (d. 1810)
22 Mayıs 1864 - Aimable Pélissier, Fransız general (d. 1794)
22 Mayıs 1868 - Julius Plücker, Alman fizikçi, matematikçi ve akademisyendir (d. 1801)
22 Mayıs 1873 - Alessandro Manzoni, İtalyan şair ve romancı (d. 1785)
22 Mayıs 1880 - Heinrich von Gagern, Almanya'nın birleşmesi'ni savunan devlet adamı (d. 1799)
22 Mayıs 1885 - Victor Hugo, Fransız yazar (d. 1802)
22 Mayıs 1898 - Edward Bellamy, Amerikalı sosyalist yazar (d. 1850)
22 Mayıs 1912 - Şair Eşref, Şair ve kaymakam (d. 1847)
22 Mayıs 1945 - Walter Krüger, Alman SS subayı (d. 1890)
22 Mayıs 1946 - Karl Hermann Frank, Alman Nazi subayı (d. 1898)
22 Mayıs 1955 - Nene Hatun, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'ndaki kahraman kadın (d. 1857)
22 Mayıs 1960 - İbrahim Çallı, Ressam (d. 1882)
22 Mayıs 1967 - Langston Hughes, Amerikalı şair ve yazar (d. 1902)
22 Mayıs 1969 - Semyon Aralov, Sovyet asker, devlet adamı ve devrimci (d. 1880)
22 Mayıs 1982 - Cevdet Sunay, Asker ve devlet adamı (d. 1899)
22 Mayıs 1983 - Albert Claude, Belçikalı biyolog ve Nobel Tıp veya Fizyoloji Ödülü sahibi (d. 1899)
22 Mayıs 1984 - Valeriy Voronin, Sovyet futbolcu (d. 1939)
22 Mayıs 1984 - Karl-August Fagerholm, Finlandiya Başbakanı (d. 1901)
22 Mayıs 1985 - Alister Hardy, İngiliz deniz biyoloğu; zooplankton ve deniz ekosistemi uzmanı (d. 1896)
22 Mayıs 1990 - Rocky Graziano, Amerikalı boksör (d. 1922)
22 Mayıs 2004 - Richard Biggs, Amerikalı aktör (d. 1960)
22 Mayıs 2010 - Martin Gardner, Amerikalı matematik ve fen yazarı (d. 1914)
22 Mayıs 2012 - Janet Carroll, Amerikalı oyuncu (d. 1940)
22 Mayıs 2014 - Matthew Cowles, Amerikalı oyuncu ve yazar (d. 1944)
22 Mayıs 2016 - Adolf Born, Çek ressam, karikatürist ve çizgi film yapımcısı (d. 1930)
22 Mayıs 2016 - Leonorilda Ochoa, Meksikalı oyuncu ve komedyen (d. 1937)
22 Mayıs 2017 - William Carney, Amerikalı siyasetçi (d. 1942)
22 Mayıs 2017 - Oscar Fulloné, Arjantinli teknik direktör ve eski futbolcu (d. 1939)
22 Mayıs 2017 - Nick Hayden, Amerikalı profesyonel motosiklet yarışçısı (d. 1981)
22 Mayıs 2017 - Dina Merrill, Amerikalı oyuncu (d. 1923)
22 Mayıs 2017 - Mickey Roker, Amerikalı caz müzisyenidir (d. 1932)
22 Mayıs 2017 - Zbigniew Wodecki, Polonya şarkıcı, müzisyen, besteci, aktör, TV sunucusu (d. 1950)
22 Mayıs 2018 - Alberto Dines, Brezilyalı ödüllü gazeteci ve yazar (d. 1932)
22 Mayıs 2018 - Júlio Pomar, Portekizli ressam (d. 1926)
22 Mayıs 2018 - Philip Roth, Amerikalı yazar ve Pulitzer Ödülü sahibi (d. 1933)
22 Mayıs 2019 - Judith Kerr, Alman-İngiliz çevirmen ve yazar (d. 1923)
22 Mayıs 2019 - Sultan Ahmed Şah, Malezya Pahang Eyaleti Sultanı (d. 1930)
22 Mayıs 2020 - Ashley Cooper, Avustralyalı tenisçi (d. 1936)
22 Mayıs 2020 - Mory Kanté, Gineli şarkıcı, kora müzisyeni ve söz yazarı (d. 1950)
22 Mayıs 2020 - Luigi Simoni, İtalyan eski futbolcu ve teknik direktör (d.1939)
22 Mayıs 2020 - Jerry Sloan, Amerikalı profesyonel eski basketbolcu, basketbol antrenörü (d. 1942)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir yasaklı hafta sonu diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cumartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?