TTB'den Covid-19 için yeni pik uyarısı

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.
 
Veee günaydınnn sevgili Mustafa Kemal Atatürk’ümüze.
Bugün 19 Mayıs.
Bugün Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı.
Tam 102 yıl önce bugün 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a giderek İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Kurtuluş Savaşı'mızı başlatmıştır.
Mustafa Kemal Atatürk’ü, yol arkadaşlarını ve bu uğurda canını vermiş tüm şehitlerimizi saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum.
Ruhları şad olsun.
Ve "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı"mız kutlu olsun.
 
Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:
 
Temel'in başı ağrıyormuş. Doktor çağırmışlar. Doktor hap vererek demiş ki:
- Bu hap şimdi senin baş ağrını anında geçirecek. Peki onu hemen yutabilir misin?
Temel cevap vermiş:
- Kolay yutmasına yutarım da, hap mideme girdikten sonra başıma giden yolu nereden bulacak?
 
Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:
 
"Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz." demiş Mustafa Kemal Atatürk...
 
“Günün Kitap Alıntıları” olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümsüz eseri Nutuk'tan tarihe ve geleceğe ışık tutan alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.
 
"Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!"
 
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklale sahip olmakla gerçekleştirilebilir. Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, istiklalden yoksun bir millet, medeni insanlık dünyası karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye layık görülemez."
 
"Tam bağımsızlık demek, elbette siyaset, maliye, ekonomi, adalet, askerlik, kültür gibi her alanda tam bağımsızlık ve özgürlük demektir. Bu saydıklarımın herhangi birinde bağımsızlıktan yoksunluk, ulus ve yurdun gerçek anlamıyla bütün bağımsızlığından yoksunluğu demektir."
 
"Adalet dilenmekle ve başkalarına kendini acındırmakla ulus işleri, devlet işleri görülemez; ulusun ve devletin onuru ve bağımsızlığı güven altına alınamaz."
 
Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:
 
Kızartma yaparken kapağı kesinlikle kapatmayın. Hava ile temas eden gıdaların dış yüzeyindeki çıtırlık daha kalıcı olur.
 
Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:
 
ABD'de kola taşıyan araç soförlerinin kimyasal madde taşıma lisansına sahip olması zorunluluktur.
 
Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Kılıçdaroğlu'ndan 19 Mayıs mesajı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın kutlanacak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını nedeniyle mesaj yayımladı. Kılıçdaroğlu mesajında, “Bundan tam 102 yıl önce, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basan Mustafa Kemal Atatürk’ün aklında, yurdu düşman işgalinden kurtarmak kadar güçlü bir düş daha vardı: Cumhuriyet! O Cumhuriyet ki uğrunda mücadele edilecek, acı çekilecek, gerektiğinde can verilecek ama eninde sonunda gençliğe emanet edilecek.” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
“19 Mayıs, Samsun’dan doğup tüm yurda yayılan güneştir.
19 Mayıs, Cumhuriyet’in önsözü, müjdecisidir.
19 Mayıs aynı zamanda, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 'Doğum günüm' dediği tarihtir.
O, işte böylesine önemli bir günü gençliğe armağan etmiştir.
Bir yılı aşkın süredir devam eden pandemi koşulları, 19 Mayıs coşkusunun sokaklara yayılmasını engellese de bu coşku yüreklerimizde asla eksilmeyecektir. Aklın ve bilimin yol göstericiliğinde aşacağımız bu zorlu günlerin ardından tek bir hedefimiz olacak: Güzel Cumhuriyetimizi, demokrasi ile taçlandırmak. O büyük gün gelinceye kadar bizlere yorulmak da umutsuzluğa kapılmak da yasak!
Bu duygu ve düşüncelerle, bağımsızlığımızın nişanesi olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını yürekten kutluyorum. Bağımsızlık, Cumhuriyet ve Demokrasi mücadelesinin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile terörle mücadelede şehit düşen evlatlarımızı rahmetle anıyorum.”
 
Kılıçdaroğlu üçüncü ortağı açıkladı!
TBMM yasama çalışmalarına yaklaşık üç haftalık aranın ardından yeniden başlarken, partilerin grup toplantıları da gerçekleşti. Uzun bir aradan sonra partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önemli açıklamalarda bulundu:
*(İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları) Filistin halkıyla dayanışmayı sürdürüyoruz. Filistin'in bağımsız bir devlet olarak ortaya çıkması en büyük arzumuzdur. İsrail'in yaptığı katliamdır. Asla kabul edilemez.
Kan gövdeyi götürürken dünyanın demokratları ne yapıyor? Neden katliamı engellemiyorlar? Ölen her çocuğun sorumluluğu bütün dünyadaki insanları ilgilendiriyor. Filistin’de ölen her çocuğun sorumluluğu bütün dünyada yaşayanların üzerindedir. Çocuklar ölmesin, kadınlar ölmesin. Filistinliler işgal edilmiş topraklarını almak, bağımsız devlet olmak istiyorlar. En tabii hakları. Beni üzen İslam dünyasındaki parçalanma. BM’nin gerekli çabayı göstermemesi. Filistin halkı bağımsızlık mücadelesi gösterirken gençlerimiz oradaydı. Gençlerimizin mezarları hâlâ orada.
*(Pandemi döneminde iktidarın aldığı önlemler) 19 yıldır ülkeyi yönetenler pandemi sürecini yönetemediler, beş maske dağıtamadılar! AVM’ler açık, çay bahçeleri kapalı. Allah akıl fikir versin. Vatandaşa hibe vereceğine IBAN numarası açıp vatandaşlardan para topladılar. Türkiye hani zengindi? Hani hiçbir sorunumuz yoktu? Hani kasalar tıka basa doluydu? Pandeminin ilk döneminde 107 bin hanenin elektriği kesildi. 128 milyar dolar nereye gitti? Kaça sattınız, nereye sattınız? Ben bilmiyorum, 600 milletvekili bilmiyor. Böyle bir devlet yönetimi Cumhuriyet tarihinde hiç görülmedi. Bir sürü rezalet çıkardınız, bari bu milletin onuruyla oynamayın!
*Vatandaşlarımız kaygı içerisinde. Çıkış arıyorlar. Sorun doğrudan doğruya onu vurmuş durumda. Milyonlar geçinemiyor. Esnaf kan ağlıyor. Milyonlarca evde işsizlerimiz var. Fidan gibi çocuklarımız işsiz. Orta Çağ mantığıyla 21. yüzyılın devletini yönetemezsin! Devleti öyle bir yöneteceksin ki, sen değil, millet senden helallik isteyecek.
*(Sedat Peker’in iddiaları) “83 milyonun ödediği verginin büyük kısmını beşli çeteye verirsen olmaz” dedik. Beşli çeteden yakınırken şimdi yeraltı dünyasının çeteleri karşımıza çıktı. Nasıl bir devlet yönetimidir? Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti, nasıl olur da yeraltı çeteleriyle kol kola gezer?
Bir gerçek ortaya çıktı. Cumhur İttifakı’nın üçüncü ortağı; AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve yeraltı dünyasının çeteleri. Üç ortaklı bir ittifak!.. Cumhur İttifakı ve mafya iç içe geçmiş, İçişleri Bakanlığı tamamen kirlenmiş; açıklamalar mafyadan geliyor olsa da duymazlıktan gelemeyiz.
*5 ton kokain milyonlarca dolar demektir. “Bu kokaini Türkiye’ye getirecek olan kimdi, hangi adrese teslim edilecekti?” diye soran oldu mu? Sormadılarsa bu uyuşturucu kaçakçılığına ortaktır. Biz sadece pudra şekeri çeken çocuğu görüyoruz. Sordular mı acaba, ‘Kim sana verdi bu kokaini?’ diye. Soramazlar. Uyuşturucu çeteleri insan kaçakçılığından, uyuşturucudan dünyanın gelirini elde ederler. Bu geliri kendi ülkesinin bankalarına yatıramazlar. Bunlar paraları vergi cennetlerinde tutuyorlar. Birisini Man Adası diye açıklamıştım. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı’nın ailesi buralara para yatırırsa mafya ve çeteler de bunu yapmayacak mı? Bunu söyledim diye tazminat davası açtılar, hakim tayin ettiler. Peki bu kardeşiniz pes dedi mi? Demeyeceğim. Bu milletin hakkını hukukunu koruyacağım.
 
İllere göre haftalık vaka sayısı açıklandı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 8-14 Mayıs arasında illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarını açıkladı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, "İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. Düşüş hızı azalsa da vaka sayılarının düşüş eğilimi devam ediyor." ifadelerine yer verdi. İllere göre haftalık Covid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul'da 184,78 Ankara'da 152,63, İzmir'de 93,86 oldu. Haftalık verilere göre, Erzurum, İstanbul, Ağrı, Rize ve Bilecik 100 bin kişide en çok Covid-19 vakası görülen iller oldu.
 
Bakan Selçuk: 40 yaş üzeri öğretmenler için aşı randevuları açıldı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim emekçilerinin aşılanma programına ilişkin bir açıklama yaptı.
Selçuk, "Meslektaşlarımız için öncelikli Covid-19 aşı uygulaması sürüyor bugün 40 yaş üzeri tüm öğretmenlerimiz ve okul çalışanlarımızın aşı randevuları açıldı" dedi.
 
TTB'den yeni pik uyarısı: Karşı karşıya kalmamız kaçınılmazdır
Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Günlük vaka sayılarının 10 binin üzerinde, günlük ölümlerin 250’ye yakın olduğu, aşılamada yüzde 12’lerde kalındığı bir ortamda bu salgınla baş edebilmek mümkün değildir ve en fazla bir ay içerisinde başka bir pik ile karşı karşıya kalmamız kaçınılmazdır” dedi. İçişleri Bakanlığı’nın yeni normalleşme takvimi ile ilgili olarak bugün basın toplantısı düzenleyen Antmen, tam kapanma sırasında açıklanan planlamanın çalışanların yüzde 17’sini kapsamadığını söyledi. Antmen, zorunlu olmayan üretime yönelik çarkların dönmesinden bir an bile vazgeçilmediğini kaydetti. Salgının fırsata çevrilerek bazı sektörlerde çarkların daha hızlı dönmesinin yolunun açıldığını anlatan Antmen, gündelik gelirle yaşayan insanlar eve kapatılırken sermaye güçlerinin üretim çarklarına dokunulmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1 milyon 100 bin civarında esnafa 3 bin, 235 bin civarında esnafa da 5 bin TL ödenmesi kararının ciddi hayal kırıklığı yarattığını belirten Antmen, “Covid -19 pandemisinde alınan tüm önlem ve uygulamaların temel amacı bulaş zincirini kırmak olmalıdır. Pandemiden çıkışın anahtarı ise etkili ve güvenli aşıların yaygın ve hızla uygulanmasındadır. Ancak kapanma döneminde bu şartlar yerine getirilmemiştir” dedi. Acilen harekete geçilerek etkililik düzeyi en az yüzde 70-80 olan aşıların toplumun en geniş kesimine hızla uygulanması gerektiğini anlatan Antmen, aşı programının bu şekilde devam etmesi halinde toplumsal bağışıklık için gerekli aşılı nüfus oranına yakın tarihte ulaşılamayacağını söyledi. Virüsün toplumda yayılımının sınırlanması için yapılması gerekenleri anlatan Antmen, şöyle devam etti:
“Günlük vaka sayılarının 10 binin üzerinde, günlük ölümlerin 250’ye yakın olduğu, aşılamada yüzde 12’lerde kalındığı bir ortamda bu salgınla baş edebilmek mümkün değildir ve en fazla bir ay içerisinde başka bir pik ile karşı karşıya kalmamız kaçınılmazdır. İnsanların çalıştığı, yani işverenlerine ait olan zamanlarında dışarıda olmasına izin verilirken kendilerine ve ailelerine ait olan hafta tatillerinde eve hapsedilmeleri ancak ekonominin öncelendiği, insanın ötelendiği bir düzenin uygulaması olabilir.”
Antmen, “Algıyı değil, salgını yönetin, ekonomiye ve turizme değil, insana ve sağlığa öncelik verin” dedi. Mersin’deki vaka sayıları hakkında da bilgi veren Antmen, şunları söyledi:
“Kapanmadan önce günlük vaka sayısı 500’ün üzerinde idi. Şu anda 100-150 civarında. Doğal olarak vaka sayılarında azalma var. Hastanelerdeki yatışlarla ilgili de çok öyle bir sıkıntı yok. Şu anda aşılamaya hız verilecek olursa Mersin açısında çok ciddi bir sıkıntı görülmüyor. Şu anda belirti görülmeyenlerde test yapılmıyor. Rastgele testlerin de yapılması gerekiyor. Şikâyeti olmayanlara da test yapılması lazım. Şu andaki politika ile ortaya çıkan vaka sayısında bir düşme var. Mersin’de günlük ne kadar test yapıldığı konusunda bir bilgimiz yok.”  
Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şube Başkanı Dr. Zeki Sinan Doğan ise illerin test sayısının devlet sırrı gibi saklandığını ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:
“100 bin test yaparsan 10 bin bulursun, 300 bin test yaparsan 25-30 bin vaka bulursun. Bu önlemler ciddi düşüş sağladı ancak yeterli bir düşüş değil. Şampiyonluk kutlamaları ve İsrail’i protesto gösterilerindeki serbestlikten dolayı önümüzdeki haftalarda yeniden bir yükselmenin olması çok doğal.”
 
Prof. Dr. Ceyhan'dan korkutan açıklama: Ters tepebilecek tedbirler var
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan 17 günlük sürecin 'tam kapanma' olarak nitelendirilemeyeceğini belirtti. Ceyhan, "Tam kapanmadan çok uzak bir kısıtlama dönemi geçirdik. Bu kısıtlamada bir kazanım elde ettiysek ve eğer dikkatli davranmazsak bu kazanımları kaybedebiliriz. Kısa sürede birkaç haftada vakalar tekrar artmaya başlar" diye konuştu. 1 Haziran'a kadar uygulanacak tedbirleri çok etkili bulmadığını söyleyen Ceyhan, "Hatta bazen ters etki de yapabilecek kısa süreli, hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamalarının devam ettiğini görüyoruz. Bunun şöyle olumsuz bir tarafı var; bu evlerin çok büyük bir çoğunluğunda işe gidip gelen insanlar var, dolayısıyla bunlar işe gidip orada virüsü alıp eve getiriyor ve dışarı çıkmadıkları için kapalı ortamda kalıyorlar. Kapalı ortamda çok daha kolay bulaştırıyorlar birbirlerine. En büyük sorun olan, bulaş kaynağı olan iş yerlerine yönelik önlemler önemli" dedi. Normalleşme süreci kapsamında ilk önce okulların açılabileceğini kaydeden Ceyhan, "Berberler, kuaförler ve restoranlar da tabii kurallara uymak kaydıyla açılabilir. Masalar arasına en az 2 metrelik mesafe bırakmak kaydıyla, havalandırmaları kontrol edilerek açılabilir. Şu anda tedbirler, hastalığı kontrol etme açısından aşılamadan daha önemli. Aşılamada, yüzde 10-20 ikinci doz aşılamayla direkt etki göremiyorsunuz, etkiyi yüzde 70-75 aşıladığınızda görüyorsunuz. Mesela ekonomisi iyi, kısıtlamaları iyi uygulayabilen, halkı buna uyum gösterebilen ülkeler için daha yüksek bir sayıda normalleşmeye geçebilir; ama bunları ekonomik olarak dayanma gücü fazla olmayan halkı da buna çok uymayan bir ülkede daha düşük vakalarda normalleşmeniz lazım, güvenli diyebilmeniz için" şeklinde konuştu. (Kaynak: DHA)
 
İngiltere'de günlük vaka sayısı 2 binin altına düştü: Kısıtlamalar büyük ölçüde kaldırılıyor
İngiltere'de Covid-19'a bağlı günlük vaka ve can kaybı sayısı düşmeye devam ediyor. İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte bin 979 yeni vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısının 4 milyon 452 bin 756'ya ulaştığı belirtildi. Ülkede son 24 saatte 5 kişinin hayatını kaybettiği, toplam can kaybının ise 127 bin 684'e yükseldiği aktarıldı. Ülkede toplam 36 milyon 704 bin 672 kişinin Covid-19’a karşı aşılandığı, 20 milyon 287 bin 403 kişiye ise aşının her iki dozunun yapıldığı belirtildi. İngiltere hükümeti tarafından bugün itibarıyla İngiltere, Galler ve İskoçya'da uygulanan kısıtlamalar hafifletildi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19'un yayılmasını engellemek için halkı sorumlu olmaya devam etmeleri ve tedbiri elden bırakmamaları gerektiği konusunda uyardı. Johnson, "Hedeflediğimiz 4 aşamalı yol haritasında gün itibarıyla yeni bir dönüm noktasına ulaştık, fakat bundan sonraki tüm adımlarımızı büyük bir titizlikle atmalıyız" ifadelerini kullandı. Kısıtlamaların hafifletilmesinde üçüncü aşamaya gelinen İngiltere'de bugün itibarıyla yiyecek ve içecek hizmeti sağlayan işletmeler iç mekanlarda müşteri ağırlayabilecek. İnsanlar açık havada 30 kişiye kadar gruplar halinde buluşabilecek. Müze, sinema, tiyatro ve konferans merkezleri yeniden hizmet verebilecek. Ayrıca insanlar hükümet tarafından açıklanan "Yeşil Liste"de yer alan ülkelere karantina şartı aranmadan seyahat edebilecek.
 
Japonya’da aşılama süreci için yeni kararlar gündemde: Eczaneler devreye girebilir
Koronavirüs salgını karşısında aşılama programına geçtiğimiz Şubat'ta sağlık çalışanları ile başlayan ve programa Nisan ortası itibariyle 36 milyonluk yaşlı nüfus ile devam eden Japonya’da şu ana dek nüfusun yaklaşık yüzde 3'ünün aşılanabilmiş olması nedeniyle hükümet, seferberliği hızlandırmak için alternatif çözüm yolları oluşturmaya başladı. İHA’nın aktardığına göre, Japonya'nın aşılama seferberliğinden sorumlu Bakanı Taro Kono, hükümetin aşı programını hızlandırmak için eczacıların Covid-19 aşılarını uygulamasına izin vermeyi düşündüğünü söyledi. Daha önce de aşı uygulaması gündeme gelen diş hekimlerinin doktor ve hemşire yetersizliğinin yavaş ilerleyen aşılama sistemine gereken hızı kazandırmayacağı gerekçesiyle böyle bir seçeneğin gündeme gelebileceğini kaydeden Kono, kendi kitlesel aşılama programlarını uygulamaya hazırlanan yerel yönetimleri de destekleyeceklerini ifade etti. Covid-19 salgını nedeniyle ülkenin 9 eyaletinde olağanüstü hal (OHAL) kararı uygulanan Japonya'da sağlık bakanlığından bugün yapılan açıklamada ise durumu ağır olan hastaların sayısının salgın başından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştığı bildirildi. Yoğun bakım ünitelerinde ya da solunum cihazına bağlı olarak tedavi gören kişileri de içeren söz konusu hastaların sayısının bin 235'e yükseldiği açıklandı. Öte yandan ülke genelinde doğrulanan 5 bin 205 yeni enfeksiyon, toplam vaka sayısını 694 bin 375'e taşırken, son 24 saatte 204 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle ölü sayısı da 11 bin 863'e yükseldi. Japonya’da hükümet 25 Nisan'da ülkenin salgın başından bu yana hayata geçirilen 3. OHAL'ini Tokyo, Osaka, Kyoto ve Hyogo'da yürürlüğe koymuş, 11 Mayıs'ta sona ermesi öngörülen kararın süresi 31 Mayıs'a dek uzatılarak kapsamına Aichi ve Fukuoka'da eklenmişti. Son olarak ise Hokkaido, Okayama ve Hiroshima'nın da uygulamaya dahil edilmesine karar verilmişti. Covid-19 salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na günler kala kapsamı genişletilen uygulama, dev organizasyonun geleceğine dair tartışmaları yeniden alevlendirmişti.
 
 
"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle yeni yazdığım bir şiirimi paylaşmak istiyorum:
 
MUTLAKA YENİDEN
 
Ahdımız olsun ki yürüyecek bu kervan
Yakılacak yeniden özgürlük ateşi
Ruhumuzda duyacağız sevgiyi
Ve yeniden yola çıkacağız
 
 
Her şey kaldığı yerden başlayacak
Unutulacak yaşanmış ne varsa
Rafa kaldıracağız tüm kötülükleri
Yeni bir dünya kuracağız
 
 
Bilmediğimiz bir şarkı dudağımızda
Birlikte söyleyeceğiz usanmadan
Kötülüğüne katlanmayacağız dünyanın
Her şeyi yoluna sokacağız
 
 
Ahdımız olsun ki insanlığa
Yanlışlıkları göndereceğiz evrenden
Adil bir dünyaya uyanacağız bir sabah
Umutlarımız yeşerecek yeniden
 
 
Yeniden doğacağız mutlaka
Sevgiden...
 
#haticenayır
 
 
Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:
 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Samsun’a ayak basışının taşıdığı önem Atatürk’ün Büyük Nutku’nu 19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkışı ile başlatmasından anlaşılmaktadır ki şimdi bu yolculuğu kısaca anlatmaya çalışalım:
Samsun işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. Stratejik bakımdan büyük öneme sahipti ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir bir kapıydı. İngilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a askerî birlik çıkarmışlardı. Buna tepki olarak Türk Makinalı Tüfek birliğinden Hamdi adındaki bir teğmenin askerlerini alarak dağa çıkması dikkatleri bu bölgeye çekti ve İngiliz Yüksek Komiserliği’nin de Türk halkının silâhlandığı konusundaki şikayetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk’tü ve Atatürk uzun zamandan beri ülkenin içinde bulunduğu bu umutsuz duruma üzülüyor ve birşeyler yapmak içinAnadolu’ya geçmek istiyordu. Bu O’nun için bulunmaz fırsattır. İstanbul-Samsun yolculuğu öncesinde Atatürk’le Padişah Vahdettin arasında geçen konuşmayı Atatürk şöyle anlatır:
“-Paşa, Paşa!... Şimdiye kadar devlete çok hizmet ettin! Bunların hepsi artık bu kitaba girmiştir (bu bir tarih kitabıdır)! Bunları unutun, dedi, asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden daha önemli olabilir. Paşa, Paşa... Devleti kurtarabilirsin!..
Bu sözlerden hayrete düştüm. Acaba Vahdettin benimle içtenlikle mi konuşuyor? O Vahdettin ki bütün yaptıklarından pişman mı olmuştur? Aldatıldığını mı anlamıştı? Fakat, böyle bir yorum ile başka konulara girişmeyi ürkütücü saydım, kendine karşılık verdim:
-Kişiliğime güveninize ve bana bunca yüz verişinize teşekkür ederim. Elimden gelen hizmeti esirgemeyeceğime lütfen güveniniz.”
Atatürk bu konuşmada plânlarının sezilmiş olabileceği duygusuna kapılmıştı ama, O’nu bekleyen ve O’na güvenen bir“Türk Milleti” vardı. Atatürk ile beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü başlayacak yolculuğa gemi kaptanı İsmail Hakkı Durusu dışında 18 kişi eşlik edecekti. Bu 18 kişinin adları şöyleydi:(4) III. Kolordu Komutanı Kurmay Albay Refet Bey (General Bele), Müfettişlik Kurmay Başkanı Kurmay Albay Manastırlı Kâzım Bey (General DIRIK), Müfettişlik Sağlık Bakanı Doktor Albay İbrahim Talî Bey (ÖNGÖREN), Kurmay Başkan Yardımcısı Kurbay Yarbay Mehmet Ârif Bey(AYICI), Karargâh Erkân-ı Harbiyesi İstihbarat ve Siyâsiyât Şubesi Müdürü Kurmay Binbaşı Hüsrev Bey(GEREDE), Müfettişlik Topçu Komutanı Topçu Binbaşı Refik Bey(SAYDAM), Müfettişlik Başyaveri Yüzbaşı Cevad Abbas(GÜRER), Kurmay Mülhakı Yüzbaşı Mümtaz (TÜNAY),Kurmay Mülhakı Yüzbaşı İsmail Hakkı (EDE), Müfettişlik Emir Subayı Yüzbaşı Ali Şevket (ÖNDERSEV), Karargâh Komutanı Yüzbaşı Mustafa Vasfi (SÜSOY), Kurmay Başkanı Emir Subayı ve Müfettişlik Kâlem Âmiri Üsteğmen Arif Hikmet (GERÇEKÇI), İaşe Subayı Üsteğmen Abdullah(KUNT), Müfettişlik İkinci Yaveri Teğmen Muzaffer (KILIÇ), Şifre Kâtibi, Birinci Sınıf Kâtip Fâik (AYBARS), Şifre Kâtibi Yardımcısı, Dördüncü Sınıf Kâtip Memduh (ATASEV).Atatürk beraberindeki kişilerle beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra “Bandırma” adındaki eski bir vapurla Galata rıhtımından ayrılır. 17Mayıs 1919 Cumartesi günü Bandırma Vapuru saat 21.40 sıralarında İnebolu’ya varır. 18Mayıs 1919 Pazartesi günü beklenen yolculuğun sonuna gelinir. Yolcular Kalyon Burnu denilen yerden sandallarla Merkez iskelesine çıkarılırlar. Bu sandallardan birinin sahibi olan İsmail Yurtsever, o zaman için Atatürk’ü tanımadığını söyler,Atatürk’ü sandalda ve Samsun’da iken geniş yakalı lejyon kaputu ve başında kalpakla gördüğünü anlatır. Atatürk, İstanbul’dan başlayan ve Samsun’da sona eren yolculuk esnasında görevli bir askerdi ve giyimi de buna uygundu ancak Samsun’a ayak bastığı günden birkaç gün sonra asker değil, sivil olarak hareket edecekti. Atatürk’ün Samsun’a çıkışında gördüğü manzara pek parlak değildi. Şehirde İngiliz işgal kuvvetleri vardı. Pontusçular sokaklarda kol geziyordu. Halk kendisini koruyamayacak durumdaydı. Atatürk bugün müze haline getirilen Hıntıka Palas’ta kaldıkları süre içinde hep bu sorunları düşündü, yolculukta geçirdiği uykusuz geceler sona ermemişti; şimdi de burada uykusuz geceler başlıyordu. Ama, O’nda ve O’nun gibi düşünenlerde bu azim oldukça hiçbir engel aşılmaz değildi. Bu yolculuk Türk Milleti için bir dönüm noktası oldu ve kurtuluşun başlangıcıydı. Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etti. Atatürk’ün şu sözleri hepimiz için bir rehber olmalıdır: “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir” demiştir. Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak, 19 Mayısları Atatürk’ün emanetine daima sahip çıkarak kutlamalıyız. (Hürriyet)
 
Fırtına: Kokulya Fırtınası (2 Gün)
Halk takvimine göre birkaç gün sapma payı olmakla birlikte 19-21 Mayıs’ta beklenen fırtınadır. Kokulya, Yunanca ‘İpek böceği kozası’ anlamına gelmektedir. İpekböceğinin koza örme zamanıdır.
 
19 Mayıs Cebel Günü (Bulgaristan)
19 Mayıs Cebel Günü, Bulgaristan'ın Kırcaali iline bağlı Cebel belediyesinde her sene 19 Mayıs'ta kutlanan bayramdır. Cebel'de totaliter rejime karşı Türklerin ayaklandığı tarih olan 19 Mayıs 1989 günü, Cebel Günü olarak 1998 yılından sonra kutlanmaya başlanmıştır. Her yıl 19 Mayıs günü, 19 Mayıs 1989’da komünist diktatör Todor Jivkov’un iktidardan düşmesine yol açan Mayıs Olaylarını anma törenleri düzenlenir. Bu törenlere binlerce Bulgaristan Türkü katılmaktadır. Cebel’e (Şeyh Cuma) akın edenlerin yanı sıra Kırcaali bölgesinden, yurt içinden ve yurt dışından gelen yüzlerce misafirin katıldığı büyük bir kutlama gerçekleşir.
 
Rum Kırımı Anma Günü (Yunanistan)
Yunanistan Parlamentosu, 24 Şubat 1994'te Pontus bölgesinde yaşayan Rum nüfusun Jön Türkler hareketi önderliğinde 1914-1923 arasında katline ve tehcirine atıfta  bulunan önerge sonrasında 19 Mayıs gününü ‘Soykırım Kurbanlarını Anma Günü’ olarak oybirliğiyle kabul etmiştir. Mayıs 2006 içerisinde Selanik'te art arda iki "soykırım anıtı" açılmıştır.
 
Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?
 
19 Mayıs 639 - Chieh-she-shuai ve yandaşları, Tang İmparatoru Tai Tsung'un yazlık sarayı olan Chiucheng Sarayı'nı bastılar.
19 Mayıs 1515 - Kemah Kuşatması.
19 Mayıs 1884 - Ringling Kardeşler, ABD Baraboo'da ilk sirklerini açtılar. 1919'da Ringling Bros. and Barnum & Bailey Sirki ile birleştiler.
19 Mayıs 1897 - Oscar Wilde, 1895'ten beri "ahlak dışı yaşam" suçlamasıyla kürek cezası çekmekte olduğu Reading Zindanı'ndan çıktı.
19 Mayıs 1910 - Halley kuyruklu yıldızı, Dünya'ya yaklaştı.
19 Mayıs 1919 - Mustafa Kemal Paşa'nın 9. Ordu Müfettişi olarak Anadolu'ya Samsun'dan ayak basması ve Millî Mücadele'yi başlatması.
19 Mayıs 1924 - Musul sorunuyla ilgili Türk-İngiliz heyetleri arasında, "Haliç Konferansı" diye adlandırılan görüşmeler başladı. 9 Haziran'a kadar sürecek görüşmelerden sonuç alınamayınca, konu Milletler Cemiyeti'ne götürüldü.
19 Mayıs 1934 - Bulgaristan'da faşistler darbeyle iktidarı ele geçirdi.
19 Mayıs 1935 - Frankfurt - Darmstadt arasında ilk Autobahn açıldı.
19 Mayıs 1938 - Atatürk, son defa Gençlik ve Spor Bayramı gösterilerini izledi ve Hatay sorunu ile ilgili olarak -rahatsızlığına rağmen- Güney gezisine çıktı.
19 Mayıs 1940 - İstanbul’da Dolmabahçe Stadı’nın temeli atıldı.
19 Mayıs 1943 - Ankara'da Gençlik Parkı törenle açıldı.
19 Mayıs 1968 - Türkiye İşçi Partisi'nin Kayseri'deki toplantısına saldırıldı; konuşmacılar yaralandı, bayrak ve flamalar yırtıldı.
19 Mayıs 1975 - ABD Senatosu, Türkiye'ye silah ambargosunun kaldırılmasını kararlaştırdı.
19 Mayıs 1979 - 1 Mayıs günü sokağa çıktıkları için tutuklanan Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Behice Boran ve 330 partili serbest bırakıldı.
19 Mayıs 1981 - Atatürk'ün Selanik'te doğduğu ev yeniden düzenlenerek Devlet Bakanı İlhan Öztrak tarafından hizmete açıldı. Atatürk Orman Çiftliği'nde, Atatürk'ün evinin benzerinin temeli, Başbakan Bülend Ulusu tarafından atıldı.
19 Mayıs 1982 - Türkiye, Fransa'dan Yılmaz Güney'in iadesini istedi.
19 Mayıs 1989 - Kadın Kurultayı toplandı. İlk kez kapalı bir salonda yapılan kadın toplantısına yaklaşık 2 bin 500 kadın katıldı.
19 Mayıs 1990 - Polis, Kadıköy'de bir eve baskın düzenledi. Çıkan çatışmada, Hatice Dilek Aslan ve İsmail Oral öldü.
19 Mayıs 1991 - Hırvatistan'da referandum yapıldı. Halkın % 94’ü bağımsızlık için oy kullandı. Referanduma katılım oranı % 86 oldu.
19 Mayıs 1993 - Atatürkçü Düşünce Derneği resmen kuruldu.
19 Mayıs 2000 - Fiji’de, silahlı bir grup parlamento binasını basıp, Başbakan Mahendra Chaudhry ile 7 bakanı rehin alarak darbe yaptı.
19 Mayıs 2004 - ABD işgal güçleri, Irak’ın batısındaki Ramadi kentinde bir eve düzenlediği bombalı saldırıda 45 kişiyi öldürdü.
19 Mayıs 2006 - Türkiye Gençlik Birliği kuruldu.
19 Mayıs 2011 - Kütahya Simav'da 5.9 şiddetinde bir deprem oldu. 3 kişi hayatını kaybetti, 120 kişi yaralandı.
 
Bugün kimlerin doğduğuna gelince:
 
19 Mayıs 1584 - Miyamoto Musaşi, Japon kılıç üstadı (ö. 1645)
19 Mayıs 1701 - Alvise Giovanni Mocenigo, Venedik Dükü (ö. 1778)
19 Mayıs 1762 - Johann Gottlieb Fichte, Alman filozof (ö. 1814)
19 Mayıs 1881 - Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu (ö. 1938) (19 Mayıs, onun Samsun'a çıktığı güne atfedilmiş sembolik doğum günüdür.)
19 Mayıs 1890 - Ho Şi Mingh, Vietnam bağımsızlık hareketinin lideri (ö. 1969)
19 Mayıs 1910 - Burhan Arpad, Gazeteci ve yazar (ö. 1994)
19 Mayıs 1911 - Ahmet Orhan Arda, Yüksek mimar ve Anıtkabir mimarlarından (ö. 2003)
19 Mayıs 1914 - Max Perutz, Avusturyalı-İngiliz moleküler biyolog (ö. 2002)
19 Mayıs 1919 - Georgie Auld, Amerikalı tenor, saksafon ve klarnet müzisyeni, grup lideri (ö. 1990)
19 Mayıs 1921 - Daniel Gélin, Fransız sinema oyuncusu (ö. 2002)
19 Mayıs 1923 - Peter Lo Sui Yin, Malezyalı siyasetçi (ö. 2020)
19 Mayıs 1925 - Malcolm X, Amerikalı siyahi lider (ö. 1965)
19 Mayıs 1925 - Pol Pot, Kamboçyalı komünist lider (ö. 1998)
19 Mayıs 1947 - David Helfgott, Avustralyalı piyanist.
19 Mayıs 1954 - Nükhet Duru, Türk pop müziği şarkıcısı.
19 Mayıs 1954 - Gürbüz Çapan, Siyasetçi, eski Esenyurt Belediye Başkanı.
19 Mayıs 1962 - Serpil Çakmaklı, Sinema oyuncusu.
19 Mayıs 1966 - Polly Walker, İngiliz oyuncu.
19 Mayıs 1972 - Özcan Deniz, Şarkıcı, besteci, oyuncu ve yönetmen.
19 Mayıs 1973 - Bülent İnal, Sinema ve dizi oyuncusu.
19 Mayıs 1973 - Servet Kocakaya, Şarkıcı ve müzisyen.
19 Mayıs 1975 - Eva Polna, Rus şarkıcı, söz yazarı ve besteci.
19 Mayıs 1975 - Jonas Renkse, İsveçli şarkıcı.
19 Mayıs 1975 - Ozan Güven, Sinema ve dizi oyuncusu.
19 Mayıs 1976 - Kevin Garnett, Amerikalı basketbolcu.
19 Mayıs 1977 - Natalia Oreiro, Arjantinli şarkıcı ve oyuncu.
19 Mayıs 1980 - Demet Evgar, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.
19 Mayıs 1981 - Doğukan Manço, Şarkıcı ve DJ.
19 Mayıs 1983 - Yağmur Atacan, Sinema ve dizi oyuncusu.
19 Mayıs 1988 - Antonija Sandrić, Hırvat basketbolcu.
19 Mayıs 2002 - Başar Oktar, Artistik buz patenci.
 
Bugün kimler ölmüş derseniz?
 
19 Mayıs 1389 - Dmitri Donskoy, 1359'dan itibaren Moskova Büyük Prensi ve 1363'ten itibaren Vladimir Büyük Prensi olarak ölümüne kadar hükmetmiştir (d. 1350)
19 Mayıs 1526 - Go-Kashiwabara, Japonya'nın geleneksel düzenine göre 104. imparatoru (d. 1462)
19 Mayıs 1536 - Anne Boleyn, İngiltere Kraliçesi (VIII. Henry'nin 2.karısı, I. Elizabeth'in annesi) (d. 1501)
19 Mayıs 1647 - Sebastiaen Vrancx, Flaman ressam (ö. 1573)
19 Mayıs 1762 - Francesco Loredan, Venedik Cumhuriyeti'nin 106'ıncı dükası (d. 1685)
19 Mayıs 1795 - James Boswell, İskoç avukat ve biyografi yazarı (Dr. Samuel Johnson'ın ("Sözlük Johnson") biyografi yazarı) (d. 1740)
19 Mayıs 1825 - Henri de Saint Simon, Fransız filozof ve iktisatçı (d. 1760)
19 Mayıs 1859 - Heinrich Zollinger, İsviçreli botanikçi (d. 1818)
19 Mayıs 1864 - Nathaniel Hawthorne, Amerikalı yazar (d. 1804)
19 Mayıs 1895 - Jose Julian Marti, Küba bağımsızlık mücadelesinin öncüsü şair ve yazar(d. 1853)
19 Mayıs 1898 - William Ewart Gladstone, İngiliz politikacı ve Birleşik Krallık Başbakanı (d. 1809)
19 Mayıs 1904 - Camsetci Tata, Hint sanayici (d. 1839)
19 Mayıs 1918 - Ferdinand Hodler, İsviçreli ressam (d. 1853)
19 Mayıs 1927 - Ahmet Hikmet Müftüoğlu, Yazar, diplomat ve Millî Edebiyat Akımı öncüsü (d. 1870)
19 Mayıs 1932 - Charles Wallace Richmond, Amerikalı ornitolog (d. 1868)
19 Mayıs 1935 - T. E. Lawrence (Arabistanlı Lawrence), İngiliz arkeolog, asker, casus, yazar (d. 1888)
19 Mayıs 1939 - Ahmet Ağaoğlu, Siyaset adamı, hukukçu, yazar ve gazeteci (d. 1869)
19 Mayıs 1945 - Philipp Bouhler, Alman (Nazi) asker (d. 1889)
19 Mayıs 1958 - Ronald Colman, İngiliz aktör (d. 1891)
19 Mayıs 1973 - Osman Fuad Efendi, Osmanlı Hanedanı'ndan şehzade (d. 1895)
19 Mayıs 1986 - Behçet Uz,  Tıp doktoru ve 1931- 1941 yılları arasında İzmir Belediye Başkanlığı ve sonradan iki dönem Sağlık Bakanlığı yapmış devlet ve hizmet adamı. (d. 1893)
19 Mayıs 1994 - Jacqueline Kennedy Onassis, 35. Amerika Birleşik Devletleri başkanı John F. Kennedy'nin dul eşi (d. 1929)
19 Mayıs 2002 - Leyla Yeniay Köseoğlu, Siyasetçi ve Anavatan Partisi kurucu üyesi (d. 1926)
19 Mayıs 2009 - Robert F. Furchgott, 1998 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi Amerikalı biyokimyacı (d. 1916)
19 Mayıs 2009 - Andrey İvanov, Sovyet-Rus eski millî futbolcu (d. 1967)
19 Mayıs 2009 - Herbert York, Nükleer fizikçi (d. 1921)
19 Mayıs 2011 - Garret FitzGerald, İrlandalı siyasetçi (d. 1926)
19 Mayıs 2011 - Paul Henze, Amerikalı strateji uzmanı, tarih ve jeopolitik doktoru (d. 1924)
19 Mayıs 2011 - Kathy Kirby, İngiliz şarkıcı (d. 1938)
19 Mayıs 2013 - Murat Öztürk, Akrobasi pilotu ve haber muhabiri (d. 1953)
19 Mayıs 2014 - Jack Brabham, Avustralyalı Formula 1 pilotu (d. 1926)
19 Mayıs 2015 - Burhan Muhammad, Endonezyalı diplomat ve bürokrat (d. 1957)
19 Mayıs 2015 - Happy Rockefeller, New York eyaletinin eski First Lady'si, ABD İkinci Lady'si (d. 1926)
19 Mayıs 2016 - Alexandre Astruc, Fransız yönetmen (d. 1923)
19 Mayıs 2017 - Rich Buckler, Amerikalı çizgi roman sanatçısı ve çizer (d. 1949)
19 Mayıs 2017 - Kid Vinil, Brezilyalı şarkıcı, radyo yayıncısı, besteci ve gazeteci (d. 1955)
19 Mayıs 2017 - Noşirvan Mustafa, Iraklı Kürt entelektüel politikacı ve yazar (d. 1944)
19 Mayıs 2017 - Stanislav Petrov, Emekli Rus yarbay (d. 1939)
19 Mayıs 2018 - Harvey Hall, Amerikalı iş adamı ve siyasetçi (d. 1941)
19 Mayıs 2018 - Houmane Jarir, Faslı eski millî futbolcu (d. 1944)
19 Mayıs 2018 - Maya Jribi, Tunuslu siyasetçi (d. 1960)
19 Mayıs 2018 - Bernard Lewis, İngiliz asıllı Amerikalı tarihçi (d. 1916)
19 Mayıs 2018 - Reggie Lucas, Amerikalı müzisyen, söz yazarı ve müzik yapımcısı (d. 1953)
19 Mayıs 2019 - Carlos Altamirano, Şilili siyasetçi, eski atlet, hukukçu ve yazar (d. 1922)
19 Mayıs 2019 - Nickey Iyambo, Namibyalı siyasetçi, bakan ve fizikçi (d. 1936)
19 Mayıs 2020 - Annie Glenn, Amerikalı aktivist ve hayırsever (d. 1920)
19 Mayıs 2020 - Ken Nightingall, İngiliz ses mühendisi (d. 1928)
19 Mayıs 2020 - Gil Vianna, Brezilyalı siyasetçi ve bürokrat (d. 1965)
 
Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.
 
Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Çarşamba.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...
 
Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?