Erdoğan'dan esnafa destek müjdesi

 
Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.
 
Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:
 
Doktor, akıl hastasına sormuş:
-Bir kulağını kesersem ne olur?
-Canım yanar.
-Ya iki kulağını kesersem?
-O zaman iyi göremem.
-Peki ama niçin?
-Niçini var mı canım? İki kulağımı da keserseniz gözlüğümü nereye takarım?
 
Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:
 
"Henüz insan aşamasına ulaşmış değiliz, yalnızca insanlığa giden yol üzerindeyiz."  demiş Hermann Hesse...
 
“Günün Kitap Alıntıları” olarak 890 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 973. doğum günü olan İranlı şair Ömer Hayyam'ın kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.
 
"Ya sırtımıza alıp taşıyoruz, ya ayağımızın altına alıp çiğniyoruz, öğrenemedik bir türlü yan yana yürümeyi."
 
"Sonu yokluk madem bu dünyamızın
Yok bil kendini, özgür ol da yaşa."
 
"Tanrı'nın umurunda mı senin günahın sevabın:
Sen kendi muradını kendi güzelinde ara."
 
Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:
 
Baharattan korkmayın. Yemekleri beğenilen insanlar genellikle bol bol baharat ve ot kullanırlar. Kimyon, kişniş gibi baharatları tohum halinde kullanacaksanız, aromalarının daha kuvvetli olması için önce tavada biraz kavurun. Yaptığınız yemeğe baharatını başta değil, pişmeye yakın eklerseniz yemeğiniz daha lezzetli olacaktır.
 
Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:
 
Bugüne kadar bilinen en ağır böbrek taşının ağırlığı 1,36 kilogramdır.
 
Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Erdoğan'dan esnafa destek müjdesi
Esnaflarımıza yönelik yeni bir destek programın müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Salgın tedbirleri sebebiyle işlerine ara vermek mecburiyetinde kalan esnafımıza iki grup destek oluyoruz. Birinci grup kahvehane, kafe, çay bahçesi, okul personel servisi, düğün salonu, öğrenci yurdu, hamamlar, kırtasiyeler, internet kafeler, lunaparklar gibi yerler yer almaktadır. Bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemeleri yapacağız.
İkinci grupta ise bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisat, hırdavat, müzisyen, oto yıkamacı, kuru temizlemeci, oyuncak, kozmetik, camcı, çilingir, bakırcı, kalaycı, ayakkabı, konfeksiyon, zücaciye, tuhafiye ve kurs işletmeleri yer alacaktır.
Lokantalar, pastaneler, dondurma, berber, taksici, minibüsçü, otobüsçü, pazarcılar da bu gruba dahildir. Bu gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz.
İki ayrı grup 1 milyon 384 binde fazla esnafa karşılıksız olarak veriyoruz. Tüccar, sanayici, büyük şirketler için de nefes kredisi adı altında kolaylık sağlayacak yeni adım atıyoruz. Detayları Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından açıklanacak destek programlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.
 
Artvin'de köylülerin HES zaferi: Şirketin hukuksuz işgaline mahkeme 'dur' dedi
GazeteDuvar'dan Gençağa Karafazlı ve Hüseyin Altun'un haberine göre, Artvin’in Yusufeli ilçesinde Demirdöven, Yaylalar ve Altıparmak köylüleri, Erarı Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi firmasının kendi arazilerinden çıkması için açtıkları davayı kazandı. Firma cumartesi günü çalışan tüm işçilerini şantiye alanından çekti. Bahsi geçen üç köyde yaşayanların, altı yıldır bölgede HES yapmaya çalışan firmaya açtığı dava Yusufeli Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 22 Nisan’da karara bağlandı. Geçen hafta köylülere tebliğ edilen kararda, şirketin Milli Emlak’tan kiraladığı ve şantiye alanı olarak kullandığı ‘289-1 ada parseldeki’ arazinin Demirdöven Köyü’nün mera alanı olduğu tescil edildi.
Mahkeme ayrıca tapu devrinin köy tüzel kişiliğine yapılması için Yusufeli Tapu Müdürlüğü’ne yazı yazılmasına da karar verdi. Bu karar sonrası köylüler kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri 6 ayrı parselin de Demirdöven Köyü ortak kullanım alanı olması için devrinin yapılması talebinde bulundu. Mahkeme kararı sonrası Demirdöven Köyü Derneği, firmanın şantiye kurduğu mera alanını terk etmesi için sosyal medyadan kampanya başlattı. Erarı Elektromekanik firması da 9 Mayıs tarihinden itibaren şantiye işçilerinin çalışmalarını durdurdu. Öte yandan Demirdöven ve Yaylalar Köyü’nün Danıştay’da açtığı ÇED iptali ile ilgili ortak dava devam ediyor. Danıştay’ın ÇED raporunda gördüğü eksik ve sıkıntılar için belirlenen bilirkişi heyeti 24 Mayıs 2021 tarihinde HES çalışmasının yapıldığı alanda inceleme yapacak. Köylüler bilirkişi heyetinin yapacağı inceleme sonrası kendilerinin haklılığının ortaya çıkacağına inandıklarını söylüyor.
 
Müsilaj felakete doğru yol alıyor: Marmara, Karadeniz ve Kuzey Ege tehlikede
Türk Deniz Araştırmaları Vakfı'ndan (TÜDAV) yapılan yazılı açıklamaya göre, Marmara Denizi’nin kirlenmesinin 1980'li yıllarda başladığını ve o dönemde fitoplankton patlamaları ve aşırı çoğalmalarının görüldüğü belirtildi. Yaşanan aşırı çoğalmanın ilkbahar aylarında en fazla üç gün devam ettiği ve zaman zaman suyun üstünde kırmızı renkli bir tabakanın oluşması nedeniyle bu durumun denizin kirlenmesinin ön belirtisi olarak bilindiği belirtilen açıklamada, "2007, 2008 ve 2009 yıllarındaysa Marmara tekrar renklendi ama bu sefer Gonyaulax fragilis türü dinoflagellat türünün etkin olduğu sarı renkli bir oluşum görülmeye başlandı. Dışarıdan bakıldığında bir ebru çalışmasını andıran bu durum ne yazık ki bu fitoplankton türünün aşırı artışı sonucu deniz suyu üzerinde çamurumsu bir kümeleşmeyi göstermektedir. Bu kümeleşmede suda yüzey gerilimi oluşturan petrol ve diğer yabancı maddeler kolaylaştırıcı rol oynamaktadır. Daha kötüsü belli süre sonra dağılan bu küme cisimler dibe çökerek parçalanmak için deniz suyundaki oksijeni tüketerek bu sırada oksijensiz kalan canlılarda toplu veya kısmi ölümler görülecektir." denildi. Deniz suyuna giren ışığın azalmasının fotosentezi engellemesi nedeniyle dip canlılarının, başta da sedenter deniz canlılarının ölmesine neden olacağının aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Müsilaj son iki yıldır çok yoğun olarak Batı Karadeniz, Marmara ve Ege Denizi’nin birçok bölgesini kaplamıştır. Çok geniş bir alana yayılan ve uzun hatlar oluşturan bu Müsilaj, rüzgarın etkisiyle belli alanlarda daha fazla toplanmaktadır. Bu toplanmadan sonra ise su yüzeyinde parçalanarak kümeler halinde çöküp bentik bölgede 'Deniz Karı' olarak bilinen oluşumlar meydana gelecektir. Bu tür oluşumlar görece sığ olan Adriatik Denizi’nde de sıkça görülmektedir. Marmara Denizi’nde balık ağlarının gözleri Müsilaj nedeniyle kapanmış durumda ama sezon açılınca sorun büyüyecektir. Aşırı Müsilaj oluşumu sadece su kolonundaki pelajik ve bentik ekosistemi olumsuz etkilemez. Başta suda çözünmüş oksijen azalması görülecek daha sonra bentik bölgede yaşayan birçok 2 tür ortadan kalkacaktır. Bunlara örnek olarak Gorgonlar, süngerler, kabuklular gibi hareketsiz türler verilebilir. Musilaj nedeniyle biyolojik çeşitlilikteki azalma Marmara Denizi'nin yanında Karadeniz ve Kuzey Ege’yi de olumsuz etkileyecektir. Bu tür ani gelişen ve iki yıldır devam eden uzun süren Müsilaj olayının oluşması için gereken özel koşullar su sıcaklığının yüksek olması ki bu sıcaklıklar mevsim normallerinin 2 derece üzerinde seyretmektedir. Aşırı fitoplankton artışlarının denizel ekosistemde ikinci basamakta olan zooplanktonları baskılayarak türlerin azalmasına neden olmaktadır. Bu bitkisel canlıların üstel olarak artmasının ana sebebi bu denizin başta evsel atıklarla kirlenmesidir. Ayrıca, üst akıntı yoluyla da Ege Denizi’ne taşınması ve ilkbahar dönemindeki süregelen sıcaklık artışlarıyla üremenin üstel olarak artışıdır."
Özellikle, Marmara Denizi’nde 20 yıl önce hiçbir binanın ve tesisin olmadığı kıyıların yerleşimle dolduğu kaydedilen açıklamada, "Arıtma için yeterli yatırımlar yapılmadı. Diğer yandan, bu denizde artan habitat kaybı, aşırı avcılık, kirlenme, yabancı türler ve iklim krizine karşı kendisini koruyacak tedbirleri alamadık. Mesela hiçbir ciddi koruma alanı oluşturamadık, kirlenme için ciddi tedbirler alamadık. Koruma için ciddi, gerekli yasal ve teknik altyapıyı kuramadık. Şimdi yapılması gerekenlerden biri deniz üstünde biriken bu Müsilaj’ı fiziksel yöntemlerle mesela petrol yayılmasına engel olan teknelerin sistemleriyle toplamaktır. Böylece batınca daha fazla oksijen tüketmesine engel olmak, dolayısıyla toplu canlı ölümlerini azaltmak mümkün olabilir. Ancak bu kesin bir çözüm değildir. Batı Karadeniz, Marmara ve Kuzey Ege ‘de görülen Müsilaj için çok disiplinli izleme çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.
 
TTB müjdeyi verdi: Danıştay kararı tebliğ edildi
TTB'nin  Sağlık Bakanlığı'nın 2015 yılında Özel Hastaneler ile Ayakta Teşhis Tedavi Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikle ilgili hukuki süreç sonuçlandı. 2015'te yapılan değişiklikler kapsamında getirilen “Kadrosuzluk nedeniyle emekli olan veya 60 yaşını dolduran tabiplerin kadrolu tabiplerin çalışma şekline uygun olarak kadro dışı geçici olarak çalışabilir” kuralı iptal edildi. TTB'nin ilgili maddelerin iptali istemiyle açtığı dava Danıştay 10. Dairesi tarafından reddedildi. Bunun üzerine temyiz itirazının yapıldığı Danıştay İdari Dava Daireleri ise başvuruyu kabul ederek düzenlemeyi hukuka aykırı buldu. Dosyayı tekrar görüşen Danıştay 10. Dairesi maddede belirtilen koşulları taşımayan emekli hekimlerin kadro dışı geçici çalışma hakkının engellendiğini ifade ederek dava konusu sınırlamayı hukuka aykırı buldu ve iptal etti. TTB'nin yürüttüğü hukuki mücadele sonucu, emekli olmakla birlikte 60 yaşını doldurmamış hekimler de dahil olmak üzere bütün emekli hekimlerin kadro koşulu aranmaksızın özel sağlık kuruluşlarında çalışmasının önünde bir engel kalmadı.
 
CHP'li Öztunç: Bekçiler polislerin yapmadığı şeyleri yapıyor
CHP Kahramanmaraş Milletvekili Öztunç son dönemde bekçilerin vatandaşa karşı uyguladığı şiddeti ANKA Haber Ajansı’na değerlendirdi. Öztunç, “Bizim bildiğimiz manada bekçi mahallenin sevecen babacan ismidir. Ama AK Parti öyle bir yasa getirdi ki, bekçilerden oluşan yepyeni bir kolluk kuvveti kurdu. Bunu yaparken de amacı özellikle AK Partili gençlerden oluşan yeni bir silahlı kuvvet kurmak idi” dedi. Bekçilere verilen geniş yetkinin yanlış olduğunu belirten Öztunç şunları söyledi:
"Biz o dönem çok itiraz ettik. 'Bekçiye bu kadar yetki verilmesi yanlıştır. Bekçiye bu kadar yetki veriyorsanız polise ihtiyaç yoktur' dedik. 41 günlük eğitimle kimseyi bekçi yapamazsınız. Kimseye silah veremezsiniz. Eğitimin daha yüksek olması lazım. Ama AK Parti bizi dinlemedi ve yasayı o şekilde geçirdiler. 'Bakın yakında bekçi zulümleri çıkacak bunlar haber olacak' demiştik. ‘Merak etmeyin bekçi silah kullanamaz, kullanırsa da çok nadir kullanır’ demişlerdi. Şimdi bakıyoruz, bekçiler havaya ateş açıyorlar, ters kelepçe yapıyorlar, bekçiler polislerin yapmadığı birtakım şeyler yapıyorlar. TBMM çıkan bu yasaya ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne gittik. Anayasa Mahkemesi’nin bir karar vermesi gerekiyor ve aynı zamanda İçişleri Bakanlığı’nın da bu kanunu güncellemesi gerekiyor. Vatandaş artık öyle bir noktaya geldi ki bekçilere karşı polis çağırmak zorunda kalıyor."
 
4,5 ayda 2 milyon 750 bin yeni icra dosyası
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, icra dosyalarında patlama yaşandığını bildirdi. Bulut, yazılı açıklamasında, "Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere göre bu yıl 1 Ocak- 14 Mayıs günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 2 milyon 754 bin 926 yeni dosya geldi. Yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 766 bin 482 adet arttı" dedi. Geçen yıl Nisan ayından itibaren üç ay süreyle icra dairelerine başvuruların ertelendiğini hatırlatan Bulut, icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısının da bir yıl öncesine göre 1 milyon 340 bin 599 adet artarak 21 milyon 895 bin 75’e çıktığını kaydetti. Bulut şunları söyledi:
"İşsiz olduğu halde iş bulma umudu olmadığı için iş aramayan 3 milyon 320 bin kişi de dahil edildiğinde gerçek işsiz sayısı 9 milyon 203 bine kadar yükseldi. Salgının ekonomide yol açtığı sorunlar neredeyse salgının önüne geçti. Bankaların verdiği krediler 27 Nisan–7 Mayıs günleri arasında, sadece 645 milyon liralık artışla 3 trilyon 790 milyar liraya çıktı."
 
Açlık sınırı 3, yoksulluk sınırı 10 bine yaklaştı
DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası (BİSAM) "Nisan 2021 Dönemi Açlık ve Yoksulluk Sınırı" raporunu yayınladı. Raporda dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 2 bin 816 TL olarak belirlenirken, bu harcama tutarının sadece gıda için yapılması gereken minimum tutar olduğu hatırlatıldı. Açlık sınırı üzerinden hane halkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırının 9 bin 739 TL olarak gerçekleştiği belirtildi. 
Raporun bir bölümü şöyle:
"Sağlıklı beslenmek için her aile ferdinin alması gereken kalori miktarı farklılık göstermektedir. Yetişkin bir erkeğin sağlıklı bir biçimde beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 758 TL'dir. Bu değer yetişkin bir kadın için 733 TL, 15-18 yaş bir genç için 800 TL, 4-6 yaş arası bir çocuk için 524 TL'dir. Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti ise 2 bin 816 TL olarak tespit edilmiştir. Bu tutar söz konusu ailenin sadece gıda harcamaları için yapması gereken zorunlu tutardır. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 9 bin 739 TL'ye ulaşmaktadır. 2003 yılının Nisan ayında 4 kişilik bir aile, günlük minimum 15,51 TL’ye sağlıklı beslenebilirken, bugün ancak 93,85 TL’ye sağlıklı beslenebilmektedir. Buna göre 18 yıllık zaman zarfında açlık sınırı 6,05 kat arttı. Aynı dönemde enflasyondaki artış ise 5,37 kat oldu. Açlık sınırındaki artış genel enflasyonda yaşanan artıştan daha fazla oldu. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi dört kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için, günlük en az 93,85 TL, aylık 2 bin 816 TL’lik harcama yapması gerekiyor."
 
AKP'den trollere tweet sildirecek dönüş: 'Kardeşim Esad' dönemi geri geliyor!
 
AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Fikir Meydanı programında Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Sinan Sungur ve Sinem Fıstıkoğlu'nun sorularını yanıtladı. 
Aydınlık gazetesinin aktardığına göre "Vatanımız, Mavi Vatan'la 1.5 kat büyüdü. Bu da şöyle olmadı: 2 tane haritadan anlayan amiralimiz gelip 'Sayın Cumhurbaşkanımız siz bizim başkomutanımızsınız anayasal olarak. Size şöyle bir harita çizelim' demediler, bunun savaşı verildi" diyen Şen, şunları kaydetti:
"Savaşı verilerek Doğu Akdeniz yarıdan bu tarafa Türk gölüne dönüştü farkındaysanız. Şimdi Mısır’la bir hat çekilecek. Yarın Suriye ile ilişkiler mutlaka düzelecek. Çünkü biz sadece komşu değiliz, kardeşiz de. Türk milletiyle Suriye halkı kardeştir. Bu 2 kardeş arada bir sıkıntılar olabilir. Kardeş olduğumuz da nerden belli? Suriyeliler Türkiye’de. Neden buraya geldiler? Çoğu Arapça konuştuğu halde neden Türkçe konuşan bir yere geldi? Çünkü kardeş olduğunu biliyordu. 120 sene önce siz buradan Şam’a gitmek isteseydiniz pasaport taşıyor olmayacaktınız. O zaman pasaport yoktu ama olsaydı diyorum. Bu kardeşler mutlaka tek el, tek hane, tek mahalle olarak tekrar bir düzen ortaya koyacaklar. O zaman Suriye’yle olan Mavi Vatan zaten masmavi vatan. Bu olacak. Öyle ya da böyle olacak."
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Karar TV’de Gündem Özel programında, "Beşar Esad'la bugün görüşülüyor diye duydum. İnşallah doğrudur diye dua ettim" ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Esad'la bir görüşme trafiği söz konusu değil. Zaman zaman istihbarat birimlerinin görüşmeleri olabilir" dedi.
 
Genelge çatlağı büyüyor: 'Esnafın ardından AKP ve Cumhur İttifakı'nı vuracak'
Dün yayımlanan kademeli normalleşme genelgesi, AKP içindeki çatlağı büyütüyor. Son olarak AKP'ye yakınlığı ile bilinen Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, genelgeye tepki gösterdi. AKP içinde dün İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan kademeli normalleşme genelgesi tartışmaları devam ediyor. Dün, sosyal medya hesabından açıklama yapan AKP MKYK Üyesi Metin Külünk, genelge için “Lütfen hızla gözden geçirilsin” demişti. Son olarak AKP'ye yakınlığı ile bilinen Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, genelgeye tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Dilipak, “Bu COVID bu gidişle Esnafın ardından AK Partiyi ve Cumhur ittifakını vuracak” dedi. Dilipak devamında, “Esnaf ortadirek, o çökünce Millet ittifakı filan da kalmaz. Memleket elden gidiyor ya hu! Bill'in adamları, COVID kadar başınıza taş düşsün” ifadelerini kullandı.
 
Esnaf örgütleri: Kimse bu şartlarda ayakta kalamaz
Kademeli normalleşme planı çerçevesinde açılmaları 1 Haziran'a ertelenen meslek kollarının üye olduğu Esnaf ve Ticaret Oda başkanları yaptıkları açıklamalarla, üyelerinin artık dayanacak gücü kalmadığını, bıçağın kemiğe dayandığını, bu şartlarda kimsenin ayakta kalamayacağını dile getirdi. Salgının başından beri en dikkat çekici çıkışları yapan başkanlar, esnafın desteklenmesini istedi.
Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, ay sonuna kadar uzatılan yasakların, zaten dibe vurmuş olan pek çok sektörü artık içinden çıkılmaz derecede zor durumda bıraktığını söyledi. Akdoğan “Üyelerimizin artık dayanacak gücü kalmadı,  finansal sorunlarına acilen çözüm bulunmalı. Turizm sezonunda da belirsizlik sürüyor. Kaybedilen zamanı telafi etmek çok zor. En kısa sürede faizsiz kredi ötelemeleri, vergi-SGK pirim borçlarının silinmesi, üyelerimize nefes aldıracak karşılıksız nakdi desteklerin hayata geçmesi çok önemli. En önemlisi de kapalı olan işletmelerin tedbirlere uyarak kapılarını bir an önce açması gerekiyor. Aksi halde bu zorlu süreçte ayakta kalmak çok zor” şeklinde konuştu.
Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Selahattin Çetindoğan, esnafın son düzlükte olduğunu, gün geçtikçe ayakta kalmalarının zorlaştığını dile getirdi. Çetindoğan; “Kimse bu şartlarda ayakta kalamaz. Bir yılı aşkın süredir çalışmayan esnafı ayağa kaldırmak için kira desteği yeterli değil. Esnafımız için faizsiz ve ertelemeli kredi desteği istiyoruz” diyerek şu ifadeleri kullandı; “Temsilcisi olduğum esnaf ve sanatkar adına belirtmeliyim ki artık dayanacak gücümüz kalmadı, bizler son düzlükteyiz ve gün geçtikçe ayakta kalmamız zorlaşıyor.”
İçişleri Bakanlığı Genelgesi’nin acilen revize edilmesi gerektiğini söyleyen Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Ahmet Çalım, “Artık bıçak kemiğe dayandı. Yeni normalleşme genelgesinde başta yeme içme sektöründe olmak üzere bir çok iş dalı maalesef yine açılmıyor. Bir çok iş dallarımızın artık kapalı kalmaya tahammülleri kalmadı. Her seferinde faturanın küçük esnafa kesilmesi artık dayanılmaz bir noktaya geldi. AVM'lerin açık olduğu bir ortamda küçük esnafın kapalı olması hiç bir hakka ve mantığa sığmıyor” tepkisini dile getirdi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olan Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken’de dikkatleri desteklere çekerek, “17 günün ardından ay sonuna kadar üyelerimizin çilesi uzadı. Zaten 1 yılı aşkın süredir dayanacak gücü kalmamış olan üyelerimize direk nakdi destek, faizsiz kredi ötelemesi, faizsiz yeni kredi, vergi, SGK prim borcu silinmesi ve benzeri destekler elzem olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.
 
Türkiye'de maskelerin ne zaman çıkarılacağı belli oldu!
TRT Haber canlı yayınına katılan Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 'tam kapanma' sürecini değerlendirdi. Türkiye'nin yaz aylarında aşılamada büyük bir yol alacağını düşünen İlhan şunları söyledi:
"Dünyada 6 tane aşı var. Biz 3 tane aşı uyguluyoruz. Bunların etkinliği yüzde 90'dan fazla. Türkiye rakamlarına bakıldığında. 1 Ocak-1 Nisan arası 65 yaş üstü bireylerin virüse yakalanmaları yarı yarıya azaldı. Aşılamayla bu sayıyı yüzde 70'lere kadar çıkarabiliriz. Diğer aşı grubundaki vakalarda ise 1 Ocak-1 Nisan arasındaki sürede vakaları yüzde 400 azaldı. Demek ki aşı gerçekten etkili. Sırası gelenlerin aşı olarak hayatına devam etmesi bize büyük avantaj sağlar. Güz döneminde okullarımızın tamamen açıldığı, daha normale döndüğümüz, sosyalleşmenin belli kurallarla devam ettiği iyi bir zaman dönemine ilerleyebiliriz."
Maskenin hali hazırda mutlaka takılması gerektiğini vurgulayan İlhan, aşılama seviyesine göre ilerleyen zamanlarda bu konuda gevşeme olabileceğini şu sözlerle anlattı:
"Bu soru çok soruluyor. 40 milyon doz aşı olabilirsek maske konusunda gevşemeler görebiliriz. Kalabalık yerlerde maske takmaya devam etmemiz lazım. 40 milyon aşı hedefine ulaştığımızda, açık alanda, çok az kişinin bulunduğu ortamlarda zamanla maskeleri çıkarabiliriz.
Kalabalık iş yerleri, pazar, market gibi alanlarda maskemizi takmamız lazım. Hedef 65 milyon doz aşıda. 40 milyonu görebilirsek maske konusunda bazı kararlar düşünebiliriz."
 
"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 48 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 123. doğum günü olan değerli şair Faruk Nafiz Çamlıbel'in bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.
 
Kış Bahçeleri
 
Dinmiş denizin şarkısı, rüzgar uyumakta,
Rıhtım boyu sonsuz bir üzüntüyle karaltı
Körfez düşünür, Kanlıca mahzundur uzakta,
Mazi gibi sislenmiş Emirgan Çınaraltı.
 
 
Can verdi kışın sunduğu taslarla zehirden
Her gonca kızıl bir gül açarken yolumuzda,
Üstündeki son dallar ağarmış diye birden
Pas tuttu nihayet suların rengi havuzda.
 
 
Yerlerde gezen hatıralar var korulukta;
Yapraklar, atılmış nice mektuplara eştir.
Mehtaba çalan sapsarı benziyle ufukta,
Binlerce dalın verdiği tek meyva güneştir.
 
 
İçlenme tabiattaki yekpare kederden,
Yas tutma dağılmış diye kuşlarla çiçekler.
Onlar dönecektir yine gittikleri yerden,
Onlarla giden günlerimiz dönmeyecektir.
 
#FarukNafizÇamlıbel
 
 
Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:
 
Bayrak Günü (Haiti)
“Haiti Bayrak Günü” her yıl 18 Mayıs günü kutlanır. Haiti bayrağı, 18 Mayıs 1803'te kabul edilmiştir. Mavi renk Haiti'nin siyah vatandaşlarını, kırmızı renk ise gens de couleur’u (bu terim, köleliğin kaldırılmasından önce Fransa'nın Batı Hint Kolonileri'nde yaygın olarak kullanıldı) temsil etmek içindir. Hikaye Haiti'de yaygın olarak bilinmektedir ve bu tarihin yıldönümü Haiti'de "Bayrak Günü” olarak kutlanmaktadır.
 
Dünya AIDS Aşısı Günü
18 Mayıs Dünya AIDS Aşısı Günü’dür. HIV aşısı savunucuları, HIV infeksiyonunu ve AIDS’i önlemek için acil aşı ihtiyacını destekleyerek bu güne dikkat çekmektedir.  AIDS aşısı konusunda farkındalık yaratmak, HIV önleme çalışmaları ve araştırmaları konularında insanları eğitmek ve hastaların sıradan insanların bir parçası olabilmeleri için yapılması gerekenlere dikkat çekmek için çeşitli faaliyetler düzenlemektedir.
 
Uluslararası Müze Günü
18 Mayıs; Uluslararası Müzeler Konseyi tarafından '' Uluslararası Müzeler Günü'' olarak kabul edilmiş olup UNESCO tarafından da tüm dünyada 18 Mayıs günü '' Müzeler Günü'' ilan edilmiştir.
 
Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?
 
18 Mayıs 1284 - Jönköping, resmen İsveç kenti oldu.
18 Mayıs 1804 - Napolyon Bonapart, Fransa İmparatoru ilan edildi.
18 Mayıs 1871 - Paris Komünü, eşit işe eşit ücret verilmesini kabul etti.
18 Mayıs 1910 - Çıplak gözle görülebilen tek kuyruklu yıldız olan Halley kuyruklu yıldızı, Dünya'nın çok yakınından geçti.
18 Mayıs 1929 - Sivas'ın Suşehri ilçesinde 6.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi, 64 kişi öldü, 72'den fazla kişi ise yaralandı.
18 Mayıs 1941 - Alman zırhlısı Bismark ve ağır kruvazör Prinz Eugen, Ren Egzersizi (Rheinübung) Harekatı için denize açıldılar.
18 Mayıs 1943 - Adolf Hitler, müttefiki İtalya'nın teslim olmaya yönelmesi üzerine, Alaric Operasyonu'nu başlatarak İtalya'nın Alman ordularınca istilası emrini verdi.
18 Mayıs 1944 - Kırım Tatar Sürgünü: Josef Stalin, Kırım Tatarlarını Kırım Yarımadası'ndan sürgün etti. Sürgün edilen 193.865 Kırım Tatarının %45'i sürgünde hayatını kaybetti.
18 Mayıs 1968 - Fransa'da "Mayıs Ayaklanması" sürüyor. Devlet Başkanı Charles de Gaulle, Romanya'daki ziyaretini beklenenden 12 saat önce bitirerek ülkesine döndü. Sinemacılar, Cannes Film Festivali'ni işgal etti. Önde gelen Fransız film yönetmenleri eserlerini yarışmadan çekti ve jüri istifa ederek festivali sona erdirdi.
18 Mayıs 1969 - Apollo Projesi: Apollo 10 fırlatıldı.
18 Mayıs 1973 - Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist (TKP-ML) ve Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu'nun (TİKKO) kurucusu İbrahim Kaypakkaya, sıkıyönetimde gözaltında bulunduğu sırada gördüğü işkenceler sonucunda öldü.
18 Mayıs 1974 - Hindistan, Racastan eyaletinin Pokhran şehrinde bulunan Tar Çölü'nde ilk nükleer silah denemesini başarıyla gerçekleştirdi. "Gülümseyen Buda" adını verdikleri bu proje, Hindistan'ı nükleer silah sahibi olan 6. ülke yaptı.
18 Mayıs 1980 - ABD'nin Washington eyaletinde bulunan St. Helens Dağı'nda meydana gelen volkanik patlama, 57 kişinin ölümüne ve 3 milyar dolar da maddi zarara yol açtı.
18 Mayıs 1986 - Çernobil Nükleer Santrali'ndeki patlamanın ardından, Atom Enerjisi Komisyonu Başkanı Prof. Ahmet Yüksel Özemre, "radyasyonda endişe edilecek bir şey yok" dedi.
18 Mayıs 1987 - İstanbul'da ilk deniz otobüsleri işlemeye başladı. İlk seferler Bostancı-Kabataş arasında yapıldı.
18 Mayıs 1990 - Fransa'da, üzerinde değişiklik yapılmış bir TGV treni, saatte 515.3 km sürate erişerek yeni bir Demiryolu hız rekoru kırdı.
18 Mayıs 1995 - Gazi Mahallesi olaylarını protesto gösterisi sırasında gözaltına alınan ve bir daha haber alınamayan Hasan Ocak'ın Altınşehir Mezarlığı kimsesizler bölümüne gömüldüğü ortaya çıktı.
18 Mayıs 1996 - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e, İzmit'te İbrahim Gümrükçüoğlu tarafından suikast girişiminde bulunuldu. Demirel, olaydan yara almadan kurtuldu. Koruma Müdürü Şükrü Çukurlu kolundan, bir gazeteci ise ayağından yaralandı.
18 Mayıs 1997 - MHP kurultayında kavga çıktı. Kurultay, hakim kararıyla bir ay ertelendi.
18 Mayıs 2000 - Doç. Dr. Bahriye Üçok'un katledilmesinde kullanılan pakette tespit edilen parmak izinin, Umut Operasyonu çerçevesinde yakalanan Ferhan Özmen'e ait olduğu belirlendi.
18 Mayıs 2003 - Türkiye'nin ilk özel rakı fabrikasının temeli, İzmir'in Menderes ilçesi Tekeli beldesinde atıldı.
 
Bugün kimlerin doğduğuna gelince:
 
18 Mayıs 1048 - Ömer Hayyam, İranlı şair, filozof, matematikçi ve Binom açılımının ilk kullanıcısı (ö. 1131)
18 Mayıs 1186 - Rostovlu Konstantin, Vladimir prensi (ö. 1218)
18 Mayıs 1692 - Joseph Butler, İngiliz filozof (ö. 1752)
18 Mayıs 1711 - Ruđer Bošković, Ragusalı bilim insanı (ö. 1787)
18 Mayıs 1822 - Mathew Brady, Amerikalı fotoğrafçı (ö. 1896)
18 Mayıs 1868 - II. Nikolay, Rus Çarı (ö. 1918)
18 Mayıs 1872 - Bertrand Russell, İngiliz filozof, matematikçi, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi ve barış hareketi lideri (ö. 1970)
18 Mayıs 1883 - Walter Gropius, Alman mimar ve Bauhaus akımının kurucularından (ö. 1969)
18 Mayıs 1895 - Augusto César Sandino, Nikaragualı gerilla önderi (ö. 1934)
18 Mayıs 1897 - Frank Capra, Amerikalı film yönetmeni (ö. 1991)
18 Mayıs 1898 - Faruk Nafiz Çamlıbel, Şair (ö. 1973)
18 Mayıs 1903 - Galeazzo Ciano, İtalya Krallığı'nın Dışişleri Bakanı (ö. 1944)
18 Mayıs 1919 - Margot Fonteyn, İngiliz dansçı ve Türk balesinin kurucusu (ö. 1991)
18 Mayıs 1920 - Papa II. John Paul, Katolik Kilisesinin Polonya kökenli ilk Papa'sı (ö. 2005)
18 Mayıs 1927 - II. Karekin Kazancıyan, İstanbul Ermeni Patriği ve Türkiye Ermenileri Ruhani Başkanı (ö. 1998)
18 Mayıs 1936 - Türker İnanoğlu, Yönetmen ve yapımcı.
18 Mayıs 1939 - Peter Grünberg, Alman fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi.
18 Mayıs 1942 - Fazlı Keşmir, Büyükelçi (ö. 2019)
18 Mayıs 1946 - Andreas Katsulas, Yunan asıllı Amerikalı aktör (ö. 2006)
18 Mayıs 1947 - Hugh Keays-Byrne, İngiliz-Avustralyalı aktör ve film yönetmeni (ö. 2020).
18 Mayıs 1955 - Çov Yun Fat, Çinli oyuncu.
18 Mayıs 1960 - Ben Chafin, Amerikalı hukukçu, çiftçi ve siyasetçi (ö. 2021)
18 Mayıs 1960 - Page Hamilton, Amerikalı gitarist, solist ve prodüktör.
18 Mayıs 1962 - Sandra, Alman pop şarkıcısı.
18 Mayıs 1965 - Bülent Tezcan, Hukukçu ve siyasetçi.
18 Mayıs 1969 - Melahat Abbasova, Azeri asıllı Türk oyuncu ve yönetmen.
18 Mayıs 1969 - Helena Noguerra, Belçikalı tanınmış aktris, televizyon sunucusu ve şarkıcı.
18 Mayıs 1970 - Tina Fey, Amerikalı yazar ve komedyen.
18 Mayıs 1972 - Ruhi Sarı, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
18 Mayıs 1975 - Sanem Çelik, Tiyatro ve sinema oyuncusu.
18 Mayıs 1984 - Eren Bakıcı, Müzisyen, dansçı, oyuncu, söz yazarı ve Grup Hepsi üyesi.
18 Mayıs 1986 - Kevin Anderson, Güney Afrikalı tenis oyuncusu.
18 Mayıs 1987 - Luisana Lopilato, Arjantinli oyuncu.
 
Bugün kimler ölmüş derseniz?
 
18 Mayıs 1799 - Pierre Beaumarchais, Fransız oyun yazarı, şair ve diplomat (d. 1732)
18 Mayıs 1839 - Caroline Bonaparte, Fransa imparatoru I. Napolyon'un kız kardeşi (d. 1782)
18 Mayıs 1849 - José María Carreño, Venezuela devlet başkanı (d. 1792)
18 Mayıs 1909 - Isaac Albéniz, İspanyol besteci ve piyanist (d. 1860)
18 Mayıs 1911 - Gustav Mahler, Avusturyalı besteci (d. 1860)
18 Mayıs 1924 - Charles Vere Ferrers Townshend, Britanya Hint Ordusu'nda görev yapan subay ve siyasetçi (d. 1861)
18 Mayıs 1941 - Werner Sombart, Alman iktisatçı ve sosyolog (d. 1863)
18 Mayıs 1973 - İbrahim Kaypakkaya, Devrimci ve TKP/ML'nin kurucusu (d. 1949)
18 Mayıs 1973 - Jeannette Rankin, Amerikalı feminist siyasetçi (d. 1880)
18 Mayıs 1976 - Zafer Cilasun, Radyo ve televizyon sunucusu (TRT'nin ilk spikerlerinden) (d. 1939)
18 Mayıs 1981 - Fuat Sirmen, Siyasetçi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanlarından (d. 1899)
18 Mayıs 1981 - William Saroyan, Amerikalı yazar (d. 1908)
18 Mayıs 1982 - Hamid Aytaç, Hattat (d. 1891)
18 Mayıs 1984 - Nasuh Akar, Millî güreşçi ve Olimpiyat şampiyonu (d. 1925)
18 Mayıs 1988 - Daws Butler, Amerikalı şarkıcı (d. 1916)
18 Mayıs 1990 - Jill Ireland, İngiliz aktris (d. 1936)
18 Mayıs 1995 - Elizabeth Montgomery, Amerikalı film ve televizyon oyuncusu (d. 1933)
18 Mayıs 2004 - Çetin Alp, Türk pop müziği sanatçısı (d. 1947)
18 Mayıs 2009 - Türkan Saylan, Tıp doktoru, akademisyen, yazar, eğitimci ve eski ÇYDD Genel Başkanı (d. 1935)
18 Mayıs 2009 - Wayne Allwine, Amerikalı seslendirme sanatçısı (d. 1947)
18 Mayıs 2012 - Dietrich Fischer-Dieskau, Alman bariton, orkestra şefi (d. 1925)
18 Mayıs 2015 - Halldór Ásgrímsson, İzlanda eski başbakanı ve siyasetçi (d. 1947)
18 Mayıs 2015 - Raymond Gosling, Maurice Wilkins ve Rosalind Franklin ile birlikte DNA'nın yapısını keşfeden Britanyalı bilim insanı (d. 1926)
18 Mayıs 2015 - Muzaffer Özpınar, Bestekâr ve tambur sanatçısı (d. 1928)
18 Mayıs 2016 - Fritz Stern, Alman tarihçi ve yazar (d. 1926)
18 Mayıs 2016 - Ian Watkin, Yeni Zelandalı aktör (d. 1940)
18 Mayıs 2017 - Roger Ailes, Amerikalı siyasetçi, Medya yöneticisi ve patronu (d. 1940)
18 Mayıs 2017 - Chris Cornell, Amerikalı müzisyen ve vokalist (d. 1964)
18 Mayıs 2017 - Anil Madhav Dave, Hindistan Halk Partisi (BJP) üyesi siyasetçi ve bakan (d. 1956)
18 Mayıs 2017 - Jacque Fresco, Endüstriyel tasarımcı, toplum mühendisi, mucit, yazar (d. 1916)
18 Mayıs 2017 - Reema Lagoo, Hint oyuncu (d. 1958)
18 Mayıs 2017 - Payidar Tüfekçioğlu, Oyuncu ve seslendirme sanatçısı (d. 1962)
18 Mayıs 2018 - Stephanie Adams, Amerikalı kadın model ve yazar (d. 1970)
18 Mayıs 2018 - Doğan Babacan, Eski futbolcu ve hakem (d. 1929)
18 Mayıs 2018 - İyad Fetih er-Ravi, Irak Cumhuriyet Muhafızları'ndan eski üst düzey asker (d. 1942)
18 Mayıs 2018 - Darío Castrillón Hoyos, Kolombiyalı kardinal (d. 1929)
18 Mayıs 2019 - Mario Baudoin, Bolivyalı biyolog ve çevreci (d. 1942)
18 Mayıs 2019 - Jean Beaudin, Kanadalı film yapımcısı, yönetmeni ve senarist (d. 1939)
18 Mayıs 2019 - Manfred Burgsmüller, Alman futbolcu (d. 1949)
18 Mayıs 2019 - Austin Eubanks, Amerikalı motivasyon konuşmacısı (d. 1981)
18 Mayıs 2019 - Analía Gadé, Arjantinli aktris (d. 1931)
18 Mayıs 2019 - Jürgen Kissner, Alman erkek bisikletçi (d. 1942)
18 Mayıs 2019 - Geneviève Waïte, İngiliz asıllı Güney Afrikalı oyuncu, manken ve şarkıcı (d. 1948)
18 Mayıs 2020 - Marko Elsner, Sloven eski millî futbolcu (d. 1960)
18 Mayıs 2020 - Bill Olner, İngiliz politikacı (d. 1942)
18 Mayıs 2020 - Ken Osmond, Amerikalı aktör ve polis memuru (d. 1943)
18 Mayıs 2020 - Willie K, Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve albüm yapımcısı (d. 1960)
 
Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.
 
Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...
 
Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?