CHP Milletvekili Veli Ağbaba, "Esnaf Destekleri Sigorta Fonu" önerdi

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.
 
17 günlük sokağa çıkma kısıtlaması bu sabah 05.00 itibarıyla sona erdi.
Dün yayınlanan İçişleri Bakanlığı genelgesi ile bugünden 1 Haziran'a kadar olan süreçte ne olacağı belirlendi.
İki aşısını da yaptırmış olan 65 yaş üstü vatandaşlarımız artık herkesle eşit durumda.
Kısıtlama olmayan gün ve saatlerde dışarı çıkmaları serbest bırakıldı sonunda çok şükür.
Ama şehir içinde toplu taşımaya binmeleri yasak.
Özel aracı olmayanlar, taksiye verecek para bulamayanlar gitmek istedikleri yere nasıl gidecekler, hiç belli değil.
Kısıtlama olmayan gün ve saatlerde şehirler arası seyahat de serbest artık...
Aşılarını tamamlamamış olanlar için sokağa çıkma kısıtlaması 10.00-14.00 saatleri dışında devam ediyor ama...
Bir de koronaya yakalandıkları için aşı olmamış 65 yaş ve üzeri vatandaşların durumu ne olacak?
Bu konuya da bir açıklık getirilmesi gerekmiyor mu?
Genelgenin tamamını yazımın içinde bulabilirsiniz.
 
Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:
 
Kızın biri okulda çok gevezeymiş. Herkes şikâyetçiymiş bu durumdan. Müdür bir gün kızın babasına telefon etmiş:
-"Beyefendi, kızınız çok geveze, diliyle ortalığı karıştırıyor. Lütfen çaresine bakınız." demiş.
Kızın babası cevap vermiş:
-"Siz gelin bir de annesini görün."
 
Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:
 
"İnsan birisini bu kadar severse nasıl darılır?" diyordu. Hiç darılabilir mi? Muhakkak yorulmuştur. 
 
#AhmetHamdiTanpınar
 
“Günün Kitap Alıntıları” olarak 64 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız yazar Nurullah Ataç'ın kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.
 
"Bir kitabın ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, o kitap için söylenenleri değil o kitabı okuyun."
 
"Sevmeyen, âşık olmayan insanın bir yanı eksiktir."
 
Şairlere inanıp İstanbul'u seviyorlar, oysa ki Fuzuli haber vermiş: "Aldanma ki şair sözü elbette yalandır."
 
"Kimsenin zevkine karışılmaz, kedileri ille herkes sevsin demeyeceğim; ama ben, kedi sevmeyenlerle anlaşamam."
 
Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:
 
Bir tarif üzerinden gidiyorsanız onu uygulayın. Çok kritik malzemeleri kafanıza göre değiştirip sonra da "Bu tarif kötüymüş" demeyin. Eğer bir tarifteki malzemeleri iki katına çıkaracaksanız, bunu bütün malzemelere yapmayı unutmayın. Aksi takdirde tadı asla aynı olmayacaktır. Çünkü özellikle hamur işi yapmak bir bilimdir.
 
Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:
 
Uzayda yer çekimi olmadığı için astronotlar ağlayamaz.
 
Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Kademeli normalleşmede hayal kırıklığı
İçişleri Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği kademeli normalleşme genelgesine göre 1 Haziran'a kadar kapalı kalacak olan gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri, sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna ve masaj salonları, lunaparklar ve tematik park işletmecileri büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “Bu virüs nasıl bir virüs ki, AVM'ler, metro, otobüslerden bulaşmıyor da, 14 aydır kapalı olan bizim mekanlarımızdan bulaşıyor” diye sordu. İsmail Hakkı Kırdı, İçişleri Bakanlığı'nın 14 Nisan'da gönderdiği genelgede, 17 Mayıs itibariyle işletmelerinin açılacağını belirttiğini hatırlatarak, “Üyelerimiz bu genelgeye güvenerek, açılacak sevinciyle hazırlıklarını yaptı. Sevinçleri kursaklarında kaldı” dedi. Bir süre önce ödeneceği açıklanan bin ve 750 liralık yardım ve kira desteğinin ödenmediğini de söyleyen Kırdı, “Sektörümüz çok büyük sıkıntı içinde. Oyun salonu, internet kafe, kahvehane işletmecisi üyelerimizin mağduriyeti çok yüksek seviyelere çıktı. Zorluk içerisinde yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. 14 aydır kapalı olan işyerlerinin virüsün kaynağı gibi gösterilmesine anlam veremediklerini de belirten Kırdı, “Bu virüs hınca hınç dolu AVM'ler, metrolar, dolmuş, otobüslerden bulaşmıyor. Buralardan yükselmiyor. Ama bizlerin 14 aydır kapalı olan salonlarımızdan virüs fışkırıp, bulaşıcılığı arttığı için meslek dallarımız kapatılıyor. Bu kararı verenleri, bu mantıklarını tebrik ediyoruz. Bir de insanlardan helallik istiyorlar” diye tepkisini dile getirdi. Aydın Kahveciler Odası Başkanı Uğur Ambarlı'da artık takatlerinin kalmadığını belirterek “Bu gün bir kaz daha bittik. Sabahtan bu yana üyelerimiz arıyor. Kimi gelin hep birlikte kendimizi yakalım diyor, kimi genelgeleri dinlemeyelim işyerlerimizi açalım, gelsinler ceza yassınlar diyor. Artık isyan noktasına geldi. Gücümüz, takatimiz, paramız kalmadı.  Bizim mekanlarımızda AVM'ler pazaryerleri kadar kalabalık yok. Nasıl değerlendirdiklerini, hangi kriterlere göre bizi kapattıklarını biz de anlayamıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
CHP Milletvekili Veli Ağbaba, "Esnaf Destekleri Sigorta Fonu" önerdi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kepenk kapatan esnaf için "Esnaf Destekleri Sigorta Fonu" oluşturulmasını önerdi. Ağbaba, yazılı açıklamasında, esnafın gelir kaybına karşı desteklenmesi için Esnaf Destekleri Sigortası üzerindeki çalışmalarını tamamladıklarını belirtti. İşsizlik Sigortası Kanunu'na eklenecek madde ile esnaf ve sanatkar için İşsizlik Fonu işlevini görecek, "Esnaf Ahilik Sandığı" oluşturulmasını teklif eden Ağbaba, bu sandığın, kepenk kapatan esnafın bir nevi işsizlik ödeneğinde olduğu gibi aylık işsizlik maaşı almasını amaçladığını dile getirdi. Esnaf Ahilik Sandığı'na ilişkin fonun, 2017'den beri yasal düzenlemesinin bulunmasına rağmen henüz hayata geçmediğini anımsatan Ağbaba, şöyle devam etti:
"Fonun devlet tarafından tek taraflı yürürlüğe konması ve yardım alanlarını genişletmesi ile Esnaf Ahilik Desteği Fonunun, bu süreçte Esnaf Destekleri Sigorta Fonu'na dönüştürülmesi, esnafın salgın sürecinde ve bundan sonraki mücbir sebeplerde sürekli bir gelir desteğine sahip olmasına imkan tanıyacaktır. Devlet, Esnaf Ahilik Sandığı primi öder, 'esnaf Ahilik Sandığı primi sigortalının 5510 sayılı Kanunun 80. ve 82. maddelerinde belirtilen prime esas günlük kazançlarından, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı olarak alınır' maddesi yer almaktadır. Bu madde, 'Esnaf Destekleri Fonu' kapsamında devlet payı yüzde 2, esnaf desteği ise yüzde 1 olarak değiştirilebilir. Devlet, 2017 yılından bugüne ve salgın sonrasına kadar yüzde 2'lik katkısına ek olarak, esnafın fona ödemesi gereken yüzde 1'lik katkı payını üstlenip fona yüzde 3'lük katkı desteğini kendisi aktarabilir. Bu şekilde fonda biriken miktar, bu süre içerisinde esnafa işsizlik ödeneği olarak ödenebilir."
Ekonomik ve sektörel krizler ile büyük salgın süreçlerinde Esnaf Destekleri Sigorta Fonu'nun, esnafın kriz süreçlerinde gelir kaybını desteklemek amacıyla kullanılabileceğini vurgulayan Ağbaba, şunları kaydetti:
"Mücbir sebeplerden etkilenen tüm esnaf ve esnaf grupları, Esnaf Destekleri Sigorta Fonu'ndan destek alabilecektir. Bu yönüyle yaşadığımız salgın krizi ile birlikte etkilenen ve yeteri kadar desteklenmeyen esnafımız, böylesi bir durumun tekrarında sosyal devleti yanında bulmuş olacaktır. Bu aşamada, Esnaf Destekleri Sigorta Fonu'ndan yararlanma şartları kaldırılabilir. Esnafa fondan aylık prime esas kazancının yüzde 80'i maaş desteği olarak verilebilir. Maaş desteği için esnaf ahilik sandığında belirtilen 'brüt asgari ücretin yüzde 80'inden fazla olamayacak' şartı Esnaf Destekleri Sigorta Fonu kapsamında kaldırılabilir. Hatta devlet fona gerektiğinde ek kaynak aktarabilir."
 
Tarikat liderinin cenazesinde yine kalabalık
Tarikat lideri Mustafa Kılıç, yakalandığı koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Kılıç için Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesindeki Yusuf Paşa Camisi’nde cenaze namazı kılındı. Yasağa rağmen tarikat liderinin cenaze törenine Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa AKP Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve tarikat mensupları katıldı. Cami avlusunun tamamen dolmasından dolayı cenaze namazı için Sarayönü Caddesi trafiğe kapatıldı. İkindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Bediüzzaman Mezarlığına götürülen Kılıç'ın naaşı defnedildi.
 
Eşinin maaşına el koyan koca ağır kusurlu sayıldı
Bursa'da şiddetli geçimsizlik yaşayan çift Aile Mahkemesi’ne başvurarak karşılıklı boşanma davası açtı. Tarafları dinleyen Mahkeme, erkeğin davasının kabulüne hükmetti. Davacı karşı davalı kadına ise nafaka ve tazminat ödenmesine karar verdi. Taraflar kararı istinafa götürdü. Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, eşinin maaşına el koyan erkeğin eşine ekonomik şiddet uyguladığına hükmetti. Kararı, davacı-karşı davalı kadın tarafından, karşı davanın kabulü, kusur belirlemesi, tazminatların ve nafakaların miktarı yönünden; davalı-karşı davacı erkek tarafından ise asıl davanın kabulü, kusur belirlemesi, nafakalar ve tazminatlar yönünden temyiz edilince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi. Yargıtay kararında eşinin maaşına el koyan erkeğin ağır kusurlu olduğu belirtildi. Kararda şu ifadeler yer aldı: 
"Tarafların tespit edilen ekonomik ve sosyal durumları, boşanmaya yol açan olaylardaki kusur dereceleri, paranın alım gücü, kişilik haklarına yapılan saldırı ile ihlâl edilen mevcut ve beklenen menfaat dikkate alındığında davacı-karşı davalı kadın yararına takdir edilen maddi ve manevi tazminat azdır. Açıklanan sebeple, davacı-karşı davalı kadın lehine uygun miktarda maddi ve manevi tazminat takdiri gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir. Bölge Adliye Mahkemesi kararının bozulmasına, hükmün bozma kapsamı dışında kalan temyize konu diğer bölümlerinin ise onanmasına karar verilmiştir."
 
Rize İkizdere’de çadırları sökülen köylüler mücadeleye devam edecek
İşkencedere Vadisi girişinde Kemal Baş'a ait arsada köylüler tarafından kurulan çadırlar, geç saatlerde jandarma tarafından toplandı. Çadırları toplayarak kendilerine baskı uygulandığını dile getiren köylüler, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyleyerek “Karadenizlilerin umudunun bittiği yerde inadı başlar” diye konuştu. İlk gününden itibaren mücadelede yer alan Ayşe Baş, jandarmanın çadırları toplamasına şaşırdıklarını söyleyerek, “Böyle bir şey olacağını sanmıyordum. Onlar alsınlar biz yine kurarız. Biz yine devam. Onlar bizim evlerimizdi. Evlerimizi söktü aldılar. Tapulu yerden gelip aldılar” dedi.  Başka bir kadın ise olayı şöyle anlattı: “Gece yarısı balkondan baktık. Işık falan yoktu. 2 gibi gördük. Hepimiz kalktık arabalar gitmeye başladı. Çok sayıda araba vardı alıp kaçtılar” CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu sosyal medya hesabından jandarmanın köylülerin çadırlarını toplamasına  tepki gösterdi. Bekaroğlu, “Taş ocağı açılmaya çalışılan İkizdere Eskencideresi Vadisi, Rize Valisi tarafından her türlü gösteriye kapalı bölge ilan edildi. Köylülerin çadırları yıkıldı. İndanların barışçıl bir şekilde haklarını savunmalarına bile izin verilmiyor. Yazık bu ülkeye” dedi. Jandarmanın aldığı çadırlar için köylüler kayıp ilanı hazırlayarak sosyal medya da paylaşmaya başladı. İlanda, “İlçemiz İkizdere Eskencidere mevkii Gürdere köyünde tapulu arazi üzerinde bulunan çadırlarımız kimliği gayet belli olan kişiler tarafından kaybedilmiştir. Çadırlarımızı görenlerin bizlerle irtibat kurmaları önemle rica olunur” ifadeleri yer aldı. Sosyal medyada “İkizdere için sen de dur de” sloganıyla başlayan ve İşkencedere mücadelesinin sembolü haline gelen jandarma karşısında tek başına duran köylü kadın pozu paylaşımları da hızla arttı. . Ülkenin dört bir yanından kadınlar benzer pozu vererek sosyal medyada paylaşmaya başladı.
 
İtalya Sağlık Bakanlığı: Aşı enfeksiyon riskini yüzde 80 azaltıyor
İtalya Sağlık Bakanlığı ve İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS), ülke genelinde yaygın aşılama kampanyasının başladığı 27 Aralık 2020'den 3 Mayıs 2021'e kadar olan dönemde Kovid-19 aşısı yapılan 13,7 milyon kişi üzerindeki ortak çalışmanın sonuçlarını yayınlandı. Çalışma, ilk doz aşının uygulanmasından sonraki 35 gün içinde Kovid-19'dan ölüm riskinin yüzde 95 daha düşük olduğunu ortaya koydu. Aşı olmayanlara göre, aşılananlarda enfeksiyon riski yüzde 80 azalırken hastaneye yatma riski de yüzde 90 düşüyor. Aşıların etkinliğinin farklı yaş gruplarından hem kadınlar hem de erkekler için benzer olduğu belirtildi. İtalya'da Kovid-19 salgınıyla mücadelede halihazırda Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson&Johnsan ve Oxford/AstraZeneca olmak üzere 4 farklı aşı uygulanıyor. Kovid-19'a karşı yaygın aşılama kampanyasının 27 Aralık 2020'de başladığı ülkede, bugüne kadar 26 milyon 867 bin 179 kişi aşılandı. Bunların, 8 milyon 435 bin 227'sine ikinci doz aşı uygulandı.
 
"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 141 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız şair Ziya Paşa'nın bir şiirini Türkçe açıklamasıyla birlikte paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

GAZEL I

 
Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kâşâneler gördüm
Dolaştım mülk-ü İslâmı bütün virâneler gördüm.
 
 
Bulundum ben dahi darüşşifa-yı Babıâli'de
Felâtunu beğenmez anda çok divâneler gördüm.
 
 
Cihan namındaki bir maktel-i âme yolum düştü
Hükümet derler anda bir nice salhaneler gördüm.
 
 
Huzûr-u kûşe-i meyhaneyi ben görmedim gitti
Ne meclisler, ne sahbâlar, ne işrethaneler gördüm.
 
 
Ziya değmez humarı keyfine meyhane-i dehrin
Bu işretgeh'te ben çok durmadım ammâ neler gördüm.
 
 
Ziya Paşa
 
 
Türkçe açıklaması:
 
Müslüman olmayan ülkeleri gezdim, şehirler, gösterişli yapılar gördüm,
İslam ülkelerini dolaştım, hep harabeler gördüm.
 
 
Ben Babıali’nin iyileştiren kapısında da bulundum.
Orada Eflâtun’u beğenmeyen birçok kendini bilmezler gördüm.
 
 
Dünya adındaki toplu ölümlerin yapıldığı yere yolum düştü.
Hükümet derler, orada nice kesim yerleri gördüm.
 
 
Ben meyhane köşesindeki huzuru görmedim gitti.
Ne toplantılar, ne içkiler, ne içkili yerler gördüm.
 
 
Ziya, bu dünya denilen meyhanenin sarhoşluğunun başağrısı verdiği keyfe değmez.
Bu meyhanede ben çok durmadım ama neler gördüm.
 
#ZiyaPaşa
 
 
Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:
 
Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü
Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (International Telecommunication Union-ITU) 1865 yılında kurulduğu gün olan 17 Mayıs günü, her yıl “Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü (World Telecommunication and Information Society Day-WTISD)” olarak kutlanmaktadır. Bu günde internet ve diğer bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) kullanımının toplumları ve ekonomileri dönüştürmesinin yanı sıra, sayısal uçurumun kapatılmasına yönelik faydaları konusunda farkındalık oluşturulması için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
 
Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü
Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü (İngilizce: International Day Against Homophobia and Transphobia), homofobi ve transfobiye karşı mücadele etmek amacı ile kutlanan bir gündür. Her sene 17 Mayıs'ta çeşitli aktivitelerle kutlanır.
 
Fırtına: Filizkıran Fırtınası
Halk takvmine göre 17 Mayıs'ta bitki filizlerinin kırıldığı yaklaşık 8 şiddetinde fırtına olan "ilizkıran Fırtınası" yaşanmaktadır.
 
Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?
 
17 Mayıs 1792 - New York Borsası kuruldu.
17 Mayıs 1902 - Yunan arkeologlar, Antik Çağ'ın mekanik analog bir bilgisayarı olarak kabul edilebilecek Antikythera düzeneğini toprak altından çıkardılar.
17 Mayıs 1928 - Türkiye Cumhuriyeti Hıfzısıhha Müessesesi kuruldu.
17 Mayıs 1940 - II. Dünya Savaşı: Alman Orduları Belçika'yı işgal ederek Brüksel'e girdi.
17 Mayıs 1954 - ABD'de siyah çocukların, beyaz çocuklarla aynı okula gitmelerini önleyen yasa yürürlükten kaldırıldı.
17 Mayıs 1967 - İmam Hatip Okulu mezunlarına, üniversitelere girme hakkı tanındı.
17 Mayıs 1970 - Norveçli antropolog ve kâşif Thor Heyerdahl, papirüsten yapılmış olan "Ra II" teknesiyle Fas'tan Atlantik Okyanusu'na açıldı.
17 Mayıs 1971 - THKP-C üyesi dört kişi, İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Ephraim Elrom'u kaçırdı. Eylemciler, 20 Mayıs'a kadar cezaevlerindeki bütün devrimcilerin serbest bırakılmasını istedi. Hükûmet, pazarlık yapmayacağını açıkladı.
17 Mayıs 1972 - Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın 991 milyon lirayla, zarar rekoru kırdığı açıklandı.
17 Mayıs 1982 - Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı kuruldu.
17 Mayıs 1983 - Ankara Bahçelievler'de 8 Ekim 1978 tarihinde, TİP üyesi yedi kişiyi öldürmekten yargılanan Haluk Kırcı ve Ahmet Ercüment Gedikli ölüm cezasına çaptırıldı.
17 Mayıs 1983 - İsrail, Lübnan ve ABD arasında, 17 Mayıs Antlaşması imzalandı.
17 Mayıs 1989 - Çin'de 1 milyondan fazla gösterici, başkent Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda siyasal özgürlüklerin genişletilmesi için açlık grevi yapan öğrencileri desteklemek amacıyla yürüyüş yaptı.
17 Mayıs 1989 - Çekoslovakya'da dört aydır hapiste olan yazar Vaclav Havel serbest bırakıldı.
17 Mayıs 1992 - Dünya Sağlık Örgütü (WHO), eşcinselliği akıl hastalıkları listesinden çıkardı.
17 Mayıs 1994 - Türkiye ekonomisi, 14 yıl aradan sonra yeniden IMF denetimine girdi.
17 Mayıs 1995 - Nasuh Mahruki, Everest'in zirvesine çıkan ilk Türk oldu. (Bazı kaynaklar 25 Mayıs olarak yazsa da bu tarih, Nasuh Mahruki tarafından teyit edilmiştir.)
17 Mayıs 2000 - Galatasaray, UEFA Kupasını kazanarak Avrupa'da kupa kazanan ilk Türk futbol takımı unvanını aldı.
17 Mayıs 2006 - Danıştay'a avukat Alparslan Arslan tarafından düzenlenen silahlı saldırıda, Danıştay İkinci Dairesi Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin yaşamını yitirdi ve dört üye de yaralandı.
17 Mayıs 2010 - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın istifa etmesinden sonra; CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu görevinden istifa edip Genel Başkanlık için aday olacağını açıkladı.
17 Mayıs 2010 - İran'ın uranyum takasına ilişkin ortak formülle ilgili anlaşma, Türkiye, Brezilya ve İran Dışişleri Bakanları tarafından imzalandı. Uranyum takasının Türkiye'de yapılacağı da, bu imza ile resmileşmiş oldu. İran'ın 1200 kilogram düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyumu, yüksek seviyede zenginleştirilmiş uranyumla takas edeceği kaydedildi.
17 Mayıs 2010 - Zonguldak'taki Türkiye Taşkömürü Kurumu, Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında patlama meydana geldi. 30 işçi göçük altında kaldı. 20 Mayıs 2010 tarihinde 28 işçinin cesedine ulaşıldı.
 
Bugün kimlerin doğduğuna gelince:
 
17 Mayıs 1749 - Edward Jenner, İngiliz hekim (çiçek aşısını bulan) (ö. 1823)
17 Mayıs 1866 - Erik Satie, Fransız besteci (ö. 1925)
17 Mayıs 1868 - Horace Elgin Dodge, Amerikalı otomobil üreticisi (ö. 1920)
17 Mayıs 1873 - Henri Barbusse, Fransız romancı ve gazeteci (ö. 1935)
17 Mayıs 1886 - XIII. Alfonso, İspanya Kralı (ö. 1941)
17 Mayıs 1897 - Odd Hassel, Norveçli kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 1981)
17 Mayıs 1904 - Jean Gabin, Fransız oyuncu (ö. 1976)
17 Mayıs 1907 - Ilona Elek, Macar eskrimci (ö. 1988)
17 Mayıs 1911 - Maureen O'Sullivan, İrlandalı kadın oyuncu (Tarzan filmlerinde Jane'i canlandırmasıyla ünlü) (ö. 1998)
17 Mayıs 1925 - Idi Amin, Ugandalı asker ve Uganda'nın 3. Devlet Başkanı (ö. 2003)
17 Mayıs 1927 - Gülistan Güzey, Tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 1987)
17 Mayıs 1935 - Dennis Potter, İngiliz yazar (ö. 1994)
17 Mayıs 1936 - Dennis Hopper, Amerikalı oyuncu ve yönetmen (ö. 2010)
17 Mayıs 1945 - Esin Engin, Şarkıcı, besteci ve müzisyen (ö. 1997)
17 Mayıs 1954 - Belkıs Akkale, Türk halk müziği sanatçısı, söz yazarı ve besteci.
17 Mayıs 1955 - Bill Paxton, Amerikalı oyuncu ve yönetmen (ö. 2017)
17 Mayıs 1956 - Bob Saget, Amerikalı oyuncu ve komedyen.
17 Mayıs 1961 - Enya, İrlandalı şarkıcı.
17 Mayıs 1966 - Kusay Hüseyin, Saddam Hüseyin'in oğlu (ö. 2003)
17 Mayıs 1970 - Giovanna Trillini, İtalyan eskrimci.
17 Mayıs 1972 - Ergün Penbe, Eski futbolcu ve teknik direktör.
17 Mayıs 1973 - Matthew McGrory, Amerikalı aktör (d. 2005)
17 Mayıs 1974 - Sendhil Ramamurthy, Amerikalı oyuncu.
17 Mayıs 1975 - Laura Voutilainen, Fin şarkıcı.
17 Mayıs 1979 - Ayda Field, Amerikan televizyon oyuncusu.
17 Mayıs 1981 - Cosma Shiva Hagen, Alman-Amerikalı oyuncu.
17 Mayıs 1981 - Şiri Meymon, İsrailli şarkıcı.
17 Mayıs 1982 - Tony Parker, Fransız basketbol oyuncusu.
17 Mayıs 1988 - Nikki Reed, Amerikalı film oyuncusu ve senarist.
17 Mayıs 1989 - Tessa Virtue, Kanadalı buz patenci.
17 Mayıs 1990 - Ross Butler, Amerikalı oyuncu.
17 Mayıs 1990 - Leven Alice Rambin, Amerikalı oyuncu.
17 Mayıs 1991 - Moran Mazor, İsrailli şarkıcı.
17 Mayıs 1996 - Ryan Ochoa, Amerikalı oyuncu.
 
Bugün kimler ölmüş derseniz?
 
17 Mayıs 1304 - Mahmud Gazan, Moğol İlhanlılar İmparatorluğu'nun 7. Hükümdarı (d. 1272)
17 Mayıs 1510 - Sandro Botticelli, İtalyan ressam (d. 1445)
17 Mayıs 1727 - I. Katerina, Rus Çariçesi (d. 1684)
17 Mayıs 1729 - Samuel Clarke, İngiliz filozof (d. 1675)
17 Mayıs 1765 - Alexis Clairaut, Fransız matematikçi (d. 1713)
17 Mayıs 1838 - Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord, Fransız siyaset adamı (d. 1754)
17 Mayıs 1875 - John C. Breckinridge, Amerikalı siyasetçi, hukukçu, asker ve ABD'nin 14. başkan yardımcısı (d. 1821)
17 Mayıs 1880 - Ziya Paşa, Şair ve siyaset adamı (d. 1826)
17 Mayıs 1886 - John Deere, Amerikalı tarım makineleri üreticisi (d. 1804)
17 Mayıs 1936 - Nahum Sokolow, Siyonist lider, yazar, çevirmen ve gazeteci (d. 1859)
17 Mayıs 1941 - Wil van Gogh, Hollandalı hemşire ve erken feminist (d. 1862)
17 Mayıs 1944 - Milena Jesenska, Çek gazeteci, yazar ve çevirmen (d. 1896)
17 Mayıs 1945 - Robert Sterling Yard, Amerikalı gazeteci, yazar (d. 1861)
17 Mayıs 1947 - George Forbes, Yeni Zelanda Başbakanı (d. 1869)
17 Mayıs 1951 - Ali Şefik Özdemir, Siyasetçi (d. 1885)
17 Mayıs 1957 - Nurullah Ataç, Yazar ve eleştirmen (d. 1898)
17 Mayıs 1959 - George Albert Smith, İngiliz Kraliyet Astronomi Derneği üyesi, mucit ve öncü film yönetmeni (d. 1864)
17 Mayıs 1974 - Refik Epikman, Ressam (d. 1902)
17 Mayıs 1980 - Gündüz Kılıç, Eski futbolcu ve teknik direktör (d. 1918)
17 Mayıs 1986 - Lyudmila Pahomova, Sovyet olimpiyat şampiyonu buz patenci (d. 1946)
17 Mayıs 1993 - Handan Adalı, Sinema sanatçısı (d. 1922)
17 Mayıs 1999 - João Carlos de Oliveira, Brezilyalı atlet (d. 1954)
17 Mayıs 2002 - Âşık Mahzuni Şerif, Halk ozanı (d. 1938)
17 Mayıs 2002 - Dave Berg, Amerikalı karikatürist (d. 1920)
17 Mayıs 2004 - Tony Randall, Amerikalı oyuncu (d. 1920)
17 Mayıs 2005 - Melahat Pars, Besteci (d. 1918)
17 Mayıs 2006 - Mustafa Yücel Özbilgin, Hukukçu (d. 1942)
17 Mayıs 2009 - Mario Benedetti, Uruguay'lı gazeteci, yazar ve şair (d. 1920)
17 Mayıs 2009 - Daniel Carasso, Fransız iş adamı (d. 1905)
17 Mayıs 2010 - Bobbejaan Schoepen, Belçikalı şarkıcı (d. 1925)
17 Mayıs 2011 - Johann Sterr, Alman güreşçi (d. 1933)
17 Mayıs 2012 - Warda Al-Jazairia, Cezayirli şarkıcı ve oyuncu (d. 1939)
17 Mayıs 2012 - France Clidat, Fransız piyanist (d. 1932)
17 Mayıs 2012 - Donna Summer, Amerikalı şarkıcı (d. 1948)
17 Mayıs 2013 - Kenneth Venturi, Amerikalı golfçü (d. 1931)
17 Mayıs 2013 - Jorge Rafael Videla, Arjantinli asker ve eski Devlet Başkanlarından (d. 1925)
17 Mayıs 2013 - Atanas Zabaznoski, Makedon komünist aktivist, Yugoslavya Cephesi'nde savaşan asker, Halk Kahramanı Nişanı sahibi (d. 1926)
17 Mayıs 2014 - Gerald Edelman, Amerikalı biyolog (d. 1929)
17 Mayıs 2015 - Chinx, Amerikalı rapçi (d. 1983)
17 Mayıs 2016 - Guy Clark, Amerikalı şarkıcı ve müzisyen (d. 1941)
17 Mayıs 2016 - Paulo Emilio, Brezilyalı eski teknik direktör (d. 1936)
17 Mayıs 2016 - Yūko Mizutani, Japon aktris, seslendirme sanatçısı ve şarkıcı (d. 1964)
17 Mayıs 2016 - Xavier de Planhol, Fransız öğretmen (d. 1926)
17 Mayıs 2016 - Müzahir Sille, Millî güreşçi (d. 1931)
17 Mayıs 2017 - Roxcy Bolton, Amerikalı feminist sivil ve kadın hakları aktivisti (d. 1926)
17 Mayıs 2017 - Viktor Gorbatko, Sovyet-Rus kozmonot (d. 1934)
17 Mayıs 2017 - Firuz Kazemzadeh, Rusya doğumlu Amerikalı tarihçi (d. 1924)
17 Mayıs 2017 - Rhodri Morgan, Galli siyasetçi ve devlet adamı (d. 1939)
17 Mayıs 2017 - Moji Olaiya, Nijeryalı aktris (d. 1975)
17 Mayıs 2017 - Todor Veselinović, Yugoslav eski millî futbolcu, teknik direktör (d. 1930)
17 Mayıs 2018 - Nicole Fontaine, Fransız siyasetçi, Avrupa Parlamentosu'nun eski başkanı (d. 1942)
17 Mayıs 2018 - Jürgen Marcus, Alman şarkıcı (d. 1948)
17 Mayıs 2018 - Mait Riisman, Eston-Sovyet sutopu oyuncusu (d. 1956)
17 Mayıs 2018 - Mehdi Tebatebayi, İranlı Şii din adamı ve muhafazakâr görüşte olan siyasetçi (d. 1936)
17 Mayıs 2019 - Peter Dahl, Norveç doğumlu İsveçli ressam ve baskı sanatçısı (d. 1934)
17 Mayıs 2019 - Rallapalli, Hint karakter sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu (d. 1945)
17 Mayıs 2019 - Herman Wouk, Pulitzer ödülü kazanmış Amerikalı romancı (d. 1915)
17 Mayıs 2020 - Wilson Braga, Brezilyalı siyasetçi, hukukçu ve işadamı (d. 1931)
17 Mayıs 2020 - Shad Gaspard, Amerikalı profesyonel güreşçi ve aktör (d. 1981)
17 Mayıs 2020 - Ratnakar Matkari, Hint yazar, film ve oyun yapımcısı, yönetmen (d. 1938)
17 Mayıs 2020 - Monique Mercure, Kanadalı oyuncu (d. 1930)
17 Mayıs 2020 - Lucky Peterson, Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve müzisyen (d. 1964)
17 Mayıs 2020 - Yuri Zisser, Rus iş adamı, girişimci ve blog yazarı (d. 1960)
 
Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.
 
Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...
 
Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?