Aşıdan sonra coronaya yakalanan CHP’li vekilden Bakan Koca’ya çağrı

 
Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.
 
Bir bayramı daha bitirdik işte.
Daha coşkulu, sevdiklerimizle birlikte kutlanacak nice bayramlara erişmeyi diliyorum.
Hakkımızda hayırlısı, bakalım daha kaç bayram göreceğiz?
 
Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:
 
Bir sergide ünlü romancı, ressam arkadaşına:
-"Kutlarım" demiş "Sergi açılışına bakanlar gelmiş"
Bunun üzerine ressam cevap vermiş:
-"Ne önemi var ki, bakanlar geleceğine, keşke biraz da alanlar gelseydi."
 
Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:
 
"İnsanlara güvenemezsin, işin pis yanı da bu." demiş Ray Bradbury...
Bunu bilmek ayrı, kabullenmek ayrı şey aslında.
Çoğumuz biliyor ve yine de güvenmek istiyoruz işte...
 
“Günün Kitap Alıntıları” olarak 69 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız yazar Memduh Şevket Esendal'ın kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.
 
"Biz hem yalancılıkları kendimiz öğretiyoruz, hem de yeni nesil bozuldu, diye şikayet ediyoruz."
 
Hayatın en fena zamanları insanın kendini beğenmediği zamanlardır."
 
"Ben yorgunum, yorgun. Anladın mı? Gönlüm bomboş!"
 
"Sevmek,sevilmek de boş!İnsan korkunç bir yalnızlık içindedir."
 
Şuraya da "Günün Püf Noktası"nı bırakalım:
 
"İnternette görüp beğendiğiniz bir yemek tarifi varsa, alttaki yorumlar kısmına mutlaka göz atın. Muhtemelen sizin gibi birileri tarifi daha kolay ve lezzetli hale getirmek için birkaç ufak ipucu önerisini yorumlar kısmına yazmıştır."
 
Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:
 
Bir insanın beynindeki hafıza merkezi, bir merceğin yarısı boyutundadır.
 
Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Süleyman Soylu'ya 'Sedat Peker' sorusu
Suç örgütü lideri Sedat Peker son günlerde yayınladığı videolarda hükümetle ilgili pek çok iddia ortaya attı. CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, bu iddiaların bir kısmını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. Bakan Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bülbül önergesinde, “Geçtiğimiz günlerde suç örgütü lideri Sedat Peker’in internet üzerinden ortaya attığı iddialar kamuoyunda tartışmalara ve soru işaretlerine neden olmuştur. Bu kapsamda başta Anayasa’nın 2. maddesinde yer alan hukuk devleti ilkesi ve Anayasa’nın 74. maddesinde yer alan bilgi edinme hakkının yerine getirilmesi ve ilgili konular hakkında şeffaf bir şekilde kamuoyuna bilgi verilmesi gerekmektedir” dedi. Bülbül önergesinde Soylu’ya, İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar ve Milletvekili oğlu Tolga Ağar ile ilgili iddiaların yanı sıra Peker’in akrabası Hakan Fazlıoğlu'nun nikâh şahidi olduğu yönünde ortaya çıkan fotoğraflarında aralarında olduğu sorulaı yöneltti.
 
'Cumhur İttifakı'nın yanında mafya var'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, son dönemdeki mafya gündemine ilişkin açıklamada bulundu.
Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuşan Kılıçdaroğlu, "Devletin, adaletle yönetilmesi gerekir. Hukukun üstünlüğü mantığıyla, bilgiyle, birikimle, erdemle devlet yönetilir. Devlet kin ve öfkeyle yönetilmez. Cumhur İttifakı'nı oluşturan iki parti var. Bir de yanında mafya var. Bu gerçek de çıktı ortaya. Ak Partili yurttaşlarımız da, MHP'li yurttaşlarımız da bunları biliyor ve görüyor. Türkiye adeta insan kaçakçılığının, uyuşturucu kaçakçılığının merkezi oldu. İnsan kaçakçılığı da, uyuşturucu kaçakçılığı da büyük boyutlarda" dedi. Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kolombiya'da bir gemide 5 ton kokain yakalandı. Geminin varış yeri Türkiye. Türkiye'ye geldiğinde hangi adrese gidecekti, bu uyuşturucu kimlere teslim edilecekti? Bunun üstüne giden var mı, araştıran var mı? Aynı şekilde Mersin Limanı'nda 615 kilo kokain yakalandı. Kocaeli Dilovası'nda 540 kilo kokain yakalandı. Bunlar nereye, kime gidiyordu? Hiç tartışılmıyor, konuşulmuyor. Siyasi iktidarın bu olayların üzerine gittiği görüldü mü? Kokain çekerken görüntüleri ortaya çıkan ve AK Parti Genel Merkezi'nde görevli o gence, bunu nereden aldığını, kaç liraya aldığını sorsunlar. İktidar sahipleri, o gence nasıl bakıyor? Türkiye böyle yönetilemez. O kadar zavallılar ki, bu olayların üzerine gitmek yerine muhalefeti suçluyorlar. Devleti siz mi yönetiyorsunuz, muhalefet partilerinin genel başkanları mı yönetiyor? Mafya patronlarıyla mücadele etmesi gereken güvenlik güçleri kime bağlı? Hükümet, liyakatsiz kadroları engellerse, güvenlik güçleri tüm bu sorunları aşar.”
 
 
WhatsApp'tan gizlilik ilkesi güncellemesine ilişkin paylaşım
Sosyal medya şirketi Facebook'un bünyesinde bulunan mesajlaşma platformu WhatsApp, gizlilik ilkesi ve hizmet şartlarındaki güncellemenin yürürlüğe girdiği 15 Mayıs'ta, "kişisel mesajlarınızı göremiyoruz" ve "hesabınızı silmeyeceğiz" paylaşımında bulundu. WhatsApp, kullanıcıların yoğun tepkisini alan son güncellemesine ilişkin Twitter üzerinden paylaşım yaptı. Söz konusu paylaşımda, "Hayır, kişisel mesajlarınızı göremiyoruz. Hayır, hesabınızı silmeyeceğiz. Evet, istediğiniz zaman kabul edebilirsiniz." ifadeleri kullanıldı. Gizlilik politikası ve hizmet şartlarında değişikliğe gideceğini açıklamasının ardından büyüyen tepki nedeniyle WhatsApp, 8 Şubat'ta yürürlüğe sokmayı planlandığı uygulamayı, 15 Mayıs'a ertelemek ve kullanıcılara yaptıkları değişiklikleri açıklamak için bir hasar sınırlama kampanyası yürütmek zorunda kalmıştı. WhatsApp, Türkiye'de de çok sayıda kullanıcısını, başta BiP olmak üzere diğer mesajlaşma uygulamalarına kaptırmıştı.
 
Kahvehanecilerden Erdoğan'a Sert Yanıt: Biz Nasıl Helal Edelim?
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün AKP teşkilatlarıyla video konferans yöntemiyle yaptığı bayramlaşmada, salgın sürecinde sıkıntı yaşayan esnaftan, yurttaşlardan helallik istedi. Salgında ekonomik sıkıntı yaşayan ve işletmelerini 14 aydır açamayan kahveci esnafı da çağrıya yanıt verdi. Ankara Kahveciler ve Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, Erdoğan'ın "helallik istemesini" ANKA Haber Ajansı'na değerlendirdi.  Tam kapanma sürecine ilişkin Güven, "Tam kapanma' dediler ama tam kapanma değildi. Ne yazık ki kahveci esnafı, tüm esnaf ve zanaatkar son derece perişan oldu. Bu ikinci Ramazan Bayramı'nda 14 aydır kapalı olan kahveci esnafı ve tüm esnaf ve zanaatkar çok mağdur oldu" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Güven, tam kapanma sürecinin 17 Mayıs Pazartesi günü biteceğini hatırlatarak, "Göndermiş olduğunuz genelge, Pazar günü 17:00'de sona eriyor. Bizim kahvehaneler, eğlence sektörü, kafeler açılacak mı, açılmayacak mıyız? Ben oda başkanıyım, bilmiyorum. Ne yazık ki federasyon başkanı bilmiyor. TESK başkanı bilmiyor, halkımız bilmiyor. Son derece yanlış genelgelerle bizi de, kendinizi de mağdur ediyorsunuz" diye konuştu. Güven, ayrıca Pazartesi günü yapılacak Kabine Toplantısı öncesi, kahvehanelerin, işletmelerin açılmasını istedi.
 
Turkuaz tablodaki vaka düşüşü filyasyona yansımadı, ekipler vakalara yetişemiyor
Tam kapanma sürecinde vakalarda yaşanan düşüşün yapılan test sayısındaki azalıştan kaynaklandığı tartışmaları sürüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca semptomu olanlara test yapıldığını ve bu nedenle test sayısı üzerinden vakaların düşük görünmesinin mümkün olmadığını savundu. Filyasyon çalışmalarına ilişkin görüştüğümüz Ankara Dişhekimleri Odası (ADO) Genel Sekreteri Gamze Burcu Gül, ekiplerin vakalara yetişemediğini anlattı. Ekip sayısının da bu süreçte azaldığını ifade eden Gül, “Filyasyon ekibi başına düşen hasta-temaslı sayılarının çok fazla olması, doğru ve etkili bir filyasyon yapılmasını mümkün kılmadı” dedi. Bölgelere göre farklılık gösterse de vaka sayılarında bir miktar düşüş olduğunu söyleyen ADO Genel Sekreteri Gül, “Mevcut durumda filyasyon ekiplerinin her vakadan detaylı öykü almaları, kaynak vaka ve temaslıları saptaması için yeterli zamanları yok. Filyasyondan beklenen faydayı sağlamak için çalışmalar epidemiyoloji bilimine uygun şekilde yürütülmeli” dedi. Dağıtılan ilaçların da bir başka sorun olduğunu söyleyen Gül, “Etkinliği kanıtlanmamış, hatta ciddi yan etkileri olan hidroksiklorokin 1 yıllık ısrarımıza rağmen Sağlık Bakanlığı tedavi protokolünden daha birkaç gün önce çıkarıldı. Yine evlere bırakılan favipiravir ilacı da bizim dışımızda hiçbir ülkede ayaktan tedavide kullanılmamaktadır” dedi. Kısıtlama önlemlerinin hızlı aşılamayla birleştirilmesi gerektiğini ifade eden ADO Genel Sekreteri Gül, “Yoksa bu kısıtlamalar da öncekiler gibi boşa gidecek. İlk etapta hızla toplumun yüzde 30’unun aşılanmasıyla salgın hızında bir azalma sağlanabilir, akabinde nüfusun en az yüzde 70’inin aşılanmasıyla salgın kontrol altına alınabilirdi. Ancak bu yapılamadı. ‘Kontrollü/kademeli’ şekilde normalleşebilmek için çok daha yoğun aşılama yapılması, sosyal ve ekonomik destekler sağlanması zorunludur” dedi.    
Hastanelerde genç ölümlerin arttığını belirten Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) MYK Üyesi Eylem Kaya Eroğlu da “Yoğun bakımlarda ölüm yaşı 20’ye kadar düştü. 20 ve 40 yaş arasında ölümlerin de çok fazla olduğu söyleniyor” dedi. Daha önceki süreçlerde test sayılarının azaltıldığını belirten Eroğlu, “Turizm sektörünün başlamasıyla test sayısında yine bir oynama mevcut. 17 Mayıs’tan sonra normalleşmeye gidildiği takdirde önceden yaşadığımız durum tekrar yaşanacaktır. Birçok aile içerisinde de bulaş var ve gitgide artıyor” dedi. Aşamalı olarak normalleşmeye karar verildiyse yaygın bir şekilde test yapılması gerektiğini ifade eden Eroğlu, ancak yaygın bir test ve aşılamanın söz konusu olmadığını dile getirdi. Salı günü 30 bin kişiye aşılama yapılabildiğini aktaran Eroğlu, “Sağlık Bakanı ısrarla 1.5 milyon kişiye aşı yapılacak diyor ancak aşı ortada yok. Aşılamayı hızlı bir şekilde yapamazsanız, yaygın miktarda filyasyon yapıp PCR testiyle toplumun büyük bir çoğunluğunun pozitif, negatif durumunu kontrol etmeden tekrar bir normalleşme sürecine girmek bir hata olur. Bakanlık bu hataları çok sık yapıyor. Ama şöyle bir kaygı olduğu da açık; turizmden gelecek olan sıcak para akışının sağlanması. Test sayısı gibi, bu tarz manipülasyonların önceden yapıldığını da biliyoruz. Sonuçta bu bizim üçüncü pikimiz. Bu süreci hep birlikte yaşadık” dedi.
 
Aşı olduktan sonra coronaya yakalanan CHP’li vekilden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya dikkat çeken çağrı
Mesleği eczacılık olan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, ocak ayında Sinovac aşısı olmasına rağmen, 11 gün önce yeniden corona virüsüne yakalandı. Tedavi gördüğü hastaneden dün taburcu edilen Aydın, SÖZCÜ’ye açıklamalarda bulundu. Tedavi gördüğü hastaneden taburcu edilerek, evinde istirahat eden Erkan Aydın, şunları söyledi;
*Bugün hastalığa yakalanışımın 11. günü. Hastalığın 6. gününde filyasyon ekibi aradı. ’10. günden sonra artık karantinanın biteceğini ve hayatıma normal bir şekilde devam edeceğimi’ söylediler.
*Ancak, onlara şunu söyledim; peki 10. günden sonra pozitif durumum devam ederse ne yapacağız? Söyledikleri şu oldu; ‘Protokol bu şekilde. Bize söylenen bu. Buna uyarsınız’ dediler. Tabii ki ben kabul etmedim. 11. günde kendilerinden pozitif ya da negatif olduğumu öğrenmek için kesin test istedim.
Bütün dünyanın ufacık bir virüs ihtimali olanı filyasyon ekibiyle yakalamaya çalıştığını ifade eden Erkan Aydın, “Vakaları, testleri hastalık sürecinden sonra negatife dönmeden salmayarak, hızlı bir şekilde aşılama yapıyor. Sorunu rahatlatıyor. Şu anda maskeyi, mesafeyi kaldırıp hızla normalleşmeye dönüyor” dedi. “Biz ne yaptık, martta lebaleb kongrelerle insanları gereksiz bir rahatlığa sevk ettik” diyen CHP’li Aydın, “Hiçbir ekonomik destek veremediğimiz için işleri güçleri serbest kıldık. Şimdi yaz sezonunu kaçırmayalım diye yarım yamalak bir kapanma ile sonucunu da hep birlikte göreceğimiz saçma sapan bir süreç yönettik. Bunun sonucunda da hâlâ insanlarımız ölmeye, hâlâ vaka sayıları artmaya devam ediyor” şeklinde konuştu. Türkiye’de bilimsel olarak yapılması gerekenlerin hiçbirinin yapılmadığına dikkat çeken Erkan Aydın, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bu şekilde devam ederse 4. ve 5. dalgalar da gelmeye devam edecek. Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum; salgına yakalanan bir insan 10 gün geçtikten sonra hemen negatife dönmeyebilir. Bilimsel yayımlarda 53’üncü günde pozitif olduğunu gösteren yayımlar var. 20., 30. günde pozitif olup, virüsü yaymaya devam ettiğini gösteren vakalar var. Hal böyleyken mutlaka karantinası bitenlerin test yapılarak negatif olduğu sabit kılındıktan sonra serbestleşmesi gerekir. Ben bunu yaşadım. Ve bunun doğru olmadığını ve bu sayede de piklerin devam edebileceğini söylüyorum. Sağlık Bakanlığı’nın bu yanlış uygulamayı bir an önce durdurmasını talep ediyorum."
 
'Yoksul ülkelerde sağlıkçılar aşılanamamışken zengin ülkelerde çocukların aşılanması ahlaki çöküş'
Cuma günü İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen bir sanal konferansta konuşan Dünya Sağlık Örgütü Genel Sektreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, bazı zengin ülkelerin ergenleri ve çocukları aşılama isteğini anladığını fakat bu kararı gözden geçirmeleri gerektiğini söyledi. BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Ghebreyesus, "Yoksul ülkeler hâlâ sağlık çalışanlarına yetecek kadar bile aşı edinemedi. Hastanelerin yetersiz kaldığı ülkeler var" dedi. WHO Genel Sektreteri  Tedros, yoksul ülkeler bu durumdayken zengin ülkelerde çocukların aşılanmasının "ahlaki bir çöküş" olduğunu söyledi.
 
 
"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 37 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız şair Ercüment Behzat Lav'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.
 

MEKTUP'TAN

 
 
Sen bir asmasın,
küpe salkımlarla asma bellim..
 
 
Elim değmesin,
değmesin dilim sana, asma bellim..
 
 
Küpe salkımlarında, kütür kütür,
buğulu üzüm başlar, asma bellim..
 
 
Niye kendini sevdiğin zamanlar;
daha olmadan başkasının,
öper dudakların suda,
dudaklarını,
 
 
Niye sana benziyor köpükler, güneşe sarılırken?
Niye şu bulut, kaçırmıyor seni
ve kaçmıyor senden balıklar?
 
 
Niye çarpınca martılar sana kanat,
niye ağzımda yüreğim,
niye içerim göz göz,
niye gözlerim pervane?
 
 
#ErcümentBehzatLav
 
 
Yurdumuzda ve dünyada özel bir gün yokmuş bugün atladığım bir gün yoksa...
 
 
Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?
 
16 Mayıs 1204 - Dördüncü Haçlı Seferi sırasında, Konstantinopolis'i alıp Latin İmparatorluğu'nu kuran I. Baudouin, ilk Latin İmparatoru olarak taç giydi.
16 Mayıs 1717 - Voltaire adıyla bilinen yazar François-Marie Arouet, din ve krallık karşıtı yazılarından ötürü Bastille Hapishanesi'ne gönderildi.
16 Mayıs 1770 - Versailles Sarayı'ında, XVI. Louis ile Marie Antoinette evlendi.
16 Mayıs 1836 - Şair ve yazar Edgar Allan Poe, 13 yaşındaki kuzeni Virginia ile evlendi.
16 Mayıs 1888 - Gramofonun mucidi Emile Berliner, Philadelphia'da geliştirdiği bu aletin tanıtımını yaptı.
16 Mayıs 1919 - Mustafa Kemal Paşa, Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere İstanbul'dan Samsun'a doğru yola çıktı.
16 Mayıs 1926 - Vahidettin (VI.Mehmet), İtalya'nın San Remo kentinde kalp yetmezliği sebebi ile öldü.
16 Mayıs 1929 - Akademi Ödülleri, ilk olarak Hollywood, Kaliforniya'da verilmeye başlandı. 1. Akademi Ödülleri töreninde, ABD yapımı sessiz film Kanatlar (Wings), En İyi Film Akademi Ödülü'nü aldı.
16 Mayıs 1943 - Varşova Gettosu'ndaki Yahudi topluluğunun, Nazi işgaline karşı başlattığı Varşova Gettosu Ayaklanması olarak adlandırılan direnişi kırıldı. Hayatta kalanlar, Treblinka toplama ve yok etme kampına gönderilmeye başlandı. Alman kayıtlarına göre 56 bin kişi öldürüldü.
16 Mayıs 1952 - Birleşik Krallık'ta kadınlara eşit ücret yasalaştı.
16 Mayıs 1957 - IBM'in, yeni geliştirdiği bilgisayarın ağırlığı 21 tondu.
16 Mayıs 1960 - Sovyet lider Nikita Khrushchev, Sovyetler Birliği toprakları üzerinde uçurulan Amerikan U-2 casus uçakları için, ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower'dan özür dilemesini istedi.
16 Mayıs 1961 - Tiyatro sanatçısı Cüneyt Gökçer, Kral Lear'ı oynamak üzere Moskova'ya gitti.
16 Mayıs 1969 - Sovyet uzay aracı "Venera 5", Venüs gezegenine iniş yaptı.
16 Mayıs 1974 - Josip Broz Tito, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Başkanlığı'na yeniden seçildi. Tito, bu defa ömür boyu Devlet Başkanı olarak seçilmiştir.
16 Mayıs 1975 - Japon dağcı Junko Tabei, Everest'in zirvesine tırmanan ilk kadın dağcı olma unvanını kazandı.
16 Mayıs 1975 - Sikkim, referandum sonucunda 22. Eyalet olarak Hindistan'a bağlandı.
16 Mayıs 1983 - 12 Eylül döneminin ardından, demokrasiye geçişte ilk siyasi parti olan Milliyetçi Demokrasi Partisi kuruldu.
16 Mayıs 1984 - Yayımcı İlhan Erdost'un Mamak Cezaevi'nde dövülerek öldürülmesinden hükümlü astsubay Şükrü Bağ'ın, 10 yıl 8 aylık mahkûmiyet kararı kesinleşti.
16 Mayıs 1988 - ABD Federal sağlık yetkilisi, nikotinin bağımlılık yapıcı özelliklerinin, eroin ve kokaininkine çok benzediğini bildirdi.
16 Mayıs 1992 - Tarihi Galata Köprüsü, köprü altındaki bir lokantada çıkan yangın sonucunda çökerek kullanılamaz hale geldi. Köprü, 1875'te İngilizler tarafından 105 bin altın karşılığı yapılmıştı.
16 Mayıs 1993 - DYP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel, 244 oyla Türkiye'nin dokuzuncu Cumhurbaşkanı oldu.
16 Mayıs 1996 - DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, örtülü ödenekle ilgili açıklamada bulunamayacağını ve bunun bir devlet sırrı olduğunu söyledi.
16 Mayıs 2000 - Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı süresinin bitmesi ve Ahmet Necdet Sezer'in Cumhurbaşkanlığı görevine başlaması.
16 Mayıs 2001 - Bordo berelilere ait uçak Malatya'da düştü, 34 asker hayatını kaybetti.
16 Mayıs 2010 - İran ile Batılı ülkeler arasında uranyum takasını öngören; Türkiye, Brezilya ve İran'ın ortak formülü üzerinde mutabakat, 18 saatlik görüşmeler sonunda sağlandı. Mutabakatın sağlanması sonucu, Başbakan Erdoğan Tahran'a gitti.
16 Mayıs 2010 - Bursaspor, Turkcell Süper Ligde 4 büyüklerden sonra şampiyon olan ilk takım oldu.
 
Bugün kimlerin doğduğuna gelince:
 
16 Mayıs 1611 - XI. Innocentius, Katolik Kilisesi'nin dini lideri (ö. 1689)
16 Mayıs 1821 - Pafnutiy Lvoviç Çebışov, Rus matematikçi (ö. 1894)
16 Mayıs 1883 - Celâl Bayar, Siyasetçi ve Türkiye'nin 3. cumhurbaşkanı (ö. 1986)
16 Mayıs 1894 - Walter Yust, Amerikalı gazeteci ve yayıncı (ö. 1960)
16 Mayıs 1898 - Kenji Mizoguchi, Japon yönetmen (ö. 1956)
16 Mayıs 1905 - Henry Fonda, Amerikalı sinema oyuncusu ve Oscar ödülü sahibi (ö. 1982)
16 Mayıs 1919 - Liberace, Amerikalı müzisyen (ö. 1987)
16 Mayıs 1923 - Merton Miller, Amerikalı ekonomist ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi (ö. 2000)
16 Mayıs 1925 - Nancy Roman, Amerikalı kadın astronom ve bilim insanı (ö. 2018)
16 Mayıs 1940 - Ole Ernst, Danimarkalı oyuncu (ö. 2013)
16 Mayıs 1944 - Danny Trejo, Amerikalı oyuncu
16 Mayıs 1950 - J. Georg Bednorz, Alman fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi
16 Mayıs 1953 - Pierce Brosnan, İrlandalı sinema oyuncusu
16 Mayıs 1965 - Vincent Regan, Galli sinema oyuncusu
16 Mayıs 1966 - Janet Jackson, Amerikalı şarkıcı
16 Mayıs 1966 - Metin Şentürk, Şarkıcı
16 Mayıs 1969 - David Boreanaz, Amerikalı oyuncu
16 Mayıs 1969 - Tracey Claire Fisher, bilinen adı: Tracey Gold, Amerikalı oyuncu.
16 Mayıs 1970 - Gabriela Sabatini, Arjantinli tenisçi
16 Mayıs 1971 - İlknur Bozkurt, Oyuncu, şarkıcı ve sunucu
16 Mayıs 1973 - Tori Spelling, Amerikalı oyuncu ve yazar
16 Mayıs 1974 - Laura Pausini, İtalya'nın popüler şarkıcısı
16 Mayıs 1975 - Tony Kakko, Sonata Arctica vokalisti Fin müzisyen ve söz yazarı
16 Mayıs 1977 - Melanie Lynskey, Yeni Zelandalı aktris
16 Mayıs 1977 - Emilíana Torrini, İzlandalı şarkıcı.
16 Mayıs 1978 - James Sturgess, İngiliz aktör ve müzisyen
16 Mayıs 1981 - Joseph Morgan, İngiliz aktör ve yönetmen
16 Mayıs 1981 - Sergei Novitski, Rus buz patenci
16 Mayıs 1981 - Ali Özen, Millî tekvandocu
16 Mayıs 1981 - Jim Sturgess, İngiliz oyuncu
16 Mayıs 1982 - Joo Ji Hoon, Güney Koreli model ve aktör
16 Mayıs 1982 - Łukasz Kubot, Polonyalı profesyonel tenis oyuncusu
16 Mayıs 1983 - Nancy Ajram, Lübnanlı şarkıcı ve iş kadını.
16 Mayıs 1985 - Stanislav Yanevski, Bulgar oyuncu
16 Mayıs 1986 - Eleni Artimata, Kıbrıs Rumu kısa mesafe koşucusu
16 Mayıs 1986 - Megan Fox, Amerikalı oyuncu
16 Mayıs 1987 - Can Bonomo, Şarkıcı, besteci ve söz yazarı
16 Mayıs 1987 - Olena Homrova, Ukraynalı eskrimci
16 Mayıs 1989 - Behati Prinsloo, Namibyalı manken
16 Mayıs 1990 - Deniz Akdeniz, Avustralyalı aktör
16 Mayıs 1990 - Gizem Memiç, Model ve Güzellik Kraliçesi unvanı sahibi
16 Mayıs 1990 - Thomas Brodie-Sangster, İngiliz oyuncu
16 Mayıs 1991 - Grigor Dimitrov, Bulgar profesyonel tenis oyuncusu
16 Mayıs 1993 - Lee Ji-eun daha çok bilinen sahne adıyla IU Güney Koreli şarkıcı, söz yazarı, dansçı ve oyuncu.
 
Bugün kimler ölmüş derseniz?
 
16 Mayıs 1703 - Charles Perrault, Fransız yazar (d. 1628)
16 Mayıs 1798 - Joseph Hilarius Eckhel, Avusturyalı Cizvit rahip ve nümismat (d. 1737
16 Mayıs 1830 - Joseph Fourier, Fransız bilimci (d. 1768)
16 Mayıs 1857 - Vasili Tropinin, Rus romantik ressam (d. 1776)
16 Mayıs 1861 - John Stevens Henslow, İngiliz botanikçi ve jeolog (d. 1796)
16 Mayıs 1862 - Jan Baptist van der Hulst, Flaman ressam ve litografi sanatçısı (d. 1790)
16 Mayıs 1926 - VI. Mehmet (Vahidettin), Osmanlı'nın 36. ve son padişahı (d. 1861)
16 Mayıs 1942 - Bronisław Malinowski, Polonyalı antropolog, bilim insanı (d. 1884)
16 Mayıs 1943 - James Ewing, Amerikalı patolog, Ewing sarkomunu keşfeden kişi (d. 1885)
16 Mayıs 1952 - Memduh Şevket Esendal, Yazar (d. 1883)
16 Mayıs 1953 - Django Reinhardt, Belçikalı caz gitaristi ve besteci (d. 1910)
16 Mayıs 1957 - Eliot Ness, Amerikalı federal ajan (d. 1903)
16 Mayıs 1961 - Ralf Törngren, Fin politikacı (d. 1899)
16 Mayıs 1984 - Andy Kaufman, Amerikalı komedyen ve oyuncu (d. 1949)
16 Mayıs 1984 - Ercüment Behzat Lav, Şair, oyuncu ve radyocu (d. 1903)
16 Mayıs 1984 - Irwin Shaw, Amerikalı yazar (d. 1913)
16 Mayıs 1985 - Margaret Hamilton, Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusu (d. 1902)
16 Mayıs 1989 - Seyyan Hanım (Seyyan Oskay), Tango şarkıcısı (d. 1913)
16 Mayıs 1990 - Sammy Davis, Jr., Amerikalı siyahi dansçı, şarkıcı, müzisyen, komedyen ve oyuncu (d. 1925)
16 Mayıs 1997 - Önder Somer, Sinema oyuncusu (d. 1937)
16 Mayıs 1998 - Sevim Tanürek, Türk müziği sanatçısı (d. 1934)
16 Mayıs 2007 - Gohar Gasparyan, Ermeni-Mısırlı opera şarkıcısı (d. 1924)
16 Mayıs 2010 - Ronnie James Dio, Amerikalı heavy metal vokalisti (d. 1942)
16 Mayıs 2010 - Hank Jones, Amerikalı caz müzik piyanisti (d. 1918)
16 Mayıs 2013 - Heinrich Rohrer, İsviçreli bilim adamı ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1933)
16 Mayıs 2014 - Ferit Mevlüt Aslanoğlu, Siyasetçi (d. 1952)
16 Mayıs 2015 - Moshe Levinger, İsrailli siyonist, ortodoks din adamı (d. 1935)
16 Mayıs 2015 - Dean Potter, Amerikalı serbest tırmanış sporcusu (d. 1972)
16 Mayıs 2016 - Romaldo Giurgola, İtalyan kökenli, sonradan önceleri ABD'de sonraları da Avustralya'da çalışmalar yürütmüş mimar, öğretim görevlisi ve yazardır (d. 1920)
16 Mayıs 2017 - Alain Casabona, Fransız romancı ve kısa hikâye yazarı (d. 1950)
16 Mayıs 2017 - Outi Ojala, Finlandiyalı Sol İttifak üyesi siyasetçidir (d. 1946)
16 Mayıs 2017 - Doug Somers, Amerikalı profesyonel güreşçi (d. 1951)
16 Mayıs 2017 - Rosa Nell Speer, Amerikalı Gospel müziği şarkıcısı ve piyanist (d. 1922)
16 Mayıs 2018 - Ferenc Bréda, Rumen deneme yazarı, şair, edebiyat eleştirmeni, tarihçi, çevirmen ve teatrolog (d. 1956)
16 Mayıs 2018 - Joseph Campanella, Amerikalı oyuncu (d. 1924)
16 Mayıs 2018 - Yuriko Hoshi, Japon oyuncu (d. 1943)
16 Mayıs 2018 - Gérard Jouannest, Fransız piyanist ve besteci (d. 1933)
16 Mayıs 2018 - Eloísa Mafalda, Brezilyalı oyuncu (d. 1924)
16 Mayıs 2018 - Salih Mirzabeyoğlu, Kürt asıllı şair ve yazar (İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) örgütü lideri) (d. 1950)
16 Mayıs 2018 - Lucian Pintilie, Rumen film yönetmeni ve senarist (d. 1933)
16 Mayıs 2019 - Piet Blauw, Hollandalı siyasetçi ve girişimci (d. 1937)
16 Mayıs 2019 - Bob Hawke, 1983-1991 yılları arasında hizmet veren, Avustralya Başbakanı olan eski bir Avustralyalı politikacı (d. 1929)
16 Mayıs 2019 - Peer Mascini, Hollandalı aktör (d. 1941)
16 Mayıs 2019 - Ashley Massaro, Amerikalı eski profesyonel güreşçi ve model (d. 1979)
16 Mayıs 2019 - Ieoh Ming Pei, Çin asıllı Amerikalı mimar ve Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi (d. 1917)
16 Mayıs 2020 - Mário Chermont, Brezilyalı politikacı ve avukat (d. 1937)
16 Mayıs 2020 - Wilson Roosevelt Jerman, Beyaz Saray'da 11 farklı ABD başkanına hizmet eden Amerikalı uşak (d. 1929)
16 Mayıs 2020 - Pilar Pellicer, Meksikalı aktris (d. 1938)
16 Mayıs 2020 - Lynn Shelton, Amerikalı film yönetmeni, yapımcısı ve senarist (d. 1965)
16 Mayıs 2020 - Arthur Summons, Avustralyalı emekli ragbi birliği oyuncusu ve antrenör (d. 1935)
 
Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.
 
Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...
 
Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?