Sağlık çalışanları için Covid-19, meslek hastalığı olarak kabul edilmiştir

Ülkemizde görülmekte olan covid-19 salgın hastalığından en çok etkilenen meslek grubunun “ sağlık çalışanları” olduğu bilinmektedir. Nitekim, bu salgın hastalık sebebiyle en çok can kaybı da maalesef ki sağlık çalışanlarından olmuştur.

Ancak, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun genelgesi ile, sağlık çalışanları açısından covid-19 salgın hastalığının meslek hastalığı sayılmaması sebebiyle, hayatını yitiren sağlık çalışanlarının geride kalan ailesinin, maddi ve manevi bir yıkıma uğradığını söylememiz gerekmektedir.

Zira, covid-19 salgın hastalığının meslek hastalığı kabul edilmesi durumunda, bu hastalığa bağlı olarak hayatını kaybeden sağlık çalışanın geride kalan ailesine ‘ ölüm aylığı’ bağlanmaktadır. Ülkemizde ise şimdiye kadar bu hastalığın meslek hastalığı kabul edilmemesi sebebiyle, sağlık çalışanlarının geride kalan ailesi, bu haklardan mahrum kalmıştır.

Önceki yazılarımızda da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun “covid-19 pozitif olan sigortalı çalışanların 'iş kazası ve meslek hastalığı sigortaları' kapsamında değerlendirilmeyeceği” şeklindeki genelgesinin hukuka aykırı olduğu belirtilmiştir.

Bir hastalığın meslek hastalığı sayılabilmesi için, yakalanılan hastalık ile icra edilen meslek arasında nedensellik bağı bulunmalıdır. Yani; eğer ki, “çalışan, hastalığa yakalandığı sırada çalıştığı işte çalışmamış olsaydı, bu hastalığa yakalanmayacaktı” diyebiliyorsak, yakalanılan hastalık ile meslek arasında nedensellik yani illiyet bağının bulunduğunu söylememiz mümkündür.

Bu sebeple de, covid-19 salgın hastalığı sebebiyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları açısından, covid-19 salgın hastalığının tam olarak “meslek hastalığı” olduğu açıktır.

Covid-19 Nedeniyle Yaşamını Yitiren İş Yeri Hekiminin Yakınlarına Ölüm Aylığı Bağlandı

Yukarıda da ifade etmiş olduğumuz üzere, birçok sendika ve kuruluş tarafından, Sosyal Güvenlik Kurumunca 2020/Mayıs ayında yayımlanan genelgeye karşı hukuki süreç başlatılmış ve covid-19 hastalığının, meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için uğraşlar verilmiştir.

Bu hususta ilk başvuruyu yapan İzmir Tabip Odası’nın mücadelesi sonuç vermiş olup, covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren iş yeri hekiminin yakınlarına ölüm aylığı bağlanmıştır.

Üstelik, covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına “illiyet bağı aranmaksızın” ölüm aylığı bağlanmasına karar verilmiştir.

İlk olarak İzmir Tabip Odası tarafından, covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden iş yeri hekiminin yakınları adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu, bu başvuruyu ‘covid-19 un mesleki hastalıklar listesinde olmadığı gerekçesiyle’ reddetmiştir. Bunun üzerine İzmir Tabip Odası tarafından, Sosyal Sigortalar Yüksek Sağlık Kurulu’na itiraz edilmiş olup, kurulca; “ölümün meslek hastalığına bağlı olduğu ve bu sebeple hayatını kaybeden sağlık çalışanının eşine ve kızına ölüm geliri bağlanmasına” karar verilmiştir.

Sosyal Sigortalar Yüksek Sağlık Kurulu, covid-19 un mesleki hastalıklar listesinde yer almamasına ilişkin olarak; “Listede yer almayan fakat görülen iş ve görev gereği olarak bulaştığı kesin olarak saptanan diğer bulaşıcı hastalıklar da meslek hastalığı sayılır.” değerlendirmesinde bulunarak covid-19'un "meslek hastalığı" olarak sayılması ve ilgili yönetmeliğe eklenmesi kararını da almış bulunmaktadır.

Bu karar, covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren ya da maluliyet yaşayan bütün sağlık çalışanları bakımından EMSAL nitelikte bir karar olup, bu sebeple hayatını kaybeden diğer sağlık çalışanlarının yakınlarının da bir an önce hukuki süreci başlatmaları gerektiğini düşünmekteyiz.

Konunun önemine binaen, yapılacak olan başvurularda ve sonrasında gerektiği durumlarda açılacak olan davalarda, sağlık çalışanlarının ve/veya yakınlarının herhangi bir hak kaybına uğramaması adına, uzman bir büroyla iletişime geçilmesi oldukça yararlı olacaktır.

Önemle belirtmemiz gerekir ki, yapılacak olan başvurular ve sonrasında gerektiği durumlarda açılacak olan davalar, kanunda belirtilen süreler dahilinde açılmalıdır. Bu sürelerin kaçırılması durumunda maalesef ki telafisi mümkün olmayan hak kayıplarına neden olunacaktır.

Av. Çiler Nazife KOŞAR / [email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Çiler Nazife KOŞAR - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?