Cemil Çiçek'ten 'Sedat Peker' açıklaması: Binde biri bile doğruysa felaket

 
Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.
 
Bugün Ramazan Bayramı'nın ikinci günü.
Lütfen şeker ve tatlı tüketimini abartmayalım mümkün olduğunca.
 
Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:
 
Nasreddin Hoca bir gün evde otururlarken karısına:
– "Hanım iyi dinle, size vasiyetimdir. Ben öldüğümde beni baş aşağı gömün." demiş.
Karısı şaşırmış:
– "Hoca o ne demek? Neden böyle bir şey istiyorsun?" demiş.
Hoca ciddi bir şekilde:
– "Yarın öbür gün kıyamet koparsa her şey ters düz olacak. O zaman ben de düz olarak ayağa kalkabilirim." demiş.
 
“Günün Sözü” olarak 134 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Lysander Spooner'ın bir sözünü paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.
 
"Ahlâksızlık, insanın mutluluk arayışı içinde yaptığı hatalardır. Gerçek suçların aksine başkalarına zarar amacı taşımaz, kimsenin malına veya şahsına zarar vermez." demiş Lysander Spooner...
 
Şuraya da evde kapalı kaldığımız günlerde kafayı yememek için bir web sitesi önerisi bırakayım:
 
Siyah beyaz fotoğraflarınızı renklendirin.
 
Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:
 
Kırkayakların türüne göre ayak sayısı 20 ila 6000 arasında değişmektedir.
 
Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Ayasofya'da 'kılıçlı' bayram namazı
Salgın önlemleri dolayısıyla geçtiğimiz yıl yasaklanan bayram namazı, bu yıl kısıtlamalara rağmen camilerde kılındı. Salgın kısıtlamalarına rağmen bayram namazına izin verilirken, Ayasofya'da binlerce kişi bir araya geldi. Bu kapsamda Ayasofya'daki namazı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya buradaki namaza katıldı. Öte yandan Diyanet Başkanı Ali Erbaş, minbere elinde kılıçla çıktı. 
 
CHP'li vekilden Soylu'ya: Makamı bırak, çık topluma gerçekleri açıkla
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Sedat Peker" açıklamasına yanıt verdi.
"Senin muhatabın yarattığın mafyalardır. Şimdi onlarla savaşıyorsun. Siyasetin saygın isimlerinden bahsederken ağzını yıka" diyen Özkoç, "Sen Genel Başkanı olduğun partiyi bırakıp, makam uğruna başkalarına biat ettin. Bir kere devletinin yanında ol, makamı bırak, çık topluma gerçekleri açıkla!" ifadesini kullandı.
CHP'li vekil Ali Mahir Başarır ise, "Biz, bu iddiaları dile getirdiğimizde sen inkar ediyordun; Görüyoruz ki durum çok daha vahim. İçişleri Bakanı sıfatını artık taşıyamazsın! O koltuğu daha fazla kirletme ve derhal istifa et! Temiz Süleyman” dedi.
Soylu, Peker'in videolarına verdiği yanıtta, "Elbette ki cesaret aldığın bir yerler vardır. Tüm iftira ve ithamlarına mal bulmuş mağribi gibi sarılan ve “şereflice” siyaset malzemesi haline getiren Nasıl olsa Kemal Kılıçdaroğlu gibi ağabeyin var. Nasıl olsa Meral Akşener gibi ablan var. Nasıl olsa Ali Babacan gibi kardeşin var. Nasıl olsa Ahmet Davutoğlu gibi hocan var. Nasıl olsa Birgün gibi gazeten var. Nasıl olsa Cumhuriyet gibi gazeten var. Nasıl olsa Sözcü gibi yayın organın var. Nasıl olsa Fetö'nün sosyal medya ağı var. Nasıl olsa Hdpkk'nın tam desteği var" demişti.
 
Sözcü'den Süleyman Soylu'ya açık çağrı
Sözcü gazetesinden İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar'ın Sözcü TV'ye yaptığı açıklamaların ardından medyayı hedef alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yanıt geldi. Sözcü'nün internet sitesinde "SÖZCÜ’den açık çağrı! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sesleniyoruz..." başlığıyla yayınlanan açıklama şöyle:
"Yurtdışına kaçan organize suç örgütü lideri Sedat Peker, son dönemde yayınladığı videolarla gündemde… Sedat Peker, bugün yaptığı paylaşımda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik bir dizi iddiada bulundu. Videonun ardından Soylu, sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı. İçişleri Bakanı Soylu, Sedat Peker’e ‘ülkene gel adalete teslim ol’ diye seslenirken bir yandan da muhalefet partilerinin liderlerini hedef aldı. Ayrıca, SÖZCÜ, Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinin Sedat Peker’in olduğunu iddia etti. Süleyman Soylu, şunu iyi bilmelidir ki, özgür ve bağımsız haberciliğin kalesi SÖZCÜ’nün sahibi suç örgütleri değil, halktır. SÖZCÜ, bugüne kadar Sedat Peker’in hiçbir iddiasını doğrudan sayfalarına – ekranlarına taşımadı. Bilakis gazetecilik yaparak bu iddiaları araştırdı, muhataplarına sordu ve aldığı cevapları kamuoyuna ulaştırdı. Sedat Peker’in 'Emniyet’te kemiklerini kırdırttım' dediği eski AKP milletvekili Feyzi İşbaşaran, konuyla ilgili olarak sadece SÖZCÜ’ye konuşarak iddiaları yalanlamıştı. Nitekim ardından eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar da Sedat Peker’in kendisi hakkındaki sözlerine yanıt vermek için SÖZCÜ’yü seçti. Dün Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk’e konuşan Mehmet Ağar, bugün de Süleyman Soylu’nun kendisi hakkında yaptığı açıklamalara yanıt vermek için canlı yayında SÖZCÜ TV Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Aktaş’ın konuğu oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya buradan açık bir çağrıda bulunuyoruz: SÖZCÜ hem yazılı basında hem de internette Türkiye’nin en etkili mecrasıdır, gelin Sedat Peker’in iddialarından sonra kamuoyunun merak ettiği sorulara, SÖZCÜ TV yayınında tek tek cevap verin. Sadece gerçeklere bağlı kalarak halkın haber alma hakkı için faaliyetlerini sürdüren SÖZCÜ, Süleyman Soylu’nun cevaplarını televizyonunda, internet sitesinde ve gazetesinde Türkiye’ye duyurmaya hazır…"
 
AKP'den Sedat Peker'in videolarıyla ilgili açıklama
AKP Sözcüsü Ömer Çelik, ülkücü mafya Sedat Peker'in yayınladığı yeni videolardaki iddialara ilişkin Twitter'dan açıklama yaptı. Çelik, "İçişleri Bakanımızı, kabinemizi ve partimizi bir suç örgütü üyesinin laflarıyla hedef alanları şiddetle kınıyoruz. Suç örgütü üyelerini siyaset ve muhalefet yapmanın referansı kabul edenleri kınıyoruz" dedi. Çelik'in  açıklaması şöyle:
"İllegal/mafyatik kişiliklerin tezviratlarını esas kabul ederek İçişleri Bakanımıza, Bakanlarımıza, Kabinemize, Ak Partimize ve siyaset arkadaşlarımıza saldıran muhalefet siyasetçileri sadece kendilerine kişiliksiz notlar veriyorlar.
Suç örgütü mensubu şahısların hezeyanlarının peşine düşerek siyaset arkadaşlarımızı hedef alanlar aslında kendi referanslarının suç örgütü mensupları olduğunu itiraf etmekten başka birşey yapmıyorlar.
Muhalefetin siyasi demeç verirken kendisini suç örgütü mensubu bir şahsın ifadelerinden beslenmek zorunda hissetmesi, siyasetin en temel ilkesinden ahlaki bir sapmadır.
Terör örgütü üyelerinin iddialarının bir suç örgütü üyesi tarafından dillendirildikten sonra siyaset gündemine taşınması, bir siyasi aracılık örneğidir ve nasıl bir kurgunun ürünü olduğu milletimizin ferasetinden kaçmamaktadır.
Elinde belge bilgi olan hemen mahkemeye gitsin. Elindeki malzeme sadece illegal/mafyatik tiplerin tezviratları olanlar, bunları kullanarak siyaset yapmıyorlar, sadece kendilerini kullandırıyorlar.
İllegal odakların sözlerini esas alarak arkadaşlarımıza siyasi saldırıda bulunanlar, illegal odakların iftiralarını referans kabul ettiklerini beyan etmiş oluyorlar. Siyasetçinin bu hale düşmesi vahimdir.
Bu şekilde davrananların yarın öbür gün kendileri hakkında illegal/suç örgütü mensubu kişiliklerin söyleyeceği herşeyin doğru kabul edileceği bir ortama imza attıkları açıktır.
Rakibine gayrı meşru odakların iftiralarıyla saldıranlar, gayrı meşru odakların kendileri hakkında söyleyeceği herşeyi şimdiden doğru kabul etmiştir. 
Bu siyaset  tarzı utanılması gereken bir siyaset tarzıdır.
İçişleri Bakanımızı, kabinemizi ve partimizi bir suç örgütü üyesinin laflarıyla hedef alanları şiddetle  kınıyoruz. Suç örgütü üyelerini siyaset ve muhalefet yapmanın referansı kabul edenleri kınıyoruz."
 
Cemil Çiçek'ten 'Sedat Peker' açıklaması: Binde biri bile doğruysa felaket
Eski Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, Sedat Peker'in iddiaları hakkında açıklamalarda bulundu. "Binde biri bile doğruysa felaket ve sıkıntıdır" değerlendirmesinde bulunan Çiçek, "Binde birken önünü alamazsanız, bu yüzde bir, sonra onda bir olur sonra bir bakarsınız ki bütün vücudu kaplamış. Türkiye bu konuda yeteri kadar geçmişte tecrübe sahibi oldu. Gerekli ders çıkartılarak gereğinin yapılması lazım" ifadesini kullandı. DW Türkçe'nin "Gelinen aşamada, kamu otoritelerinin, yargının yapması gerekenler nelerdir?" sorusuna yanıt veren Çiçek, şöyle konuştu:
"Videoları seyreden, gazetede okuyan ilgili savcı ya da savcıların harekete geçip gereğini yapmaları lazım. Devlete güveni sağlamak açısından bu gereklidir. Bu boyuttaki iddiaları savcılar araştıracak, gerçek neyse ortaya çıkartacaktır. Suç teşkil eden bir şey varsa, evvela yargı makamlarının harekete geçmesi lazım. Bu bahsedilen konular şikayete bağlı suçlar değil. Ceza hukukumuzda şikayete bağlı suçların sayısı Avrupa Birliği süreciyle alakalı olarak azaltılmıştır. Savcılar, bu iddialar hakkında haberdar oldukları an itibariyle, bu iddialarla ilgili soruşturma başlatmaları gerekiyor. Basında yeteri kadar yer buldu, görmüşlerdir… Suç varsa iddianame tanzim edilir, suç yoksa takipsizlik kararı verir. İddialar doğru değilse de elbette biz gereğinin yapıldığını görür, 'yalanmış esası yokmuş' deriz. Ama yargının görevini yerine getirmesi gerekir."
 
Vaka haritasında ilk sıradaydı! Kentte dikkat çeken gelişme
Samsun Valisi Zülkif Dağlı’nın Ramazan Bayramı mesaisi hızlı başladı. Vali Zülkif Dağlı ilk olarak Samsun-Sinop yolu uygulama noktasını ziyaret ederek burada vatandaşların ve emniyet personelinin bayramını kutladı. Uygulama noktalarında İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal ile birlikte vatandaşların izin belgelerini kontrol eden Vali Dağlı corona virüsü vaka haritasında liderliğini başka illere bırakarak 47’nci sıraya kadar gerileyen Samsun için hedeflerinin ilk maviye geçen il olmak olduğunu belirtti. Samsun-Ankara yolu uygulama noktası ziyaretinden sonra açıklamalarda bulunan Vali Dağlı, şu ifadeleri kullandı:
*Korona virüsle canla başla mücadele ettik. Emniyet kuvvetlerimiz, jandarma kuvvetlerimiz, sağlıkçılarımız, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımızla birlikte bu çalışmayı hep birlikte koordineli yürüttük. Örneğin sadece HES kodu açısından baktığımızda geçtiğimiz ay zarfından 1 buçuk milyon HES kodu sorgulaması yaptık.
*Bu son derece büyük bir rakamdır. Samsun’un 3 ana girişinde HES kodu sorgulamasını ilk yapan illerden biriyiz. 6 ay önce başlamıştık. Bunun haricinde sayın bakanımızın gönderdiği hazır kuvvet adı verilen polislerimiz vardı. Şehrimizin her sokağında polislerimiz vasıtasıyla bir HES kodu sorgulaması yaptık. Bunun haricinde filyasyon ekiplerimiz çok iyi çalıştı.
*Emniyet ve jandarma ekipleri karantina olması gereken vatandaşların takibini iyi yaptılar. Aşı çalışmalarımız iyi durumda. Karadeniz’de en yüksek orana sahip iliz. 500 binin üzerinde aşı yaptık. Bunu daha da artıracağız. Maalesef ilk 4 hafta Türkiye gündeminin ilk sırasındayken, o günler bizim için zor günlerdi.
*Önceki hafta 40’ncı sıraya kadar geriledik. Bu hafta itibarıyla 47’nci sıradayız. Hedefimiz ilk maviye geçen il olmak. Bu konuda en önemlisi Samsunlu hemşerilerimizin bize vermiş olduğu destektir. Duyarlı vatandaşlarımız gerçekten destek oldular.
 
Prof. Dr. Doğancı uyardı: Bu ilacı kullandıktan sonra çocuk yapılmaması gerekiyor
Sağlık Bakanlığı, kalpte ritim bozukluğuna neden olduğu için uzmanlar tarafından uyarılara konu olan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) listesinden çıkardığı hidroksiklorokin ilacını bir yılın sonunda listeden çıkardı. Yaşanan bu durum, hastalığın tedavisinde sabah sekiz tablet, akşam sekiz tablet şeklinde alınan Favipiravir ilacının da tartışmaya açılmasına neden oldu. Eski GATA Yüksek Bilim Konseyi üyesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Doğancı, ilaç hakkındaki bilgilerini Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal'a anlattı. İlacın ilk defa Japonya’da grip ilacı olarak üretildiğini belirten Doğancı, “Bir süre sonra Japonya bu ilacı kullanmak istemedi. Hindistan, Endonezya ve birkaç ülke daha bu ilacı üretti. Fakat Batı ilaç firmalarının ürettiği grip ilaçları çok daha etkili ve güvenilir olduğu için kimse bu ilacı kullanmadı” dedi. İlacın farklı salgınlarda denendiğini söyleyen Doğancı, “Ebola salgınında denemek için düşünüldü ama onay alamadı. Koronavirüs salgını çıkınca da bu ilaç gibi birçok ilaç denenmeye başlandı” ifadelerini kullandı. İlaçla ilgili çok kısıtlı denemeler yapıldığını vurgulayan Doğancı, “35-40 kişilik çalışmalarla bu ilacı Türkiye’ye soktular. Hiçbir Batı ülkesi, Japonya dahil bu ilacı kullanmıyor. Hiçbir Batı ülkesinin kullanmadığı bu ilacı nasıl insanlara kullandırıyoruz, bunu sormamız lazım. İlacın hâlâ uluslararası bir makalesi yok” diye konuştu. Doğancı, ilacın etkisine ilişkin verilerin paylaşılması gerektiğini de belirterek, “Yoğun bakıma giren hastaların yüzde kaçı başından beri bu ilacı kullanıyordu? Kendi gözlemim, hastaneye yatırmak zorunda kaldığımız hastalar başlangıçtan itibaren bu ilacı kullanıyordu. O halde bu ilacın hastaneye yatma açısından bir etkisini tartışmamız mümkün değil. O zaman niye kullanıyoruz?” sorusunu yöneltti.  İlacın etkisinin bilinmemesine karşın dozunun arttırıldığını da söyleyen Doğancı, “Üstelik ağır hastalardaki dozu sabah 9 tablet, akşam 9 tablet olarak arttı. Nasıl bir çalışma yapıldı da böyle bir karar alındı bilmiyoruz. Bilim ortamındaki bilgiler, makaleler paylaşılmadı. Bunlar paylaşılmadan işlem yapılması anlaşılmaz oluyor” dedi. İlacın yan etkilerine ilişkin konuşan Doğancı, “Karaciğer fonksiyon testlerini yükseltiyor, bir hasar oluşturabiliyor. En büyük yan etkilerinden biri bu. İkincisi de ilacı kullandıktan sonra çocuk yapılmaması gerekiyor. Japonya’daki hayvan deneylerinde de fetüse etkisi olduğuna yönelik bir uyarı yapmışlar” dedi. Doğancı, klorokin ilacı gibi bu ilaçtan da vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.
 
Hindistan'da koronavirüs kaynaklı günlük ölüm sayısı 4 binin altına düşmüyor
Hindistan Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 4 bin 120 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybederken 362 bin 727 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi. Uzmanlar, gerçek vaka ve ölü sayısının belirtilenden çok daha yüksek olabileceği uyarısını yapıyor. Günlük olarak en fazla vaka ve ölüm kaydedilen ülke olan Hindistan'da toplam vaka sayısı 23 milyon 703 bin 665’e, toplam can kaybı sayısı 258 bin 317'ye ulaştı. Ülkede 3 milyon 710 bin 525 hastanın tedavisi sürüyor.
Madya Pradeş eyaleti Başbakanı Shivraj Singh Chouhan, anne ya da babasını Kovid-19 salgını nedeniyle kaybeden çocuklara ücretsiz eğitim desteği sağlanacağını duyurdu. Chouhan, bu kapsamda öğrencilere aylık 500 Hindistan rupisi (6,7 dolar) burs da bağlanacağını kaydetti. Başbakan Chouhan, ticari girişimde bulunmak isteyen kadınlara da teşvik kredileri verileceğini ifade etti. Ülke basınındaki habere göre, Maharashtra eyaletinde 15 Mayıs'ta sona ermesi beklenen koronavirüs kısıtlamaları, artan vakalar nedeniyle 1 Haziran'a kadar uzatıldı. Eyalette, son 24 saatte 37 bin 236 kişide virüse rastlanmasıyla salgın nedeniyle 549 kişi hayatını kaybetti.
Nüfusu 1,4 milyara yaklaşan Hindistan'da aşılama kampanyasının başlatıldığı 16 Ocak'tan bu yana 177 milyon 214 bin 256 doz aşı yapılsa da kampanya henüz salgını durdurabilecek düzeye ulaşmadı. Maharaştra eyaletinin yaklaşık 2,5 milyonluk nüfuslu şehri Nagpur'daki bazı merkezlerde aşı yetersizliği nedeniyle Kovid-19 aşılarının yapımına ara verildiği açıklandı. Dünyanın en büyük aşı üreticisi konumundaki Hindistan Serum Enstitüsünün (SII) Üst Yöneticisi (CEO) Adar Poonawalla, Financial Times gazetesine verdiği röportajda, aşı sıkıntısı olduğu ve bunun birkaç ay süreceği uyarısında bulunmuştu. AstraZeneca firmasıyla üretim anlaşması bulunan ve Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) Kovid-19 Aşıları Erişim Programı için de aşı üretmeyi taahhüt eden enstitünün acil iç talebine yanıt vermek zorunda olması dünyadaki aşı tedarikini de olumsuz etkileyebilir. ABD, İngiltere, Almanya ve diğer ülkeler Hindistan'a ilaç, test kiti ve tıbbi oksijen yardımlarının yanı sıra aşı yapımında kullanılan maddelerin ihracını yoğunlaştırdı. ABD'nin Yeni Delhi Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dabiel B. Smith, ülkeye ulaştırılan aşı bileşenlerinin 20 milyon AstaZeneca aşısının üretilmesine yardımcı olacağını açıkladı. Poonawalla, aşı üretiminde gerekli bazı ham maddeler için uygulanan ambargonun kaldırılması amacıyla ABD Başkanı Joe Biden'a çağrı yapmıştı. ABD, aşı üretimini desteklemek için Kovid-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet haklarından feragat edilmesini gündeme getirmişti. Böyle bir adımın da Hindistan'daki aşı üretimini canlandıracağı tahmin ediliyor. (AA)
 
 
"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle değerli şair Yahya Kemal Beyatlı'nın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.
 
Süleymaniye`de Bayram Sabahı
 
Artarak gönlümün aydınlığı her saniyede
Bir mehâbetli sabah oldu Süleymâniye`de
Kendi gök kubbemiz altında bu bayram saati,
Dokuz asrında bütün halkı, bütün memleketi
Yer yer aksettiriyor mavileşen manzaradan,
Kalkıyor tozlu zaman perdesi her an aradan.
Gecenin bitmeye yüz tuttuğu andan beridir,
Duyulan gökte kanat, yerde ayak sesleridir.
Bir geliş var!.. Ne mübârek, ne garîb âlem bu!..
Hava boydan boya binlerce hayâletle dolu...
Her ufuktan bu geliş eski seferlerdendir;
O seferlerle açılmış nice yerlerdendir.
Bu sükûnette karıştıkça karanlıkla ışık
Yürüyor, durmadan, insan ve hayâlet karışık;
Kimi gökten, kimi yerden üşüşüp her kapıya,
Giriyor, birbiri ardınca, ilâhî yapıya.
Tanrının mâbedi her bir tarafından doluyor,
Bu saatlerde Süleymâniye târih oluyor.
 
 
Ordu-milletlerin en çok döğüşen, en sarpı
Adamış sevdiği Allah`ına bir böyle yapı.
En güzel mâbedi olsun diye en son dînin
Budur öz şekli hayâl ettiği mîmârînin.
Görebilsin diye sonsuzluğu her yerden iyi,
Seçmiş İstanbul`un ufkunda bu kudsî tepeyi;
Taşımış harcını gâzîleri, serdârıyle,
Taşı yenmiş nice bin işçisi, mîmâriyle.
Hür ve engin vatanın hem gece, hem gündüzüne,
Uhrevî bir kapı açmış buradan gökyüzüne,
Taa ki geçsin ezelî rahmete ruh orduları..
Bir neferdir, bu zafer mâbedinin mîmârı.
 
 
Ulu mâbed! Seni ancak bu sabah anlıyorum;
Ben de bir vârisin olmakla bugün mağrûrum;
Bir zaman hendeseden âbide zannettimdi;
Kubben altında bu cumhûra bakarken şimdi,
Senelerden beri rüyâda görüp özlediğim
Cedlerin mağfiret iklîmine girmiş gibiyim.
Dili bir, gönlü bir, îmânî bir insan yığını
Görüyor varlığının bir yere toplandığını;
Büyük Allah`ı anarken bir ağızdan herkes
Nice bin dalgalı Tekbîr oluyor tek bir ses;
Yükselen bir nakaratın büyüyen velvelesi,
Nice tuğlarla karışmış nice bin at yelesi!
 
 
Gördüm ön safta oturmuş nefer esvaplı biri
Dinliyor vecd ile tekrar alınan Tekbîr`i
Ne kadar saf idi sîmâsı bu mü`min neferin!
Kimdi? Bânisi mi, mîmârı mı ulvî eserin?
Taa Malazgirt ovasından yürüyen Türkoğlu
Bu nefer miydi? Derin gözleri yaşlarla dolu,
Yüzü dünyâda yiğit yüzlerinin en güzeli,
Çok büyük bir iş görmekle yorulmuş belli;
Hem büyük yurdu kuran hem koruyan kudretimiz
Her zaman varlığımız, hem kanımız hem etimiz;
Vatanın hem yaşayan vârisi hem sâhibi o,
Görünür halka bu günlerde teselli gibi o,
Hem bu toprakta bugün, bizde kalan her yerde,
Hem de çoktan beri kaybettiğimiz yerlerde.
 
 
Karşı dağlarda tutuşmuş gibi gül bahçeleri,
Koyu bir kırmızılık gökten ayırmakta yeri.
Gökte top sesleri var, belli, derinden derine;
Belki yüzlerce şehir sesleniyor birbirine.
Çok yakından mı bu sesler, çok uzaklardan mı?
Üsküdar`dan mı? Hisar`dan mı? Kavaklar`dan mı?
Bursa`dan, Konya`dan, İzmir`den, uzaktan uzağa,
Çarpıyor birbiri ardınca o dağdan bu dağa;
Şimdi her merhaleden, taa Bâyezîd`den, Van`dan,
Aynı top sesleri birbir geliyor her yandan.
Ne kadar duygulu, engin ve mübârek bu seher!
Kadın erkek ve çocuk, gönlü dolanlar, yer yer,
Dinliyor hepsi büyük hâtırâlar rüzgârını,
Çaldıran topları ardınca Mohaç toplarını.
 
 
Gökte top sesleri, bir bir, nerelerden geliyor?
Mutlaka her biri bir başka zaferden geliyor:
Kosova`dan, Niğbolu`dan, Varna`dan, İstanbul`dan..
Anıyor her biri bir vak`ayı heybetle bu an;
Belgrad`dan mı? Budin, Eğri ve Uyvar`dan mı?
Son hudutlarda yücelmiş sıra dağlardan mı?
 
 
Deniz ufkunda bu top sesleri nerden geliyor?
Barbaros, belki, donanmayla seferden geliyor!..
Adalar`dan mı? Tunus`dan m, Cezayir`den mi?
Hür ufuklarda donanmış iki yüz pâre gemi
Yeni doğmus aya baktıkları yerden geliyor;
O mübârek gemiler hangi seherden geliyor?
 
 
Ulu mâbedde karıştım vatanın birliğine.
Çok şükür Allaha, gördüm, bu saatlerde yine
Yaşayanlarla beraber bulunan ervâhı.
 
 
Doludur gönlüm ışıklarla bu bayram sabahı.
 
#YahyaKemalBeyatlı
 
 
Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:
 
Dünya Çiftçiler Günü
“Dünya Çiftçiler Günü” Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu'nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs 1984 yılından beri her yıl kutlanmaktadır. Dünya Çiftçiler Günü'nde beslenmemiz için gerekli tarım ürünlerini üreten çiftçilerimizin bağ, bahçe ve tarlada nasıl zor şartlar altında çalıştıkları hatırlatılmakta ve onların haklarının ve çalışma şartlarının iyileştirilmesine dikkat çekilmektedir.
Elinin değdiği her şeyi güzelleştiren, emekleriyle toprağı yoğuran çiftçilerimizin “Dünya Çiftçiler Günü” kutlu olsun.
 
Dünya Eczacılık Günü
Akademik eczacılık eğitiminin başladığı 14 Mayıs tarihi ülkemizde her yıl “Eczacılık Günü” olarak kutlanmaktadır. İnsanlığın var olduğu en eski tarihlerden beri bilinen belki de en eski meslek gruplarından biri olan eczacılık mesleği, insan sağlığını iyileştirmek gibi son derece kutsal bir görevi üstlenmektedir. Eczacılık, insanlığın hastalıklarla verdiği mücadelede, tedavi sürecinin en önemli aktörlerinden biridir.
Nerede görev yaparsa yapsın, insan sağlığına önemli katkılar sunan, ilaç dağıtım alanlarında kesintisiz 24 saat sağlık hizmeti veren, sağlık sorunlarına yardım için hep yanımızda olan tüm eczacıların “Eczacılık Günü”nü en içten dileklerimle kutluyorum.
 
Bağımsızlık Günü (Paraguay)
Paraguay 14 Mayıs 1811 tarihinde İspanya'dan bağımsızlığını kazanmıştır. O nedenle her yıl 14 Mayıs günü Paraguay'da "Bağımsızlık Günü" olarak kutlanmaktadır.
 
Bağımsızlık Günü (İsrail)
14 Mayıs 1948 tarihinde açıklanan İsrail Bağımsızlık Bildirgesi ile İngiliz Mandası sonlanmış ve İsrail devletinin bağımsızlığı resmi olarak ilan edilmiştir. Bildirgeyi David Ben-Gurion okumuştur ve kendisi de yeni ülkenin ilk başbakanı olmuştur. Bağımsızlık bildirgesinin imzalandığı gün olan 14 Mayıs tarihi İsrail'de bayram olarak kutlanır.
 
Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?
 
14 Mayıs 1560 - Piyale Paşa komutasındaki Osmanlı donanması, Cerbe Deniz Savaşı'nı kazandı.
14 Mayıs 1643 - XIV. Louis, babası Kral XIII. Louis'nin ölümü üzerine, daha 4 yaşındayken Fransa tahtına çıktı.
14 Mayıs 1767 - İngiliz Hükûmeti'nin ithal çaya vergi koyması üzerine, Amerikan Bağımsızlık Savaşı başladı.
14 Mayıs 1796 - Edward Jenner, ilk çiçek aşısını uyguladı.
14 Mayıs 1811 - Paraguay, İspanya'dan bağımsızlığını kazandı.
14 Mayıs 1861 - 859 gram ağırlığında kondrit tipinde bir meteorit olan "Canellas Meteoriti", İspanya'nın Barselona kenti yakınlarında yeryüzüne çarptı.
14 Mayıs 1919 - İzmir limanında bulunan İtilaf Devletleri donanması kumandanı Amiral Caltrop, Türk ordusuna İzmir'in Yunanlar tarafından işgal edileceğini bildirdi.
14 Mayıs 1919 - İzmirli yurtseverler, gece Yahudi Mezarlığında toplanarak, Reddi İlhak ilkesini kabul etti.
14 Mayıs 1937 - Tarım Bakanlığı kuruluş kanunu kabul edildi.
14 Mayıs 1939 - Peru'da 5 yaşındayken doğum yapan Lina Medina, kayıtlara geçmiş en genç anne olarak tıp tarihinde yerini aldı.
14 Mayıs 1946 - Türkiye Sosyalist Partisi kuruldu. Başkanlığa avukat Esat Adil Müstecaplıoğlu seçildi.
14 Mayıs 1948 - Filistin'de İngiliz egemenliği sona erdi ve İsrail bağımsızlığını ilan etti.
14 Mayıs 1948 - Arap-İsrail Savaşı başladı.
14 Mayıs 1950 - 27 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı son buldu. Demokrat Parti, yüzde 53 oyla tek başına iktidara geldi. Türkiye'de tek parti dönemi sona erdi.
14 Mayıs 1955 - Arnavutluk, Bulgaristan, Çekoslovakya, Doğu Almanya, Macaristan, Polonya, Romanya ve Sovyetler Birliği, yeni bir askeri ittifak içeren Varşova Paktı'nı imzaladılar.
14 Mayıs 1970 - Kızıl Ordu Fraksiyonu (Baader-Meinhof Grubu) adlı radikal sol örgüt, Almanya'da kuruldu.
14 Mayıs 1972 - Bülent Ecevit, CHP kurultayında Atatürk ve İsmet İnönü'den sonra CHP'nin üçüncü Genel Başkanı seçildi.
14 Mayıs 1973 - ABD'nin ilk uzay istasyonu olan Skylab fırlatıldı.
14 Mayıs 1974 - 12 Mart askeri müdahalesi sırasında tutuklananları kapsayan genel af çıktı. 141 ve 142'nci maddeler kapsam dışı kaldı.
14 Mayıs 1984 - Yaşar Kemal'in "İnce Memed" romanını sinemaya uyarlayan Peter Ustinov'un filminin galası Londra'da yapıldı.
14 Mayıs 1985 - Hüsamettin Cindoruk, Doğru Yol Partisi Genel Başkanı seçildi. Cindoruk, "Bu emaneti kimseye teslim etmem. Sadece sahibine teslim ederim." dedi. Yeni Genel Başkanın lakabı "emanetçi" oldu.
14 Mayıs 1987 - TBMM, Anayasa değişikliğini kabul ederek, siyasi yasaklar için referanduma gidilmesi, milletvekili sayısının 450'ye çıkarılması ve seçmen yaşının 20'ye indirilmesini benimsedi.
14 Mayıs 1994 - Efsanevi MacGyver adlı televizyon dizisinin "Lost Treasure of Atlantis" ismindeki filmi, Türkiye'de gösterime girdi.
14 Mayıs 1997 - Danıştay, Bergama köylülerinin siyanürle altın üretimine son verilmesi talebini kabul etti.
14 Mayıs 1998 - Emmy Ödüllü Amerikan Sitcom dizisi Seinfeld'in son bölümü, NBC televizyonundan yayınlandı. Dizi, 9 yıldır yayınlanıyordu.
14 Mayıs 2006 - Galatasaray, Süper Lig'deki 16. Şampiyonluğunu kazandı.
14 Mayıs 2010 - Türkiye ile Yunanistan arasında siyasi, ticari ve kültürel işbirliğini öngören 21 adet dostluk antlaşması imzalandı.
14 Mayıs 2013 - Demi Lovato'nun DEMI adlı albümü yayınlandı.
14 Mayıs 2014 - Türkiye'de 13 Mayıs'ta Soma'da gerçekleşen maden kazasında ölen 301 madenci için, millî yas ilan edildi.
 
Bugün kimlerin doğduğuna gelince:
 
14 Mayıs 1710 - Adolf Frederick, İsveç kralı (ö. 1771)
14 Mayıs 1836 - Wilhelm Steinitz, Çek asıllı Amerikalı Dünya satranç şampiyonu (ö. 1900)
14 Mayıs 1858 - Anthon van Rappard, Hollandalı ressam (ö. 1892)
14 Mayıs 1899 - Pierre Victor Auger, Fransız fizikçi (ö. 1993)
14 Mayıs 1905 - Jean Daniélou, Kardinal ilan edilen Fransız Cizvit patrolog (ö. 1974)
14 Mayıs 1912 - Alfredo Gobbi, Arjantinli tango müzisyeni ve besteci (ö. 1965)
14 Mayıs 1918 - Marie Smith, Eyak dilini konuşan son kişi (ö. 2008)
14 Mayıs 1922 - Franjo Tuđman, Hırvatistan'ın ilk Devlet Başkanı (ö. 1999)
14 Mayıs 1934 - Can Kolukısa, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.
14 Mayıs 1935 - İvan Dimitrov, Bulgar millî futbolcu (ö. 2019)
14 Mayıs 1936 - Mahiru Akdağ, Voleybolcu ve avukat.
14 Mayıs 1939 - Çiğdem Selışık Onat, Tiyatro ve sinema oyuncusu.
14 Mayıs 1944 - George Lucas, Amerikalı film yönetmeni.
14 Mayıs 1945 - Vladislav Ardzinba, Abhaz siyasetçi (ö. 2010)
14 Mayıs 1952 - David Byrne, İskoçya doğumlu, ABD'de yaşayan ve 1975 ile 1991 yılları arasında etkin olan New Wave grubu Talking Heads'in kurucularından olan müzisyen.
14 Mayıs 1952 - Robert Zemeckis, Akademi Ödüllü Amerikalı yönetmen, yapımcı ve yazar.
14 Mayıs 1953 - Norodom Sihamoni, Kamboçya Kralı.
14 Mayıs 1955 - Ali Dürüst, İş adamı.
14 Mayıs 1955 - Big Van Vader, Amerikalı profesyonel güreşçi ve Amerikan Futbolu oyuncusu (ö. 2018)
14 Mayıs 1959 - Stefano Malinverni, İtalyan atlet.
14 Mayıs 1960 - Sinan Alaağaç, Futbolcu (ö. 1985)
14 Mayıs 1961 - Tim Roth, İngiliz sinema oyuncusu ve yönetmen.
14 Mayıs 1964 - Ebu Enes el-Libi, Libyalı el-Kaide'nin üst düzey sorumlusu (ö. 2015)
14 Mayıs 1969 - Cate Blanchett, Avustralyalı oyuncu.
14 Mayıs 1971 - Sofia Coppola, Akademi Ödüllü Amerikalı yönetmen, oyuncu ve yapımcı.
14 Mayıs 1977 - Pusha T, Amerikalı rapçi.
14 Mayıs 1978 - Elisa Togut, İtalyan voleybolcu.
14 Mayıs 1979 - Bleona Qereti, Arnavut şarkıcı.
14 Mayıs 1981 - Júlia Sebestyén, Macar buz patenci.
14 Mayıs 1983 - Anahí, Meksikalı şarkıcı-söz yazarı ve aktris.
14 Mayıs 1983 - Amber Tamblyn, Amerikalı oyuncu.
14 Mayıs 1984 - Olly Murs, İngiliz şarkıcı.
14 Mayıs 1984 - Mark Zuckerberg, Amerikalı bilgisayar programcısı ve iş adamı.
14 Mayıs 1989 - Jon Leuer, Amerikalı profesyonel basketbolcu.
14 Mayıs 1990 - Emily Samuelson, Amerikalı buz patenci.
14 Mayıs 1993 - Miranda Cosgrove, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı.
14 Mayıs 1993 - Kristina Mladenovic, Fransız profesyonel tenisçi.
14 Mayıs 1996 - Martin Garrix, Hollandalı DJ.
 
Bugün kimler ölmüş derseniz?
 
14 Mayıs 649 - Papa I. Theodore, 24 Kasım 642 tarihinden öldüğü 649 yılına kadar papa (d. ?)
14 Mayıs 964 - Papa XII. Ioannes, Katolik Kilisesi'nin dini lideri (d. 937)
14 Mayıs 1610 - IV. Henry, Fransa Kralı (d. 1553)
14 Mayıs 1643 - XIII. Louis, Fransa Kralı (d. 1601)
14 Mayıs 1756 - Eğrikapılı Mehmed Rasim, Osmanlı hattat (d. 1688)
14 Mayıs 1863 - Émile Prudent, Fransız piyanist ve besteci (d. 1817)
14 Mayıs 1865 - Nâsıf Maluf, Lübnanlı sözlükbilimci (d. 1823)
14 Mayıs 1887 - Lysander Spooner, Amerikalı politik düşünür, deneme ve kitapçık yazarı, üniteryen, kölelik karşıtı (d. 1808)
14 Mayıs 1893 - Eduard Kummer, Alman matematikçi (d. 1810)
14 Mayıs 1906 - Carl Schurz, Alman devrimci ve devlet adamı (d. 1829)
14 Mayıs 1912 - August Strindberg, İsveçli oyun yazarı ve romancı (d. 1849)
14 Mayıs 1916 - William Stanley, Amerikalı fizikçi ve mucit (d. 1858)
14 Mayıs 1928 - Abdülhamid Hamdi Bey, Siyasetçi ve din adamı (d. 1871)
14 Mayıs 1936 - Edmund Allenby, İngiliz general (d. 1861)
14 Mayıs 1940 - Emma Goldman, Yahudi asıllı Amerikalı anarşist yazar (d. 1869)
14 Mayıs 1943 - Henri La Fontaine, Belçikalı hukukçu (d. 1854)
14 Mayıs 1946 - Lee Kohlmar, Alman film yönetmeni ve sinema oyuncusu (d. 1873)
14 Mayıs 1968 - Husband Kimmel, Amerikalı komutan (d. 1882)
14 Mayıs 1970 - Billie Burke, Amerikalı aktris (d. 1884)
14 Mayıs 1975 - Ernst Alexanderson, Amerikalı elektrik mühendisi (d. 1878)
14 Mayıs 1980 - Carl Ebert, Alman tiyatro yönetmeni ve oyuncusu (d. 1887)
14 Mayıs 1980 - Hugh Griffith, Galli aktör (d. 1912)
14 Mayıs 1984 - Vasıf Öngören, Oyun yazarı (d. 1938)
14 Mayıs 1987 - Rita Hayworth, Amerikalı sinema oyuncusu (d. 1918)
14 Mayıs 1991 - Jiang Qing, Mao Zedong'un karısı (d. 1914)
14 Mayıs 1994 - Cihat Arman, Futbolcu ( Fenerbahçe ve millî takımın eski kalecisi] (d. 1915)
14 Mayıs 1995 - Belkıs Dilligil, Tiyatro sanatçısı (d. 1929)
14 Mayıs 1995 - Rauf Mutluay, Deneme ve eleştiri yazarı (d. 1925)
14 Mayıs 1998 - Frank Sinatra, Amerikalı müzisyen (d. 1915)
14 Mayıs 2003 - Robert Stack, Amerikalı aktör (d. 1919)
14 Mayıs 2003 - Wendy Hiller, İngiliz aktris (d. 1912)
14 Mayıs 2007 - Turan Yavuz, Gazeteci (d. 1956)
14 Mayıs 2009 - Monica Bleibtreu, Avusturya asıllı Alman oyuncu (d. 1944)
14 Mayıs 2012 - Taruni Sachdev, Hint çocuk oyuncu ve model (d. 1998)
14 Mayıs 2013 - Ingrid Visser, Hollandalı voleybolcu (d. 1977)
14 Mayıs 2015 - B.B. King, Amerikalı müzisyen (d. 1925)
14 Mayıs 2016 - Balázs Birtalan, Macar şair, yazar, psikoterapist ve aktivist (d. 1969)
14 Mayıs 2016 - Lasse Mårtenson, Fin şarkıcı, komedyen, besteci ve oyuncu (d. 1934)
14 Mayıs 2017 - Powers Boothe, Amerikalı bir oyuncu ve seslendirme sanatçısı (d. 1948)
14 Mayıs 2017 - Frank Brian, Amerikalı eski profesyonel basketbolcu (d. 1923)
14 Mayıs 2017 - Brad Grey, Amerikan film ve televizyon yapımcısı (d. 1957)
14 Mayıs 2017 - Bruce Hill, Amerikalı otomobil yarışçısı (d. 1949)
14 Mayıs 2017 - Tom McClung, Amerikalı caz piyanisti ve bestecisi (d. 1957)
14 Mayıs 2018 - Doug Ford, Amerikalı golfçü (d. 1922)
14 Mayıs 2018 - Tom Wolfe, Amerikalı gazeteci ve yazar (d. 1930)
14 Mayıs 2019 - Yuri Bohutsky, Ukraynalı siyasetçi ve eski bakan (d.1952)
14 Mayıs 2019 - Leopoldo Brizuela, Arjantinli gazeteci, şair ve çevirmen (d. 1963)
14 Mayıs 2019 - Tim Conway, Amerikalı komedyen ve oyuncu (d. 1933)
14 Mayıs 2019 - Sven Lindqvist, İsveçli yazar (d. 1932)
14 Mayıs 2019 - Étienne Perruchon, Fransız film müziği bestecisi (d. 1958)
14 Mayıs 2019 - Alice Rivlin, Amerikalı ekonomist ve siyasetçi (d. 1931)
14 Mayıs 2020 - Anisuzzaman, Bangladeşli eğitimci, yazar, aktivist ve akademisyen (d. 1937)
14 Mayıs 2020 - Teresa Aquino-Oreta, Filipinli liberal siyasetçi (d. 1944)
14 Mayıs 2020 - Hans Cohen, Hollandalı mikrobiyolog (d. 1923)
14 Mayıs 2020 - Phyllis George, Amerikalı aktris, televizyon sunucusu, iş kadını ve eski model (d. 1949)
14 Mayıs 2020 - Joey Giambra, İtalyan Amerikalı caz müzisyeni (d. 1933)
14 Mayıs 2020 - Sally Rowley, Amerikalı mücevher üreticisi ve sivil haklar aktivisti (d. 1931)
14 Mayıs 2020 - Jorge Santana, Meksikalı müzisyen (d. 1951)
 
Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.
 
Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cuma.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...
 
Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?