İçişleri Bakanlığı yetkililerinden 'ped satışı' açıklaması


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Ayyaş bir adam vaaz dinlemeye gitmiş. Hoca vaazında içki içmenin bütün kötülüklerini, zararlarını sayıp dökmüş, hatta içki içenlerin sırat köprüsünden geçerken boyunlarında dünyada içtikleri bütün içki şişelerinin asılı olacağını söylemiş.
Adam heyecanla sormuş:
-“Hocam, boynumuza asılan şişeler boş mu olacak dolu mu?”

Şuraya bir de “Günün Sözü” bırakıyorum:

“Yaşam ne kadar kötü gözükürse gözüksün, her zaman başarılı olacak bir yol vardır. Hayat varsa, umut da vardır.” demiş Stephen Hawking...

Şuraya da evde kapalı kaldığımız günlerde kafayı yememek için bir web sitesi önerisi bırakayım:

Dünyadaki birçok şehir kamerasına hızlıca erişip izleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu web sitesi tam olarak bu hizmeti veriyor.
(Web sitesi: skylinewebcams.com)

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

13 rakamının uğursuz olarak bilinmesi nedeniyle ABD'de bir çok otelde 13. katta oda bulunmaz.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
AYM'den iki kritik karar: Yurttaşların hak arama yollarını engelleyen hükümler iptal edildi
Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP ve yerel mahkemelerden yapılan başvurular üzerine, mega projeleri hayata geçirmek için yurttaşların mülklerinin mevzuata aykırı olarak kamulaştırılması ya da kamulaştırmasız el konulması uygulamaları ile ilgili iki önemli karar aldı. AYM, yerel mahkemeler ile CHP grup başkanvekillerinin başvuruları üzerine mülkiyet hakkı zarar gören yurttaşların zararlarının giderilmesi için hak arama yollarına başvurmasını zorlaştıran, engelleyen hükümleri iptal etti.
BirGün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, iptal başvurusunda, baraj inşası için yapılan kamulaştırmalarda, saha içinde kalan taşınmazlarını kullanamayan mal sahiplerinin dava açabilmek için valilik komisyonuna başvurması zorunluluğunun süren davalarda da uygulanmasını öngören hükmün Anayasa’ya aykırı olduğu ileri sürüldü. AYM bu hükmü, “Temel hak ve özgürlüklere getirilen sınırlamanın Anayasa’da öngörülen sebeplere uygun ve ölçülü olmadığı, mülkiyet hakkı ile hak arama özgürlüğünü sınırladığı” gerekçesiyle iptal etti. Kararda, “Kuralın anayasal bağlamda meşru bir amacının bulunmadığı, anılan şekilde bir amacının bulunduğu kabul edilse bile kuralla getirilen sınırlamanın kişiye aşırı bir külfet yüklediği ve anılan haklara orantısız, dolayısıyla ölçüsüz bir sınırlama getirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Açıklanan nedenlerle kural Anayasa’ya aykırıdır” denildi. İptale konu olan hüküm, AKP’nin kanun tanımazlığının yeni bir örneğini daha gösterdi.Süren kamulaştırma davalarında başlangıçta kanunda bulunmayan ancak yönetmeliğe konulan bir hüküm nedeniyle dava açabilmek için komisyona başvurmak zorunlu hale getirildi. Bu hüküm sonradan kanuna da eklendi ve geriye yönelik uygulanmak istendi. AYM, mülklerine kamulaştırmasız el konulan yurttaşların zararını giderecek bedel ya da tazminatların ödenmesini sağlayabilmek için icra kararı aldırmasını engelleyici hükmü de iptal etti. Yasalarda düzenlenen kamulaştırma usulü yerine kamulaştırmasız el atma yöntemine başvurulmasının idarelere haksız menfaatler sağladığı savunulan iptal gerekçesinde, “Hak sahiplerinin mağduriyetine yol açtığı, dava konusu kurallarla idarelerin hukuka aykırı davranmasının teşvik edildiği, haksız fiil niteliğindeki kamulaştırmasız el atmadan kaynaklanan tazminat alacaklarının geç ödenmesinin mülkiyet hakkına orantısız bir müdahale teşkil ettiği” belirtildi. AYM kararında, icra yoluna başvurmak için mahkemenin kararının kesinleşmesini beklemenin bedel veya tazminata kavuşmayı geciktirerek yurttaşa aşırı bir külfet getireceği belirtildi. Bu hükmün, mülkiyet ve adil yargılanma haklarının ölçüsüz biçimde sınırlandırılmasına neden olacağı ifade edilerek, “Alacağın tahsili sürecinin başlamasından sonra geçmişe etkili yasama tasarruflarıyla kararın uygulanma imkanını önemli oranda zorlaştırması yönüyle devlete olan güven duygusunu zedelemekte ve hukuki güvenlik ilkesini ihlal etmektedir” denildi.

İyileştirme değil katliam projesi
Rantın hedefindeki İstanbul Anadolu yakasının en büyük ikinci yeşil alanı olan Validebağ Korusu bu kez de ‘Rehabilitasyon Projesi’ adı altında talana açılmak isteniyor. Millet Bahçesi Projesi’ne karşı mücadele yürüten mahalleli yeni bir projeyle karşılaştı. "Rehabilitasyon" adı altında koruda bulunan futbol sahasının 500 araçlık otopark yapılmak istenmesine tepki gösteren Validebağ Gönüllüleri yine AKP’li Üsküdar Belediyesi’yle karşı karşıya geldi. Rehabilitasyon Projesi kapsamında koruda otopark, ışıklandırma gibi pek çok katliam amaçlanıyor. Üsküdar Belediyesi’nin bayramdan sonra alana girerek talana başlayacağını öne süren Validebağ Gönüllüleri, bölgenin 1’inci derece sit alanı olduğunu vurguladı. Gönüllüler, “Rehabilitasyon derken iyileştirme adı altında korunun ranta açılması hedefleniyor” dedi. “Eski projenin ismini değiştirip önümüze koydular” diyen Validebağ Gönüllüleri, sözlerine şöyle devam etti: “Millet Bahçesi Projesi adı altında bir projeleri vardı, şimdi adı değişti Rehabilitasyon Projesi oldu. Ancak Validebağ Korusu’nu ranta kurban etmeyeceğiz. Hiçbir talana müsaade etmeyeceğiz. Mücadele edeceğiz.” Validebağ Gönüllüleri, sözlerini şu ifadelerle noktaladı: “500 araçlık otoparktan, 175 elektrik direğinden söz ediliyor. Bu canlı tabiatın yok olması demektir. Daha öncede belirli yerlerde ‘rehabilitasyonlar’ yaparak büfe açtılar, şimdi oralar çöl oldu. Çim bile çıkmıyor. Ellerini atıp rehabilite ettikleri yer çölleşiyor. AKP iktidarı ülkenin dört bir yanında doğayı katlediyor.”

Çin'den Fahrettin Koca'ya yalanlama: Aşı tedariğindeki yavaşlamanın nedeni...
Çin’in Ankara Büyükelçiliği, 7 Mayıs tarihi itibarıyla Türkiye’ye 26 milyon doz Sinovac aşısı teslim ettiklerini açıkladı. CHP Sözcüsü Faik Öztrak'ın Sinovac aşısının tedariği hakkında sözleşmeye ulaşıldığını ve 50 milyon doz için anlaşılmasına rağmen 25 milyon dozun teslim edilmediği açıklamasının ardından Çin Ankara Büyükelçiliği'nden açıklama geldi. 
YetkinReport'ta gazeteci, yazar Murat Yetkin'in sorularını yanıtlayan Çin büyükelçilik kaynakları aşı teslimatında “yavaşlama” olduğunu kabul ederken, yavaşlamanın kasıtlı olmadığını, “siyasi bir nedene de dayanmadığını” söyledi. Çin Büyükelçilik kaynakları, aşı teslimatında yaşanan sorunun Uygur Türkleriyle ilgili olup olmadığına ilişkin olarak sorulan soruya, “Hayır. Aşı teslimatının yavaşlamasıyla bu konunun, hiçbir siyasi konunun herhangi bir ilgisi yok. Türkiye ile ilişkilerimizde siyasi bir sorun yok" yanıtını verdi. Kaynaklar, şimdiye dek teslim edilen 26 milyon doz aşının, Çin’in 100 milyon doz olan toplam aşı ihracatının dörtte birinden fazlasını oluşturduğunu söyledi.Türkiye'nin, Çin’den aşı ithal eden ülkeler listesinde ilk sırada yer aldığını belirten kaynak, “Çin’in aşılama oranı Türkiye’nin yarısı kadar” dedi.

Sosyal medya ayağa kalkmıştı: İçişleri Bakanlığı yetkililerinden 'ped satışı' açıklaması
Zincir marketlerin bazı şubelerinde bant çekilen ürünler arasında hijyenik pedlerin de yer alması tepki çekti. Sosyal medyada çok sayıda kullanıcı, “İskoçya’da pedi bedava dağıtıyorlar, biz marketlerde bulamıyoruz”, “Yarın öbür gün regl olmak da yasaklanacak” gibi yorumlarla tepkisini dile getirdi.
Hürriyet gazetesinden Ece Çelik’in haberine göre, Konuşmamız Gerek Platformu Başkanı İlayda Eskitaşçıoğlu, “Genelge metninin hiçbir yerinde menstürel ürünler geçmediği için dev bir kafa karışıklığı yaşanıyor. Hijyenik ped, tampon gibi ürünler lüks kozmetik ürünü değil, temel ihtiyaçtır. Satış yasağının uygulanmaması gerekir” dedi. İçişleri Bakanlığı yetkilileri de pedlerin hijyenik madde kategorisine girdiğini belirterek, “Öyle bir yasak yok” değerlendirmesinde bulundu. İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinin ardından birçok kadın sosyal medyadan hijyenik ped satın alamadığını yazmıştı. Kadınlar, farklı marketlerden fotoğraflar da paylaşırken "#PedYasaklanamaz" etiketiyle tepkilerini dile getirmişti. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge tartışma yaratmıştı. Genelgede, “sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek gerekçesiyle” ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şöyle sıralanmıştı:
*Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.
*7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.
*Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.
*Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.
*Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

Tekne turu yapan işletmeler yasağın kaldırılmasını istiyor
Mavi tur, günübirlik tur tekne ve yat sahipleri tam kapanma sürecinde Antalya’da denize açılma yasağının kaldırılarak, turizm sezonu başlangıcında Paskalya tatilini değerlendirmek istiyor. Antalya’nın Kemer ilçesinde faaliyette bulunan S.S Mavideniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Kara, tam kapanma döneminde Antalya sahillerinde denize açılmanın yasaklandığını ancak Muğla sahillerinde ise günübirlik tur teknelerinin serbest olmasına anlam veremediklerini belirtti. Tam kapanma döneminde Muğla sahillerindeki günübirlik tur tekne ve özel ticari yatların yolcu taşıdığını ve para kazandığını anlatan Kara, ‘’Ancak Antalya’da Gazipaşa’dan Kaş-Kalkan’a kadar olan sahilde bulunan 730 günübirlik ve özel ticari yat ticaret yapamıyor. Bu haksızlık giderilmeli. Şu anda Avrupa’da paskalya tatili var. Biz bunu iyi değerlendirmeliyiz. Paskalya dönemi sektörün nasıl geçeceğinin bir habercisidir. Sezona başlarken tüm günübirlik ve özel ticari yatlar büyük yatırım yaptı’’ dedi. Kara, Antalya ve Kemer sahillerinde açık olan otellerin su sporları işletmelerinin ticari faaliyetlerini sürdürdüğünü, ancak günübirlik ve özet ticari yatların faaliyet sürdüremediğini ve sektör olarak çok mağdur olduklarını kaydetti.
Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin de tüm çabalara rağmen İçişleri Bakanlığının verdiği bu kararı geri aldıramadıklarını söyledi. Konuyu ilgili herkesi ilettiklerini anlatan Çetin, tam kapanma sürecinin de sonuna gelindiğini belirtti. Ticari yat ve günü birlik tekne faaliyetlerinin Antalya’da yasak, Muğla’da ise serbest olmasına bir anlam veremediklerini ifade eden DTO Şube Başkanı Çetin, üyelerine bu konuda yaptıkları çalışmalar hakkında mesaj gönderdi. Ahmet Çetin, mesajında şu görüşlere yer verdi:
‘’Antalya Valiliğince, ilimizdeki gezinti/tenezzüh tekneleri ve ticari yatların faaliyetlerine 17 Mayıs’a kadar getirilen yasak kararıyla, uzunca bir aradan sonra pervanelerimizi döndürüp üç beş kuruş kazanmaya başlayacağımız günlerde bundan mahrum kaldık. Ben de iki tekne sahibi olarak aynı mağduriyeti yaşıyorum. Bizleri en çok rahatsız eden ise komşu il Muğla Valiliğinin bu izni vermesi oldu. 
Kararın ardından yasağın kaldırılması için yoğun uğraş verdik. İlk olarak Antalya Valimiz Ersin Yazıcı ile görüştüm, Muğla Valiliğinin kararını da hatırlatarak, yasağın kaldırılmasını talep ettim. Valimiz, 'Aman ayın 17’sine kadar sabredelim, daha sonra tamamen açacağız. Vaka sayılarını azaltalım, 2021 yılını da kaybetmeyelim' yanıtını verdi. Hatta Valimiz, kapanma tarihlerinde Antalya’da olacak turist sayılarını da vererek, 'Bu kadar düşük sayılar için riske girmeyelim' dedi. Bunun üzerine Antalya Ak Parti milletvekilleri Mustafa Köse, Atay Uslu ve AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’a talebimizi aktardım ve ilgili yerlere yazılarımızı da yazdık. Maalesef ısrarlarımıza rağmen talebimiz kabul görmedi.’’ 

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle Rıfat Ilgaz'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

LEYLAKLARINI ANLATIYORUM

Leylak getiriyorsun bana güneşli bir gün
Onu saçlarından topladığın belli
Bir leylak bahçesisin karşımda

Böyle kucağında kalsa daha iyi
Bir vazoya bırakıp gidiyorsun
Sen gidiyorsun leylaklar kalıyor mu sanki
Önce renkleri gidiyor arkandan
Nesi varsa gidiyor soyunarak

Her vazoya baktıkça karşımdasın ne tuhaf
Her kokladıkça dönüp dönüp geliyorsun
Düşünceler gibi filizleniyorsun gün geçtikçe
Yaprak yaprak gelişiyorsun
Leylak leylak bakıyorsun gözlerimin içine
Ölümsüz bir mevsim oluyorsun

#RıfatIlgaz


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Psikologlar Günü
10 Mayıs günü ülkemizde bir süredir “Dünya Psikologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Türk Psikologlar Derneği’nin bu günün resmi anlamda tanınması için EFPA’ya yaptığı başvuru her ne kadar olumsuz sonuçlansa da 10 Mayıs tarihi psikologların varlıklarını hatırlamamız için iyi bir fırsattır. Psikoloji sadece "klinik psikoloji", psikolog da sadece "klinik psikolog" demek değildir. Psikolojinin bütün alt dalları değerlidir. Psikoloji hizmetlerinin olağanlaşacağı, alan içi iş bilincinin gelişeceği, alan dışı farkındalığın ve akademik üretimin artacağı, etik, nitelik ve bilimselliğin gözetildiği nice günlere erişmek umuduyla; 100 saat kurs alıp kendini psikolog ilan edenlerin değil, başta kızım Cemre Sağcan olmak üzere psikoloji lisans mezunu olan gerçek ve yetkin psikologların “Dünya Psikologlar Günü’ kutlu olsun.

Çiçek Bayramı (Azerbaycan)
Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in doğum günü sebebiyle 2001 yılından beri 10 Mayıs günü “Çiçek Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Azerbaycan Çiçek Bayramı etkinlikleri çerçevesinde başkent Bakü'deki Haydar Aliyev Sarayı'nın önünde yer alan aynı adlı park dünyanın çeşitli ülkelerinden getirilen rengarenk çiçeklerle süslenir. Azerbaycan Çiçek Bayramı konseptine uygun bir şekilde çiçeklerle süslenmiş elbiseler giyen çocuklar etkinlik alanını hem renklendirir, hem de neşelendirir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

10 Mayıs 1497 - Amerigo Vespucci, Yeni Dünya'ya doğru yapacağı ilk yolculuk için İspanya'nın Cádiz kentinden ayrıldı.
10 Mayıs 1503 - Kristof Kolomb, Cayman Adaları'na geldi ve burada gördüğü sayısız deniz kaplumbağasından dolayı buraya "Las Tortugas" adını verdi.
10 Mayıs 1556 - Marmara denizi depremi meydana geldi.
10 Mayıs 1799 - Cezzar Ahmed Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu, Akka'da Napolyon Bonapart'ın komutasındaki Fransız ordusunu yenilgiye uğrattı.
10 Mayıs 1824 - Londra'nın Trafalgar Meydanı'nda bulunan ünlü müzesi The National Gallery, halkın ziyaretine açıldı.
10 Mayıs 1868 - Bugünkü adı Danıştay olan Şura-yı Devlet kuruldu.
10 Mayıs 1872 - Victoria Woodhull, ABD Başkanlığı'na aday olan ilk kadın oldu.
10 Mayıs 1876 - Osmanlı Devleti'nde, basına sansür uygulaması başlatıldı.
10 Mayıs 1908 - Anneler Günü, ABD'de ilk kez olarak Batı Virginia Eyaleti'nin Grafton kentinde kutlandı.
10 Mayıs 1919 - İtilaf Devletleri temsilcileri, Paris'te, Yunanların İzmir'i işgali konusunda karar aldı.
10 Mayıs 1920 - ABD Komünist Partisi kuruldu.
10 Mayıs 1920 - New York'ta mültimilyarder iş adamı Nelson Rockefeller, sahibi olduğu binanın ön cephesine, Meksikalı ressam Diego Rivera'nın yaptığı duvar panosunda Lenin resmi olduğu için ressamı kovdu ve panoyu parçaladı.
10 Mayıs 1921 - Mustafa Kemal Paşa, TBMM'de Müdafaayı Hukuk Grubu'nu kurdu.
10 Mayıs 1933 - Almanya'da Naziler; Heinrich Mann, Upton Sinclair, Erich Maria Remarque gibi yazarların kitaplarını yakmaya başladı.
10 Mayıs 1940 - II. Dünya Savaşı: Winston Churchill, Birleşik Krallık Başbakanı olarak görevlendirildi.
10 Mayıs 1941 - II. Dünya Savaşı: Rudolf Hess, Birleşik Krallık ve Almanya arasında gerçekleşebilecek bir barış antlaşmasını başlatabilmek umuduyla, İskoçya topraklarına gizlice paraşütle indi.
10 Mayıs 1941 - 550 Alman uçağı Londra'yı bombaladı, yaklaşık 1400 sivil öldü.
10 Mayıs 1960 - ABD'ye ait "USS Triton" adlı nükleer denizaltı, Dünya çevresini su altından dolaştığı ilk seferini tamamladı.
10 Mayıs 1961 - TBMM, nispi temsil seçim sistemini kabul etti.
10 Mayıs 1971 - Sıkıyönetim yasasında değişiklik yapıldı. Gözaltı süresi 30 güne çıkarıldı.
10 Mayıs 1978 - İstanbul, Beyoğlu'ndaki tarihi Çiçek Pasajı çöktü. Enkaz altında kalan 12 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.
10 Mayıs 1981 - François Mitterrand, üçüncü kez katıldığı seçimlerde Fransa Cumhurbaşkanı oldu.
10 Mayıs 1993 - Tayland'da "Kader Oyuncak Fabrikası"nda çıkan bir yangın, çoğu çocuk denecek yaşta genç kadınlardan oluşan 188 işçinin ölümüne yol açtı.
10 Mayıs 1994 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyah Devlet Başkanı Nelson Mandela göreve başladı.
10 Mayıs 1996 - DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in Başbakanlık'tan ayrılmadan 22 gün önce, örtülü ödenekten 500 milyar lira çektiği açıklandı.
10 Mayıs 2002 - Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Paris'te bir tren garının zemininde gerçekleştirdiği fotoğraf eylemini sona erdirdi.
10 Mayıs 2010 - Deniz Baykal, CHP Genel Başkanlığı'ndan istifa ettiğini açıkladı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

10 Mayıs 1746 - Gaspard Monge, Fransız matematikçi ve Tasarı Geometri'nin kurucusu (ö. 1818)
10 Mayıs 1788 - Augustin-Jean Fresnel, Fransız fizikçi (ö. 1827)
10 Mayıs 1838 - John Wilkes Booth, Amerikalı tiyatro oyuncusu (ABD Başkanı Abraham Lincoln'e suikast düzenleyen) (ö. 1865)
10 Mayıs 1878 - Gustav Stresemann, Alman Weimar Cumhuriyeti Şansölyesi ve Nobel Barış Ödülü sahibi (ö. 1929)
10 Mayıs 1890 - Clarence Brown, Amerikalı sinema yönetmeni (ö. 1987)
10 Mayıs 1894 - Dimitri Tiomkin, Ukrayna asıllı Amerikalı besteci (ö. 1979)
10 Mayıs 1895 - Christina Montt, Şilili oyuncu (ö. 1969)
10 Mayıs 1899 - Fred Astaire, Amerikalı sinema oyuncusu, dansçı ve şarkıcı (ö. 1987)
10 Mayıs 1902 - Anatole Litvak, Yahudi asıllı Ukraynalı film yönetmeni ve yapımcı (ö. 1974)
10 Mayıs 1902 - David O. Selznick, Amerikalı film yapımcısı (ö. 1965)
10 Mayıs 1911 - Feridun Çölgeçen, Tiyatro ve sinema oyuncusu (ö. 1978)
10 Mayıs 1923 - Haydar Aliyev, Azeri devlet adamı ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı (ö. 2003)
10 Mayıs 1925 - Nasuh Akar, Millî güreşçi ve Olimpiyat şampiyonu (ö. 1984)
10 Mayıs 1930 - Fernand Picot, Fransız bisiklet sporcusu (ö. 2017)
10 Mayıs 1941 - Aydın Güven Gürkan, Akademisyen ve siyasetçi (ö. 2006)
10 Mayıs 1948 - Mustafa Akgül, Akademisyen ve aktivist (ö. 2017)
10 Mayıs 1949 - Yusuf Halaçoğlu, Tarihçi ve siyasetçi.
10 Mayıs 1950 - Andrzej Szarmach, Polonyalı futbolcu.
10 Mayıs 1950 - Salih Mirzabeyoğlu, Kürt asıllı şair ve yazar (İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) örgütü lideri) (ö. 2018)
10 Mayıs 1953 - Aydın Babaoğlu, Sinema oyuncusu (ö. 2009)
10 Mayıs 1956 - Vladislav Listyev, Rus televizyon habercisi (ö. 1995)
10 Mayıs 1957 - Sid Vicious, Britanyalı müzisyen ve Sex Pistols basçısı (ö. 1979)
10 Mayıs 1960 - Merlene Ottey, Jamaikalı atlet.
10 Mayıs 1960 - Bono, İrlandalı müzisyen ve U2 solisti.
10 Mayıs 1966 - Mustafa Yıldızdoğan, Şarkıcı, besteci ve şair.
10 Mayıs 1967 - Bob Sinclar, Fransız prodüktör ve DJ.
10 Mayıs 1969 - Dennis Bergkamp, Hollandalı futbolcu.
10 Mayıs 1971 - Kim Jong-nam, Kuzey Koreli asker, siyasetçi ve Kuzey Kore eski lideri Kim Jong-il'in en büyük oğlu (ö. 2017)
10 Mayıs 1973 - Mahmud Qurbanov, Azeri futbolcu.
10 Mayıs 1973 - Rüştü Reçber, Millî futbolcu.
10 Mayıs 1974 - Séverine Caneele, Belçikalı film oyuncusu.
10 Mayıs 1974 - Sylvain Wiltord, Fransız futbolcu.
10 Mayıs 1975 - Merih Ermakastar, Şarkıcı ve sinema oyuncusu.
10 Mayıs 1977 - Nick Heidfeld, Alman Formula 1 pilotu.
10 Mayıs 1980 - Zaho aslen Cezayirli olan Fransız şarkıcı.
10 Mayıs 1982 - Farid Mansurov, Azeri güreşçi.
10 Mayıs 1984 - Aslı Enver, Sinema ve dizi oyuncusu.
10 Mayıs 1997 - Enes Ünal, Millî futbolcu.
10 Mayıs 2001 - Mustafa Kurtuldum, Basketbolcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

10 Mayıs 1696 - Jean de La Bruyere, Fransız yazar (d. 1645)
10 Mayıs 1712 - Yevdokiya Alekseyevna, Rus çarı (d. 1650)
10 Mayıs 1774 - XV. Louis, Fransa Kralı (d. 1710)
10 Mayıs 1829 - Thomas Young, İngiliz bilim adamı ve dil bilimci (d. 1773)
10 Mayıs 1850 - Joseph Louis Gay-Lussac, Fransız kimyager ve fizikçi (d. 1778)
10 Mayıs 1863 - Stonewall Jackson, Amerika Konfedere Devletleri generali (d. 1824)
10 Mayıs 1889 - Mihail Yevgrafoviç Saltıkov-Şçedrin, Rus hiciv ustası ve romancı (d. 1826)
10 Mayıs 1904 - Henry Morton Stanley, Amerikan gazeteci (d. 1841)
10 Mayıs 1938 - William Eagle Clarke, Britanyalı ornitolog (d. 1853)
10 Mayıs 1959 - Leslie Knighton, İngiliz teknik direktör (d. 1887)
10 Mayıs 1974 - Hal Mohr, Amerikalı görüntü yönetmeni (d. 1894)
10 Mayıs 1975 - Necdet Tosun, Sinema sanatçısı (d. 1926 )
10 Mayıs 1977 - Joan Crawford, Amerikalı aktris (d. 1904)
10 Mayıs 1982 - Peter Weiss, Alman yazar (d. 1916)
10 Mayıs 2002 - Yves Robert, Fransız aktör, yönetmen ve senarist (d. 1920)
10 Mayıs 2005 - Ahmet Tufan Şentürk, Şair (d. 1924)
10 Mayıs 2008 - Leyla Gencer, Opera sanatçısı (d. 1928)
10 Mayıs 2011 - Norma Zimmer, Amerikalı şarkıcı ve oyuncu (d. 1923)
10 Mayıs 2012 - Günther Kaufmann, bir Alman aktördü (d. 1947)
10 Mayıs 2015 - Chris Burden, Amerikalı performans sanatçısı (d. 1946)
10 Mayıs 2016 - Mustafa Bedreddin, Hizbullah’ın Askeri Kuvvetler Komutanı (d. 1961)
10 Mayıs 2016 - Steve Smith, Kanadalı profesyonel dağ motosiklet yarışçısı (d. 1989)
10 Mayıs 2016 - Riki Sorsa, Fin şarkıcı (d. 1952)
10 Mayıs 2017 - Silvano Basagni, İtalyan atıcılık sporcusu (d. 1938)
10 Mayıs 2017 - Geoffrey Bayldon, Britanyalı oyuncu (d. 1924)
10 Mayıs 2017 - Emmanuèle Bernheim, Fransız kadın yazar ve senarist (d. 1955)
10 Mayıs 2017 - Nelson Xavier, Brezilyalı aktör ve film yönetmeni (d. 1941)
10 Mayıs 2018 - David Goodall, İngiltere doğumlu Avustralyalı çevre bilimci, botanikçi ve aktivist (d. 1914)
10 Mayıs 2018 - Scott Hutchison, İskoç şarkıcı, söz yazarı ve müzisyendir (d. 1981)
10 Mayıs 2018 - Yevgeni Vasyukov, Satranç Büyükustaları arasında yer alan Rus-Sovyet satranç oyuncusu (d. 1933)
10 Mayıs 2019 - Frederick Brownell, Güney Afrikalı bayrak, silah tasarımcısı, iş adamı ve soybilimci (d. 1940)
10 Mayıs 2019 - Bert Cooper, Amerikalı profesyonel boksör (d. 1966)
10 Mayıs 2019 - Janet Kitz, İskoçya doğumlu Britanyalı-Kanadalı eğitimci, yazar ve tarihçi (d. 1930)
10 Mayıs 2019 - Alfredo Pérez Rubalcaba, İspanyol sosyalist siyasetçi, eski bakan (d. 1951)
10 Mayıs 2020 - David Corrêa, Brezilyalı şarkıcı ve söz yazarı (d. 1937)
10 Mayıs 2020 - Frances Kinne, Amerikalı eğitimci ve akademisyen (d. 1917)
10 Mayıs 2020 - Hayri Nazarova, Tacik aktris (d. 1929)
10 Mayıs 2020 - Nita Pippins, Amerikalı AIDS aktivisti hemşire (d. 1927)
10 Mayıs 2020 - Sérgio Sant'Anna, Brezilyalı yazar (d. 1941)
10 Mayıs 2020 - Djoko Santoso, Endonezyalı asker ve siyasetçi (d. 1952)
10 Mayıs 2020 - Hari Vasudevan, Hint tarihçi (d. 1952)
10 Mayıs 2020 - Mare Vint, Eston grafik sanatçısı (d. 1942)
10 Mayıs 2020 - Abdikani Mohamed Wa'ays, Somalili siyasetçi ve diplomat (d. ?)
10 Mayıs 2020 - Betty Wright, Amerikalı soul ve R&B şarkıcısı, söz yazarı (d. 1953)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?