20'li yaşlar fotoğraflarını paylaşanlara kötü haber

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Dini bütün geçinen biri Neyzen Tevfik'e:
-"Beni tanırsın." demiş."Cennetin anahtarı sende olsa beni oraya alır mıydın?"
Neyzen adamı baştan ayağa şöyle bir süzdükten sonra gülümseyerek cevap vermiş:
-"Bende cennetin değil de cehennemin anahtarı olsaydı senin için daha hayırlı olurdu. Belki seni oradan çıkarırdım."

“Günün Sözü” olarak 148 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız İngiliz filozof John Stuart Mill'in bir sözünü paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Mutlu bir domuz olmaktansa, mutsuz bir insan olmak yeğdir; mutsuz bir Sokrates olmak da mutlu bir aptal olmaktan iyidir. Eğer aptal ya da domuz bundan farklı görüşteyse, bu onların sorunun sadece bir yanını bilmelerinden ileri gelir. Ötekiler ise her iki yanı da bilmektedir."

Şuraya da evde kapalı kaldığımız günlerde kafayı yememek için bir web sitesi önerisi bırakayım:

Bazılarımız evde tek değil. Bu da işi biraz daha eğlenceli hale getiriyor. Bu web sitesi sizi haritada rastgele bir yere götürüyor ve nerede olduğunuzu bulmanızı istiyor. Yanınızdaki kişiyle oynayabilirsiniz.
* Web sitesi: geoguessr.com/maps/world

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Buzdolabına konan bir bardak sıcak su, soğuk sudan daha çabuk donar.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

CFWIJ Nisan ayı raporunu yayımladı: Türkiye ilk sırada
Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), Nisan ayında kadın gazetecilerin maruz kaldığı hak ihlallerine ilişkin raporunu yayımladı. CFWIJ, bu ayki raporunda da gazetecilerin karşı karşıya kaldıkları tehdit, saldırı ve cinsel taciz vakalarına işaret etti. CFWIJ’in verilerine göre, Nisan ayında 51 kadın gazeteci şiddete, tehdide veya tacize maruz kaldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bir kadın gazetecinin katledildiğine dikkat çekilen raporda, en çok hak ihlali yaşanan 3 ülke Türkiye, Rusya ve ABD olarak sıralandı. Yine raporda, Nisan ayında dünya genelinde kadın gazetecilere yönelik en çok yargı yoluyla taciz vakasının görüldüğü kaydedildi. Raporla kayıt altına alınan gazetecilere yönelik şiddet, tehdit veya taciz vakalarında birinci sırada Türkiye yer aldı. Türkiye’de toplam 21 kadın gazetecinin fiziksel saldırıya maruz kaldığına işaret edilirken, son bir ay içerisinde ise 8 gazetecinin çeşitli suçlamalarla hakim karşısına çıktığı aktarıldı.
CFWIJ açıklamasında şunlara değindi:
*51 kadın gazeteci şiddete, tehdide veya tacize maruz kaldı. 
*ABD’de bir kadın gazeteci öldürüldü.
*En çok vaka kaydedilen 3 ülke Türkiye, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) oldu.
*Nisan ayında dünya genelinde kadın gazetecilere yönelik en çok yargı yoluyla taciz vakası kaydedildi.
*Türkiye, kadın gazetecilere yönelik kaydettiğimiz şiddet, tehdit veya taciz vakalarında birinci sırada yer aldı. 
*Türkiye’de toplam 21 kadın gazeteci fiziksel saldırıya maruz kaldı. 
*Türkiye’de son bir ay içerisinde 8 kadın gazeteci çeşitli suçlamalarla hakim karşısına çıktı. 

AKP’de neler oluyor? ‘Devam edecek’ denen çizgi film videosunun neden silindiği ortaya çıktı!
Çarşamba günü AKP'nin resmi sosyal medya hesabından 'yalan üretim merkezi' başlığı ile bir video yayınlanmış, video ile CHP hedef alınmıştı.  Animasyon videosunun gereken etkiyi yaratmadığı konuşulurken; bugün AKP'nin resmi hesaplarından söz konusu videonun kaldırıldığı görüldü. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, videonun kaldırılmasının ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Videonun amacına ulaştığını belirten Dağ, ''Siyasette seviyeli muhalefetin oluşması için AK Parti olarak bir adım attık. Siyasette yalanın ulaştığı boyuta dikkat çektik. Maksat hasıl oldu'' ifadelerini kullandı. Dağ ayrıca ''Bundan sonrasında da bilgi ve belgeye dayalı, seviyenin korunduğu, aziz milletimize sadece gerçeklerle konuşacakları bir zemin istiyoruz. Çünkü biz sadece gerçeklerle konuşuyoruz'' ifadelerine de yer verdi. 

Kılıçdaroğlu'ndan Beşiktaş Kadın Futbol Takımı'na tebrik telefonu
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi ile Beşiktaş Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Bahar Özgüvenç ve Takım Kaptanı Başak Gündoğdu’yu telefonla aradı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Turkcell Kadın Futbol Ligi 2020-2021 Sağlık Çalışanları Sezonu şampiyonu Beşiktaş camiasına tebriklerini iletti.

Yavaş yavaş düşüş bitti, erime başladı: AKP'de anket paniği!
AKP'nin oy oranları anketlerde düşmeye devam ettikçe anket paniğinin başladığı görüldü. Yıllardır kürsülerden anketlere sarılan AKP'nin yöneticileri son seçim anketlerinde AKP'nin düşüşünü görünce anketleri suçlamaya başladı. AKP'nin son anketlerde oy oranı yüzde 30 bandında çıkması sonrası son kongrede AKP Genel Başkan Yardımcısı olan Mustafa Şen partisinin oy oranı için "yüzde 40'ların üzerinde" derken, anketleri "manipülasyon" olarak nitelendirdi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, anketler üzerinden algı operasyonu yapıldığını ileri sürdü. Şen, bu anketleri yapanların Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2018’deki cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalacağını da önü sürdüğünü söyledi. Mustafa Şen'in sözlerini bugün Hürriyet gazetesindeki köşesine taşıyan AKP'ye yakın isimlerden Abdulkadir Selvi de benzer söylemler üzerinden AKP'yi yüzde 30'un altında gösteren anket şirketlerini hedef aldı. "Ne yazık ki son dönemde anket firmaları kamuoyunun nabzını tutmaktan ziyade algı operasyonları yapıyorlar." diyen Selvi, "Böylece kendi inandırıcılıklarına darbe vuruyorlar. Anket firmaları artık kamuoyunun nabzını tutan araştırma şirketleri olarak değil, kamuoyunu manipüle eden firmalar olarak görülmeye başlandı." ifadelerini kullandı.

Uçankuş TV'ye kayyum atandı
Can Tanrıyar'ın patronu olduğu Uçankuş TV, geçtiğimiz günlerde gazetecilerin maaşlarını ödememesiyle gündeme gelmişti. Medyaradar'ın haberine göre, Can Tanrıyar'ın kanaldaki ortağı patron H.E. mahkemeye başvuru yaptı. Yapılan başvuruda, Tanrıyar'ın yasadışı işlemler yaptığı, ticari defterlere ulaşılamadığı ve delillerin yok edilmesi tehlikesi olduğu iddia edildi. Tanrıyar'ın ortağının iddialarının ardından harekete geçen İstanbul 15. Asliye Ticaret Mahkemesi, Can Tanrıyar ile Ali Tanrıyar'ın Uçankuş'taki hisselerine ihtiyati tedbir koydu. Hisselerin başkalarına satış veya devrinin önü kesildi. Öte yandan mahkeme Uçankuş TV'ye kayyum görevlendirmesi de yaptı. Mahkemenin aldığı karara göre; göreve başlayacak olan kayyum, göreve başladıktan sonra her 4 ayda bir ayrıntılı bir rapor düzenleyerek şirketin mali durumunu ve ortak yapısı hakkındaki bilgileri mahkeme heyetine iletecek.

Kurşunlu’da çok sayıda ağacın kesilmesine neden olan maden, antik kenti yok edecek
Türkiye’nin oksijen deposu Çanakkale’deki Kaz Dağları’nda köylülerin açlık grevi yaparak durdurduğu maden ocağı projesi yeniden gündemde. Bölge sakinlerinin geçen sene projeye verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu” kararına karşı açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Dava kapsamında Skepsis antik kentinin yanı başında, içme ve kullanma suyu kaynağı olan baraja yakın konumda yer alan maden ocağına ilişkin çarpıcı tespitlerde bulundu. Bölge sakinlerinin avukatı Ali Furkan Oğuz, 2013 yılından beri bu ocağa karşı mücadele ettiklerini belirterek “Kurşunlu köyü halkının yaşam alanlarını ve Skepsis antik kentini tamamen yok edecek bu projenin iptalini istiyoruz. Yaşam alanlarımıza, çocuklarımızın geleceğine ve de ait olduğumuz bu güzel coğrafyaya sahip çıkmalıyız. Kaz Dağları bir maden bölgesi değil, doğanın korunduğu, ekolojik dengelerin ön planda tutulduğu bir alan olmalıdır. Acilen bu konuda karar alınmalıdır” dedi. Kurşunlu köyünde Zafer Madencilik şirketinin başvurusu üzerine 7.74 hektar alanda maden ocağı işletmesi için 2011 yılında “ÇED Gerekli Değildir Kararı” verilmişti. 2013 yılında işletmeye 7.18 hektar ilave edilerek üretim kapasitesi de bakanlık izniyle artırılmıştı. Kurşunlu Köyü Muhtarlığı tarafından Çanakkale İdare Mahkemesi’ne dava açılarak “ÇED Gerekli Değildir” kararı iptal edilmişti. Bölge sakinlerinin mücadelesi sonucu 2014 yılında çalışmaları durduran şirket, projenin kapasite artışı için 2017 yılında tekrar bakanlığa başvurdu. Bakanlık da geçen yıl projeye “ÇED Olumlu” kararı vermişti. Karara karşı bölge sakinleri dava açtı. Çanakkale İdare Mahkemesi’nde görülen dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda özetle antik kentin maden ocağından olumsuz etkileneceği belirtildi. Raporda, keşfe gidildiği gün maden ocağının ağaçları kestiğini ve antik kent bölgesinde üç metre kazı yapılması gerekirken daha derin kazıların yapıldığının görüldüğü vurguladı. Mahkeme heyetinin ise rapora atıfta bulunduğu kararda “Yerleşim yerlerine, tarım arazilerine, bitkilere, tarihi sit alanına, su kaynaklarına ve doğal çevreye vereceği zararların kabul edilebilir bir düzeyde olmadığı, niteliği itibarıyla korumacı yaklaşımın sergilenmesi ve olası olumsuz etkilere karşı tedbirlerin alınması konusunda ciddiyetin korunması gerektiği kanun ve yönetmeliklerde açık iken ÇED raporunun koruma tedbirinin nasıl gerçekleştirileceği ile ilgili bilimsel bir yaklaşım ile hazırlanmamış olduğu anlaşıldığından tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.

20'li yaşlar fotoğraflarını paylaşanlara kötü haber
Uzmanlardan, sosyal medyada trend haline gelen "20’li yaşlar challenge"la yüzünüzü çaldırmayın uyarısı geldi. Ünlülerin de dahil olduğu ve 20’li yaşlardaki hallerini paylaştıkları bu akım konusunda uzmanlar, "Bu şekilde veri toplanıyor" dedi. Syntonym’in kurucusu Batuhan Özcan, “Yüz bir insanın genetik verilerini barındırıyor. Sosyal medyada bu yöndeki uygulamaları kullanmayın” dedi. Milliyet gazetesinden Hanife Baş'ın haberinde görüşlerine yer verilen Özcan, “20’li yaş challenge” akımından yüz tanıma sistemi üzerine çalışanların yararlanabileceğini belirtti. Özcan sözlerine şöyle devam etti; 
“Çünkü çözmeye çalıştıkları sorunlardan biri de yaşlanmanın oluşturduğu yüzdeki değişikliklere karşı algoritmaya direnç kazandırmak. Bu akım doğrudan bu amaçla başlatılmıştır demek zor ama bundan faydalanabilecekleri çok aşikar. Facebook ve Instagram daha önce ‘10 yıl challenge’ yapmışlardı. İnsanın her yaş dönümünü kayıt altına alıyorlar. Farklı algoritmalar oluşturuyorlar. Bu uygulamanın tamamen veri toplama amaçlı olduğunu söyleyemeyiz ama bu kadar veri de çok rahatça kullanılabilir. Bu tarz uygulamalarda dikkatli olmak veri paylaşmamak gerekir. Çünkü ileri teknolojilerde banka hesabımıza ya da evimize yüz tanımayla girebiliriz. O zaman bu veriler kullanılabilir. Bunun, şifrenizi paylaşmaktan farkı kalmıyor.”
Haberde konuyla ilgili görüşlerine yer verilen Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu ise, 20’li yaşlarda çekilen fotoğrafların paylaşılmasının büyük veriye eklenebilecek bir veri olduğunu dile getirerek, "Kişinin şimdiki haliyle 20 yaşlarındaki halinin değişiminden, yapay zeka algoritmalarını besleyecek istatistiki veriler oluşturulabilir. Bu konuda ırk analizi yapıldığı şeklinde çeşitli spekülasyonlar var. Ancak bu çok uç bir olay. Faceapp gibi uygulamalar için önemli bir veri olabilir. Algoritmaları besleyen bu veriler, 20 yaşındaki birinin de aynı şekilde nasıl yaşlanacağını gösterebilen bir uygulamaya dönüşebilir. Bu tarz uygulamalarda şu an için bilinen bir risk yok ama geleceğin teknolojisinde olabilir. İstihbarat servisleri, son fotoğrafı 20 yaşında çekilmiş birinin 40-50 yaşında nasıl gözükeceğini görebilir" dedi. 


Prof. Dr. Cinel: 2 doz aşı olanların yoğun bakımlara daha az düştüğünü görüyoruz
Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, koronavirüs aşılarının vaka sayılarında ve hastalığı geçirenler üzerindeki etkisini Demirören Haber Ajansı'na değerlendirdi. Prof. Dr. İsmail Cinel, "Bu hafta çok önemli ve üçüncü hafta. Bu hafta biz ağır hasta sayısının aşağıya kıvrıldığını gördük, bu hafta yansıdı. Vefatlarda da bir miktar bu hafta yansıdı gibi ama belki de vefatların azalması için bir hafta daha beklememiz gerekecek. Daha sonra yansımayı göreceğiz hep birlikte. Ağır hasta sayısı geçtiğimiz hafta zirve yaptı. 3 binli rakamlarla. Bu haftanın ilk üç günün rakamları 3 bin 400'lü rakamlara indi. Bugünden itibaren haftanın geri kalan bölümünde de düşüşlerle birlikte ortalama 3 bin 300 olacak. Artık ağır hasta sayısı da azalmaya başladı. Belli bir süre sonra yoğun bakımlardaki doluluk oranlarımız daha aşağıya gelecek ve daha bir rahatlama olacak diyebileceğiz gibi görünüyor." dedi. Prof. Dr. Cinel, aşılamanın artmasıyla birlikte yoğun bakımlardaki hasta sayısında azaldığını belirterek, "Vaka sayılarındaki azalmaya bakarsanız 60 binlerden şu anda neredeyse 26 bin civarına inişi var, neredeyse yüzde 50'ye yakın bir inişten söz ediyoruz. Bu yoğun bakımlara henüz böyle yansımadı. Yoğun bakımlardaki vakalar yüzde 10 civarında bir yansıma. Bunu da zaten ağır hasta sayısından anlayabiliyoruz. İstanbul'da yüzde 71.5-72 oranında bir doluluk oranından söz edilmişti. Aslında biz de yüzde 75 doluluğun yüzde 100 olduğunu ifade ediyorduk. Yoğun bakım konseptini bilen insanlar olarak belli bir oranda yoğun bakımlarda boş yataklara ihtiyacımız var. Servislerde yatan hastaların çabuk yoğun bakıma ulaşmaları açısından, yoğun bakım gereksinimleri olduğundan. Şimdi yavaş yavaş bir yatak, iki yatak, üç yatak gibi boşluklar yoğun bakımlarda oluşmaya başlıyor." diye konuştu. Prof. Dr. Cinel, 2. doz aşılamanın önemine vurgu yaparak, "Çok açık ve net; biz aşılamayı kısa sürede bütün katmanlara yaymak durumundayız. Şu anda elimizdeki veriler geneli ifade etmez. Belli bir popülasyonun belli bir sayısına baktığınızda iki doz aşı olanların yoğun bakımlara daha az düştüğünü görüyoruz. Burası açık ve net. Veya iki doz aşı olanların servislerde hastalansalar bile hastalığı daha hafif geçirdiklerine şahit oluyoruz. Bunlar çok önemli veriler. O yüzden aşıya dört elle sarılmamız gereken bir dönemi yaşıyoruz. Zaten bu bilinen bir şey pandemilerde. Ama aynı anda popülasyonun çok olması lazım. Eğer aşılamada bir gecikme söz konusu olursa otomatikman yeni mutant virüslerle karşı karşıya kalma olasılığımız artabilir. Böyle çekincelerimiz var. Bu yüzden aşı hakkı gelenlerin bir an önce o randevuyu alıp bir an önce o aşıyı olmaları çok açık ve nettir." ifadelerini kullandı. Cinel, "Aşılama olmasaydı bu pik dönemi tolere edilemez boyutlara ulaşacaktı" diyerek şunları kaydetti:
"Bizim Kasım-Aralık'ta ağır hasta sayımız 5 bin 985'leri bulmuştu. Maksimumunu söylüyorum sizlere, bunun ana merkezi de İstanbul'du. Biz canla başla çalışarak bunların üstesinden gelmiştik, sayı çok azalmıştı. Ama bu kez maksimum sayı olarak neredeyse yarısı 3 bin 500 küsürleri gördük. Ve bu rakamda dahi yoğun bakımlarda yüzde 72 doluluk olduğunu gözlemledik. O yüzden aşılama çok faydalı bir şey. Bu aşılama hastalığı geçirmenize engel olabilir veya geçiriyorsanız da daha hafif geçirmenize neden oluyor. Ağır hasta olsanız bile daha hafif geçirmenize, organ fonksiyonlarınızın korunmasına yol açabiliyor. Bu kısmı çok değerli gerçekten." 

İşte markette satışı yasaklanan yeni ürünler
Süpermarket ve zincir marketlerde yeni yasaklar bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Bugünden itibaren marketlerde sadece temel ihtiyaç ürünleri satılabilecek. Peki bu ürünler hangileri? İşte marketlerde satışına izin verilen ve satışı yasaklanan ürünler...
Market ve süpermarketler, bugün itibariyle tam kapanma döneminde alkollü içecek satışı kısıtlamasının yanında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim gibi ürünleri satamayacak. Bakanlığın genelgesine göre, tüm yiyecek ve temizlik ürünlerinin satışına izin var. Bu ürünlerin yanı sıra, parfüm ve makyaj ürünleri dışında kozmetik satışı da yapılabilecek. Satışına kısıtlama getirilen alkollü içecek ürünlerinin yanı sıra elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye gibi ürünlerin satışı yapılmayacak.

Dünya Sağlık Örgütü, Çin'in geliştirdiği Sinopharm aşısının acil kullanımına onay verdi.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, basın toplantısında yaptığı açıklamada "DSÖ, Sinopharm (Beijing) Kovid-19 aşısına acil kullanım onayı verdi. Böylelikle bu aşı güvenlik, etkinlik ve kalite açısından DSÖ onayını alan altıncı aşı oldu" dedi. (HABER MERKEZİ)
 

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle Cahit Sıtkı Tarancı'nın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

Bu Sabah Hava Berrak

Bu sabah hava berrak; 
Bu sabah her şey billurdan gibi. 
Gök masmavi bu sabah, 
Güzel şeyler düşünelim diye. 
Yemyeşil oluvermiş ağaçlar, 
Bulutlara hayretinden. 

Işıldıyor kanat seslerinde kuşların 
İlk uçtukları günün altın sevinci. 
Karlı dağlardır sefere çıkmış, 
Vadideki suyun şırıltısında. 
Ben gülüm, ben karanfil, ben de yasemin diyor, 
Renk renk kokularla çiçekler, 
Sahiplerinden memnun evlerin bahçelerinde.

Boy boy insan gölgeleri kımıldar 
Güneşi içmiş kaldırımlarda. 
Belli adım atışlarından, 
İçlerinden geçen şey. 

Bütün erkekler delikanlı, 
Bütün kadınlar genç kız, 
Fakirinde refah, 
Hastasında sağlık. 

Sorulsa çocuk bahçesi derim, 
Karşı bayırdaki mezarlık. 
Bu sabah hava berrak, 
Bu sabah her şey billurdan gibi.

  
#CahitSıtkıTarancı

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Dünya Talasemi Günü
Talasemi ve diğer kalıtsal kan hastalıklarının önemini vurgulamak ve toplumda farkındalık oluşturmak adına, 1993 yılından bu yana tüm dünyada 8 Mayıs “Dünya Talasemi Günü” olarak anılmaktadır. Talasemi ya da diğer adıyla Akdeniz Anemisi kalıtsal bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkması için anne ve babanın bu hastalığın taşıyıcısı olması gerekir. Ülkemizde beta-talasemi taşıyıcı sıklığı %2,1 olup, yaklaşık 1.300.000 taşıyıcı bulunmaktadır. Akraba evliliği ülkemizde sık olup bunların çoğunu 1. derece akrabalar arasında yapılması nedeniyle genetik geçişli bu hastalığın ortaya çıkma olasılığını arttırmaktadır. Her iki ebeveyn taşıyıcı ise doğacak her çocuk %25 olasılıkla sağlıklı, %25 olasılıkla hasta, %50 olasılıkla taşıyıcı olacaktır. Anne ve babadan herhangi biri taşıyıcı ise %50 sağlıklı, %50 taşıyıcı bebek doğabilir. Bu nedenle, ikisi de taşıyıcı olan çiftlerin bilinmesi ve çocuk sahibi olmadan önce genetik danışmanlıktan yararlanmaları, hastalığın önlenmesi açısından gereklidir. Ancak taşıyıcı olan birey sağlıklı olduğu için kendisinin taşıyıcı olduğunu bilemez. Bu nedenle, ikisi de taşıyıcı olan çiftlerin bilinmesi ve çocuk sahibi olmadan önce genetik danışmanlıktan yararlanmaları, hastalığın önlenmesi açısından gereklidir.
(Bu arada ben de “Talasemi(Akdeniz anemisi) taşıyıcısı” olduğumu belirteyim. Bunu da yaklaşık 6 yıl önce yapılan bir kan tahlilinde öğrendim. Yani bu testi yaptırmadan bunu bilmenin imkanı yok. Yıllarca kansızlık nedeniyle hap, şurup, iğne kullandım. Normalde bunların hiçbirinin bana bir yararı yokmuş. Aksine zararı varmış. Kan değerlerinin artması sadece kan verilerek mümkünmüş bu taşıyıcılık durumunda.)

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

8 Mayıs 1861 - Amerikan İç Savaşı: Virginia eyaletinin Richmond kenti, Amerika Konfedere Devletleri'nin (Güneylilerin) başkenti olarak ilan edildi.
8 Mayıs 1867 - Osmanlı İmparatorluğu'nda Dilâver Paşa Nizamnamesi ilan edildi.
8 Mayıs 1884 - 1876 Anayasası'nın mimarı Mithat Paşa, Sultan Abdülaziz'i öldürttüğü iddiasıyla yargılanmış ve Taif'e sürülmüştü. Boğularak öldürülen Mithat Paşa, Taif'te gömüldü.
8 Mayıs 1886 - Atlantalı kimyacı ve eczacı John S. Pemberton, dünyanın en ünlü içeceği haline gelecek olan Coca-Cola'yı Georgia'da icat etti.
8 Mayıs 1902 - Martinik'te Pelée Yanardağı patladı: 30 bin kişi öldü.
8 Mayıs 1914 - Paramount Pictures film yapım ve dağıtım şirketi ABD'de kuruldu.
8 Mayıs 1945 - Alman General Wilhelm Keitel, Sovyet General Jukov'a teslim oldu. Almanya savaşı kaybetti. Avrupa'da savaşın bittiği bu güne "Zafer Günü" adı verildi.
8 Mayıs 1947 - Ulvi Cemal Erkin, Prag'da Çek Filarmoni Orkestrası'nı yönetti.
8 Mayıs 1949 - Doğu Berlin'deki Treptower Parkı'nda, Sovyet Savaş Anıtı'nın açılışı yapıldı.
8 Mayıs 1952 - Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü kuruldu.
8 Mayıs 1954 - Asya Futbol Konfederasyonu'nun oluşması.
8 Mayıs 1961 - Uluslararası Af Örgütü kuruldu.
8 Mayıs 1972 - Bülent Ecevit ve listesinin olağanüstü kongrede kazanması üzerine; İsmet İnönü, 33 yıl 4 ay 11 gün sonra CHP Genel Başkanlığı'ndan istifa etti.
8 Mayıs 1978 - Reinhold Messner ve Peter Habeler adlı iki dağcı, ilk defa olarak Everest Dağı'na oksijen tüpleri olmaksızın tırmandılar.
8 Mayıs 1980 - Çiçek hastalığının artık yeryüzünden kökünün kazınmış olduğu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edildi.
8 Mayıs 1982 - Gilles Villeneuve, Belçika'da Zolder pistinde yaptığı kaza sonucunda öldü.
8 Mayıs 1984 - Sovyetler Birliği, Los Angeles Olimpiyat Oyunları'nı boykot edeceğini açıkladı.
8 Mayıs 1984 - Türk parlamenterlerin yetki belgeleri, Strasbourg'daki Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi'nde onaylandı. 12 Eylül 1980'den beri Konsey Meclisi'nde temsil edilmeyen Türkiye ile Avrupa Konseyi ilişkileri yumuşama yoluna girdi.
8 Mayıs 1993 - Gökova Termik Santrali'ne karşı yaklaşık 3000 kişi eylem yaptı.
8 Mayıs 1997 - China Southern Airlines'a ait bir Boeing 737 tipi uçağı, Shenzhen Bao'an Uluslararası Havalimanına inişi sırasında fırtına nedeniyle kaza yaptı. Kazada 35 kişi yaşamını yitirdi.
8 Mayıs 2009 - TRT Türk kanalı yeniden açılış yaptı.
8 Mayıs 2010 - Bucaspor tarihinde ilk defa Süper Lig'e yükseldi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

8 Mayıs 1653 - Claude Louis Hector de Villars, Fransız mareşal (ö. 1734)
8 Mayıs 1698 - Henry Baker, İngiliz doğa bilimci (ö. 1774)
8 Mayıs 1753 - Miguel Hidalgo, Meksikalı nasyonalist (ö. 1811)
8 Mayıs 1828 - Jean Henry Dunant, İsviçreli yazar ve iş adamı (ö. 1910)
8 Mayıs 1829 - Louis Moreau Gottschalk, Amerikalı piyanist (ö. 1869)
8 Mayıs 1884 - Harry S. Truman, ABD'nin 33. Başkanı (ö. 1972)
8 Mayıs 1895 - Edmund Wilson, Amerikalı eleştirmen ve deneme yazarı (ö. 1972)
8 Mayıs 1899 - Friedrich August von Hayek, Avusturyalı ekonomist ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi (ö. 1992)
8 Mayıs 1903 - Fernandel, Fransız oyuncu (ö. 1971)
8 Mayıs 1906 - Roberto Rossellini, İtalyan yönetmen (ö. 1977)
8 Mayıs 1910 - Mary Lou Williams, Amerikalı caz piyanisti ve bestekâr (ö. 1981)
8 Mayıs 1911 - Sabri Ülgener, İktisat profesörü ve toplum bilimci (ö. 1983)
8 Mayıs 1914 - Romain Gary, Fransız yazar, film direktörü, savaş pilotu ve büyük elçi (ö. 1980)
8 Mayıs 1919 - Leon Festinger, Amerikalı sosyal psikolog (ö. 1989)
8 Mayıs 1920 - Sloan Wilson, Amerikalı yazar (ö. 2003)
8 Mayıs 1926 - David Attenborough, İngiliz yönetmen.
8 Mayıs 1937 - Ahmet Özacar, Futbolcu (ö. 2005)
8 Mayıs 1937 - Thomas Pynchon, Amerikalı yazar.
8 Mayıs 1940 - Peter Benchley, İngiliz yazar (ö. 2006)
8 Mayıs 1941 - Ayşegül Yüksel, Tiyatro eleştirmeni, yazar, akademisyen ve çevirmen.
8 Mayıs 1950 - Pierre de Meuron, İsviçreli mimar.
8 Mayıs 1955 - Ásgeir Sigurvinsson, İzlandalı futbolcu ve teknik direktör.
8 Mayıs 1955 - Haşmet Babaoğlu, Gazeteci ve yazar.
8 Mayıs 1957 - Marie Myriam, Fransız şarkıcı.
8 Mayıs 1958 - Marita Marschall, Alman oyuncu.
8 Mayıs 1960 - Recep Akdağ, Hekim ve siyasetçi.
8 Mayıs 1963 - Michel Gondry, Fransız yönetmen.
8 Mayıs 1964 - Metin Tekin, Eski Beşiktaşlı futbolcu.
8 Mayıs 1964 - Päivi Alafrantti, Finlandiyalı atlet.
8 Mayıs 1966 - Cláudio Taffarel, Brezilyalı futbolcu ve antrenör.
8 Mayıs 1968 - Yaşar Gürsoy, Gazeteci ve yazar.
8 Mayıs 1970 - Luis Enrique, İspanyol futbolcu ve teknik direktör.
8 Mayıs 1972 - Darren Hayes, Avustralyalı şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve besteci.
8 Mayıs 1975 - Enrique Iglesias, İspanyol şarkıcı ve oyuncu.
8 Mayıs 1977 - Theo Papaloukas, Yunan millî basketbolcu.
8 Mayıs 1981 - Kaan Urgancıoğlu, Dizi ve sinema oyuncusu.
8 Mayıs 1982 - Adrian Gonzalez, Amerikalı beyzbolcu.
8 Mayıs 1986 - Pemra Özgen, Millî tenisçi.
8 Mayıs 1990 - Anastasia Zueva, Rus yüzücü.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

8 Mayıs 1157 - Ahmed Sencer, Büyük Selçuklu Sultanı (d. 1086)
8 Mayıs 1794 - Antoine Lavoisier, Fransız kimyager (giyotinle idam) (d. 1743)
8 Mayıs 1873 - John Stuart Mill, İngiliz düşünür, filozof ve politik ekonomist (d.1806)
8 Mayıs 1880 - Gustave Flaubert, Fransız yazar (d.1821)
8 Mayıs 1884 - Midhat Paşa, Osmanlı devlet adamı (Taif'te boğularak öldürüldü.) (d.1822)
8 Mayıs 1903 - Paul Gaugin, Fransız ressam (d. 1848)
8 Mayıs 1904 - Eadweard Muybridge, İngiliz asıllı Amerikalı fotoğrafçı (d. 1830)
8 Mayıs 1932 - Ellen Churchill Semple, Amerikalı coğrafyacı (d. 1863)
8 Mayıs 1945 - Matthias Kleinheisterkamp, Alman SS subayı (d. 1893)
8 Mayıs 1952 - William Fox, Macar asıllı Amerikalı film yapımcısı (d. 1879)
8 Mayıs 1975 - Avery Brundage, Amerikalı atlet (d. 1887)
8 Mayıs 1979 - Talcott Parsons, Amerikalı sosyolog (d. 1902)
8 Mayıs 1982 - Gilles Villeneuve, Kanadalı F1 pilotu (d. 1950)
8 Mayıs 1983 - John Fante, Amerikalı yazar (d. 1909)
8 Mayıs 1987 - Elif Naci, Ressam ve müzeci (d. 1898)
8 Mayıs 1994 - George Peppard, Amerikalı oyuncu (d. 1928)
8 Mayıs 1999 - Dirk Bogarde, İngiliz oyuncu (d. 1921)
8 Mayıs 2008 - François Sterchele, Belçikalı futbolcu (d. 1982)
8 Mayıs 2012 - Maurice Sendak, Amerikalı çocuk edebiyatı yazarı ve desinatör (d. 1928)
8 Mayıs 2013 - Wilma Jeanne Cooper, Amerikalı oyuncu (d. 1928)
8 Mayıs 2015 - Zeki Alasya, Tiyatro, sinema sanatçısı ve yönetmeni (d. 1943)
8 Mayıs 2015 - Ilunga Mwepu, Zaireli eski millî futbolcu (d. 1949)
8 Mayıs 2016 - Tonita Castro, Meksika doğumlu Amerikalı oyuncu (d. 1953)
8 Mayıs 2016 - Nick Lashaway, Amerikalı oyuncu (d. 1988)
8 Mayıs 2017 - Curt Lowens,Polonyalı-Amerikalı oyuncu (d. 1925)
8 Mayıs 2017 - Baron Lawson Soulsby, Britanyalı mikrobiyoloji uzmanı ve siyasetçi (d. 1926)
8 Mayıs 2017 - Juan Carlos Tedesco, Arjantinli bir politikkacı (d. 1972)
8 Mayıs 2017 - Mary Tsoni, Yunan kadın şarkıcı ve aktris (d. 1987)
8 Mayıs 2018 - Anne V. Coates, İngiliz kadın film editörü (d. 1925)
8 Mayıs 2018 - Marta DuBois, Panamalı-Amerikalı oyuncu (d. 1952)
8 Mayıs 2019 - Jens Beutel, Alman siyasetçi ve satranç oyuncusu (d. 1946)
8 Mayıs 2019 - Sprent Jared Dabwido, Naurulu politikacı ve eski Nauru Devlet Başkanı (d. 1972)
8 Mayıs 2019 - Yevgeni Krılatov, Rus film müziği bestecisi (d. 1934)
8 Mayıs 2020 - Mark Barkan, Amerikalı söz yazarı ve albüm yapımcısı (d. 1934)
8 Mayıs 2020 - Lúcia Braga, Brezilyalı kadın siyasetçi, bürokrat ve hukukçu (d. 1934)
8 Mayıs 2020 - Jesus Chediak, Brezilyalı aktör, film yönetmeni, film yapımcısı, gazeteci ve tiyatro yönetmeni (d. 1941)
8 Mayıs 2020 - Vicente André Gomes, Brezilyalı politikacı ve doktor (d. 1952)
8 Mayıs 2020 - Dimitris Kremastinos, Yunan siyasetçi ve hekim (d. 1942)
8 Mayıs 2020 - Cécile Rol-Tanguy, Fransız kadın direnişçi ve asker (d. 1919)
8 Mayıs 2020 - Carl Tighe, İngiliz yazar, akademik, deneme yazarı, romancı ve şair (d. 1950)
8 Mayıs 2020 - Ritva Valkama (gerçek adı: Valkama-Palo), Fin aktris (d. 1932)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cumartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?