Ekrem İmamoğlu'nu CİMER'e kimin şikayet ettiği ortaya çıktı!

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Amerikalı bir adam Londra'da bir restorana girmiş. İçeri girer girmez köşede oturan bir Kızılderiliyi fark etmiş. Tezgaha doğru yürümüş, cüzdanını çıkarmış ve bağırmış:
-"Garson! Bu restorandaki herkes için yiyecek alıyorum, şuradaki Kızıldereli adam hariç!"
Böylece garson adamdan parayı toplamış ve restorandaki Kızılderili hariç herkese bedava yemek sunmaya başlamış. Bununla birlikte, Kızılderili üzülmek yerine gülümseyerek Amerikalıya bakmış ve
"Teşekkür ederim!" diye bağırmış.
Bu adamı çileden çıkarmış. Amerikalı bir kez daha cüzdanını çıkarmış:
-"Garson! Bu sefer köşede oturan Kızılderili dışında bu bardaki herkes için şişe şarap ve ek yiyecek alıyorum!" diye bağırmış.
Böylece garson adamdan parayı toplamış ve ücretsiz yiyecek ve şarap ikram etmeye başlamış Kızıldereli hariç bardaki herkese.
Garson yiyecek ve içecek servisini bitirdiğinde, bir kez daha kızmak yerine Kızılderili, Amerikalı adama gülümsemiş ve "Teşekkürler!" demiş tekrar...
Bu Amerikalıyı öfkelendirmiş. Tezgahın üzerine eğilmiş ve garsona:
-"O Kızıldereli adamın nesi var? Bu bardaki kendisi hariç herkes için yiyecek ve içecek aldım, ama kızmak yerine orada oturup bana gülümsüyor ve 'Teşekkürler' diye bağırıyor. Deli mi ne?" demiş.
Garson Amerikalıya gülümsemiş ve şöyle cevap vermiş:
-"Hayır, deli değil. Bu restoranın sahibi."
 
“Günün Sözü” olarak 80 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 160. doğum günü olan Hintli yazar Rabindranath Tagore'dan bir söz paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Bazı insanlarla aynı dilde konuşamayacağını fark edince, farklı dilde susmayı seçersin."

“Günün Kitap Alıntıları” olarak 28 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 110. doğum günü olan yazar Rıfat Ilgaz'ın kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Okumak başkaydı, adam olmak gene başka..."

"En kötüsü, kötünün de kötüsü okuyup yazmış satılık adamlar..."

"Sen küçülmezsin kitapları sevdiğin sürece..."

"Kötülük hüner ister. İyiler kıvıramaz. İnce iştir bu."

Şuraya da evde kapalı kaldığımız günlerde kafayı yememek için bir web sitesi önerisi bırakayım:

Bu web sitesi dünyanın son 30 yılda nasıl bir değişim yaşadığını harita ile gözler önüne seriyor. Girdiğinizde her yere bakmak isteyeceğiniz bir web sitesi.
(* Web sitesi: world.time.com/timelapse)

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Sümüklü böceğin 3 bin dişi, 4 burnu vardır.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Torbalı'nın CHP'li meclis üyelerinden manifesto
Torbalı Belediye Meclisi’nin Cumhuriyet Halk Partisi’ne mensup 17 üyesi ortak bir bildiri yayımlayarak, Uygur’un vefatının ardından Tekin’i başkanlık görevine taşıyan seçimde özgür iradeleriyle verdikleri oyların arkasında olduklarını söyledi. Torbalı Belediye Meclisi’nin 17 üyesinin imzasını taşıyan deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:
“Bizler, Türkiye Cumhuriyeti ile aynı yaşta ulu bir çınarın, Cumhuriyet Halk Partisi’nin neferleriyiz. Bizler siyaseti onurlu bir toplum hizmeti olduğu için yaparız. Bizler için Cumhuriyet Halk Partili olmak erdemli olmak demektir. Bizler için başarı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin başarısıdır. Bizler hayatımızın her alanında bu bilinçle hareket eder ve partimizin ilke ve değerlerini her koşulda onurla temsil ederiz. Gayemiz, insan onuruna yaraşır, barışçıl ve hakça bir düzenin kurulmasıdır. Önceliğimiz, Torbalı’mızın bu ilkeler doğrultusunda hakça yönetilmesidir. Büyük Başkanımız İsmail Uygur’un bizleri üzüntüye boğan vefatı üzerine, 27 Nisan Salı günü Torbalı Belediyesi Meclis Salonu’nda toplanan Torbalı Belediye Meclisimiz; meclis üyemiz Sayın Mithat Tekin’i Torbalımızın yeni Belediye Başkanı olarak seçmiştir. Seçim yasa ve yönetmeliklerin emrettiği şekilde yapılmış ve canlı yayınla başta Torbalı halkı olmak üzere tüm Türkiye kamuoyunun gözleri önünde Torbalı Meclis üyelerinin özgür iradelerinin tecelli ettiği tescil edilmiştir. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 56.137 (%52.49) Torbalılı vatandaşımızın teveccühüne mazhar olup oy verdiği Cumhuriyet Halk Partisi adayı merhum İsmail Uygur’un bizlere bıraktığı bayrak, onun en büyük emaneti ve vasiyeti olarak bizim ellerimizde yükselmeye devam edecektir. Torbalı halkının partimize, rahmetli başkanımıza ve bizlere verdiği her oy namusumuzdur. Namusumuzu göz bebeğimiz gibi koruyacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bizler partili kimliğimiz, bilincimiz ve şahsi vicdanlarımızla İsmail Uygur’un vasiyetini demokratik yollarla yerine getirmeye söz verdik. O vasiyet, Torbalı’mızın Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yönetilmesidir. Bugün olduğu gibi yarın da Torbalı’mız Cumhuriyet Halk Partisi tarafından evrensel vizyonumuz doğrultusunda hakça yönetilmeye devam edilecektir. Seçimi iptal edip 50 kere tekrar yapsalar, 50 kere daha kaybedecekler. Hiçbir arkadaşımızın namusuna toz kondurmayacağız."

CHP İzmir eski il başkanı, Memleket Hareketi'ne geçti
2015-16 yıllarında, tam 17 ay boyunca CHP İzmir İl Başkanlığı görevinde bulunan Asuman Ali Güven, partisinden istifa etti ve Muharrem İnce'nin başlattığı "Memleket Hareketi"ne katıldı. Egedesonsöz'ün haberine göre; İnce'nin kendisini arayıp teklifte bulunduğunu belirten Güven, "CHP'ye 50 yılımı verdim, gençlik kollarından il başkanlığına kadar her kademesinde görev yaptım. Ne var ki il başkanlığından ayrıldıktan sonra beni yok saydılar. Arayan soran tek kişi dahi olmadı, çok kırıldım, gücendim. Artık Memleket Hareketi'nin bir ferdi olarak siyaset yapacağım" dedi. CHP'den, Memleket Hareketi'ne geçişinin planlı bir şey olmadığının altını çizen Asuman Ali Güven, "Her şey, Muharrem İnce'nin sürpriz telefonuyla başladı" dedi. Güven, CHP'den istifa ettiğini açıklarken, sitemlerde de bulundu. Güven, "Muharrem Bey beni aradı ve teklifte bulundu. 'Sen benim için çok değerlisin, önemlisin; siyasette çok büyük emeğin var,' dedi. Birlikte siyaset yapmamızın, çok doğru olacağını ifade etti. Etkileyiciydi konuşması. CHP'nin beni yok saydığı şu dönemde bu telefon, benim duygularımı körükledi ve teklifi kabul ettim" diye konuştu. Asuman Ali Güven, "CHP'den ne arayan oldu, ne soran. Üç yıldır telefonum çalmadı. Hiçbir etkinliğe, hiçbir açılışa dahi çağrılmadık" dedi ve sitemlerini şu sözlerle ifade etti: "Bu, CHP'ye yakışır bir durum değil. Ben bu partiye 50 yıl hizmet ettim. 1973'teki mitingde güvercin uçuran CHP Gençlik Kolları'nın bir üyesiydim. Arkadaşlar maalesef vefasız çıktı. Liyakat diyorlar, ama liyakat böyle olmaz. Örgütün temelinden geliyoruz." İzmir'de Muharrem İnce'nin Memleket Hareketi'ne karşı yoğun bir ilgi olduğuna vurgu yapan Asuman Ali Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ben İzmir'de Memleket Hareketi'ne karşı, seçmen bazında çok büyük bir ilgi olduğunu görüyorum. Muharrem Bey'in İzmir'de çok başarılı olacağını düşünüyorum. Hareketin yeni bir ferdi olarak ben de bu büyük mücadelede üzerime düşeni yapacağım. Güzel bir kadro oluşumu var. Cüneyt Oğuz arkadaşımız, İl başkanı olarak görev yapıyor. Ben de bölge bazında çalışmalara katılarak seçmene ulaşacağım. Partinin oluşumuna katkılarım olacağına yürekten inanıyorum."
Güven, "CHP'den Memleket Hareketi'ne başka geçişler olacak mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:
"Tabii ki olacaktır. Fakat bizim için asıl olan, CHP'den geçişler değil, halkın Memleket Hareketi'ne yakınlaşmasıdır. Bizim derdimiz, bizim işimiz, CHP ile uğraşmak değil, halka yaklaşmak, kendimizi anlatmak olacak. Bizim işimiz seçmenle. Önemli bir kesimin, partisine olan güveni sarsılmış durumda. Kenarda duran, yüzde 30 civarında kararsız seçmen var. Onları siyasete çekmeyi hedefliyoruz, onları Memleket Hareketi'ne katmayı planlıyoruz. Z kuşağından 6 milyon oy var. İşsizlerimizin sayısı azımsanmayacak kadar büyük. Onları kendimize çekmeye çalışacağız. Memleket Hareketi, gelecekle ilgili umutları azalmış seçmenin umutlarını yeniden yeşertecek. Bizim işimiz, CHP ile uğraşmak değil, AK Parti iktidarını ve onunla ittifak yapan partinin iktidarını bitirmek. Görevimiz, sorumluluğumuz budur."
Asuman Ali Güven, "CHP sizi ihmal etmeseydi, yok saymasaydı, Memleket Hareketi'ne geçmek gibi bir harekette bulunur muydunuz?" sorusuna, "Ben CHP'ye 50 yıl hizmet etmiş biriyim. Ne yazık ki beni mecbur bıraktılar. Benim gibi çok sayıda arkadaş, aynı üzüntüyü yaşıyor. Bu vefasızlık benim CHP'den ayrılmamda etken olan unsurlardan sadece birisidir" yanıtını verdi.

Ekrem İmamoğlu'nu CİMER'e kimin şikayet ettiği ortaya çıktı!
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu ellerini arkadan bağladığı için CİMER'e şikayet eden kişi olduğunu iddia eden bir kişi ortaya çıktı. Şikayet üzerine İmamoğlu hakkında ellerini arkadan bağladığı gerekçesiyle soruşturma açılmıştı. Olayın geçen yıl Fatih Sultan Mehmet anması sonrası türbenin avlusunda gerçekleştiği ve fotoğrafın Gülbahar Hatun’un türbesinin önünde çekildiği ortaya çıkmıştı. Tokatspor Başkanı Ufuk Akçekaya şikayeti kendisinin yaptığını öne sürdü. 37 dakikalık videosunda dosya numaraları veren Akçekaya'nın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ve AKP'li siyasetçilerle fotoğrafları dikkat çekti. Videoda Erdoğan'a sevgisini de ifade eden Akçekaya'nın AKP'den İstanbul milletvekili aday adayı olması da dikkat çekti. Akçekaya'nın ismi son yıllarda kapanan özel okulları, ödemediği maaşlar ve velilerden toplayıp da eğitim vermeden kapattığı okullar ile gündeme gelmişti. Sol org'da  yer alan habere göre Fen Bilimleri Özel Eğitim kursu öğretmenleri, yüzlerce veli ve öğrenci mağdur olmuştu. Çok sayıda okulu ve şubesi bulunan Akçekaya mağdurları zararları için savcılığa şikayette bulunmuşlardı.

Marmara Denizi’ni etkisi altına alan ‘salya’ Mudanya sahilini de kapladı!
Marmara Denizi'nde şubat aylarında görülmeye başlanan ve yaklaşık 3 aydır etkili olan deniz salyası (müsilaj) Bursa'nın Mudanya ilçesinin sahil kesimini de kapladı. Yat limanında, deniz salyasının balıkçı teknelerinin çevresini kapladığı görüntüler dron kamerasına yansıdı. DHA’da yer alan habere göre, deniz salyası teknelerin etrafını çevreledi. Yaşanan deniz kirliliği, görenleri şaşkına çevirdi. Deniz salyası nedeniyle zor anlar yaşadıklarını belirten balıkçı Engin Ünsal, "Hava sıcaklığının 20 dereceyi geçmesiyle birlikte dipte biriken salyalar su yüzüne çıktı ve görüntü kirliliğine neden oldu. Bizlere de zararı oldu. Su soğutmalı teknelerdeki makinelerin motorlarında arızaya sebep oluyor. Şu an denizin yüzeyine çıktı fakat bir ay öncesine kadar balıkçıların ağlarına yapışıyordu. Balık yakalamalarına engel oluyordu. Şu anlık bu zararlarını biliyoruz" dedi. “Müsilaj” sorununun hâlâ çözülemediğini aktaran Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, acilen arıtma tesisleri kurulması gerektiğini söylemişti. Denizin kirliliğe dayanacak gücü kalmadığını belirten Sarı, şunları söylemişti:
“Müsilaj denilen bu olayın 18’inci yüzyıldan beri var olduğunu biliyoruz. Ancak Marmara Denizi’nde, bugün yaşadığımız boyutlarda hiç olmadı. Bunun çeşitli nedenleri var. 2014 yılından bu yana Marmara Denizi’ndeki sıcaklık, bugün olduğu gibi mevsim normallerinin 2-2,5 kat üzerinde seyrediyor. Müsilaj, denizde 5-30 metrelik bir derinliği kapsıyor. Balıkçılar, ocak ayından bu yana perişan. Şimdi turizm sezonuna giriyoruz. Denizdeki bitkisel planktonların bakterilerle birleşmesiyle ortaya çıkan bu biyolojik olayın, turizmi de etkileyeceğinden kuşku duyuyoruz.”

İki doz BioNTech aşısının koruyuculuk oranı açıklandı!
İsrail'de ülke çapında yapılan araştırma, iki doz Pfizer-BioNTech aşısının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) enfeksiyonunda, hastaneye yatma ve ölüme karşı oldukça etkili olduğunu ortaya koydu.
Lancet tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, iki doz Pfizer-BioNTech aşısının, yaşlılar da dahil Kovid-19'a yakalanma, hastaneye yatma, ağır hastalık ve ölüme karşı yüzde 95'ten fazla koruma sağladığı sonucuna ulaşıldı. Bulgular cesaret verici olsa da salgını kontrol altına almak için bazı zorlukların devam ettiği hatırlatıldı. Kovid-19'a karşı hem enfeksiyon hem de aşılama bağışıklık süresinin bilinmediğinin altı çizilerek, gelecekte aşıya dirençli yeni varyantların ortaya çıkabileceği uyarısında bulunuldu. Aşı kapsamının dünya çapında sürekli artmasının gerekeceği belirtilen araştırmada, tek doz aşının enfeksiyona karşı yüzde 58, hastaneye yatmaya karşı yüzde 76 ve ölüme karşı ise yüzde 77 koruma sağladığı bildirildi. İlk doz aşıdan 14 gün sonra, ikinci dozla sağlanan korumanın, enfekte olma riskine karşı yüzde 96,5, hastaneye yatmaya karşı yüzde 98 ve ölüme karşı yüzde 98,1'e kadar koruyuculuğa ulaştığı kaydedildi. Aşının yaşlılar üzerindeki korumasının, gençlerinki kadar güçlü olduğunu gösteren araştırma, aşıdan sonra 85 yaşın üzerindeki kişilerin enfeksiyona karşı yüzde 94,1, hastaneye yatmaya karşı yüzde 96,9 ve ikinci doz uygulandıktan 7 gün sonra ise ölüme karşı yüzde 97 korumaya sahip olduğunu gösterdi. Ayrıca çalışma, 16-44 yaşlarındaki kişilerin enfeksiyona karşı yüzde 96,1, hastaneye yatmaya karşı yüzde 98,1 ve ölüme karşı yüzde 100 korumaya sahip olduğunu gösterdi. İsrail Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan ve aynı zamanda araştırmayı yürüten Dr. Sharon Alroy-Preis, "Nüfusunun en yüksek oranda Kovid-19'a karşı aşılandığı ülke olan İsrail, aşının etkinliğini belirlemek ve aşılama programının halk sağlığı üzerindeki daha geniş etkilerini gözlemlemek için benzersiz bir fırsat sunuyor." ifadesini kullandı. Sharon, "Bu noktaya kadar, dünyadaki hiçbir ülke ulusal çapta Kovid-19 aşılama kampanyasının halk sağlığına etkisini açıklamamıştı. Bu veriler son derece önemli çünkü hâlâ üstesinden gelinmesi gereken bazı önemli zorluklar olsa da Kovid-19 aşılamasının sonunda salgını kontrol etmemizi sağlayacağı konusunda umut veriyor." değerlendirmesinde bulundu. ABD merkezli Johns Hopkins Üniversitesi tarafından verilen rakamlara göre, Aralık 2019'dan bu yana, Kovid-19 salgını 192 ülke ve bölgede 3,23 milyondan fazla can aldı. Dünya çapında 154 milyondan fazla vaka bildirilirken, 91 milyonun üzerinde insan iyileşti. (AA)

 "Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle sevgili Edip Cansever'in bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

Seni Günlere Böldüm

Seni günlere böldüm, seni aylara
Daha yıllara, yüzyıllara böleceğim
Ve her zaman söyleyeceğim ki beni anla
Böyle eskitilmiş de olsa bu kalbi
Minesi çatlamış bir diş gibi durduracağım karşında.


Şiirler söylenir, şiirler biter
Biz bu sevdayı neresine sakladıktı sen ona bak da
Kahverengi avuçlarına mı gözlerinin
Tam oradan mı kahverengi yağan bir aydınlığa.


Bütün günler yenileşir her bekleyişte
Ve bütün dünler, bütün geçmişler
Kapını açarsın ki bir de, hiç kimseler yok
Çaresiz, benim sana gelişim de hep böyle.


Dün akşama doğru turuncu bir bulut geçti
Sonra bütün bulutlar hep birden geçti
Anılar, anılar, belki hepsi bir kelime.


#EdipCansever


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Fırtına, Doğu Rüzgârları Dönemi
Halk takvimine göre 7-8 Mayıs'ta "Doğu Rüzgarları Dönemi" olan 2 günlük fırtına yaşanmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

7 Mayıs 558 - Ayasofya'nın kubbesi çöktü. I. Justinianus, kubbenin onarılma emrini verdi.
7 Mayıs 1429 - Jeanne d'Arc İngilizler’den Orléans’ı alır; bu, Yüz Yıl Savaşları’nın seyrinde bir dönüş işaretidir.
7 Mayıs 1682 - Deli Petro, Rus Çarı oldu.
7 Mayıs 1824 - İşitme duyusunu yitiren Beethoven, Viyana'da 9. senfoniyi ilk kez sundu.
7 Mayıs 1830 - Osmanlı-Amerikan Ticaret ve Dostluk Antlaşması imzalandı.
7 Mayıs 1832 - Yunanistan Krallığı kuruldu.
7 Mayıs 1867 - Alfred Nobel, dinamitin patentini aldı.
7 Mayıs 1901 - Sankt-Peterburg'da işçiler ile Çarlık Polisi ve askeri birlikleri arasında çatışma başladı. Bu olay Obukhov Savunması olarak anılmaktadır.
7 Mayıs 1915 - İngiliz transatlantiği Lusitania, I. Dünya Savaşı sürerken Atlas Okyanusu'nda bir Alman denizaltısı tarafından batırıldı. 20 dakikada batan gemideki, 1959 yolcudan 1198'i öldü. Bu olay, ABD'yi Almanya aleyhine çevirdi.
7 Mayıs 1921 - Türkiye Muallimler ve Muallim Cemiyetleri Birliği kuruldu.
7 Mayıs 1924 - İstanbul'da Cumhuriyet gazetesi yayımlanmaya başladı.
7 Mayıs 1925 - Hüseyin Cahit Yalçın, Ankara İstiklal Mahkemesince Çorum'da müebbet sürgüne mahkûm edildi.
7 Mayıs 1945 - II. Dünya Savaşı: Alman General Alfred Jodl, Reims’de Almanya'nın Müttefik Devletler'e kayıtsız teslim olma şartlarını imzaladı. Belge ertesi gün yürürlüğe girdi.
7 Mayıs 1954 - Vietnam'da, Viet Minh kuvvetleri, Dien Bien Phu'da Fransızları yenilgiye uğrattı.
7 Mayıs 1958 - Ulus gazetesi yazarı Şinasi Nahit Berker, 8 ay yatmak üzere cezaevine girdi.
7 Mayıs 1973 - Muş Milletvekili Nermin Çiftçi, ilk kadın Meclis Başkanvekili seçildi.
7 Mayıs 1978 - Çevreciler, İskoçya'da bir nükleer santral inşaat alanını işgal ettiler.
7 Mayıs 1979- İran'ın yeni lideri Humeyni, evlenme yaşını kızlarda 13'e, erkeklerde ise 15'e indirdi.
7 Mayıs 1983 - İstanbul Laleli'deki Washington Oteli'nin çay ocağında, tüpgaz patlaması sonucu yangın çıktı. Çoğu, Yunan ve Avustralyalı 37 kişi öldü.
7 Mayıs 1988 - Abdi İpekçi cinayeti ile Papa Suikastında adı geçen Oral Çelik, Fransa'da yakalandı.
7 Mayıs 1990 - İlk özel televizyon kanalı olan Magic Box şirketinin Star 1 televizyonu, test yayına başladı.
7 Mayıs 1995 - Fransa'da sağın adayı Jacques Chirac, Cumhurbaşkanı seçildi.
7 Mayıs 1997 - İstanbul'da Yenikapı Mevlevihanesi yandı.
7 Mayıs 1998 - Apple, Imac'i piyasaya sundu.
7 Mayıs 1998 - Mercedes-Benz, 40 milyar dolara Chrysler'ı satın aldı ve DaimlerChrysler ortaya çıktı.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

7 Mayıs 1745 - Carl Stamitz, Alman besteci (ö. 1801)
7 Mayıs 1748 - Olympe de Gouges, Fransız feminist yazar (ö. 1793)
7 Mayıs 1833 - Johannes Brahms, Alman besteci (ö. 1897)
7 Mayıs 1840 - Pyotr İlyiç Çaykovski, Rus müzisyen (ö. 1893)
7 Mayıs 1861 - Rabindranath Tagore, Hint yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1941)
7 Mayıs 1892 - Josip Broz Tito, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Devlet Başkanı ve Mareşal (ö. 1980)
7 Mayıs 1901 - Gary Cooper, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 1961)
7 Mayıs 1911 - Rıfat Ilgaz, Yazar (Hababam Sınıfı eserinin yazarı) (ö. 1993)
7 Mayıs 1919 - Eva Perón, Arjantinli siyasetçi ve Arjantin Devlet Başkanı Juan Domingo Perón'un eşi (ö. 1952)
7 Mayıs 1923 - Abdurrahman Palay, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, seslendirme sanatçısı, yönetmen ve senarist (ö. 2002)
7 Mayıs 1923 - Anne Baxter, Amerikalı aktris (ö. 1985)
7 Mayıs 1951 - Sevim Çizer, Seramik sanatçısı.
7 Mayıs 1953 - Müslüm Gürses, Şarkıcı ve oyuncu (ö. 2013)
7 Mayıs 1956 - Jan Peter Balkenende, Hollandalı politikacı.
7 Mayıs 1956 - Parla Şenol, Sinema ve tiyatro sanatçısı.
7 Mayıs 1965 - Owen Hart, Kanadalı profesyonel Amerikan güreşçisi (ö. 1999)
7 Mayıs 1971 - Cemil Demirbakan, Müzisyen ve Yüksek Sadakat grubunun eski solisti.
7 Mayıs 1976 - Berke Hatipoğlu, Müzisyen, besteci, söz yazarı ve mimar (Redd grubunun gitaristi).
7 Mayıs 1977 - Marko Miliç, Sloven basketbolcu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

7 Mayıs 973 - I. Otto, Kutsal Roma imparatoru (d. 912)
7 Mayıs 1539 - Guru Nanak Dev, Sihlerin ilk gurusu (d. 1469)
7 Mayıs 1800 - Niccolo Piccinni, İtalyan besteci (d. 1728)
7 Mayıs 1804 - Cezzar Ahmed Paşa, Osmanlı Beylerbeyi (d. 1708)
7 Mayıs 1825 - Antonio Salieri, İtalyan besteci (d. 1750)
7 Mayıs 1840 - Caspar David Friedrich, Alman ressam (d. 1774)
7 Mayıs 1851 - Johann Benckiser, Alman işadamı (d. 1782)
7 Mayıs 1899 - Esma Sultan, Abdülaziz'in kızı (d. 1873)
7 Mayıs 1940 - George Lansbury, İngiliz İşçi Partisi lideri (d. 1859)
7 Mayıs 1940 - Louis Allyn, Amerikalı kimyager (d. 1874)
7 Mayıs 1941 - James George Frazer, İskoç insan bilimci, yazar ve halk bilimci (d. 1854)
7 Mayıs 1943 - Ali Fethi Okyar, Asker ve siyaset adamı (d. 1880)
7 Mayıs 1975 - Johannes Krüger, Alman mimar (d. 1890)
7 Mayıs 1986 - Gaston Defferre, Fransız siyasetçi (d. 1910)
7 Mayıs 1986 - Haldun Taner, Yazar (d. 1915)
7 Mayıs 1990 - Mustafa Hazım Dağlı, Siyasetçi (d. 1906)
7 Mayıs 2000 - Douglas Fairbanks, Jr., Amerikalı aktör (d. 1909)
7 Mayıs 2010 - Adele Mara, Amerikalı oyuncu, şarkıcı ve dansçı (d. 1923)
7 Mayıs 2011 - Seve Ballesteros, İspanyol golfçü (d. 1957)
7 Mayıs 2011 - Willard Boyle, Kanadalı fizikçi (d. 1924)
7 Mayıs 2011 - Gunter Sachs, Alman fotoğrafçı, yazar (d. 1932)
7 Mayıs 2012 - Jules Bocandé, Senegalli eski millî futbolcu ve teknik direktördür (d. 1958)
7 Mayıs 2012 - Eva Louise Rausing, Amerikalı fizyoterapist, iş kadını (d. 1964)
7 Mayıs 2013 - Ray Harryhausen, Amerikalı özel efekt sanatçısı ve film yapımcısı (d. 1920)
7 Mayıs 2013 - Yalçın Kayışçı, Ressam ve iş insanı (d. 1932)
7 Mayıs 2013 - Teri Moïse, Amerikalı kadın şarkıcı (d. 1970)
7 Mayıs 2013 - Peter Rauhofer, Avusturya asıllı Amerikalı DJ, rapçi ve müzisyen (d. 1965)
7 Mayıs 2013 - Gül Yalaz, Sinema ve dizi oyuncusu (d. 1939)
7 Mayıs 2013 - İbrahim Yazıcı, Siyasetçi ve Bursaspor Kulübü'nün 13. Başkanı (d. 1948)
7 Mayıs 2014 - Anthony Genaro, Amerikalı dizi, sinema ve karakter oyuncusudur (d. 1942)
7 Mayıs 2014 - Nazım Kıbrısî, Mutasavvıf ve Nakşibendi Tarikatı şeyhi (d. 1922)
7 Mayıs 2017 - Levon Panos Dabağyan, Ermeni asıllı araştırmacı-yazar (d. 1933)
7 Mayıs 2017 - Gulam Rıza Pehlevi, İran'da hüküm süren Pehlevî Hanedanı'nın bir üyesidir. Rıza Şah'ın oğlu ve Muhammed Rıza Şah'ın kardeşidir (d. 1923)
7 Mayıs 2017 - Hugh Thomas, İngiliz tarihçi ve akademisyen (d. 1931)
7 Mayıs 2017 - Hubertus Antonius van der Aa, Hollandalı mikolog ve botanikçidir (d. 1935)
7 Mayıs 2018 - Cevat Ayhan, Makine mühendisi ve siyasetçi (d. 1938)
7 Mayıs 2018 - Ermanno Olmi, İtalyan yönetmen (d. 1931)
7 Mayıs 2018 - Maurane (doğum adı: Claudine Luypaerts), Frankofon Belçikalı şarkıcı ve oyuncu (d. 1960)
7 Mayıs 2018 - Salih Mirzabeyoğlu, Kürt asıllı şair ve yazar (İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) örgütü lideri) (d. 1950)
7 Mayıs 2018 - Jesús Kumate Rodríguez, Meksikalı hekim ve siyasetçidir (d. 1924)
7 Mayıs 2019 - Vicente Yap Emano, Filipinli siyasetçi (d. 1943)
7 Mayıs 2019 - Te Wharehuia Milroy, Yeni Zelandalı akademisyen ve eğitimci (d. 1937)
7 Mayıs 2019 - Adam Svoboda, Çek buz hokeyi oyuncusu ve antrenör (d. 1978)
7 Mayıs 2019 - Jean Vanier, Kanadalı Katolik düşünür (d. 1928)
7 Mayıs 2019 - Michael Wessing, Alman cirit atma sporcusu (d. 1952)
7 Mayıs 2020 - Bourbon-Parma Prensesi Diana Margherita, Fransız-İspanyol Kraliyet Ailesi üyesi olan prenses ve aristokrat (d. 1932)
7 Mayıs 2020 - Daniel Cauchy, Fransız sinema oyuncusu ve yapımcı (d. 1930)
7 Mayıs 2020 - Joyce Davidson, Kanada ve ABD'de TV sunucusu ve yapımcı (d. 1931)
7 Mayıs 2020 - İbrahim Gökçek, Müzisyen (d. 1980)
7 Mayıs 2020 - Daisy Lúcidi, Brezilyalı aktris, dublaj sanatçısı ve siyasetçi (d. 1929)
7 Mayıs 2020 - Richard Sala, Amerikalı çizgi roman sanatçısı, yazar ve animatör (d. 1955)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cuma.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?