Emekliye Bayram ikramiyesi 6 ve 7 Mayıs'ta ödenecek


Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Sarhoşun biri epey içtikten sonra evine dönerken yolda bir tane içecek şişesi görmüş ve şişeye ayağıyla vurmuş. Şişe yuvarlanmış, yuvarlanmış ve içinden bir cin çıkmış:
-"Sahip, dile benden ne dilersen!.." demiş cin.
Sarhoş cevap vermiş:
-"Özür dilerim abi, bir daha olmaz."

“Günün Sözü” olarak 28 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 92. doğum günü olan Belçikalı sinema oyuncusu Audrey Hepburn'den bir söz paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Güzel gözlere sahip olmak için, karşındakinde iyilik görebilmen şart. Güzel dudaklar için, iyi kelimeler söylemen gerek ve güzel bir duruş içinse öyle bir yürü ki, hiç yalnız kalmayacakmış gibi…"

Şuraya da evde kapalı kaldığımız günlerde kafayı yememek için bir web sitesi önerisi bırakayım:

Bu site sayesinde bütün ülkeleri 360 derece gezebilir ve onlar hakkında detaylı bilgi toplayabilirsiniz.
(*Web sitesi:airpano.com)

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Sıradan bir insan, bir yılda ortalama 1460 rüya görmektedir.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Bayram ikramiyelerinin ödeneceği tarih açıklandı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bayram ikramiyelerinin ödeneceği tarihi açıkladı. Bilgin, ''SSK emeklilerimizin 6 Mayıs'ta, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerimizin ise 7 Mayıs'ta bayram ikramiyeleri hesaplarına yatırılacak'' ifadelerini kullandı.

Tam Kapanmada Emekliler Maaşlarını Çekmek İçin Sokağa Çıkabilecek
İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında 29 Nisan'da başlayıp 17 Mayıs'a kadar devam edecek "tam kapanma" sürecine ilişkin yayımlanan genelge konusunda sıkça sorulan sorulara ek yaptı. Daha önceden 15 soruyu yanıtlayan bakanlık, merak edilen 8 konuda daha bilgi verdi.
Soru 16- Sigorta acentaları ve eksperleri sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muaf mıdır?
Cevap 16: Sigorta acentaları tam kapanma döneminde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup faaliyetlerine ara vermeleri gerekmekte. Tam kapanma dönemi içerisinde sigorta eksperleri sadece bir kaza durumunda ilgili ana sigorta şirketince görev belgesi düzenlenmesi ve hasar güzergahı/zamanı ile sınırlı kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacak. Bu kapsamda hasarla ilgili olarak sokağa çıkacak olan sigorta eksperlerinin, denetimlerde ana sigorta şirketlerince düzenlenen görevlendirme belgesi ve kurumsal kimlik kartını ibraz etmeleri gerekmekte. Ana sigorta şirketleri tarafından bu kapsamda düzenlenen görevlendirme belgelerinin bir örneği eş zamanlı olarak Valilik/Kaymakamlıklar vasıtasıyla ilgili kolluk birimlerine gönderilecek.
Soru 17- Tarımsal araçların tamir bakım atölyeleri ile oto tamircileri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf mıdır?
Cevap 17: Tarımsal araçların tamir bakım atölyeleri ile oto tamircileri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf değil. Tam kapanma döneminde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması süresince tarımsal üretim faaliyetlerinde kullanılan araçların tamir ve bakımlarını yerine getiren tamir ve bakım atölyeleri ile oto tamircileri kapalı tutulacak. Ancak üretim faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından zorunlu durumların oluşması halinde bu işyerleri, kısa süreli ve ilgili arızanın giderilmesi amacıyla kaymakamlığın/kolluğun bilgisi dahilinde geçici olarak açılabilecek, çağrı üzerine ve sadece bahse konu arızanın giderilmesine yönelik hizmet sunabilecekler. Bu hizmeti sunmak amacıyla işyerlerine gelmek durumunda olan görevli kişiler, sadece bu faaliyetlerle sınırlı olmak ve güzergah/zamanla uyumlu olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından geçici olarak muaf olacaklardır.
Soru 18- 3-15 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılacak emekli maaş ve ikramiye ödemeleri için emekliler bankalara gidebilecek mi?
Cevap 18: Tam kapanma dönemi içerisinde 3-15 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılacak olan emekli maaş ve ikramiyeleri ile diğer maaş/aylık/ücret ödemeleri; Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanacak takvim ve sürelere uyulmak, TC Kimlik numarası veya diğer usullere göre açıklanacak olan takvim ve süreler içerisinde kendi grubuna denk gelen sürede kullanmak, maaş ödemesinin yapılacağı Banka'nın ikametine en yakın şubesine gidip gelinmek, güzergah ve zaman kuralına uygun davranılmak, kaydıyla bu kapsamda bulunan vatandaşlarımızın, banka şubeleri ve ATM'lere gidiş-gelişleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak. Vatandaşlarımızın bu muafiyeti Banka'nın ikametine en yakın şubesine en kısa sürede geliş-gidiş yapmak için kullanmaları büyük önem taşıyor.
Maaş/aylık/ücret veya ikramiye ödemeleri sırasında fiziki mesafe kuralı başta olmak üzere salgınla mücadele tedbirlerine aykırı görüntülerin oluşmaması için mülki idare amirlerinin koordinasyonunda banka yönetimlerince gerekli gerekli tedbirler alınması, açık bulundurulacak şube ve çalıştırılacak personel sayısının artırılması gerekmektedir. Yoğunlaşmanın önüne geçilebilmesi amacıyla bu dönemde banka şubeleri açılış-kapanış saatlerinde esnemeye gidilebilecek.
Soru 19- Engelli ve yaşlı aylıkları ile sosyal destek ödemeleri hak sahiplerine nasıl ulaştırılacak?
Cevap 19: Tam kapanma dönemi içerisinde 5-10 mayıs tarihleri arasında yapılacak olan gerek engelli ve yaşlı aylıkları gerekse sosyal destek ödemelerinin salgınla mücadele koşullarına uygun şekilde gerçekleştirilmesi gerekmekte. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, PTT Genel Müdürlüğü ve Valiliklerimizle yapılan görüşmeler sonucunda PTT kart sahipleri ve banka hesaplarına aktarılacaklar olanlar hariç olmak üzere; engelli ve yaşlı aylığında 867.242, sosyal destek ödemesinde ise 765.852, hak sahibinin ödemelerinin evlerinde gerçekleştirilmesi kararlaştırılmış ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca kamuoyu ile paylaşılmıştı. 5-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek engelli ve yaşlı aylıkları ile sosyal destek ödemeleri kapsamında; PTT kartına ya da İban numarasına gönderilecek olanların haricindeki toplam 1.633.094 hak sahibinin ödemeleri; valilerimizin koordinasyonunda ve Vefa sosyal destek grupları bünyesinde, PTT dağıtıcıları, kolluk görevlileri ve diğer kamu personeli aracılığıyla hak sahiplerine ikametlerinde teslim şeklinde yapılacak.
Soru 20- Sokak hayvanlarını besleyecek olanlar sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında nasıl davranmalılar?
Cevap 20: Tam kapanma döneminde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması süresince sokak hayvanlarını besleyecek olan vatandaşlarımıza mülki makamlar ile kolluk birimlerince gerekli kolaylıklar sağlanacak. Sokak hayvanlarını besleyecek olanlar; ikametleri ile besleme noktaları arasındaki güzergahla sınırlı kalmak, yapılacak besleme faaliyetini karşılayabilecek asgari kişi kapsamında kalmak, kolluk kuvvetlerince yapılacak denetimlerde hayvan besleme faaliyetine dair güncel fotoğraf/video çekimi görüntülerini sunmak veya sokak hayvanlarını beslemek için götürdükleri malzemeleri göstermek gibi kurallara uymak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde ayrıca herhangi bir belge ibrazına gerek kalmaksızın faaliyette bulunabilecekler.
Soru 21- Turkuaz basın kartı sahibi basın mensupları sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahatleri kısıtlamalarına tabi midir?
Cevap 21: Yürüttükleri kamusal görevin ivediliği göz önünde bulundurularak turkuaz basın kartı sahibi olan basın mensupları kurumsal kimlik kartlarını ibraz etmek kaydıyla sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamasına tabi olmayacaklar. Gerek kolluk görevlilerince yapılacak denetimlerde gerekse şehirlerarası toplu taşıma araçlarından biletleme aşamasında turkuaz basın kartı dışında ayrıca bir izin ya da belge istenilmeyecek.
Soru 22- Gezginci arıcılık faaliyetinde bulunanların şehirlerarası seyahatleri nasıl olacaktır?
Cevap 22: 03.04.2021 tarih ve 6202 sayılı Genelgemizde; Gezici arıcılıkla iştigal eden kişilerin, şehirlerarası intikale başlamadan önce başta ulaşım araçları olmak üzere ilgili ekipmanlarını dezenfekte ettirmeleri, kendileri ile ilgili sağlık kontrollerini yapmış olmaları ve gittikleri yerlerde mümkün olduğunca yerel halkla temas etmemeleri kaydıyla faaliyetlerine kısıtlama getirilmeyeceği belirtilmişti.
5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde gezginci arıcılık faaliyetinde bulunan kişilerin iller arası yer değişiklikleri sırasında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden Arı Kayıt Sistemi (AKS) kayıt belgesi ile sevk belgesi almaları gerekmekte.
Bu doğrultuda gezginci arıcıların, arıcılık faaliyetleri kapsamında yapacakları şehirlerarası seyahatleri sırasında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince düzenlenen AKS Kayıt Belgesi ile sevk belgesinin varlığı halinde kolluk kuvvetlerince yapılacak denetimlerde ayrıca seyahat izin belgesi istenilmeyecek.
Aynı şehir içerisinde arı kovanlarının bulunduğu alanlara gidip gelmek isteyen arıcılara da AKS kayıt belgesi, güzergah ve zaman kontrolü yapılarak izin verilecek.
Soru 23. At yarışı organizasyonlarına katılmak amacıyla at sahipleri, antrenörler, seyisler ve diğer çalışanların şehirlerarası seyahatleri nasıl olacaktır?
Cevap 23: At yarışları müsabakalarının icra edilmesine devam edildiğinden organizasyonun yürütücüsü olan Türkiye Jokey Kulübü tarafından sadece zorunlu durumlar için düzenlenecek görevlendirme belgesinin ibraz edilmesi kaydıyla at sahipleri, antrenörler ve seyisler, farklı illerde düzenlenen organizasyonlara katılmak amacıyla şehirlerarası seyahat yasağından muaf tutulacak. Müsabakanın düzenlendiği zaman ve güzergah kısıtlamasına tabi olacak olan Türkiye Jokey Kulübü tarafından düzenlenen görevlendirme belgelerinin bir örneği eş zamanlı olarak Valilik/Kaymakamlıklar vasıtasıyla ilgili kolluk birimlerine gönderilecek.

İmamoğlu: Kanal İstanbul'a Engel Olacağız
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) arasında “Yeşil Şehir Aksiyon Planı Mutabakat İmza Töreni” gerçekleştirildi. İBB ve EBRD arasında hazırlanan mutabakat metni için gerçekleştirilen imza töreni, çevrimiçi toplantı üzerinden düzenlendi. Törende; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve EBRD Başkanı Odile Renaud Basso ile birlikte her iki kurumun üst düzey yöneticileri hazır bulundu. Sanal toplantı, Basso’nun konuşmasıyla başladı. İmamoğlu ile tanışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Basso, “Çok güzel, etkin ve aktif bir iş birliğimiz var İstanbul’la. Çok önemli ortaklarımızdan biri olduğu kanaatindeyiz Türkiye’de. İstanbul’un gelişimine katkıda bulunmak, ortaklığımızı ilerletmek, birlikte projeler geliştirmek bizim için çok büyük bir önem arz ediyor. Bunları devam ettirme niyetindeyiz. Yeşil şehirler bizim için çok önemli. İstanbul boyutundaki bir şehrin, bu kadar ekonomik ağırlığa sahip bir şehrin bize katılıyor olması, bizim açımızdan gerçekten çok kıymetli. O yüzden sizinle bu mutabakat zaptını imzalayacak olmaktan dolayı çok heyecanlıyız” dedi.
Basso ve diğer katılımcılara, tarihsel önemi, sorunları ve çözüm yollarını içeren kısa bir İstanbul özeti yapan İmamoğlu, konuşmasında, kenti tehdit eden deprem ve Kanal İstanbul konularıyla ilgili görüşlerini dile getirdi:
"Depremin İstanbul için en önemli tehdit konularından biri olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Buna dönük büyük bir kentsel dönüşüm, daha doğrusu insanların binalarını güçlendirecekleri projeleri hayata geçiriyoruz. Yenilenme konusunda büyük hamleler yapıyoruz İstanbul’da. Bunu iyi yönetmemiz lazım. Kentin yapı stokunu çok güçlendirmemiz lazım. Tarihi varlıkları korumamız lazım. Binlerce yıllık, 3 imparatorluğa başkentlik yapmış, muazzam bir kültür varlığına sahibiz ve bunu korumak, gelecek nesillere bunu aktarmak zorunluluğumuz var. Ben, İBB Başkanı olarak, kendimi bu büyük ve kutsal emanetin bugünkü yöneticisi olarak görüyorum ve bu kavramla hareket ediyorum. Dolayısıyla depremle yapılan bu mücadele hem geçmişten gelen bu mirasın korunması hem de bugünün yaşayanlarının, insanların yaşamının korunması anlamında bu tehditle mücadele ediyoruz” diye konuştu. İstanbul için diğer bir tehdit konusunun ise Kanal İstanbul olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Hem yaşamsal hem çevresel ve de aynı zamanda bence geleceğini, su politikaları açısından her konuda çok ciddi tehdit eden, merkezi hükümetin projesi olan Kanal İstanbul’la mücadele ediyoruz.
Buna, bütün bilimsel verilerin ışığında karşıyız. Bunun yapılmasına engel olacağız. Şu ana kadar bir durağan süreç oluşturulmasında, bizim toplumu bilgilendirmemizin de etkin olduğunu görüyorum. İstanbul, artık her an, her gün şeffaf bilgileri aldığı bir belediyeyle yönetiliyor. Bu şeffaflık, bizim demokratlığımızın en kıymetli göstergelerinden birisidir” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından İmamoğlu ve Basso arasında, “Yeşil Şehir Aksiyon Planı Mutabakat Metni” imzalandı.
“Yeşil İstanbul yolunda yol yürürken, kıymetli bir iş birliğine imza attığımızı müjdelemekten, bütün İstanbul’a bu müjdeyi vermekten büyük mutluluk duyuyorum” diyen İmamoğlu, “İBB olarak, EBRD ile değerli bir sözleşme, bir anlaşma imzaladık. Kardeş kentlerimiz, İzmir ve Ankara’nın ardından, yeşil şehirler kentsel sürdürülebilirlik programına 47’nci üye olarak katılmak, bizim için de inanıyorum ki yine bu toplum için de çok önemli bir katılım” şeklinde konuştu. EBRD ile gerçekleştirmeyi planladıkları ilk projenin, “İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü TÜYAP Metro Hattı Projesi” olarak belirlendiğini aktaran İmamoğlu, “Şehrimiz için çok önem taşıyan bu hatta, verimli bir iş birliği içerisinde çalışacağımızı ve gelecekte ‘Yeşil Şehir İstanbul’ vizyonumuza güç verecek birçok projede birlikte olacağımızı ümit ediyoruz” diye konuştu.

İkizdere Katliamı Yetmedi: Bakanlıktan Cengiz İnşaat'a İkinci Taşocağı İzni

Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taşocağına karşı direniş kapanmaya karşın sürdürülürken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü’nün, şirkete yeni bir taşocağı açılması için izin verdiği ortaya çıktı. İkinci ocak izninin Gürdere Köyü mevkiinde olduğu belirtildi. Rize’de İşkencedere Vadisi’nde AKP’ye yakınlığı ile bilinen Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taşocağına karşı 17 günlük kapanmada da direnişini sürdüren köylüler, “doğa talanı yapıldığı” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Yöre halkı yaşama alanlarını savunma mücadelesi verirken bakanlığın verdiği ikinci taş ocağı iznini Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’a değerlendiren İkizdereli Jeofizik Mühendisi Mehmet Baş, şunları kaydetti:
“İyidere Lojistik Merkez ve Liman İnşaatı için yapmak istedikleri taşocağı için alanda 3 yıl çalışacaklarını belirtiyorlardı. Madem öyleydi yeni ocak için neden izin aldınız? Yetkililerin hepsi yalan söylüyor. Mücadelesini verdiğimiz ocak için kapasite artışı istemişlerdi, kapasite artışı ÇED sürecine girdiği için Çevre Bakanlığı’ndan döndü. Onlar da yapmak istedikleri 1. taşocağının hemen ilerisinde ve köylere daha yakın bir mevkide 2. taşocağı iznini aldı. Burası da 23 hektarlık bir alan. İki ocağı birbirine bağlayacaklar. Cengiz bu işin müteahhitliğini yapıyor, burayı işaret eden de veren de devlet” dedi.

Marmara Denizi’nde oluşan beyaz tabakanın üç sebebi varmış
Marmara Denizi’nin Tekirdağ, İzmit, Yalova ve Gemlik sahillerinde deniz salyası (müsilaj) kaynaklı beyaz tabaka endişe yaratıyor. Marmara Denizi sahillerini kaplayan beyaz tabakanın nedeninin endüstri ve evsel atıklardan kaynaklı olabileceği belirtildi. Marmara Denizi’nde yaşananlara ilşkin açıklama yapan Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, şöyle konuştu:
"Marmara Denizi'ndeki en büyük sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bunun oluşmasında üç temel faktör var. Bir tanesi bu sene Marmara Denizi soğuyamadı. Suyun sıcaklığı yüksek. İkinci olarak ise Marmara Denizi'nin çevresinde 25 milyon insan yaşıyor ve müthiş bir endüstri var. Bu endüstri ve nüfusun atıklarının tamamı dolaylı ya da doğrudan Marmara Denizi'ne bırakılıyor. Bu yüzde azot fosfor yükü denilen besin elementlerinin ve besin tuzlarının miktarı yükseldi. Bir de deniz şartları durağan olduğu için bu üç şart bir araya geldiğinde bazı plankton türleri, alg türleri hızlı çoğalmaya başladılar. Mevcut azot fosfor yükünün yüksek olması ve deniz şartlarının durağan olmasına bağlı.”
Marmara Denizi’nde su yüzeyinde ortaya çıkan beyaz tabaka ile ilgili konuşan Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Sevim Yürüten de şunları söyledi:
“Marmara Denizi’nde şu an kimyasal kirlilik var demek çok doğru değil. Bilim insanlarının öyle bir açıklaması da yok. Bize gelen bir bilgi de yok. Ama tabi arıtılmamış sular denizin eko sistemini etkilediği için kirlilik bu tür aşırı olayları da meydana getirebilir. Bunlar özellikle evsel ve endüstriyel nitelikli arıtılmamış suların deşarjlarından kaynaklı olabilir. Burada ilk görülen şey suyun sıcaklığına bağlı bir plankton patlaması. Denizlerdeki mikro organizmaların aşırı beslenmesi ile yüzeye çıkması. Şu an mevcut durum bu. Bu kirliliğin 3 hafta ila 1 ay içerisinde geçeceği belirtilmekte”
Marmara Deniz’inin foseptik haline geldiğini dile getiren DOĞADER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir ise “Türkiye nüfusunun çoğu İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Trakya bölgesinde yaşıyor. Bu bölgelerin hiç birinde doğru dürüst arıtma yok. Olanlarda mikrobiyolojik arıtmalar. Türkiye’de kimyasal arıtma tesisi ise hiç yok. O nedenle Marmara Denizi atık çöplüğüne dönmüş durumda” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ve bakanlar da katıldı! Cenazedeki görüntüler tepki çekti
Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın babası Ahmet Galip Yıldırım'ın İstanbul’da düzenlenen cenazesine Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra bakanlar da katıldı. Cenazeden görüntüler paylaşan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Saray eşrafı tam kapanmada da Covid-19’dan hayatını kaybedenlerin lebalep cenazelerine katılmaya devam etti! Covid-19’dan hayatını kaybeden nice anneler, babalar, kardeşler, evlatlar yalnız uğurlandı! Herkes kanunlar önünde eşit değil mi? Siz daha mı eşitsiniz?” diye tepki gösterdi.

Thodex'in kurucusu Özer'in Tiran'da kaldığı 4 adres belirlendi
Kripto para borsasının Türkiye’deki firmalarından Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, vurgunun ardından kayıplara karıştı. TRT Haber'den Ceyda Muslu'nun haberine göre Özer, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da 4 noktada konakladı. İlk adresi Hotel Mondial olan Özer, 3 günlük rezervasyonun ücretini peşin ödedi ve 2'nci gün çıkışını yapmadan otelden kaçtı. Türkiye’de arandığı haberlerinin hızla yayılması ve İnterpol'ün de devreye girmesiyle panikleyen Faruk Fatih Özer, bu kez Tiran’daki Pazari Ri adı verilen bir semtte onu havalimanından alan şoförün evinde kaldı. İnternet üzerinden yüz yüze görüşme uygulamasını kullanarak arama yapan Özer, yeri deşifre olunca buradan da ayrılmak zorunda kaldı. Özer'in 3'üncü adresi ise Myslym Shyri oldu. Operasyonun büyümesi ve Türk polisinin devreye girmesiyle orada da uzun süre barınamayan Özer, 21 Dhjetori adlı adrese geçti. Burada da tutunamayacağını anlayınca Tiran dışına kaçtı. Halen Arnavutluk sınırları içinde olduğu ifade edilen Özer, köşe bucak aranıyor. Faruk Fatih Özer'in kaçarken götürdüğü 108 milyon dolarlık kripto varlığı soğuk cüzdanla taşımış olabileceği ifade ediliyor. Soğuk cüzdanlar, kripto paraların uzun süre saklanabildiği, internet bağlantısı olmayan dijital depolama cihazları. Özer'in, kripto varlıkları nakde dönüştürmek için mafya ile işbirliği yapabileceği de yine ifade edilenler arasında.

 "Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 34 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız Cahit Zarifoğlu'nun bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

SULTAN

Seçkin bir kimse değilim
İsmimin baş harfleri acz tutuyor
Bağışlamanı dilerim


Sana zorsa bırak yanayım
Kolaysa esirgeme


Hayat bir boş rüyaymış
Geçen ibadetler özürlü
Eski günahlar dipdiri
Seçkin bir kimse değilim
İsmimin baş harflerinde kimliğim
Bağışlanmamı dilerim


Sana zorsa yanmaya razıyım
Kolaysa affı esirgeme


Hayat boş geçti
Geri kalan korkulu
Her adımım dolu olsa
İşe yaramaz katında
Biliyorum
Bağışlanmamı diliyorum

#CahitZarifoğlu


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Star Wars Günü
Star Wars hayranlarının #StarWars kültürünü ve filmi anmak için gayri resmi olarak tatil ilan ettikleri gündür. 4 Mayıs, filmde fenomen haline gelmiş “May the force be with you - Güç seninle olsun.” repliğinin okunuşuyla ilgili yapılan kelime oyunu dolayısıyla (May the fourth be with you) “Star Wars günü” olarak kabul edilmiştir. “Luke Skywalker günü” olarak da bilinir.

Dünya Astım Günü

Astımın çok sık görülmesi nedeniyle farkındalığının artırılması amacıyla her yıl mayıs ayının ilk Salı günü “Dünya Astım Günü” olarak kutlanmaktadır. Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği olarak bu günde çeşitli etkinliklerin yanında hekim ve hastalara yönelik bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır.

Fırtına: Çiçek Fırtınası
“Çiçek fırtınası” mevsimleri yaz ve kış diye ayıran ve atalarımıza göre yaz mevsiminin başlangıcı sayılan Hıdırellez'in habercisidir. İlkbaharla birlikte ağaçların yeşerdiği ve çiçeklerin açtığı dönemdir. Bir iki gün sapmayla genelde 4-5 Mayıs günlerine denk gelir. Ortalama iki gün süren bu günlerde rüzgar şiddetlenir.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

4 Mayıs 1814 - I. Napolyon, Elba Adasının Portoferraio kasabasına vardı ve sürgün hayatı başladı.
4 Mayıs 1865 - Abraham Lincoln suikast sonucu öldürülmesinden üç hafta sonra, Springfield, Illinois'da toprağa verildi.
4 Mayıs 1904 - Panama Kanalı'nın inşasına başlandı.
4 Mayıs 1912 - İtalya, Rodos'u işgal etti.
4 Mayıs 1919 - Çin Cumhuriyeti'nde yabancı malların boykot edilmesini savunan öğrenci ayaklanması.
4 Mayıs 1924 - 1924 Yaz Olimpiyatları Paris'te başladı.
4 Mayıs 1930 - Mahatma Gandi, İngilizler tarafından tutuklandı.
4 Mayıs 1931 - Mustafa Kemal Atatürk, üçüncü kez Cumhurbaşkanı seçildi.
4 Mayıs 1932 - Al Capone, vergi kaçırma suçundan Atlanta'da hapse girdi.
4 Mayıs 1949 - İstiklal Mahkemeleri'ne ilişkin yasa yürürlükten kaldırıldı.
4 Mayıs 1953 - Ernest Hemingway, Yaşlı Adam ve Deniz adlı romanıyla Pulitzer Ödülü aldı.
4 Mayıs 1970 - ABD'de, Ohio Kent Üniversitesi'nde, ABD'nin Kamboçya'yı işgalini protesto eden öğrencilere müdahale eden güvenlik güçleri; dört öğrenciyi öldürdü, dokuzunu yaraladı.
4 Mayıs 1979 - Margaret Thatcher, İngiltere Başbakanı olarak göreve başladı. Thatcher, İngiltere tarihinin ilk kadın Başbakanı oldu.
4 Mayıs 1994 - Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail, Batı Şeria ve Gazze'de yaşayan Filistinlilere özerklik verilmesini öngören antlaşmaya imza attı.
4 Mayıs 1997 - Eurovision Şarkı Yarışması'nda, Şebnem Paker'in seslendirdiği Dinle adlı şarkı üçüncü oldu.
4 Mayıs 1997 - Irak'tan Avrupa ülkelerine gitmek isteyen 25 kişiyi taşıyan iki tekne, Ege Denizi'nde battı. 17 kişi boğuldu, yedi kişi kayboldu.
4 Mayıs 2002 - Nijerya'da bir yolcu uçağı kalkıştan hemen sonra düştü: 148 kişi öldü.
4 Mayıs 2009 - Bilge Köyü Katliamı: Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde yapılan bir düğün sırasında, düğündekilere ve aynı aileden olan insanlara ateş açıldı. Saldırıda; 3'ü hamile kadın ve 6'sı çocuk olmak üzere, toplamda 44 kişi öldü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

4 Mayıs 1006 - Hâce Abdullah Herevî, 11.yüzyılda yaşamış sufi ve din bilgini (d. 1089)
4 Mayıs 1655 - Bartolomeo Cristofori, İtalyan müzik aletleri yapımcısı ve piyanonun mucidi (ö. 1731)
4 Mayıs 1733 - Jean-Charles de Borda, Fransız matematikçi, fizikçi, sosyal bilimci ve denizci (ö. 1799)
4 Mayıs 1770 - François Gérard, Fransız ressam (ö. 1837)
4 Mayıs 1825 - Thomas Henry Huxley, İngiliz biyolog (ö. 1895)
4 Mayıs 1825 - Augustus Le Plongeon, Britanyalı amatör arkeolog, eski eserler uzmanı ve fotoğrafçı (ö. 1908)
4 Mayıs 1827 - John Hanning Speke, İngiliz kâşif (ö. 1864)
4 Mayıs 1878 - Aleksandr Tamanian, Ermeni mimar ve kent bilimci (ö. 1936)
4 Mayıs 1880 - Bruno Taut, Alman mimar (ö. 1938)
4 Mayıs 1881 - Aleksandr Kerenski, Rus politikacı (ö. 1970)
4 Mayıs 1899 - Fritz von Opel, Alman otomotiv sanayicisi (ö. 1971)
4 Mayıs 1904 - Ümmü Gülsüm, Mısırlı Arap ses sanatkârı (ö. 1975)
4 Mayıs 1922 - Eugenie Clark, Amerikalı ihtiyolog (ö. 2015)
4 Mayıs 1923 - Assi Rahbani, Lübnanlı besteci ve müzisyen (ö. 1986)
4 Mayıs 1928 - Muhammed Hüsnü Mübarek, Mısırlı politikacı ve Cumhurbaşkanı (ö. 2020)
4 Mayıs 1929 - Audrey Hepburn, Belçikalı sinema oyuncusu (ö. 1993)
4 Mayıs 1929 - Paige Rense, Amerikalı yazar ve editör (ö. 2021)
4 Mayıs 1934 - Mehmet Genç, Tarihçi.
4 Mayıs 1936 - Manuel Benitez (El Cordobés), İspanyol boğa güreşçisi.
4 Mayıs 1939 - Amos Oz, İsrailli yazar (ö. 2018)
4 Mayıs 1954 - Hayri İnönü, Siyasetçi.
4 Mayıs 1956 - Ulrike Meyfarth, Alman bayan eski yüksek atlamacı.
4 Mayıs 1964 - Muharrem İnce, Öğretmen ve siyasetçi.
4 Mayıs 1964 - Rocco Siffredi, İtalyan film aktörü, yönetmeni ve yapımcısı.
4 Mayıs 1966 - Ekrem Buğra Ekinci, Hukukçu ve akademisyen.
4 Mayıs 1967 - Haydar Zorlu, Türk asıllı Alman oyuncu.
4 Mayıs 1972 - Mike Dirnt, Amerikalı gitarist ve baterist.
4 Mayıs 1974 - Andy Khachaturian, Ermeni asıllı Amerikalı besteci ve şarkıcı.
4 Mayıs 1975 - Murat Arkın, Oyuncu.
4 Mayıs 1981 - Derya Karadaş, Oyuncu.
4 Mayıs 1983 - Brad Bufanda, Amerikalı oyuncu (ö. 2017)
4 Mayıs 1985 - Canan Dağdeviren, Fizik mühendisi.
4 Mayıs 1989 - Burcu Biricik, Dizi ve sinema oyuncusu.
4 Mayıs 1997 - Bahar Şahin, Dizi ve sinema oyuncusu.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

4 Mayıs 1481 - Karamanlı Mehmet Paşa, II. Mehmed saltanatında 1477-1481 yılları arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamı.
4 Mayıs 1506 - Hüseyin Baykara, Timur İmparatorluğu Hükümdarı ve şair (d. 1438)
4 Mayıs 1519 - Lorenzo di Piero de' Medici, Floransa yöneticisi ve Urbino Dükü (d. 1492)
4 Mayıs 1734 - James Thornhill, İngiliz ressam (d. 1675)
4 Mayıs 1811 - Nikolay Kamenski, Rus general (d. 1776)
4 Mayıs 1903 - Gotse Delçev, Bulgar devrimci (d. 1872)
4 Mayıs 1912 - Nettie Stevens, Amerikalı genetikçi (d. 1861)
4 Mayıs 1924 - Edith Nesbit, İngiliz yazar ve şair (d. 1858)
4 Mayıs 1937 - Mehmed Selim Efendi, II. Abdülhamid'in en büyük oğlu (d. 1870)
4 Mayıs 1938 - Carl von Ossietzky, Alman yazar (d. 1889)
4 Mayıs 1945 - Nadir Mutluay, Türk müftü (İstiklâl Savaşı'nda Anadolu'da çıkan iç isyanları bastırmada ve işgale direnen Türk güçlerine silah temin etmede önemli hizmetleri olan) (d. 1879)
4 Mayıs 1945 - Fedor von Bock, Alman subay (d. 1880)
4 Mayıs 1955 - George Enescu, Romanyalı besteci (d. 1881)
4 Mayıs 1955 - Louis Charles Bréguet, Fransız pilot, uçak tasarımcısı ve sanayici. Air France'nin kurucusu (d. 1880)
4 Mayıs 1962 - Cécile Vogt-Mugnier, Fransız nörolog (d. 1875)
4 Mayıs 1966 - Wojciech Brydziński, Polonyalı tiyatro, radyo ve sinema oyuncusu (d. 1877)
4 Mayıs 1972 - Edward Calvin Kendall, Amerikalı kimyager (d. 1886)
4 Mayıs 1979 - Tezer Taşkıran, Öğretmen, siyasetçi, yazar ve ilk kadın milletvekillerinden (d. 1907)
4 Mayıs 1980 - Josip Broz Tito, Yugoslavya Devlet Başkanı ve Mareşal (d. 1892)
4 Mayıs 1983 - Shūji Terayama, Japon bir senarist ve film yapımcısıydı (d. 1935)
4 Mayıs 1984 - Diana Dors, İngiliz aktris (d. 1931)
4 Mayıs 1984 - László Rásonyi, Macar Türkolog (d. 1899)
4 Mayıs 1985 - Fikri Sönmez (Terzi Fikri), Fatsa eski Belediye Başkanı (Fatsa Devrimci Yol davasından tutuklu olarak kaldığı Amasya Askerî Cezaevi'nde kalp krizi sonucu) (d. 1938)
4 Mayıs 1988 - Stanley William Hayter, Britanyalı ressam (d. 1901)
4 Mayıs 1991 - Muhammed Abdülvahab, Mısırlı şarkıcısı ve bestecisi (d. 1900)
4 Mayıs 1997 - Esin Engin, Şarkıcı ve müzisyen (d. 1945)
4 Mayıs 2001 - Leman Bozkurt Altınçekiç, ilk Türk kadın jet pilotu (d. 1932)
4 Mayıs 2009 - Dom DeLuise, Amerikalı aktör, komedyen yapımcı ve yönetmen (d. 1933)
4 Mayıs 2010 - Brita Borg, İsveçli şarkıcı (d. 1916)
4 Mayıs 2010 - Denis Obua, Ugandalı eski millî futbolcu (d. 1947)
4 Mayıs 2011 - Bernard Stasi, Fransız siyasetçi, eski bakan (d. 1930)
4 Mayıs 2011 - Sada Thompson, Amerikalı kadın tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1927)
4 Mayıs 2012 - Edward Short, İngiliz siyasetçi, İşçi Partisi milletvekili, bakan (d. 1912)
4 Mayıs 2012 - Adam Yauch, Amerikalı hip hop şarkıcısı ve yönetmen (d. 1964)
4 Mayıs 2012 - Rashidi Yekini, Nijeryalı millî futbolcudur (d. 1963)
4 Mayıs 2013 - Christian de Duve, Belçikalı sitolog ve biyokimyacı (d. 1917)
4 Mayıs 2014 - Elena Baltacha, Ukrayna asıllı İngiliz profesyonel tenisçi (d. 1983)
4 Mayıs 2015 - Ellen Albertini Dow, Amerikalı aktris (d. 1913)
4 Mayıs 2015 - Jivko Gospodinov, eski Bulgar millî futbolcu (d. 1957)
4 Mayıs 2015 - Joshua Ozersky, Amerikalı yemek uzmanı, yazar ve şef (d. 1967)
4 Mayıs 2016 - Jean-Baptiste Bagaza, Burundili asker ve siyasetçi (d. 1946)
4 Mayıs 2016 - Gültekin Çeki, Söz yazarı ve besteci (d. 1927)
4 Mayıs 2016 - Ángel de Andrés López, İspanyol aktör (d. 1951)
4 Mayıs 2017 - Victor Lanoux, Fransız oyuncu (d. 1936)
4 Mayıs 2017 - Timo Mäkinen, Finlandiyalı otomobil yarışçısı (d. 1938)
4 Mayıs 2018 - Nasır Çeşm Azer, İranlı piyanist, besteci ve aranjör (d. 1950)
4 Mayıs 2018 - Renate Dorrestein, Hollandalı feminist, gazeteci ve yazar (d. 1954)
4 Mayıs 2018 - Catherine Godbold, Avustralyalı aktris (d. 1974)
4 Mayıs 2018 - André Le Dissez, Fransız erkek bisiklet yarışçısı (d.1929)
4 Mayıs 2018 - Abi Ofarim, İsrailli müzisyen, şarkıcı ve dansçı (d. 1937)
4 Mayıs 2018 - Alexander Tschäppät, İsviçreli siyasetçi (d. 1952)
4 Mayıs 2019 - Rachel Held Evans, Amerikalı gazeteci, köşe ve blog yazarı (d. 1981)
4 Mayıs 2019 - Terje Moe Gustavsen, Norveçli siyasetçi ve bakan (d. 1954)
4 Mayıs 2019 - Prospero Nograles, Filipinli siyasetçi ve hukukçu (d. 1947)
4 Mayıs 2020 - Aldir Blanc, Brezilyalı gazeteci, şarkıcı, söz yazarı ve müzisyen (d. 1946)
4 Mayıs 2020 - Necef Deryabenderi, İranlı yazar ve çevirmen (d. 1929)
4 Mayıs 2020 - Motoko Fujishiro Huthwaite, Güzel Sanatlar Amerikalı öğretmen (d. 1927)
4 Mayıs 2020 - Flávio Migliaccio, Brezilyalı aktör, film yönetmeni ve senarist (d. 1934)
4 Mayıs 2020 - Anna Mohr, İsveçli arkeolog (d. 1944)
4 Mayıs 2020 - Lorne Munroe, Kanadalı-Amerikalı çellist (d. 1924)
4 Mayıs 2020 - Froilan Tenorio, Amerikalı siyasetçi ve bürokrat (d. 1939)
4 Mayıs 2020 - Dragan Vučić, Makedon besteci, şarkıcı, bas gitarist, hayırsever ve TV sunucusu (d. 1955)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Salı.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?