Alaçatı Port inşaatına karşı imza kampanyası başlatıldı

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 114. kuruluş yıldönümü.
Tüm Fenerbahçelilerin bu özel gününü kutluyorum. (Ben de dahil.)

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Temel uçaktayken yanındaki adam panikle:
-"Uçak düşüyor." demiş Temel'e.
Temel cevap vermiş:
-"Sana ne, babanun mali mudur?"

“Günün Sözleri” olarak 58 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Abdülhak Şinasi Hisar kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Gerçi hayat, kitaplara sığmayacak kadar geniştir fakat tekrarlarla doludur."

"İnsanların çoğu daima konuşurlar. Söz fırsatını hiç bir gün kaybetmezler. Fakat asıl sözleri söylemek fırsatını hiç bir gün bulamazlar. Bütün bir ömür içinde, mühim sözleri ya bir iki kere söylemiş olur, yahut hiç bir defa söylememiş olurlar."

"Kim bilir, kim diyebilir ki delilikteki usluluk nerde biter, usluluktaki delilik nerde başlar?"

"Dünya böyle kendilerini hâlâ daha ihtiyar saymayan yaşlanmış çocuklarla, eski zaman gençleriyle doludur. İhtiyarlığımızı kendi vücudumuzda his ve kendi gözlerimizle teşhis ederek, kendi idrakimizle kabul etmemiz pek güçtür."

"Yaşadıkça kendi kabuğunu yetiştiren sümüklü böcek gibi talihimizi biz kendimiz öreriz. Talihimiz bizi tamamlıyan kendi varlığımız, kendi kurduğumuz bir ikinci vücudumuzdur ki herkese küserek bunun içine çekilmeyi severiz."

Şuraya da "İç Huzuru ve Mutluluğu Yakalamanın Yolları"ndan birini bırakayım:

İç huzuru için şükredin. İstediğiniz her şeye sahip olamasanız da sahip olduklarınız için şükretmeyi unutmayın. Çünkü şükretmek sizi daha mütevazı ve bilge kılar. Şükretmek aynı zamanda, hayatın kötü yanlarına yoğunlaşmaktansa, iyilik ve iç huzuru odaklı yaşamanın en iyi yoludur.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

İçtiğimiz sular 3 milyar yaşındadır.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
AKP'li belediyeden 57 milyon liralık ihale oyunu: ‘Belediye başkanı bunu beğendi’
AKP’li Şahinbey Belediyesi’nin 2020 yılında yaptığı 15 tane ihaleyi ya tek katılımcıyla ya da diğer katılımcıları eleyip tek teklife düşürerek yaptığı ortaya çıktı. Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak'ın haberine göre; ihalelerin toplam tutarı ise 57 milyon lirayı buldu. Kurban Bayramı için dağıtılacak poşetlerin alım ihalesi, üç ayrı parçaya bölündü ve tek firmaya verildi. Doğrudan temin ihalelerinin çoğu aynı firmaya gitti. İlçe belediyesinin denetim komisyonu üyesi Uğur Kalkan, denetim için resmi görevli olmasına karşın 32 sorusuna yanıt alamadığını ve belgelere ulaşamadığını açıkladı. Şahinbey İlçe Belediyesi’nin 2020 yılı denetim raporu tamamlandı. CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan, rapora 8 sayfadan oluşan bir muhalefet şerhi düştü. Şerh raporunda, 2020 ile başlayan ve açık kaynaklarda yer alan 15 ihalenin ya tek katılımcı ya da diğer katılımcılar elenerek geçerli teklif sayısı 1’e düşürülerek yapıldığı tespit edildi. Raporda, “Yeterli rekabet ortamı oluşmamıştır. Bu ihalelerin toplamı 57 milyon liranın üzerindedir. Bundan sonra yapılacak olan ihalelerde daha çok katılımın sağlanması noktasında çalışmalar yapılması belediye yararınadır” denildi. Komisyona getirilen evrakların giriş kaydı olduğu ancak ayrıntıların evraklarda yer almadığına dikkat çekilen şerh raporunda, “Belediyeyeye teslim edilen malzemelerin takibi konusunda daha sıkı bir çalışma yapılması gerekmektedir. 2024/24 numaralı 59 bin liralık geri dönüşüm filmine ilişkin herhangi bir ihale usulüne ve bilgiye rastlanılmamıştır. ‘Belediye başkanı bunu beğendi’ şeklinde bir cevap verilmiştir” ifadeleri kullanıldı. Raporda yer alan bir diğer çarpıcı tespit ise şöyle: “Belediye tozşeker ve küp şeker alımı ihalesi tutar doğrudan temin sınırını aştığı için bölündü.” İhalelere ilişkin Cumhuriyet’e değerlendirme yapan Uğur Kalkan, doğrudan temin yönteminde birçok ihalelerin bölündüğünü gözlemdiğini anlattı. Kalkan, “Zeytinyağı alım ihalesi için önce açık ihaleye çıkılıyor. Süreç devam ederken ihale iptal edilmeden rakamlar bölünerek doğrudan temin yapılıyor. Doğrudan temin bittikten sonra açık ihale iptal ediliyor. Belediye yönetimi istiyor ki kimse soru sormasın, kimse belediye ile ilgili bir konunun peşine düşmesin. Hatta bu konudaki rahatsızlıklarını benim bir meclis üyesi gibi değil de bir müfettiş gibi çalıştığımı ifade ederek meclis toplantısında gündeme getirdiler. Şahinbey Belediyesi, meclis tutanaklarında konuşmaları yazamıyor. Belediye, meclis toplantılarını ve ihaleleri canlı yayımlasın” dedi.

Alaçatı Port inşaatına karşı imza kampanyası başlatıldı
İzmir Çeşme'deki Alaçatı Port inşaatına tepkiler sürüyor. Alaçatı Sulak Alanı'ndaki Alaçatı Port inşaatına ve doğa katliamına karşı TKP İzmir Çeşme Semt Evi tarafından bir imza kampanyası başlatıldı. İmza kampanyasında, bir yandan salgın bahanesiyle kısıtlamalar ve yasaklamalar devam ederken, bir yandan da inşaatın ara vermeden devam ettirildiği vurgulandı. Çeşmelilerin yoğun tepkisini çeken inşaata karşı, TKP Çeşme Örgütü tarafından Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı'na daha önce de suç duyurusunda bulunulmuş ve sorumlular hakkında hukuki işlem yapılması talep edilmişti.

Televizyon kanallarına 'lebaleb' talimatı ortaya çıkan RTÜK Başkanı Şahin kendini böyle savundu
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, CHP'nin RTÜK üyesi İlhan Taşçı'nın ortaya çıkardığı televizyon kanallarına  gönderdiği 'lebaleb' talimat hakkında açıklama yaptı. CHP'nin RTÜK üyesi İlhan Taşçı, "RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bugün televizyon kanallarının yöneticilerine özel hattan bir 'talimat' gönderdi. Televizyonların lebaleb görüntüleri kullanmamaları; bunun yerine 'boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması' istendi! Stadlar, kongreler gösterilmeyecek!" ifadelerini kullanmıştı. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
"Görevimiz gereği çok açık ve sade bir dille yaptığımız yapıcı hatırlatmayı çarpık zihniyetle manipüle etmek tam da sahibine yakıştı. Sokaklar ve gündem boş olunca malum art niyetli zihniyet de mal bulmuş mağribi gibi üzerine atladı. Çok yazık. Hatırlatmamızın amacı, sağlığımız için milletçe büyük emek verdiğimiz tam kapanma dönemini hakkıyla sonlandırmaya katkıda bulunmaktır. Tüm yıldırma çabalarına rağmen işimizi layıkıyla yapmaya devam edeceğiz"
RTÜK tarafından, medya kuruluşları temsilcilerine mesaj gönderildi. Televizyonlarda yayınlanan bazı görüntülerin arşiv niteliğinin belirtilmeden yayınlandığının tespit edildiği belirtilen uyarıda şöyle denildi:
"Özellikle tam kapanma döneminde, başta haber bültenleri olmak üzere birçok programda arka planda kalabalık görüntülerin yer alması, insanların kurallara uymadığına ve kolluk kuvvetlerinin de görevlerini yerine getirmediğine dair bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermektedir.
Bilindiği üzere 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 8'nci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde '…görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur.' hükmü yer almaktadır.
Bu sebeple tüm milletçe büyük fedakarlıklarla yürüttüğümüz tam kapanma dönemini sağlıklı bir şekilde sonuçlandırmak için yapılan yayınlarda, kalabalık görüntülerin yerine boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması hususunda hassasiyet gösterilmesi ve zaruri durumlarda ise görüntülerin arşiv niteliğinde olduğunun mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Gereğini rica eder, iyi çalışmalar dileriz."

Bakan Koca'dan 'Kapanmadan sonra tam açılma mı olacak?' sorusuna yanıt
17 günlük kapanma kararına ilişkin tartışmalar sürerken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, süreç sonunda nasıl bir uygulama olacağına ilişkin açıklamada bulundu. Hürriyet'ten Abdulkadir Selvi'ye konuşan Koca, "Sayın Cumhurbaşkanımız 5 binin altı gibi bir hedeften söz ettiler. Ben bu sayının bayram sonrasında olabileceğine inanıyorum" derken, "Tam kapanmadan sonra tam açılma mı olacak? Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?" sorusuna ise, "Bunun dengeli bir süreç olmasını ama pratik hayatı da zorlayan bir süreç olmaması için kontrollü geçişin daha anlamlı olacağını düşünüyorum" yanıtını verdi. Koca, "Önümüzdeki dönemin tedbirlere uyumla birlikte ve yoğun aşılamayla daha kontrollü, daha dengeli, salgının etkisinin daha azaldığı bir döneme geçeceğimize inanıyorum. Yaz dönemi bunun mümkün olduğunu düşünüyorum. Vaka sayılarının bayram sonrası belli bir düzeye doğru iniş göstermesi ve bunun devamında kontrollü bir geçiş dönemiyle sürdürülmesi ve Haziran sonunda 40 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılamasını sağlamakta kararlıyız. Devamında 18 yaş üstünü aşılamayı sağlayabilirsek, yaz döneminin daha kontrollü geçeceğine inanıyorum" diye konuştu.

Bilim kurulu üyesinden olasılıklı 'rahatlama tarihi'
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüse ilişkin önümüzdeki süreçte olasılıklı bir 'rahatlama tarihi' verdi. DHA'da yer alan habere göre, İlhan, "Tam kapanma dönemi yaşıyoruz, bununla beraber rakamlar iyi bir düzeye gelirse, kurallara uyum devam ederse, Sağlık Bakanının dediği gibi 40 yaş altı vatandaşların aşılanması haziran sonuna kadar, 20 yaş üzeri gençlerimizin aşılanması güz döneminde gerçekleşirse, hedeflenen grubun aşılanması gerçekleşirse, güz döneminde daha iyi zamanlar görebiliriz, bunun için de belki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı iyi bir tarih olarak düşünebiliriz" dedi. İlhan, "Bu şöyle düşünülmemeli; örneğin 'ekim sonuna geldiğimize herkes maskeyi çıkaracak, fiziksel mesafeye uymayacağız, kalabalıkta bir araya geleceğiz' anlamına gelmiyor. Daha belki rahat olabileceğimiz, en azından ailemizi ziyaret edebileceğimiz, kurallara uyarak sosyal mekanlarda bir arada olabileceğimiz, çocuklarımızın okuluna devam edebileceği zamanlar olabilir düşüncesindeyim" diye konuştu.

Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil’den test sayısı eleştirisi
Sağlık Bakanlığı’nın her gün açıkladığı corona virüsü tablosuna göre son günlerde test sayısında düşüş gözleniyor. Tabloya göre 28 Nisan’da 283 bin 261 test, 29 Nisan’da 278 bin 108 test, 30 Nisan’da 265 bin 287 test ve bugün 242 bin 194 corona testi yapıldı. Gelişmelerin ardından SÖZCÜ yazarları Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil, sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulundu.
Günlük yapılan test sayısındaki düşüşü değerlendiren Yılmaz Özdil, “Test sayısı her gün azalıyor, ufak ufak indirip hiç test yapmazsak, bayramda salgın biter hayırlısıyla” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın corona aşısı açıklamalarına da değinen Özdil, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:
* Fahrettinden masallarda dün: Aşı tedarikinde sıkıntımız var
* Asrın liderimiz dün: Aşı tedarikinde sıkıntımız yok
* Fahrettinden masallarda bugün: 240 milyon aşı geliyor
Uğur Dündar da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Test sayısını azaltarak vakaları düşük göstermeye çalışmak yerine hiç test yapmayın, hiç vaka olmasın!..” dedi.

Sokağa çıkma yasağında tribünler doldu; korona stada giremedi!
TFF 1. Lig'de GZT Giresunspor'un Akhisarspor'u 3-0 yenerek son haftaya avantajla girdiği maçta ilginç görüntüler yaşandı. Koronavirüs salgının yoğun biçimde hissedildiği Giresun'da sokağa çıkma kısıtlaması - tam kapanma - ve seyirci yasağı olmasına rağmen Giresunspor-Akhisar maçını binlerce kişi izledi. Giresunspor kulübü maçı izleyenleri sağlık çalışanı olarak duyursa da takım kaptanı Eren Tozlu başta olmak üzere verdikleri demeçlerle, "seyirci olayını" bir anlamda kabul ettiler. Maç bitiminde bir hayli üzgün olduğu gözüken Akhisarspor Teknik Direktörü Mustafa Ati, "Sokağa çıkma yasağında 5 bin kişi vardı sahada. Bunun hesabını kim verecek? Sayın Vali, belediye başkanı ve spor bakanımız bu konuda ne diyecekler" ifadesini kullandı.

Sağlık işçisi Tayfun Yıldız koronavirüsten hayatını kaybetti
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Tekirdağ Devlet Hastanesi’nde görev yapan sağlık işçisi Tayfun Yıldız’ın Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Yaşamını yitiren sağlık çalışanının ailesine ve tüm sağlık camiasına başsağlığı dileyen TTB, duyuruyu yaptığı sosyal medya paylaşımında “Öfkeliyiz çünkü ölüyoruz” etiketine yer verdi.

 "Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 8 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 90. doğum günü olan Sait Maden'in bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

BEKLENTİ

Seviyoruz burayı. Çökük omuzlu,
sarkık bıyıklı
balıkçılar köyü burası. Alınlarına
kasketlerini indirip
sabahtan akşama dek, put gibi
ufku gözetleyen adamlar
arasında geçiyor günlerimiz. Köy
titiz testeresi altında
ağustos böceklerinin. Sıska kediler,
midye kabuklarıyla örtülü dar sokaklar,
ve kıyı boyunca
sarkan ağlar taş direklerden...
Deniz
kahvenin duvarına yaslanıp
yorgunluk çıkarıyor bütün gün
bizimle birlikte, asma altında.
Ne gelen var
ne giden... Yarım
bir kürekle bir kırık tahta parçası
vurdu sabahleyin kıyıya. Eve dönerken
ufak bir yıldız bulduk
iskelenin az ötesinde. Kim bilir
göğün neresinden düşmüş
kimin yıldızıydı; sarısabırlar
arasında kara, kirpiksiz
bir göz gibi
bize bakıp duruyordu. Ve
akşama doğru
gölgemsi bir şey geçti sokaktan,
aşıp çitleri
gözden yitiverdi çitlembiğin orada.
Oğlum! kapatsana kapıyı,
gök girmesin içeriye, deniz çekilsin,
yeter, hışırdamasın ağaç.
Ört pencereleri, duymuyor musun,
bir şey debeleniyor yerde
aşağıda
umut gibi mi desem,
ağıt gibi mi desem
ne idüğü belirsiz bir şey. Ne mi bu sesler?
Ne olsun oğlum,
kanatsız kırlangıçlar düşüyor
sessizliğin sığ çamuruna.

Peki ama ne bekliyoruz?
Kim gelecek oltadan, paraketeden,
ığrıptan,
gece, deniz, gök,
cehennemin dibinden ya da?

#SaitMaden

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Kaynarca'nın Kurtuluş Günü:
3 Mayıs 1921 tarihi Sakarya'nın Kaynarca ilçesinden Yunan birliklerinin geri çekildiği tarihtir. Kaynarca ilçesinin 100. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

Türkçülük Günü
“Türkçülük Günü” 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmadan sonra yaşanan "Ankara Nümayişi"nin anıldığı gündür. İlk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız başta olmak üzere toplam 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır. Daha sonraki yıllarda da devam eden bu kutlamalar “Türkçülük Günü” adını almıştır.
H.Nihal Atsız o dönemin başbakanı Şükrü Saraçoğlu'na 1 Mayıs 1944 tarihinde Orhun dergisinde yazdığı açık mektupta “devletin içine komünist kadroların yerleştirildiğini düşündüğünü belirtip bazı isimleri şikayet etmiştir. Bu isimler arasında Ahmed Cevad Emre, Sabahattin Ali, Sadrettin Celal Antel ve Hasan Âli Yücel de vardır. Bu açık mektupta yer alan hakaret içeren yazılar nedeniyle Sabahattin Ali, Hüseyin Nihal Atsız hakkında dava açar. 3 Mayıs 1944 yılında dava başlar. Bu sırada H.Nihal Atsız'a destek vermek isteyen Turancı gençler, Ankara Ulus Meydanı'na İstiklal Marşı okuyarak yürüyüşe geçerler. Başbakanla görüşmeleri kabul edilmeyen gençler, güvenlik güçleri tarafında gözaltına alınmıştır. Bu gösterilerde tutuklanan gençlerin sayısı 165 olarak belirtilir. “Ankara Nümayişi” olarak anılan bu olay sonrası 65 oturum süren davada toplam 23 sanık yargılanmıştır. 29 Mart 1945 Perşembe günü verilen kararla 13 sanık beraat etmiş, 10 sanık hakkında 10 yıla kadar uzanan değişik hapis ve sürgün cezaları verilmiş, öteki sanıklar beraat etmiştir. Aralarında Hüseyin Nihal Atsız ve üsteğmen Alparslan Türkeş’in de bulunduğu 10 kişi 26 Ekim 1945'e kadar tutuklu kalmıştır.

Dünya Basın Özgürlüğü Günü
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1993 yılında aldığı bir karar ile 3 Mayıs gününün tüm dünyada “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiştir.
Bugünün kutlanmasındaki amaç; basının demokrasiyi korumaktaki rolünü vurgulamak, etik gazeteciliği ön plana çıkarmak ve dünyada basının aşırı sansür edildiği ülkelere bir mesaj göndermektir. Bunun yanında gün boyu çeşitli organizasyonlar ile görevini yaparken öldürülen gazetecileri anılmakta ve yetkililere sorumlulukları hatırlatılmaktadır.
Gazetecilerin ağır baskı altında olduğu zamanlardan geçiyoruz.
Haberin özgürce ve korkusuzca yazılıp paylaşılabildiği bir toplum olacağımız günler umuduyla başta cesurca haber yapmaya devam eden gazeteciler olmak üzere tüm basın mensuplarının Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyorum.

Dünya Elektrik-Elektronik Mühendisleri Günü
Dünya Elektrik-Elektronik Mühendislerinin birlik ve beraberlik içinde olması amacıyla Her yıl Mayıs ayını 3 ünde kutlanan bir gündür.
Tüm Elektrik-Elektronik Mühendislerinin “Dünya Elektrik-Elektronik Mühendisleri Günü” kutlu olsun.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

3 Mayıs 1907 - Fenerbahçe Spor Kulübü kuruldu.
3 Mayıs 1920 - TBMM'nin ilk Bakanlar Kurulu oluşturuldu. İcra Vekilleri Heyeti, Mustafa Kemal Başkanlığında ilk toplantısını yaptı.
3 Mayıs 1934 - Kayseri Uçak Fabrikası'nda yapılan ilk parti altı avcı uçağından biri, 50 dakikalık bir uçuşla, Kayseri'den Ankara'ya geldi.
3 Mayıs 1935 - Türk Hava Kurumu bünyesinde, "Türkkuşu" adıyla kurulan uçuş okulu faaliyete geçti.
3 Mayıs 1937 - Amerikalı yazar Margaret Mitchell'in yazdığı Rüzgâr Gibi Geçti romanı, Kurgu dalında Pulitzer Ödülü kazandı.
3 Mayıs 1944 - 3 Mayıs Olayları anıldı ve Türkçülük Bayramı ilan edildi
3 Mayıs 1947 - Japonya'da, II. Dünya Savaşı sonrasında yeni hazırlanan Japon Anayasası yürürlüğe girdi.
3 Mayıs 1950 - Ali Naci Karacan'ın kurduğu, Milliyet gazetesi yayın hayatına başladı.
3 Mayıs 1951 - Demokrat Parti, Meclis Grubunda din eğitiminin genişletilmesi istendi.
3 Mayıs 1956 - Gima Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Şirketi kuruldu.
3 Mayıs 1960 - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cemal Gürsel, Hükûmeti uyarmak için, Millî Savunma Bakanı Ethem Menderes'e mektup gönderdi.
3 Mayıs 1968 - Paris Sorbonne Üniversitesi'nde çıkan isyan, 1 aydan fazla sürdü ve Fransa'nın geneline yayıldı. Sonuçta Meclis feshedildi, pek çok sivil ve polis hayatını kaybetti.
3 Mayıs 1969 - Yargıtay Başkanı İmran Öktem'in Ankara Maltepe Camii'nde yapılan cenaze töreninde; kalabalık bir grup, cenaze namazının kılınmasını engellemeye çalıştı ve cami görevlileri, görevlerini yerine getirmekten kaçındı.
3 Mayıs 1972 - Ankara-İstanbul seferini yapan DC-9 tipi "Boğaziçi" adlı yolcu uçağı, 61 yolcu ve 5 mürettebatı ile birlikte, dört eylemci tarafından Sofya’ya kaçırıldı.
3 Mayıs 1972 - Ortadoğu Gazetesi yayın hayatına başladı.
3 Mayıs 1973 - Chicago'daki Sears Kulesi (Willis Kulesi)'nin inşaatı tamamlandı ve dünyanın en yüksek kulesi olarak tescillendi. (Bugün halâ ABD'nin en yüksek, dünyanın ise 5. en yüksek binasıdır)
3 Mayıs 1978 - Tarihte ilk kez bir bilgisayar ağı üzerinden yığın mesaj gönderildi. Sonradan spam adı verilecek olan bu ticari reklam mesajları, ABD'de o zaman kullanılan Arpanet ağı üzerindeki her adrese gönderilmişti.
3 Mayıs 1979 - Margaret Thatcher, İngiltere Başbakanı seçildi. Thatcher, İngiltere tarihinin ilk kadın Başbakanı oldu.
3 Mayıs 1986 - Çernobil nükleer kazası sonrası oluşan radyoaktif bulutların, Türkiye'ye de ulaştığı ve bazı bölgelerde radyasyonun yedi kat arttığı açıklandı.
3 Mayıs 1989 - Türkiye Kupası çeyrek final 2. maçında, Fenerbahçe, 3-0'lık skorla, ilk yarı geriye düştüğü Galatasaray maçından, ikinci yarı, 4-3'lük galibiyetle ayrıldı.
3 Mayıs 1993 - Birleşmiş Milletler, 20 Aralık 1993'te, her yıl 3 Mayıs'ın, Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.
3 Mayıs 1997 - Flash TV, İstanbul stüdyosu silahlı bir grup tarafından basıldı.
3 Mayıs 2008 - Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi'nin yayınladığı bir rapora göre, 2007 yılında 65 gazeteci öldürüldü. Geçen 15 yılda öldürülen yaklaşık 500 gazetecinin, sadece 75'inin katilleri bulundu. Rapora göre, dünyada gazeteciler için en tehlikeli bölgeler; Irak, Sierra Leone ve Somali.


Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

3 Mayıs 1469 - Niccolò Machiavelli, İtalyan yazar ve politikacı (ö. 1527)
3 Mayıs 1620 - Bogusław Radziwiłł, Leh prens (ö. 1669)
3 Mayıs 1661 - Antonio Vallisneri, İtalyan tıp doktoru, doktor ve doğabilimci (ö. 1730)
3 Mayıs 1678 - Amaro Pargo, İspanyol korsan (ö. 1747)
3 Mayıs 1761 - August von Kotzebue, Alman oyun yazarı ve yazar (ö. 1819)
3 Mayıs 1849 - Bernhard von Bülow, Almanya Şansölyesi (ö. 1929)
3 Mayıs 1898 - Golda Meir, İsrail'in ilk kadın Başbakanı (ö. 1978)
3 Mayıs 1903 - Bing Crosby, Amerikalı şarkıcı ve oyuncu (ö. 1977)
3 Mayıs 1903 - Georges Politzer, Fransız marksist yazar ve felsefeci (ö. 1942)
3 Mayıs 1906 - Mary Astor, Amerikalı oyuncu (ö. 1987)
3 Mayıs 1919 - Pete Seeger, Amerikalı insan hakları savunucusu ve şarkıcı (ö. 2014
3 Mayıs 1921 - Sugar Ray Robinson, Amerikalı boksör (ö. 1989)
3 Mayıs 1930 - Luce Irigaray, Fransız feminist teorisyen, psikanalizci ve edebiyat kuramcısı
3 Mayıs 1931 - Aldo Rossi, İtalyan mimar ve tasarımcı (ö. 1997)
3 Mayıs 1931 - Sait Maden, Şair, çevirmen, yayıncı, ressam, fotoğrafçı ve grafik tasarımcısı (ö. 2013)
3 Mayıs 1933 - James Brown, Amerikalı şarkıcı (ö. 2006)
3 Mayıs 1933 - Steven Weinberg, Amerikalı fizikçi.
3 Mayıs 1934 - Jahn Otto Johansen, Norveçli gazeteci, editör, muhabir ve yazar (ö. 2018)
3 Mayıs 1938 - Ömer Abdurrahman, Mısırlı İslami önder (ö. 2017)
3 Mayıs 1942 - Věra Čáslavská, Çek jimnastikçi (ö. 2016)
3 Mayıs 1945 - Arleta, Yunan müzisyen (ö. 2017)
3 Mayıs 1949 - Alain Lacabarats, Fransız hukukçu.
3 Mayıs 1950 - Mary Hopkin, Galli folk şarkıcısı.
3 Mayıs 1954 - Serruh Kaleli, Hukukçu ve Anayasa Mahkemesi Üyesi.
3 Mayıs 1959 - Roger Agnelli, Brezilyalı bankacı, şirket yöneticisi ve iş insanı (ö. 2016)
3 Mayıs 1961 - Leyla Zana, Kürt kökenli siyasetçi.
3 Mayıs 1971 - Mehmet Aycı, Şair ve deneme yazarı.
3 Mayıs 1971 - Wang Yan, Çinli yürüyüşçü.
3 Mayıs 1982 - Ayçin İnci, Dizi ve sinema oyuncusu.
3 Mayıs 1987 - Damla Sönmez, Oyuncu.
3 Mayıs 1993 - Nilay Deniz, Oyuncu, model ve manken.


Bugün kimler ölmüş derseniz?

3 Mayıs 762 - Xuanzong, Çin'in Tang Hanedanı'nın yedinci imparatoru (d. 685)
3 Mayıs 1270 - IV. Bela, 1235'ten 1270'e kadar Macaristan ve Hırvatistan Kralı (d. 1206)
3 Mayıs 1481 - Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı İmparatorluğu'nun 7. Padişahı (İstanbul'u fetheden) (d. 1432)
3 Mayıs 1570 - Pietro Loredan, 26 Kasım 1567–3 Mayıs 1570 döneminde Venedik Cumhuriyeti'ne "Doçe" unvanı ile devlet başkanlığı yapan 84'uncu düka (d. 1482)
3 Mayıs 1758 - Papa XIV. Benedictus, 17 Ağustos 1740 ile 3 Mayıs 1758 arasında papa (d. 1675)
3 Mayıs 1856 - Adolphe Adam, Fransız besteci (d. 1803)
3 Mayıs 1923 - Ernst Hartwig, Alman astronom (d. 1851)
3 Mayıs 1925 - Clément Ader, Fransız havacı (d. 1841)
3 Mayıs 1951 - Homero Manzi, Arjantinli şair, politikacı, senarist ve film yönetmeni (d. 1907)
3 Mayıs 1959 - Zeki Kocamemi, Ressam (d. 1900)
3 Mayıs 1961 - Maurice Merleau-Ponty, Fransız filozof (d. 1908)
3 Mayıs 1963 - Abdülhak Şinasi Hisar, Şair ve yazar (d. 1887)
3 Mayıs 1969 - Zakir Hüseyin, Hindistan'ın 3. Cumhurbaşkanı (d. 1897)
3 Mayıs 1969 - Karl Freund, Alman görüntü yönetmeni ve yönetmen (d. 1890)
3 Mayıs 1970 - Cemil Gürgen Erlertürk, Futbolcu ve pilot (d. 1918)
3 Mayıs 1975 - Ecvet Güresin, Gazeteci ve siyasetçi (d. 1919)
3 Mayıs 1976 - David Bruce, Amerikalı film oyuncusu (d. 1914)
3 Mayıs 1981 - Nargis, Hint sinema oyuncusu (d. 1929)
3 Mayıs 1987 - Dalida, Mısır doğumlu İtalyan şarkıcı (Fransa'da yaşadı ve öldü) (d. 1933)
3 Mayıs 1991 - Jerzy Kosiński, Polonya asıllı Amerikalı yazar (d. 1933)
3 Mayıs 1997 - Narciso Yepes, İspanyol klasik gitar sanatçısı (d. 1927)
3 Mayıs 1999 - Gene Sarazen, Amerikalı golfçü (d. 1902)
3 Mayıs 2002 - Mehmet Keskinoğlu, Şair, tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı (d. 1945)
3 Mayıs 2004 - Anthony Ainley, İngiliz oyuncu (d. 1932)
3 Mayıs 2006 - Karel Appel, Hollandalı ressam ve heykelci (d. 1921)
3 Mayıs 2008 - Leopoldo Calvo-Sotelo, İspanyol siyasetçi ve eski İspanya başbakanı (d. 1926)
3 Mayıs 2012 - Jale Derviş, Kıbrıs Türkü müzisyen ve piyanist (d. 1914)
3 Mayıs 2013 - Cedric Brooks, Jamaikalı müzisyen ve saksafoncu (d. 1943)
3 Mayıs 2014 - Gary Becker, Amerikalı sosyolog ve ekonomist (d. 1930)
3 Mayıs 2015 - Revaz Çheidze, Sovyet Gürcü film yönetmeni (d. 1926)
3 Mayıs 2016 - Abel Fernandez, Amerikalı oyuncu (d. 1930)
3 Mayıs 2016 - Marianne Gaba, Amerikalı oyuncu, manken ve playboy güzeli (d. 1939)
3 Mayıs 2016 - Kaname Harada, Japon savaş pilotu (d. 1916)
3 Mayıs 2017 - Mişel bin Abdülaziz el-Suud, Suudi Arabistan Kraliyet ailesi üyesi prens, iş adamı ve siyasetçi (d. 1926)
3 Mayıs 2017 - Daliah Lavi, İsrailli aktris, şarkıcı ve modeldir (d. 1942)
3 Mayıs 2017 - Yumeji Tsukioka, Japon aktris (d. 1922)
3 Mayıs 2018 - Afonso Dhlakama, Mozambikli siyasetçidir (d. 1953)
3 Mayıs 2018 - David Pines, Amerikalı fizik profesörüydü (d. 1924)
3 Mayıs 2019 - Gorō Shimura, Japon matematikçi ve akademisyen (d. 1930)
3 Mayıs 2020 - Selma Barkham, İngiliz-Kanadalı kadın coğrafyacı ve tarihçi (d. 1927)
3 Mayıs 2020 - Ömer Döngeloğlu, Tokatlı ilahiyatçı ve yazar (d. 1968)
3 Mayıs 2020 - Rosalind Elias, Amerikalı opera sanatçısı (d. 1930)
3 Mayıs 2020 - John Ericson, Alman-Amerikalı tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur (d. 1926)
3 Mayıs 2020 - Dave Greenfield, İngiliz klavyeci, şarkıcı ve söz yazarı (d. 1949)
3 Mayıs 2020 - Tendol Gyalzur, Tibetli-İsviçreli, Tibet'te ilk özel yetimhaneyi kurmasıyla tanınan hümanist (d. 1951)
3 Mayıs 2020 - Mohamed Ben Omar, Nijerli politikacı (d. 1965)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?