Kılıçdaroğlu'ndan CHP'li başkanlara 'askıda defter' talimatı

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Köyün birine genç bir imamın tayini çıkmış. İmam bu köyde bir kızla tanışıp kıza aşık
olmuş. Durumu cemaateki bir kaç kişiye açmış ve ne yapması gerektiğini
sormuş. Onlar da "Kızın babası aşırı solcudur. İmama asla kız vermez." demişler. Ama imam
dinlememiş. Almış eline çikolatasını, çiçeğini, kızın kapısına gitmiş kızı istemeye. Kızın babası imamı
evden kovmuş. İmam çaresiz evine gelmiş. Sabah olduğunda ezan okumak için camiye gitmiş ve
şöyle seslenmiş minareden:
-"Şimdi bu ezanı sevip de kavuşamayanlar için okuyorum."

“Günün Sözü” olarak 6 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız İngiliz yazar Ruth Rendell'ın kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Ruhla karşılaştırıldığında bedeni sıkıcı buluyorum; ruh, bu dünyadaki en ilginç şeydir."

"Alay, en düşük zeka biçimidir."

"İyi bir kitap, yetkin bir ruhun en değerli yaşam kaynağıdır."

“Bencillik, insanın gönlünce yaşaması değil, başkalarının da onun istediği gibi yaşamalarını beklemesidir.”

"Evliliğe inanmıyorum ama aklım çelindi bir kere. Evlilik, gerçekten de bir ölüm makinesi tarafından yutulmanın ilk aşaması."

Şuraya da "İç Huzuru ve Mutluluğu Yakalamanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Kendinizi sevin. Kalbinizi açmanın en kestirme yolu, hiç kuşkusuz kendinizle barışık olmaktır. Kendinize karşı geliştirdiğiniz suçlama, pişmanlık ve güvensizlik gibi duygular zaman içinde başka insanlara ve hayatınızın akışına da yansır. Bu yüzden diyebiliriz ki, dünyaya güzel bir enerji yollamanın en temel adımı kendini olduğu gibi kabullenip sevebilmektir.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Otomobil sayısı insan sayısından 3 kat daha hızlı artmaktadır.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

Millet İttifakı, Cumhur İttifakı'nı geride bıraktı

MetroPOLL Araştırma şirketinin, ‘Türkiye’nin Nabzı’  araştırmasının nisan sonuçları yayımlandı.
Araştırmacılara katılımcılara, "Hangi ittifaka daha yakınsınız? AK Parti ve MHP'nin yer aldığı Cumhur İttifakı mı? CHP ve İYİ Parti'nin yer aldığı Millet İttifakı mı?" sorusu yöneltildi. Kararsızlar dağıtıldığında Millet İttifakı'nın oy oranı yüzde 46,1 olurken, Cumhur İttifakı'nın oranı 42,8 oldu. 'Fikrim yok/Cevap yok' diyenlerin oranı ise yüzde 11,1 olarak belirtildi.

Araştırmada, "Muhalefet partilerinin '128 milyar dolar nerede?' şeklindeki kampanyasını nasıl karşıladınız?" sorusuna yüzde 45,4 oranında 'Olumlu' yanıtı verildi. Yüzde 26 'Olumsuz', yüzde 17 'Haberim yok', yüzde 11 de 'Fikrim yok' cevabını verdi.

'Pandemi döneminde siyasi partilerin kongre ve toplantı yapmasını doğru buluyor musunuz?' sorusuna ise, "Hayır, doğru bulmuyorum" diyenlerin oranı yüzde 79,1'i oldu. 'Evet, doğru buldum' diyenlerin oranı yüzde 14'te kalırken, cevap vermeyenler yüzde 6,9 olarak açıklandı.

Kılıçdaroğlu'ndan CHP'li başkanlara 'askıda defter' talimatı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li büyükşehir ve il belediye başkanları ile video konferans toplantısında bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, "‘Askıda defter’ uygulaması diye bir şey başlatabilirseniz, gecekondu bölgelerinde bir kişinin 300 - 400 liralık harcama yapmıştır ve veresiye defterine yazdırmıştır. Böyle bir uygulamayı başlatırsanız çok iyi olur" dedi. Kılıçdaroğlu, esnafa, gündelik çalışanlara, yerel sanatçılara destek olunması talimatı verdi. Kılıçdaroğlu, “Aşı konusunda çok ciddi haksızlıklar, torpiller var. Şunu çok rahatlıkla çıkıp söyleyebilir miyim? Kardeşim siz aşı konusunu çözemiyorsanız, bizim büyükşehir belediye başkanlarına yetkiyi verin, bu sorunu çözerler. Siz maskeyi dağıtamadınız biz çözdük, aşıyı yaptıramıyorsunuz biz çözelim. Bunu söylemek isterim” diye konuştu.
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, CHP’li büyükşehir ve il belediye başkanları ile video konferans toplantısında bir araya geldi. Belediye başkanlarının COVİD-19 pandemi sürecinde ve 17 günlük tam kapanma sürecinde yapacakları çalışmalara dair bilgi alan Kılıçdaroğlu, vatandaşların mağdur edilmemesi için her türlü çalışmaların yapılması talimatında bulundu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Genel Başkan Başdanışmanı, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan eşlik etti.
Belediye başkanlarını dinleyen Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Kendilerinin yaptıkları kongreden sonra Türkiye kırmızıya boyandı. Yapması gereken görevleri belediye başkanlarım yapıyor. Suların kesilmemesi önemli. Su hayati bir olay. İcra işlemlerinin kesinlikle durdurulması gerekiyor. Aileler, özellikle çocuk konusunda çok duyarlılar. Bazı belediye başkanı arkadaşlarım da ifade ettiler. CHP’li belediyeler de duyarlı. Telefona gelen yardıma cevap verdiklerini, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği yönünde verdiğiniz sözü tuttuğunuzu da kamuoyuyla paylaşın. Dün katıldığım bir programda ifade etmiştim, gecekondu bölgelerinde veresiye defterine yazıyorlar. Bunun tutarı 5 - 6 bin lirayı geçmiyor. ‘Askıda defter’ uygulaması diye bir şey başlatabilirseniz, gecekondu bölgelerinde bir kişinin 300 - 400 liralık harcama yapmıştır ve veresiye defterine yazdırmıştır. Böyle bir uygulamayı başlatırsanız çok iyi olur. Derin yoksulluğu yaşayan ailelere en önemli katkıyı yapmış olursunuz. Düzenli bilgi aktarımı için teşekkür ederim, her salı konuşmama başlarken ben de belediye başkanlarımızın ne kadar yardım yaptıklarını kamuoyuyla paylaşıyorum. ‘Belediye halkın hizmetindedir’ gibi açıklamalar yaparsanız çok iyi olur. Esnaflar en büyük sıkıntıyı yaşayanlar doğru ama onların yanında çalışanlar daha büyük sıkıntıyı yaşıyorlar. Hem esnaf hem esnafın yanında çalışanların desteklenmesi lazım. Günlük yaşayan sokak satıcıları var. Bunlar da sokağa çıkamayacaklar. Bunların ailelerin çok daha büyük ihtiyaçları ortaya çıkabilir. Kimin aracılığıyla ulaşırsınız bilmiyorum ama ulaşılması lazım. Bir başka önemli ciddi sorun alanı düğün salonları ve düğün salonlarında mesleğini icra eden sanatçılar. Özellikle yerel sanatçılar sıkıntılı bir ortamdalar. Çünkü bu insanlar bir şekliyle hayata tutunmaya çalışıyor. Bir arkadaşımız söyledi, pazarcıların elindeki malları belki alıp yoksul ailelere dağıtma şeklinde uygulama yapabilirsiniz. Turizmcilerin çok ciddi sorunları var ama onların en büyük arzusu konusunda karar alındı ama devletten hibe bekliyorlardı ama hibe şansları yok. Sokağa çıkma yasağı İstanbul’un boşaltılması anlamına geldi. Aslında pandemiyi önlemek amacıyla alınan önlem COVİD-19’un yaygınlaşmasına yol açacak, umarım haziranda Türkiye çok daha büyük felaketle karşı karşıya kalmaz. Aşı konusunda çok ciddi haksızlıklar, torpiller var. Şunu çok rahatlıkla çıkıp söyleyebilir miyim? Kardeşim siz aşı konusunu çözemiyorsanız, bizim büyükşehir belediye başkanlarına yetkiyi verin, bu sorunu çözerler. Siz maskeyi dağıtamadınız biz çözdük, aşıyı yaptıramıyorsunuz biz çözelim. Bunu söylemek isterim. Çünkü biz gerçekten de bunu yapabiliriz. Bütün vatandaşları da aşılayabiliriz tabi parasını merkezi yönetim vermek kaydıyla. Bu aşılamadaki adaletsizlik konusunda sizin geçirdiğiniz soruşturmalar konusunda bizi bilgilendirirseniz çok memnun oluruz. Ben dillendiririm, size yönelik bu tür saldırılar engellenmiş olur. Bizi bir daha engellemesinler diye önüne geçmiş oluruz.”
Görüşmede, CHP yönetimi ve CHP’li belediye başkanlarının yaptıkları açıklamalar özetle şöyle:
TORUN: İSTANBUL’DA SOSYAL YARDIM İSTEYEN HANE SAYISI 1.2 MİLYON
Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun: Yoksulluk haritası çalışmamız başladı. Ülkemizin en önemli sorunu yoksulluk. Sadece İstanbul’da sosyal yardım isteyen hane sayısı 1.2 milyona ulaştı. Bu da İstanbul’da her dört haneden biri demek. Yoksul nüfusumuzun oranı artık iktidarı değiştirecek güce ulaştı. Bizim bu alana yönelik bazı politikaları geliştirmemiz gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye’miz yoksulluk haritası ile ilgili model oluşturdu. Bu model sayesinde illerimizdeki yoksulluk tablosu harita haline getirilecek. Belediyelerimiz de ona göre politika geliştirecek.
KARALAR: TOPLUMUN GİTTİĞİ NOKTA ÇOK KÖTÜ
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar: Suyun kesilmeyeceğini, kiraların ertelendiğini söyledik ama bu yetmez. Halk ‘su parası alma’ diyor ama bizim yetimizde olmadığını söylüyoruz. Kiraların tamamının toptan iptal edilmesi gerekiyor. Daha önce yaptığımız eve sıcak yemek, gıda kolisi yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Toplum olağanüstü yoksullaşmış. Hiç ummadığımız insanlar bir koli için bize başvuruyorlar. Toplumun gittiği nokta çok kötü bir nokta.
YAVAŞ: BU PANDEMİ ESNAFI VURDU
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: Yaptığımız destekte rakam 300 bine yaklaşıyor. Bu pandemi esnafları vurdu. Yardım isteyenlere gönderiyoruz, durum vahim. 130 140 bin kişiye nakit göndermiş olacağız, geri kalana paket gidiyor. Bir anket yaptık, talep ettiniz gelmedi mi diye? İlave araçlarla COVİD olanlara da gönderdik. Eksiksiz bir şekilde ulaşmaya çalışıyoruz. Dokunmadığımız kimse kalmayacak.
BÖCEK: 22 MİLYON LİRALIK ENERJİ PARASI KARŞILADIK
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek: Biz 11 arkadaşımız her ay buluştuğumuzdan dolayı yaklaşık çalışmalarımız aynı. Turizmle ilgili iki gündür giriş çıkışlar yoğun oldu. 61 binin üzerinde paket dağıtımı yaptık. Askıda faturayı başlattık. Hızla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Antalya turizm ve tarımla üretim olan bir ilimiz. Fide dağıtımı ve kooperatif sayımız 46 oldu, 22 milyon liralık enerji paralarını karşılıyoruz.  
ÇERÇİOĞLU: 20 BİN KİŞİYE NAKİT PARA YARDIMI YAPTIK
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu: Meclis kararı aldık. Esnafımızın dükkanı kapalıysa kira almıyoruz, açıksa yüzde 50’ye düşürdük. Nisan ayından beri devam etmektedir. Bundan vatandaşlarımız çok memnun. Zaten pandemi başladığından beri hiçbir şekilde su kesintisi yapmıyoruz. Şoför esnafımızın ödemesi gereken ücretinden yüzde 50 indirim yaptık. Her gün 25 bin aileye sosyal yardımda bulunuyoruz, 20 bin kişiye de nakit para yardımı yaptık. 3 milyon kişiye fide dağıttık.
BÜYÜKERŞEN: YOKSULLUK ARTTI
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen: Kimler yardıma muhtaç onların verisini topluyor ve geliştiriyorduk. Yiyecek yardımını paketler halinde dağıtıyoruz. Şehirde hemen her kapıya dağıtıyoruz. Bazıları istemiyor ama isteyenler çok fazla. Yoksulların arttığını görüyoruz özellikle ‘varoşlarda.’ Suyu kesmiyoruz. Bizim 549 köyümüz mahalle oldu. 150 km mesafe olan da var. Tarım perişan vaziyette. Köylüye yardım planlaması yaptık. Hem bitki hem hayvancılık diye ikiye ayrılmış durumda. Alpu’da mandacılığı ele aldık, 50 manda verdik, bugün sayı 100’e yaklaştı. İki büyük ağıl yaptık. Çobanlarını köylülerimiz buluyor, belediyelerimiz maaşını veriyor. Küçükbaşa da yeni başladık. Damızlıkları veriyoruz arkasından doğan kuzuların bazılarını biz alıyoruz çoğunluğunu onlara bırakıyoruz.
SAVAŞ: İKTİDARA GİDİŞİN EN BÜYÜK IŞIĞI KIRSALDAKİ İNSANLARIMIZIN ÖZGÜVENİ
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: 56 bin aileye yardım yapıyoruz. Bunun dışında sosyal marketlerimizde 26 bin ailenin giyim, sebze, meyve ve okul ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Kooperatiflerimiz var. Amacımız köydeki vatandaşlarımızın köyde kalmasını sağlamak. Üretirken gübreleme, pazarlama, stoklama ve parayı kazandıktan sonra değerlendirme gibi üç yıllık çalışmamız vardı, bunu hayata geçirdik. İktidara gidişin en büyük ışığı kırsaldaki insanlarımızın özgüvenini sağlanması.
İMAMOĞLU: İKTİDAR ACZ İÇİNDE
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: Yoksulluk çok derin. Açıkçası somut bir çözüm ortamı oluşmadığı sürece bu sorun uzun süre etkileyecek. İstanbul’dan büyük göç yaşandı. Sadece son dört günde Esenler Otogarı’nda seyahat eden sayısı 150 bin kişi. Koca İstanbul’da bu kapanma sürecini yazılı bir belgeyle göndermenin iktidarın acz içinde olduğunu gösteriyor. Elbette biz sahadayız. Ramazan ayında 550 bin hanenin kapısını çaldık diyebilirim. Son 15 gün içinde başlattığımız 150 bin ilave destek paketi yaptık. Bunun 50 binini muhtarlar üzerinden dağıtarak, güvenimizi gösterdik. Su kapatmama, gaz kapatmamayı gündemde tutuyoruz. Aynı zamanda kira almama ve yanı sıra vatandaşlarımıza saha desteklerimizin en üst seviyede süreceğini ifade edebilirim. Biz İstanbul’u fırsata dönüştürme çabasındayız.
SOYER: İZMİR YORGUN
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: Kent merkezinde asfaltı yenilenmemiş yer bırakmayacağız. Bizim gerçekten bu pandemi ve kapanma dönemiyle birlikte hem yoksulluğun hızla arttığını gözlemliyoruz. Ramazan ayı boyunca 500 bin iftar paketi dağıtmak gibi hedefimiz var. Günde 15 - 20 bin arası dağıtıyoruz. İzmir’in en yoksul mahallelerine arkadaşlarımız servis yapıyor, kapı kapı ulaştırıyoruz. Erzak paketleriyle ilgili dayanışma kampanyasında maalesef yorgunluktan bahsedebilirim. İzmir’de vatandaşlarımız yorgunlar ama bu nedenle de o vicdanları tekrar uyandıracak tekrar birbirimizden sorumlu hissettirecek çalışmalar yapıyoruz.
SEÇER: EZBER BOZULDU
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Mersin dünden çok farklı değil. Burada mağduriyet yaşayan kesim esnaf, günlük çalışan ve yoksul kesim. Şu günlerde insanların en çok sıkıntı yaşadığı konu yemesi içmesi. İnsanlara talepleri doğrultusunda gıda yardımı yapıyoruz. İyi işler yapıyor CHP’li belediyeler. Biz işimize devam ediyoruz. Her konuda vatandaşa ulaşıyoruz. Ezber bozuldu desek doğru tabir kullanmış oluruz.
GÜRÜN: ESNAF PERİŞAN
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün: Altı yıldır halk kart uygulaması yapıyoruz, tespit ettiğimiz vatandaşlara kartımızı veriyoruz. Bir elin verdiğini diğer el görmüyor. Yeme içmeye dair her şeyi alabiliyorlar. Halk karta 150’den 200’e kadar artı ekleme yaptık. Bu sistemin çok daha yararlı ve geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bütün arkadaşlarımızın yaptığı gibi gıda dağıtımına devam ediyoruz. Önce ekiplerimiz tespit ediyor sonra götürülerek veriliyor. Esnafın durumu perişan vaziyette, büyük çıkmaz vaziyette. Bizim yapacağımız vergi ve su. Tarımla konusuna çok önem veriyoruz. Toprak, yaprak, su tahlillerimizi üniversiteye verdik ve toprağın yapısını ortaya çıkarıyoruz.
ALBAYRAK: KÖY NÜFUSU BİR ANDA 300 BİNE ÇIKMIŞ
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak: Bu kapanma İstanbul’u boşaltma programına döndü. İstanbul’a yakınlıkla bu sabah yaptığım incelemede köylerdeki 25-30 bin olan nüfus 250-300 bine çıkmış. 15 aydır 15 şoförümüzü sağlık müdürlüğümüzün emrine verdik. Vatandaştan alacağımız su borcumuz var ama her şeye rağmen su kesmedik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi! Selimiye Camisi'ne çevre düzenlemesi

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Selimiye Camisi'nin çevre düzenlemesinin yapılması talimatını verdiğini belirterek, çalışmalara en kısa sürede başlanacağını söyledi. Edirne'de Mimar Sinan'ın 'Ustalık eserim' dediği, 2011 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Selimiye Camisi’nin çevresi, arkeolojik kazılar nedeniyle yıllardır kullanılamıyor. AK Parti İl Başkanı İba, konuyu ilettikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, caminin çevre düzenlemesinin yapılması için talimat verdiğini belirtti. İba, "Edirne, Türkiye’nin giriş kapısı olduğu için milyonlarca turist ağırlayan bir şehirdir. Selimiye gibi tarihi geçmişe sahip bir yapının etrafının uzun süredir kente yakışmayacak şekilde kalması doğru değildi" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un, taleplerini geri çevirmediğini söyleyen İba, Selimiye Meydanı'yla ilgili tüm sorunların çözülmesi ve ivedilikle meydan düzenlemesine başlanılması talimatını verdiğini kaydetti. Bakan Kurum'un ilgili taraflar ile yaptığı görüşmelerin ardından Selimiye Camisi çevresi rekreasyon projesinin, bakanlık tarafından finanse ve ihale edileceğini belirten İba, "Bu süreçte Yemiş Kapanı Hanı Projesi'nin de hızlandırılarak bir an önce yapım işlerine dahil edilmesine karar verildi. Bu vesileyle Selimiye Meydan Projesi’nin başlayacağı ve çok kısa sürede tamamlanacağı müjdesini vermekten büyük mutluluk duyuyorum. Böylelikle uzun süredir kullanılamayan meydan, yeni yüzüyle Selimiye’ye Edirne'mize ve ülkemize yakışır halde düzenlenecektir" diye konuştu.(DHA)

Çorum Müftülüğü’nden iftar çarkı: Kendi kendilerini yalanladılar

KYK Çorum İl Müdürlüğü’ne bağlı yurtlarda kalan 200 öğrenciye Türkiye Diyanet Vakfı Çorum Şubesi tarafından önceki gün verilen, Kerebi Gazi KYK Erkek Öğrenci Yurdu'nda yapılan iftar yemeği ile ilgili Çorum İl Müftülüğü resmi sitesinden açıklama yaptı. İftar ile ilgili resmi sitesinde “İl müftümüz, KYK’da kalan öğrencilerle iftarda buluştu” başlığıyla yayınladığı bilgi metninde, iftarın 200 öğrenciye Türkiye Diyanet Vakfı Çorum Şubesi tarafından verildiği belirtilmişti. Çorum İl Müftülüğü tarafından “toplu iftar yemeği” ile ilgili yapılan açıklama, Müftülüğe ait resmi internet sitesindeki bilgiler kaynak gösterilerek yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü. Çorum İl Müftülüğü resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Gençlik Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumunda kalan öğrencilere yönelik olarak zaman zaman İl yöneticileri ve akademisyenlerin davet edilerek, baba ocağı memleketlerinden uzakta olan öğrencilere moral-motivasyon, bilgi ve tecrübe paylaşımı çerçevesinde idare tarafından bazı programlar düzenlenmektedir. Böyle bir program dahilinde İl Müftümüz de iftar etkinliğine davet edilmiş ve uygulamalı eğitim kapsamında üniversitelerde yüz yüze derslere devam eden ve bu yurtlarda (KYK) kalan öğrencilerle bir buluşma gerçekleştirmiştir. Olayın bazı basın yayın organlarında yansıtıldığı gibi İl Müftüsünün öğrencileri toplayarak bir araya getirmesi söz konusu değildir. Kaldı ki orada kalan öğrenciler her gün akşam yemeği için bir araya gelmektedir. Belirtilen tarihteki iftar yemeği de özel olarak düzenlenmiş bir davet değil, KYK'nın her akşam öğrencilere verdiği yemekten ibarettir. Yemek öncesi öğrencilerin Ramazan ayını tebrik eden İl Müftümüz, hediye olarak da öğrencilere kitap takdim etmiş ve program bu haliyle sona ermiştir” ifadelerine yer verildi. Çorum İl Müftülüğü resmi internet sitesine açıklamayı ekleyen görevliler, toplu iftar yemeğiyle ilgili bilgi metnini ve fotoğraflarını da siteden kaldırdı.

Özel teknesi olan tam kapanmada denize çıkabilecek

Türkiye genelinde 17 gün sürecek kapanma kararının ardından Muğla Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulu Toplantısı'nda aldığı kararları açıkladı. Bir dizi yeni tedbir açıklandı. İlave tedbir kararları Muğla Valiliği internet sitesinde yayımlandı. Karara göre, bünyesinde perakende olarak inşaat malzemesi, tekstil, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya ve klima, kırtasiye ve otomotiv ürünleri satış reyonları bulunan marketlerin bu reyonları kapatılacak. Ana faaliyet alanı bu ürünlerin satışı olan işyerlerinin getirilen kısıtlamalara tabi olması nedeniyle, bu reyonların ve bulundukları katların kapatılmasına, müşterilerin bu reyonlara ulaşmasını engelleyici fiziki tedbirlerin alınmasına karar verildiği belirtildi. 2021/20 Karar Nolu Muğla İli Hıfzısıhha Meclisi Kurul Kararı'nda şu ifadelere yer verildi:
* Bünyesinde perakende olarak inşaat malzemesi, tekstil, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya ve klima, kırtasiye ve otomotiv ürünleri satış reyonları bulunan marketlerin bu reyonlarında, ana faaliyet alanı bu ürünlerin satışı olan işyerleri için getirilen kısıtlamalara tabi olduğuna, bu marketlerin müşterilerin bu reyonlara ulaşmasını engelleyici fiziki tedbirleri almalarına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.
Valilik kararında ayrıca charter tekneler ile ilgili açıklamalar ve yeni düzenlemelerde yer aldı. Buna göre, Charter teknelerinin sadece yurt dışından gelen yabancı turistler ile seferlerini yapabilmelerine, charter teknesi ile gidip gelen turistlerin, tekneyi teslim ettikleri / teslim aldıkları noktalarda bulunan charter çalışanlarının, söz konusu teknelere lojistik destek sağlayanların, charter teknelerini kiralama ofisinde çalışanların  ve turist rehberlerinin kısıtlamadan muaf olmasına karar verildi.
Özel teknesi olanlar içinde alınan yeni kararlarda içerisinde yaşam mahalli olan (kamaralı) tekneler konut olarak değerlendirileceğinden, bu teknelerde hali hazırda ikamet eden şahısların tekneleri ile denize çıkabilmelerine, koylarda bulunabilmelerine, ayrıca zorunlu hallerin oluşması halinde (sağlık sorunu, tekne arızası, olumsuz hava koşulları, temel gıda ihtiyaçları, atık transferi vb. ) teknelerin liman ve marinalara giriş çıkış yapabilmelerine olanak tanındığı açıklandı.

Bayram namazı camilerde kılınacak mı?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kovid-19 tedbirleri kapsamında bayram namazının kılınıp kılınmayacağının sorulması üzerine, şu cevabı verdi:
"Bayram namazı da cuma namazı gibi kısa bir namazdır. İki rekatlı bir namazdır. Biz kılınacak bir şekilde hazırlıklarımızı yapıyoruz. Cuma namazını nasıl kılıyorsak bayram namazını da aynı şekilde kılabiliriz. Milletimizin camiye gelip bir hutbe ve iki rekat namazdan sonra dua yapıp camiden ayrılma imkanı var. Dolayısıyla bayram namazında herhangi bir sıkıntı olacağını şu an itibarıyla düşünmüyorum, fevkalade bir durum olmazsa."

Kadirli Devlet Hastanesi corona yoğun bakımında hiç hasta kalmadı

Risk haritasında kırmızı kategoride bulunan kentteki Kadirli Devlet Hastanesi’nin Başhekimi Uzman Dr. Şamil Gerek, sosyal medya hesabında “Kadirli Devlet Hastanesi Covid yoğun bakım hasta sayımız sıfır (0). Daha iyi olacağız inşallah” notu ile boş yoğun bakım servisinin fotoğrafını paylaştı.

Burak Sergen’in son durumunu nişanlısı açıkladı

Burak Sergen, 3 hafta önce evinde fenalaşması üzerine hastaneye kaldırılmış, solunum güçlüğü çekince entübe edilmişti. Burak Sergen’in nişanlısı Nihan Ünsal, ünlü oyuncunun hala yoğun bakımda entübe durumunda olduğunu açıkladı.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 18 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Bulgar şair Blaga Dimitrova'nın bir şiirini paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

BİR ŞİİR YAZMAK

Şiir aniden gelir
Mayısta yağan kar gibi,
Güneş çarpması ya da aşk gibi.

Yaşamınız boyunca beklemelisiniz
buzdağı üzerindeki kupkuru
kağıt tabakasında.

Bütün dünyanın üzerinde uçabilmelisiniz
transatlantik üstünden, evren üzerinden,
aşkın rüzgârlar üzerinden

Ve asla göremezsiniz onu bir düşte
ya da bir ılgımda
içinizde yanmıyorsa.

Sonra kaygan buzun dümen suyunda
onun apak hiçliğinden
filizlenir sözcükler.

Tüylerinizi diken diken ederek ve döne dura,
o savaşır gel-gitte ve taşır size
buzdağları ve denizin dibinden

bir şiiri içinde eriyinceye dek.

#BlagaDimitrova
(Çeviri: Kenan Hanok)

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

Bayrak Bayramı (Polonya)

Polonya'da ülke bayrağı anısına her yılın 2 Mayıs günü “Bayrak Bayramı” olarak kutlanır. Bugün Polonya’da ulusal tatildir.


Öğretmenler Günü (İran)

İslam dünyasının seçkin bilgini, filozof Ayetullah Murteza Mutahari'nin 2 Mayıs 1979 yılında şehit edilmesinin ardından bu gün İran takviminde “Öğretmenler Günü” olarak kabul edildi.


Ulusal Eğitim-Öğretim Günü (Endonezya)

2 Mayıs günü Endonezya’da “Ulusal Eğitim-Öğretim Günü” olarak kutlanmaktadır.


Bölgesel Bayram (Madrid)

2 Mayıs İspanya'da Madrid (otonom bölge)'in bölgesel bayramıdır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

2 Mayıs 1670 - İngiltere Kralı II. Charles, Hudson's Bay Şirketi'ne sözleşme çerçevesinde ayrıcalıklar tanıyarak, Hudson Körfezi'nin içlerine akan tüm akıntı kenarlarında bulunan Kızılderililer ile ticaret yapmasını kabul etti. Kürkçü Topluluğu bunu, dünyadaki en eski "Müessese" olarak görüyor.
2 Mayıs 1807 - Münih'te Viktualienmarkt (Münih'in içinde yer alan ve gıda maddeleri için kurulan pazar) kuruldu.
2 Mayıs 1808 - Dos de Mayo Ayaklanması: Madrid halkı, şehirlerini işgal eden Fransız ordusuna karşı ayaklanma başlattı.
2 Mayıs 1843 - İlk Alman göçmenler Şili'deki Puerto Hambre limanına vardılar. Özellikle Llanquihue Gölü çevresine yerleştiler.
2 Mayıs 1885 - Anadolu'nun ilk lisesi (idadisi) olan Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi'nin temeli törenle atıldı.
2 Mayıs 1896 - Budapeşte'te bundan böyle düzenli olarak, Avrupa kara parçaları üzerinde bağdaşan metro seferleri başladı.
2 Mayıs 1920 - Maarif Vekâleti (Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı) kuruldu. (23 Nisan 1920'de TBMM açıldıktan sonra Hükûmetin, 2 Mayıs 1920 tarih ve 3 sayılı yasası ile İcra Vekilleri Heyetinin (Bakanlar Kurulu) on bir Vekaleti'nden biri olarak "Maarif Vekaleti" örgütlenmiştir.)
2 Mayıs 1924 - Norddeutscher Rundfunk AG (NORAG), sonraki adıyla NDR televizyon kanalı yayın yapmaya başladı.
2 Mayıs 1926 - Atlas Okyanusu'nun iki yakası arasında ilk faks mesajı gönderildi.
2 Mayıs 1938 - Ordu Süvari Ekibi, Roma'da Milletler Kupası yarışlarında, altın Mussolini Kupası'nı kazandı.
2 Mayıs 1945 - İtalya'daki Alman işgal birlikleri; Müttefik ordularına, Berlin'deki Alman güçleri ise, Sovyet Mareşal Jukov'un birliklerine teslim olmaya başladı.
2 Mayıs 1953 - Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, Türkiye Merkezi kurucuları seçildi.
2 Mayıs 1998 - Brüksel'de Avrupa Birliği'nin para politikalarını yönetmesi amacıyla, Avrupa Merkez Bankası kuruldu.
2 Mayıs 1999 - Fazilet Partisi'nden Merve Kavakçı, Milletvekili yemin törenine türbanla katıldı. Olay, TBMM'de protestolarla karşılandı.
2 Mayıs 2011 - Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri'nin Pakistan'ın Abbottabad şehrinde açtığı ateş sonucu, Usame bin Ladin öldürüldü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

2 Mayıs 1360 - Yonglo, Çinin Ming Hanedanının üçüncü imparatoru (ö. 1424)
2 Mayıs 1458 - Portekiz'in Eleonore'sı, Portekiz Kraliçesi ve Kral II. João'ın eşi (ö. 1525)
2 Mayıs 1551 - William Camden, İngiliz tarihçi ve antikacı (ö. 1623)
2 Mayıs 1579 - Tokugawa Hidetada, Tokugawa Hanedanlığı'nın 2. şogunu (ö. 1632)
2 Mayıs 1660 - Alessandro Scarlatti, İtalyan Barok Dönem klasik batı müziği bestecisi (ö. 1725)
2 Mayıs 1695 - Giovanni Niccolo Servandoni, Fransız mimar (ö. 1766)
2 Mayıs 1702 - Friedrich Christoph Oetinger, Alman ilâhiyatçı (ö. 1782)
2 Mayıs 1707 - Jean-Baptiste Barrière, Fransız cellist ve besteci (ö. 1747)
2 Mayıs 1729 - Katerina, Rus Çariçe (ö.1796)
2 Mayıs 1737 - William Petty, 2. Shelburne Kontu, Birleşik Krallık Başbakanı (ö. 1805)
2 Mayıs 1754 - Vicente Martín y Soler, İspanyol besteci (ö. 1806)
2 Mayıs 1761 - Richard Anthony Salisbury, İngiliz botanikçi (ö. 1829)
2 Mayıs 1772 - Novalis, Alman yazar ve filozof (ö. 1801)
2 Mayıs 1773 - Henrik Steffens, Norveçli filozof (ö. 1845)
2 Mayıs 1797 - Abraham Gesner, Kanadalı doktor, fizikçi ve yer bilimci (ö. 1864)
2 Mayıs 1802 - Heinrich Gustav Magnus, Alman kimyacı ve fizikçi (ö. 1870)
2 Mayıs 1810 - Hans Christian Lumbye, Danimarkalı besteci (ö. 1874)
2 Mayıs 1828 - Désiré Charnay, Fransız arkeolog (ö. 1915)
2 Mayıs 1860 - Theodor Herzl, Avusturyalı gazeteci, oyun yazarı, politik aktivist ve yazar (ö. 1904)
2 Mayıs 1873 - Jurgis Baltrušaitis, Litvan şair (ö. 1944)
2 Mayıs 1886 - Gottfried Benn, Alman doktor ve şair (ö. 1956)
2 Mayıs 1892 - Manfred von Richthofen (Kızıl Baron), Alman pilot (ö. 1918)
2 Mayıs 1901 - Edouard Zeckendorf, Belçikalı doktor ve matematikçi (ö. 1983)
2 Mayıs 1901 - Willi Bredel, Alman yazar (ö. 1964)
2 Mayıs 1902 - Brian Aherne, İngiliz oyuncu (ö. 1986)
2 Mayıs 1902 - Georg Kurlbaum, Alman politikacı (ö. 1988)
2 Mayıs 1902 - Werner Finck, Alman yazar, oyuncu ve kabare sanatçısı (ö. 1978)
2 Mayıs 1903 - Benjamin Spock, Amerikalı pediyatrist ve yazar (ö. 1998)
2 Mayıs 1905 - Alan Rawsthorne, İngiliz besteci (ö. 1971)
2 Mayıs 1905 - Charlotte Armstrong, Amerikalı dedektif romanları yazarı (ö. 1969)
2 Mayıs 1906 - Hans-Günther Sohl, Nazi Almanyasında demir çelik sanayi yöneticisi (ö. 1989)
2 Mayıs 1906 - Philippe Halsman, Leton asıllı Amerikalı portre fotoğrafçısı (ö. 1979)
2 Mayıs 1906 - Wolfgang Abendroth, Alman hukukçu ve sosyal siyaset tarihçisi (ö. 1985)
2 Mayıs 1907 - Franz Korinek, Avusturyalı hukukçu ve siyasetçi (ö. 1985)
2 Mayıs 1908 - Frank Rowlett, Amerikalı matematikçi ve kriptolog (ö. 1998)
2 Mayıs 1908 - Karl Hartung, Alman heykeltıraş (ö. 1967)
2 Mayıs 1909 - Teddy Stauffer, İsviçreli müzisyen (ö. 1991)
2 Mayıs 1910 - Edmund Bacon, Amerikalı şehir planlamacısı, mimar, eğitimci ve yazar (ö. 2005)
2 Mayıs 1911 - Marie Therese Hug, Hohenzollern Hanedanı Prensesi (ö. 2005)
2 Mayıs 1912 - Axel Springer, Alman yayımcı (ö. 1985)
2 Mayıs 1912 - Karl Adam, Alman kürek antrenörü (ö. 1976)
2 Mayıs 1912 - Marten Toonder, Hollandalı karikatürcü ve çizgi roman yazarı (ö. 2005)
2 Mayıs 1912 - Nigel Patrick, İngiliz oyuncu (d. 1981)
2 Mayıs 1913 - Aydın Sayılı, Bilim adamı ve akademisyen (ö. 1993)
2 Mayıs 1913 - Pietro Frua, İtalyan araba tasarımcısı (ö. 1983)
2 Mayıs 1920 - Guinn Smith, Amerikalı atlet (ö. 2004)
2 Mayıs 1920 - Jacob Gilboa, İsrailli besteci (ö. 2007)
2 Mayıs 1920 - Jean-Marie Auberson, İsviçreli orkestra şefi ve kemancı (ö. 2004)
2 Mayıs 1920 - Joe Henderson (Mr. Piano), İngiliz piyanist (ö. 1980)
2 Mayıs 1921 - Satyajit Ray, Hint yönetmen (ö. 1992)
2 Mayıs 1922 - Roscoe Lee Browne, Amerikalı oyuncu (ö. 2007)
2 Mayıs 1922 - Serge Reggiani, Fransız oyuncu ve şarkıcı (ö. 2004)
2 Mayıs 1923 - Albert Nordengen, Norveçli politikacı ve Oslo Belediye Başkanı (ö. 2004)
2 Mayıs 1923 - Fips Fleischer, Alman müzisyen ve besteci (ö. 2002)
2 Mayıs 1923 - Patrick Hillery, İrlanda'nın 6. Cumhurbaşkanı (ö. 2008)
2 Mayıs 1924 - Günter Wöhe, Alman iktisatçı (ö. 2007)
2 Mayıs 1924 - Kurt E. Ludwig, Alman oyuncu ve seslendirme sanatçısı (ö. 1995)
2 Mayıs 1924 - Theodore Bikel, Avusturyalı oyuncu, şarkıcı, besteci ve aktivist (ö. 2015)
2 Mayıs 1925 - John Neville, İngiliz tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (ö. 2011)
2 Mayıs 1927 - Michael Broadbent, İngiliz şarap eleştirmeni ve yazar (ö. 2020)
2 Mayıs 1928 - Georges-Arthur Goldschmidt, Alman-Fransız yazar, deneme yazarı ve çevirmen.
2 Mayıs 1928 - Horst Stein, Alman konser ve opera şefi (ö. 2008)
2 Mayıs 1928 - Rolf Heyne, Alman yayımcı (ö. 2000)
2 Mayıs 1929 - Édouard Balladur, Fransız politikacı ve Başbakan.
2 Mayıs 1929 - Jigme Dorje Wangchuk, Bhutan Kralı (ö. 1972)
2 Mayıs 1929 - Link Wray, Amerikalı gitarist, söz yazarı ve vokalist (ö. 2005)
2 Mayıs 1930 - Öztürk Serengil, Sinema oyuncusu ve komedyen (ö. 1999)
2 Mayıs 1931 - Werner Titel, Alman politikacı (Doğu Almanya'nın ilk Çevre ve Su Yönetimi Bakanı) (ö. 1971)
2 Mayıs 1933 - Harry Woolf, İngiliz hukukçu ve İngiltere ve Galler'in Baş Yargıcı.
2 Mayıs 1934 - Manfred Durniok, Alman film yapımcısı ve yönetmeni (ö. 2003)
2 Mayıs 1935 - II. Faysal, Irak Kralı (ö. 1958)
2 Mayıs 1935 - Luis Suárez Miramontes, İspanyol futbolcu ve teknik direktör.
2 Mayıs 1936 - Engelbert Humperdinck, Hint asıllı Britanyalı şarkıcı ve söz yazarı.
2 Mayıs 1936 - Helga Brauer, Alman şarkıcı (ö. 1991)
2 Mayıs 1936 - Michael Rabin, Amerikalı kemancı (ö. 1972)
2 Mayıs 1936 - Norma Aleandro, Arjantinli oyuncu, senarist ve tiyatro yönetmeni
2 Mayıs 1937 - Gisela Elsner, Alman yazar (ö. 1992)
2 Mayıs 1937 - Klaus Enders, Alman motosiklet yarışçısı.
2 Mayıs 1937 - Thomas Billhardt, Alman fotoğrafçı ve gazeteci.
2 Mayıs 1938 - II. Moshoeshoe, Lesotho Kralı (ö. 1996)
2 Mayıs 1939 - Ernesto Càstano, İtalyan futbolcu.
2 Mayıs 1939 - Hans-Dieter Möller, Alman orgcu ve müzik eğitimcisi.
2 Mayıs 1939 - Heinz Troll, Alman politikacı.
2 Mayıs 1939 - Sumio Iijima, Japon fizikçi.
2 Mayıs 1940 - Jules Albert Wijdenbosch, Surinamlı politikacı ve Surinam'ın 7. Başkanı.
2 Mayıs 1941 - Eddy Louiss, Fransız caz müzisyeni (ö. 2015)
2 Mayıs 1941 - Elvira Hoffmann, Alman yazar, gazeteci ve denemeci.
2 Mayıs 1941 - Franco Scoglio, İtalyan futbol antrenörü (ö. 2005)
2 Mayıs 1942 - Bernd Ziskofen, Alman motosiklet yarışçısı (ö. 1993)
2 Mayıs 1942 - Jacques Rogge, Belçikalı ortepedi cerrahı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı.
2 Mayıs 1942 - Ömür Göksel, Türk pop müziği ses sanatçısı.
2 Mayıs 1942 - Udo Ehrbar, Alman politikacı.
2 Mayıs 1942 - Udo Steinke, Alman yazar (ö. 1999)
2 Mayıs 1942 - Wojciech Pszoniak, Polonyalı sinema ve tiyatro oyuncusu.
2 Mayıs 1943 - Klaus Konjetzky, Alman yazar.
2 Mayıs 1943 - Manfred Schnelldorfer, Alman buz kayakçısı ve Olimpiyat şampiyonu.
2 Mayıs 1944 - Franz Innerhofer, Avusturyalı yazar (ö. 2002)
2 Mayıs 1945 - Bianca Jagger, Nikaragua asıllı Amerikalı oyuncu ve insan hakları savunucusu.
2 Mayıs 1945 - Judge Dread, İngiliz Reggae ve Ska müzisyeni (ö. 1998)
2 Mayıs 1946 - David Suchet, İngiliz oyuncu.
2 Mayıs 1946 - Lesley Gore, Amerikalı pop-blues şarkıcısı, oyuncu ve kadın hakları savunucusu (ö. 2015)
2 Mayıs 1947 - James Dyson, İngiliz mucit, girişimci ve sanatçı.
2 Mayıs 1947 - Manfred Harder, Alman futbol hakemi.
2 Mayıs 1947 - Philippe Herreweghe, Belçikalı orkestra şefi.
2 Mayıs 1948 - Christian Hartenhauer, Alman politikacı.
2 Mayıs 1948 - Larry Gatlin, Amerikalı şarkıcı.
2 Mayıs 1949 - Alfons Schuhbeck, Alman şef ve yemek kitap yazarı.
2 Mayıs 1950 - Angela Krauß, Alman yazar.
2 Mayıs 1950 - Lou Gramm, Amerikalı şarkıcı.
2 Mayıs 1950 - Manfred Maurenbrecher, Alman şarkıcı ve söz yazarı.
2 Mayıs 1950 - Ulrich Goll, Alman politikacı.
2 Mayıs 1972 - Dwayne Johnson, Amerikalı oyuncu, yapımcı ve profesyonel güreşçi.
2 Mayıs 1979 - Defne Joy Foster, Görüntü yönetmeni, oyuncu, sunucu ve eski DJ (ö. 2011)
2 Mayıs 1979 - Yasemin Dalkılıç, Dünya sualtı dalış rekortmeni dalgıç.
2 Mayıs 1983 - Maja Poljak, Hırvat voleybolcu.
2 Mayıs 1985 - Lily Allen, İngiliz şarkıcı.
2 Mayıs 1990 - Paul George, Amerikalı basketbolcu.
2 Mayıs 2015 - Charlotte Mountbatten-Windsor, Birleşik Krallık Prensesi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

2 Mayıs 907 - I. Boris (Mihail), Tuna Bulgar Devleti'nin ilk Hristiyan Hanı (d. ?)
2 Mayıs 1519 - Leonardo da Vinci, İtalyan ressam, heykeltıraş, mimar ve mühendis (Rönesans'ı başlatan) (d. 1452)
2 Mayıs 1799 - Henri-Joseph Rigel, Alman besteci (d. 1741)
2 Mayıs 1857 - Alfred de Musset, Fransız yazar (d. 1810)
2 Mayıs 1864 - Giacomo Meyerbeer, Alman opera bestecisi (d. 1791)
2 Mayıs 1892 - Hermann Burmeister, Alman-Arjantinli zoolog, böcek bilimci, herpetolog ve botanikçi (d. 1807)
2 Mayıs 1919 - Gustav Landauer, Alman pasifist (d. 1870)
2 Mayıs 1921 - Alexandre Vallaury, Fransız asıllı mimar ve İstanbullu levanten (d. 1850)
2 Mayıs 1942 - José Abad Santos, Filipinler Yüksek Mahkemesi Başyargıcı (d. 1886)
2 Mayıs 1945 - Martin Bormann, Alman siyasetçi, Nazi Partisi sözcüsü ve Hitler'in özel sekreteri (d. 1900)
2 Mayıs 1945 - Walther Hewel, Alman diplomat (d. 1904)
2 Mayıs 1945 - Wilhelm Burgdorf, Nazi Almanyası'nda piyade orgeneral (d. 1895)
2 Mayıs 1945 - Hans Krebs, Nazi Almanyası Piyade Generali ve OKH başkanı (d. 1898)
2 Mayıs 1951 - Edwin L. Marin, Amerikalı film yönetmeni (d. 1899)
2 Mayıs 1957 - Joseph Raymond McCarthy, Amerikalı senatör (d. 1908)
2 Mayıs 1969 - Franz von Papen, Alman devlet adamı ve diplomat (d. 1879)
2 Mayıs 1972 - J. Edgar Hoover, Amerikalı kamu görevlisi ve FBI Başkanı (d. 1895)
2 Mayıs 1979 - Giulio Natta, İtalyan kimyager ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1903)
2 Mayıs 1980 - George Pal, Macar asıllı Amerikalı film yönetmeni ve yapımcısı (d. 1908)
2 Mayıs 1981 - David Wechsler, Rumen-Amerikalı ruhbilimci (d. 1896)
2 Mayıs 1994 - Louis Calaferte, Fransız yazar (d. 1928)
2 Mayıs 1997 - John Carew Eccles, Avustralyalı nörofizyolog ve Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü sahibi (d. 1903)
2 Mayıs 1997 - Paulo Freire, Brezilyalı eğitimci (d. 1921)
2 Mayıs 1998 - Hideto Matsumoto, Japon müzisyen (d. 1964)
2 Mayıs 1998 - Kamil Şerbetçi, İş adamı ve Gaziantep Sanayi Odası Başkanı (kalp krizi sonucu)
2 Mayıs 1999 - Oliver Reed, İngiliz oyuncu (d. 1937)
2 Mayıs 2003 - Blaga Dimitrova, Bulgar şair (d. 1922)
2 Mayıs 2009 - Yaman Tarcan, Sinema ve tiyatro oyuncusu (d. 1959)
2 Mayıs 2011 - Usame bin Ladin, El Kaide'nin kurucusu ve lideri (d. 1957)
2 Mayıs 2011 - Ion Barbu, Rumen eski millî futbolcu (d. 1938)
2 Mayıs 2011 - Shigeo Yaegashi, Japon eski millî futbolcu (d. 1933)
2 Mayıs 2012 - Tufan Miñnullin, Tatar bir yazar, oyun yazarı, yayıncı (d. 1935)
2 Mayıs 2013 - Jeff Hanneman, Amerikalı müzisyen ve Slayer'ın eski gitaristi (d. 1964)
2 Mayıs 2014 - Muhammed Rıza Lütfi, İranlı müzisyen (d. 1947)
2 Mayıs 2014 - Efrem Zimbalist, Jr., Amerikalı bir oyuncu (d. 1918)
2 Mayıs 2015 - Guy Carawan, Amerikalı folk müzik sanatçısı ve müzikolog (d. 1927)
2 Mayıs 2015 - Maya Plisetskaya, Rus balerin (d. 1925)
2 Mayıs 2015 - Ruth Rendell, İngiliz yazar (ö. 1930)
2 Mayıs 2016 - Afeni Shakur, Amerikalı iş kadını, hayır sever, eski siyasi eylemci ve Kara Panter Partisi üyesi (d. 1947)
2 Mayıs 2016 - Ömer Faruk Akün, Edebiyat tarihçisi, yazar ve akademisyen (d. 1926)
2 Mayıs 2017 - Çetin Birmek, Bürokrat (d. 1933)
2 Mayıs 2017 - Heinz Kessler, Alman komünist devrimci ve Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin eski savunma bakanı (d. 1920)
2 Mayıs 2017 - Moray Watson, İngiliz oyuncu (d. 1928)
2 Mayıs 2018 - Gord Brown, Kanadalı siyasetçi (d. 1960)
2 Mayıs 2018 - Tony Cucchiara, İtalyan halk müziği şarkıcısı-söz yazarı, oyun yazarı ve besteci (d. 1937)
2 Mayıs 2018 - Kottayam Pushpanath, Hint yazar ve romancı (d. 1938)
2 Mayıs 2019 - Michel Crauste, Eski Fransız profesyonel ragbi oyuncusu (d. 1934)
2 Mayıs 2019 - Fatimih Dávila, Uruguaylı manken (d. 1988)
2 Mayıs 2019 - Master Hirannaiah, Hint tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1934)
2 Mayıs 2019 - Lord Toby Jug (doğum adı: Brian Borthwick), İngiliz siyasetçi (d. 1965)
2 Mayıs 2019 - Christopher Reccardi, Amerikalı animasyon film yönetmeni, animatör ve senarist (d. 1964)
2 Mayıs 2019 - John Starling, Amerikalı Bluegrass müzisyeni, besteci ve kulak-burun-boğaz uzmanı (d. 1940)
2 Mayıs 2020 - James M. Cross, Amerikan buz hokeyi oyuncusu ve koçu (d. 1933)
2 Mayıs 2020 - Cady Groves, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı (d. 1989)
2 Mayıs 2020 - Jim Henderson, 1985-1995 yılları arasında Ontario Yasama Meclisi'nin Liberal üyesi olarak görev yapan Kanadalı politikacı (d. 1940)
2 Mayıs 2020 - Ḥamid Ceryat, sahne adı ile Idir, Berberi asıllı Cezayirli sanatçı ve aktivist (d. 1949)
2 Mayıs 2020 - Daniel S. Kemp, Amerikalı organik kimyacı (d. 1936)
2 Mayıs 2020 - Munir Mangal, Afgan generali (d. 1950)
2 Mayıs 2020 - Ralph McGehee, ABD'li istihbaratçı (d. 1928)
2 Mayıs 2020 - John Ogilvie, İskoç futbolcu (d. 1928)
2 Mayıs 2020 - Meyer Rubin, Amerikalı jeolog (d. 1924)
2 Mayıs 2020 - Jan-Olaf Strandberg, İsveçli aktör (d. 1926)
2 Mayıs 2020 - Erik Tandberg, Norveçli mühendis, siyasetçi, yazar, televizyoncu ve uzay bilimleri eğitimcisi (d. 1932)
2 Mayıs 2020 - Ajay Kumar Tripathi, Hint yüksek hakim ve siyasetçi (d. 1957)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Pazar.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?