Koronavirüs'ten Türkiye'de rekor can kaybı: 394

Merhaba sevgili okurlarım!..
Ve günaydın Türkiye!..
“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bugün 1 Mayıs...
1 Mayıs barış, demokrasi ve güvenli bir gelecek için mücadele günüdür.
Bu yıl sokağa çıkma yasağı ve korona nedeniyle alanlarda kutlanamayacak olsa da; tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum.

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Temel'e askerde komutanı sormuş:
-"Senin adın ne?"
Temel cevap vermiş:
- "Temel ama c si yok komutanım..."
Komutan:
- "Oğlum, Temel de hiç c olur mu?" deyince Temel cevap vermiş:
- "Komutanım ben de yok dedim ya!.."

“Günün Sözleri” olarak 21 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 106. doğum günü olan yazar Mina Urgan'ın "Bir Dinozorun Anıları" adlı kitabından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

"Yalnızlıkların en kötüsü, başkalarının yanında çekilen yalnızlıktır."

"Başladığım kitabı, kötü de olsa bitirmek huyundan Fethi Naci'nin bir sözü sayesinde kurtuldum: 'Karpuzu kestin. Baktın ki kabak. Gene de zorla yiyecek misin o karpuzu?' demiş Fethi Naci."

"Tek ölümsüzler sanatçılardır, şairlerdir, yazarlardır, düşünürlerdir."

"Tarafsız değilim. Açık seçik taraf tutuyorum. Yobazlığa karşıyım, ırkçılığa karşıyım, gericiliğe karşıyım. İnsanların sömürülmesine ve savaşa karşıyım. Sosyalizmden, sevgiden, kardeşlikten yanayım!.."

"Birbirimizi çok sevdik, ama aynı zamanda değil..."

Şuraya da "İç Huzuru ve Mutluluğu Yakalamanın Yolları"ndan birini bırakayım:

Şarkı söyleyin. Duş alırken bile şarkı söyleyin! Çünkü şarkı söylemek hem neşenizi yerine getirir hem de vücudunuzda bulunan çeşitli enerji merkezlerine pozitif titreşimler göndermenize yardımcı olur.

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Ördeklerin sesi yankı yapmaz.

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:
 
Boğaziçili Akademisyenler nöbeti tam kapanmada da sürdürüyor: 84'üncü günde online nöbet
Boğaziçi Üniversitesine AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak Melih Bulu'nun atanmasına karşı başlayan eylemler 117'nci gününde devam ediyor. Boğaziçili akademisyenler nöbetin 84'üncü gününde tam kapanmaya rağmen Boğaziçi TV’nin Twitch kanalı üzerinden eylemlerini gerçekleştiriyor.

Ekrem İmamoğlu'ndan kira müjdesi
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile İBB'nin kiracılarına müjde verdi. İBB'nin Mayıs ayında kira almayacağını duyuran İmamoğlu paylaşımında, ''İBB olarak kiracılarımıza bir müjde vermek istiyorum. Tüm gayrimenkullerimizde kiracı olan esnafımızdan Mayıs ayında kira almama kararı aldık. İBB ile kira sözleşmesi olan tüm işletmeler bu haktan yararlanacaktır'' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Neyse ki ülkede olmasının en kötü ihtimal olduğunu kabul ediyor artık
Erdoğan'ın cuma namazı çıkışında "Aşı tedarikinde ben herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı kabul etmiyorum. Elimizde yeterince aşı var ve Rusya’dan Sputnik aşısı da gelecek" dedi. Tam kapanmada İstanbul'da mısınız?" sorusuna ise "Buralardayım en kötü ihtimalle Türkiye'deyim" yanıtını verdi. 
Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a sosyal medya hesabından yanıt verdi. Kılıçdaroğlu paylaşımında şu ifadeleri kullandı:
"Aşı nerede?” diyoruz, “Kabul etmiyorum” diyor. Neyse ki ülkede olmasının en kötü ihtimal olduğunu kabul ediyor artık" (HABER MERKEZİ)

Tam kapanmada otoyollar ve köprüler için en az 1 milyar lira ödenecek
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, kapanmada boş kalacak otoyol, köprü ve havalimanlarına ödenecek garantilerle ilgili bir çalışma hazırladı. Akın, "18 günlük tam kapanmada otoyol, köprü ve yalnızca İstanbul Havalimanı için ödenecek araç ve yolcu gelir garantisinin toplam tutarı en az 1 milyar lirayı bulacak" dedi. Cumhuriyet gazetesinden Erdem Sevgi'nin haberine göre Akın’ın, 2021 merkezi bütçesinde garantiler için ayrılan bütçe kalemleri ile DHMİ’nin havalimanlarını işleten şirketlere verdiği yolcu gelir garantisi üzerinden hesaplama yapıldığını belirttiği çalışmada şu bilgilere yer verildi:
"Yalnızca otoyollar ve köprüler için 2021’de ayrılan gelir garanti ödemesi tutarının toplamı 14 milyar 589 milyon TL olarak hesaplanıyor. Bu durumda, bir günlük ortalama gelir garantisi tutarı toplam 39 milyon 966 bin 863 lira olacak. 18 gün sürecek, otoyolların ve köprülerin büyük oranda boş kalacağı kapanmada şirketlere gelir garantisi olarak ortalama 719 milyon 457 bin 534 lira ödeme yapılacak. Bu tutar, yıl içindeki döviz kurundaki artıştan bağımsız olarak belirlendiği için olası kur artışı da üzerine eklenecek. Bugünkü kurla hesaplandığında söz konusu tutarın 820 milyon liraya çıkacağı tahmin ediliyor.
18 gün boyunca kullanılmayacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne 8 milyon 602 bin 200 dolar, Osmangazi Köprüsü için ise 29 milyon 736 bin dolar tutarında garanti ödemesi yapılacak. Güncel kura göre iki köprüye yaklaşık 315 milyon TL ödeme yapılmış olacak.
İstanbul Havalimanı için 2021 yılı yolcu gelir garantisinin toplamı 350 milyon 793 bin 880 euro olarak belirlenmişti. Buna göre günlük 961 bin 79 euro'ya denk gelen yolcu gelir garantisinin 18 günlük faturası 17 milyon 299 bin 422 euro olacak. Yani 175 milyon liralık garanti ödemesi yapılacak."
Akın, "18 günlük tam kapanmada otoyol, köprü ve yalnızca İstanbul Havalimanı için ödenecek araç ve yolcu gelir garantisinin toplam tutarı en az 1 milyar lirayı bulacak" dedi. "Yandaşlara garantiler tam gaz ödenmeye devam edecek. Vatandaş herhangi bir destek almadan evinde tam açlıkla karşı karşıya kalacak" ifadesini kullanan Akın, "Pandemi döneminde kira, vergi ve ceza iptali kıyakları yapılan yandaş yerine artık vatandaş için adım atılmalı. 18 gün boyunca kullanılmayacak köprü, yol ve havalimanları için bütçeden ayrılan gelir garantileri vatandaş için kullanılsın" diye konuştu.
DMHİ Genel Müdürlüğü Twitter hesabından "İstanbul Havalimanı’na 2020 yılında hiçbir garanti ödemesi yapılmamıştır. Karalanmaya çalışılan İstanbul Havalimanı, EUROCONTROL (Avrupa Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı) tarafından salgın döneminde Avrupa'nın en yoğun havalimanı olarak ilan edilmiştir" paylaşımında bulundu.

‘Alkol satışı serbest’ iddiasına İçişleri’nden açıklama
Tam kapanmanın uygulanacağı 17 gün boyunca market ve bakkallar alkol satışı yapamayacak. Hükümet, yayımladığı genelgeye alkol yasağını açıkça yazmadı. Ancak mülki idare amirleri sorular üzerine market ve bakkallara alkollü içki satışının yasak olduğu bilgisini verdi. Valiliklerden uzun uğraşların sonunda yasağı öğrenen marketler, içki reyonlarına astıkları afişlerle alkol satışlarının 17 gün boyunca yapılamayacağını halka duyurdu.
Tartışmalara yol açan alkol satış yasağı ile ilgili Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş’tan çarpıcı iddia geldi. Aybaş Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Alkol satışı yasağı kalkmıştır, herkese hayırlı olsun” dedi.
Bu paylaşımın ardından İçişleri Bakanlığı’ndan da bir açıklama geldi. ‘Alkol yasağı’ ile ilgili bir ifade yer almayan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
* Kısıtlamalar ile ilgili açıklamalarımız, resmi olarak Bakanlığımızca; İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları, Valilikler tarafından ilgili kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bunun dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemelidir.
* Milletimizin büyük fedakarlık gösterdiği Tam Kapanma Döneminde, yanlış bilgilendirmeye yönelik kasıtlı tutumlarla ilgili gerekli hukuki müracaatların başlatılacağı da kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Koronavirüs | Türkiye'de rekor can kaybı!
Sağlık Bakanlığı, günlük koronavirüs verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye'de son 24 saatte 394 kişi hayatını kaybetti, 31 bin 891 yeni vaka tespit edildi. En yüksek can kaybının yaşandığı ve 362 kişinin hayatını kaybettiği 21 Nisan'ın ardından bugün can kaybında rekor kırıldı. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre toplam can kaybı 40 bin 131'e yükselirken, toplam vaka sayısı ise 4 milyon 820 bin 591'i buldu. Ağır hasta sayısı da 3 bin 534 olarak açıklandı. Can kaybı her geçen gün rekor kırarken, Sağlık Bakanlığı vaka artışını gizlemek için test sayısını düşürüyor.
Son 3 günlük test sayıları şöyle:
►28 Nisan: 283 bin 261
►29 Nisan: 278 bin 108
►30 Nisan: 265 bin 287

Valiliklerden marketlere ek yasak, birçok reyon kapatıldı
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan kararlarla tüm Türkiye’de 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’e kadar sürecek tam kapanma, dün saat 19.00’da başladı. Tam kapanma sürecinde hangi iş yerlerinin açık olduğu ve kimlerin yasaktan muaf olduğu ise İçişleri Bakanlığı genelgesiyle belirlendi.
Kocaeli ve Kütahya valilikleri, İçişleri Bakanlığı’nın, 27 Nisan'da 81 il valiliğine gönderdiği ‘Tam kapanma Tedbirleri' konulu genelgeye ek olarak bazı tedbirler getirdi. Bu tedbirlere göre tam kapanma sürecinde zincir marketlerde bazı ürünlerin satışı yasaklandı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında alınan ilave tedbirlere ilişkin kararlar valiliklerin internet sitesinde yayımlandı. Karara göre göre, bünyesinde perakende olarak inşaat malzemesi, hırdavat, tekstil, giyim, zücaciye, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya ve klima, kırtasiye ve otomotiv ürünleri satış reyonları bulunan marketlerin bu reyonlarının, ana faaliyet alanı bu ürünlerin satışı olan işyerleri için getirilen kısıtlamalara tabi olmasına, bu reyonların ve bulundukları katların kapatılmasına, müşterilerin bu reyonlara ulaşmasını engelleyici fiziki tedbirlerin alınmasına karar verildi.
Kararda şu ifadelere yer verildi:
* 2021/23 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararımızın 1.2. maddesinde yer alan “Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcıların 10.00 – 17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilmesine,
* Vatandaşlarımızın zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilmesine, aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmalarının evlere / adrese servis şeklinde de satış yapabilmesine,
* Yukarıda belirtilen uygulamanın zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olmasına, zincir marketlerin pazar günleri kapalı kalmasına, hükmüne ilave olarak, bünyesinde perakende olarak inşaat malzemesi, hırdavat, tekstil, giyim, zücaciye, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya ve klima, kırtasiye ve otomotiv ürünleri satış reyonları bulunan marketlerin bu reyonlarının, ana faaliyet alanı bu ürünlerin satışı olan işyerleri için getirilen kısıtlamalara tabi olmasına, bu reyonların ve bulundukları katların kapatılmasına, müşterilerin bu reyonlara ulaşmasını engelleyici fiziki tedbirlerin alınmasına,
* Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi.

Yanlışlıkla paylaşılınca ortaya çıktı. AKP’liye yasak yok
AKP Diyarbakır İl Başkanlığı, sokağa çıkma yasağı kısıtlanmasından muaf tutulması için parti yöneticilerine “izin belgesi” dağıttı. Söz konusu izin belgesi, Mehmet Ali Kırsaçlı isimli kişinin sosyal medya hesabından paylaştığı bir gönderide ortaya çıktı. AKP Diyarbakır İl Başkanı Şerif Aydın, İzin belgelerinin sadece il yönetim kurulu üyelerine verildiğini kaydetti. AKP Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından hazırlanan izin belgesinde, “Aşağıda açık kimliği yazan kişiler Ak Parti Diyarbakır İl Yönetim Kurulu üyemiz olup parti çalışmalarında bulunacağından dolayı; 28.04.2021-17.05. 2021 tarihinde uygulanacak sokağa çıkma yasağı kısıtlaması süresince ilgili kişiye gerekli kolaylığın sağlanması ve ihtiyaç duyulması halinde aşağıda bildirilen iletişim kanalında teyit edilmesi hususunda gereğinin yapılmasını arz/rica ederim” denildi. Konuyla ilgili SÖZCÜ'ye konuşan AKP Diyarbakır İl Başkanı Şerif Aydın, “Bu izin belgesi bizim parti çalışmamız için kendi içimizde düzenlemiş olduğumuz bir evrak. Hiçbir şekilde polis veya yoldaki kontrollerden muaf tutulması amacıyla verilmiş bir evrak değil. Sadece ve sadece yönetim kurulu üyesi olup da görev yapacak olan kişilere verilmiş bir evraktı. Partide o gün nöbetçi olan ve sosyal yardımlarından sorumlu olacak parti yönetim kurulu üyelerine verilmiş bir evraktır” ifadelerini kullandı.

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 31 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 112. doğum günü olan Yunan şair Yannis Ritsos'un bir şiirini paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

BİR SÖZCÜK O


Bir şey bilmiyorum - dedi - bir şeyim yok, bir şey değilim
buradaysam, dünyanın içinde, çakılmış bir büyük kanatla göğsüme,
o'dur öğrendiğim tek sözcük, söyler ağlarım-
onu tanıyorum, onunla varım, onu haykırırım rüzgâra-
uykusuz ıssız gecelerde öldürenlerin öğrettikleri
onca taşın taşlanmanın altında - yalnız bir sözcük:
Özgürlük, Özgürlük, Özgürlük.


#YannisRitsos
(Çeviren : Ahmet Yorulmaz)


Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

1 Mayıs İşçi Bayramı - Emek ve Dayanışma Günü
İşçi Bayramı’na uzanan sürecin ilk adımı 1856 yılında Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçilerinin çalışma saatlerinin azaltılması için başlattığı protestolara dayanıyor. Daha sonra ABD'nin Chicago kentinde işçiler 1 Mayıs 1886'dan itibaren iş gününün 8 saat olması için bir mücadele başlattı. ABD'nin büyük kentlerinde beşbinden fazla grev ilan edildi. Polisle grevciler arasında çıkan çatışmalarda bir işçi öldü, çok sayıda işçi yaralandı. 3 gün süren gösteriler sonrasında sendikacılardan dördü idam, dördü ağır hapis cezasına çarptırıldı. Chicago'da, Trade-Unions (İşçi Birliği) Kongresi de 1 Mayıs 1886'dan itibaren normal iş gününün 8 saat olarak belirlenmesini kararlaştırdı. Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı’nın 1889 Paris Kongresi'nde (II. Enternasyonalin 1. kongresi),işçilerin dayanışmaları amacıyla yılda bir günün ortak bayram ilan edilmesi benimsendi. Amerikalı sendikacıların önerisi üzerine de o gün ''1 Mayıs'' olarak belirlendi.
Dünyada 1890’lı yıllara uzanan İşçi Bayramı, tarihi kaynaklara göre, Osmanlı Devleti’nde ilk kez 1911'de kutlandı. Selanik’teki tütün, pamuk ve liman işçileri Türk tarihinde ilk kutlayanlar arasına girdi. İstanbul’da ise ilk kez 1912 yılında kutlandığı bilgisi kaynaklarda yer aldı. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşları’nın ardından 1 Mayıs uzun bir aradan sonra ilk kez 1921'de kutlandı.
Ankara'da da Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde, 1 Mayıs 1922'de ‘İşçi bayramı” kutlandı. 1 Mayıs 1923’te de ilk kez “resmi” olarak işçi bayramı kutlamaları yapıldı. Ancak, 1924 yılında “kitlesel” 1 Mayıs kutlamaları yasaklandı. Ardından 1925 yılında çıkarılan “Takrir-i Sükun” yasasıyla kutlamalar 1935 yılına kadar yasaklandı.
Cumhuriyet'in ilanından sonra 27 Mayıs 1935 tarihli "Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun" ile 1 Mayıs "Bahar Bayramı" olarak kabul edildi. Büyük ölçekli kutlamaların yaşanmadığı Türkiye’de yaklaşık 50 yıl aradan sonra 1975 yılında İstanbul Tepebaşı'nda bir gazinoda kutlama yapıldı. 1976 yılında ise Taksim Meydanı’nda Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyon’u ( DİSK),geniş kapsamlı bir kutlama tertip etti. İstanbul 1977 yılında Taksim Meydanı'nda kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sırasında yaşanan olaylarda 34 kişi öldü, 136 kişi yaralandı. Olay, tarihe “Kanlı 1 Mayıs” olarak geçti.
12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 30 yıla yakın aradan sonra Nisan 2009'da "Emek ve Dayanışma Günü" olarak resmi tatil ilan edilmiştir. Bundan önceki 30 yıllık süreçte “illegal” olarak kutlanmaya çalışılan her 1 Mayıs’ta pek çok olay çıkmıştır.

Karayolları Güvenliği ve Trafik Haftası (1-7 Mayıs)
Trafik düzeni ve güvenliği bakımından karayolunu kullanların eğitimindeki önemi vurgulamak çeşitli kurum ve kuruluşların trafik eğitimine olan katkılarını artırmak amacıyla, her yıl Mayıs ayının ilk cumartesi günü "Karayolu Trafik Güvenliği Günü", bugünü takip eden hafta ise "Karayolu Trafik Haftası" olarak kutlanmaktadır.

Bilişim Haftası
Bilişim haftası her yıl Mayıs ayının ilk haftasında kutlanmaktadır. “Belirli günler ve haftalar” içinde olan bu haftada okullarda birçok etkinlikler yapılmaktadır.

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

1 Mayıs 1707 - İngiltere, Galler ve İskoçya; Büyük Britanya olarak birleşti.
1 Mayıs 1776 - İlluminati, Adam Weishaupt tarafından kuruldu.
1 Mayıs 1786 - Wolfgang Amadeus Mozart'ın Figaro'nun Düğünü adlı operası ilk kez sahnelendi.
1 Mayıs 1840 - "Penny Black" olarak da bilinen ilk yapıştırılabilen resmi posta pulu, Birleşik Krallık'ta tedavüle çıktı.
1 Mayıs 1869 - Folies Bergère adlı ünlü müzikhol, Paris'te açıldı.
1 Mayıs 1886 - ABD'nin Chicago kentinde işçiler 8 saatlik iş günü için genel greve gittiler. Polisin ateş açması sonucu, çok sayıda işçi öldü ve yaralandı. İşçi liderlerinden Albert Parsons, August Spies, Adolph Fischer ve George Engel düzmece tanıklar ve kanıtlarla 11 Kasım 1887 tarihinde idam edildi.
1 Mayıs 1889 - 1 Mayıs, işçilerin ortak bayramı olarak kabul edildi.
1 Mayıs 1889 - Alman ilaç firması Bayer, Aspirini üretti.
1 Mayıs 1900 - Utah'ta bir maden kazasında 200 kişi öldü.
1 Mayıs 1906 - Türkiye'de günümüzde bilinen ilk 1 Mayıs İzmir'de kutlandı.
1 Mayıs 1909 - Üsküp'te 1 Mayıs etkinlikleri düzenlendi.
1 Mayıs 1909 - Selanik'te Selanik Sosyalist İşçi Federasyonu tarafından örgütlenen 1 Mayıs etkinlikleri düzenlendi.
1 Mayıs 1912 - İstanbul'da Osmanlı Sosyalist Fırkası tarafından 1 Mayıs etkinliği düzenlendi.
1 Mayıs 1918 - Brest Litovsk Barış Antlaşması sonrası Alman birlikleri Don Sovyet Cumhuriyeti'ne girdi.
1 Mayıs 1921 - Tersane İşçileri, işgal altındaki İstanbul'da 1 Mayıs'ı kutladı. İştirakçi Hilmi önderliğinde Sosyalist Fırka'nın düzenlediği 1 Mayıs'a işçiler kızıl bayraklarla katıldı ve Kasımpaşa'dan Şişli Hürriyet-i Ebediye Tepesi'ne kadar yürüdüler.
1 Mayıs 1922 - Ankara'da Türkiye Halk İştirakiyyun Fırkası'nın örgütlediği İmalat-ı Harbiye işçileri arasında 1 Mayıs düzenlendi. Aynı zamanda Sovyet Elçiliği'nde de kutlandı.
1 Mayıs 1923 - İstanbul'da tütün işçileri, askeri fabrika ve demiryolu işçileri, fırıncılar, İstanbul tramvay, telefon, tünel, gazhane işçileri 1 Mayıs'ı sokakta kutladılar. "Yabancı şirketlere el konsun", "8 saatlik iş günü", "Hafta tatili", "Serbest Sendika ve Grev Hakkı" pankartlarını taşıdılar.
1 Mayıs 1925 - Kıbrıs, Birleşik Krallık kolonisi oldu.
1 Mayıs 1925 - Takrir-i Sükun Kanunu'yla her türlü gösteri ve yürüyüş yasaklanınca, 1 Mayıs da kitlesel olarak kutlanamaz hale geldi.
1 Mayıs 1927 - Adolf Hitler yönetimindeki Nazi Partisi, Berlin'de ilk kez miting yaptı.
1 Mayıs 1930 - Artık cüce Gezegen sınıfında sayılan Plüton gezegeni resmen isimlendirildi. Gezegen, 18 Şubat 1930'da keşfedilmişti.
1 Mayıs 1931 - New York'taki Empire State Building hizmete girdi.
1 Mayıs 1933 - Almanya'da 1 Mayıs, o günü tatil ve "Ulusal İşçi Günü" ilan eden iktidardaki Nazi Partisi'nin desteğiyle ve görkemli törenlerle kutlandı. Ertesi gün, tüm sendika merkezleri işgal edildi, varlıklarına el konuldu ve sendika liderleri tutuklandı.
1 Mayıs 1935 - Aydın demiryolu, hükûmetçe satın alındı.
1 Mayıs 1940 - 1940 Yaz Olimpiyat Oyunları savaş yüzünden iptal edildi.
1 Mayıs 1940 - İstanbul'da bar ve eğlence yerlerinde çalışan 107'si Macar 162 "artist"in bir hafta içinde Türkiye'yi terk etmesi istendi.
1 Mayıs 1941 - İktidarda yozlaşmayı anlatan ve yüzyılın en iyi filmi olarak kabul edilen, Orson Welles'in yönettiği Yurttaş Kane filmi ilk kez gösterildi.
1 Mayıs 1944 - Tokat'ta Gürmenek Barajı açıldı.
1 Mayıs 1945 - Alman Nazi Propaganda Bakanı Joseph Goebbels, Sovyet Birlikleri Berlin'e girerken karısını ve altı çocuğunu öldürerek intihar etti.
1 Mayıs 1945 - II. Dünya Savaşı'nın sonu: Zafer Sancağı, Berlin'deki Reichstag binası üzerine göndere çekildi.
1 Mayıs 1948 - Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) resmen kuruldu. Kim Il-sung, ilk Devlet Başkanı oldu.
1 Mayıs 1948 - Hürriyet gazetesi, Sedat Simavi tarafından İstanbul'da kuruldu.
1 Mayıs 1956 - Jonas Salk'ın geliştirdiği çocuk felci aşısı kullanılmaya başlandı.
1 Mayıs 1959 - CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, Uşak'ta, sayıları bine yaklaşan kalabalığın saldırısına uğradı. İnönü, atılan taşla yaralandı.
1 Mayıs 1960 - Soğuk Savaş: U-2 Krizi - Francis Gary Powers'ın kullandığı Amerikan Lockheed U-2 casus uçağı, Sovyetler Birliği üzerinde düşürülünce diplomatik bir krizi başlattı.
1 Mayıs 1964 - Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), özel yasayla özerk bir kamu tüzel kişiliğine sahip olarak kuruldu.
1 Mayıs 1967 - Elvis Presley, Priscilla Beaulieu ile Las Vegas'ta evlendi.
1 Mayıs 1968 - Hürriyet Haber Ajansı (HHA) kuruldu.
1 Mayıs 1971 - Başbakan Nihat Erim, Anayasa için, "Türkiye böyle bir lüksü kaldıramaz" dedi.
1 Mayıs 1972 - Kuzey Vietnam Birlikleri, Quang Tri'yi ele geçirdi. ABD ile savaşta ele geçirdiği bu ilk büyük kent, Kuzey Vietnam'ın bütün eyalet üzerinde egemenlik kurmasını sağladı.
1 Mayıs 1976 - 50 yıllık aradan sonra 1 Mayıs İşçi Bayramı İstanbul Taksim Meydanı'nda yapılan büyük bir mitingle kutlandı. DİSK'in düzenlediği 1976 1 Mayıs'ı, Türkiye'de kitlesel 1 Mayıs kutlamalarının başlangıcı oldu.
1 Mayıs 1976 - Paris-İstanbul seferini yapan "İzmir" uçağı Zeki Ejder adlı Türk tarafından Marsilya’ya kaçırılmak istendi.
1 Mayıs 1977 - İstanbul Taksim Meydanı'nda kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sırasında yaşanan olaylarda 34 kişi öldü, 136 kişi yaralandı. Olay, tarihe Kanlı 1 Mayıs olarak geçti.
1 Mayıs 1979 - İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları yasaklandı ve sokağa çıkma yasağı getirildi. Sokağa çıkan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Behice Boran ve 1000'e yakın kişi gözaltına alındı. Behice Boran ve 330 Türkiye İşçi Partili 6 Mayıs'ta tutuklandı. DİSK'e bağlı bir grup sendika ise İzmir'de "izinli" 1 Mayıs kutlaması yaptı.
1 Mayıs 1980 - 12 Eylül darbesinden önce son "yasal" 1 Mayıs kutlamaları yapıldı. Sıkıyönetim altındaki İstanbul, Ankara ve İzmir'de gösteriler yasaklandı. DİSK, Mersin'de "izinli" 1 Mayıs kutlaması yaptı. 12 Eylül 1980 askerî darbesinden sonra, o zamana kadar "Bahar Bayramı" adıyla resmi tatil günü olan 1 Mayıs, çalışma günleri arasına dahil edildi.
1 Mayıs 1982 - Arjantin, Birleşik Krallık'a ait Falkland Adaları'na asker çıkardı. Britanya, Arjantin kuvvetlerine karşı saldırıya geçti.
1 Mayıs 1984 - Devlet Güvenlik Mahkemeleri sekiz ilde göreve başladı.
1 Mayıs 1985 - Tokat’ta, Tekel Sigara Fabrikası kuruldu.
1 Mayıs 1988 - Sosyalist feminist Kaktüs dergisi yayına başladı. Derginin yazarları, Gülnur Savran, Nesrin Tura, Sedef Öztürk, Banu Paker, Şahika Yüksel, Aksu Bora, Nural Yasin, Ayşegül Berktay, Özden Dilber, Nalan Akdeniz, Fadime Tonak'tı. Dergi Eylül 1990'a dek 12 sayı yayımladı.
1 Mayıs 1989 - İstanbul'da 1 Mayıs'ı kutlamak için İstiklal Caddesi'nden Taksim'e yürümek isteyen 2000 kişilik grup, polis tarafından dağıtıldı. Olaylar sırasında alnından vurulan Mehmet Akif Dalcı adlı genç bir gün sonra öldü. 400'ü aşkın gösterici gözaltına alındı.
1 Mayıs 1990 - İstanbul'un çeşitli semtlerinde yapılan 1 Mayıs eylemlerinde 40 kişi yaralandı, 2 bin kişi gözaltına alındı. Yaralılardan Gülay Beceren felç oldu.
1 Mayıs 1991 - Vakıfbank, İsviçre'de bastırdığı 2 gram ağırlığında ve 999.9 saflığındaki 'Maşallah' altınını piyasaya sürdü. Altın, Vakıfbank şubelerinde 128 bin liradan satışa sunuldu.
1 Mayıs 1993 - Aydınlık dergisi kuruldu.
1 Mayıs 1994 - İstanbul ve Ankara'da 1 Mayıs'ı kutladıktan sonra dağılan gruplar, polis tarafından coplandı. Sosyal Demokrat Halkçı Parti milletvekili Salman Kaya da polisten dayak yedi. İki gün sonra, milletvekili Salman Kaya'yı döven 3 polis ve Ankara Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar görevden alındı.
1 Mayıs 1995 - Hırvatistan Ordusu, Batı Slavonya'yı geri almak için Bljesak Operasyonu'nu başlattı.
1 Mayıs 1996 - İstanbul Kadıköy'de 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sırasında çıkan olaylarda Dursun Adabaș, Hasan Albayrak ve Levent Yalçın isimli 3 kişi öldü. Olaylar sırasında gözaltına alınan, "Dördüncü Sol İnşa Örgütü" isimli örgütün militanı Akın Rençber isimli bir genç, gördüğü işkenceler sonucu 20 Mayıs'ta öldü.
1 Mayıs 1999 - Amsterdam Antlaşması yürürlüğe girdi.
1 Mayıs 1999 - TRT internet sitesi trt.net.tr yayına başladı.
1 Mayıs 2000 - Türk Hava Kuvvetleri; ilk saldırı, arama ve kurtarma helikopteri olan ve Fransız Eurocopter firmasınca üretilen bir adet AS 532 Cougar AL helikopterini teslim aldı.
1 Mayıs 2002 - Galatasaray ile Leeds United takımları arasındaki futbol maçı öncesinde, 2 İngiliz taraftarın ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin davada, sanık Ali Ümit Demir 15 yıl ağır hapis, 6 sanık da 3 ay yirmişer gün hapis cezasına çarptırıldı.
1 Mayıs 2003 - ABD Başkanı George W. Bush, Irak'taki muharebelerin son bulduğunu açıkladı.
1 Mayıs 2003 - Bingöl'de meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde; 176 kişi öldü, 521 kişi de yaralandı.
1 Mayıs 2004 - On ülke AB'ye katıldı: Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovakya, Slovenya.
1 Mayıs 2006 - ABD tarihinin en büyük grevlerinden birine tanık oldu. Göçmen yasası protesto edildi.
1 Mayıs 2006 - Porto Riko Hükûmeti maddi sıkıntı nedeniyle, tüm Hükûmet kuruluşlarını ve okulları kapattı.
1 Mayıs 2008 - Türkiye'de 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Taksim Meydanı'nda kutlamak isteyen işçi sendikaları ile onlara izin vermeyen yürütme organı arasında yaşanan gerginlik sokaklara yansıdı. Sabah 06:30'dan itibaren Şişli ve çevresinde toplanan gruplara, polisin müdahalesi biber gazı, gaz bombası, cop, panzer, sapan ve tazyikli boyalı suyla oldu. CHP milletvekili Mehmet Ali Özpolat, sıkılan biber gazı nedeniyle kalp spazmı geçirdi. Pek çok örgüt üyesi olan veya olmayan vatandaş, ağır yaralarla hastaneye kaldırıldı ve geçici sakatlıklar yaşadı. Gün içinde DİSK, insanların ölmesinden korktuğu için, Taksim hedefinden vazgeçti.
1 Mayıs 2009 - 31 yıl sonra resmi olarak 5 bin kişilik bir grup, DİSK organizasyonuyla 1 Mayıs kutlamaları için Taksim'e çıktı.
1 Mayıs 2009 - 60. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'nde kabine revizyonuna gidildi.
1 Mayıs 2010 - 32 yıl sonra Taksim'de ilk kez izinli olarak 1 Mayıs kutlamaları yapıldı.
1 Mayıs 2016 - Nail Mavuș isimli vatandaş saat 11:00 sıralarında TOMA'nın çarpması sonucu öldü.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

1 Mayıs 1672 - Joseph Addison, İngiliz deneme yazarı, şair ve siyasetçi (ö. 1719)
1 Mayıs 1769 - Arthur Wellesley, Britanyalı asker ve devlet adamı (ö. 1852)
1 Mayıs 1825 - Johann Jakob Balmer, İsviçreli matematikçi ve matematiksel fizikçi (ö. 1898)
1 Mayıs 1857 - Theo van Gogh, Hollandalı sanat simsarı (ö. 1891)
1 Mayıs 1883 - Drastamat Kanayan, Rus asker (ö. 1956)
1 Mayıs 1878 - Mehmet Kâmil Berk, Tıp doktoru (Mustafa Kemal Atatürk'ün doktorlarından) (ö. 1958)
1 Mayıs 1900 - Ignazio Silone, İtalyan yazar (ö. 1978)
1 Mayıs 1908 - Giovanni Guareschi, İtalyan mizah yazarı ve karikatürist (Don Camillo'nun yaratıcısı) (ö. 1968)
1 Mayıs 1909 - Yannis Ritsos, Yunan şair (ö. 1990)
1 Mayıs 1910 - Behice Boran, Siyasetçi ve sosyolog (ö. 1987)
1 Mayıs 1910 - Nejdet Sançar, Eğitimci ve yazar (ö. 1975)
1 Mayıs 1912 - Otto Kretschmer, Alman donanmasında kaptan (ö. 1998)
1 Mayıs 1915 - Mina Urgan, Yazar, filolog, profesör ve çevirmen (ö. 2000)
1 Mayıs 1916 - Glenn Ford, Amerikalı aktör (ö. 2006)
1 Mayıs 1919 - Dan O'Herlihy, İrlandalı sinema oyuncusu (ö. 2005)
1 Mayıs 1923 - Joseph Heller, Amerikalı hiciv ve kısa hikâye yazarı (ö. 1999)
1 Mayıs 1925 - Gabriele Amorth, İtalyan rahip ve din adamı (ö. 2016)
1 Mayıs 1931 - Mehmet Aslan, Oyuncu, senarist ve yönetmen (ö. 1987)
1 Mayıs 1936 - Dilbar Abdurahmanonova, Sovyet-Özbek kemancı ve orkestra şefi (ö. 2018)
1 Mayıs 1941 - Asil Nadir, Kıbrıslı iş adamı.
1 Mayıs 1941 - Nurhan Damcıoğlu, Kantocu, ses sanatçısı ve tiyatro, sinema oyuncusu.
1 Mayıs 1953 - Necati Bilgiç, Sinema ve tiyatro oyuncusu.
1 Mayıs 1954 - Menderes Samancılar, Sinema ve dizi oyuncusu.
1 Mayıs 1955 - Julie Pietri, Fransız şarkıcı.
1 Mayıs 1956 - Coşkun Aral, Uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin, gazeteci, macera insanı, belgesel yapımcısı.
1 Mayıs 1958 - Hulki Cevizoğlu, azeteci, yazar ve televizyon programcısı.
1 Mayıs 1961 - Ziya Selçuk, Eğitimci ve Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanı.
1 Mayıs 1962 - Yannis Saoulis, Yunan şarkıcı, besteci.
1 Mayıs 1963 - Erkan Mumcu, Politikacı, eski bakan, Anavatan Partisi eski genel başkanı.
1 Mayıs 1964 - Birol Güven, Film yapımcısı, senaryo yazarı ve yönetmen.
1 Mayıs 1971 - Didem Akın, Basketbol oyuncusu ve menajer.
1 Mayıs 1971 - Hasret Gültekin, Bağlama virtüözü, şarkıcı, besteci, söz yazarı ve yapımcı (ö. 1993)
1 Mayıs 1972 - Julie Benz, Amerikalı oyuncu.
1 Mayıs 1973 - İsmail Sancak, Belgesel yönetmeni.
1 Mayıs 1973 - Oliver Neuville, Alman futbolcu.
1 Mayıs 1975 - Marc-Vivien Foé, Kamerunlu millî futbolcu (ö. 2003)
1 Mayıs 1975 - Murat Han, Dizi ve sinema oyuncusu.
1 Mayıs 1978 - Orhan Ölmez, Şarkıcı, besteci, söz yazarı, aranjör ve sunucu.
1 Mayıs 1980 - Dilek Çelebi, Tiyatro oyuncusu.
1 Mayıs 1982 - Mark Farren, İrlandalı eski futbolcu (d. 2016)
1 Mayıs 1982 - Mehmet Muş, Siyasetçi ve ekonomist.
1 Mayıs 1983 - Alain Bernard, Fransız yüzücü.
1 Mayıs 1983 - Park Hae-jin, Güney Koreli oyuncu.
1 Mayıs 1983 - Anna Litvinova, Rus top model (ö. 2013)
1 Mayıs 1988 - Anushka Sharma, Bollywood filmlerinde rol alan Hint oyuncu ve yapımcı.
1 Mayıs 1992 - Ahn Hee-yeon, daha çok bilinen sahne adıyla Hani, Güney Koreli şarkıcı ve oyuncu.
1 Mayıs 1993 - Jean-Christophe Bahebeck, Fransız millî futbolcu.
1 Mayıs 2004 - Charli D'Amelio, TikTok'ta video oluşturan Amerikan sosyal medya kişiliği ve dansçı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

1 Mayıs 408 - Arcadius, Doğu Roma İmparatoru (d. 377/378)
1 Mayıs 1555 - Papa II. Marcellus, 5 Nisan-1 Mayıs 1555 arasında 20 gün kadar gayet kısa bir dönemde Papalık yapmıştır (d. 1501)
1 Mayıs 1572 - V. Pius, 1566-1572 arasında papa (d. 1504)
1 Mayıs 1700 - John Dryden, İngiliz şair, eleştirmen, çevirmen ve oyun yazarı (d. 1631)
1 Mayıs 1731 - Johann Ludwig Bach, Alman besteci ve kemancı (d. 1677)
1 Mayıs 1813 - Jean-Baptiste Bessières, Napolyon Dönemi'nde Fransa mareşali ve Birinci Fransa İmparatorluğu'nda Dük unvanına sahip askeri lider (d. 1768)
1 Mayıs 1850 - Henri Marie Ducrotay de Blainville, Fransız zoolog, herpetolog ve anatomist (d. 1777)
1 Mayıs 1873 - David Livingstone, İskoç misyoner ve kâşif (d. 1813)
1 Mayıs 1899 - Ludwig Büchner, Alman düşünür ve yazar (d. 1824)
1 Mayıs 1904 - Antonín Dvořák, Çek geç romantik dönem, klasik batı müziği bestecisi ve keman ve org virtüözü (d. 1841)
1 Mayıs 1920 - Margaret, İsveç Veliaht Prensesi ve Scania Düşesi (d. 1882)
1 Mayıs 1937 - Eugene Doherty, İrlandalı siyasetçi (d. 1862)
1 Mayıs 1945 - Joseph Goebbels, Nazi Almanyası siyasetçisi ve Propaganda Bakanı (intihar) (d. 1897)
1 Mayıs 1945 - Magda Goebbels, Joseph Goebbels'in eşi (d. 1901)
1 Mayıs 1950 - Memmed Said Ordubadi, Azerbaycan yazar, şair, oyun yazarı ve gazeteci (d. 1872)
1 Mayıs 1969 - İmran Öktem, Hukukçu ve eski Yargıtay Başkanı (d. 1904)
1 Mayıs 1976 - Aleksandros Panagulis, Yunan politikacı ve şair (d. 1939)
1 Mayıs 1978 - Aram Khachaturian, Ermeni asıllı Sovyet besteci (d. 1903)
1 Mayıs 1979 - Morteza Motahhari, İranlı alim, din bilgini, filozof, üniversite hocası ve siyasetçi (d. 1920)
1 Mayıs 1984 - Jüri Lossmann, Eston uzun mesafe koşucusu (d. 1891)
1 Mayıs 1988 - Altan Erbulak, Karikatürist, oyuncu ve gazeteci (d. 1929)
1 Mayıs 1993 - Pierre Bérégovoy, Fransız siyasetçi ve eski Başbakan (d. 1925)
1 Mayıs 1994 - Ayrton Senna, Brezilyalı Formula 1 pilotu (d. 1960)
1 Mayıs 2003 - Elizabeth Ann Hulette, Miss Elizabeth ön adıyla tanınan Amerikalı profesyonel güreşçi (d. 1960)
1 Mayıs 2010 - Helen Wagner, Amerikalı oyuncu (d. 1918)
1 Mayıs 2012 - Cüneyt Türel, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı (d. 1942)
1 Mayıs 2013 - Kris Kross, ABD'de 1990'ların başında kurulmuş olan bir hip hop müzik grubudur (d. 1978)
1 Mayıs 2014 - Assi Dayan, İsrailli yapımcı, yönetmen, senarist ve oyuncu (d. 1945)
1 Mayıs 2015 - Dave Goldberg, Amerikalı iş adamı (d. 1967)
1 Mayıs 2015 - Grace Lee Whitney (doğum adı: Mary Ann Chase), Amerikalı oyuncu (d. 1930)
1 Mayıs 2015 - Elizabeth Whittall, Kanadalı yüzücü (d. 1936)
1 Mayıs 2016 - Jean-Marie Girault, Fransız politikacı ve bürokrat (d. 1926)
1 Mayıs 2016 - Solomon W. Golomb, Amerikalı matematikçi ve mühendis (d. 1932)
1 Mayıs 2016 - Madeleine LeBeau, Fransız oyuncu (d. 1923)
1 Mayıs 2017 - Katy Bødtger, Danimarkalı kadın şarkıcı (d. 1932)
1 Mayıs 2017 - Yisrael Friedman, İsrailli haham ve eğitimci (d. 1923)
1 Mayıs 2017 - Pierre Gaspard-Huit, Fransız yönetmen ve senarist (d. 1917)
1 Mayıs 2018 - Javier Aller, İspanyol oyuncu (d. 1972)
1 Mayıs 2018 - Elmar Altvater, Alman siyasetbilimci, akademisyen ve yazar (d. 1938)
1 Mayıs 2018 - Max Berrú, Ekvadorlu-Şilili şarkıcı ve müzisyen (d. 1942)
1 Mayıs 2018 - Pavel Pergl, Çek eski futbolcu (d. 1977)
1 Mayıs 2019 - Issa J. Boullata, Filistinli eğitimci, çevirmen ve yazar (d. 1928)
1 Mayıs 2019 - Alessandra Panaro, İtalyan oyuncu (d. 1939)
1 Mayıs 2019 - Arvi Parbo, Estonya doğumlu Avustralyalı iş adamı ve yönetici (d. 1926)
1 Mayıs 2019 - Beatrix Philipp, Alman siyasetçi (d. 1945)
1 Mayıs 2020 - Allah Yar Ansar, Pakistanlı politikacı (d. 1943)
1 Mayıs 2020 - Silvia Legrand, Arjantinli aktris (d. 1927)
1 Mayıs 2020 - África Lorente Castillo, Fas doğumlu İspanyol politikacı ve aktivist (d. 1954)
1 Mayıs 2020 - Antonina Rıjova, Sovyet voleybolcu (d. 1934)
1 Mayıs 2020 - Fernando Sandoval, Brezilyalı sutopu oyuncusu (d. 1942)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.
Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.
Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.
Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.
Merhaba Türkiye.
Merhaba Cumartesi.
Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?