TRT'nin sloganı gerçek mi?

Bir Zamanlar Kıbrıs, Payitaht Abdülhamid, Teşkilat, Uyanış Büyük Selçuklu, Tozkoparan İskender...

Saydıklarım TRT 1'in bu sezonki dizi stokunun yüzde 50'sinden fazlasını oluşturan yapımlar... Ama bakınca görüyoruz ki TRT'nin sloganı Özü Sözü İnsan...

Bu dizileri izleyince ise TRT'nin sloganın Vatan Millet Sakarya olması gerektiğini düşünüyor insan... Ceddin deden, neslin baban hep kahraman Türk milleti mısraları kulaklarda çınlıyor...

Bir yayın kuruluşu kendine “Özü Sözü İnsan” gibi bir slogan yakıştırıyorsa, orada ırk, dil,din, renk, cinsel tercih ayrımı olmaz... Yani insan hakları, kadın hakları, azınlık hakları savunulan yapımlar öne çıkar...

Uzun uzun yazmaya gerek var mı bilemem ama şu küçük liste daha çok milliyetçi hatta tutucu milliyetçi bir bakış sergilemiyor mu?

Üstelik daha 23 Nisan'da, tarihe ve milletine saygılı TRT'nin bu özel güne ayırdığı süre günlük Ramazan yayına ayırdığı süre ile karşılaştırıldığında da garip bir tablo çıkmadı mı ortaya?..

İşte örnek:

05:33 İstiklal Marşı ve Günün Program Akışı

05:35 Bir Yusuf Masalı

07:30 Mesnevi'den Hikayeler

07:50 Kuşlarla Yolculuk

08:30 Anıtkabir'den Naklen Yayın

08:50 Dr.Yerebakan İle Hayatın Ritmi

09:20 Anıtkabir'den Naklen Yayın (Canlı)

09:35 Türkan Hanım'ın Konağı

12:00 Ezgi Sertel ile Fazlası Zarar

14:30 Bugün 23 Nisan

15:00 Acemi Anneler

16:15 Mavera

18:00 Ana Haber (Canlı)

18:25 Doğrusu Ne?

18:30 Kur'an-I Kerim'i Güzel Okuma Yarışması İftar Özel

20:30Payitaht "Abdülhamid"

23:45Mavera

Bu arada bilmeyenler için Mavera, Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatını anlatan dini içerikli bir dizidir...

Sizleri toplama çıkarma ile yormayayım... Açılıştaki iki dakika İstiklal Marşı'nı da (her gün olmasına rağmen) 23 Nisan programına katarsak toplam 67 dakika özel yayın (haberlerde yer alan bölüm hesaba dahil edilmedi)... İki kez Mavera (Ramazan özel dizisi) üç buçuk saat... Mesnevi'den seçmeler ve İftar Özel bir saat yirmi dakika toplam yaklaşık beş saat... 23 Nisan günü Payitaht dizisi de özel ikramiye...

Şimdi TRT'nin Özü Sözü İnsan sloganının tam ne anlama geldiğine siz karar verin...

Magazin Hürriyetçisi

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Magazin hürriyetçisi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.

03

Abdurrahim Çokgüngör - 1*Bugün insan denen varlığın dünyada bulunma sebebi nedir? Bir manada dünyaya biyolojik organları ile hayvan-ı natık olarak gelen bu yaratığa insan olma şansı verilmesi içindir değil mi? Acaba hangi ideoloji, siyasi görüş, devlet felsefesi böyle bir gaye güder. Hiçbiri değil mi? Böyle olduğu içindir ki tarih “İnsanın insana yaptığını kurt kuzuya yapmaz” olayları ve savaşları ile doludur. Hani medeniyetin yüceliği nerede kaldı? Şunun gibi olmadığı için: Selahaddin Eyyübi gündüz Haçlı ile savaşır gece düşman yaralılarını tedavi ettirirmiş. Çünkü onun özü ve sözü insan. Ya Osmanlı ordusu? Romanya topraklarında ilerlerken bağlardaki üzümler Yeniçeriye yedirilir ama üzümlerin değeri hesaplanır ve asmalara parası asılır. Niçin? Ya Çanakkale’de binlerce düşman askerini kim tedavi ettirip ölümden kurtarmış? Sözü özü insan mertebesine erişildiği için. İnsan beşikten sonra ona verilen akıl-kalb-vicdan ile ruhunda gizlenen yetenekleri eğitimle açığa çıkarır. Ve niçin yaratılıp nereden geldiğini ve nereye gideceğini bildiği an insan olur. Bilir misiniz Ahmed Yesevi kimdir? Türkistan-Horasan’ın batı sınırından başlayarak ta Adriyatik, Kızıldeniz, Atlantik’e kadarki coğrafyada adaletle hükmeden milleti yetiştirenlerden. Ve özü sözü insan niteliğini nakşedendir. Onlar Türkistan-Horasan menşeli Türklerdir değil mi? Bu Türklerin kıyamete kadar takdir edilen misyonunu çözen kimdir? Ahmed Yesevi. Ve benzerleri. Ki özü ve sözü kamil derece olandır. O zat kaderin çeşitli sayfalarında nasıl ihtişamlı bir millet görmüş ki sürekli çevresindeki insanları Anadolu taraflarına göç etmesi için hararetle teşvik etmiş. Niçin bilir misiniz? Özü, sözü insan olarak yetişenlerin tarihi misyon için.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 02:14
02

Abdurrahim Çokgüngör - 2*Türkler insanlık tarihine geçecek büyük bir misyon için Nuh Tufanı sonrası kader tarafından Anadolu’dan Asya’ya götürülüp 5 bin yıl aralıksız DNA’larına güç ve kudret işlenerek birer kahraman soyunun özü ve sözü insan misyonu eğitilendir. Evet gerçek bu. Ve zamanı gelip ona misyon verilince öyle olmuştur. 22 milyon km karelik bir alanda 34 çeşit millet ve topluluğu bir bayrak altında tutandır Türk. Kimsenin inancına ve yaşamına karışmadan. Türk bir isim değildi aslında. Ancak ve ancak 6. Yüzyılın sonunda sıfattan bir millete isim olarak ortaya çıkmıştır. Çünkü Türk bir sıfat olarak güçlü ve kudretli anlamında idi. Türk Hun gibi. Yani güçlü Hun gibi. Ancak Orhun Kitabelerine imza atan Göktürkler bu adı alınca yeni bir destan başlamış. Peki bin yol sonra 19. Yüzyılın sonunda ne oldu? Bu ayrı bir konudur. Türkler 20. Yüzyılda ortaya çıkan bir millet olmadığı için her mağlubiyetten yeni bir umrana at koşturandır. Ve üstelik gerisinde 4 tane büyük devleti kura kura Anadolu’ya gelmesi özü ve sözü hayvan-ı natık değil maddi-manevi değeri olan insan olduğu içindir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 01:53
01

Abdurrahim Çokgüngör - 3*Türk’e Anadolu kapısına açan nedir? Ertuğrul Gazi’nin savaşan iki ordudan zayıf olanı katliamdan kurtarması ile. Ve Anadolu hikayemiz özü sözümüz ile başlar. 23 Nisan elbette büyük ve değerli bir tarih. Acaba sözü ve özü insan olan kaç kişi bilir ki o gün kurulan Meclis Osmanlı Meclis-i Mebusanı’dır. Yani Misak-ı Milliyi ilan eden Meclistir. Ve de o Meclis İstanbul’dan geldiği Ankara’da dünyada eşi benzeri görülmemiş bir yetenekle Genelkurmay belgelerine göre İstiklal Harbini yönetendir. 30 Ağustos günü zafere son noktayı koyar. Acaba bunun gibi bizim kaç tane zaferimiz var. Ciltler dolusu değil mi? Ama o zaferi yazan Meclis özü sözü insanlarla dolu olduğu için belki askeri açıdan küçük ama sergilenen ruhu muhteşem milli mücadelenin sesi olduğu için özü Yesevilere dayanır mı dayanmaz mı? İzahı uzun bir tefsirde Tevbe Suresi’nin 32. ayetinin mana mertebelerinden 20. Yüzyıla bakan yönüyle 1908’den 1923’e kadar sürece işaret ederek Türk milliyetperverlerinin art arda gelen zalimane suikastlerle mücadelesine bakar. Habbeyi kubbe yaparak olaylara bakmamak lazım. Biz Anado’luya geldiğimizde 800 bin kişi idik. Ve burada bir rivayete göre 5 bir diğerine göre 8 milyon Anadolu Rum’u vardı. Ama onları özü sözü bir olduğumuz için benzerimiz yaptık. Arnold Toynbee’nin dediği gibi tarihte adalet ve kanunu dayalı iki devletten birini kurduk. Devletimiz o devletin devamıdır. Rejim farklı. Özü sözü insan olan küfür sözü sayılan yalan söylemez. Başkasının hakkına tecavüz etmez. Vatan ve millet sevgisi olur. Komşusu açken yatmaz. Yardımlaşmayı esas alır. Felsefeye ve menfaate dayalı batı medeniyeti gibi sömürmek için zulümle işgale kalkışmaz. Demek istediğim neticelerden önce Haticelere bakmak lazım. Sübjektif ve siyasi görüşlere göre değil millet ve devlet-i aliyenin açısından olaylara bakmak ve değerlendirmek lazım. Yani özümüz ne ise sözümüz o olmazsa hayvan-ı natık derekesine düşme tehlikesi vardır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 01:50


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?