Çivril Belediye Başkanı üçüncü kez koronavirüse yakalandı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

 Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

 Adamın biri ormanda avlanırken yamyamlara yakalanmış.

Yamyamlar adamı kendi kabilelerine götürmüşler ve sonra kabile reisi gelmiş adama:

-“Ölüm mü, mokoko mu?” diye sormuş.

Adam bir an "Ölüm desem öleceğim, mokoko diyeyim de belki kurtulurum" diye düşünmüş ve “Mokoko” demiş.

Kabile reisi arkasını dönmüş ve “Oooo, mokoko” demiş.

Kabiledeki bütün yamyamlar adamı bir güzel b****mişler ve adamı serbest bırakmışlar.

Adam aynı yerde tekrar avlanmaya çıkmış, yamyamlar yine bunu yakalamışlar.

Kabileye götürmüşler, reis gelmiş. Yine buna:

-“Ölüm mü, mokoko mu?” diye sormuş.

Adam "Bu sefer de mokoko dersem gene bana aynı şeyi yaparlar, onun yerine ölürüm daha iyi." diye düşünmüş:

-“Ölüm” cevabını vermiş.

Reis arkasını dönmüş ve demiş ki:

-“Ooooooo, ölene kadar mokoko.”

 “Günün Sözleri” olarak bugün 72. doğum günü olan yazar Selim İleri'nin "Solmaz Hanım, Kimsesiz Okurlar İçin" adlı kitabından alıntılar paylaşmak istiyorum.

 "Anısız insan yalnızlık çekmez."

 "Susuşlarımız hemen her defasında isyanlarımızdır."

 "İnsanları sevmeye çalıştım, bütün hayatım boyunca yaptım bunu. Fakat sevgimi hep geri almak zorunda kaldım."

 "Hayallerim hakikatlerimdir."

 "Hayatı değiştirmek isteyenlerin kimsesi yoktur."

 "Ankara'da büyüklerimiz var, onlar düşünürler her şeyi..." diyenler, yalnız onlar hep mesut yaşıyorlardı.

 "Bayılırım kötü aşk romanlarına. Umarsız hayatlarımıza bir tek onlar pembe rüyalar gördürür."

 Şuraya da "İç Huzuru ve Mutluluğu Yakalamanın Yolları"ndan birini bırakayım:

 Nezaketi elden bırakmayın. Yıldızınızın pek barışmadığı insanlara bile kibar davranın. Çevrenizdeki insanlara nezaket ve iyilikle yaklaşmak, uzun vadede bu duyguların dönüp size yansımasına neden olur.

 Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

 Üzümü mikrodalgaya koyarsanız patlar.

 Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 Ekmek kuyrukları yoksulluğun en net fotoğrafı

İstanbul'da AKP'li belediyelerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Halk Ekmek büfelerine yönelik müdahaleleri ve engellemeleri tartışılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde de önce AKP’li Üsküdar Belediyesi ve ardından da AKP’li Ümraniye Belediyesi Halk Ekmek büfelerinin kurulması engellemeye çalıştı. İBB ve Halk Ekmek yöneticilerinin ısrarlı mücadelesiyle büfeler belirlenen noktalara yerleştirildi.

BirGün’ün sorularını yanıtlayan İBB Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama, çarpıcı açıklamalar yaptı. Halk Ekmek büfeleri önündeki kuyrukların yoksulluğun göstergesi olduğunu ifade eden Nama, ekmek üretimin neredeyse iki katına ve Ramazan pidesi üretiminin ise neredeyse üç buçuk katına çıktığını anlattı.

*Üsküdar ve Ümraniye’de tüm engelleme girişimlerinin, tartışmaların ve arbedenin ardından yerleştirebildiğiniz Halk Ekmek büfeleri faaliyetine devam ediyor mu?

"İBB zabıta ekiplerimiz Üsküdar ve Ümraniye’deki Halk Ekmek büfelerimizin önünde 24 saat nöbet tutuyor. Umarım AKP’li belediyeler Halk Ekmek büfelerimize müdahale etmeye veya kaldırmaya çalışarak bir hukuksuzluğa girişmezler. AKP'li ilçe belediyelerinin büyükşehir belediyesi yetki alanlarına yerleştirilen Halk Ekmek büfelerine müdahale etme yetkileri yoktur."

*AKP’li belediyelerin Halk Ekmek büfelerine yönelik saldırısı veya müdahalesi oldu mu?

"Biz bir çetele tutmuyoruz. Başkanımız Ekrem İmamoğlu da ‘bunları unutun ve olabildiğince hızlı hizmet götürün’ diyor. Sadece şunu söylemek isterim, kamuya ait bir alana koyduğumuz Halk Ekmek büfesini AKP’li Sancaktepe Belediyesi alıp bir boş arsaya attı. O büfeyi aldık ve kamuya ait başka bir alana yerleştirdik."

*AKP’li ilçe belediyeleri Halk Ekmek büfelerine neden itiraz ediyor? Bu büfeleri yerleştirmenize hangi gerekçelerle engel oluyor?

"İBB’ye ait olan yetkiler AKP’li belediyeler tarafından gasp edilmeye çalışılıyor. AKP'li belediyeler, büfelerimizi engellemesine gerekçe olarak ‘bu büfeleri kimin işleteceğini bize sormadınız. Büfeyi koymak için de bizden izin almadınız?’ diyor. İBB Belediye Meclisi’nde aldığımız kararda ise bunların listesine yer verilmişti. Büfelerin, şehit yakınları, gaziler, engelliler ve dul kadınlara verileceği de ifade edilmişti. Bu karara son dakika bir cümle eklettiler ve ilçe belediyesinin mutlaka görüşü alınacaktır dediler. İBB'nin ilgili müdürlüğü 31 Mart'ta ilçe belediyelerine bir yazı yazarak, ‘Alınan Belediye Meclisi Kararıyla şu adrese büfeyi koyacağız. Görüşünüz nedir? Görüşünüzü 7 gün içinde bildirin’ dedik ama yanıt bile vermediler. Bunun üzerine aynı şekilde bir yazı daha yazdık ve bu yazının üzerinden de 10 gün geçmesine rağmen yanıt vermediler. Biz de büfemizi alıp yerleştirmek üzere götürdüğümüzde AKP'li ilçe belediyelerin yetkilileri ve zabıtaları itiraz etti. Yani, görüşlerini sorduğumuzda yanıt vermiyorlar ama büfeyi yerleştirmeye gittiğimizde de itiraz ediyorlar. Büfemizi yerleştirmek istediğimizde İBB’ye ait olan alana, kaldırıma AKP’li Ümraniye belediyesi araçlarını çekiyor ve büfenin yerleştirilmesini engellemeye çalışıyor."

*İBB’nin AKP yönetiminde olduğu yıllarda İstanbul’da kaç Halk Ekmek büfesi vardı, şimdi kaç büfe var?

"Göreve geldiğimizde İstanbul’da 530 civarında Halk Ekmek büfesi vardı. Şimdi büfe sayısı 600’e yaklaştı."

*İstanbul’un ihtiyacı olan Halk Ekmek büfesi sayısı ve açmayı planladığınız halk ekmek büfesi sayısı nedir?

"800 mahalle toplam 800 Halk Ekmek büfesi olmalı. Yaptığımız çalışmalarla İstanbul’da tam 800 noktada Halk Ekmek büfesine ihtiyaç olduğunu ve bunu gerçekleştirdiğimizde de İstanbulluların yüzde 80’inin halk emeğe ulaşabileceğini gördük."

*Siz belediye yönetimini devraldığınızda ortalama günlük Halk Ekmek satışı ne kadardı, şimdi ne kadar?

"Biz belediye seçimini kazandığımız Halk Ekmek fabrikalarında, üretim ağında ve personel durumunda yıllar boyunca hiçbir değişiklik yapılmadığını gördük. Aynı dağıtım ağıyla, aynı personel sayısıyla ve aynı fabrikalarda üretim yapılmış. Biz görevi devraldığımızda günlük 700 - 800 bin civarında somun ekmek üretildiğini gördük. Ekmek üretimi bazı zamanlar 900 bine kadar da yükselmiş ama son 10 yılda hiç 900 bini geçmemiş. Biz ekmek fabrikalarını ve üretim tesislerini daha da aktifleştirdik. Şimdi Halk Ekmek tesislerinde günlük 1 milyon 450 bin ila 1 milyon 500 bin civarında sadece somu ekmek üretimi yapıyoruz. Yine önceki yıllarda günde ortalama 60 -70 bin ramazan pidesi üretildiğini gördük. Biz belediyeyi devraldıktan sonra ramazan pidesi üretimi 220 binlere kadar yükselttik."

*Özellikle son dönemlerde halk ekmek büfeleri önündeki kuyruklar çok dikkat çekici. Sizce bu kuyruklar neden arttı?

"Büfelerimizi engellemeye çalışanların geçmişlerine baktığımızda halk ekmek büfelerini partizancılık yaparak kendi partilerine mensup kişilere verdiklerini görüyoruz. Biz gazilere, şehit yakınlarına, engellilere, dul ve yetim büyütenlere veriyoruz. Halk Ekmek bütçesini bir televizyon kanalına, gazeteye sponsor olmak için değil sadece halka ücretsiz ekmeği ucuz bir şekilde vermek için harcıyoruz. Biz sadece halkın ekmeğine sponsor oluyoruz. Halk Ekmek önlerindeki kuyruklar Türkiye'deki ekonomik durumunun ve derin yoksulluğun net fotoğrafıdır. Kuyruktakiler işsiz kalanlar, geliri azanlar ve ekonomik sıkıntı yaşayanlardır. Kuyruk arttıkça toplum yoksullaşıyor demektir. O insanlara, 'daha önce girmediğiniz ekmek kuyruklarına neden giriyorsunuz?' diye sormaları gerekiyor."

 5 milyar TL’lik yeni destek paketi

“KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlatıyoruz.” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Salgın sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş, istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmeler ile teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketler bu desteğe başvurabilecek.

Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz olacak şekilde bu destekten faydalanacak.

Şartları taşıyan mikro veya küçük işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi’den itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilir.

TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırdığımız kredilerin taksit ödemelerini 1 Temmuz 2021’e kadar erteliyoruz.

Esnafımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir desteği ile 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresini bir ay daha uzatıyoruz.

İhtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1000 liralık nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yeniden başlatıyoruz.”

İşten çıkartma yasağının 30 Haziran’a kadar uzatıldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur maaşlarının 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırılacağını söyledi.

İçki yasağının belgesi ortaya çıktı: "Kimse imzalamasın"

Gazeteci Barış Yarkadaş, polislerin tekel bayilere içki satışı yapmayacaklarına dair imzalattığı tebliği paylaştı. Yarkadaş, içki yasağının anayasaya aykırı olduğunu, bu tür düzenlemelerin ancak kanun yoluyla yapılabileceğini belirtti. DAMGA gazetesindeki köşe yazısında uygulamanın keyfi olduğunu da belirten Yarkadaş, "Artık bırakın hukuku, kanun devleti bile değiliz" dedi. Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş da belge için tekel bayilere 'İmzalamayın' çağrısı yaptı. Aybaş, "İçki satışının yasağı tekel bayilerine tebliğ edilmeye başladı hiçbir meslektaşım bu tebliği imzalamasın imzadan imtina etme hakkınız anayasal haktır," dedi.

 17 günlük alkol yasağının vergi kaybı dudak uçuklattı!

Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl, Erdoğan’ın koronavirüsle mücadele kapsamında duyurduğu ve Ramazan Bayramı’nı da kapsayacak olan, 17 günlük tam kapanma yasağı boyunca alkollü içki satışının yasaklanmasıyla devletin ne kadar vergi kaybı yaşayacağını hesapladı. Sözcü’den Nuray Tarhan’ın haberine göre, vergilemenin ciddi bir iş olduğuna dikkati çeken Bingöl, “800 milyon liranın toplanıp ihtiyaç sahiplerine verilme imkanı varken bundan vazgeçmenin alternatif bir getirisinin, sosyal, ekonomik politika amacının olması gerekir. Maalesef ben burada nasıl bir amaç olduğunu anlayamadım” dedi. Yılın ilk 3 ayında alkollü içkilerden 3.8 milyar TL Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tahsilatı yapıldığını belirten Bingöl, “Alkollü içkilerden aylık 1.3 milyar TL civarında ÖTV geliri elde ediliyor. Buna KDV'yi de eklediğinizde aylık 1.5 milyar TL'lik bir gelirden bahsetmek mümkün. Tabii bu satışlardan elde edilen kâr nedeniyle ödenecek kurumlar ve/veya gelir vergisini hesaba katmıyoruz” diye konuştu.Dr. Bingöl, bu yıl 83.4 milyar lira ile toplam ÖTV'nin yüzde 39'unun, toplam vergi gelirlerinin ise yüzde 9'unun alkol ve tütün ürünlerinden elde edilmesinin hedeflendiğini vurgulayarak, “Bu yıl KDV'den  265.5, ÖTV'den ise 213.2 milyar lira gelir hedefleniyor. Tütün mamullerinden 65.5, alkollü içeceklerden 17.9 milyar lira ÖTV bekleniyor. Tiryakiler yine bütçenin gözdesi olacak” dedi.

 Film gibi olay: Filyasyon ekipleri iki kardeşi 32 yıl sonra kavuşturdu

Koronavirüsün izini sürerek temas zincirini kıran filyasyon ekipleri bu kez müthiş bir kavuşma hikâyesine imza attı. İstanbul Esenyurt'ta yaşayan görme engelli Filiz Varol'un (35) 28 Kasım'da koronavirüs testi pozitif çıktı. Esenyurt İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı filyasyon ekipleri, virüsün temas zincirini kırmak için genç kadının anne, babası ve kardeşlerine ulaşmak için çalışma başlattı. Virüsün izi sürülürken, ailenin tüm fertlerine ulaşıldı.

Sabah gazetesinden Gül Kireklo'nun haberine göre, ekipler Varol'un bilmediği bir ağabeyi olduğunu fark etti. Ağabey Yaşar Varol'a (52) telefon edildi. Telefonu açan çocuğuna, "Halanın testi pozitif çıktı, test yaptırın" denildi. Çocuk "Benim Filiz isminde bir halam yok" deyince arkadan Yaşar Varol'un sesi geldi: "Evet Filiz adında bir kardeşim var. Ama 32 yıldır kayıp. Onu aradım ama bir türlü ulaşamadım..." O andan itibaren göz yaşartacak buluşmanın işaret fişeği atıldı. Filyasyon ekibi güzel haberi Filiz'e iletti. Duydukları karşısında şaşıran Filiz, acı hikâyesini ekiple paylaştı: "Annem ve babam ben 3 yaşındayken ayrıldı. Sonrasında hep yatılı okullarda okudum. Annem, ağabeyim Yaşar'dan hiç bahsetmedi. Ağabeyim olduğunu bilmiyordum." Oysa, babasının ilk eşinden olan, ağabey Varol, kardeşinin varlığından haberdardı. Ayrıldıklarında 19 yaşındaydı. Yıllarca kardeşini aradı ama bir türlü ona ulaşamadı... İki kardeş Filiz Varol'un karantina süresi biter bitmez buluştu. Ağabey Varol, Niğde'den İstanbul'a gelerek, kardeşine sarıldı. Yeğeni Bengü ile tanıştı. Filiz de ağabeyinin 4 çocuğu olduğunu öğrendi. 32 yıllık hasret filyasyon ekipleri sayesinde mutlu sonla bitti. Filiz Varol, Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'ne (SABİM) bir yazı yazarak teşekkür etti. Filiz Varol, "İnanılır gibi değil. Filyasyon ekipleri dedektif gibi iz sürerken beni ağabeyime kavuşturdu. Ona hasretle sarıldım. Annemin ilk eşinden olan 4 ağabeyim daha var. Babamın ilk eşinden olan oğlu ağabeyim. Nasıl bunca yıl bundan habersiz yaşamışım. Ağabeyim de sevinçle geldi, bana sarılıp bağrına bastı. Kardeş işte, araya yıllar girse de insan kalpten bağlanıyor kardeşine" diye konuştu.

Esenyurt İlçe Sağlık Müdürü Oktay Dokuz:

"42 filyasyon ekibimizle, 973 bin nüfuslu ilçemizde gece gündüz çalışarak virüsün izini sürüyoruz. Pozitif çıkan vatandaşların yakınlarının adres ve telefonlarına ulaşmak için iz sürüyoruz. İki kardeşi kavuşturduk. Bu hiç unutamayacağız bir hikâye. Mutlu sonla bitmesi bizi de çok mutlu etti."

Esenyurt Filyasyon Koordinatörü Dr. Emre Doğan:

"Bir yıldan fazla zamandır virüsün kökünü kazımak için uğraşıyoruz. Hastalıkla uğraşırken, tüm bunların içinde böylesine bir kavuşma hikâyesine imza atmak bizi çok mutlu etti. Filyasyonda görevli tüm sağlıkçıların yüzünü gülümsetti."

Diyanet Vakfı'ndan yasağa rağmen 200 kişilik toplu iftar

İçişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda tüm illere gönderilen genelgede, yurttaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyeceği duyurulmuştu. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da kabine toplantısı sonrasında yaptığı konuşmada “Ramazan ayında toplu iftar ve sahur yapılamayacak” demişti. Bu açıklamaların üzerine Türk Diyanet Vakfı'nın, Çorum İl Müdürlüğü'ne bağlı yurtlarda kalan 200 öğrenciye toplu iftar yemeği vermesi dikkat çekti. 200 öğrencinin bir araya geldiği yemek masasında oturduklarını gösteren fotoğraflar, Çorum İl Müftlüğü'nün sosyal medya hesabından "İl müftümüz, KYK'da kalan öğrencilerle buluştu" başlığıyla paylaşıldı

 Korona haberlerine gelince:

 17 günlük “tam kapanma” başladı: Kapanmaya ilişkin detaylar neler?

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde ilan edilen “tam kapanma” başladı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülke genelinde 29 Nisan akşam 19:00’dan itibaren 17 gün süreyle sokağa çıkma yasağını içeren tam kapanma ilan edildiğini bildirdi.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yeme-içme yerleri sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek. 

Kısıtlamada, konaklama tesislerinde rezervasyonunun olması vatandaşlara sokağa çıkma veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak.

Kısıtlama döneminde seyahat izin belgesi olmayanlara uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu ulaşım araçlarında bilet kesilmeyecek.

Muafiyet kapsamındaki iş yeri, fabrika/imalathane çalışanları, İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden "görev belgesi" başvurusu yapabilecek. Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan iş yerlerindeki personelin görev belgesini yanında bulundurması ve denetimlerde ibraz etmesi zorunlu olacak.

İçişleri Bakanlığı tam kapanmada muaf olacakların listesini genişletti. Konuya ilişkin İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan genelge şöyle:

Hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir.

Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

Şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları (uçak hariç); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edebilecekler ve araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 dolu 1 boş) şekilde olacaktır.

Fahrettin Koca BioNTech aşısında ikinci doz için erteleme açıklamıştı... Flaş geri adım

İkinci doz BioNTech aşısında randevuların ertelenmesi kararı iptal edildi. Mecut randevusu olanlar ikinci dozu olabilecek. Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6-8 hafta çıkarıldığını duyurmuştu. Mevcut randevuları da etkileyeceği belirtilen karar kapsamında randevular düşürülmüştü.

Ancak bu uygulamadan vazgeçildiği duyuruldu. Sağlık Bakanlığı, BioNTech aşısında alınan ikinci doz randevuların korunacağını açıkladı. Yeni randevular ise 6-8 hafta arasına verilecek. (CNN Türk)

 Uğur Şahin: Haziranda 30 milyon doz aşıyı Türkiye'ye sevk etmek istiyoruz

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısını geliştiren, Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Türkiye’ye mümkün olduğunca çok aşı vermek istediklerini, ancak bu aşıların önce üretilmesi gerektiğini söyledi. Şahin, Almanya'da Yabancı Gazeteciler Cemiyetinin (VAP) çevrim içi düzenlediği basın toplantısında, Covid-19 salgınına ve şirketin ürettiği aşıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'deki durum ile ilgili bir soruya cevap veren Şahin, "Türkiye’ye hemen mümkün olduğu kadar çok doz (aşı) vermek istiyoruz, ancak onları önce üretmek zorundayız." dedi. Şahin, Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile haftalardır görüşmeler yaptıklarını anımsatarak, "Şimdi ilk dozları teslim ettik. Türkiye’ye çok daha fazla göndermeyi konuşuyoruz. Ancak bunun için üretim kapasitemizle uğraşmak lazım. Her şey yolunda giderse Haziranda 30 milyona kadar dozu Türkiye sevk etmek istiyoruz. Temmuz ve ağustosta daha fazla doz göndermeyi konuşuyoruz" dedi. Aşının etkinliğine ilişin sorulara da cevap veren Prof. Dr. Şahin, BioNTech aşısının, ikinci dozu olduktan 7 gün sonra maksimum etkiye ulaştığını ifade etti. Ancak aşının ilk dozu vurulduktan sonraki 12. günün ardından etkisini göstermeye başladığını kaydeden Şahin, ilk dozu olduktan sonraki 1 ila 12 gün virüse karşı korumanın bulunmadığını kaydetti. Aşının korumasının zamanla azaldığını, ilk 6 aylık verilere göre aşının 6 ayda etkisinin yüzde 95’den yüzde 91’e düştüğü bilgisini paylaşan Şahin, "8 ay sonra aşı korumasına neden olan antikorların önemli ölçüde düştüğünü görüyoruz. Aşı korumasını yeniden yaklaşık yüzde 100'e geri getirmek için üçüncü doz aşı olmaya ihtiyaç var. Bu üçüncü doz 9 ay sonra veya en geç 12 ay sonra yapılması korumanın yukarıya çıkarılmasına yardımcı olur. Buna da 'booster' aşı deniyor. Daha sonra her yıl veya her 18 ayda bir aşı olmaya ihtiyaç duyulacağını varsayıyorum." değerlendirmesinde bulundu. Şahin, BioNTech aşısının kalp kası iltihabına yol açtığının ortaya çıktığı yönünde İsrail’deki haberi okuduğunu aktararak, konuyla ilgili ayrıntıları talep ettiklerini ve bu haberi inceleyeceklerini belirtti. "Şimdiye kadar kalp kası iltihabı vakalarının çoğaldığına ilişkin hiçbir emaremiz yok." diyen Şahin, ABD ve Almanya’dan gelen verilerde olağandışı bir olayı görmediklerini, ancak İsrail'deki söz konusu haberi ciddiye aldıklarını kaydetti. Şahin, 2021’in başında 1,3 milyar doz aşı üretmeyi hedeflediklerini, ancak kapasiteyi artırdıklarını ve bu hedefi 3 milyar doza çıkardıklarını aktardı. Avrupa’da haziran ortasında veya sonunda halkın yüzde 50’si ila yüzde 60’nın aşılanacağını, bundan dolayı kısıtlamaların gevşetilmesinin halkın geniş kısmına yönelik olacağını düşündüğünü belirten Şahin, bu döneme kadar aşı olamayanlar da bulunacağından kısıtlamaların gevşetilmesinde ayrımcılık yapılmamasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Kovid-19’un varyantlarını da araştırdıklarını aktaran Şahin, şimdiye kadar 30’ün üzerinde varyantı laboratuvarda incelediklerini ve aşının hemen hemen hepsine karşı etkili olduğunu gördüklerini ifade etti. Şahin Hindistan’da ortaya çıkan varyantı da incelemeye aldıklarını belirterek, "Ancak Hindistan varyantında daha önce incelediğimiz ve aşımızın etkisini gösterdiği mutasyonlar var. Burada da ümitliyim" diye konuştu.

 Çivril Belediye Başkanı üçüncü kez koronavirüse yakalandı

Denizli'de Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural’ın koronavirüs testi 7 ay içerisinde 3'üncü kez pozitif çıkmasıyla karantinaya alındı. 2020 yılı Ekim ayında yaptırdığı testin pozitif çıkmasından sonra tedavi ve karantina süreci atlatan Başkan Vural, 2021 yılı Mart ayında da pozitif olarak karantina sürecinde kalmıştı. Başkan Vural, 7 ay içerisinde 3'üncü koronavirüs testinde sonucun pozitif çıkması üzerine evinde karantinaya alındığı bildirildi.

 "Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle Mete Özel'in bir şiirini paylaşmak istiyorum.

 YILANLI ŞARKI

küçük ılık yılanlar kalbime doluyor

kalbimden boşalıyorlar ruhumun kafesine

sanki senin kopuk parmakların onlar

ya da benim

sanki ölecekmişim

çocukluk düşlerimdeki gibi

uzun yavaş adımlarla koşup kurtulamıyorum

uçurumlardan düşüyorum hep

derin karanlık mağaralara

yankımla ya da senle

yılanların kucağına

kınalı yılanlar kalbime doluyor

şahmaranları sensin ya da ben

sen de biliyorsun ya sevgilim

 #MeteÖzel (Adam Sanat, sayı 122, 123, Temmuz 1996)

 Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

 Muş'un Kurtuluş Günü:

29 Nisan 1918 tarihi Muş'tan Rus ve Ermeni birliklerinin geri çekildiği tarihtir. Muş ilinin 103. kurtuluş yıldönümü kutlu olsun.

 Uluslararası Caz Günü

Efsanevi caz piyanisti Herbie Hancock tarafından yaratılan Dünya Caz Günü, her yıl 30 Nisan’da dünya genelinde kutlanıyor. Dünya Caz Günü, 2011 yılının sonbaharında resmiyete kavuştu. 30 Nisan tarihinin belirlenmesinde de Smithsonian Institution’ın Nisan ayında “Jazz Appreciation Month” programını yürütüyor olması rol oynadı. Dünya Caz Günü kapsamında 200’ü aşkın ülkede gerçekleşen etkinliklerin tamamı jazzday.com’da toplanıyor. Nepal’den İran’a, Brezilya’dan Yeni Zelanda’ya, dünyanın dört bir yanında Dünya Caz Günü’nün nasıl kutlandığını takip etmek, beraberinde farklı coğrafyalardan yeni sesler keşfetme imkânı da sunuyor. Aynı web sitesi üzerinden, Dünya Caz Günü kapsamında gerçekleşen atölyelerden ve eğitim programlarından materyallere de ulaşmak mümkün.

#DünyaCazGünü kutlu olsun.

 Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

 30 Nisan 1006 - Tarihte kayıtlara geçirilmiş en parlak Süpernova olan SN 1006, Kurt takımyıldızı içerisinde gözlemlendi.

30 Nisan 1563 - Kral VI. Charles'ın emriyle, bütün Yahudiler Fransa'dan çıkarıldı.

30 Nisan 1789 - George Washington, ABD'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

30 Nisan 1803 - ABD, Louisiana topraklarını Fransa'dan 15 milyon dolar karşılığında satın aldı. Böylelikle genç ülkenin toprakları iki katına çıkmış oldu. Bu alışverişe tarihte "Louisiana mübayaası" adı verilmektedir.

30 Nisan 1919 - Mustafa Kemal Paşa, Dokuzuncu Ordu Müfettişliğine atandı.

30 Nisan 1920 - Paris'te toplanacak Barış Konferansı ile ilgili Ankara'da toplanan Büyük Millet Meclisi, taraf ülkelerin Dış İşleri Bakanlıklarına gönderdiği bir yazıyla, İstanbul'dan ayrı bir Hükümetin kurulduğunu bildirdi.

30 Nisan 1939 - Türkiye'nin de katıldığı New York Dünya Sergisi açıldı.

30 Nisan 1945 - Adolf Hitler ve bir gün önce evlendiği Eva Braun intihar etti.

30 Nisan 1955 - Bugün kullanılan Vietnam bayrağını, Kuzey Vietnam ilk kez resmî bayrağı olarak kabul etti.

30 Nisan 1959 - İsmet İnönü'nün Uşak gezisinde olaylar çıktı. Polis, halkı dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı.

30 Nisan 1960 - İstanbul'da bir gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

30 Nisan 1960 - Ali Ulvi Ersoy'nin karikatürü nedeniyle, Cumhuriyet gazetesi 10 gün süreyle kapatıldı.

30 Nisan 1961 - İstanbul Kartal'da iki tren çarpıştı: 16 kişi öldü, 78 kişi de yaralandı.

30 Nisan 1964 - Diyanet İşleri Başkanlığı, doğum kontrolünün uygulanmasını verdiği bir fetvayla kamuoyuna açıkladı.

30 Nisan 1967 - CHP Dördüncü Olağanüstü Kurultayı sonuçlandı. Kurultay'da kabul edilen ortanın solu siyasetine karşı çıkan Kayseri Milletvekili Turhan Feyzioğlu'nun liderliğini yaptığı 33 Milletvekili ve 15 Senatör partiden istifa etti.

30 Nisan 1975 - Kuzey Vietnam birlikleri, Saygon'daki Bağımsızlık Sarayı'na girerek Vietnam Savaşı'nı bitirdi.

30 Nisan 1975 - Anayasa Mahkemesi tarafından 1971'de kapatılan Türkiye İşçi Partisi yeniden kuruldu.

30 Nisan 1986 - Çernobil reaktör kazası sonucu meydana gelen nükleer kaza sonrasında atmosfere büyük miktarda fisyon ürünleri salındığı tüm dünya tarafından öğrenildi.

30 Nisan 1993 - WWW ön eki ile günümüzde kullanılan internet, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından, halkın ulaşabileceği şekle getirildi.

30 Nisan 1998 - ABD, PKK'yı en tehlikeli terör örgütleri arasında saydı.

30 Nisan 1998 - NATO Konseyi, Kosova Bildirisi yayınladı. Şiddeti reddeden ittifak, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'e uyarılarda bulundu.

30 Nisan 1998 - PKK, Yunanistan'ın başkenti Atina'da bazı Yunan parlamenterlerin de katılımıyla Balkanlar Bürosu'nu açtı.

30 Nisan 1999 - Ankara 2 Numaralı Devlet Güvenlik Mahkemesi, Abdullah Öcalan'ın yargılanmasının 31 Mayıs Pazartesi gününden itibaren İmralı Adası'nda kesintisiz olarak sürdürülmesine karar verdi.

30 Nisan 2003 - Metrocity alışveriş merkezi İstanbul'da açıldı.

30 Nisan 2013 - Türkiye'nin en uzun tutuklu kalan (32,5 yıl) mahkûmu, Tahir Canan tahliye edildi.

 Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

 30 Nisan 1770 - David Thompson, Britanyalı-Kanadalı kürk tüccarı, kadastrocu ve harita yapımcısı (ö. 1857)

30 Nisan 1777 - Carl Friedrich Gauss, Alman kökenli matematikçi ve bilim insanı (ö. 1855)

30 Nisan 1803 - Albrecht von Roon, Prusyalı asker ve devlet adamı (ö. 1879)

30 Nisan 1870 - Franz Lehár, Macar besteci (ö. 1948)

30 Nisan 1883 - Jaroslav Hašek, Çek romancı (ö. 1923)

30 Nisan 1896 - Giuseppe Vaccaro, İtalyan mimar (ö. 1970)

30 Nisan 1902 - Theodore Schultz, Amerikan iktisatçı ve Nobel Ekonomi Ödülü sahibi (ö. 1998)

30 Nisan 1916 - Bob Pirie, Kanadalı yüzücü (ö. 1984)

30 Nisan 1916 - Claude Elwood Shannon, Amerikalı matematikçi ve elektrik mühendisi (ö. 2001)

30 Nisan 1926 - Cloris Leachman, Amerikalı aktris, komedyen ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü sahibi (ö. 2021)

30 Nisan 1933 - Willie Nelson, Amerikalı country-folk sanatçısı.

30 Nisan 1938 - Larry Niven, Amerikalı bilim kurgu yazarı.

30 Nisan 1949 - António Guterres, Portekizli siyasetçi ve Birleşmiş Milletler'in 9. Genel Sekreteri.

30 Nisan 1949 - Selim İleri, Yazar, senarist ve eleştirmen.

30 Nisan 1952 - Jacques Audiard, Fransız film yönetmeni ve senarist.

30 Nisan 1954 - Jane Campion, Yeni Zelandalı film yönetmeni, senarist ve Oscar ödülü sahibi.

30 Nisan 1956 - Lars von Trier, Danimarkalı film yönetmeni ve senarist.

30 Nisan 1959 - Stephen Harper, Kanadalı politikacı ve Kanada'nın 22. Başbakanı.

30 Nisan 1961 - Thomas Schaaf, Alman futbolcu ve teknik direktör.

30 Nisan 1965 - Adrian Pasdar, Amerikalı aktör ve film yönetmeni.

30 Nisan 1970 - Halit Ergenç, Sinema ve tiyatro oyuncusu.

30 Nisan 1975 - Johnny Galecki, Amerikalı oyuncu.

30 Nisan 1976 - Ankaralı Namık, Müzisyen, söz yazarı, bestekâr ve oyuncu (ö. 2015)

30 Nisan 1976 - Amanda Palmer, Amerikalı şarkıcı, söz yazarı.

30 Nisan 1978 - Ayça İnci, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

30 Nisan 1981 - Rasim Ozan Kütahyalı, Köşe yazarı ve televizyon yorumcusu.

30 Nisan 1982 - Kirsten Dunst, Amerikalı sinema oyuncusu.

30 Nisan 1982 - Christopher Charles Lloyd, sahne adıyla Lloyd Banks, Amerikalı rapçi ve G-Unit grubunun bir üyesi.

30 Nisan 1985 - Gal Gadot, İsrailli oyuncu ve model.

30 Nisan 1986 - Dianna Agron, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı.

30 Nisan 1990 - Michael Schulte, Alman şarkıcı.

30 Nisan 1991 - Hristos Milordos, Kıbrıs Rumu şarkıcı.

30 Nisan 1992 - Finn Lemke, Alman hentbolcu.

30 Nisan 1992 - Jacques Webster, sahne adı ile Travis Scott, Amerikalı rapçi ve prodüktör.

30 Nisan 1993 - Amine Gülşe, Oyuncu ve manken.

30 Nisan 1998 - Olivia DeJonge, Avustralyalı aktris.

 Bugün kimler ölmüş derseniz?

 30 Nisan 65 - Lucan (Marcus Annaeus Lucanus), Romalı şair (d. 39)

30 Nisan 1030 - Gazneli Mahmud, Gazne Devleti'nin kurucusu (d. 971)

30 Nisan 1305 - Roger de Flor, başta Sicilya ve Bizans İmparatorluğu olmak üzere Akdeniz kıyılarında ve Anadolu topraklarında faaliyetlerde bulunmuş olan condottiere (d. 1267)

30 Nisan 1632 - III. Sigismund Vasa, İsveç kralı ve Finlandiya Büyük Dükü (d. 1566)

30 Nisan 1642 - Dmitri Pojarski, 1611'den 1612'ye kadar Lehistan-Rusya Savaşı sırasında askeri liderliği ile tanınan bir Rus prensi (d. 1577)

30 Nisan 1751 - Petro Lassi, 1735-1739 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Rus ordularına komutanlık etmiş bir general (d. 1678)

30 Nisan 1792 - John Montagu, İngiliz siyasetçi ve diplomat (sandviçin mucidi) (d. 1718)

30 Nisan 1821 - Benderli Ali Paşa, Osmanlı sadrazamı ve devlet adamı (d. ?)

30 Nisan 1847 - Karl (Teschen Dükü), Avusturya arşidükü, askeri reformcu ve kuramcı (d. 1771)

30 Nisan 1865 - Robert FitzRoy, İngiliz meteorolog ve denizci (d. 1805)

30 Nisan 1883 - Édouard Manet, izlenimciliğin kurucularından Fransız ressam (d. 1832)

30 Nisan 1885 - Jens Peter Jacobsen, Danimarkalı şair, yazar, bilim insanı (d. 1847)

30 Nisan 1889 - Carl Rosa, Alman asıllı İngiliz opera besteci ve yöneticisi (d. 1842)

30 Nisan 1921 - Kamures Hanım, V. Mehmed'in ilk eşi (d. 1855)

30 Nisan 1945 - Adolf Hitler, Avusturya doğumlu Alman politikacı ve yazar (Nazi Almanyası'nın diktatörü) (d. 1889)

30 Nisan 1945 - Eva Braun, Adolf Hitler'in uzun süreli hayat arkadaşı ve kısa bir süre için nikahlı eşi (d. 1912)

30 Nisan 1956 - Alben W. Barkley, Amerikalı siyasetçi ve ABD'nin 35. başkan yardımcısı (d. 1877)

30 Nisan 1970 - Inger Stevens, İsveç doğumlu Amerikalı aktris (d. 1934)

30 Nisan 1974 - Agnes Moorehead, Amerikalı aktris (d. 1900)

30 Nisan 1983 - Muddy Waters, Amerikalı müzisyen (d. 1913)

30 Nisan 1989 - Sergio Leone, İtalyan film yapımcısı ve yönetmen (d. 1929)

30 Nisan 1994 - Roland Ratzenberger, Avusturyalı F1 yarışçısı (d. 1960)

30 Nisan 2007 - Gordon Scott, Amerikalı aktör (d. 1926)

30 Nisan 2010 - Gerry Ryan, İrlandalı yazar, televizyon sunucusu ve haber spikeri (d. 1956)

30 Nisan 2011 - Ernesto Sabato, Arjantinli yazar (d. 1911)

30 Nisan 2015 - Benjamin Earl King, Amerikalı soul şarkıcısı (d. 1938)

30 Nisan 2015 - Henriette Ragon, bilinen ismiyle Patachou, Fransız şarkıcı ve oyuncu (d. 1918)

30 Nisan 2015 - Peter Nigel Terry, İngiliz oyuncu ve dublaj sanatçısı (d. 1945)

30 Nisan 2016 - Daniel Aaron, Amerikalı yazar ve akademisyen (d. 1912)

30 Nisan 2016 - Uwe Friedrichsen, Alman sinema ve dizi oyuncusu (d. 1934)

30 Nisan 2016 - Harry Kroto, 1996 Nobel Kimya Ödülü'nü Robert Curl ve Richard Smalley ile paylaşan Britanyalı kimyager (d. 1939)

30 Nisan 2017 - Belchior, Brezilyalı şarkıcı ve besteci (d. 1946)

30 Nisan 2017 - Lorna Gray, Amerikalı oyuncu (d. 1917)

30 Nisan 2017 - Ueli Steck, İsviçreli dağcı ve tırmanış sporcusu (d. 1976)

30 Nisan 2018 - Joel Kovel, Amerikalı yazar ve psikiyatrist (d. 1936)

30 Nisan 2019 - Anémone, Fransız oyuncu (d. 1950)

30 Nisan 2019 - Beth Carvalho, Brezilyalı kadın şarkıcı, besteci, dans müzisyeni ve siyasetçi (d. 1946)

30 Nisan 2019 - Luciano Comaschi, İtalyan teknik direktör ve eski futbolcu (d. 1931)

30 Nisan 2019 - Peter Mayhew, İngiliz aktör (d. 1944)

30 Nisan 2020 - Süleyman Adamu, Nijeryalı politikacı (d. 1963)

30 Nisan 2020 - Tony Allen, Nijeryalı baterist, besteci ve söz yazarı (d. 1940)

30 Nisan 2020 - Óscar Chávez, Meksikalı şarkıcı, söz yazarı, besteci ve aktör (d. 1935)

30 Nisan 2020 - Jordan Cox, İngiliz ragbi birliği oyuncusu (d. 1992)

30 Nisan 2020 - Kundanika Kapadia, Hint romancı, öykü yazarı ve deneme yazarı (d. 1927)

30 Nisan 2020 - Rishi Kapoor, Hint Oyuncu (d. 1952)

30 Nisan 2020 - Sam Lloyd, Amerikalı tanınmış aktör, kapella şarkıcısı ve müzisyen (d. 1963)

30 Nisan 2020 - Jean-Marc Manducher, Fransız işadamı ve spor yöneticisi (d. 1948)

30 Nisan 2020 - Sylvie Vincent, Kanadalı antropolog ve etnolog (d. 1941)

30 Nisan 2020 - Yu Lihua, Tayvanlı-Amerikalı yazar ve öğretmen (d. 1931)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

 Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Cuma.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

 Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?