Başkan Erdoğan'a emekli ikramiyesi 1500 TL olsun çağrısı

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

Bu akşam saat 19.00 itibarıyla 17 Mayıs Pazartesi sabahı 05.00'e kadar sürecek sokağa çıkma yasağı başlıyor Türkiye genelinde.

Umarım ülke haritasının kıpkırmızı olan rengini değiştirebilir bu yasak süreci...

Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

Adam kahveden çıkınca kapının önünde bir saatlik bir gecikme için park cezası yazan trafik polisiyle burun buruna gelmiş;

- "Yazma şu cezayı memur bey!" demiş polise.

Polis onu hiç umursamadan cezayı yazmaya devam edince;

- "İşgüzarsın!" demiş.

Polis adama şöyle bir bakıp;

- "Aşınmış lastikler." diyerek bunun için ikinci bir ceza makbuzunu yazmaya başlamış.

Adam ne kadar ceza yazarsa yazsın, ona vız geleceğini söyleyince polis ilk iki ceza makbuzunu arabanın sileceği altına sıkıştırıp üçüncü makbuza başlamış.

Bu sürtüşme 20 dakika kadar sürmüş, polis ceza üzerine ceza yazmış.

Adam hiç oralı olmamış.

Yürümüş, karşı kaldırımda park ettiği arabasına binmiş, sürmüş gitmiş.

 “Günün Sözü” olarak değerli yazar Vedat Türkali'nin bir sözünü paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

 "Düş kırıklığı varsa, asıl suç düşleyenindir."

 (Sözü bana ileten Fahri Kalın abime de çok teşekkür ediyorum.)

 Şuraya da "İç Huzuru ve Mutluluğu Yakalamanın Yolları"ndan birini bırakayım:

 Fiziksel aktivitenizi arttırın. Hayatın temeli devinime dayalı olduğu için, doğayla daha uyumlu bir yaşam formu haline gelmek için hareketsizliğe savaş açın. Spor yapmak, gün içinde daha çok yürümek ya da dansa gitmek, tüm hormonlarınızı sizin lehinize çalıştırır ve melankolik ruh hallerinin önüne geçer.

 Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

 Bir bit yaşadığı süre boyunca 200 - 300 yumurta bırakır.

 Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 CHP’den Erdoğan’a emekli ikramiyesi çağrısı

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, özetle şunları söyledi:

*Dün AKP Genel Başkanı Erdoğan, emeklilerin bin liralık bayram ikramiyesini 100 lira artıracaklarını açıkladı. Biliyorsunuz, emeklilere iki dinî bayramda ikramiye, 2018 yılında Cumhuriyet Halk Partisinin, bizim yarattığımız zorlamayla verilmeye başlandı. Biz, birer maaş ikramiye demiştik, iktidar bin lira olarak uyguladı ve iki yıldır bu ikramiyede hiçbir artış yapmadı.

*Dün Erdoğan “İkramiyeyi enflasyon oranında 100 lira artıyoruz” dedi ve kararname çıkartacağını söyledi. Birincisi; böyle bir enflasyon oranı yok, yılık bazda bile enflasyon yüzde 16 civarında, emeklilerin hak ettiği iki yıllık süreci esas aldığımızda rakam 1.500 liraya denk geliyor. Biz de iki hafta önce verdiğimiz kanun teklifinde bu tutarı önermiştik.

*Pandemi günlerindeyiz, ağır bir kapanma sürecine giriyoruz, emeklilerimiz ekonomik olarak çok zor durumda, 1.500 lira bayramda bir nebze onlara nefes aldıracaktır; hak ettikleri tutar da budur. İkramiyenin 1.500 liraya çıkartılmasını, Meclis'te birlikte yasallaştırmamız mümkündür.

*Cumhurbaşkanının hatalı olduğu ikinci nokta da burasıdır. İkramiye artışı kanunla düzenlenir, bu alanda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlamak hukuki değildir, yasal dayanaktan da yoksundur.

*Artışı Meclisin belirlemesi, bunun yasallaşması gerekir. Sorumluluğumuzun gereğini hep birlikte yapmalıyız. Bugün torba kanuna bir ek maddeyle emeklilerimize 2 dinî bayramda 1.500 lira ikramiye verilmesini yasallaştırmak bizim elimizdedir. Bunu yapmalıyız.

 AKP’li ilçe belediyelerinin İBB ile Halk Ekmek kavgasına yurttaşlar tepki gösterdi

Ümraniye Metro İstasyonu Durağı’nda İBB tarafından kurulmak istenen Halk Ekmek büfesi, önceki gün Ümraniye Belediyesi zabıtaları tarafından engellendi. Yurttaşların tepkisi ve yapılan görüşmeler sonucunda büfe alana kuruldu. Dün büfeye yurttaşların desteği ise büyük oldu. Büfenin açıldığı gün yaklaşık 400 ekmek saatler içinde tükendi, 80 adet ise askıda ekmek satıldı. 

12 yaşındaki kızı Beren ile büfeyi işleten Filiz Birge, “Engellemeyle karşılaştık, bu beni çok üzdü. Ama bugün çok mutluyuz. Başta Ekrem İmamoğlu, Özgen Nama, meclis üyeleri ve Ümraniye’nin tüm halkına çok teşekkür ediyorum. İnsanlar engellemeye bayağı kızdı. Herkes bölgenin büfelere ihtiyacı olduğunu söylüyor” dedi. 

CHP Ümraniye İlçe Başkanı Mustafa Özer kurulan büfeye gelerek son durum hakkında bilgi aldı. Özer, “Halkın bir dilim ekmeğine bile müdahale ediyorlar. Ümraniye Belediyesi gerçekten bu konuda bize çok zorluk çıkartıyor. Genel Başkanımızın dediği gibi ‘bir dilim ekmeğe muhtaç ediyorlar’ insanları. Gördüğünüz gibi ilk açıldığı gün 400 ekmek satıldı. Ümraniye için güzel bir başlangıç oldu. Bu bölgede çok eksik var” diye konuştu. 

Halkın bu büfelere ihtiyacı olduğunu belirten bir yurttaş, Ümraniye Belediyesi’nin engelleme girişimi için “Siyaseti de ekmeğe karıştırdılar. Söyleyecek bir şey bile bulamıyorum. Haksızlık bu. Siyasi boyutu var bunun” dedi.  

“Burada önemli olan insana hizmet etmek” diyen bir yurttaş da “Burada particilik devreye giriyor. Aslında ilçe belediyelerinin ‘arkadaş buraya yetmiyor şuraya da koyar mısın’ diye destek istemesi gerekiyor. Engelleme girişimleri tamamen iktidar, koltuk sevdası. Bunun amacı ise ‘sen hizmet etme yerine tekrar ben geleyim’ anlayışı. Yenilgiyi kabul edememek bu yaşananlar” dedi. 

 

CHP’li Gamze Taşçıer: ‘TÜİK’te veriler ricayla değiştirilmiş’

CHP’li Gamze Taşçıer, TBMM’de Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu’nda sunum yapan TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer’in kurumun verilerin doğruluğu ilgili sözlerine tepki gösterdi. Dinçer’in, “Biz verilerimizi iki ana gruptan elde ediyoruz. Birisi, kendimiz, doğrudan direkt elde ederiz; diğeri ise idari olarak kamu kuruluşlarında veya STK’lerden elde ettiğimiz veriler vardır. Şimdi bu verilerin elde edilmesinde maalesef ki, kendi elde ettiğimiz verilerle ilgili bir sıkıntım yok amma vekalin diğerleri ile elde edilen bilgilerde eksiklikler veya ricalar veya protokoller sonucunda bazı şeyleri… Yani tam şunu demek istiyorum: İstenilen boyuttaki tüm veri miktarına ulaşılamayabiliyor” ifadelerini değerlendiren Taşçıer, TÜİK Başkanı itirafta bulundu, bu büyük bir skandal” dedi. CHP’li Taşçıer, kuruma yeni atanan başkanın koltuğa oturmadan önce, dışarıdan baktığında yayınlanan verilerle ilgili kendisinin de şüpheleri olduğunu söylediğini belirterek, “Şaşırmadığımız üzere koltuğa oturunca fikri hemen değişmiş. Verilere müdahale edilmediğini görünce mutlu olmuş. Aynı başkan konuşmasının devamında bir diğer skandal ifadeyi kullandı. Elde edilen verilerde ricaların etkisi olduğunu söyledi. Ağzından kaçan şeyin büyüklüğünü duyunca da hemen konuşmasını kesti ve sorularımıza cevap vermedi. Bu çok ama çok büyük bir skandal ve itiraftır” diye konuştu. Taşçıer, TÜİK Başkanı’nın kurumun açıkladığı istatistiklere rica adı altında müdahalede bulunulduğunu itiraf ettiğini kaydederek, “Tam da düşündüğümüz gibi, TÜİK verilerinin ricalarla değiştirildiğini bizzat başkanın ağzından duymuş olduk. Tüm Türkiye'ye hayırlı uğurlu olsun, bu konudaki soru işaretleri artık kalkmıştır. Bakalım koltuğa yeni oturan Başkan'a İletişim Başkanlığı nasıl bir açıklama yapmasını ve cümlesini çevirmesini söyleyecek bekliyoruz. Ama gerçekler ağızdan çıkmıştır. Bu ifade malumun ilanı, suçun ikrarıdır” ifadelerini kullandı. 

 Alkol yasağı üzerine hukukçulardan açıklama

Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 18 günlük tam kapanma kararının ardından getirilen alkol yasağını konuşuyor. Erdoğan dün akşam, yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından kameraların karşısına geçti ve 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek tam kapanma kararını açıkladı. Erdoğan'ın açıklamasının ardından bugün, Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş 17 Mayıs'a kadar ülke genelinde alkol satışının yasaklandığını belirtti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da alkol satışının yasaklanmasına ilişkin yaptığı açıklamada tekel bayilerinin açık olup olmayacağıyla ilgili olarak "İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil" dedi.

Yasak Türkiye'nin gündemine otururken, Cumhuriyet'e konuşan duayen hukukçu Turgut Kazan, alkol yasağının hukukla ve hiçbir değerle bağdaşmadığını söyledi. Kazan, bu yasakla özel yaşam müdahale edildiğini belirtti ve "İktidar 'laik cumhuriyetin köküne kibrit döksek de ihvan cumhuriyetini kursak' diyor. Kendi gibi olmayanlara 'defolsun gitsin' diyor" dedi. Turgut Kazan şunları dile getirdi:

"İktidarın bu hamlesi özel yaşama müdahaledir. Bu müdahale hukukla ve hiçbir değerlerle bağdaşamaz. İktidarlarının ilk yıllarında benim tanıdığım AKP'lilerin demokrasi ve laik düzene bağlılık konusunda neler söylediklerini hatırlıyorum. O zamanlar yasal değişikliklerin yapılması gündeme geldiğinde bizden yardım istediklerini de hatırlıyorum. Avrupa Birliği'ne laiklikle bir sorunlarının olmadıklarını göstermek için nasıl bizden yardım istediklerini de hatırlıyorum. Fakat iktidar güç kazandıkça görüyoruz ki mevcut hükümet bizimle yaşamak istemiyor. İnsanlar da artık burada yaşamak istemiyor. İktidarın hukuk dışı uygulamalarıyla Türkiye'yi terk etme eğilimi de artıyor. 

Dolayısıyla iktidar 'laik cumhuriyetin köküne kibrit döksek de ihvan cumhuriyetini kursak' diyor. Kendi gibi olmayanlara 'defolsun gitsin' diyor. Halbuki o yasakladıkları içkiden ödenilen parayla Diyanet İşleri Başkanının maaşı ödeniyor. Yani bu yasağın hukukla hiçbir ilişkisi yoktur ve bu düzenleme tamamen keyfidir."

Korona haberlerine gelince:

 Ne zaman rahatlayacağız? Bilim Kurulu üyesi tarih verdi

Ülke genelinde, 17 günlük ‘tam kapanma’ döneminde, önceki kısıtlamaların aksine pazar günleri marketlerin kapatılmasına karar verildi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Akın, Covid-19 döneminde özellikle son dönemde marketlerin sosyal amaçlı kullanılmaya başlandığını söyledi. Akın, “Kocaman sepetler dolduruyoruz. İşe yarar mı, yaramaz mı; bilmiyoruz. Son dönemde marketler özellikle Covid-19 nedeniyle sosyal amaçlı kullanılmaya başlandı. Bu nedenle kalabalıkların toplandığı alanlar haline geldi. Ben pazar günü Ankara'da bir süpermarkete girdim. Baktım, insanlar içeride kum gibi. Yani diğer zamanlarda pazar günü o kadar kalabalık olmaz. Belli ki sosyal amaçla dolaşıyorlar. Markete girmedim, alacağımı almadım. Esasında burada ‘Marketler hastalık saçıyor’ demeyelim, bir yeri hedeflemeyelim; ama market girişlerinde HES kodu sorgulaması çok önemli” diye konuştu. Marketlerin kapasitesinin de dikkate alınmadığını belirten Prof. Dr. Akın, “Kapasiteyi ne market yöneticisi ne de insanlar dikkate alıyor. Normalde markete girerseniz, çok kalabalık görürseniz başka bir şekilde o ihtiyaçları karşılamak ya da ertelemek lazım. Bir ortam kapalıysa kalabalıksa sosyal mesafeyi koruyamıyorsanız neresi olursa olsun, ister toplantı ister kongre ister manav ister bakkal olabilir; buralar daima risk yaratır. O yüzden marketlerde kalabalığı gördüğümüzde girmememiz lazım. Ekmek, süt gibi temel gıdaları büfelerden ya da bakkallardan temin edebiliriz. Toplu gıda alışverişine ihtiyaç yok” dedi. Prof. Dr. Akın, tam kapanmanın dünyada sadece Çin’in Vuhan bölgesinde uygulandığını hatırlatarak, “Tam kapanma çok ağır koşullardır. O yüzden şu anda tam kapanmada değiliz. Bizim yaptığımız, ağırlıklı olarak çok sıkı kısıtlamalar getirdik. Sokağa çıkmanın sadece zorunlu ihtiyaçlar dışında durdurulması gibi. Bunlar esasında çok sıkı önlemler. Buna rağmen vakalar azalmazsa tam kapanma artık son care. Bu ağır kısıtlamalar ya da çok fazla kısıtlayıcı önlemler nedeniyle bizim mayıs ayının ortalarına doğru daha rahat döneme doğru geçeceğimizi tahmin ediyorum” dedi.  

IMF: Türkiye salgınla mücadeleye en az harcama yapan ülkelerden

IMF’nin salgınla mücadelede ülkelerin harcamalarına ilişkin araştırmasına göre Türkiye, gayri safi yurt içi hasılaya oranla en az harcama yapan ülkelerden biri oldu. “Covid-19’la mücadelede mali önlemler” başlıklı rapor, Ocak 2020’den Mart 2021’i kapsayan dönemde ülkelerin gayri safi yurt içi hasılaya (GSYİH) oranla salgın için ne kadar harcadığını gösteriyor. Verilere göre Türkiye, şu ana kadar GSYİH’nın yüzde 1,9’una tekabül edecek kadar ek harcama yaptı, vergi indirimi gibi uygulamalarla hazine gelirlerinde kesintiye gitti. Euronews’un internet sitesinde yer alan habere göre, Çin Halk Cumhuriyeti Makao Özel İdari Bölgesi, yüzde 27,4 ile liste başı olurken, özerk bölgeyi yüzde 25,5 ile ABD takip etti. GSYİH’nın yüzde 10’undan fazlasına denk gelecek kadar salgınla mücadeleye bütçe ayıran ülkeleri ABD, Macao, Birleşik Krallık, Japonya, Avusturya, Yunanistan, Hong Kong, Yeni Zelanda, Singapur, Mauritius, Mikronezya Federal Devletleri, Tuvalu, Kiribati, Lesotho, Doğu Timor, İsrail, Almanya, Kanada ve Avustralya oluşturuyor. Çin’e bağlı Hong Kong ve Makao özerk bölgelerindeki harcamaların oranı GSYİH’nin yüzde 15’ini aşarken, ana karada bu rakamın 4,8 olduğu yazıldı.

GSYİH’nın yüzde 2,5’inden azına tekabül edecek kadar az harcama yapan ülkeler arasında Türkiye, Meksika, Suudi Arabistan, Arnavutluk, Cezayir, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Belize, Botsvana, Brunei, Romanya ve Katar yer alıyor. Küresel çapta ortalama alındığında ise yüzde 9,2 olan rakam Avrupa Birliği geneli ortalamasında yüzde 3,8 olarak kaydedildi. Raporda, her ülkenin ihtiyaçlarının ve salgından etkilenme düzeyinin farklı olduğu gözetildiğinde sıralamada kıyaslama yapmanın doğru olmayacağının altı çizildi. Türkiye’de ilaç, aşı ve tıbbi malzeme gibi kalemlerde ek harcamaların 4,3 milyar TL, hastane ihtiyaçları ve koruyucu malzeme masraflarının 1,3 milyar TL, sağlık personeli primlerinin 9,6 milyar TL olduğu yazıldı. Salgından dolayı mali yardım ve emekli maaşlarının 7,5 milyar TL, işsizlik yardımının 5,1 milyar TL, kısa çalışma ödeneğinin 27,7 milyar TL ve iş veren desteğinin 8,3 milyar TL arttığı da raporda yer alan bilgilerden.

Veriler, Türkiye’de 29 Nisan’da başlayacak 3 haftalık kısıtlamalardan kaynaklanan giderleri kapsamıyor.

 BioNTech kurucusu Prof. Uğur Şahin: Ağustosa kadar Avrupa'da sürü bağışıklığı sağlanacak

Koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada Avrupa'nın koronavirüse karşı sürü bağışıklığına Ağustos veya en geç Temmuz ayında ulaşacağını belirtti. Aşı olan kişilerden alınan verilerin bağışıklık tepkisinin zamanla zayıfladığını gösterdiğini açıklayan Prof. Şahin, üçüncü doz bir aşıya ihtiyaç duyulabileceğini de sözlerine ekledi. "Araştırmalar, BioNTech / Pfizer aşısının etkinliğinin altı ay sonra yüze 95'ten yaklaşık yüzde 91'e düştüğünü gösteriyor." diyen Prof. Şahin, "Aşı korumasını yüzde 100'e ulaştırmak için üçüncü bir doza ihtiyacımız var. Ve sonra, muhtemelen her yıl veya belki de her 18 ayda ek bir güçlendirici aşı olmanın gerekli olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı. Prof. Şahin, "Hâlâ Hint varyantını test ediyoruz, ancak Hint varyantında daha önce test ettiğimiz ve aşımızın engellediği mutasyonlar var, bu yüzden kendimden eminim" diye konuştu. Bu varyanta karşı aşının daha da güçlendirilmesi gerekirse bunu yapabileceklerini ifade eden Şahin, aşılarının Çin'de onaylanma sürecine ilişkin ise "Çok büyük ihtimalle Haziran'da bekliyoruz" dedi. Çin'in aşıyı onaylaması halinde Pfizer/BioNTech ülkedeki ilk yabancı Kovid-19 aşısı olacak. 

 "Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle değerli şair Akgün Akova'nın bir şiirini paylaşmak istiyorum:

 Bir Kıyı Kahvesinde Uyandık

bir kıyı kahvesinde uyandık

üç aşağı beş yukarı her şey denizdi

sesimiz: iki çay, biri şekersiz

çıkınımız çadır bezinden, ilmiği eksik

masamız ters dönmüş gümüş kalyon

bir kıyı kahvesinde uyandık

sizi sabah yıldızı sordu dediler

el ele tutuştuk dışarı çıktık

avuçlarımız göğe kapanırken

elimiz bile denizdi karman çorman

 

( okura yıldırım telgraf :

bu şiir bitmeye varınca sezinledim

stop

deniz de sevda gibi

stop

tüm şiirlerde sözü edilse bile

eskimiyor

stop )

 #AkgünAkova

 

 Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

  Dünya Dans Günü

UNESCO'nun önde gelen performans sanatları partnerlerinden Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) tarafından 1982 yılında tanıtılan ve o zamandan bu yana 29 Nisan'da kutlanan bir gündür. Dünya Dans Günü'nün bugün kutlanmasının nedeni ise modern balenin atası olarak kabul edilen ünlü balet Jean-Georges Noverre'in doğum günü olmasıdır. Bu gün de dans toplulukları, dans stüdyoları bugüne özel performanslar sergiliyorlar, özel sınıflar açıyorlar ve daha pek çok özel etkinlik organize ediyorlar. Hepsinin ortak amacı ise dans tutkusunu tüm dünyayla paylaşmaktır.

 Dünya Dilek Günü

Dünya Dilek Günü (World Wish Day), 29 Nisan 2010 tarihinde, Make-A-Wish® Uluslararası Vakfı ve temsilciliklerince dünya çapında ilk kez kutlanmıştır. Bu özel günde tüm ülkelerde aynı gün, hayati tehlike taşıyan hastalıklarla savaşan çocukların dilek gerçekleştirme organizasyonları düzenlenmektedir.

 Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

 29 Nisan 1903 - Alberta, Kanada'da meydana gelen toprak kaymasında 70 kişi öldü.

29 Nisan 1916 - Kut'ül Ammare Kuşatmasında, Halil Kut Paşa komutasındaki 6. Ordu, Irak cephesinde Kut'ül Ammare kasabasında İngiliz Mezopotamya ordusunu teslim aldı.

29 Nisan 1920 - TBMM, Hıyanet-i Vataniye Kanunu'nu onayladı.

29 Nisan 1939 - Avrupa Güreş Şampiyonası'nda, Türk güreşçileri Yaşar Doğu ve Mustafa Çakmak, 66 ve 87 kilolarda Avrupa ikincisi oldu.

29 Nisan 1945 - İtalya'daki Alman birlikleri teslim oldu.

29 Nisan 1945 - Adolf Hitler, Eva Braun ile Berlin'de evlendi ve Amiral Karl Dönitz'i veliahtı tayin etti.

29 Nisan 1945 - Sovyet tankları Berlin'e girdi.

29 Nisan 1945 - Dachau Toplama Kampında tutulanlar, ABD Kara Kuvvetleri'ne bağlı 42. Piyade Tümeni ve diğer 7. Ordu birlikleri tarafından kurtarıldı.

29 Nisan 1949 - Sabahattin Ali'yi öldüren Ali Ertegin'in yargılanmasına başlandı.

29 Nisan 1951 - Helsinki'de serbest stil kategorisinde ilk defa düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nı Türk Millî Takımı kazandı.

29 Nisan 1955 - Güney Vietnam'da iç savaş başladı.

29 Nisan 1959 - CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, Ege illerini kapsayan yurt gezisine çıktı. Ankara Garında ve Eskişehir Tren İstasyonunda halkın muhalefet lideriyle görüşmesi ve gösteri yapması polis tarafından engellendi.

29 Nisan 1959 - İzmir Toplu Basın Mahkemesi, Demokrat İzmir gazetesi Yazı İşleri Müdürü Şeref Bakşık'ı usulsüz tekzipten 14 gün hapse mahkûm etti. İstanbul Toplu Basın Mahkemesi de, Havadis gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hamdi Tezkan'a, aynı suçtan 12 gün hapis cezası verdi.

29 Nisan 1960 - Ankara ve İstanbul'da üniversiteler 1 ay süreyle kapatıldı. İstanbul Üniversitesi’nde gösterilere polisin silahlı müdahalesinde önceki gün bir öğrenci ölmüş, ayrıca sıkıyönetim ilan edilmişti.

29 Nisan 1964 - Parlamento Muhabirleri Derneği kuruldu.

29 Nisan 1968 - Hair Müzikali, Broadway'de perdelerini açtı.

29 Nisan 1969 - Arsa Ofisi Kanunu TBMMde kabul edildi ve Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü kuruldu. (15 Aralık 2004 tarihinde kaldırıldı)

29 Nisan 1971 - Çetin Altan ve İlhan Selçuk 9 Mart 1971 darbe teşebbüsü ile ilgili olarak sorgulanmak üzere gözaltına alındılar.

29 Nisan 1972 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Hükümeti kurma görevini eski Başbakanlardan Suat Hayri Ürgüplü'ye verdi.

29 Nisan 1979 - Süleyman Demirel, Türkiye Muhtarlar Federasyonu'nun 5. Genel Kurulu'nda "Türkiye Muhtarbaşı" seçildi.

29 Nisan 1980 - 1 Mayıs'ın yasaklandığı il sayısı 30'a yükseldi.

29 Nisan 1981 - Ankara Sıkıyönetim Askeri Savcılığı, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve 219 sanık hakkında idam istemiyle dava açtı.

29 Nisan 1983 - Resmi Gazete'de yayımlanan İçişleri Bakanlığı tebligatına göre, 12 Eylül askeri darbesinden sonra 242'si 10 yıl, 481'i 5 yıl olmak üzere toplam 723 kişi siyaset yasağı kapsamına alındı.

29 Nisan 1991 - Bangladeş'te meydana gelen kasırga, en az 138.000 kişinin ölümüne ve 10 milyon kişinin evsiz kalmasına neden oldu.

29 Nisan 1992 - Los Angeles'ta çıkan halk ayaklanmasında, üç gün içinde 54 kişi öldü ve yüzlerce bina tahrip edildi.

29 Nisan 2004 - Oldsmobile, son otomobilini üretti. Şirket, tam 107 yıldır otomobil üretimi yapıyordu.

29 Nisan 2005 - Suriye, 29 yıl süren işgalin ardından Lübnan'dan tamamen çekildi.

29 Nisan 2007 - İstanbul'da Çağlayan Mitingi düzenlendi.

29 Nisan 2011 - Birleşik Krallık'ta Galler Prensi William, Kate Middleton ile evlendi.

29 Nisan 2017 - Türkiye'de Vikipedi'ye erişim engellendi.

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

29 Nisan 1785 - Karl Drais, Alman mucit (ö. 1851)

29 Nisan 1818 - II. Aleksandr, Rus Çarı (ö. 1881)

29 Nisan 1854 - Henri Poincaré, Fransız matematikçi (ö. 1912)

29 Nisan 1863 - William Randolph Hearst, Amerikalı gazete yayımcısı ve siyasetçi (ö. 1961)

29 Nisan 1880 - Ali Fethi Okyar, Asker ve siyaset adamı (ö. 1943)

29 Nisan 1892 - Müfide Ferit Tek, Romancı (ö. 1971)

29 Nisan 1893 - Harold Clayton Urey, Amerikalı kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 1981)

29 Nisan 1899 - Duke Ellington, Amerikalı caz müzisyeni (ö. 1974)

29 Nisan 1901 - Hirohito, Japonya'nın 124. İmparatoru (ö. 1989)

29 Nisan 1906 - Eugène Ehrhart, Fransız matematikçi (ö. 2000)

29 Nisan 1907 - Fred Zinnemann, Avusturya asıllı Amerikalı film yönetmeni (ö. 1997)

29 Nisan 1943 - İlker Başbuğ, Türk orgeneral ve 26. Genelkurmay Başkanı.

29 Nisan 1954 - Jerry Seinfeld, Amerikalı komedyen.

29 Nisan 1957 - Daniel Day-Lewis, İngiliz oyuncu.

29 Nisan 1958 - Michelle Pfeiffer, Amerikalı sinema oyuncusu.

29 Nisan 1963 - Aykut Gürel, Besteci ve müzisyen.

29 Nisan 1969 - İzel Çeliköz, Türk pop müziği şarkıcısı.

29 Nisan 1970 - Andre Agassi, Amerikalı tenisçi.

29 Nisan 1970 - China Forbes, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı (En çok solistliğini yaptığı grubu Pink Martini ile bilinir.)

29 Nisan 1970 - Uma Thurman, Amerikalı sinema oyuncusu.

29 Nisan 1975 - Ziynet Sali, Kıbrıs Türkü müzisyen.

29 Nisan 1982 - Cengiz Coşkun, Model ve oyuncu.

29 Nisan 1987 - Sara Errani, İtalyan tenisçi.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

 29 Nisan 1380 - Siena'lı Katerina, Dominikan Tarikatı'nda çalışan ama rahibe olmayan bir üyesi ve mistik (d. 1347)

29 Nisan 1688 - Friedrich Wilhelm, Brandenburg elektörü ve Prusya Dükü (d. 1620)

29 Nisan 1771 - Francesco Bartolomeo Rastrelli, İtalyan kökenli Rus mimar (d. 1700)

29 Nisan 1870 - Juan Crisóstomo Falcón, Venezuela devlet başkanı (d. 1820)

29 Nisan 1924 - Ernest Fox Nichols, Amerikalı eğitimci ve fizikçi (d. 1869)

29 Nisan 1947 - Irving Fisher, Amerikalı ekonomist (d. 1867)

29 Nisan 1951 - Ludwig Wittgenstein, Avusturya kökenli İngiliz filozof (d. 1889)

29 Nisan 1951 - Osman Batur, Kazak direniş lideri (Doğu Türkistan'ın bağımsızlığı için Çinlilere karşı mücadele veren halk kahramanı) (d. 1899)

29 Nisan 1954 - Zekai Apaydın, Diplomat ve siyasetçi (d. 1884)

29 Nisan 1956 - Wilhelm Ritter von Leeb, Alman mareşal (d. 1876)

29 Nisan 1967 - Anthony Mann, Amerikalı film yönetmeni ve aktör (d. 1906)

29 Nisan 1979 - Muhsin Ertuğrul, Yönetmen, oyuncu ve yapımcı (d. 1892)

29 Nisan 1980 - Alfred Hitchcock, İngiliz sinema yönetmeni (d. 1899)

29 Nisan 1988 - Leman Cevat Tomsu, Mimar ve akademisyen (Türkiye’nin ilk kadın mimarı) (d. 1913)

29 Nisan 1992 - Burhan Uygur, Ressam (d. 1940)

29 Nisan 2006 - John Kenneth Galbraith, Kanada kökenli Amerikalı ekonomist (d. 1908)

29 Nisan 2008 - Albert Hofmann, İsviçreli bilim insanı (LSD'yi sentezleyen ilk kişi) (d. 1906)

29 Nisan 2009 - Sedat Balkanlı, Futbolcu (d. 1965)

29 Nisan 2010 - Avigdor Arikha, İsrailli-Fransız ressam, baskı sanatçısı ve sanat tarihçisi (d.1929)

29 Nisan 2012 - Şükrü Ganem, Libyalı siyasetçi (d. 1942)

29 Nisan 2013 - Parekura Horomia, Yeni Zelandalı siyasetçi (d. 1950)

29 Nisan 2014 - Iveta Bartošová, Çek şarkıcı (d. 1966)

29 Nisan 2014 - Bob Hoskins, İngiliz aktör (d. 1942)

29 Nisan 2014 - Tahir Şeybi, Tunuslu eski millî futbolcu (d. 1946)

29 Nisan 2014 - Gailene Stock, Avustralya-İngiliz balerin ve bale eğitmeni (d. 1946)

29 Nisan 2016 - Alyson Bailes, İngiliz diplomat, politika uzmanı, akademisyen ve dilbilimci (d. 1949)

29 Nisan 2016 - Renato C. Corona, Filipinli yüksek mahkeme başkanlığı yapmış hukukçu (d. 1948)

29 Nisan 2016 - Jok Church, Amerikalı animatör ve çizgi film yapımcısı (d. 1949)

29 Nisan 2016 - Chen Zhongshi, Çinli şair ve yazar (d. 1942)

29 Nisan 2018 - Rose Laurens, Fransız kadın şarkıcı ve söz yazarı (d. 1953)

29 Nisan 2018 - Michael Martin, Britanyalı İşçi Partili siyasetçi (d. 1945)

29 Nisan 2018 - Özden Örnek, Asker ve Deniz Kuvvetleri'nin 20. komutanı (d. 1943)

29 Nisan 2018 - Lester James Peries, Sri Lankalı film yönetmeni, senarist ve film yapımcısı (d. 1919)

29 Nisan 2018 - Luis García Meza Tejada, Eski bir Bolivya diktatörü (d. 1929)

29 Nisan 2019 - Carlo Maria Abate, İtalyan otomobil yarışçısı (d. 1932)

29 Nisan 2019 - Dilber Ay, Şarkıcı, söz yazarı ve sunucu (d. 1956)

29 Nisan 2019 - Eldon A. Bargewell, Tümgeneral rütbesindeki Amerikalı eski üst düzey asker (d. 1947)

29 Nisan 2019 - Gino Marchetti, Amerikan futbolcusu (d. 1926)

29 Nisan 2019 - John Llewellyn Moxey, Arjantin doğumlu İngiliz film ve televizyon yönetmeni (d. 1925)

29 Nisan 2019 - Leslie Allan Murray, Avustralyalı şair, tarihçi, romancı, egitimci ve eleştirmen (d. 1938)

29 Nisan 2019 - Josef Šural, Profesyonel Çek futbolcu (d. 1990)

29 Nisan 2019 - Ellen Tauscher, Amerikalı siyasetçi ve diplomat (d. 1951)

29 Nisan 2020 - Philippe Breton, Fransız Roma Katolik piskopos (d. 1936)

29 Nisan 2020 - Germano Celant, İtalyan sanat tarihçisi (d. 1940)

29 Nisan 2020 - Lenora Garfinkel, Amerikalı mimar (d. 1930)

29 Nisan 2020 - Denis Goldberg, Güney Afrikalı insan hakları aktivisti ve siyasetçi (d. 1933)

29 Nisan 2020 - Yahya Hassan, Filistin kökenli Danimarkalı şair ve aktivist (d. 1995)

29 Nisan 2020 - İrrfan Khan, Hint aktörü (d. 1967)

29 Nisan 2020 - Martin Lovett, İngiliz çellist (d. 1927)

29 Nisan 2020 - Dick Lucas, Amerikan futbolcusu (d. 1934)

29 Nisan 2020 - Noel Walsh, İrlandalı futbolcu (d. 1935)

 

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

 Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Perşembe.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

 

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?