İzmir Tabip Odası: İzmir, dünyanın çöplüğü değil

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

 Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

 Temel ile Dursun bir gün askeri tatbikata katılmışlar.

Diğer paraşütçüler gibi onların da uçaktan atlama sıraları gelmiş ve kendilerini boşluğa salıvermişler.

Temel'in paraşütü açılmış, ancak Dursun'unki açılmamış.

Dursun Temel'e :

- "Ula Temel, bu meret açılmayi da!.." demiş.

Temel:

- "Ula Tursun yardimci paraşüti aç uşağum!.." demiş.

Dursun yardımcı paraşütü açmaya çalışmış fakat o da açılmamış.

Dursun Temel'e:

- "Ula Temel bu merette açilmayi." demiş.

Temel cevap vermiş:

- "Boş ver uşağum, nasul olsa tatbikattayız!"

 “Günün Sözleri” olarak 5 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 95. doğum günü olan Amerikalı yazar Harper Lee'nin "Bülbülü Öldürmek" adlı kitabından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

 "İnsanlar genelde neyi görmek istiyorlarsa onu görür, neyi duymak istiyorlarsa onu duyar."

 "Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır."

 "Öğreneceğin şeylerin çoğunu kitaplardan öğrenmeyeceksin."

 "Başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim."

 "İnsanlar dışında herşeye katlanabilirdim."

 

Şuraya da "İç Huzuru ve Mutluluğu Yakalamanın Yolları"ndan birini bırakayım:

 Pozitif düşünün. Çünkü pozitif düşünmek diğer insanlarla ilişkilerinizi ve doğru karar verme yeteneğinizi korumanıza yardımcı olur.

 Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

 Pi sayısının bir milyarıncı rakamı 9'dur.

 Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 İzmir Tabip Odası: İzmir, dünyanın çöplüğü değil

İzmir Tabip Odası, NAe Sao Paulo adlı uçak gemisinin söküm için Aliağa'ya getirilmesine tepki gösterdi, geminin 900 tondan fazla asbest barındırdığı iddialarını hatırlattı.

İzmir Tabip Odası, Aliağa’ya getirilecek olan NAe Sao Paulo gemisine ilişkin “İzmir dünyanın çöplüğü değil” diyerek açıklama yaptı. Oda binasında gerçekleştirilen açıklamada İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı konuştu. Çamlı, "Bilindiği gibi Aliağa ilçelimizin Nemrut körfezinde yaklaşık 380 bin metrekare arazi üzerinde kurulu 22 adet gemi söküm tesisi vardır ve bu tesislerde özellikle 2010 yılından sonra yıldan yıla artan miktarlarda dünyanın her tarafından getirilen hurda gemiler sökülmektedir. Bu artan gemi söküm trafiği Aliağa ve İzmir için büyük bir çevre kirliliği kaynağı oluşturmakta, bu tesislerin çevresinde yaşayanlar ve çalışan işçilerin sağlığı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır" dedi. Kısa süre içinde Aliağa’daki gemi söküm tesislerinde olması beklenen 'NAe SãoPaulo' isimli uçak gemisinin 900 tondan fazla asbest barındırdığı iddialarını hatırlatan Çamlı, "Ayrıca farklı türlerde tehlikeli maddeler içeren bu gemilerin denizin içerisinde ve karada sökülmek suretiyle gerçekleştirilen sökme işleminin karada ve denizde yarattığı çevre kirliliğinin yanı sıra binlerce ton metal içeren gemileri denizde ve/veya kumsalda oksijen kaynağı ile kesme yöntemi ile yürütülen çalışmalarda hava kirletici bileşenleri atmosfere verildiği de unutulmamalıdır" diye ekledi. "Çevre kirliliği aynı zamanda bir işçi sağlığı sorunudur" diyerek sözlerini sürdüren Çamlı, gemi sökümü sektöründe çalışan işçilerin söz konusu tehlikeli kimyasal maddelere maruziyetlerden korunmasının zorunlu olduğunu ifade etti. Uluslararası sözleşmelere de değinen Çamlı, "Bu sözleşmelerin amacı, tehlikeli atıkların siyasî sınırların ötesine geçen ticaretini yasaklamak ve gemi söküm tesisleri için insan sağlığına, güvenliğine ve çevreye karşı bir risk oluşturmayacak şekilde faaliyet göstermelerini sağlamak amacıyla standartları belirlemektir. Yaşanan süreçler gemi söküm işlemlerinin ulusal ve uluslararası mevzuata uygun ve şeffaf bir şekilde yürütülmediğini göstermektedir" dedi. Gemi söküm ticaretinin ülkenin çevre ve insan sağlığı tehditlerinin altına sokulduğunun bir göstergesi olduğunu söyleyen Çamlı, "Ülkemizin ve kentimizin dünyanın tehlikeli atık çöplüğü haline getirilmesine karşı kararlı mücadelemiz sürecektir. 'NAe SãoPaulo' isimli uçak gemisinin gövdesinin ülkemiz karasularına sokulmaması için gerekli hukuksal girişimler odamız tarafından başlatılacaktır. Diğer ülkelere ait hurda gemilerin ve başta tehlikeli atıklar olmak üzere tüm atıkların ülkemize ve kentimize getirilmesi bir an önce yasaklanmalıdır" diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

 CHP’den icra ve iflas işlemlerinin durdurulmasına ilişkin kanun teklifi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün TBMM'de gerçekleştirdiği basın toplantısında, üç haftalık tam kapanma süresi içinde icra takiplerinin tamamının durdurulması için teklif hazırladıklarını duyurdu.  Kılıçdaroğlu'nun dile getirdiği kanun teklifi, CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, tarafından TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklifin gerekçesinde ise şöyle denildi:

* Ekonomik faaliyetlerin büyük ölçüde duracağı bu dönemde vatandaşların önemli bir kısmının, pandemiden kaynaklanan zorlayıcı ve alınan idari önlemlerden kaynaklanan zorunlu nedenlerle çeşitli maddi yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği bilinmektedir.

* Bu durumun birçok gerçek ve tüzel kişiyi güç duruma düşürmesini önleyebilmek için ülke genelinde yürütülmekte olan icra ve iflas takiplerinin durdurulması, yeni icra ve iflas takip taleplerinin alınmaması ve ihtiyati haciz kararlarının icra ve infazının durdurulması gerekmektedir.

* Salgın ve salgına karşı alınan idari önlemlerin yarattığı elverişsiz ortamda borçlulara süre verilmesi, takiplerin durdurulması, borçlunun olduğu kadar alacaklıların da yararına sonuçlar doğuracaktır. Zira icra ve iflas takipleri ile takip sürelerinin durdurulması, borçluların iflasını önleyeceği gibi alacaklının da belli bir gecikme yaşanmış olmasına rağmen alacağını bu sürenin sonunda tam olarak tahsil edebilmesini kolaylaştıracaktır.

Teklifle, Nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere tüm icra ve iflas takipleri, taraf ve takip işlemleri, yeni icra ve iflas takip taleplerinin alınması, ihtiyati haciz kararlarının icra ve infazına ilişkin işlemler 30 Nisan 2021 tarihinden başlayarak 31 Mayıs 2021 tarihine kadar durdurulmasının önerildiği belirtildi.

 İstanbul’da 25 dereceyi aşacak! Kapanmayla birlikte yaz geliyor.

Nisan ayının ilk haftalarında yaşanan kar sürprizinin ardından hava sıcaklıkları adım adım artmaya başladı ve mevsim normallerinin üzerine çıktı. Bu hafta da yükselişini sürdürecek olan sıcaklıklar hafta ortasından sonra İstanbul'da 25 derece ulaşacak. Tam kapanmanın ilk günlerinde Türkiye'de yaz havası hakim olacak. Havalar adım adım ısınırken Türkiye yaz havasını evlerinde karşılayacak, tam kapanmanın ilk günlerinde İstanbul’da hava sıcaklıkları 25 dereceye ulaşacak, İzmir ve Antalya’da 30 dereceyi aşacak. Hafta sonu ise yurt genelinde güneşli bir hava hakim olurken Van Gölü çevresinde yerel yağışlar görülecek sıcaklık artışı diğer bölgelerde sürecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı bulutlu, Doğu Anadolu’nun doğusu ile ilk saatlerde Trabzon çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının ise iç ve batı bölgelerde 2 ila 6 derece artacağı tahmin ediliyor.

 Korona haberlerine gelince:

 Sağlık Bakanı Koca: Sputnik V aşısının ortak üretiminden önce belli miktarda hazır aşı Türkiye’ye gönderilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Rus üretimi Sputnik V aşısının ortak üretiminden önce belli miktarda hazır aşının Türkiye'ye gönderileceğini açıkladı. Koca, "Kaç doz aşı geleceği bir iki güne netleşecek" dedi. Sputnik V aşısının ortak üretimine dair bilgi veren Koca şunları kaydetti:

“Sputnik V için sözleşme imzalandı. Üretim için açıklama yapıldı. Sputnik V üretiminden önce kullanılması için de sözleşme yapıyoruz. Üretimden önce kaç doz aşı geleceği bir iki güne netleşecek. Kaç milyon dozluk sözleşme yapıldığını açıklayacağız”

Bugüne kadar 21 milyon 500 bin dozun üzerinde aşının yapıldığını ifade eden Sağlık Bakanı Koca, ikna çalışmaları ile birlikte 65 yaş üzerinde aşılanma oranın yüzde 84’e ulaştığını ifade etti. Koca, aşıların çeşitlendirilmesi için yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Aşılama giderek artıyor. Riskli grup olan 65 yaş üstü için aşılama oranı 83-84’lere çıktı. Ama biz bunu 90 ve üstüne çıkarmak istiyoruz. Şu ana kadar 21 milyon 500 bin küsür doz aşılama yapıldı. Aşının oranı toplumda daha düşük. Kısıtlama belirgin, teması azalttığınızda bulaşı önlüyorsunuz. Hastalarda giderek ağırlık 65 yaş üstünden 40-65 yaşa kaydı. Hastanedeki yaş ortalaması düştü. Önümüzdeki dönem kısıtlamayla birlikte aşılamayı sürdürmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. Aşılamanın koronavirüsle mücadelede çok büyük önem taşıdığına dikkat çeken Koca, “Vatandaşlarımızın aşıya güveni artıkça aşı yaptırma oranı da artıyor. Aşının oluşturabileceği yan etkileri insanımızın zihninde büyüttüğü için aşı olmak istemeyenler var. Aşının yan etkilerini düşünürken Kovid-19'un etkilerini göz ardı eden bir grup var. İnsanımız aşının koruyuculuğunu hissettiğinde aşı olma eğilimi artıyor. Aşının koruyuculuğu gözlemliyoruz. Hangi aşıyı bulabilirsek bir an önce olalım” dedi. Sputnik V aşısının Türkiye’deki ortak üretimi başlayana kadar Türkiye’ye belli miktarda 'hazır aşı' gönderilecek. Aşının miktarı, Türkiye ile Rusya arasından gerçekleşecek görüşmeler sonucunda belirlenecek.

 Tam kapanmada hangi iş yerleri açık olacak?

Kabine toplantısında alınan kritik kararlardan sonra, İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Tam Kapanma” konulu genelge gönderdi. İçişleri’nden yapılan açıklamada 17 gün sürecek sokağa çıkma yasağında açık olacak yerlerin de listesi yer aldı. Özel güvenlik görevlileri, sağlık çalışanları, üretim ve imalat tesisleri, kargo, su, nöbetçi noterler gibi iş yerleri de tam kapanma sürecinde açık olacak. Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı 17 gün içerisinde muaf kapsamında olduğunu belgelemek ve güzergahı ile sınırlı olmak üzere üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar muaf olabilecek.

*Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecek.

*Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecekler. Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır.

*Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler) sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebileceği belirtilen genelge şöyle devam etti;

*Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecek.

*Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecek.

*Tam kapanma döneminde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.)

*Vatandaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

*Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

*Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında yukarıda belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofisler kapalı olacak olup uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilmeyecektir.

*Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan dönemde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması vatandaşlarımız açısından sokağa çıkma ve/veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak olup bu dönemde konaklama tesisleri sadece zorunlu durumlara bağlı olarak seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verebileceklerdir.

*Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

 Tam kapanmada alkollü içki satışı yapılmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün düzenlenen kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada Türkiye’nin 29 Nisan Perşembe akşamı itibarıyla tam kapanma dönemine geçeceğini ve 17 Mayıs sabah 05.00’e kadar kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını söyledi. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecek. Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasaklarında alkol satışına izin verilmiyordu. Bu nedenle ‘tam kapanma' sürecinde de uygulamanın devam edip etmeyeceği tartışma konusu oldu. İçişleri Bakanlığı'nın kısıtlamalara ilişkin yayınladığı genelgede alkol satışının yasak olduğuna ilişkin açık bir ifade yer almazken Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, sosyal medya hesabından tekel bayilerinin de kapanma süresi boyunca 10.00 ile 17.00 arasında açık olacağını, yasak kapsamında olmadığını söyledi. Dündar, “Alkol satış yasağı yok. Biz gerekli görüşmeleri yaptık ve genelgeyi inceledik. Ürün bazlı bir kısıtlama yok. Yalnızca faaliyet süresi boyunca bir sınırlama var. Alkol satışıyla bize ulaşan herhangi bir yasak kararı ya da kısıtlama kararı bulunmuyor” dedi.

SÖZCÜ, konuyu İçişleri Bakanlığı’na sordu. Üst düzey bir yetkili, alkol satışı yasağı uygulamasının 17 günlük kapanma süreci boyunca geçerli olacağını bildirdi. Yetkili, Tekel bayileri marketlerde alkollü içki satış yapılamayacağını belirtti.

  "Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle değerli şair Şükrü Erbaş'ın bir şiirini paylaşmak istiyorum:

 KOCAMAN BİR ÇOCUĞU ÖPÜYORSUN

  Sen bende neleri öpüyorsun bir bilsen

Herkesin perde perde çekildiği bir akşam

Siyah bir su gibi yollara akan

yalnızlığı öpüyorsun.

Ağzında eriklerin aceleci tadı

Elleri bulut, gözleri ot bürümüş ekin tarlası

Bir çocuğun düşlerine inen tokadı öpüyorsun.

Yağmur her zaman gökkuşağını getirmiyor

Aralık kapılarda bekleyişin çarpıntısı

Bir kadının eksildikçe ömrüme eklenen

Uzun gecelerini, solgun gövdesini öpüyorsun.

Uzak dağ köylerine vuran ay ışığı

Kerpiçlerden saraylar kuruyor yoksulluğa

Ne suların ibrişimi ne gökyüzü ne rüzgâr

Sen bende gittikçe kararan bir halkı öpüyorsun.

 

Sakarya Caddesi'nde sarhoşlar

Rakıyla buğulanmış kaldırımlarına gecenin

Yüksek sesle bir şeyler çiziyorlar.

Yalnızlık her koşulda bir sığınak bulur, diyorum

Uzanıp dudağımdaki titremeyi öpüyorsun.

Örseler acıyla düştüğü yeri

Susarak büyüyen adamların sevgisi.

Ağzında pas tadıyla bir inceliği söylemek

Bir gülünç içtenliktir, gecikmiş ve ezik

Sen bende yanlış bir ömrün tortusunu öpüyorsun.

İnsanın zamana karşı biricik şansıdır aşk

Onca kapı onca duvar içinde bulur aynasını.

Sen bende neleri öpüyorsun biliyor musun

Herkesin simsiyah kesildiği bir akşam

Yıldızlarla yedi renk gökyüzünü öpüyorsun.

Sen bende, gözlerinin anne ışığıyla

Bir solgunluktan doğan

kocaman bir çocuğu öpüyorsun.

#ŞükrüErbaş

  Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

 Kardeşlik Haftası (28 Nisan - 4 Mayıs)

“Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik. Ama basit bir sanatı unuttuk; kardeş olarak yaşamayı.'' demiş Martin Luther King. Korona virüs nedeniyle yaşadıklarımızın birazcık da bu unutulan değerleri hatırlatmış olmasını umuyorum.

Kardeşlerimin ve benim için kardeşten de öte olan tüm dostlarımın bu anlamlı gününü kutluyorum.

 Dünya Sekreterler Günü

Amerika'da 1952 yılından itibaren her sene Nisan ayının son haftası “Dünya Sekreterler Haftası” ve bu haftanın Çarşamba günü “Dünya Sekreterler Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu gün yönetici asistanlarını, bölüm sekreterlerini ve hukuk, tıp gibi alanlarda sekreterlik yapan herkesi kapsar.

Tüm yönetici asistanı ve sekreterlerin gününü de kutluyoruz.

 Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından alınan bir kararla, meslek hastalıkları ve iş kazalarının önlenmesi amacıyla, 2003 yılından bu yana 28 Nisan tarihi her yıl farklı bir tema ile "Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü" olarak kutlanmaktadır.

 Dünya İş Kazası Kurbanlarını Anma Günü

28 Nisan, aynı zamanda sendikal hareket tarafından dünya çapında “İş Kazalarında Hayatını Kaybetmiş ve Yaralanan İşçileri Anma Uluslararası Günü” olarak kabul edilmiştir.

İş kazasında kaybettiğimiz herkese saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

 Dünya Laborantlar Günü

2007 yılından itibaren her yıl 28 Nisan “Dünya Laborantlar Günü” olarak kutlanmaktadır.

Daha iyi çalışma şartlarına kavuşmaları dileğiyle tüm laborantların bu özel gününü kutluyoruz.

 Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

 28 Nisan 1915 - Birinci Kirte Muharebesi başladı.

28 Nisan 1916 - Kût'ül-Amâre bölgesinde 5 aydır kuşatma altında bulunan İngiliz birlikleri teslim oldular.

28 Nisan 1920 - İstanbul Hükümeti, Anadolu'da saltanatı devam ettirmek amacıyla Anadolu Fevkalade Müfettiş-i Umumiliği'ni yayınladı.

28 Nisan 1920 - Azerbaycan, Sovyetler Birliği'ne katıldı. (1991'de tekrar ayrılmıştır.)

28 Nisan 1935 - Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin adı, Kızılay olarak değiştirildi.

28 Nisan 1936 - Mısır'da Kral Fuad'ın beklenmeyen ölümü üzerine, 16 yaşındaki Prens Faruk Kral oldu.

28 Nisan 1941 - Türkçü bir dergi olan Bozkurt dergisinin çıkışına izin verildi.

28 Nisan 1941 - Memurların öğrencilik yapmaları yasaklandı.

28 Nisan 1945 - İtalyan diktatör Benito Mussolini ile metresi Clara Petacci kurşuna dizildi. Cesetleri bir benzin istasyonunda ayaklarından asılarak teşhir edildi.

28 Nisan 1947 - Thor Heyerdahl ve beş kişilik mürettebatı, Kon-Tiki adlı tekneyle Peru'dan yola çıktı. Amaçları, çok önceleri Peruluların Polinezya'ya yerleşmiş olduklarını kanıtlamaktı.

28 Nisan 1950 - Nightingale Hemşire Koleji, İstanbul'da açıldı.

28 Nisan 1956 - İstanbul İşçi Sendikaları Birliği Kongresi toplandı.

28 Nisan 1960 - İstanbul Üniversitesi'nde çıkan olaylarda, Orman Fakültesi öğrencisi Turan Emeksiz öldü. İstanbul ve Ankara'da sıkıyönetim ilan edildi.

28 Nisan 1963 - Topraksız köylüler Adana'da yürüyüş yaptı.

28 Nisan 1967 - Expo '67 fuarı, Kanada'nın Montreal kentinde halkın ziyaretine açıldı.

28 Nisan 1969 - Fransa'da yapılan referandumda, "hayır" oylarının fazla çıkması üzerine Devlet Başkanı Charles de Gaulle istifa etti.

28 Nisan 1971 - Sıkıyönetim, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi. Cumhuriyet ve Akşam gazeteleri 10 gün süreyle kapatıldı.

28 Nisan 1972 - Televizyon programlarının seyredilir hale getirilmesi için, yerli film gösterilmesi kararı alındı.

28 Nisan 1975 - CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Erzincan'da taşlı ve silahlı saldırıya uğradı.

28 Nisan 1977 - Batı Almanya'da Kızıl Ordu Fraksiyonu üyeleri, Gudrun Ensslin ve Jan-Carl Raspe ömür boyu hapse mahkûm oldu.

28 Nisan 1979 - Sovyetler Birliği'nin ilk uçak gemisi 'Kiev 28', İstanbul Boğazı'ndan geçti.

28 Nisan 1980 - Abdi İpekçi'nin katil zanlısı Mehmet Ali Ağca, İstanbul'daki yargılamada gıyabında idama mahkûm edildi.

28 Nisan 1984 - Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği Sekreteri Şadiye Yönder'in eşi olan ve aynı zamanda İran ile Türkiye arasında ticaret yapan iş adamı Işık Yönder, ASALA militanı tarafından öldürüldü.

28 Nisan 1988 - Ermeni örgütü ASALA'nın kurucusu Agop Agopyan, Atina'da kimliği belirlenemeyen iki kişi tarafından öldürüldü.

28 Nisan 1988 - Aloha Hava Yolları'nın 243 sefer sayılı uçuşu sırasında meydana gelen patlayıcı dekompresyon sonucu, uçağın yolcu kabininin ön kısmında 35 m²'lik bir kısım koparak uçaktan ayrıldı. Uçak, Maui adasındaki Kahului Havalimanına acil iniş yaptı.

28 Nisan 1993 - İstanbul'daki Ümraniye çöplüğü, biriken metan gazı yüzünden patladı: 39 kişi öldü.

28 Nisan 1996 - Avustralya, Port Arthur katliamı. 35 kişi yaşamını yitirdi.

28 Nisan 2001 - Milyoner Dennis Tito, dünyanın ilk uzay turisti oldu.

28 Nisan 2003 - Kıbrıs Cumhuriyeti ile serbest geçişler çerçevesinde 25 binden fazla Rum, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne geçti.

28 Nisan 2004 - San Marino, tarihindeki ilk galibiyetini Lihtenştayn karşısında 1-0'lık skorla kazandı.[1]

28 Nisan 2008 - Çin'in doğusundaki Şandong bölgesinin Zibo şehrinde bir yolcu treni raydan çıkarak başka bir trene çarptı; 70 kişi öldü, 420 kişi yaralandı.

 Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

 28 Nisan 1442 - IV. Edward, İngiltere Kralı (ö. 1483)

28 Nisan 1541 - Gelibolulu Mustafa Âlî, Osmanlı şair, yazar ve tarihçi (ö. 1600)

28 Nisan 1545 - Yi Sun-sin, Koreli Amiral (ö. 1598)

28 Nisan 1758 - James Monroe, ABD'nin 5. Başkanı (ö. 1831)

28 Nisan 1878 - Lionel Barrymore, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 1954)

28 Nisan 1889 - António de Oliveira Salazar, Portekizli devlet adamı (ö. 1970)

28 Nisan 1891 - Boris İofan, Yahudi asıllı Sovyet mimar (ö. 1976)

28 Nisan 1908 - Oskar Schindler, Alman iş adamı (Yahudileri soykırımından kurtaran) (ö. 1974)

28 Nisan 1912 - Odette Sansom Hallowes, Fransız direniş savaşçısı (ö. 1995)

28 Nisan 1916 - Ferruccio Lamborghini, İtalyan otomobil üreticisi (ö. 1993)

28 Nisan 1924 - Kenneth Kaunda, Zambiya'nın ilk Başbakanı

28 Nisan 1926 - Harper Lee, Amerikalı yazar (ö. 2016)

28 Nisan 1926 - Hulusi Sayın, Asker ve emekli Korgeneral (ö. 1991)

28 Nisan 1928 - Yves Klein, Fransız ressam (ö. 1962)

28 Nisan 1936 - Kazım Kartal, Sinema oyuncusu (ö. 2003)

28 Nisan 1936 - Tarık Aziz, Iraklı siyasetçi ve eski Irak Dışişleri Bakanı (ö. 2015)

28 Nisan 1937 - Saddam Hüseyin, Irak'ın 5. cumhurbaşkanı (ö. 2006)

28 Nisan 1941 - Ann-Margret, İsveçli-Amerikalı oyuncu, şarkıcı ve dansçı.

28 Nisan 1941 - K. Barry Sharpless, Amerikalı kimyager ve Nobel Kimya Ödülü sahibi.

28 Nisan 1948 - Terry Pratchett, İngiliz fantastik komedi yazarı (ö. 2015)

28 Nisan 1950 - Jay Leno, Amerikalı komedyen.

28 Nisan 1966 - Todd Anthony Shaw, bilindiği sahne adıyla Too $hort, Amerikalı rapçi ve oyuncu.

28 Nisan 1967 - Kari Wührer, Amerikalı sinema oyuncusu.

28 Nisan 1972 - Sevda Demirel, Model, şarkıcı, sinema oyuncusu ve program sunucusu.

28 Nisan 1973 - Jorge Garcia, Amerikalı oyuncu ve komedyen.

28 Nisan 1974 - Penélope Cruz, İspanyol sinema oyuncusu.

28 Nisan 1977 - Onur Akay, Türk sanat müziği sanatçısı.

28 Nisan 1979 - Sofia Vitória, Portekizli şarkıcı ve söz yazarı.

28 Nisan 1980 - Karolina Goçeva, Makedon şarkıcı.

28 Nisan 1981 - Jessica Alba, Amerikalı sinema oyuncusu.

28 Nisan 1988 - Spencer Hawes, Amerikalı basketbolcu.

28 Nisan 1995 - Melanie Martinez, Amerikalı şarkıcı.

Bugün kimler ölmüş derseniz?

28 Nisan 224 - IV. Erdevân ya da Artabanus, Part İmparatorluğu'nun 216 - 224 yılları arasında hükümdarı.

28 Nisan 1076 - II. Svend, 1047-1076 yılları arasında Danimarka kralı (d. 1019)

28 Nisan 1641 - Hans Georg von Arnim-Boitzenburg, Alman general (d. 1583)

28 Nisan 1813 - Mihail Kutuzov, Rus mareşal (d. 1745)

28 Nisan 1849 - René Primevère Lesson, Fransız cerrah, doğa bilimci, ornitolog ve herpetolog (d. 1794)

28 Nisan 1865 - Samuel Cunard, Kanada doğumlu İngiliz gemi sanayicisi (Titanic'i de üreten "Cunard Line"ın kurucusu) (d. 1787)

28 Nisan 1870 - Karl Schapper, Alman sosyalist ve sendika lideri (d. 1812)

28 Nisan 1903 - J. Willard Gibbs, Amerikalı bilim adamı (d. 1839)

28 Nisan 1908 - William Arnson Willoughby, Amerikalı doktor ve siyaset adamı (d. 1844)

28 Nisan 1912 - Jules Bonnot, Fransız anarşist ve haydut (d. 1876)

28 Nisan 1918 - Gavrilo Princip, Sırp suikastçı (d. 1894)

28 Nisan 1922 - Paul Deschanel, Fransa'da Üçüncü Cumhuriyet'in 10. cumhurbaşkanı (d. 1855)

28 Nisan 1936 - I. Fuad (Ahmed Fuad Paşa), Mısır Kralı (d. 1868)

28 Nisan 1944 - Alim Han, Buhara Emirliği'nin ve Özbek Mangıt Hanedanı'nin son emiri (d. 1880)

28 Nisan 1945 - Benito Mussolini, İtalyan politikacı ve gazeteci (d. 1883)

28 Nisan 1954 - Léon Jouhaux, Fransız sosyalist sendika önderi (d. 1879)

28 Nisan 1960 - Carlos Ibáñez del Campo, Şilili asker ve siyaset adamı (d. 1877)

28 Nisan 1960 - Turan Emeksiz, Öğrenci (d. 1940)

28 Nisan 1960 - Antonie Pannekoek, Hollandalı gökbilimci, Marksist kuramcı ve devrimci (d. 1873)

28 Nisan 1970 - Ed Begley, Amerikalı aktör (d. 1901)

1972 - Rainer von Fieandt, Finlandiya Başbakanı (d. 1890)

28 Nisan 1978 - Muhammed Davud Han, Afganistan Devlet Başkanı (d. 1918)

28 Nisan 1978 - Muammer Karaca, Tiyatro sanatçısı (d. 1906)

28 Nisan 1988 - Agop Agopyan, ASALA'nın kurucusu ve lideri (d. 1951)

28 Nisan 1992 - Francis Bacon, İrlanda kökenli İngiliz ressam (d. 1909)

28 Nisan 1999 - Alf Ramsey, İngiliz teknik direktör (d. 1920)

28 Nisan 1999 - Arthur L. Schawlow, Amerikalı fizikçi (d. 1921)

28 Nisan 2002 - Aleksander Lebed, Rus general (d. 1950)

28 Nisan 2002 - Cüneyt Canver, Siyasetçi, gazeteci ve yazar (d. 1952)

28 Nisan 2005 - Chris Candido, Amerikalı profesyonel güreşçi (d. 1972)

28 Nisan 2005 - Percy Heath, Amerikalı caz müzisyeni ve "Modern Jazz Quartet" grubunun bas gitaristi (d. 1923)

28 Nisan 2006 - Turgut Yarkent, Söz yazarı ("Mihrabım Diyerek Sana Yüz Vurdum", "Duydum ki Unutmuşsun Gözlerimin Rengini" adlı şarkıların sözlerine imza atmıştı.) (d. 1916)

28 Nisan 2007 - Sabahattin Savcı, Siyasetçi ve eski Orman Bakanı (d. 1925)

28 Nisan 2007 - Ümit Haluk Bayülken, Diplomat, siyasetçi ve eski Millî Savunma Bakanı (d. 1921)

28 Nisan 2012 - Patricia Medina, İngiliz asıllı Amerikalı oyuncu (d. 1919)

28 Nisan 2013 - János Starker, Macar popüler çellist (d. 1924)

28 Nisan 2015 - Ashura Hara, Japon profesyonel güreşçi ve rugby oyuncusu (d. 1947)

28 Nisan 2016 - Jenny Diski, İngiliz kadın romancı ve yazar (d. 1947)

28 Nisan 2017 - Jesús Alvarado Nieves, Meksikalı Lucha libre tarzında güreşen profesyonel güreşçidir (d. 1959)

28 Nisan 2018 - Larry Harvey, Amerikalı sanatçı, hayırsever ve aktivist (d. 1948)

28 Nisan 2019 - Bruce Bickford, Amerikalı animatör ve film yapımcısı (d. 1947)

28 Nisan 2019 - Caroline Bittencourt, Brezilyalı model ve televizyon sunucusu (d. 1981)

28 Nisan 2019 - Sylvia Bretschneider, Alman siyasetçi (d. 1960)

28 Nisan 2019 - Wayson Choy, Çin asıllı Kanadalı yazar ve romancı (d. 1939)

28 Nisan 2019 - Jo Sullivan Loesser, Amerikalı oyuncu ve şarkıcı (d. 1927)

28 Nisan 2019 - John Singleton, Akademi Ödülü adaylığı bulunan film yönetmeni, senarist ve yapımcı (d. 1968)

28 Nisan 2020 - David S. Boe, Amerikalı müzisyen (d. 1936)

28 Nisan 2020 - Jill Gascoine, İngiliz aktris (d. 1937)

28 Nisan 2020 - Ladislav Hejdánek, Çek filozof, aktivist, eğitimci ve siyasetçi (d. 1927)

28 Nisan 2020 - Robert May, Avustralyalı bilim insanı ve akademisyen (d. 1936)

28 Nisan 2020 - Silas Silvius Njiru, Kenyalı Roma Katolik piskoposu (d. 1928)

28 Nisan 2020 - Syahrul, Endonezyalı politikacı, Büyük Endonezya Hareketi Partisi üyesi (d. 1960)

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Çarşamba.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?