Emekliye bayram ikramiyesi bin 500 TL olsun teklifi reddedildi

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

 Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

 Temel Kuzey Kutbu'na gitmiş. Buzda balık avlamanın çok popüler olduğunu duyunca hemen kendine bir olta almış ve bulduğu ilk geniş buzlu alanda işe girişmiş. Tam buzu kırmaya çalışırken gümbür gümbür bir ses duymuş:

- Orada balık bulamazsın!

Ne olduğunu anlayamayarak etrafına bakınmış, ama sesin nereden geldiğini çözememiş. Biraz ileriye gidip tekrar buzu kırmaya çalışırken aynı ses yine duyulmuş:

- Sana söyledim geri zekalı, orada balık bulamazsın!

Temel korku içinde başını yukarı kaldırmış ve dehşet içinde sormuş:

- Allah'ım! Sen misin?

Aynı ses cevap vermiş:

- Hayır salak, ben buz hokeyi sahasının bekçisiyim.

 

Günün Sözleri” olarak 405 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 457. doğum günü olan İngiliz şair, yazar William Shakespeare'in kitaplarından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

 

"Kadınlar ne kadar severse o kadar korkar. Sevgileri de kuşkuları da varsa aşırı var. Yoksa hiç yoktur."

 

"Arama boşuna, bulunmak istemeyeni..."

 

"Ah, uzaktan nazik görünen aşk,

Nasıl da acımasız ve kaba denendiğinde..."

 

"Hissetmediğin bir şeyi anlayamazsın."

 

"İnsan insan mıdır, yalnızca yiyip içmek ve uyumakla geçiriyorsa hayatı?"

 

Şuraya da "İç Huzuru ve Mutluluğu Yakalamanın Yolları"ndan birini bırakayım:

 

Meditasyon yapın. Meditasyon yapmak size, hayattaki tüm olasılıklara eşit mesafede durduğunuz bilincini kazandırır. Bu yönüyle meditasyon, biraz durup sakinleşmek ve yaşamı tüm unsurlarıyla kabul etmek açısından son derece faydalıdır.

 

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

 

Atlar tırnaklarının üzerinde yürürler.

 

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 

CHP’li vekillerin ‘Emekliye bayram ikramiyesi bin 500 TL olsun’ teklifi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi vekiller, dün “Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un görüşmeleri esnasında emeklilere yapılan bayram ödemesi tutarının bin liradan, bin 500 liraya çıkarılması ve bayram ikramiyesi miktarının her yıl gerçekleşen enflasyon oranında artırılması için önerge verdi. Verilen önerge, AKP ve MHP oyları ile reddedildi. Plan Bütçe Komisyonu üyesi CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Ekonomik kriz ve pandemi halkımızın ocağına incir ağacı dikti. Türkiye’de 13 milyondan fazla emekli var. Emeklilerin büyük bölümü yoksulluk kıskacında. Emeklilerin 4.5 milyonu, geçinemediği için çalışmaya devam ediyor. CHP’nin Plan Bütçe Komisyonu üyeleri olarak, hiç olmazsa bu bayramda yılların çalışma yükünü sırtında taşıyan emeklilerimiz torunlarına bir harçlık verebilsin diye bayram ikramiyesinin 1.000 liradan, 1.500 liraya çıkarılması ve bayram ikramiyesi miktarının her yıl enflasyon oranında artırılması için önerge verdik. Maalesef önergemiz AKP ve MHP oyları ile reddedildi. Beşli çetenin borçlarını silerken elleri titremeyenler, konu emeklilerimiz olunca en iyi bildikleri şeyi yaparak, halkın ihtiyaçlarına ne kadar uzak olduklarını gösterdiler.”

 

Valiliğin 'İmamoğlu' açıklamasına İBB'den yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Valiliği arasında '23 Nisan' polemiği yaşanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen törendeki özensizliğe "Zavallılık" diyerek, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı'yı eleştirmesinin ardından İstanbul Valiliği'nden gelen açıklamaya İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Twitter üzerinden yanıt verdi. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "23 Nisan gibi, ulusumuzun birlik ve beraberliğini simgeleyen böylesine özel bir günde kullanılan üslubu ve sergilenen tavrı kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz" denilmişti. İBB'nin, İstanbul Valiliği'ne de yanıtı aynı şekilde oldu. İBB'nin yanıtında, "23 Nisan gibi, ulusumuzun birlik ve beraberliğini simgeleyen böylesine özel bir günde, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün özensiz ve yakışıksız bir tören düzenlemesine müsaade eden İstanbul Valiliği’nin bu tavrını kamuoyunun takdirine sunuyoruz" ifadelerine yer verildi.

 

"Thodex'te dikkati çeken adres detayı"

20 Nisan’da, 2 milyar dolarlık kripto para ile yurtdışına kaçarak Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılığına imza atan Faruk Fatih Özer’in, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı ile 28 Eylül 2020’de Hoppara isimli başka bir şirket daha kurduğu öğrenildi. Şirketin faaliyet alanı, “Elektronik para ihracı” olarak belirlendi.

Faruk Fatih Özer ve Mert Sancaklı’nın Eylül 2020’de Hoppara Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri ismiyle kurduğu şirketin adresi İstanbul Göztepe’deki bir rezidansın eksi üçüncü katı olarak gösterildi. Çok sayıda kullanıcısının kripto parasına el konularak milyarlarca liralık mağduriyet yaratan Türkiye merkezli kripto para borsası Thodex’in bağlı olduğu şirketin adresinin de Hoppara’nın adresiyle birebir aynı olduğu tespit edildi.

Thodex’in bağlı olduğu Koineks Teknolojileri isimli şirketin adres değişiklikleri de dikkati çekti. Edinilen bilgiye göre şirket, 13 Şubat 2019 tarihinde yerleştiği Şişli’deki iş merkezinde yalnızca 13 gün kalarak, Göztepe’deki adrese yerleşti. Aynı adresi, Mert Sancaklı’nın ortağı olduğu Hoppara şirketi ise Eylül 2020’de şirket merkezi olarak gösterdi. Faruk Fatih Özer’in, 28 Eylül 2020’de kurduğu Hoppara Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri isimli şirketin ticari sicil kayıtlarında ise kamuoyunun yakından tanıdığı bir isme rastlandı. Buna göre, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’nın da Hoppara’nın ortağı olduğu tespit edildi. İstanbul merkezli şirketin kuruluş amacı, İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına, “Ödeme hizmetlerinin verilmesi ve elektronik para ihracı” şeklinde geçirildi. Faruk Fatih Özer, Thodex’ten kullanıcıların paralarını çekememesi ve şikayet yağdırması üzerine sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarını sildi. Silinen fotoğraflar arasında Mert Sancaklı’nın da çok sayıda fotoğrafı olduğu bildirildi. Özer’in Instagram hesabında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yaptığı ziyaretin fotoğrafı olması da dikkati çekti. Bakan Çavuşoğlu, Özer ile fotoğrafının sosyal medyada yayımlanmasının ardından bir açıklama yaparak Özer’i tanımadığını iddia etti. Çavuşoğlu, Özer’in, MHP Milletvekili Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’ya verdiği randevuya eşlik ederek kendisini ziyaret ettiğini savundu.

 

Ruhsar Pekcan’ın şirketine devletten 1.4 milyon TL destek!

Eski Ticaret Bakanı Pekcan’ın şirketi Nanoksia’nın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 1.4 milyon liralık yatırım desteği aldığı belgelendi. CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, “Bu ancak Türkiye’de olur” dedi. Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, dezenfektan skandalının ardından görevden alınan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşine ait Nanoksia Biyoteknoloji Şirketi'nin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan Covid-19 ile mücadele kapsamında 1.4 milyon liralık yatırım desteği aldığı ortaya çıktı. CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nadir Ataman, şirketin devletin bazı iş kollarına tanıdığı neredeyse bütün teşviklerden de yararlandığına dikkat çekerek, “Devletten teşvik al, bakanlıktan yatırım desteği al, başında bulunduğun bakanlığa piyasa fiyatının üzerinde dezenfektan sat. Bu ancak Türkiye'de olur” diye tepki gösterdi. Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bakanlığına eşi Hasan Pekcan'ın ortağı olduğu Nanoksia Biyoteknoloji Şirketi'nden 9 milyon liralık dezenfektan aldığının ortaya çıkmasının ardından görevden alındı ancak olayın yankıları sürüyor. Ticaret Bakanlığı, alımı doğrulamış ve “piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirildiği”ni savunmuştu. Daha sonra Pekcan'a ait şirketin bakanlığa piyasanın üzerinde bir fiyata dezenfektan sattığı ortaya çıkmıştı. Şimdi de eski bakana ve eşine ait şirkete, pandemi nedeniyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından destek verildiği ortaya çıktı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, resmi sitesinde Covid 19 ile mücadele kapsamında atılan adımları anlattığı bölümde “KOBİ Teknoyatırım Destek Programı” kapsamında dezenfektan, kolonya, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven gibi ürünleri üreten KOBİ'lere 6 milyon TL'ye kadar destek verildiği bilgisini paylaştı. Örnek olarak da Nanoksia şirketine verilen desteği gösterdi. Sitede “Tekirdağ ilinde ‘dezenfektan' konusunda yatırım yapacak olan NANOKSİA Biyoteknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin projesi destek kapsamına alınmış olup sağlanacak destek tutarı 1.443.998,40 TL'dir” denildi. 2019 yılında İstanbul Beykoz'da kurulan şirket, haşarat ilacı ve diğer zirai-kimyasal ürün imalatı için Tekirdağ'da yatırım yaptı. Resmi kayıtlarda sabit yatım tutarı 2 milyon 520 bin TL olarak yer aldı. Nadir Ataman, bakanın şirketinin, bazı iş kollarına AKP iktidarı döneminde  verilen teşviklerin neredeyse tamamından yararlandığını da açıkladı. Ataman 2019 yılında kurulan şirketin, yatırım teşvik belgesi faiz desteği, KDV istisnası, yer tahsisi, gelir vergisi stopajı, gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi işçi ve işveren hissesi desteğinden yararlandığına dikkat çekti. Bu desteklerin hepsinden bakanın şirketinin yararlanmasına tepki gösteren Ataman, “Zenginleşmenin yolu AKP'de bakan olunca daha çabuk oluyor. Eski bakan Ruhsar Pekcan da bunun en güzel örneği. Esnaf batarken bakanın şirketi salgının kazananı oldu” dedi. 

 

Gri pasaportla insan kaçakçılığının araştırılması önerisine AKP'den ikinci ret

CHP’nin "belediyeler aracılığıyla insan kaçakçılığını Meclis araştırsın" araştırma önergesinin geçen hafta AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesinin ardından, CHP’nin başını çektiği muhalefet milletvekilleri ‘hizmet damgalı pasaportların uluslararası krize dönüşmesi’ gündemiyle TBMM Dışişleri Komisyonu’nun toplanmasını istedi. CHP’nin Komisyon Sözcüsü Ünal Çeviköz tarafından kaleme alınan toplantı çağrı dilekçesi Çarşamba günü Dışişleri Komisyonu Başkanlığı’na iletildi. Ancak Komisyon Başkanı Akif Çağatay Kılıç talepte bulunan muhalefet milletvekillerine gönderdiği yanıtta, “İçtüzüğün komisyonların yetkisi, toplantı yeri ve zamanı başlıklı 35. maddesi uyarınca talebiniz yerine getirilmemektedir” diyerek talebi reddetti. AKP’li Kılıç’ın tutumuna TBMM Dışişleri üyesi CHP’li Utku Çakırözer tepki göstererek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Önce Meclis’te araştırma komisyon kurulması talebimiz reddedildi, şimdi de meselenin Dışişleri Komisyonu’nda görüşülmesi talebimiz reddediliyor. TC pasaportu Türkiye’nin itibarıdır, hepimizin itibarıdır, Meclis’imizin de itibarıdır. Bu pasaportun yurtdışına insan kaçakçılığında kullanılmasının, ülkemizin itibarına verdiği zararı Meclis konuşmayacak da kim konuşacak? Sanırım yarası olan gocunuyor ki konuşmaktan kaçıyorlar. Biz CHP olarak bu rezaletin perde arkasını aydınlatana kadar peşini bırakmayacağız” dedi.  

 

İkizdere’de doğa talanına karşı direnen köylülere jandarma müdahalesi!

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaat’ın Rize’de İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı açma girişimine karşı İkizdere halkının direnişi sürüyor. Yurttaşlar, jandarmanın tüm engellemelerine karşı iş makinelerine bir kez daha engel oldu. Direnen köylülere jandarma müdahale etti.

Rize İkizdere'de İşkencedere Vadisi'nin Cengiz İnşaat'ın taş ocağı için tahrip edilmesine karşı mücadele eden yurttaşların evleri ve arazileri, jandarma tarafından ablukaya alındı. Direnerek jandarmayı arazilerinden çıkaran yurttaşlar, yolların kapatılması nedeniyle iş makinesinin çalışma yürüttüğü vadiye patika yollardan giderek ulaştı. Yöre halkından bir yurttaş, ''Pazar günü sabahın erken saatlerinde hiç izin olmadan evlerimizin içine kadar giren devletin jandarmaları, halkı koruyacağına şirketin korumalığını yapmaktadır. Ey devletin görevlileri, neredesiniz, insanların yaşam alanlarına giriyorlar, nasıl bir hukuksuzluktur" diyerek yaşananlara tepki gösterdi. Barikat önünde tüm Türkiye'ye seslenen bir yurttaş, "Bize hak vermeniz yeterli değil, bir şey yapın! Eğer bir şey yapılmazsa ve biz burayı kaybedersek, bu doğa yok olursa herkes kaybeder" dedi. Ormandan geçerek yol üzerinde bekleyen kadınlardan biri jandarma müdahalesi sonucu fenalaştı. “Biz buraya ölmeye geldik. Çek askerini geri” diye jandarma komutanına seslenen köylüler geri adım atmadı. Bir köylünün “Komutan, bu ormanı size yok ettirmeyeceğiz!” diye seslendiği anların görüntüleri Av. Yakup Okumuşoğlu’nun hesabından paylaşıldı. Direniş ardından jandarma müdahalede bulundu. İkizdere Dernekleri Federasyon Başkanı Ziya Yıldırım gözaltına alındığı öğrenildi.

23 Nisan günü de sokağa çıkma yasağını fırsat bilen Cengiz İnşaat’a ait iş makineleri, jandarma eşliğinde bölgeye gelmiş ancak halkın direnişi sonucu engellenmişti. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, kısa süre önce İkizdere ilçesindeki İskencidere Vadisi’nde acele kamulaştırma kararı alınmış, vadiye Cengiz İnşaat tarafından taş ocağı kurulacağını öğrenen köylüler İşkencedere Vadisi girişine çadır kurup nöbete başlamıştı. Cengiz İnşaat’ın iş makineleri ve jandarma karşısında geri adım atmayan köylüler, “Nefesimizi, ekmeğimizi korumaya geldik” diyerek nöbetlerini sürdürüyorlar.

 

Eski TCMB Başkanı Yılmaz değerlendirdi: 128 milyar doları eriten protokol kesinlikle suç!

Merkez Bankası’nın (TCMB) başkanlığını 2006-2011 döneminde yapan İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, Cumhuriyet’in ortaya çıkardığı 21 Şubat 2017 tarihli Hazine ve TCTCMB arasında imzalanan protokolü değerlendirdi. Yılmaz, TCMB’nin yıllar içinde döviz ve döviz rezervlerinin nasıl yönetileceği konusunda bir teknik altyapı oluşturduğunu kaydederek şunları söyledi:

“Bu altyapıya paralel olarak bir üstyapı kuruldu. Ortada bir TCMB Kanunu var, o kanundan hareketle banka yönetiminin aldığı kararlar var. Yani bunların tümü bir birikim. Bu birikim kenara itilerek hangi akılla, hangi saikle, neyi yapmak için böyle bir protokol yapıldı? 1997 yılında da TCMB ile Hazine bir protokol yaptı. Hem protokolü hem de amacını kamuoyu ile açık ve net şekilde paylaştı. Dedi ki ‘İki yakası bir araya gelmeyen kamu maliyesini düzene sokmamız gerekiyor. Mali disiplini sağlamak için Hazine’nin 1998’den itibaren TCMB’den kısa vadeli avans kullanmasına sınır getiriyoruz.’ Bugün gördüğümüz protokolün amacı yok ortada. Ne yapmaya çalışıyor? TCMB neyi yapamadı da Hazine bu işin içerisine giriyor, onun yapamadığını yapmaya çalışıyor?”

Protokolde dikkat çeken, “Hazine’nin kur zararının TCMB tarafından karşılanması” ve “22 gün geriye yürütülmesi” maddelerini de değerlendiren Yılmaz, “Demek ki kanunların, düzenlemelerin etrafını dolanarak birtakım işler yapmaya karar verdiler. Ve bu yaptıkları işin de kılıfını hazırlamak istediler. Bunu da nereden çıkarıyoruz? Protokolün imza tarihinden geriye yürütülmesi... Demek ki bir iş yaptılar, yaptıkları işin yasal olmadığının farkına vardılar. Kılıfına uydurmak için düzenlemeyi geriye yürütme gibi hukukun temel mantığına ters bir iş yapmışlar. TCMB Kanunu yürürlükteyken, TCMB bunu yapabilirken, protokol kapsamında Hazine’nin yapacağı döviz satış işlemlerinden ortaya çıkacak kur zararlarını baştan görmüşler ki protokole böyle bir madde eklemişler” dedi. “Ortada bir zararın bulunduğunu ve bu zararın ne olduğunun kamuoyuna açıkça söylenmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “Bu kesinlikle suçtur. Kur zararı nereden çıkıyor? Daha yüksek fiyattan aldığın bir şeyi daha düşük fiyata satacaksın ki kur farkı çıkacak. Hangi ekonomik mantıkla pahalıya aldığın bir şeyi ucuza satıyorsun? Hangi gerekçeyle ekonominin toplamında ortaya çıkacak katma değeri artırmak için böyle bir zararın altına giriliyor” diye sordu. Yapılan işlemlerin kayıtlarının görünmediğine dikkat çeken Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “TCMB, dövizi Hazine’ye satıyorsa bu durumda Hazine’nin TCMB nezdindeki hesabına buna karşılık bir TL bakiye olması lazım. Bu bakiyeyi TCMB’ye verecek ve TCMB’den döviz alacak. Şimdi 128 milyar dolar peyderpey satıldı. Geçmişe baktığımızda günlük ortalaması aşağı yukarı 5-6 milyar dolara denk geliyor, bazı günler 12-13 milyar dolara çıktı. Bu işlemin yapıldığı günde onun karşılığı olan TL’nin Hazine’nin hesabından çıkıp TCMB’ye geçmesi lazım. Olması gereken bu. Fakat TCMB, Hazine’ye verdiği dövizi satış yapmamış, doğrudan doğruya vermiş. Bu işlemleri biz Hazine’nin TCMB nezdindeki TL ve döviz hesaplarında göremiyoruz. Anladığımız kadarıyla Hazine aldığı dövizleri, Ziraat, Halk, Vakıflar bankalarının yurtdışındaki muhabir hesaplarına aktarmış. Bu bankalar, ellerindeki dövizi piyasaya TL karşılığında sattıkça TL’yi tahsil etmişler. Fakat tahsil ettikleri TL sonuçta TCMB’nin parası, TCMB’ye nasıl devrettiler? Bunlar nerede görünüyor? Bunların hiçbirisi ile ilgili ortada bir bilgi yok.” 

Korona haberlerine gelince:

 

Ankara Tabip Odası: Yoğun bakımlar alarm veriyor, özel hastaneleri derhal kamulaştırın

Ankara’da kamu sağlık kuruluşlarının yoğun bakımlarının alarm verdiğini bildiren Ankara Tabip Odası, yoğun bakım ihtiyacı olan hastaların günlerce acil servislerde bekletildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı'ndan üst düzey bir bürokratın özel hastanelerden rica minnet yoğun bakım yataklarını bekleyen hastalara açmasını istediği sözlerinin durumu doğruladığına işaret eden Ankara Tabip Odası, "Özel sağlık kuruluşlarını derhal kamulaştırın, şayet bunu yapamıyorsanız derhal gereğini yapın, istifa edin" çağrısında bulundu. Ankara Tabip Odası'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Ankara’da yoğun bakım ihtiyacı olan hastalar acil servislerde günlerce bekletiliyor ya da yataklı tedavi kurumlarındaki servislerde takip edilmek durumunda bırakılıyor! Sağlık Bakanı inkar etse de kendisine bağlı üst düzey yetkili bunun aksini söylüyor. İkisinden biri gerçeği ifade etmiyor ya da gerçeği toplumdan gizliyor, doğru söylemiyor. Üst düzey bürokrat özel sağlık kuruluşlarından rica minnetle yoğun bakım yatağı talebinde bulunuyor. Sağlık emekçilerinden aldığımız bilgiye göre Ankara’da yoğun bakım ihtiyacı olan hastalar acil servislerde günlerce bekletiliyor ya da yataklı tedavi kurumlarındaki servislerde takip edilmek durumunda bırakılıyor. Bu durum Sağlık Bakanlığı bürokratının söylemlerini doğruluyor. Üst düzey bakanlık bürokratın özel sağlık kuruluşlarından yoğun bakım yatağı talebi karşısındaki acizliğini gösteren ifadeler: 'Şu an itibari ile kriz koordinasyon merkezinde 30 covid yoğun bakım hastası, 15 covid dışı yoğun bakım hastası beklemektedir. Sizden ricam, bugün hızlıca aksiyon alarak bu hastalarımıza yer bulup yerleştirmenizdir. Lütfen yoğun bakımlarınızı gözden geçirerek kriz koordinasyon merkezimizle iletişime geçip alabileceğiniz hastaları alınız.' Her yurttaş eşit ve ücretsiz sağlık hakkına erişmelidir. Topluma karşı sorumluluğunuzu yerine getirin! Özel sağlık kuruluşlarını derhal kamulaştırın, şayet bunu yapamıyorsanız derhal gereğini yapın! İstifa edin!"

 

Covid: Hindistan'da günlük vaka sayısı 350 bine yaklaştı, oksijen sıkıntısına çare aranıyor

Hindistan, koronavirüs vaka sayısında dört gündür salgında görülen en yüksek rakamları açıklıyor. Ülkede son 24 saatte 349 bin 691 kişide virüs tespit edildi. Virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu 2 bin 767 kişi hayatını kaybetti. Başkent Delhi'deki BBC muhabiri Vikas Pandey, şehirde hastanelerde kapasite fazlası hasta bulunduğunu ve insanların çaresiz olduklarını aktardı.

Delhi'de geçen hafta başlayan sokağa çıkma kısıtlamaları bir hafta da uzatıldı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi halka temkinli olmaları ve aşı yaptırmları çağrısında bulundu. Modi, "Bu fırtına ulusumuzu sarstı" dedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, hükümetinin acilen Hindistan'a acil yardıma hazırlandığını açıkladı. ABD, Suudi Arabistan ve Singapur da Hindistan'a yardım edeceklerini açıkladı. Yardımların detayı netleşmese de Hindistan'a öncelikle oksijen yardımı yapılacağı bildiriliyor. Bangladeş ise koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla Pazartesi gününden itibaren Hindistan sınırını kapatacağını duyurdu. Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre Hindistan şu ana kadar 17 milyona yaklaşan vakayla, koronavirüs vaka sayısında ABD'den sonra ikinci sırada. Ancak uzmanlar nüfusu 1,4 milyara yaklaşan ülkede gerçek vaka sayısının çok daha fazla olduğunu söylüyor. Hindistan'da Covid-19 hastalığı sonucu 192 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Dünyada Hindistan'dan çok Covid ölümü görülen sadece üç ülke var: ABD, Brezilya ve Meksika.

 

Vaka sayısında rekor kıran Hindistan, Almanya'dan 23 adet seyyar oksijen üretim tesisi alacak

Hindistan Savunma Bakanlığı, koronavirüs salgını koşulları altında oluşan tıbbi oksijen yetersizliğinin üstesinden gelebilmek için Almanya'dan 23 adet seyyar oksijen üretim tesisi getirmeye karar verdiğini açıkladı. Indian Express'in haberine göre, her bir tesiste dakikada 40 litre, saatte 2 bin 400 litre oksijen üretilebilecek. Almanya'dan oksijen üretim tesisi temin edilmesine yönelik konuşan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Bharat Bhushan Babu, tesislerin Covid-19 hastalarını tedavi eden Silahlı Kuvvetler Hastanelerinde (AFMS) kullanılacağını açıkladı. Yetkililer, seyyar tesislerin 1 hafta içinde ülkeye getirileceğini belirtiyor.

 

 

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 108 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 135. doğum günü olan Tatar şair Abdullah Tukay'ın (Ğabdulla Tuqay) bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla anıyorum. Ruhu şad olsun.

 

ÜZ-ÜZİME

 

Tiliym bulırga min insani gali,

Tili künlim tegali bittevali.

Kürirge canlılık vaktin Tatarnın.

Tatar behti öçin min can atarmın:

Tatar bit min, üzim de çın Tatarmın.

Hisapsız küp minim milletke vegdem,

Kırılmas mı vavı, vallahi eglem?

 

KENDİ KENDİME

 

İstiyorum olmayı büyük insan,

Diliyor gönlüm yüksekleri.

Gönülden severim bahtını Tatar'ın,

Görmek için canlılık vaktini Tatar'ın.

Tatar'ın bahtı için can atarım:

Tatarım ben, kendim de saf Tatarım.

Pek çoktur benim millete vaadim,

Düşmez mi vavı, vallahü alem?

 

#AbdullahTukay

 

 

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

 

Dünya Fikri Mülkiyet Günü

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı'nın (WIPO) kurulduğu anlaşmanın yürürlüğe girdiği gün olan 26 Nisan, tüm dünyada “Dünya Fikri Mülkiyet Günü” olarak kutlanmaktadır. Her yıl değişik bir tema başlığı ile tüm üye ülkelerde gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle kutlanan bu gün yapılan etkinliklerde fikri mülkiyetin önemi ve değerini gündeme taşımaktadır.

 

Dünya Pilotlar Günü

26 Nisan 1912 yılında Türk uçağı ile uçan ilk Türk savaş pilotu olma unvanına sahip ve 1 numaralı Lisans sahibi olan Mehmet Feza Evrensev'in Türkiye semalarındaki ilk uçuşunu gerçekleştirdiği 26 Nisan tarihi yaklaşık 16 yıldır “Türkiye Pilotlar Günü” olarak kutlanmaktadır. 2013 yılı Uluslararası Havayolu Pilotları Dernekleri Federasyonu (IFALPA) Olağan Kongresinde Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA)'nin yaptığı teklif uygun görülmüş ve 2014 yılından itibaren 26 Nisanda küresel düzeyde “Dünya Pilotlar Günü” olarak kutlanılması kararı alınmıştır.

Yüksek stres altında ve saat mefhumu olmaksızın çalışan, gökyüzünü evi bilen pilotların Dünya Pilotlar Günü’nü kutluyoruz.

 

Fırtına : Sitte-i Sevr'in Bitişi

21 Nisan’da başlayan ve halk arasında “Boğanın 6 günü soğukları” olarak da bilinen Sitte-i Sevr'in son günüdür bugün.

 

Dünya Kıskançlık Günü

26 Nisan sosyal medyada "#DünyaKıskançlıkGünü olarak kutlanmaktadır.

 

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

 

26 Nisan 1865 - ABD Başkanı Abraham Lincoln'ü bir suikastla öldüren John Wilkes Booth, Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetleri askerleri tarafından on iki günlük bir insan avının sonunda, kuzey Virginia'nın kırsal kesiminde yakalandı ve öldürüldü.

26 Nisan 1870 - Osmanlı Devleti’nde, Dârülmuallimât (Kız Öğretmen Okulu) açıldı. Sınavla 32 kız öğrenci alındı.

26 Nisan 1903 - Ünlü İspanyol takımı Atlético Madrid kuruldu.

26 Nisan 1912 - İlk defa, bir Osmanlı pilotu olan Fesa Bey (Evrensev), Osmanlı tayyaresi ile Türk toprakları üzerinde uçtu.

26 Nisan 1930 - İstanbul, Mecidiyeköy'deki likör fabrikası açıldı.

26 Nisan 1937 - Guernica Bombardımanı: General Franco'ya yardım amacıyla Hitler'in talebiyle bazı gönüllü havacıların İspanya'nın Bask bölgesindeki Guernica kentini bombalaması.

26 Nisan 1954 - Burdur Şeker Fabrikası'nın temeli atıldı.

26 Nisan 1954 - Kore ve Hindiçin ile ilgili Cenevre Konferansı toplandı.

26 Nisan 1961 - Yüksek Seçim Kurulu oluşturuldu.

26 Nisan 1964 - Tanganika Cumhuriyeti, Zanzibar ve Pemba Halk Cumhuriyeti'nin birleşmesiyle Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti kuruldu. Julius Nyerere Cumhurbaşkanı oldu.

26 Nisan 1966 - Özbekistan'a bağlı Taşkent'te meydana gelen 7,5 Richter ölçeğindeki deprem, neredeyse kentin tamamını yerle bir etti.

26 Nisan 1967 - Pablo Picasso'nun bir tablosu, yaşayan bir sanatçı için o güne kadarki en yüksek fiyat olan 532.000 dolara satıldı.

26 Nisan 1971 - 11 ilde sıkıyönetim ilan edildi. Adalet Bakanı İsmail Arar, gazetecilerin "Bir isyan mı var?" sorusunu cevapsız bıraktı. Bir ay süreyle sıkıyönetim ilan edilen iller şunlar: Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, Kocaeli, Sakarya, Siirt, Zonguldak.

26 Nisan 1971 - Sıkıyönetim, Devrimci Doğu Kültür Ocakları ve Dev-Genç'i kapattı.

26 Nisan 1972 - Yazar Sevgi Soysal, bir yıl hapse mahkûm oldu.

26 Nisan 1977 - Cumhuriyet Halk Partisi lideri Bülent Ecevit'in seçim otobüsü, Niksar'da kurşunlandı. Saldırıda 10 kişi yaralandı.

26 Nisan 1978 - Dr. Cengiz Taşer, TRT Genel Müdürü olarak atandı.

26 Nisan 1979 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarını yasakladığını bildirdi.

26 Nisan 1986 - Çernobil faciası: Ukrayna'nın (SSCB) Çernobil kentinde meydana gelen ve yaklaşık 7 milyon kişinin zarar gördüğü patlama nedeniyle ortaya çıkan radyoaktif bulutlardan, Türkiye de etkilendi.

26 Nisan 1988 - Tıp Etik Kurulu, Dr. Ziya Özel'in kanserli hastaların tedavisinde kullandığı zakkum ekstresinin ilaç olmadığına karar verdi.

26 Nisan 1991 - İstanbul Çavuşoğlu Lisesi, Dünya Liselerarası Basketbol Şampiyonu oldu.

26 Nisan 1991 - Karabağ bölgesinde, 4 Azeri güvenlik görevlisi öldürüldü. Olayı “Karabağ Savaşçıları” adlı örgüt üstlendi.

26 Nisan 1994 - Bir Çin uçağı, Japonya'da düştü ve 264 kişi öldü.

26 Nisan 1994 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde ilk çok ırklı seçimler yapıldı. Oyların yüzde 62'sini alan Nelson Mandela liderliğindeki Afrika Ulusal Kongresi, seçimlerin galibi oldu.

26 Nisan 1995 - 31 Mart'ta PKK militanları tarafından kaçırılan Reuters muhabiri Fatih Sarıbaş ile Agence France-Presse (Fransız Basın Ajansı) muhabiri Kadri Gürsel serbest bırakıldı.

26 Nisan 1995 - Türkiye'nin ilk kadın kaymakamları Elif Arslan ile Özlem Bozkurt görevlerine başladılar.

26 Nisan 1996 - Türkiye'nin ilk üst geçit lokantası TEM otoyolu üzerinde McDonald's tarafından Sapanca'da açıldı.

26 Nisan 1997 - Sanayi Bakanı Yalım Erez ile Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, Refahyol Hükümetinin Cumhuriyet'in temel niteliklerini tahrip ettiğini, Türkiye için fayda değil, zarar getirdiğini açıklayarak istifa ettiler.

26 Nisan 1999 - Çernobil Faciası'nın yıl dönümünde sanal korsanlar bilgisayarları kilitledi. Çernobil virüsü'nden 300 bin PC etkilendi. Binlerce şirkette büyük panik yaşandı. Faturası 100 milyon dolar.

26 Nisan 2000 - Eskişehir Milletvekili Mail Büyükerman, Cumhurbaşkanlığı adaylığına tepki gösterildiği gerekçesiyle DSP'den istifa etti.

26 Nisan 2001 - Liberal Demokrat Parti'den Junichirō Koizumi, ilk Japon Başbakanı oldu.

26 Nisan 2004 - Karadenizliler, Çernobil faciasından tam 18 yıl sonra dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral ve Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ahmed Yüksel Özemre hakkında suç duyurusunda bulundu. Gerekçe; Karadeniz'de kanser vakalarının artması.

26 Nisan 2005 - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği 10 bin polis kadrosu açılmasına ve ilahiyat mezunlarının da polis olabilmesine olanak sağlayan yasa, TBMM'de aynen kabul edildi.

26 Nisan 2005 - Birleşmiş Milletler, CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanlığı'na seçildiğini resmen açıkladı.

26 Nisan 2006 - TTNET Anonim Şirketi kuruldu.

26 Nisan 2007 - Pekin'de Olimpiyat Oyunları ateşi yakıldı.

26 Nisan 2010 - Mardin'in Mazıdağı İlçesi'ne bağlı Bilge Köyünde, 7'si çocuk 44 kişinin öldürülmesiyle ilgili tutuklanan 8 kişiden, 6'sına kırk dörder kez müebbet hapis verildi. Bilge Köyü Katliamı olarak tarihe geçen olayda; yaşı küçük olan bir sanığa 44 kez 15 yıl, evinde silah bulunduran sanığa ise 15 yıl hapis cezası verildi.

 

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

 

26 Nisan 121 - Marcus Aurelius, Roma İmparatoru (ö. 180)

26 Nisan 1564 - William Shakespeare, İngiliz şair, oyun yazarı ve oyuncu (ö. 1616)

26 Nisan 1711 - David Hume, İskoç filozof ve tarihçi (ö. 1776)

26 Nisan 1725 - Pasquale Paoli, İtalyalı devlet adamı ve yurtsever (ö. 1807)

26 Nisan 1785 - John James Audubon, Amerikalı ressam (ö. 1851)

26 Nisan 1798 - Eugène Delacroix, Fransız ressam (ö. 1863)

26 Nisan 1822 - Frederick Law Olmsted, Amerikalı mimar (ö. 1903)

26 Nisan 1856 - Henry Morgenthau, Amerikalı siyasetçi (ö. 1946)

26 Nisan 1886 - Abdullah Tukay (Ğabdulla Tuqay), Tatar şair (ö. 1913)

26 Nisan 1889 - Ludwig Wittgenstein, Avusturya kökenli İngiliz filozof (ö. 1951)

26 Nisan 1894 - Rudolf Hess, Alman siyasetçi ve NSDAP Milletvekili (ö. 1987)

26 Nisan 1897 - Douglas Sirk, Alman asıllı Amerikalı sinema yönetmeni (ö. 1987)

26 Nisan 1898 - Vicente Aleixandre, İspanyol yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1984)

26 Nisan 1900 - Charles Francis Richter, Amerikalı yer bilimci ve mucit (ö. 1985)

26 Nisan 1905 - Jean Vigo, Fransız yönetmen (ö. 1934)

26 Nisan 1912 - Alfred Elton van Vogt, Amerikalı bilimkurgu yazarı (ö. 2000)

26 Nisan 1914 - Bernard Malamud, Amerikalı romancı ve kısa öykü yazarı (ö. 1986)

26 Nisan 1932 - Michael Smith, İngiliz asıllı Kanadalı kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (ö. 2000)

26 Nisan 1933 - Arno Allan Penzias, Alman asıllı Amerikalı fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi.

26 Nisan 1933 - Filiberto Ojeda Rios, Porto Rikolu müzisyen ve Porto Riko adasının bağımsızlığı için savaşan Boricua Halk Ordusu'nun lideri (ö. 2005)

26 Nisan 1942 - Manfred Korfmann, Alman arkeolog (ö. 2005)

26 Nisan 1946 - Robert Anker, Hollandalı yazar (ö. 2017

26 Nisan 1951 - Nuri Alço, Sinema oyuncusu.

26 Nisan 1954 - Akrep Nalan, Türk pop müzik şarkıcısı.

26 Nisan 1956 - Emrehan Halıcı, Siyasetçi.

26 Nisan 1961 - Joan Chen, Çin Halk Cumhuriyeti asıllı Amerikalı sinema oyuncusu ve yönetmeni.

26 Nisan 1963 - Jet Li, Çinli dövüş sanatları oyuncusu ve aktör.

26 Nisan 1965 - Kevin James, Amerikalı aktör ve komedyen.

26 Nisan 1967 - Kane, İspanyol asıllı Amerikalı güreşçi ve aktör.

26 Nisan 1970 - Melania Trump, Sloven asıllı Amerikalı model ve Donald Trump'ın eşi.

26 Nisan 1970 - Ümit Sayın, Şarkıcı.

26 Nisan 1975 - Joey Jordison, Amerikalı müzisyen ve Slipknot bateristi.

26 Nisan 1976 - Nefise Karatay, Oyuncu, manken ve sunucu.

26 Nisan 1977 - Jason Earles, Amerikalı oyuncu.

26 Nisan 1977 - Tom Welling, Amerikalı oyuncu.

26 Nisan 1980 - Channing Tatum, Amerikalı aktör ve film yapımcısı.

26 Nisan 1987 - Jessica Lee Rose, Amerikalı oyuncu.

26 Nisan 1993 - Gizem Örge, Voleybolcu.

26 Nisan 1994 - Daniil Kvyat, Rus Formula 1 pilotu.

26 Nisan 1995 - Tilbe Şenyürek, Basketbolcu.

26 Nisan 2001 - Ekrem Sancaklı, Basketbolcu.

 

Bugün kimler ölmüş derseniz?

 

26 Nisan 757 - Papa II. Stephanus, 26 Mart 752 - 26 Nisan 757 arasında papa ve Papalık Devletlerinin ilk hükümdarı (d. ?)

26 Nisan 1192 - İmparator Go-Shirakawa, Japonya'nın geleneksel veraset düzenine göre 77. imparatorudur (d. 1127)

26 Nisan 1392 - Jeong Mong-ju, Goryeo Hanedanı döneminde yaşamış bir Koreli düşünür ve devlet adamı (d. 1338)

26 Nisan 1444 - Robert Campin, Flaman ressam (d. 1378)

26 Nisan 1478 - Giuliano de' Medici, Piero de' Medici ve Lucrezia Tornabuoni'nin ikinci çocuğu (d. 1453)

26 Nisan 1478 - Jacopo de' Pazzi. 1464 yılında Pazzi Ailesi'nin başı (d. 1423)

26 Nisan 1489 - Ashikaga Yoshihisa, Ashikaga şogunluğunun dokuzuncu şogunudur (d. 1465)

26 Nisan 1815 - Carsten Niebuhr, Alman matematikçi, haritacı ve kaşif (d. 1733)

26 Nisan 1865 - John Wilkes Booth, Amerikalı tiyatro oyuncusu (ABD Başkanı Abraham Lincoln'e suikast düzenleyen) (d. 1838)

26 Nisan 1910 - Bjørnstjerne Bjørnson, Norveçli yazar, şair, politikacı ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (d. 1832)

26 Nisan 1920 - Srinivasa Aiyangar Ramanujan, Hint matematikçi (d. 1887)

26 Nisan 1936 - Samipaşazade Sezai, Öykücü ve romancı (d. 1859)

26 Nisan 1940 - Carl Bosch, Alman kimyacı ve Nobel Kimya Ödülü sahibi (d. 1874)

26 Nisan 1943 - Naşit Özcan, Tiyatrocu ve tulûat ustası (d. 1886)

26 Nisan 1951 - Arnold Sommerfeld, Alman fizikçi (d. 1868)

26 Nisan 1956 - Edward Arnold, Amerikalı aktör (d. 1890)

26 Nisan 1956 - Gustav Oelsner, Alman mimar ve şehir planlamacı (d. 1879)

26 Nisan 1960 - Wander Johannes de Haas, Hollandalı fizikçi ve matematikçi (d. 1878)

26 Nisan 1966 - Tom Florie, Amerikalı futbolcu (d. 1897)

26 Nisan 1969 - Morihei Ueshiba, Japon dövüş sanatı üstadı ve Aikidonun kurucusu (d. 1883)

26 Nisan 1970 - Gypsy Rose Lee, Amerikalı striptiz sanatçısı (d. 1911)

26 Nisan 1971 - Celal Sururi, Tiyatro sanatçısı (d. 1903)

26 Nisan 1979 - Julia Bell, İngiliz insan genetiği araştırmacısı (d. 1879)

26 Nisan 1980 - Cicely Courtneidge, İngiliz oyuncu (d. 1893)

26 Nisan 1981 - Jim Davis, Amerikalı aktör (d. 1909)

26 Nisan 1984 - Count Basie, Amerikalı caz piyanisti ve orkestra şefi (d. 1904)

26 Nisan 1984 - Helge Løvland, Norveçli dekatloncu (d. 1890)

26 Nisan 1985 - Aylin Urgal, Türk pop müzik sanatçısı (d. 1951)

26 Nisan 1986 - Broderick Crawford, Amerikalı aktör (d. 1911)

26 Nisan 1989 - Lucille Ball, Amerikalı aktris ve komedyen (d. 1911)

26 Nisan 1991 - Carmine Coppola, Amerikalı besteci, müzik yapımcısı, söz yazarı (d. 1910)

26 Nisan 1994 - Masutatsu Oyama, Kyokushin-kai karatesinin kurucusu (d. 1923)

26 Nisan 2002 - Orhan Elmas, Oyuncu ve yönetmen (d. 1927)

26 Nisan 2003 - Yun Hyon-seok, Güney Koreli şair ve yazar (d. 1984)

26 Nisan 2004 - Hubert Selby Jr., Amerikalı yazar (d. 1928)

26 Nisan 2005 - Augusto Roa Bastos, Paraguaylı yazar (d. 1917)

26 Nisan 2005 - Elisabeth Domitien, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin ilk ve tek kadın başbakanı (d. 1925)

26 Nisan 2005 - Maria Schell, Avusturyalı aktris (d. 1926)

26 Nisan 2006 - Ali Ekber Çiçek, Türk Halk Müziği sanatçısı (d. 1935)

26 Nisan 2009 - Macha Béranger(Michèle Riond), Fransız radyo sunucusu ve oyuncu (d. 1941)

26 Nisan 2012 - Şahap Kocatopçu, Siyasetçi (d. 1916)

26 Nisan 2014 - Gerald Guralnik, Amerikalı, Brown Üniversitesi öğretim üyesi fizikçi (d. 1936)

26 Nisan 2014 - Rashad Harden, Amerikalı hip hop müzisyeni ve DJ (d. 1979)

26 Nisan 2015 - Jayne Meadows (doğum adıyla: Jane Cotter), Amerikalı oyuncu (d. 1919)

26 Nisan 2016 - Vincent Darius, Granadalı din adamı (d. 1955)

26 Nisan 2016 - Arne Elsholtz, Alman oyuncu ve seslendirme sanatçısı (d. 1944)

26 Nisan 2017 - Moïse Brou, Fildişi Sahili doğumlu Gabonlu millî futbolcu (d. 1982)

26 Nisan 2017 - Jonathan Demme, Amerikalı yönetmen (d. 1944)

26 Nisan 2018 - Jean Duprat, Fransız siyasetçi (d. 1936)

26 Nisan 2018 - Yoshinobu Ishii, Japon eski millî futbolcu ve teknik direktör (d. 1939)

26 Nisan 2018 - Gianfranco Parolini, İtalyan sinema yönetmeni, senarist ve aktör (d. 1925)

26 Nisan 2019 - James Banks, Amerikalı futbolcu (d. 1964)

26 Nisan 2019 - Elina Bistritskaya, Sovyet-Rus oyuncu (d. 1928)

26 Nisan 2019 - Nasır Farbod, İranlı siyasetçi ve üst düzey rütbeli asker (d. 1922)

26 Nisan 2019 - Jessie Lawrence Ferguson, siyahi Amerikalı oyuncu (d. 1942)

26 Nisan 2019 - Mae Schmidle, Amerikalı siyasetçi (d. 1926)

26 Nisan 2019 - Ellen Schwiers, Alman oyuncu (d. 1930)

26 Nisan 2020 - Emilio S Allué, Katolik İspanyol piskopos (d. 1935)

26 Nisan 2020 - Laura Bernal, Arjantinli kadın diplomat (d. 1956)

26 Nisan 2020 - Giulietto Chiesa, Avrupa Parlamentosu milletvekili (d. 1940)

26 Nisan 2020 - Miquéias Fernandes, Brezilyalı politikacı ve avukat (d. 1950)

26 Nisan 2020 - Aarón Hernán, Meksikalı tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1930)

26 Nisan 2020 - Claudio Risi, İtalyan film yönetmeni (d. 1948)

26 Nisan 2020 - Badruddin Shaikh, Hint politikacı ve Hindistan Ulusal Kongresi üyesi (d. 1952)

26 Nisan 2020 - Henri Weber, Fransız siyasetçi (d. 1944)

 

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

 

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Pazartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

 

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?