Kripto parada 2 milyar dolarlık vurgun iddiası

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

 Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

 Bir kadın papağan almak istiyormuş.

Gitmiş dükkana, bir papağan beğenmiş.

Satıcı kadına:

-"Abla, yalnız bu papağan genelevde yetişmiş, ağzı çok bozuk, kesin almak istiyor musun?" diye sormuş.

Kadın:

-"Evet ,istiyorum." diyerek papağanı alıp eve gitmiş.

Papağan eve girer girmez:

-"Ooo, yeni mekan, yeni patron" demiş.

Kadın aldırmamış. Kadının kızları gelmiş eve.

Papağan:

-"Ooo, yeni mekan, yeni patron, yeni kızlar" demiş.

Kadın biraz bozulmuş. Daha sonra kocası eve gelmiş.

Papağan:

-"Ooo, yeni mekan, yeni patron, yeni kızlar, değişmeyen eski müşteri, hoş geldin Mehmet abi." demiş.

Günün Sözleri” olarak 41 yıl önce bugün sonsuzluğa uğurladığımız Kübalı yazar Alejo Carpentier'ın "Bu Dünyanın Krallığı" adlı kitabından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

 "Tek başına olsa bile, hiçbir zaman yalnız değildi. Çoktandır sandalyelerle, tencerelerle, bir inekle, bir gitarla ya da gölgeleriyle konuşma sanatını biliyordu."

 "İnsan, hiç tanımadığı kişiler uğruna acı çeker, onlar için umutlanır ve çalışır. Sıra onlara gelince, onlar da mutsuz olan başka başka insanlar uğruna acı çekecekler, onlar için umutlanacaklar ve çalışacaklardır. Çünkü insan, her zaman kendisine pay olarak verilenin ötesinde bir mutluluk peşindedir."

 "Beyazların Tanrısı cinayet emrediyor. Bizim Tanrılarımız öç istiyor. Tanrılar bize yol gösterecek ve yardım edecekler. Gözyaşlarımıza susayan beyazların Tanrısının hayalini parçalayalım. Özgürlük çağrısını yüreklerimizde duyalım!"

 Şuraya da "İç Huzuru ve Mutluluğu Yakalamanın Yolları"ndan birini bırakayım:

 Nefes almanın gücüne inanın. Nefes, hayatın kaynağıdır. Ancak günlük hayatın koşturmacası içinde pek çoğumuz nefese gereken önemi vermeyiz. Derin ve telaşsız nefesler almak size evren ve doğayla bütünleştiğinizi hissettirecek ve gün içinde daha paylaşımcı bir ruh halinde kalmanızı sağlayacaktır.

 Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

Kutup ayısının ciğeri ölümcül miktarda A vitamini içermektedir.

 Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 Thodex'in kurucusu hakkında kırmızı bülten çıkarıldı

AA'nın geçtiği habere göre Adalet Bakanlığı, Thodex'in kurucu ve yöneticisi Fatih Faruk Özer’in kırmızı bültenle aranması ve Arnavutluk’tan iadesi için işlem başlattı. Türkiye'nin 2 gündür konuştuğu isim Fatih Faruk Özer yaptığı açıklamada birkaç güç içinde ülkeye geri döneceğini, iddiaların asılsız olduğunu söylemişti. 2 milyar dolarlık bir vurgun yaptığı iddia edilen Özer'in önceki gün akşam Arnavutluk'a gitmek üzere havalimanından çıkarken çekilmiş görüntüleri basına yansımıştı.

 İçişleri Bakanı Soylu'dan açıklama: Thodex'in sahibi Fatih Faruk Özer'i tanımıyorum

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yerli kripto para borsası Thodex'in sahibi Fatih Faruk Özer ile çekilen fotoğrafına ilişkin paylaşımda bulundu. Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İlgili şahıs Faruk Fatih Özer'i tanımıyorum. Bir yakınımız vasıtasıyla 23 Aralık 2019'da, yazılımcı gençlere verdiğimiz randevuya eklemlenerek gelmiştir. Randevu listesinde ismi mevcut değildir ve sadece fotoğraf çekimi esnasında odaya alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadesini kullandı.

 CHP'li Tanrıkulu'dan 'Thodex' açıklaması: 3 yıl sonra bütün öngörülerimiz doğru çıktı

Türkiye'de işlem yapan kripto para borsalarından Thodex'te iki gündür işlem yapılamıyor. 391 bin kişinin işlem yaptığı platformun kurucusu Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolarlık kripto parayla yurtdışına çıktığı öne sürüldü. Çok sayıda kişinin suç duyurusu üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı merkezi Kadıköy'de bulunan şirket ile ilgili Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından "nitelikli dolandırıcılık" ve "suç örgütü kurmak" suçundan re'sen soruşturma başlattı. Dosyaya ise gizlilik kararı getirildi.

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, konuya ilişkin açıklama yaptı. "Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası ile karşı karşıyayız" diyen Tanrıkulu, "391 bin kin kişinin dolandırıldığı ifade ediliyor. Miktar ise 2 milyar dolar civarında. Genç bir yurttaş, genç bir vatandaş. Sonuçta bir şirket kurmuş ve insanların beklentilerini bir dolandırıcılığa dönüştürmüş. 391 bin kişi… Thodex adlı şirketin yaptığı dolandırıcılık miktarı elektronik para ile ilgili olarak konuşuyorum" ifadelerini kullandı. "Evet bununla ilgili olarak 5 Ocak 2018 tarihinde dönemin Başbakanına soru sormuşuz, 7 adet soru var. 5 Ocak 2018 tarihinde yani bundan tam 3 yıl önce. Sorduğumuz sorulardan bir tanesi aynen şu: Şu ana kadar kripto paralara yapılan yatırımlar sonucunda dolandırıcılık mağduru olduğu iddiasıyla yapılan başvuru var mıdır? Varsa, kaç adettir ve başvuru sonuçları nelerdir?" diyen Tanrıkulu, şunları söyledi:

"Bir diğer soru şu: Hükümet kripto para dolandırıcılığını engellemek veya yatırımlar sebebiyle doğabilecek mağduriyetler için herhangi bir yasal düzenleme çalışması yapmakta mıdır? Bu soruları bundan tam 3 yıl önce 5 Ocak 2018 tarihinde sormuşuz ve sonuçta bir düzenleme yapılmadı, herhangi bir önlem alınmadı. Türkiye’de 391 bin yurttaşımız dolandırıldı ve dolandırıcılığın çapı az önce ifade ettim 2 milyar dolar."

Tanrıkulu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bu sorumuza süresinden sonra bir cevap verilmiş o cevaba ilişkin olarak Başbakan Yardımcısı o cevabı vermiş. Şunu söylüyor Başbakan Yardımcısı verdiği cevapta, Merkez Bankası'nın cevabını iliştirmiş ve Meclis Başkanlığı vasıtasıyla tarafımıza göndermiş. Şunu söylüyor: Değerlendirmeler sonrasında kripto paralarla işlem yapan kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları gerektiği vurgulanarak kripto paralar ile ilgili işlem yaptıklarında olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin farkında olmaları gerektiği belirtilmiştir. Yani sadece ve sadece öneri var yurttaşlarımıza. Yani hükümetin, devletin alması gereken tedbirle ilgili hiçbir şey yok. Eğer bununla ilgili işlem yapıyorsanız dikkatli olun, diyor. Kim diyor? Bu hükümet diyor. Ve 3 yıl sonra Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılığına bir zemin hazırlandı. Ta o zaman ifade ettik. Bununla ilgili mutlaka düzenleme yapılması lazım. Herkesin başı boş bir biçimde bu şekilde şirket kurarak elektronik ortamda insanların beklentilerini sömürmemesi lazım demiştik. 3 yıl sonra bütün öngörülerimiz maalesef doğru çıktı."

 

Soylu'dan Thodex açıklaması: Faruk Fatih Özer'in 31 milyon lirasına el konuldu

İçişleri Bakanı Soylu, 2 milyar dolar değerindeki kripto varlıkla İstanbul Havalimanı'ndan yurt dışına çıktığı kaydedilen Thodex'in kurucusu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer'in Türkiye bankalarındaki 31 milyon lirasına el konulduğunu açıkladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Thodex'e ilişkin yaptığı açıklamada, "Şu anda maliyetinin ne kadar olduğunu bilmemekle birlikte burada bir olayla karşı karşıyayız. Günler geçtikçe bunun etkilerinin ne olduğunu hep beraber göreceğiz. Tabii bu olay duyulur duyulmaz gerekli hukuki tedbirler ve ihtiyati tedbirler alındı" dedi. Thodex Kripto Para Borsası'nın kurucusu Faruk Fatih Özer'in yaklaşık 2 milyar dolar değerindeki kripto varlıkla İstanbul Havalimanı'ndan yurt dışına çıktığı iddia edilmişti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Özer’in Arnavutluk’a gittiğinin tespit edildiğini açıklamıştı. Borsanın kapanması ile mağdur olan 391 bin yatırımcının avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Özer'in Tayland'a gitmiş olabileceğini ifade etmiş, çok sayıda kişinin suç duyurusu üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı.

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in ise yazılı bir açıklama yaparak, yurt dışına kaçmadığını, 'görüşmeler yapmak için gittiğini ve geri döneceğini' iddia etmişti. Öte yandan devam eden soruşturma kapsamında 78 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmış, 68'i gözaltına alınmıştı. Emniyet'ten yapılan açıklamada ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Arnavutluk İçişleri Bakanı Bledar Cuci ile telefon görüşmesi yaptığı ifade edilmişti.

 

'İBB'nin Dörtyol Belediyesi'ne verdiği atlar kıyma-kuşbaşı oldu!'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Adalar’daki atlı fayton uygulamasına son vermesinin ardından satın aldığı atlardan 100'ü MHP'den istifa eden Fadıl Keskin yönetimindeki Hatay Dörtyol Belediyesi'ne verildi. Atların ortadan kaybolmasının ardından Fadıl Keskin partiden istifa ettirilirken, atlara ne olduğu da merak konusu oldu. Son olarak konuya ilişkin bir yazı kaleme alan Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan, ulaştığı kaynaklardan edindiği bilgileri paylaştı. Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan'ın ulaştığı kaynaklara göre, İBB’den Dörtyol’a gelen ve kaybolan 99 atın 80’i atların yaşına ve cinsine göre tanesi ortalama 2 bin dolara Irak’a satıldı. Atların bir kısmının çipleri çıkarıldı, TIR’larla gönderildi. Kalan atların bir kısmı çevredeki illere gitti. İş görmeyenler, ayağında aksaması olanlar da kesilip kıyma-kuşbaşı oldu. Boğazlıyan, yazısının devamında şunları ekledi:

“Bu, organize bir iş. Yıllardır yurt dışına kaçak yollarla at gönderen, gerek iç gerekse dış piyasaya at eti satan bir şebeke var. Bu işleri yapan Y. adlı kişi. Daha önce defalarca kez yakalandı ancak bu işi yapmaya devam ediyor” Kaynağımın bahsettiği Y.K. adlı kişi, bildiğim kadarıyla kayıp 100 at meselesindeki soruşturmada ifade verdi.”

 

Korona haberlerine gelince:

 

Çelenk bırakmak yasak, cemaatle cuma namazı serbest

CHP'nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında çelenk bırakmak için yaptığı başvurular birçok ilde koronavirüs bahanesiyle engellendi. Ancak, İçişleri Bakanlığı tarafından uygulanan kısmi kapanma kararında cuma namazı muafiyeti getirildi.

İçişleri Bakanlığının, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede "Kısmi Kapanma" sürecine ilişkin bakanlığın internet sitesinden yayımlanan sıkça sorulan sorular bölümüne iki soru ve cevabı eklendi.

"Mali müşavirler 23 Nisan 2021 cuma günü sokağa çıkma kısıtlamasından muaf mıdır?" sorusuna verilen yanıtta, serbest mali müşavirlerin genel olarak sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi oldukları ancak kurumlar vergisi beyannamesinin 30 Nisan 2021'e kadar verilmesi gerekliliği nedeniyle, mali müşavirler ile çalışanlarının, 17-18 Nisan ile 24-25 Nisan 2021 cumartesi ve pazar günlerine mahsus olmak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacaklarının belirtildiği hatırlatıldı.

Cevabın devamında, 23 Nisan 2021 cuma günü de tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasının kararlaştırılması üzerine mali müşavirler ile çalışanlarının bugün de kısıtlamadan muaf tutulmaları gerektiğinin değerlendirildiği bildirildi. Bu muafiyet hakkının sadece muafiyet nedenine bağlı olarak mali müşavirler ile çalışanlarının ikametlerinden işyerlerine gidiş ve gelişleri ile sınırlı olduğu vurgulanan cevapta, "Aksi durumlar muafiyetin kötüye kullanımı olarak değerlendirilerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir." ifadelerine yer verildi.

"Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 23 Nisan 2021 cuma günü vatandaşlarımız cuma namazı için camilere gidebilecekler mi?" sorusunun yanıtında ise bakanlığın daha önceki açıklamalarında, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasının cuma günlerine denk gelmesi halinde vatandaşların araç kullanmaksızın kendilerine en yakın camiye cuma namazı için gidip gelebileceklerinin belirtildiği anımsatıldı. Yanıtta, 22 Nisan perşembe 19.00'da başlayıp, 26 Nisan pazartesi 05.00'te tamamlanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında kalan 23 Nisan 2021'de vatandaşların araç kullanmamak kaydıyla ikametlerine en yakın camiye cuma namazı için gidebilecekleri bildirildi.

 

Kuşadası’na üç günlük kısıtlama akını

İçişleri Bakanlığı'nın 23 Nisan’ı da hafta sonu kısıtlamaları çerçevesinde değerlendirmesi Aydın’ın Kuşadası ilçesine akına neden oldu. Sokağa çıkma yasaklarının başlamasına kısa bir süre kala Kuşadası girişinde araç trafiği kilitlendi. İzmir, Manisa, Denizli ve ilçelerinde yaşayıp, Kuşadası'nda yazlıkları olanlar ilçe girişinde uzun kuyruklar oluşturdu. Saat 19.00'dan önce yazlıkları veya kalacakları otellere ulaşmak isteyenlerin oluşturduğu kalabalık, yasakların başlamasından sonra da sürdü. Havaların güzel olduğunu, üç günlük kısıtlamalarda uzun süredir kapalı olan yazlıklarının küçük onarımları ve bahçe düzenlemeleriyle uğraşacağını söyleyen Hüseyin Akmazı, “Herkes büyükşehirde, apartman dairelerinde kapanmaktan, kalabalıklarda yaşamaktan sıkıldı. Onun için üç günlük kısıtlamayı değerlendirmek için geliyorlar. Biz üç yazlık komşusu birlikte geldik. Ufak tefek onarımlarımızı yapacağız, bahçelerimizi düzenleyeceğiz” dedi.

 

Başkent’te günlük vaka sayısı 5 bini geçti

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamaya göre, Ankara’da günlük vaka sayısı 5 bini aştı, haftalık vaka artış oranı Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. Açıklamada, Başkent’teki günlük vaka sayısının 5 bin 100-5 bin 200 civarında olduğu belirtildi. Aktif vaka sayısının ise 50 binin üstüne çıktığına vurgu yapılan açıklamada, “Türkiye genelinde haftalık vaka artış oranı yüzde 18 iken Ankara’da haftalık vaka artış oranı yüzde 27 olarak gerçekleşti. Günlük temaslılarla birlikte filyasyon kapsamındaki kişi sayısı 17 bin dolaylarında. Filyasyon ekibi başına günde 65-75 vaka düşmektedir. Nitelikli ve etkili bir filyasyon için en fazla 15-20 aralığında vakaya hizmet edilmesi gerekirken bu sayılar ile filyasyon yapılması mümkün olmuyor” dendi. Kapatılan hastaneler ve boşaltılan kliniklerin Covid-19 yoğun bakım servisine dönüştürüldüğüne de dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ankara’da daha yaygın test yapılması gerekiyor. Bazı laboratuvarlarda test pozitif oranı yüzde 40’lara yaklaştı. Tekrarlıyoruz; salgını engellemenin yolu salgının yayılımını kesmek, hastaneye gelmeden mücadele etmektir. Bunu yapmanın yolu toplumun geneline nitelikli sosyal hizmetlerle birlikte, bilimsel ilkelere uygun etkili filyasyon ve ulaşılabilir yaygın aşılama hizmetinin sunulmasıdır.”

 

 

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle sevgili şairim Cevat Çeştepe'nin bir şiirini paylaşmak istiyorum:

 

VEDA MEKTUPLARI

 

I.

 

haydi şimdi bırak ellerimi...

düşünüp üzme kendini, koşarsam sırtımın terleyeceğini

ben hiçbir zaman öğrenemeyeceğim senin gibi sevmesini...

gene ne güzel bağladın ayakkabımı, kelebek kanadı gibi

haydi şimdi bırak ellerimi

uğurla beni …

 

 

sorma ne olursun nereye gideceğimi, inan ki bilmiyorum

duaların üstümde kalsın, senden sadece bunu istiyorum

bir kurşun, hain pusudan çıkıp saklanmasın sol yanıma

bu geç çağımda ilk şiirimi bile yazamadan, son kadınıma.

dağlardan, denizlere varamadan kar sularım...

 

 

aydınlık, bilim ve insanlıktan yana bir meşale olsun elimde

ve inanç ülkem adına, karanlık bulutlar çökerse üzerime...

belki çok yanacak içim, her düşüşte başka kanayacak dizim

ama bilesin, ama bilesin hep daha ileride çarpacak yüreğim.

sönmemiş ateşte kıvılcım olacak şafaklarım...

 

 

haydi şimdi bırak ellerimi,

daha dün bir, bugün iki. vazgeç erkenden yolumu gözlemeyi.

ve bakıp ağlama geride bıraktıklarıma, ben daha ölmedim ki

bir mektup bulacaksın başucunda, göğsündeki süt kokuyor içi,

haydi canımın içi, aç oku onu şimdi

ve sonra bir daha kokla beni

bir daha kokla beni...

…………

 

II.

 

haydi şimdi bırak ellerimi...

düşünüp üzme kendini, yalnızlıkla paylaşırken gecelerimi

bir sevişme anımız ya da bir başka şey, neler düşüneceğimi...

ve bayılıyorum bu alışkanlığına, iliklemeni yani düğmelerimi

haydi canım şimdi bırak ellerimi

uğurla beni...

 

 

hey benim sevdiğim bağışla, eğer eksiğim olmuşsa yanında

soğumadan yastığına kapat yüzünü, de ki gözü gözümde hala..

insan bazen yaşatamıyor neylersin, sevdası kadar sevgisini

ama inan hiç unutmayacağım canım, yollarıma göz dikişini

giderek uzaklarda yanıp sönse de ışıklarım...

 

 

kim bilir hangi buluttan daha ne yağmurlar yağacak üzerine

kiminin adı bereket olacak, kimi seller akıtacak yüreğine

ve bir deli çelişki işte alıp başını gidecek yarının umutlarına

ama olmasam da yanında, bir gün bir çocuk atılacak kollarına

bakışları benim bakışlarım, ellerinde sıcaklığım...

 

 

haydi şimdi öp dudağımdan,

bak almış mı çay demini, sonra düzelt duvardaki resmimizi

ardımdan sıkı kapat kapıyı, unutma perdelerimizi çekmeyi

bir mektup bulacaksın masanın üzerinde, karanfil kokuyor içi

haydi aç oku onu şimdi

ve sonra bir daha öp beni

bir daha öp beni

bir daha öp ...

 

#CevatÇeştepe (2008)

 

 

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

 

Aşı Haftası (24-30 Nisan 2016)

24-30 Nisan haftası “Dünya Aşı Haftası” olarak kabul edilmiş Dünya Sağlık Örgütü tarafından. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi tarafından 24 - 30 Nisan tarihleri arasında düzenlenmesine karar verilen  ‘‘ Dünya Aşı Haftası”nda ana tema bağışıklamanın önemine vurgu yaparak farkındalığı ve aşı kapsayıcılık oranlarını arttırmak olarak belirlenmiştir.

 

Ermeni Soykırımını Anma Günü

24 Nisan dünyadaki Ermeniler tarafından “Ermeni Soykırımını Anma Günü” olarak kutlanmaktadır.

 

Dünya Laboratuvar Hayvanları Günü

24 Nisan “Dünya Laboratuvar Hayvanları Günü” olarak da kutlanmaktadır. Her yıl milyonlarca hayvan canlı olarak deneylerde kullanılıyor. Kesiliyor, ısıtılıyor, donduruluyor, zehirleniyor, aç bırakılıyor ve depresyona sokuluyor. Bağımlılık yapan ilaçlara, kostik kimyasallara, iyonlaştırıcı radyasyona, kimyasal ve biyolojik silahlara, elektrik şokuna, açlık ve susuzluğa, psikolojik işkenceye maruz kalan hayvanlar çok acı çekiyor. Bu duruma bir son vermek adına, her yıl 24 Nisan’da laboratuvar hayvanları anılıyor ve onların acılarına dikkat çekiliyor. Ulusal Anti-Viviseksiyon Kurumu (NAVS), bugünü laboratuvarlardaki hayvanlar için “uluslararası bir anma günü” olarak tanımlamış. Bu özel gün ilk kez NAVS’ ın çabalarıyla 1979 yılında gündeme getirilmiş. 24 Nisan tarihinin seçilmesinin nedeni ise eski NAVS başkanı ve büyük bir hayvansever olan Hugh Dowding’in doğum günü olmasıymış.

 

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

 

24 Nisan 1512 - I. Selim, Osmanlı İmparatorluğu tahtına çıktı.

24 Nisan 1513 - Yenişehir Muharebesi, I. Selim ile ağabeyi Ahmet Sultan arasında gerçekleşen taht kavgasının sonu.

24 Nisan 1558 - İskoç Kraliçesi I. Mary, Döfen II. François ile Notre Dame Katedrali'nde evlendi.

24 Nisan 1704 - Amerika'nın ilk gazetesi olan The Boston News-Letter, John Kampbell tarafından Boston'da basıldı.

24 Nisan 1800 - Dünyanın en büyük kütüphanesi olan Kongre Kütüphanesi kuruldu.

24 Nisan 1830 - Osmanlı Hükûmeti, Yunan Devleti'nin varlığını resmen kabul etti.

24 Nisan 1854 - I. Franz Joseph ile Elisabeth (namıdiğer Şisi) Augustinerkirche'de evlendiler.

24 Nisan 1877 - Rusya, Eflak ve Boğdan'a girerek Osmanlılara savaş açtı, böylece 93 Harbi olarak anılan Osmanlı-Rus savaşı başlamış oldu.

24 Nisan 1898 - İspanya, Küba'nın bağımsızlığını destekleyen ABD'nin Ada'nın boşaltılması isteğini reddederek, ABD'ye savaş ilan etti.

24 Nisan 1909 - İstanbul'a gelen Hareket Ordusu, 31 Mart Ayaklanması'nı bastırdı.

24 Nisan 1915 - İstanbul'da Ermeni topluluğunun önde gelenlerinden 2345 kişi tutuklandı.

24 Nisan 1916 - Patrick Pearse önderliğindeki "İrlanda Cumhuriyetçi Kardeşliği" adlı gizli milliyetçi örgüt, Postane Baskını ile Dublin'de İngiliz egemenliğine karşı Paskalya Ayaklanması'nı başlattı.

24 Nisan 1920 - Mustafa Kemal, Büyük Millet Meclisi Reisliği'ne seçildi.

24 Nisan 1946 - Ulvi Cemal Erkin'in "Birinci Senfonisi", Ankara Devlet Konservatuvarı'nda ilk kez seslendirildi.

24 Nisan 1955 - Endonezya'nın Bandung kentinde 18 Nisan'da, 29 bağlantısız Afrika ve Asya ülkesinin bir araya geldiği konferans sona erdi; sonuç bildirgesinde sömürgeciliğin ve ırkçılığın son bulması istendi. (bknz. Bandung Konferansı)

24 Nisan 1959 - Mısır Devlet Başkanı Cemal Abdünnasır, Shell ve Anglo-Egyptian petrol şirketlerini kamulaştırma emri verdi.

24 Nisan 1972 - Türkiye Büyük Millet Meclisi; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam kararlarını yeniden onayladı.

24 Nisan 1978 - Ereğli Kömür İşletmesi'nin Armutçuk üretim bölgesindeki grizu patlamasında, 17 işçi öldü.

24 Nisan 1980 - İran'da rehin tutulan 52 Amerikalıyı kurtarmak için girişilen kurtarma operasyonu, rehineler kurtarılamadan sekiz ABD askerinin ölümüyle sonuçlandı.

24 Nisan 2001 - Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, "Beyaz Enerji Operasyonu"na ilişkin soruşturmayı tamamlayarak dava açtı.

24 Nisan 2004 - Kıbrıs'ta Annan Planı için referandum yapıldı. Türk tarafının kabul ettiği plan, Rum tarafının reddetmesi sonucu hayata geçirilemedi.

24 Nisan 2007 - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül'ü Cumhurbaşkanlığına aday göstereceklerini açıkladı. Abdullah Gül de Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı adaylığı için TBMM Başkanlığına başvurdu.

24 Nisan 2012 - ABD Başkanı Barack Obama, Ermenilerin 1915'te yaşanan olayları anma günü olarak seçtiği 24 Nisan'daki konuşmasında, geçen yıl olduğu gibi "Büyük Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı.

 

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

 

24 Nisan 1575 - Jakob Böhme, Alman Hristiyan mistik (ö. 1624)

24 Nisan 1721 - Johann Kirnberger, Alman besteci ve kuramcı (ö. 1783)

24 Nisan 1767 - Jacques-Laurent Agasse, İsviçreli ressam (ö. 1849)

24 Nisan 1787 - Mathieu Orfila, İspanyol asıllı Fransız tıp eğitimcisi (ö. 1853)

24 Nisan 1812 - Walthère Frère-Orban, Belçikalı siyasetçi ve devlet adamı (ö. 1896)

24 Nisan 1825 - Robert Michael Ballantyne, İskoç yazar (ö. 1894)

24 Nisan 1845 - Carl Spitteler, İsviçreli şair ve yazar (ö. 1924)

24 Nisan 1856 - Philippe Pétain, Vichy Fransası'nın Devlet Başkanı (ö. 1951)

24 Nisan 1874 - John Russell Pope, Amerikalı mimar (d. 1937)

24 Nisan 1876 - Erich Raeder, Alman amiral (ö. 1960)

24 Nisan 1880 - Gideon Sundback, İsveçli mucit (ö. 1954)

24 Nisan 1901 - Talat Artemel, Tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 1957)

24 Nisan 1906 - William Joyce, Amerikalı Nazi propagandacısı (ö. 1946)

24 Nisan 1924 - Nahuel Moreno, Arjantinli Troçkist önder (ö. 1987)

24 Nisan 1929 - Ferit Tüzün, Besteci (ö. 1977)

24 Nisan 1934 - Shirley MacLaine, Amerikalı sinema oyuncusu ve yazar.

24 Nisan 1936 - Jill Ireland, İngiliz aktris (ö. 1990)

24 Nisan 1937 - Joe Henderson, Amerikalı caz müzisyeni (ö. 2001)

24 Nisan 1938 - Hasanağa Turabov, Azeri oyuncu (ö. 2003)

24 Nisan 1941 - Richard Holbrooke, Amerikalı diplomat, dergi yayımcısı ve yazar (ö. 2010)

24 Nisan 1942 - Barbra Streisand, Amerikalı şarkıcı, oyuncu ve yönetmen.

24 Nisan 1952 - Jean-Paul Gaultier, Fransız modacı.

24 Nisan 1960 - Philip Absolon, İngiliz ressam.

24 Nisan 1961 - Mehmet Uslu, Dizi ve sinema oyuncusu (ö. 2018)

24 Nisan 1961 - Erol Budan, Arabesk müziği sanatçısı.

24 Nisan 1964 - Djimon Hounsou, Benin doğumlu Amerikalı oyuncu.

24 Nisan 1968 - Aidan Gillen, İrlandalı sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.

24 Nisan 1968 - Haşim Taçi, Kosovalı siyasetçi ve Kosova Cumhurbaşkanı.

24 Nisan 1969 - Gülşah Alkoçlar, Sinema oyuncusu.

24 Nisan 1971 - Stefania Rocca, İtalyan oyuncu.

24 Nisan 1973 - Damon Lindelof, Amerikalı senarist ve yapımcı.

24 Nisan 1978 - Mert Kılıç, Oyuncu ve manken.

24 Nisan 1980 - Pınar Soykan, Şarkıcı.

24 Nisan 1982 - Kelly Clarkson, Amerikalı şarkıcı.

24 Nisan 1983 - Xetaq Qazyumov, Azeri güreşçi.

24 Nisan 1990 - Jan Veselý, Çek basketbolcu.

 

Bugün kimler ölmüş derseniz?

 

24 Nisan 1513 - Ahmed Sultan, II. Bayezid'in en büyük oğlu ve Amasya Valisi.

24 Nisan 1731 - Daniel Defoe, İngiliz yazar (d. 1660)

24 Nisan 1822 - Giovanni Battista Venturi, İtalyan fizikçi, diplomat, bilim tarihçisi ve katolik rahip (d. 1746)

24 Nisan 1852 - Vasili Jukovski, Rus şair (d. 1783)

24 Nisan 1884 - Marie Taglioni, İtalyan balerin (d. 1804)

24 Nisan 1891 - Helmuth Karl Bernhard von Moltke, Prusyalı mareşal (d. 1800)

24 Nisan 1926 - Sunjong, Kore'nin ikinci ve son imparatoru ve son Joseon hükümdarı (d. 1874)

24 Nisan 1935 - Anastasios Papulas, Yunan kuvvetlerinin başkomutanı (d. 1857)

24 Nisan 1941 - Sisowath Monivong, Kamboçya Kralı (d. 1875)

24 Nisan 1951 - Eugen Müller, II. Dünya Savaşı sırasında Wehrmacht'ta görev yapan Nazi generali (d. 1891)

24 Nisan 1960 - Max von Laue, Alman fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi (d. 1879)

24 Nisan 1960 - George Relph, İngiliz aktör (d. 1888)

24 Nisan 1967 - Vladimir Komarov, Sovyet kozmonot ve aynı zamanda bir uzay görevi sırasında hayatını kaybeden ilk insan (d. 1927)

24 Nisan 1974 - Bud Abbott, Amerikalı aktör ve komedyen (d. 1895)

24 Nisan 1980 - Alejo Carpentier, Kübalı yazar (d. 1904)

24 Nisan 1982 - Ville Ritola, Fin uzun mesafe koşucusu (d. 1896)

24 Nisan 1983 - Erol Güngör, Sosyal psikoloji profesörü (d. 1938)

24 Nisan 1984 - Ekrem Hakkı Ayverdi, Yazar ve mühendis (d. 1899)

24 Nisan 1986 - Aydın Emeç, Gazeteci ve çevirmen

24 Nisan 1991 - Ali Rıza Alp, Gazeteci, yazar ve şair (d. 1923)

24 Nisan 2001 - Hasan Dinçer, Siyasetçi (d. 1910)

24 Nisan 2004 - Feridun Karakaya, Tiyatro ve sinema oyuncusu (d. 1928)

24 Nisan 2004 - Estée Lauder, Amerikalı girişimci, güzellik uzmanı (d. 1906)

24 Nisan 2005 - Ezer Weizman, İsrail'in 7. Cumhurbaşkanı (d. 1924)

24 Nisan 2006 - Brian Labone, İngiliz eski millî futbolcu (d. 1940)

24 Nisan 2007 - Alan James Ball, İngiliz eski millî futbolcu ve teknik direktör (d. 1945)

24 Nisan 2010 - Denis Guedj, Fransız yazar. (d. 1940)

24 Nisan 2010 - Özdemir Özok, Hukukçu (d. 1945)

24 Nisan 2011 - Ngô Đình Nhu, 1955'ten 1963'e kadar Güney Vietnam'ın first lady'si (d. 1924)

24 Nisan 2011 - Marie-France Pisier, Fransız oyuncu (d. 1944)

24 Nisan 2011 - Sri Sathya Sai Baba, Hint guru, ruhani figür, hayırsever ve eğitimci (d. 1926)

24 Nisan 2014 - Hans Hollein, Avusturyalı mimar ve tasarımcı (d. 1934)

24 Nisan 2014 - Sandy Jardine, İskoç millî futbolcu ve teknik direktör (d. 1948)

24 Nisan 2014 - Michel Lang, Fransız film yönetmeni ve Tv yapımcısı (d. 1939)

24 Nisan 2016 - Inge King, Almanya doğumlu Avustralyalı heykeltıraş ve sanatçı (d. 1915)

24 Nisan 2016 - Jules Shungu Wembadio Pene Kikumba, bilinen adıyla : Papa Wemba, Demokratik Kongo Cumhuriyeti vatandaşı ünlü şarkıcı ve müzisyen (d. 1949)

24 Nisan 2016 - Klaus Siebert, Alman biatloncu ve çalıştırıcısı (d. 1955)

24 Nisan 2016 - Paul Williams, sahne adı ile Billy Paul, Amerikalı müzisyen ve şarkıcı (d. 1934)

24 Nisan 2017 - Don Gordon, Amerikalı erkek sinema ve dizi oyuncusu (d. 1926)

24 Nisan 2017 - Inga Maria Ålenius, İsveçli aktris (d.1938)

24 Nisan 2017 - Robert M. Pirsig, Amerikalı yazar ve filozof (d. 1928)

24 Nisan 2018 - Paul Gray, Avustralyalı şarkıcı-söz yazarı, piyanist ve müzik yapımcısı (d. 1963)

24 Nisan 2018 - Henri Michel, Fransız eski futbolcu (d. 1947)

24 Nisan 2019 - Saleh Ahmed, Bangladeşli tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (d. 1936/37)

24 Nisan 2019 - Hubert Hahne, Alman otomobil yarışçısı (d. 1935)

24 Nisan 2019 - Jean-Pierre Marielle, Fransız oyuncu (d. 1932)

24 Nisan 2019 - Dick Rivers (doğum adı: Hervé Forneri), Fransız şarkıcı ve oyuncu (d. 1945)

24 Nisan 2020 - İbrahim Amini, İranlı siyasetçi ve din adamı (d. 1925)

24 Nisan 2020 - Namio Harukawa, Fetiş türde eserlere imza atan Japon çizer (d. 1947)

24 Nisan 2020 - Francis Lee Strong (bilinen adıyla: Grandma Lee), Amerikalı stand-up komedyen (d. 1934)

24 Nisan 2020 - Mircea Mureșan, Rumen film yönetmeni (d. 1928)

24 Nisan 2020 - Yukio Okamoto, Japon diplomat, diplomatik analist (d. 1945)

24 Nisan 2020 - Lynn Faulds Wood, İskoç televizyon sunucusu, gazeteci ve aktivist (d. 1948)

 

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

 

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir hafta sonu diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Cumartesi.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

 

Hatice Nayır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?