Bakan Koca açıkladı: Sputnik V aşısı da yakında devreye giriyor

Merhaba sevgili okurlarım!..

Ve günaydın Türkiye!..

“Saatli Maarif Takvimi”niz de geldi işte.

 Hafta sonu sokağa çıkma yasağı dün akşam, yani Perşembe akşamı 19.00'da başladı bu haftaya mahsus olarak. 23 Nisan tatili Cuma gününe denk gelince böyle oldu bu hafta. Yani Pazartesi sabahı 05.00'e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak, haberiniz olsun.

 Önce biraz gülümseyelim güne başlarken:

 İki avcı ava çıkmışlar. Avları hiç iyi gitmemiş.

En sonunda biri ağaçta gördüğü kargayı vurmuş;

– "Vurdum vurdum bıldırcın!" demiş.

Öbürü :

– "Ne bıldırcını? Resmen karga bu." deyince:

– "Hayır hayır bıldırcın bu." demiş avcı. "Geçen karısını vurmuştum da üzüntüden karalar giymiş."

 “Günün Sözleri” olarak 54 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 126. doğum günü olan şair ve yazar Yusuf Ziya Ortaç'ın "Göç" adlı kitabından alıntılar paylaşmak istiyorum. Ruhu şad olsun.

 Beraber dökülen gözyaşları kadar hiçbir şey insanları birbirine yaklaştıramıyormuş.

 İnsan, ölümün acısını en çok günün iki uzak saatinde hissetmektedir: Uyurken ve uyanırken.

 

Bu benim ilk sarhoşluğum. Fakat, içtiğim iki kadeh biranın değil, iki kadeh bira içebilmenin sarhoşluğu!

 

O, gözlerini içindeki dünyaya çevirmiş, maddesini ruh ateşinde eriterek kendi kendinden uzaklaşıyor.

 

Her gelin, her anne için bir evlat hırsızıdır.

 

Şuraya da "Hayata Daha Pozitif Bakmanın Yolları"ndan birini bırakayım:

 

Endişelerinizden arınmak, kaygılarınızdan kurtulmak ve huzuru bulmak istiyorsanız kendinize bir amaç edinin. Bir yere ait olmak, bir insana bağlanmak, bir gruba dahil olmak... Neyse aklınızdaki, bunu gerçekleştirin ve ne olursa olsun aradığınız şeye dikkat edin.

 

Bir de ilginç bir bilgi vereyim sizlere:

 

Yetişkin bir insan günde ortalama 23 bin kez nefes alır.

 

Dün internet haber sitelerinden seçtiklerimi de paylaşayım sizlerle:

 

Emekli amirallerle ilgili yeni gelişme

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 104 emekli amiralin hazırladığı bildiriye ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan 7 kişiden emekli 4 amiral ile 1 general, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne geldi. Alınan bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 104 emekli amiralin "Montrö bildirisi"ne yönelik soruşturma kapsamında ifadeye çağırdığı 7 kişiden emekli amiraller Alper Tezeren, Metin Açımuz, Nurhan Kahyaoğlu ve Ali Önel Yüksel ile Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne geldi. İfade işlemlerinin emniyette devam ettiği bildirildi. Emekli amiraller Alper Tezeren, İlker Güven, Metin Açımuz, Nurhan Kahyaoğlu ve Ali Önel Yüksel ile Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan'ın Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlandı. 6 isim sağlık kontrolünün ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Ankara Adliyesine getirildi. Emekli amiral Işık Biren'in hastanede tedavi gördüğü için ifadeye gelemeyeceği öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 104 emekli amiralin yayımladığı "Montrö bildirisi" hakkında, TCK'nin 316/1 maddesinde yer alan "Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçundan resen soruşturma başlatmış, soruşturma kapsamında, söz konusu bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif faaliyet gösteren 14 emekli amiralden Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınmıştı. Yaşları 70'in üzerinde olan Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise ifadeye çağrılırken, 14 emekli amiral, adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmıştı. Soruşturmayı genişleten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından emekli amiraller Alper Tezeren, Metin Açımuz, Nurhan Kahyaoğlu, Ali Önel Yüksel, Işık Biren ve İlker Güven ile emekli general Namık Kemal Çalışkan'a ifade vermeleri için 16 Nisan'da tebligat gönderilmiş, şüphelilerin İstanbul, Muğla, Antalya ve Ankara'da bulunan evlerinde arama yapılarak dijital materyale el konulmuştu.

 

Mansur Yavaş bir ilki daha gerçekleştirdi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek tedavi masrafları milyonlarca lirayı bulan SMA hastalığının önüne geçmek için yeni evlenen çiftlere test uygulaması başlattı. Duyuruyu sosyal medya hesabından yapan Yavaş, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Başkent’te SMA hastalığının önüne geçecek bir adım attık. Yeni evlenecek çiftlerimize ücretsiz SMA testi desteği için başvuru sürecimiz başladı. Sağlıklı yarınlara birlikte yürüyeceğiz” dedi.

Belediyenin internet adresi üzerinden doldurulan forumla başvurular yapılabiliyor. Yalnızca yeni evlenecek ve evlilik durum belgesi olan çiftleri uygulamaya katılabiliyor.

 

At skandalının ardından istifa eden MHP'li isim sessizliğini bozdu!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Hatay Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği 100 atın kaybolduğu iddialarıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Atların Ferhat Erkin’e teslim edildiği iddia ediliyor. Belediye çalışanı olan Erkin’in atları kardeşine aldığı belirtiliyor. Atlarla ismi anılan Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin partisi MHP’den istifa ettikten sonra TELE1’e  bir açıklamalarda bulundu. Keskin, “Partime zarar gelmesin diye istifa ettim” derken “Atların sucuk yapıldığı iddiası asılsızdır. İnsanların attan sucuk yapmaya ihtiyacı yok. Atları teslim ettiğimiz kişi atları elinden kaçırdı. Kaymakamlık da bunu soruşturuyor” ifadelerini kullandı. Keskin’in açıklamalarının ardından atların nerede olduğu sorusu gündeme geldi. TELE1’e konuşan CHP Dörtyol Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Avukat Emre Arık, atların satılıp ülkü ocaklarına bağış edildiğini iddia etti. İddiaya göre, Ferhat Erkin isimli şahıs MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesi çalışanı. Erkin’in ağabeyi Ali Erkin’in de Dörtyol’da Atatürk Konağı etrafında bir kahvaltı salonu var.  Salonun bir kısmı da at çiftliği olarak kullanılıyor.

Arık, ”İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu atları vereceğini duyurunca Ferhat Erkin, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin ile konuştu. Amaç atları Atatürk Çiftliği’nde kendi adlarına işlemekti. İBB 100 at verdi. İlk 50 atı Fadıl Keskin teslim aldı. İkinci 50 atı ise Ferhat Erkin teslim aldı. Celal Ceren ise bir diğer isim. Celal Ceren hem MHP Yöneticisi hem at çiftliğinin ortağı. Alınan atların bakımı çok zor olunca atlara bakamıyorlar. Atların 11’i ölüyor. Ardından belediyeye gidiyorlar ve atlara bakamadıklarını söylüyorlar. Fadıl Keskin ise ‘siz istediniz getirdik’ diyerek cevap veriyor. Sonra ilçe tarıma gidiyorlar. İlçe tarım ise atlara bakamadıkları gerekçesiyle at başına 1000 TL ceza kesiyor. Durum böyle olunca son çare atları satıyorlar.”

Öte yandan bir başka iddia ise satılan atların gelirinin ülkü ocağına verileceği. Ülkü Ocakları iddiasını dillendiren CHP Dörtyol Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Avukat Emre Arık, daha sonra bu iddiasını reddetti.

 

Gazeteci Selahattin Duman hayatını kaybetti!

Gazeteci Selahattin Duman, sabaha karşı hayatını kaybetti. 71 yaşındaki Duman geçtiğimiz yıl ağır bir trafik kazası geçirmiş, 19 gün komada kalmıştı.

Selahattin Duman, uzun yıllar Sabah Gazetesi’nde ve Vatan Gazetesi’nde yöneticilik ve köşe yazarlığı yaptı. Komser Şekspir, Romantik ve Bir Erkeğin Anatomisi filmlerinde rol aldı. Son olarak Oksijen Gazetesi’nde yazmaya başlamıştı.

T24 yazarı Hasan Cemal, Duman'ın ölümü üzerine Twitter'dan yaptığı paylaşımda "Selahattin Duman'ı, sevgili Selo'yu, kıymetli dostumu, değerli meslektaşımı sabaha karşı kaybettik. Acım çok büyük. Gazeteci milletinin başı sağ olsun. Hayat böyle, bir varsın bir yoksun. Huzur içinde yat kardeşim, seni hep iyi hatırlayacağım." dedi. T24'ün ulaştığı, Duman'ın yakın arkadaşı, Nüket Mutlu ise "Şahane br arkadaştı. Çok değerli bir insanı kaybettik. Ailemizin bir ferdi gibiydi. Ameliyata girmeden önce konuşmuştuk. Ameliyattan çıkamama ihtimali olduğunu, çıksa bile yoğun bakımda olma ihtimalinin olduğunu söyledi. O an ona çok kızmıştım. Haklı çıktı. Çok, çok üzgünüm" dedi.

 

Kocaeli Üniversitesinde yapılan çalışma: Bazı hastalarımızda bileşik mutasyonlara rastladık, Türk mutasyonu görmedik

Kocaeli Üniversitesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Savlı ve öğretim üyesi Doç. Dr. Naci Çine, yaptıkları araştırmalarda 2021 yılının ilk çeyreğinde koronavirüs tedavisi gören 56 kişiden elde edilen viral RNA öneklerine ‘tüm gen yeni kuşak dizi analizi’ gerçekleştirdi.

Analizlerden elde edilen genetik haritalarda 56 örneğe farklı kombinasyonlar şeklinde yayılmış 243 farklı mutasyon tespit edildi. Bazı hastaların birden fazla mutasyonlu virüsü aynı anda taşıdığı belirlenirken, daha önce PCR testleri ile İngiliz mutasyonu tanısı koyulmuş bazı hastaların ise aslında Güney Afrika mutasyonu taşıdıkları ortaya çıktı. Ayrıca bu çalışmada, koronavirüsün henüz Türk varyantı denilebilecek mutasyona da uğramadığı belirlendi. Virüsün Çin'de ortaya çıkmasının ardından sürekli yeni mutasyonlar kazanmaya devam etiğini belirten Doç. Dr. Naci Çine, "Virüs, Çin'den çıkıp Avrupa'ya yayılırken böyle değildi. Bu yolculuğu esnasında üzerinde yeni mutasyon biriktirerek hareket etti ve Avrupa'ya yayıldı. Virüs üzerinde bu mutasyonlar birikirken de her bir mutasyon virüse farklı özellikler kattı. Genetikteki en büyük şey, öngörülemezlik prensibi. Bizim bundan sonraki süreçlerde virüsün nereye gideceğini öngörmemiz çok doğru olmaz. Şunu görüyoruz ki bundan 2 ay önce ortaya çıkan B.1.1.7 soyu, toplum içinde İngiliz mutasyonu olarak eksik ifade edilen soy, bir mutasyonlar bütünü taşıyan koronavirüs alt tipidir. 2 ay önce ortaya çıkan bu soy, hiç kimsenin öngöremediği şekilde Avrupa'daki baskın soy haline geldi. Bundan 3 ay önce Avrupa'da birden çok Covid virüsü soyu varken, şu anda yüzde 70, yüzde 80 oranında İngiliz olarak tabir edilen soy var" dedi. Güney Afrika mutasyonunun vücudun savunma sistemlerinden kaçtığını ve aldatıcı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Çine, şunları söyledi:

"Virüsün sahip olduğu bu değişken mutasyonlar, kendi üzerinde mutasyon biriktirmesi hiçbirimizin tahmin edemediği yeni özellikleri virüse katabilir. Bu her zaman için bir risktir. Dolayısıyla toplumsal genom araştırmaları, virüsün genomuna toplu bakan çalışmalar her zaman için kıymetlidir. Takip edilmesi gerekir. İngiltere ve Güney Afrika soyları kendi içlerinde yaklaşık 23-21 mutasyon barındıran koronavirüs tipleridir. Bu 2 farklı tip, birbirleri ile örtüşen mutasyonlar taşırlar. Fakat asıl önemli olan, birbirlerinden ayrılan mutasyonlar da taşırlar. Ayrıştıkları mutasyonlar onlara karakterler katıyor. İngiliz mutasyonundaki ana karakter, hastalığın yayılımını artıran, hücreye girişini artıran bir özellik katan bir mutasyon. Fakat Güney Afrika soyunda bu virüsün immün sistemlerden kaçtığı, immün sistemi aldattığı, ona karşı sessizleştiği bir genetik profil değişikliği taşıyor. Bizi de korkutan o. Aşıya karşı tepkisini çok söyleyememek ile birlikte yapılan ön çalışmaların bize verdiği bir veri var. Bu da virüsteki bir mutasyonun edinsel bağışıklığa ve aşı ile sağlanan bağışıklığa karşı virüsün etkilenmemesi yönünde bir sonuç ile karşılaşacağımızı gösteriyor. Fakat bu bilginin yapılan başka çalışmalar ile doğrulanması gerekiyor."

Örnekleri incelenen 56 hastada 243 farklı mutasyona rastlanıldığını söyleyen Prof. Dr. Savlı, "Çalışmamız hastanemize başvuran 56 kişinin tam genom analizi. Bu hastalar PCR testleri pozitif bulunan, Covid tedavisi alan insanlar. Bunlardan 7 tanesinde önceden PCR temelli çalışmada İngiliz mutasyonu, diye adlandırılan pozitifliği izlemiştik. 56 hastamızın tümünde haritalama yapmak ve virüsün her bir hastadaki soyda nasıl bir haritaya sahip olduğunu görmek istedik. Boydan boya bütün virüsleri taradık. Bu taramada 3 soya rastladık. Bunlar B.1.1 soyu diye adlandırılan soy, B.1.1.7 olarak adlandırılan İngiliz soyu denilen soy ve bizi daha çok korkutan B.1.1.351 olarak adlandırılan Güney Afrika mutant soyuna rastladık. Öncelikle bu 56 hastamızda 243 ayrı mutasyon izledik. Bunların farklı kombinasyonlar halinde hastalara dağıldığını gördük. Bu kadar çok sayıda varyant izlemeyi beklemiyorduk. Bulduğumuz soylar arasında bu varyantların karşılıklı paylaşıldığını gördük. Dolayısıyla artık İngiliz mutasyonu, Güney Afrika mutasyonu gibi kavramların yerine bileşik mutasyonlar halinde de hastalarımıza aktarıldığını ve virüsün bileşik bir yapıda evrimleştiğini gördük. Bunun Güney Afrika soyu dediğimiz parçalarının bizim için daha kritik parçalar olduğunu izlemiş olduk" diye konuştu.  Çalışmalarında henüz 'Türk varyantı' denilebilecek mutasyona rastlanılmadığını belirten Prof. Dr. Savlı, "Dizi analizi yaparak neyle karşı karşıya olduğumuzu periyodik olarak ya da atipik vakalarda mutlaka görmemiz lazım. Şu an sevindirici taraf, bir Türk varyantı, Türk mutasyonu dediğimiz yeni bir oluşumu bu son 3 ayda, Kocaeli'de gördüğümüz hastalarda görmemiş olmamız. Fakat her an böyle bir gelişme de yaşanabilir. Bunun için tekrar dizi analizi dediğimiz yöntem ile virüsleri haritalayarak bir Türk varyantı çıkıp çıkmadığını sürekli kontrol altında tutmamız lazım. Sonucu pozitif çıkan her hastaya dizi analizi uygulanamaz. Çünkü hem pahalıdır hem profesyonel ekipler ister. Popülasyon taramasında kullanılacak teknik değildir. PCR yine altın standart, en iyi testtir. Belki dizi analizlerinde ortaya çıkacak yeni bölgelere göre, yeni PCR testleri üretmek ve dinamik şekilde salgını izlemek lazım. Yani salgına dinamik yaklaşımda dizi analizleriyle virüsü haritalamanın daha yoğun şekilde uygulanması lazım" dedi.

 

Korona haberlerine gelince:

 

'Sinovac'ın 1. dozu için 3 Mayıs'a kadar randevu oluşturulamıyor'

Türkiye'nin koronavirüse karşı mücadelede başlattığı kitlesel aşılama kampanyasında önceki günden itibaren 55-59 yaş arası vatandaşlara ilk doz aşıları yapılmaya başlandı. Bu yaş grubunun aşıya ilgisi ilk gün yoğun oldu. Önceki gün bazı hastanelerde BioNTech aşısı olmak isteyen yüzlerce vatandaşlar kuyruk oluştururken, bazı hastanelerde ise aşı sevkiyatındaki teknik gecikme nedeniyle vatandaşlar aşılarını olamadan evlerine dönmek zorunda kaldı. Teknik gecikme nedeniyle sıkıntı yaşayan hastanelerden biri de İstanbul'da Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi idi. Yaşanan sıkıntı nedeniyle başhekimlik açıklama yaparak, vatandaşlardan özür diledi. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, Türkiye'nin 74 ilindeki aile hekimlerinden geri bildirimler aldıklarını belirterek, Sinovac aşısı için 3 Mayıs'a kadar randevu oluşturulamadığını söyledi. Eryazğan, "Sinovac'ın birinci dozu için 3 Mayıs'tan sonrasına randevu verildiğini sistemden görüyoruz. Bu da şunu gösteriyor; 55-59 yaş aralığında ilk dozu olacaklar BioNTech aşısına yönlendiliyor" dedi. Bakanlığın bu konuda henüz duyurusunun olmadığını vurgulayan Eryazğan, "Bakanlığın net bir duyurusu olmadığı için 182'deki arkadaşların yanlış bilgilendirmesi nedeniyle vatandaş ve aile hekimleri karşı karşıya kalıyorlar. 182'deki arkadaşlar, aile hekimlerinin randevu kısmını kapattığı yönünde yanlış bilgiler veriyor. Bu doğru değil. Sinovac'ın ikinci dozunda, BioNTech'in bir ve ikinci dozunda sorun yaşanmıyor. Bakanlıktan da aksi yönde bir açıklama gelmediği için BioNTech konusunda vatandaşı hastanelere yönlendiriyoruz" diye konuştu. Eryazğan, sağlık çalışanlarının yakınlarının aşılanması için CİMER'e başavurduklarını da bildirdi. Eryazğan, şunları söyledi:

"CİMER'den gelen cevap, Sağlık Bakanlığı Aşı Daire Başkanlığı'nca hazırlanmış. Şu anda mevcut aşı yapılan kişilerin, yani futbolcular ve turizmcileri de kastederek, ölümcül hastalık geçirme oranlarının sağlık çalışanı yakınlarından daha yüksek olduğu ve bir değişikliğe gidilemeyeceği belirtiliyor. Bu cevaba çok içerledik ve bu noktada Sağlık Bakanlığı'na tekrar sesleniyoruz. Sağlık çalışanı yakınları risk altındadır."

 

Bakan Koca açıkladı: Sputnik V aşısı da yakında devreye giriyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası açıklama yaptı. Koca, “Vaka sayılarındaki artış hızı azaldı. Bundan sonra kısıtlama ve tedbirlere uyumla vaka sayısı düşecek.” dedi. Kovid-19’da Hindistan varyantı konusunda Bakan koca, “Ülkemizde henüz bu varyant tespit edilmese de yine hızlı bulaşan bu varyanta karşı da tedbirler alınmıştır.” ifadesini kullandı. “Çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini belirtmek isterim.” diyen Koca, şunları söyledi:

“İnaktif aşı adayımız Faz-2 çalışmasını tamamlamak üzere. Mayıs ayı içinde son adım olan Faz-3 aşamasına geçecektir. Bugünlerde üçüncü bir inaktif aşımızın daha Faz-1 klinik çalışması Ankara Şehir Hastanemizde başlayacaktır. Türkiye 7 farklı aşı platformu ile kendi gücünü elde etme yolunda önemli adımlar atmaktadır.”

Koca, “Birileri Bilim Kurulumuzu hedef alarak, bilime saygısının olmadığını saldırganca haykırsa da buna siyasi karşılık vererek parçası olmayacağım.” dedi. Sağlık Bakanı Koca, “(İnsanlar ölüyor bunlar izliyor) demek önce bilim insanlarımıza, sağlık çalışanlarımıza, hasta yakınlarımıza, kurallara uyarak mücadeleye katılan tüm vatandaşlarımıza hakaret etmektir. Başarıyla yürütülen çalışmalar kimseye siyaseten kayıp yaşatmaz. Mevcut yönetimin mücadelede başarılı olmak için gayret etmesi yönetime karşı siyasi hesapları olanları öfkelendirmemeli.” diye konuştu

 

Eskişehir’de 3 günlük kısıtlama öncesi sokaklar doldu

Sağlık Bakanlığı’nın 10- 16 Nisan tarihleri arasında açıkladığı corona virüsü haftalık vaka sayısı haritasında Eskişehir, 100 bin kişide 605,85 vaka oranıyla yüksek riskli iller arasında yer aldı. İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı 3 günlük kısıtlama öncesi vatandaşlar alışveriş yapmak için cadde ve sokaklara çıkınca yoğunluk oluştu. Kentin trafiğe kapalı ve iş yerlerinin çoğunlukla iş yerlerinin bulunduğu İkieylül, İsmet İnönü ve Hamamyolu caddelerinde maske takıldığı, ancak sosyal mesafe kuralına uyulmadığı görüldü. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, halkın yoğun olduğu caddelerde yaya devriyenin yanı sıra araçlardan anonslarla uyarılarda bulunarak, “Kıymetli vatandaşlarımız salgın nedeniyle kontrollü normalleşme dönemindeyiz. Hayatımızın her alanının normalleşmesi için tüm kurallara uymalıyız. Sağlığımız için hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz” dedi. 100 bin nüfusta 600 vaka sayısını aşan 10 şehir arasında yer alan Eskişehir’de vakalardaki artış Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasına da yansıdı. Kentin tamamının ‘düşük risk’ anlamına gelen mavi renkle gösterildiği harita, son 1 ayda artan vaka sayısının ardından tamamen kırmızıya boyandı. Corona virüsü tedbirleri kapsamında sokağa çıkma ve seyahat kısıtlaması bugün saat 19.00’da başlayacak ve pazartesi saat 05.00’te sona erecek. (DHA)

 

 

"Günün Şiiri" köşemizde bugün sizlerle 30 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız ve bugün 94. doğum günü olan değerli şair Ahmed Arif'in bir şiirini paylaşmak istiyorum. Saygıyla, sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun.

 

Hani Kurşun Sıksan Geçmez Geceden

 

Yiğit harmanları, yığınaklar,

Kurulmuş çetin dağlarında vatanların.

Dize getirilmiş haydutlar,

Hayınlar, amana gelmiş,

Yetim hakkı sorulmuş,

Hesap görülmüş.

Demdir bu...

 

 

Demdir,

Derya dibinde yangınlar,

Kan kesmiş ovalar üstünde Mayıs...

Uçmuş, bir kuştüyü hafifliğinde,

Çelik kadavrası korugan\'ların.

Ölünmüş, canım,ölünmüş

Murad alınmış...

 

 

Gelgelelim,

Beter, bize kısmetmiş.

Ölüm, böyle altı okka koymaz adama,

Susmak ve beklemek, müthiş

Genciz, namlu gibi,

Ve çatal yürek,

Barışa, bayrama hasret

Uykulara, derin, kaygısız, rahat,

Otuziki dişimizle gülmeğe,

Doyasıya sevişmeğe,yemeğe...

Kaç yol, ağlamaklı olmuşum geceleri,

Asıl, bizim aramızda güzeldir hasret

Ve asıl biz biliriz kederi.

 

 

İçim, bir suskunsa tekin mi ola?

O Malta bıçağı,kınsız,uyanık,

Ve genç bir mısradır

Filinta endam...

Neden, neden alnındaki yıkkınlık,

Bakışlarındaki öldüren buğu?

Kaç yol ağlamaklı oluyorum geceleri...

Nasıl da almış aklımı,

Sürmüş, filiz vermiş içimde sevdan,

Dost, düşman söz eder kendi kavlince,

Kınanmak, yiğit başına.

Bu, ne ayıp, ne de yasak,

Öylece bir gerçek, kendi halinde,

Belki, yaşamama sebep...

 

 

Evet, ağlamaklı oluyorum, demdir bu.

Hani, kurşun sıksan geçmez geceden,

Anlatamam, nasıl ıssız, nasıl karanlık...

Ve zehir - zıkkım cıgaram.

Gene bir cehennem var yastığımda,

Gel artık...

 

 

#AhmedArif

 

 

Yurdumuzda ve dünyada hangi özel günler var bugün, bir bakalım:

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (Türkiye)

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929'da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında "Çocuk Bayramı" olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979 yılında, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye'dir. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisan'ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti'nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

Bayramımız başta çocuklarımız olmak üzere hepimize kutlu olsun.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygı, sevgi ve minnetle anıyorum.

 

Dünya Kitap Günü

23 Nisan “Dünya Kitap Günü” olarak kutlanmaktadır. 1995’te Barselona’da toplanan Uluslararası Yayıncılar Birliği Kongresi 23 Nisan gününün her yıl “Dünya Kitap Günü” olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır. Aynı yıl UNESCO tarafından da “23 Nisan Dünya Kitap Günü” olarak kabul edilmiştir. Bu kararın alınmasında 23 Nisan’ın Cervantes, Shakespeare, Nabokov gibi birçok ünlü yazarın doğum ya da ölüm günü olması da etkili olmuştur.

Ayrıca ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı’nca 23 Nisan gününü içine alan hafta “Dünya Kitap Günü ve Kütüphaneler Haftası” olarak kabul edilmiştir.

 

Yom Ha'atzma'ut (İsrail)

1948'de İsrail'in egemenliğini ilan etmesini takiben kutlanan Ulusal Bağımsızlık Günüdür.

 

Ulusal Bira Günü (Almanya)

23 Nisan Almanya’da “Ulusal Bira Günü” olarak kutlanmaktadır.

 

Bugün tarihte neler olmuş, bir bakalım mı?

 

23 Nisan 1827 - William Rowan Hamilton, Işık Sistemleri Teorisi'ni hazırladı.

23 Nisan 1906 - Rusya'da Çar II. Nikolay, "Temel Yasalar" olarak bilinen anayasayı ilan etti.

23 Nisan 1920 - Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı ve ilk kez toplandı.

23 Nisan 1923 - Lozan Barış Konferansı 23 Nisan 1923’te ikinci defa toplanarak, taraflar olan TBMM temsilcileriyle Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, SSCB ve Yugoslavya temsilcileri aracılığıyla 24 Temmuz 1923’te sonuçlandırılmıştır.

23 Nisan 1935 - Polonya'da anayasanın kabulü.

23 Nisan 1945 - Doğan Kardeş dergisinin ilk sayısı yayımlandı.

23 Nisan 1948 - II. Dünya Savaşı'ndan beri kapalı tutulan Topkapı Sarayı Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi halka açıldı.

23 Nisan 1960 - İzmit Petrol Rafinerisi'nin temeli atıldı.

23 Nisan 1961 - İlk TBMM binası müze haline getirildi.

23 Nisan 1961 - Yerli yapım 27 Mayıs Treni ilk seferini yaptı.

23 Nisan 1965 - İlk Sovyet haberleşme uydusu, Maniya-1 uzaya fırlatıldı.

23 Nisan 1968 - ABD'deki Columbia Üniversitesi'nde bir grup Vietnam Savaşı karşıtı öğrenci, yönetim binalarını ele geçirerek üniversiteyi kapattı.

23 Nisan 1969 - Robert Kennedy'nin katili Sirhan Bişara Sirhan, ölüm cezasına çarptırıldı.

23 Nisan 1979 - Türkiye'nin yedi ülke ile telefon görüşmesini sağlayacak olan uyduyla haberleşme istasyonu hizmete girdi.

23 Nisan 1979 - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, UNESCO'nun 1979 yılını "Çocuk Yılı" olarak duyurmasının ardından, TRT tarafından "TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği" adı ile ilk kez kutlandı.

23 Nisan 1981 - Millî Güvenlik Kurulu, eski Gümrük ve Tekel Bakanlarından Tuncay Mataracı'nın Yüce Divan'da yargılanmasına karar verdi.

23 Nisan 1982 - TRT, haftada iki gün renkli televizyon yayınına başladı.

23 Nisan 1984 - AIDS'e neden olan virüs belirlendi.

23 Nisan 1990 - Namibya; Birleşmiş Milletlerin 160., İngiliz Milletler Topluluğu'nun ise 50. üyesi oldu.

23 Nisan 1992 - Sağlık kontrolü için ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a, prostat kanseri teşhisi konuldu.

23 Nisan 1993 - Doğu Afrika ülkesi Eritre'de, Etiyopya'dan bağımsızlık referandumu başladı.

23 Nisan 1994 - Gagavuzya kuruldu.

23 Nisan 1997 - Cezayir'de Ömeriye katliamı: 42 kişinin ölümü.

23 Nisan 2001 - İntel, Pentium 4 işlemcisini piyasaya sürdü.

23 Nisan 2003 - SARS virüsü nedeniyle Çin'de okullar iki hafta tatil edildi.

23 Nisan 2003 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda; Kuzey Kıbrıs ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasında serbest geçişler başladı.

23 Nisan 2005 - Şair ve yazar Sunay Akın'ın kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi açıldı.

23 Nisan 2006 - Merapi Yanardağı (Marapi) patladı.

 

Bugün kimlerin doğduğuna gelince:

 

23 Nisan 1170 - Isabelle de Hainaut, Fransa Kraliçesi (ö. 1190)

23 Nisan 1775 - Joseph Mallord William Turner, İngiliz ressam (ö. 1851)

23 Nisan 1791 - James Buchanan, ABD'nin 15. Başkanı (ö. 1868)

23 Nisan 1804 - Marie Taglioni, İtalyan balerin (ö. 1884)

23 Nisan 1844 - Sanford B. Dole, Hawaiili siyasetçi (ö. 1926)

23 Nisan 1857 - Ruggero Leoncavallo, İtalyan besteci (ö. 1919)

23 Nisan 1858 - Max Planck, Alman fizikçi (ö. 1947)

23 Nisan 1861 - Edmund Allenby, İngiliz general (ö. 1936)

23 Nisan 1891 - Sergei Prokofiev, Rus besteci (ö. 1953)

23 Nisan 1895 - Yusuf Ziya Ortaç, Şair, yazar, edebiyat öğretmeni, yayımcı ve siyasetçi (ö. 1967)

23 Nisan 1899 - Bertil Ohlin, İsveçli iktisatçı ve Nobel İktisat Ödülü sahibi (ö. 1979)

23 Nisan 1902 - Halldor Laxness, İzlandalı yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi (ö. 1998)

23 Nisan 1906 - Sâdi Yâver Ataman, Folklor ve halk müziği uzmanı ve derlemeci (ö. 1994)

23 Nisan 1919 - Bülent Arel, Elektronik müziğin öncülerinden ve klasik batı müziği bestecisi (ö. 1990)

23 Nisan 1926 - Suavi Süalp, Mizahçı (ö. 1981)

23 Nisan 1927 - Ahmed Arif, Şair (ö. 1991)

23 Nisan 1928 - Avni Anıl, Bestekâr ve müzisyen (ö. 2008)

23 Nisan 1928 - Shirley Temple, Amerikalı aktris (ö. 2014)

23 Nisan 1929 - Mürüvvet Sim, Tiyatro ve sinema sanatçısı (ö. 1983)

23 Nisan 1934 - Ergun Köknar, Tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve gazeteci (ö. 2000)

23 Nisan 1934 - Fikret Hakan, Sinema oyuncusu (ö. 2017)

23 Nisan 1936 - Roy Orbison, Amerikalı şarkıcı, gitarist ve şarkı sözü yazarı (ö. 1988)

23 Nisan 1938 - Ali Ecder Akışık, Tiyatro, sinema oyuncusu ve seslendirme sanatçısı (ö. 2010)

23 Nisan 1939 - Lee Majors, Amerikalı sinema oyuncusu.

23 Nisan 1944 - Sandra Dee, Amerikalı sinema oyuncusu (ö. 2005)

23 Nisan 1945 - Alev Sezer, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu (ö. 1997)

23 Nisan 1952 - Abdülkadir Budak, Şair.

23 Nisan 1952 - Pakize Suda, Oyuncu ve yazar.

23 Nisan 1954 - Fatih Erdoğan, Yazar.

23 Nisan 1954 - Michael Moore, İrlanda asıllı Amerikalı aktör, film yapımcısı ve yönetmen.

23 Nisan 1960 - Steve Clark, İngiliz gitarist (ö. 1991)

23 Nisan 1967 - Melina Kanakaredes, Amerikalı oyuncu.

23 Nisan 1970 - Egemen Bağış, Siyasetçi.

23 Nisan 1970 - Tayfur Havutçu, Eski futbolcu ve teknik direktör.

23 Nisan 1972 - Demet Akalın, Oyuncu, şarkıcı ve manken.

23 Nisan 1973 - Cem Yılmaz, Komedyen ve oyuncu.

23 Nisan 1975 - Jónsi, İzlandalı şarkıcı ve gitarist.

23 Nisan 1976 - Valeska Dos Santos Menezes, Brezilyalı voleybolcu.

23 Nisan 1977 - Arash Labaf, İran kökenli İsveçli şarkıcı.

23 Nisan 1977 - John Cena, Amerikalı profesyonel güreşçi.

23 Nisan 1979 - Lauri Ylönen, Fin şarkıcı ve The Rasmus grubunun solisti.

23 Nisan 1981 - Murat Ünalmış, Dizi ve sinema oyuncusu.

23 Nisan 1995 - Gigi Hadid, Amerikalı model ve oyuncu.

23 Nisan 1999 - Son Chae-young, Koreli sanatçı Twice grubunun ana rapçisi, söz yazarı ve bestekâr.

23 Nisan 2018 - Louis Mountbatten-Windsor, Birleşik Krallık Prensi.

 

Bugün kimler ölmüş derseniz?

 

23 Nisan 1196 - III. Béla, Macaristan Kralı (d. ~1148)

23 Nisan 1605 - Boris Godunov, Rus Çarı (d. ~1551)

23 Nisan 1616 - Miguel de Cervantes, İspanyol yazar (d. 1547)

23 Nisan 1616 - William Shakespeare, İngiliz oyun yazarı (d. 1564)

23 Nisan 1850 - William Wordsworth, İngiliz şair (d. 1770)

23 Nisan 1939 - Saffet Atabinen, İlk Türk orkestra şefi ve flüt virtüözü (d. 1858)

23 Nisan 1954 - Rudolf Beran, Çek siyasetçi (d. 1887)

23 Nisan 1975 - William Hartnell, İngiliz aktör (Doctor Who dizisinin ilk doktoru) (d. 1908)

23 Nisan 1979 - Maurice Clavel, Fransız yazar, filozof ve gazeteci (d. 1920)

23 Nisan 1983 - Buster Crabbe, Amerikalı yüzücü ve aktör (d. 1908)

23 Nisan 1986 - Otto Preminger, Avusturya asıllı Amerikalı film yönetmeni (d. 1906)

23 Nisan 1990 - Paulette Goddard, Amerikalı aktris (d. 1910)

23 Nisan 1992 - Satyajit Ray, Bangladeşli yönetmen (d. 1921)

23 Nisan 1993 - Bertus Aafjes, Hollandalı şair (d. 1914)

23 Nisan 1998 - Konstantin Karamanlis, Yunan siyasetçi (d. 1907)

23 Nisan 2005 - John Mills, İngiliz aktör (d. 1908)

23 Nisan 2007 - Boris Yeltsin, Rus devlet ve siyaset adamı (d. 1931)

23 Nisan 2010 - Bo Hansson, İsveçli müzisyen (d. 1943)

23 Nisan 2013 - Şahin Gök, Sinema yönetmeni (d. 1952)

23 Nisan 2013 - Molla Muhammed Ömer, Taliban'ın lideri (d. 1959)

23 Nisan 2015 - Aziz Asli, İranlı eski millî futbolcudur. (d. 1938)

23 Nisan 2015 - Richard Corliss, Time Dergisi yazarı (d. 1944)

23 Nisan 2016 - Çetin İpekkaya, Tiyatro yönetmeni ve oyuncu (d. 1937)

23 Nisan 2016 - Madeleine Sherwood, Kanadalı oyuncu (d. 1922)

23 Nisan 2017 - Jerry Adriani (Jair Alves de Sousa), Brezilyalı şarkıcı, müzisyen ve aktördür (d. 1947)

23 Nisan 2017 - Kathleen Crowley, Amerikalı oyuncu (d. 1929)

23 Nisan 2017 - Imre Földi, Macar halterci (d. 1938)

23 Nisan 2017 - František Rajtoral, Çek millî futbolcu (d. 1986)

23 Nisan 2017 - Erdoğan Teziç, Hukukçu ve akademisyen (d. 1936)

23 Nisan 2018 - Bob Dorough, Amerikalı bebop havalı caz piyanisti, şarkıcı-söz yazarı, besteci, aranjör ve albüm yapımcısı (d. 1923)

23 Nisan 2019 - Henry W. Bloch, Amerikalı hayırsever ve iş adamı (d. 1922)

23 Nisan 2019 - Matthew Buckland, Güney Afrikalı sosyal medya girişimcisi, yönetici ve iş adamı (d. 1974)

23 Nisan 2019 - Jean, Lüksemburg büyük dükü (d. 1921)

23 Nisan 2019 - Terence Rawlings, İngiliz ses mühendisi ve film editörü (d. 1933)

23 Nisan 2020 - James M. Beggs, Amerikalı siyasetçi, bürokrat ve iş adamı (d. 1923)

23 Nisan 2020 - Peter E. Gill, İngiliz profesyonel golfçü (d. 1930)

23 Nisan 2020 - Akira Kume, Japon aktör ve seslendirme sanatçısı (d. 1924)

23 Nisan 2020 - Henk Overgoor, Hollandalı futbolcu (d. 1944)

23 Nisan 2020 - Kumiko Owada, Japon oyuncu, ses sanatçısı ve TV sunucusu (d. 1956)

23 Nisan 2020 - Frederick Thomas, Amerikalı DJ ve müzisyen (d. 1985)

 

Bugün olan başka şeyler de var tabii.

Ama bunlar benim seçtiklerim.

 

Sevgiyle, huzurla ve ille de aşkla başlıyoruz yine sabaha.

Sağlıklı, kolay ve keyifli bir gün diliyorum hepinize.

Gülümsemeyi de unutmuyoruz elbette.

Merhaba Türkiye.

Merhaba Cuma.

Merhaba #HaberHürriyeti okurları...

 

Hatice Nayır

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hatice Nayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi

Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?